Tibetanska gljiva

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
jesenjin
Posts: 182
Joined: 22/06/2009 12:55

#151 Re: Tibetanska gljiva

Post by jesenjin »

amyca wrote:Prije nekoliko dana sam dobila tibetansku gljivu, koja je, kako sam procitala, dobra za zdravlje. Potopi se u slatko mlijeko i nakon 24h se pije nesto slicno kefiru. Nakon toga se gljiva opere i ponovo potopi u slatko mlijeko... Ima li neko iskustva sa ovim ljekovitim sredstvom, i da li je neko osjetio efekte? Nakon koliko vremena se moze primijetiti napredak?

Ja ti mogu reci da moju ukucani to redovno prakticiraju ali ja licno ne prakticiram iako vjerujem da sve to ima smisla. Oni to koriste vec oko godinu dana a sto se tice nekog napretka ne mogu ti nista reci buduci da su bili zdravi kada su poceli sa koristenjem toga a hvala Bogu i danas su zdravi.Takodjer jedna rodica je koristila a ona je prije koristenja imala masnocu i dijabetis. Nakon izvjesnog vremena njeno zdravstveno stajne se promjenilo.Masnoca je umanjena a i prestala je sa koristenjem tableta za dijabetis. Eh sad da li je to zbog gljivica to vjerovatno nikad necemo saznati ali po meni vjerovatnoca je velika da su joj gljivice pomogle buduci da se zdravstveno stanje naglo poboljsalo nakon koristenja istih.
User avatar
deduka
Posts: 7
Joined: 06/09/2006 22:30

#152 Re: Tibetanska gljiva

Post by deduka »

Ovdje želim da zahvalim nesebičnoj i simpatičnoj bybline koja je danas podijelila sa mnom gljivicu.
Koristit ću je za čudotvorni kefir, čuvat ću je i brinuti se o njoj, i kad dođe vrijeme, podijelit ću je još s nekim.
Hvala ti još jednom babyline, živjela ti meni, kao i nesebičnost i plemenitost sarajevo-x zajednice !!!

:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#153 Re: Tibetanska gljiva

Post by fatamorgana »

Živjelo bratstvo i jedinstvo među gljivama i među ljudima! :bih:
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#154 Re: Tibetanska gljiva

Post by diason »

Otac mi je na trenutak vrhom prsta dodirnuo gljivu prilikom pranja,da li gubi automatski svojstva pošto sam čitao da se ne smije dirati i ako je već izgubila da li se regeneriše poslije nekog vremena ili je sa njom gotovo ?
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#155 Re: Tibetanska gljiva

Post by T8 »

diason wrote:Otac mi je na trenutak vrhom prsta dodirnuo gljivu prilikom pranja,da li gubi automatski svojstva pošto sam čitao da se ne smije dirati i ako je već izgubila da li se regeneriše poslije nekog vremena ili je sa njom gotovo ?
nije to nikakav problem. preživjet će :bih:

inace kod nas se uz te tibetanske gljive, gljivice ili kefir zrnca kako ih neko zove šire i te predrasude - kao npr ne smije se progutati, upasti u odvod i sl. neće joj ništa biti ako se dodirne metalnom kašikom ili procijedi kroz sito od inoxa
iako metal nije preporučljiv za držanje - staklene tegle su puno bolje
takodjer nije potrebno ispirati je vodom ili svježim mlijekom - to joj samo remeti harmoniju - pogotova hlorisana voda pravo iz česme
jednostavno samo procjediti i prebaciti kašikom u zdjelu za novi kefir
može se ostaviti i nešto starog jogurta uz zrnca ako se želi ubrzati proces ili se ima nedovoljno zrnaca

