Tokarenje diskova na AUTU

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#51 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote: :wink: Hint: prc prc thai shanghai wickey ticky wow. :lol:
takve moje ruke ne doticu :lol:
doduse ne uporedjujem bas sve ,ali neke koje sam gledao bili su naoko identicni.....
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#52 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:
direstraits0078 wrote: :wink: Hint: prc prc thai shanghai wickey ticky wow. :lol:
takve moje ruke ne doticu :lol:
doduse ne uporedjujem bas sve ,ali neke koje sam gledao bili su naoko identicni.....
Ne bih se bas zakleo. :skoljka: Ali... Da ne sirim pricu, samo cu reci da u Sarajevu ima renomiranih OEM marki koje se prodaju u renomiranim prodavnicama auto-dijelova, a koje nisu original. A kostaju regularno i veoma masno kao da jesu. Sto bi rekli Rusi: shit happens, Страны с переходной экономикой.. :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#53 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

ma zezao sam se.....to nazalost znamo svi da je sve Ćajna.... :run:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#54 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

Nije sve. Ali ima VRLO neugodnih iznenadjenja, na mjestima gdje se realno ne bi nadao, vjeruj. Cak u nekim slucajevima prodavac na malo nije uopce svjestan sta prodaje. :-)
lavic
Posts: 3092
Joined: 14/04/2011 15:03

#55 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by lavic »

ATE kod Sofa-MM Vitez su prc ili eu ?????
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#56 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

lavic wrote:ATE kod Sofa-MM Vitez su prc ili eu ?????
Piše na kutiji. Imaš i kod za provjeru autentičnosti na internetu.
lavic
Posts: 3092
Joined: 14/04/2011 15:03

#57 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by lavic »

direstraits0078 wrote:
lavic wrote:ATE kod Sofa-MM Vitez su prc ili eu ?????
Piše na kutiji. Imaš i kod za provjeru autentičnosti na internetu.
Pise i na tarabi p...., pa nije.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#59 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Felidae »

Kod mene se čuje bum bum bum pri kočenju i na malim brzinama volan ne vibrira a auto je stajalo nekih mjesec dana da li je do korozije ili su se diskovi iskrivili?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#60 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by mahalas505 »

direstraits0078 wrote:Zato služi kod.

http://www.ate-brakes.com/www/ate_de_en ... tml?page=2
Imal kakvih diskova kod tebe u garazi?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#61 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

mahalas505 wrote:
direstraits0078 wrote:Zato služi kod.

http://www.ate-brakes.com/www/ate_de_en ... tml?page=2
Imal kakvih diskova kod tebe u garazi?
Ima. Raznih. :D Samo sto su novi, nisu tokareni. Fabricki balansirani, sto bi rek'o Svabo, ab fabrikk. 8)
dgL_
Posts: 3042
Joined: 25/09/2014 22:39

#62 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

Felidae wrote:Kod mene se čuje bum bum bum pri kočenju i na malim brzinama volan ne vibrira a auto je stajalo nekih mjesec dana da li je do korozije ili su se diskovi iskrivili?

koroziju bi morale celjusti odnosno pakne da skinu vec nakon 2-3 kocenja... da ti nisu plocice pri kraju ? Znaju poceti davati znakove slabosti cak i ako ima na njima 2 ili 3 milimetra mesa... tako da skini tocak i provjeri, ako je to mjenjaj sto prije da ne iskrivis diskove :)
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#63 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by mahalas505 »

direstraits0078 wrote:Ima. Raznih. :D Samo sto su novi, nisu tokareni. Fabricki balansirani, sto bi rek'o Svabo, ab fabrikk. 8)
Prodajes li sta ili se samo hvalis :D ?
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#64 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Felidae »

dgL_ wrote:
Felidae wrote:Kod mene se čuje bum bum bum pri kočenju i na malim brzinama volan ne vibrira a auto je stajalo nekih mjesec dana da li je do korozije ili su se diskovi iskrivili?

koroziju bi morale celjusti odnosno pakne da skinu vec nakon 2-3 kocenja... da ti nisu plocice pri kraju ? Znaju poceti davati znakove slabosti cak i ako ima na njima 2 ili 3 milimetra mesa... tako da skini tocak i provjeri, ako je to mjenjaj sto prije da ne iskrivis diskove :)
Pogledam u subotu mada ne struže nista nego bum bum
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#65 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

mahalas505 wrote:
direstraits0078 wrote:Ima. Raznih. :D Samo sto su novi, nisu tokareni. Fabricki balansirani, sto bi rek'o Svabo, ab fabrikk. 8)
Prodajes li sta ili se samo hvalis :D ?
Rijetko prodajem, češće nabavim nekome ko se ne zna snaći, a nije bezobrazan i ćuner. :mrgreen:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#66 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Bakir1 »

strasno susretljiva osoba :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#67 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:strasno susretljiva osoba :lol:
Mo'š me susrest' gdje se ni ne nadaš. :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#68 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Bakir1 »

kod tokara nemos :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#69 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:kod tokara nemos :lol:
Bio sam jednom kod onih u Ž. stadionu. :lol:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#70 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Ridjobrki »

Haman da bih i ja trebao to tokarenje odraditi. Kad sam mijenjao gume majstori vele da su diskovi dobri i da ima mesa na njima, pločice sam mijenjao prije nekih 6 mjeseci i 4-5 k km a na tehničkom mi nekidan rekoše da na prednjem desnom točku imam samo 50% kočione sile.

