TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#1 TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by niggy »

Pozdrav,
eh da vidimo vasa iskustva i misljenja oko TIGAR guma koja su vec neko vrijeme na nasem trzistu.

Neki kazu da su bolja i od Save a neki eto da ne valjaju ni pet para?!?

Sta vi mislite ( imate li uopste iskustva s njima )

p.s mene licno zanimaju zimske, jer eto , blizi se i zima
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#2 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by AdnanSA »

Koliko para toliko muzike.
Po nekim testovima Auto blica pripadaju među najgore dok je Sava smještena u sredini ljestvice.
Ja sam kupio u dimenziji 185-60-14 i vozio sam dvije zime. Nisam imao nekih problema.Po mom skromnom mišljenju imaju neku prolaznu ocjenu,naravno ako nisi previše zahtjevan vozač.
Eh da po pomenutom testu razlika u trakciji između najboljih i najlošijih guma je oko 5% a čini mi se da je i rezultat kočenja na snjegu i ledu približan kod svih.
Ono kod Tigra što nevalja je kočenje na mokrom,aqvaplaning i stabilnost na suhom i mokrom u krivinama.
Ponavljam opet nisu baš dobre kao Sava ali mogu proći ako ne voziš previše brzo i od gume zahtjevaš dobru trakciju na snjegu i ledu.
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#3 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by malizeleni »

AdnanSA wrote: Ono kod Tigra što nevalja je kočenje na mokrom,aqvaplaning i stabilnost na suhom i mokrom u krivinama.
Lakse ti je bilo da napises sta valja :P
Ako ko dila Nankang gume, preporucujem od sveg srca, jeftine su, a zestoko dobre.
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#4 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by AdnanSA »

malizeleni wrote:
AdnanSA wrote: Ono kod Tigra što nevalja je kočenje na mokrom,aqvaplaning i stabilnost na suhom i mokrom u krivinama.
Lakse ti je bilo da napises sta valja :P
Ako ko dila Nankang gume, preporucujem od sveg srca, jeftine su, a zestoko dobre.
Pa te Nankang gume su jedino bile gore od Tigrovih guma na pomenutom testu.
Tigar pa neke no name gume pa Nankang su bile najgore.
Interesantno da je Nankang ima najbolju trakciju na ledu i snjegu od svih guma.
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#5 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by potpuni stranac »

cuo sam od onih koji ih imaju da su TIGAR gume dobre, šta god to znacilo. nego, zna li iko koliko kostaju, npr 13 (golf 2 zakon :D )
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#6 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

Ja sam cuo da su to najbolje gume na svijetu, i drze barem 75% trzista EU! Ostalih 25% drzi Sava!

:x :x :x :x
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#7 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by malizeleni »

AdnanSA wrote:
malizeleni wrote:
AdnanSA wrote: Ono kod Tigra što nevalja je kočenje na mokrom,aqvaplaning i stabilnost na suhom i mokrom u krivinama.
Lakse ti je bilo da napises sta valja :P
Ako ko dila Nankang gume, preporucujem od sveg srca, jeftine su, a zestoko dobre.
Pa te Nankang gume su jedino bile gore od Tigrovih guma na pomenutom testu.
Tigar pa neke no name gume pa Nankang su bile najgore.
Interesantno da je Nankang ima najbolju trakciju na ledu i snjegu od svih guma.
Nankang NS2 Ultrasport su jedne od boljih guma koje sam imao, + sto su odlicne na testovima.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#8 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by dr.iver »

odlicna alternativa malo jeftinijim protekt i polovnim gumama, po snijegu su dosta dobre, tigar winter1
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Qler »

ma ja nesto ne vjerujem tigru. zimus sam otisao da kupim 4 save zimske, a na kraju sam izasao da debica gumama. vozam i od starog auto sa savom i ove debica, po nijegu su iste, sava bolje drzi po mokrom. ali posto nisam aman nesto zahtjevan, nit vozim bijesno auto, meni dosta. a i tigra i debicu i savu drzi goodyear ja mislim. znam da je na ovim debica sara kao na ultra grip 5.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#10 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by fantom slobode »

Nova guma je nova guma, a sada da ce te oduseviti, kao i sto svi napisase, koliko para toliko muzike. Sa nekim normalnim brzinama i pristojnim ulicama (da nije sokak iznad Bistrika) posluzice sigurno. Inace mozda da vidis ima li sta od Continentala, ja ljetos vidjeh u Kasindolskoj ljetnu gumu Continental Amerika 72Km sa montazom, pa mozda ima kakva zimska sa prihvatljivom cijenom, ne bi Continental stavio svoje ime da to nije pristojna guma (tamo imas i Fuldu i Baron-a(kooperant Continentala- Cesi) i dosta pristojan izbor ostalih guma. Tigar Pirot, ako kako mozes zbog novcanika, preskoci.
pashica
Posts: 127
Joined: 18/01/2008 10:27

#11 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by pashica »

