Tokarenje diskova na AUTU

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

nema na cemu :thumbup:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#27 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

bitanga_sa_otesa wrote:nema na cemu :thumbup:

bitango, mehanicar jedan u Velesicima mi rece nesto kao da mi prednji lezaj nesto ide u sklopu diska ili tako nesto i kaze kao da je komplikovano skidanje i stavljanje takvog diska i da mi je zato najbolje da nadjem ko radi tokarenje bez skidanja diskova... ili da vozim ovako (treska volan i papucica kocnice pri vecim brzinama od 80... a preko 100 se osjeti bas bas....) pa kad mi pakne pocnu strugati da uzmem Nove diskove... u japanskim djelovima kod HIFE u Buca Potoku mi fraer rece 35 KM/kom. i moraju se cekat dadodju iz Zagreba... nove plocice 31 KM (vec sam ih uzimao) i prezadovoljan sam njima...
e sad pitanje je kakav je tajdisk od 35 KM...

reci mi svoje misljenje ako ti nije frka...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

ja koliko znam samo na renou ide zadnji disk sa lezajem ,mada se i on moze vaditi na presu....nista nije komplikovano ni tesko....ako postoji volja postoji i nacin...
diskovi od velikoserijskih :textar,meyle ili trw,ostalima bas ne vjerujem...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#29 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

bitanga_sa_otesa wrote:ja koliko znam samo na renou ide zadnji disk sa lezajem ,mada se i on moze vaditi na presu....nista nije komplikovano ni tesko....ako postoji volja postoji i nacin...
diskovi od velikoserijskih :textar,meyle ili trw,ostalima bas ne vjerujem...

Hvala, ako neko ko bude citao postove bude znao negdje za tokarenje na autu (bez skidanja diskova) neka napise bio bih zahvalan...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#30 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by ado-šampion »

Tesko je naci te diskove za Japance... Mazda je u pitanju ako se ne varam, i to stara 323. Ja sam sebi uzeo u Japan Auto, zadnji, Nipparts, rade posao. 45 KM komad. Uzimao sam TRW (Lucas) komponente u Sandoru, u pitanju su bile plocice, 2 para, i nisam bio zadovoljan ni prvi ni drugi put.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#31 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

ado-šampion wrote:Tesko je naci te diskove za Japance... Mazda je u pitanju ako se ne varam, i to stara 323. Ja sam sebi uzeo u Japan Auto, zadnji, Nipparts, rade posao. 45 KM komad. Uzimao sam TRW (Lucas) komponente u Sandoru, u pitanju su bile plocice, 2 para, i nisam bio zadovoljan ni prvi ni drugi put.

trenutno bi mi mnogo pomogao neko ko bi mi dao gore navedenu info... nadam se da ce se neko naci ako uopste postoji iko u okolini Sarajeva...

svakako sam mislio uzimati diskove nekad u skorijoj buducnosti, ali volio bih probati ove tokarit jer su fabricki njeni, nisu nikad tokareni (provjereno) i vjerujem da debljinom mogu podnijeti ravnanje... iskreno nisam imao iskustva sa tokarenjem, a citanjem sam uvidio da dosta ljudi ne predlaze to jer se jako brzo ponovo iskrive... dok ima i onih koji su nakon tokarenja mirni dosta dugo.... sa obzirom da je jeftinija varijanta, pokusao bih... pasta bude... mjenjati ih je svakako nekad u buducnosti
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#32 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by ado-šampion »

Ako su krivi mislim da tokarenje nece puno pomoci, samo ako su izbrazdani, kazem mislim, nemam toliko iskustva s tim da bih tvrdio.

A po meni ti je razmisljanje ispravno, nekad su Japanci ugradjivali fakat kvalitetne dijelove i ovo sto se kod nas moze naci ne moze se porediti s tim, barem sto se tice trajnosti. Dok mogu originalni nek stoje.
User avatar
muha-V8
Posts: 76
Joined: 26/07/2012 14:41

#33 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by muha-V8 »

dgL_ wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ja koliko znam samo na renou ide zadnji disk sa lezajem ,mada se i on moze vaditi na presu....nista nije komplikovano ni tesko....ako postoji volja postoji i nacin...
diskovi od velikoserijskih :textar,meyle ili trw,ostalima bas ne vjerujem...