Pločice nisu jer ih ne habam toliko puno, disk ne bi trebao biti... Glupo mi da kupujem nove diskove bez potrebe. Plus preporučuje se uz nove diskove i nove pločice uzeti - bratbratu 250 KM troška kojeg mirne duše mogu odgoditi bar 3-4 mjeseca ili više. Je li ovo, po vama, do tog krivljenja diskova?

Zanimljivo, majstor mi kaže da je znao čak i haman nove diskove nositi na tokarenje, i to ne ŽNJ brendova - je li to dotle fakat došlo?
dgL_
Posts: 3042
Joined: 25/09/2014 22:39

#71 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

Ridjobrki wrote:Haman da bih i ja trebao to tokarenje odraditi. Kad sam mijenjao gume majstori vele da su diskovi dobri i da ima mesa na njima, pločice sam mijenjao prije nekih 6 mjeseci i 4-5 k km a na tehničkom mi nekidan rekoše da na prednjem desnom točku imam samo 50% kočione sile.

Pločice nisu jer ih ne habam toliko puno, disk ne bi trebao biti... Glupo mi da kupujem nove diskove bez potrebe. Plus preporučuje se uz nove diskove i nove pločice uzeti - bratbratu 250 KM troška kojeg mirne duše mogu odgoditi bar 3-4 mjeseca ili više. Je li ovo, po vama, do tog krivljenja diskova?

Zanimljivo, majstor mi kaže da je znao čak i haman nove diskove nositi na tokarenje, i to ne ŽNJ brendova - je li to dotle fakat došlo?

previse kocenja, disk se pregrije i onda stanes da operes auto prsnes hladnom vodom po njemu i mozes ga pokakit odmah... metal.. toplo, hladno i on je kriv odmah.. isto tako uletis u veliku baru negdje pregrrijanih diskova i halalosum... na to fakticki ne mozes ni uticati, odjednom osjetis da trese... kupis nove ili tokaris i sve do slijedeceg puta... sranje tesko....

ako ti ne trese pri vecim brzinama kad prikocis onda nisu krivi diskovi...
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#72 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Kiberluskoni »

dgL_ wrote:
Ridjobrki wrote:Haman da bih i ja trebao to tokarenje odraditi. Kad sam mijenjao gume majstori vele da su diskovi dobri i da ima mesa na njima, pločice sam mijenjao prije nekih 6 mjeseci i 4-5 k km a na tehničkom mi nekidan rekoše da na prednjem desnom točku imam samo 50% kočione sile.

Pločice nisu jer ih ne habam toliko puno, disk ne bi trebao biti... Glupo mi da kupujem nove diskove bez potrebe. Plus preporučuje se uz nove diskove i nove pločice uzeti - bratbratu 250 KM troška kojeg mirne duše mogu odgoditi bar 3-4 mjeseca ili više. Je li ovo, po vama, do tog krivljenja diskova?

Zanimljivo, majstor mi kaže da je znao čak i haman nove diskove nositi na tokarenje, i to ne ŽNJ brendova - je li to dotle fakat došlo?

previse kocenja, disk se pregrije i onda stanes da operes auto prsnes hladnom vodom po njemu i mozes ga pokakit odmah... metal.. toplo, hladno i on je kriv odmah.. isto tako uletis u veliku baru negdje pregrrijanih diskova i halalosum... na to fakticki ne mozes ni uticati, odjednom osjetis da trese... kupis nove ili tokaris i sve do slijedeceg puta... sranje tesko....

ako ti ne trese pri vecim brzinama kad prikocis onda nisu krivi diskovi...
Kod mene je upravo bio takav slučaj. Diskovi, manje od pola godine na autu i počeli tresti. Poslije tokarenja, sve OK. Najčešći razlog je nepravilno hlađenje pregrijanih diskova (stajanje na semaforu, voda...)
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#73 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by mahalas505 »

Kiberluskoni wrote:Kod mene je upravo bio takav slučaj. Diskovi, manje od pola godine na autu i počeli tresti. Poslije tokarenja, sve OK. Najčešći razlog je nepravilno hlađenje pregrijanih diskova (stajanje na semaforu, voda...)
Ne kontam ovo oko nepravilnog hladenja kod stajanja na semaforu, ako moze malo da se detaljnije napise?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#74 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Bakir1 »

valjda sto diskovima treba zrak da se hlade ili mozda sto celjusti drze vrele diskove na amerikancu kada je u D sa kocnicom na semaforu?
ja stvarno nikada nisam imao problem sa diskovima koje treba tokariti, kada tresu za smece su, doduse ja motorom dosta kocim
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#75 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by mahalas505 »

Ma nisam ni ja imao problema, a vecinom mi je gradska voznja. Mogu npr. donekle razumiti kad se spustas niz Bradinu u 5-toj, pa se diskovi ugriju do maltene usijanja, pa onda naletis na vodu, pa nastaje temperaturni sok za materijal. Ali to ne mora znaciti da ces se to manifestovati na diskova, jer njihova je izrada dosta napredovala. Ali za ovo na semaforu bih volio da cujem obasnjenje.
Post Reply