Titov Bunker

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#1 Titov Bunker

Post by van Basten »

Razmišljao sam da li da otvorim temu ovdje ili na prirodi i ekologiji, ali pošto turizam nije isto što i priroda, neka za sada teme po geografskoj pripadnosti ovdje, u Hercegovini.
dakle, pitanje: kako se može doći do Titovog bunkera (onaj nedavno za javnost otvoreni bunker građen 70ih kao zaštita od eventualnog atomskog rata, ako se ko pita koji bunker), da li je i ako da u kojim terminima otvoren za posjetioce, može li se otići individualno tipa "žena i ja bismo da malo zavirimo unutra" ili mora biti grupno putem ZOI-a i sličnih toursa i koliko košta karta?
izgleda puno pitanja na jednom mjestu, ali kada bi se javila prava osoba temu bismu mogli uspješno zaključiti sa 1-2 posta
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2 Re: Titov Bunker

Post by black »

van Basten wrote:Razmišljao sam da li da otvorim temu ovdje ili na prirodi i ekologiji, ali pošto turizam nije isto što i priroda, neka za sada teme po geografskoj pripadnosti ovdje, u Hercegovini.
dakle, pitanje: kako se može doći do Titovog bunkera (onaj nedavno za javnost otvoreni bunker građen 70ih kao zaštita od eventualnog atomskog rata, ako se ko pita koji bunker), da li je i ako da u kojim terminima otvoren za posjetioce, može li se otići individualno tipa "žena i ja bismo da malo zavirimo unutra" ili mora biti grupno putem ZOI-a i sličnih toursa i koliko košta karta?
izgleda puno pitanja na jednom mjestu, ali kada bi se javila prava osoba temu bismu mogli uspješno zaključiti sa 1-2 posta
mislis na ARK (armijska ratna komanda) u Konjicu? imam jednog druga koji bi mogao znati pitam pa ti javnem, a mislim da ti ne treba nikakva TZ kao posrednik niti karta

Pro­jekt In­ter­na­ci­onal­no bi­je­na­le sa­vre­me­ne umje­tnos­ti "ARK Un­der­gro­und" ko­ji je Vi­je­će Evro­pe pro­gla­sio kul­tur­nim do­ga­đa­jem Evro­pe za 2009/2010. go­di­nu zva­ni­čno će biti re­ali­zi­ran po­čet­kom mar­ta 2011. go­di­ne u Ko­nji­cu u voj­nom sklo­ni­štu zva­nom ARK, atom­ska ra­tna ko­man­da, ko­ji je JNA gra­di­la u pe­ri­odu od 1953. do 1979. go­di­ne.

Or­ga­ni­za­tor pro­je­kta, Udru­že­nje za pro­mo­ci­ju vi­zu­el­nih umje­tnos­ti "Kult Zo­ne" Sa­ra­je­vo, ste­klo je pra­vo da se ko­ris­ti ozna­kom CE­CEL, Co­un­cil of Euro­pe Cul­tu­ral Event La­bel za ovaj pro­jekt pri­li­kom kon­ku­ri­sa­nja za novac iz evropskih IPA fon­do­va, omo­gu­ća­va ve­će šan­se za do­bi­ja­nje ne­op­ho­dnih pa­ra za re­ali­za­ci­ju pro­je­kta.

Me­đu­tim, je­dan od or­ga­ni­za­to­ra Bi­je­na­la Edo Ho­zić upozorava da je kod prijave za evropski novac ne­op­ho­dno da za pro­jekt lokalne zajednice već obezbijede 15 od­sto po­tre­bnih sred­sta­va. Ukupna vrijednost "ARK Undergrounda" mogla bi dostići i do milion KM, pa or­ga­ni­za­to­ri na­re­dne go­di­ne oče­ku­ju fi­nan­sij­sku po­dršku od mi­nis­tar­stava ci­vil­nih po­slo­va BiH, kulture FBiH i Kantona Sarajevo, ali i grad­ske upra­ve Sa­ra­je­va.