Hvala, ako neko ko bude citao postove bude znao negdje za tokarenje na autu (bez skidanja diskova) neka napise bio bih zahvalan...

AUTO SERVIS FERHATOVIĆ
https://www.youtube.com/watch?v=6LMK_tqttX8
https://www.facebook.com/pages/auto-ser ... 28?fref=nf

mob: 061/221-887

Ja sam zvao i rade obradu na autu bez skidanja diskova ali trenutno čovjek ne može da radi zbog alergije pa mi je rekao da se javim krajem 6-tog mjeseca . Cijena oko 60KM
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#34 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

muha-V8 wrote:
dgL_ wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ja koliko znam samo na renou ide zadnji disk sa lezajem ,mada se i on moze vaditi na presu....nista nije komplikovano ni tesko....ako postoji volja postoji i nacin...
diskovi od velikoserijskih :textar,meyle ili trw,ostalima bas ne vjerujem...

Hvala, ako neko ko bude citao postove bude znao negdje za tokarenje na autu (bez skidanja diskova) neka napise bio bih zahvalan...

AUTO SERVIS FERHATOVIĆ
https://www.youtube.com/watch?v=6LMK_tqttX8
https://www.facebook.com/pages/auto-ser ... 28?fref=nf

mob: 061/221-887

Ja sam zvao i rade obradu na autu bez skidanja diskova ali trenutno čovjek ne može da radi zbog alergije pa mi je rekao da se javim krajem 6-tog mjeseca . Cijena oko 60KM

Hvala puno, Ova cijena je za 2 Diska ili sva cetiri na autu koja imaju cetiri ? Jer ako je za 2 onda nije ni malo jeftino...

sve u svemu stupit cu u kontakt sa covjekom da vidim sta kaze
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#35 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by ado-šampion »

Vjerovatno je za 2... Covjek je kupio masinu, ocigledno jedini u Sarajevu, valja je nekako otplatiti... Obicno tokarenje za 2 diska je 30 KM.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#36 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Kiberluskoni »

Ako si u Sarajevu, nazovi Fehima i dogovori tokarenje: 061 367 388. Prije toga ih moraš skinuti negdje, naravno. Cijena, 10KM po komadu.

Ja mu nosio prije desetak dana i odlično odradio posao. U pitanju je bilo tokarenje krivih diskova.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#37 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:na ventilirajucim moze biti i ovako oznaceno

Image

Zar ovo na slici nije balansiranje diska?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

ne
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#39 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:ne
Proizvođač diskova kaže da se disk balansira na ovaj način.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

ok
User avatar
konektovan
Posts: 40633
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#41 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by konektovan »

Zna bitanga,nemeres njega zahebati. :mrgreen:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#42 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

Krhko je znanje. :mrgreen:
Al'din
Posts: 1118
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/BcPbrA7auEb4z7o27
Contact:

#43 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by Al'din »

dgL_ wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:10 maraka je ravnanje po disku,kad doneses skinute,jos skidanje,vracanje...vozanje do tokara...sat-sat ipo... traju dok ih ne iskrivis opet :)

bitango, razumijem sve.. al cuo samd a ima tokarenje na autu bez skidanja, pa me zanima da li ima neko tu masinu u Sarajevu... ? Da li znas mozda ? Neko mi rece na izlazu sa Autoputa kod Mujanic Mesnice sa desne strane prije Mostarskog raskrsca ali nije provjereno...
Nisi pogrijesio, u servisu gdje sam radio prije nekoliko godina, ima ta masina, mislim bila je, nisam siguran u kakvom je stanju sada i da li jos rade tu vrstu posla... evo jedan video, ne obracaj paznju na prljavu ruku i cigaru :-D http://youtu.be/6LMK_tqttX8
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#44 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by dgL_ »