jedna od preporuka koja se dobija uz "gljivu" je da se pije 20 dana pa 10 dana pauza
ljudi na kavkazu piju kefir bez prekida. ovo bi možda važilo jedino možda ako pijete neke ekstremne količine
napitak se slobodno može piti svaki dan bez prekida
u početku ako neko ima osjetljiviji stomak trebao bi uzimati manje količine - npr pola čaše dnevno
u toku ljeta fermentacija se odvija brzo - vec za 12 sati može se dobiti kefir

ako želite napraviti pauzu s kefirom, prelijete zrnca s mlijekom i stavite u frižider - na taj način može stajati u frižideru oko 7 dana
ako nemate mlijeka prelijte zrnca vodom i stavite u frižider - (voda po mogucnosti prokuhana i ohladjena ili da je nekoliko sati bila u bokalu kako bi se smanji sadržaj hlora)
zrnca s vodom mogu par dana preživjeti u frižideru
zrnca se mogu jesti - to je čak i efikasnije od pijenja kefira
ako se ima višak zrnaca ili se želi prestati na par mjeseci mogu se zalediti. najprije ih treba isprati vodom a zatim staviti u sito da se voda iscjedi. nakon toga da se stavi na ispeglanu gazu koja bi dodatno eliminisala vlažnost
može se preko posuti mlijeka u prahu i staviti u zamrzivač

jedna od stranica na engleskom s dosta informacija o kefiru je http://users.chariot.net.au/~dna/kefir-faq.html

tu se npr navodi da je kefir čuvan u frižideru godiunu dana i da nakon analize nisu pronadjene patogene bakterije i dalje je bio ok - naravno žešćeg ukusa
isto tako narodi kavkaza recimo nisu imali frižidere i čuvali su ga na sobnim temperaturama - to takodjer ne šteti kefiru
iako je preporučljivo popiti ga nakon par dana radi samog ukusa

http://svetahrana.blogspot.com/2011/04/ ... kefir.html
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2 ... vkaza.html

video upute
http://www.youtube.com/results?search_q ... kefir&aq=f
User avatar
rozzza
Posts: 14
Joined: 10/06/2011 09:57
Location: sa

#156 Re: Tibetanska gljiva

Post by rozzza »

deduka wrote:Ovdje želim da zahvalim nesebičnoj i simpatičnoj bybline koja je danas podijelila sa mnom gljivicu.
Koristit ću je za čudotvorni kefir, čuvat ću je i brinuti se o njoj, i kad dođe vrijeme, podijelit ću je još s nekim.
Hvala ti još jednom babyline, živjela ti meni, kao i nesebičnost i plemenitost sarajevo-x zajednice !!!

:thumbup:
nek ti je sa srecom
mozda i meni neko moze dati te gljivice?
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#157 Re: Tibetanska gljiva

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

semlaca wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:Jos samo da nadjem maticnu mlijec u prirodnom obliku( da nije pomijeshana s medom, ili u vidu tabletica) i nek se novine spreme za najvitalniju staricu :lol:
Kako misliš očuvati matičnu mliječ osim u medu, doduše može u zamrzivaču, al to je belaj za održavati.. jedino da od nekog pčelara kupiš onako u onom 'prirodnom pakovanju' pa da sama odstranjuješ matice i jedeš matičnu mliječ, al' to ti je dosadno svaki dan raditi... jednom prilikom sam pojela cca 5gr mliječi i pala u nesvjest, tako da i ako budeš jela 1gram dnevno ti je sasvim dovoljan (preporučuje se 1gram dnevno mjesec dana, pa onda mjesec dana pauza i tako)
Ja jedem mješavinu med, polenov prah, propolis, matična mliječ..
Dedo mi je pčelar ima 97 godina, zdrav ko dren, kune se u ovu mješavinu koju ja sad jedem. :D :D
Jel' to sama sastavljas ili kupis pripremljenu mjesavinu pa konzumiras....hocu i jaaaaaaaaaaaaaaa :oops: :roll: Ako kupujes hocu da znam gdje, sad i odmah :D
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#158 Re: Tibetanska gljiva

Post by nutty »

imam viska kefirnih gljivica (Sarajevo).