Ho­zić kaže da "ARK Underground" za ra­zli­ku od dru­gih fes­ti­va­la, kul­tur­nih do­ga­đa­ja koji to­kom pet da­na imaju ne­ka­kav sa­držaj a po­sli­je to­ga sli­je­di mrak, iza sebe ostavlja pros­tor voj­nog sklo­ni­šta ko­ji će bi­ti is­ko­ri­šten i ko­ri­šten u druš­tve­no - umje­tni­čke svrhe.

- Bi­će atra­kci­ja ko­ja mo­že pri­vu­ći ve­li­ki broj po­sje­ti­la­ca, ali i vrhun­ski umje­tni­ci će do­ći i kre­ira­ti svo­ja dje­la na li­cu mjes­ta i os­ta­vi­ti će svo­je ra­do­ve izni­mne vri­je­dnos­ti. Ta­ko će u bu­du­ćnos­ti sklo­ni­šte pre­ras­ti u Mu­zej sa­vre­me­ne umje­tnos­ti, a je­dno od pos­ti­gnu­ća pro­je­kta bi­lo bi i to da su naj­stro­ži­je ču­van, taj­ni voj­ni objekt osvo­ji­li umje­tnost i umje­tni­ci, a ne ne­ka voj­ska, što se ni­ka­da u is­to­ri­ji ovog svi­je­ta ni­je de­si­lo. Na kra­ju bi to tre­ba­la da bu­de i naj­sku­plja ga­le­ri­ja na svi­je­tu - ka­zao je Ho­zić.

N. B.

Izazov i za umjetnike

Kon­cep­tu­al­ist i idej­ni tvo­rac Bi­je­na­la Ju­suf Ha­dži­fej­zo­vić misli da će, ako 20 zna­čaj­nih svjet­skih umje­tni­ka da­naš­nji­ce dođu stvarati u bun­ke­r Josipa Broza Tita, te dvi­je či­nje­ni­ce pri­vu­ći izni­mnu paž­nju ci­je­log svi­je­ta. Uz Hadžifejzovića su se­le­kto­ri Bra­ni­slav Di­mi­tri­je­vić i Pe­tar Ću­ko­vić i svi se slažu da je "ARK Underground" ve­li­ki iza­zov i za umje­tni­ke jer se ra­di o Ti­to­vom voj­nom bun­ke­ru, na­prav­ljenom da u nje­mu 350 lju­di pre­ži­vi šest mje­se­ci nu­kle­ar­nog ra­ta, a ko­štao je oko če­ti­ri mi­li­jar­de do­la­ra.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#3 Re: Titov Bunker

Post by neki »

van Basten wrote:Razmišljao sam da li da otvorim temu ovdje ili na prirodi i ekologiji, ali pošto turizam nije isto što i priroda, neka za sada teme po geografskoj pripadnosti ovdje, u Hercegovini.
Mislim da si bas s regijom fulio...cini mi se da bunker geografski pripada Bosni
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#4 Re: Titov Bunker

Post by black »

neki wrote:
Mislim da si bas s regijom fulio...cini mi se da bunker geografski pripada Bosni
nije fulio, Konjic (ARK je u Konjicu) je taman ono 'i' u BiH :mrgreen: blizi je Sarajevu (za 10km) vec Mostaru
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#5 Re: Titov Bunker

Post by neki »

black wrote:
neki wrote:
Mislim da si bas s regijom fulio...cini mi se da bunker geografski pripada Bosni
nije fulio, Konjic (ARK je u Konjicu) je taman ono 'i' u BiH :mrgreen: blizi je Sarajevu (za 10km) vec Mostaru
Jest Konjic u Hercegovini (na samoj granici) al bunker nije u samom gradu :-) nego podalje na sjeveroistok ispod masiva Igmana i Bjelasnice..koji su u Bosni :D
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#6 Re: Titov Bunker

Post by mrtva kokoš »

ma imas na stojcevcu jedan blizi, samo ponesi bateriju neko je ugasio svjetlo :D
a bilo bi lijepo prosnjuhati, ono sto sam vidio na tv-u bas me dojmilo...
ali sumnjam da je otvoren za javnost :roll: osim ako ne poznajes kakvog generala.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#7 Re: Titov Bunker

