TITANIC-100 godina legende

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23537
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: TITANIC-100 godina legende

Post by Sanjarko »

Dobrinjac-u-Pragu wrote: 25/04/2024 23:56 gledam listu putnika titanika na -ic i vidim da su svi osim jednog (a bilo ih je neki 20-30) nazalost umrli tog kobnog dana. jeste da su bili treca klasa, ali mislim da je nepoznavanje engleskog u to vrijeme (moja pretpostavka da vecina nasih nije ni znala engleski) nazalost odmoglo njihovom spasavanju.
Bili u low deck, u potpalublju. Inače dosta poznatih i uticajnih ljudi je poginulo na njemu neki su bili finansijeri Tesle.
Dobrinjac-u-Pragu
Posts: 67
Joined: 23/10/2023 15:08

#27 Re: TITANIC-100 godina legende

Post by Dobrinjac-u-Pragu »

Sanjarko wrote: 26/04/2024 07:16
Dobrinjac-u-Pragu wrote: 25/04/2024 23:56 gledam listu putnika titanika na -ic i vidim da su svi osim jednog (a bilo ih je neki 20-30) nazalost umrli tog kobnog dana. jeste da su bili treca klasa, ali mislim da je nepoznavanje engleskog u to vrijeme (moja pretpostavka da vecina nasih nije ni znala engleski) nazalost odmoglo njihovom spasavanju.
Bili u low deck, u potpalublju. Inače dosta poznatih i uticajnih ljudi je poginulo na njemu neki su bili finansijeri Tesle.
a titanik je bio brod koji je pokusao da privuce sve bogatije da ga koriste i naravno da je bilo hrpa uticajnih i bitnih ljudi. isto kao i sa olimpikom svi bogati ako vec idu u SAD ili Englesku, onda neka bude najbolji i najmoderniji brod.

ali je sama cinjenica da su u trecoj klasi bili ljudi koji su zeljeli da se dohvate novog zivota u SAD-u bez znanje engleskog jezika meni fascinantna. kao da danas odlucis da odes u japan a ne znas beknuti japanski, i opet danas imas prednost da je engleske maltene svjetski jezik, a 1912. nije bilo tako. francuz je znao samo francuski, balkanac svoj jezik, nijemac njemacki itd... i opet su ljudi pokusavali. :)
Post Reply