Al'din wrote:
dgL_ wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:10 maraka je ravnanje po disku,kad doneses skinute,jos skidanje,vracanje...vozanje do tokara...sat-sat ipo... traju dok ih ne iskrivis opet :)

bitango, razumijem sve.. al cuo samd a ima tokarenje na autu bez skidanja, pa me zanima da li ima neko tu masinu u Sarajevu... ? Da li znas mozda ? Neko mi rece na izlazu sa Autoputa kod Mujanic Mesnice sa desne strane prije Mostarskog raskrsca ali nije provjereno...
Nisi pogrijesio, u servisu gdje sam radio prije nekoliko godina, ima ta masina, mislim bila je, nisam siguran u kakvom je stanju sada i da li jos rade tu vrstu posla... evo jedan video, ne obracaj paznju na prljavu ruku i cigaru :-D http://youtu.be/6LMK_tqttX8
kako se zove servis i gdje se nalazi ako mi mozes priblicno objasnit... ovo sam ja dobio indirektno info, tako da ne znam bas gdje je tacno...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#45 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

Blazuj, prije Mujanica.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote:Krhko je znanje. :mrgreen:
ma nemam ja pojma...
nego pitaj proizvodjaca kako na dva diska bude identicna ta rupa i pitaj jos gume kad se balansiraju jel se na gaznom sloju stavljaju tegovi ili sa strane ???
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#47 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:
direstraits0078 wrote:Krhko je znanje. :mrgreen:
ma nemam ja pojma...
nego pitaj proizvodjaca kako na dva diska bude identicna ta rupa i pitaj jos gume kad se balansiraju jel se na gaznom sloju stavljaju tegovi ili sa strane ???
De, de, sta si se odmah upalio... :lol:
Ja sam to samo cuo da je tako, nisam provjeravao mikrometrom. :D A mozda i jesam? Ko ce ga znati. Kao sto rekoh, znanje je relativna kategorija. Krhko je to i lomljivo, k'o ona nuklearka u dezeli. 8)

P.S. Mjereno na 2 OE diska ø280 mm, debljina diska 24 mm, minimalna debljina diska 21.8 mm, sirina utora na obodu diska: 18.85 mm. Mjereno preciznim mikrometarskim uredjajem bazdarenim na 0.001 mm. ;)

Ovako to izgleda uzivo:

Image

Glede balansiranja postavljanjem tegova na diskove, i ta metoda se primjenjuje, ali je ova daleko zastupljenija. :thumbup:


Last edited by direstraits0078 on 09/06/2015 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#48 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by insomnia78 »

Nije ova masina ni skupa
Onako na prvu, malo preko milje eura, vjerovatno ima i jeftinijih, ko i skupljih
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#49 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote: De, de, sta si se odmah upalio... :lol:


Glede balansiranja postavljanjem tegova na diskove, i ta metoda se primjenjuje, ali je ova daleko zastupljenija. :thumbup:
ma evo izgorih zovi vatrogasce :lol:
na tegove sam mislio u usporedbi s tockom ,jer i na disku je vazniji aksijalni balans nego radijalni....a mene izgleda potrefili uvijek diskovi s jednakim rupama,nije nikad bilo ovoliko razlike....
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#50 Re: Tokarenje diskova na AUTU

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:
direstraits0078 wrote: De, de, sta si se odmah upalio... :lol:


Glede balansiranja postavljanjem tegova na diskove, i ta metoda se primjenjuje, ali je ova daleko zastupljenija. :thumbup:
ma evo izgorih zovi vatrogasce :lol:
na tegove sam mislio u usporedbi s tockom ,jer i na disku je vazniji aksijalni balans nego radijalni....a mene izgleda potrefili uvijek diskovi s jednakim rupama,nije nikad bilo ovoliko razlike....[/quote]

Mozda nisi usporedjivao. 8-)

Pa vidi, imas diskova u prodaji koji nisu balansirani. :wink: Hint: prc prc thai shanghai wickey ticky wow. :lol:

Ozbiljne firme balansiraju, i to je sve automatika, kao na ovom gore videu. Onaj koji je iz odlivka izletio kriv k'o marin qratz, taj ide na topljenje. Ili eventualno zavrsi kao pritiskac za papir u kancelariji sefa kontrole kvaliteta. :D
Post Reply