Post by black »

neki wrote:
Jest Konjic u Hercegovini (na samoj granici) al bunker nije u samom gradu :-) nego podalje na sjeveroistok ispod masiva Igmana i Bjelasnice..koji su u Bosni :D
hajde otidji u bunker pa vidi dje je ;-) kakav ba Igman i Bjelasnica
http://www.konjic.com/content/blog/2006 ... onjic.html
... ka adresi "bez imena", koja se 26 godina gradila i izgradila odmah do prigradskih kuća Konjica, a da za nju niko, baš niko, nije ni znao ni čuo..
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#8 Re: Titov Bunker

Post by van Basten »

da, baš na taj ARK sam mislio. Ja koliko znam bunker je unutar Prenja pa sam ga zato svrstao pod Hercegovinu. Ako administracija misli drugačije, ona će reagovati adekvatno, siguran sam. Black, svaka informacija dobro bi mi došla, pa javi šta ti jaran reče. Hvala.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#9 Re: Titov Bunker

Post by black »

van Basten wrote:da, baš na taj ARK sam mislio. Ja koliko znam bunker je unutar Prenja pa sam ga zato svrstao pod Hercegovinu. Ako administracija misli drugačije, ona će reagovati adekvatno, siguran sam. Black, svaka informacija dobro bi mi došla, pa javi šta ti jaran reče. Hvala.
eh ovako drug, ne mozes nazalost nikako uci, jedino kad bi znao da neka organizovana grupa ide pa sa njima da se uvalis (neke delegacije, udruzenja i sl.) ili ako znas shefa objekta pa da uz njegovu dozvolu udjes, ili da rizikujes i dodjes na kapiju trazis nekog odgovornog i zamolis da te povedu u malo razgledanje...eto ako saznam josh kakvu informaciju javim ti
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#10 Re: Titov Bunker

Post by corolla02 »

User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#11 Re: Titov Bunker

Post by van Basten »

hvala na informacijama. Možda na proljeće, kad se proljepota i odem na slijepo uzdajući se u dobru volju volju čuvara, sada mi je to malo rizično. A možda do proljeća se i promjeni turistička politika oko ARK-a...
ugl, šteta što takav potencijal stoji neiskorišten... tipično naški... da je ovakav bunker negdje vani, to bi se satima stajalo u redu da se plati 10-20€ da bi se vidjelo to čudo...
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#12 Re: Titov Bunker

Post by iz dna duše »

Je li to onaj bunker što se vidi kada se skrene prije Boračkog jezera lijevo, uz Neretvu, prema selu Džajići, čini mi se da mi ga je neko pokazao na drugoj strani Neretve-izgledaju izvana kao kuće, ili sam ja pomiješala sa nekim drugim objektom. Ako je to-to, onda nije daleko od Konjica, nekoliko km...
Ja koliko znam, neki ljudi iz Konjica rade na tome da bude otvoren i za nas, obične posjetioce...
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#13 Re: Titov Bunker

Post by saabsa »

Trebalo bi ovu temu prebaciti na neki aktivniji pdf , dosta forumasa i nezna za nju. :)
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#14 Re: Titov Bunker

Post by Azamo »

Ja sam kao regrut 3 x po 7 dana bio na straži u tom skrovišu ili ljutoj. Ja nisam vidio da je iko ikad osim vojnika ušo unutra,skrovište je fenomenalno napravljeno a kad si izvan njega osjećaš se glupo jer s vana je to obično brdo :-?
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#15 Re: Titov Bunker

Post by van Basten »

ode tema u pogrešnom pravcu... nije mi bila namjera da pričam o političko-historijskom značaju bunkera, ima podforuma namijenjenih za te rasprave. Bunker je tu i "valja nam ga ljuljati". Ja sam više htio da se priča o turističkom potencijalu tog objekta i još konkretnije o mogućnosti i načinu obilaska istog.
ako administracija hoće već nešto da mijenja - preporučujem da ubace ARK objekat u naslov
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#16 Re: Titov Bunker

Post by van Basten »