Prošle godine kupio dvije 155/70/13 winter 1 i malo je reći da sam zadovoljan, ove godine ću opet kupiti dvije nove jer iste gume vozim i ljeti i zimi. Meni je jedina mana ovim gumama što mnogo škripe kad je vruće :-D
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#12 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Qler »

pa sve zimske gume skripe kad je vruce jer se trose. one su koliko se sjecam pravljene da se voze do oko 15*C. sve preko je smrt za njih. zato fino kupis 4 zimske i 4 ljetne. i ustedis, jer se zimske ljeti nenormalno trose. ko imalo vise prelazi km. vozanje na jednim gumama je bacanje para.
pashica
Posts: 127
Joined: 18/01/2008 10:27

#13 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by pashica »

Kad kupim alu felge onda će biti ljetne na njima, do tad će da bude ovako :roll:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by Qler »

heh :D ja imam 4 alu sa zimskim i 4 alu sa ljetnim :)
pashica
Posts: 127
Joined: 18/01/2008 10:27

#15 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by pashica »

Im'o sam i ja na prošlom autu, al za ovo još nisam "stigo" pare
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#16 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by vnm »

ne mogu sad da nadjem, ali citao sam neke testove i tigar gume u dimenziji 13" su dobile ocjenu dobro, dok su 15" dobile lose.
e sad ako uzmemo u obzir na koja auta idu 13" a na koja 15" sve bude jasno. tigar na golfu V nije jednako dobar kao tigar na g2d. :)

prema njemackim testovima nisu dobre kao savine, a oni su peglativni sto se toga tice.
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#17 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by hitman05 »

Koje gume preporucujete bas za "sokak iznad Bistrika", znaci padinske dijelove grada sa vlaznim i zaledjenim asfaltom tokom cijele zime.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#18 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ado-šampion »

hitman05 wrote:Koje gume preporucujete bas za "sokak iznad Bistrika", znaci padinske dijelove grada sa vlaznim i zaledjenim asfaltom tokom cijele zime.
Uzmi ADAC test u svojoj dimenziji i pogledaj. Uglavnom su to najbolje (najskuplje) gume.

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... ageID=8762

Schnee ti je snijeg, eis je led, niža ocjena je bolja ...
User avatar
guja
Posts: 13
Joined: 10/09/2008 18:06

#19 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by guja »

Prošlu zimu sam proveo na Tigar Winter i mogu reci da su dobre po snijegu,bar po mom iskustvu. Na proljece sam kupio Tigar Hitris i zeznuo se. Po suhom i mogu,al kad je malo mokro auto ide po svom. A nisu nesto bile skupe. Cini mi se 90KM. Koliko para toliko i muzike-bas tako.
donja_crtica
Posts: 668
Joined: 09/06/2008 13:45

#20 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by donja_crtica »

......
Last edited by donja_crtica on 20/03/2010 15:29, edited 1 time in total.
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#21 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by arman1 »

Kombinacija parova Tigar Winter 1 i Barum Polaris. Prošlu zimu bez ijednog proklizavanja Dimenzija 165/70 R 14
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#22 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

ADAC kaze:

Tigar Winter1 - NE PREPORUCUJE SE!

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... eID=229318

Naravno, oni pojma nemaju, jer sto Bosnjo kupi to je uvijek najbolje.... :sax:
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#23 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by arman1 »

ins wrote:ADAC kaze:

Tigar Winter1 - NE PREPORUCUJE SE!

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... eID=229318

Naravno, oni pojma nemaju, jer sto Bosnjo kupi to je uvijek najbolje.... :sax:
Ne preporučuje se-TAČNO

Ali ljudi testiraju gume i na večim brzinama. Na brzinama do 80km/h sasvim zadovoljavaju moje potrebe. Možda 3% vozača zdrave pameti u zimskim uslovima(led i snijeg) vozi brže od 80km/h na BH cestama.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#24 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by ins »

Na brzinama do 80km/h sasvim zadovoljavaju moje potrebe. Možda 3% vozača zdrave pameti u zimskim uslovima(led i snijeg) vozi brže od 80km/h na BH cestama.
Mislim da je ovo jedan od najvecih bisera ever na ovom forumu :sax:

Jbt, k'o da je 1969. i svi imamo jal Zastavu 750 jal Renault 8 jal Simcu 1100....
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#25 Re: TIGAR GUME- iskustva-misljenja

Post by hrasno38 »

ins wrote:
Na brzinama do 80km/h sasvim zadovoljavaju moje potrebe. Možda 3% vozača zdrave pameti u zimskim uslovima(led i snijeg) vozi brže od 80km/h na BH cestama.
Mislim da je ovo jedan od najvecih bisera ever na ovom forumu :sax:

Jbt, k'o da je 1969. i svi imamo jal Zastavu 750 jal Renault 8 jal Simcu 1100....
A gdje ti to smijes u BiH voziti vise od 80 osim na autoputu 130 i to pogotovo zimi????????????????? Radi takvog razmisljanja malo malo u crnoj hronici i na zadnjim stranama dnevnih novina osvane neko ko misli da je Emerson Fitipaldi. Tako da uopste nije biser ovo sto je napiso(la) @ins nego upravo obratno.
Post Reply