ako neko zeli, nek se javi na pp.

update: visak je podijeljen. bit ce opet uskoro.
Last edited by nutty on 15/06/2011 17:35, edited 1 time in total.
User avatar
rozzza
Posts: 14
Joined: 10/06/2011 09:57
Location: sa

#159 Re: Tibetanska gljiva

Post by rozzza »

nutty wrote:imam viska kefirnih gljivica (Sarajevo).

ako neko zeli, nek se javi na pp.
javljam se :)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#160 Re: Tibetanska gljiva

Post by njonjica »

Imam viska gljivica, Sarajevo.

Ko zeli, pp :)
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#161 Re: Tibetanska gljiva

Post by Mannequin »

Kako ja vama zavidim na ovom "dilanju" :D Voljela bih i ja doci do gljive ali nazalost nisam u Sa :sad:
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#162 Re: Tibetanska gljiva

Post by madnessa »

moja gljiva je nazalost uginula. veliko izvinjenje svima kojima sam obecala je donijeti. :(
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#163 Re: Tibetanska gljiva

Post by njonjica »

madnessa wrote:moja gljiva je nazalost uginula. veliko izvinjenje svima kojima sam obecala je donijeti. :(
Prebaci ih kod mene, ja imam jos za dvoje (i jos jednu vec obecanu).
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#164 Re: Tibetanska gljiva

Post by madnessa »

njonjica wrote:
madnessa wrote:moja gljiva je nazalost uginula. veliko izvinjenje svima kojima sam obecala je donijeti. :(
Prebaci ih kod mene, ja imam jos za dvoje (i jos jednu vec obecanu).
hvala ti, njojice. nadam se da prate temu i da ce vidjeti ove postove. kontaktirat cu ih i uputiti na tebe. :kiss:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#165 Re: Tibetanska gljiva

Post by njonjica »

Nema vise gljivica za podjelu...do daljnjeg.

Javnem cim se razmnoze.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#166 Re: Tibetanska gljiva

Post by Pasiflora »

madnessa wrote:hvala ti, njojice. nadam se da prate temu i da ce vidjeti ove postove. kontaktirat cu ih i uputiti na tebe. :kiss:
Upratila, dogovorila i preuzela :!:
Hvala @njonjici i tebi @madnessa (barem za namjeru ;-) )
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#167 Re: Tibetanska gljiva

Post by madnessa »

sitno wrote:Upratila, dogovorila i preuzela :!:
Hvala @njonjici i tebi @madnessa (barem za namjeru ;-) )
drago mi je da si se snasla! jupiiiiiiiiii! :kiss:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#168

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 20:39, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#169

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:51, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#170

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:51, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#171

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:47, edited 1 time in total.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#172 Re: Tibetanska gljiva

Post by Pasiflora »

@jofla - pazi ovo: ja nabavila gljivicu jer mi mama ima vec preko 35 godina jednu hronicnu bolest stomaka. Kako sam cula (procitala) da je taj kefir melem za stomak, kontala kako nagovoriti mamu da to pije (ne vjeruje pretjerano u prirodne pripravke) Kad sam joj spomenula gljivicu, reakcija je bila: "Znam, pila sam to kad su mi tek dijagnosticirali bolest, oko 2 godine. Na kontrolama su doktori bili zapanjeni kako su mi nalazi dobri. Molim te donesi mi gljivicu."
Ja ostala PAF! Ovo ti nije rekla-kazala, nego iz prve ruke.
Nisam se sjetila pitati je zasto je prestala uzimati taj kefir (vjerovatno joj je dosadilo presipati :-) ), ali svakako cu joj dati gljivice i nadati se da ce opet doci u fazu remisije. Naime, proslu sedmicu je zaglavila u bolnicu i bila prilicno lose :(
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#173

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:47, edited 3 times in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#174

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:47, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#175

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:46, edited 1 time in total.
Post Reply