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/kult ... g-ministra

eto, izgleda da se bunker ipak otvara polahko prema javnosti... ako ništa, ode se posjetiti to bijenale k'o fol pa se malo bunker razgleda :D doduše, u članku nigdje ne piše kada će to biti, ali pratiće se.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#17 Re: Titov Bunker

Post by iz dna duše »

van Basten wrote:http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/kult ... g-ministra

eto, izgleda da se bunker ipak otvara polahko prema javnosti... ako ništa, ode se posjetiti to bijenale k'o fol pa se malo bunker razgleda :D doduše, u članku nigdje ne piše kada će to biti, ali pratiće se.
Ili sam prebrzo preletjela tekst ili nema podatka...
kada je ovo bijenale u Konjicu?
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#18 Re: Titov Bunker

Post by iz dna duše »

iz dna duše wrote:
van Basten wrote:http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/kult ... g-ministra

eto, izgleda da se bunker ipak otvara polahko prema javnosti... ako ništa, ode se posjetiti to bijenale k'o fol pa se malo bunker razgleda :D doduše, u članku nigdje ne piše kada će to biti, ali pratiće se.
Ili sam prebrzo preletjela tekst ili nema podatka...
kada je ovo bijenale u Konjicu?
Izvini, ne samo tekst avaza da preletjeh, nego i tvoj post, i ti još ne znaš...kada neko sazna neka javi... :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#19 Re: Titov Bunker

Post by Eborg »

Nedavno je u "Danima" bio članak o ovom bunkeru i rečeno je da se isti može posjetiti ako se 14 dana unaprijed najavi Ministarstvu odbrane BiH. E sad, da li je moguće pojedinačno ili u grupi zaista ne znam.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#20 Re: Titov Bunker

Post by iz dna duše »

Eborg wrote:Nedavno je u "Danima" bio članak o ovom bunkeru i rečeno je da se isti može posjetiti ako se 14 dana unaprijed najavi Ministarstvu odbrane BiH. E sad, da li je moguće pojedinačno ili u grupi zaista ne znam.
Pa valjda je za bijenale otvoren, ako se posjete bijenale...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#21 Re: Titov Bunker

Post by Eborg »

Dobro to, ali ovo je "normalnim danima" gdje je moguće posjetiti. Samo ne znam da li se treba najaviti kao grupa ili je dovoljno i kao pojedinac.
dolmetscher
Posts: 275
Joined: 28/03/2008 22:14
Location: Tuzla

#22 Re: Titov Bunker

Post by dolmetscher »

ARK Konjic kontrolise ARBiH. Ne moze se ici u pojedinacne posjete. Ja sam bila u decembru i pricala s vojnikom koji radi u bukneru i bas ga pitala za posjete. Kaze da treba poslati dopis ministarstvu odbrane i ne bi trebalo biti problema. Najbolje bi bilo da to bude manja grupa, mozda 15-20 ljudi. Kontam, tako bi ministarstvo lakse odobrilo. Obilazak kroz bunker traje sat vremena i svaki dan imaju par posjeta. Taj dan kada sam ja bila, bila je grupa umjetnika koji su se dogovarali za bijenale koje bi trebalo biti nekad ove godine.

Da ne pisem sad kako je divno i krasno, sve informacije o bunkeru imate na internetu, a da vrijedi posjetiti-vrijedi.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#23 Re: Titov Bunker

Post by black »

vec sam pisao ali da ponovim, pojedinacno se josh uvijek ne moze uci, samo najavljena grupa, udruzenje i sta ja znam...a bijenale je trebalo vec biti pa je odgodjeno, valjda ce biti u toku ove godine
Muderiz
Posts: 47
Joined: 10/01/2004 00:00

#24 Re: Titov Bunker

Post by Muderiz »

Objekat je fenomenalan. Za ne povjerovati. Problem je sa tom dozvolom za posjetu, najbolje bi bilo da poznajete nekog generala u OSBIH.
Svidjelo mi se sto su vodiči u objektu dobro potkovani znanjem o sklonistu.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#25 Re: Titov Bunker

Post by black »

Post Reply