The Shield

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 The Shield

Post by sizifinho »

Znam da nije baš logično praviti temu za seriju koja je završila svoje emitovanje ali bojim se da je serija isuviše kvalitetna (bar u prve tri sezone) da ne bi imala svoju temu.

The Shield je priča o policijskoj postoji u Farmingtonu i prati nekolicinu likova sa dominantnim pogledom na Vic Mackey-a koji je u neku ruku antiheroj sa svim onim što život nosi, uključujući i porodične probleme.
Pored Vic-a, serija prati njegovu ekipu "Strike team" koja je formirana samo za poslove vezane sa bandama Farmingtona - a Vic češće nego rjeđe koristi svoju poziciju za izvlačenje maksimalnog u svoju korist, ali i korist pravde. Često prelazi liniju pravde i zalazi u zone kriminala tako da serija konstantno balansira na tankoj liniji osuđivanja ili podržavanja Vic-a. Da li je pogrešno to što on radi, budući da, zahvaljujući njemu, velike zločinačke baje padnu prije nego učine nešto loše? Mogu li njegova djela opravdati njegovu korumpiranost? Sebični konsekvencijalizam je glavna tema koja prati Vic-a.

No, dok god mi balansiramo sa Vicom, serija prezentuje još interesantnih likova koji su daleko od stereotipova.
Shane, Lem, Ronnie su dio njegove ekipe i gotovo svaku epizodu se njihova lojalnost ka Vic-u testira.
Tu je i Claudette i Waggenbach (valjda se tako piše), dva detektiva čiji putevi se često isprepliću sa Mackey-em.
Acaveda je glavni zapovjednik (bar do treće sezone) policijske stanice i njegovi putevu su često ukršteni direktno s Vickovim budući da jako rijetko njih dvojica pričaju isti jezik. No od prve do treće sezone njihov odnos je koliko toliko napredovao.
Dannie i Julien su dva policajca koji se pojavljuju u svakoj epizodi, ali se ni za njih ne može reći da igraju sporedne uloge.

Uglavnom serija za pogledati.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#2 Re: The Shield

Post by zomri »

Pratim :mrgreen:
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3 Re: The Shield

Post by sizifinho »

zomri wrote:Pratim :mrgreen:
samo ne spojlaj dok ne pregledam sve haha
znam da kažu da je od četvrte sezone haos dobra. Ne znam šta može bolje od ovog, al eto radujem se da vidim.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#4 Re: The Shield

Post by zomri »

sizifinho wrote:
zomri wrote:Pratim :mrgreen:
samo ne spojlaj dok ne pregledam sve haha
znam da kažu da je od četvrte sezone haos dobra. Ne znam šta može bolje od ovog, al eto radujem se da vidim.
Blago se tebi, ne znam sta bih dao da to mogu ponovo prvi put gledati

Tacno, od cetvrte je sve znatno bolje, sa naglaskom na petu i sedmu. Citao se kad zavrsis :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: The Shield

Post by karanana »

a interesantno da se postavljacu teme vise svidjaju prve tri sezone.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#6 Re: The Shield

Post by zomri »

karanana wrote:a interesantno da se postavljacu teme vise svidjaju prve tri sezone.
pa kad nije pregledao sve :-)
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#7 Re: The Shield

Post by yoda82 »

Čitajući sve ovo, sve su prilike da ću nekad morati ovo ponovo odgledati. Inače odlična serija i preporuke svima :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8 Re: The Shield

Post by Chmoljo »

ja kontam serija Agents of Shield... :lol: :-) :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#9 Re: The Shield

Post by Jimmy McNulty »

Ako na prve 3 sezone daješ ocjenu 7.7 do kraja bi to moglo izaći na makar 9 jer od svih serija koje sam gledao ovo je jedina koja je kvalitetnija kako odmiče :shock: i dosta luđa i nepredvidljivija.

Što se tiče likova meni je Shane bog otac allah jahve i buda, kako je samo odglumio bokte, počeo sam ga tek cijenit negdje kad sam bio na 4-oj sezoni jer sam tad pregledao od Tarantina ovaj novi a on tu izdominirao po meni i ne znam kako nije dobio nominaciju :-) onda sam ga zavolio do kraja i pravo gotivio. :mrgreen:

Osim njega najdraži mi je bio Dutch, uprao zato jer je u isto vrijeme i najsmotaniji i najgenijalniji detektiv na svijetu, on je slika i prilika pravih američkih inspektora za ubistva i više pripada nekoj seriji Davida Simona nego The Shieldu. Osim njega Claudette mi je sila isto bila, luda, poštena do kraja, bez dlake na jeziku. Dutchova bolja polovina.

Vic mi je bio meh, nisam ga gotivio jer je čisto zlo. Nekako u svim karakterima je bila makar mrvica dobra osim u njemu...nekada mi je baš znao ići na živce kao i njegova žena i ono derište od kćerke. Osim njih nervirala me i Mara.

Ona policajka koja je došla kasnije mi je bila vrh, pogotova ona scena kad je Dutch uhvati u klinču sa ... :izet:

Uglavnom extra serija, preporuka svima, meni je poslije Žice najbolja koju sam gledao, a recimo da drugo mjesto dijeli sa Breaking Bad. Toliko je dobra.

I toliko me je oduševio glumac koji glumi Shanea Vendrella da sam zbog njega počeo gledati Justified gdje isto ima bitnu ulogu.

Walton Goggins - nadam se budući dobitnik Oscara!

I za kraj reko ako niste znali, ovaj crnjo drot, Julien je u stvarnom životu ubio svoju ženu. :( Trenutno mu se sudi za ubistvo :-)
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#10 Re: The Shield

Post by zomri »

Svi dobro glume, ali se opet vidi kad tatica Forest dođe i pokaže kako to može i treba raditi. :izet:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#11 Re: The Shield

Post by Jimmy McNulty »

Predobar je fakat, al' mi je ušao na qurac u pm. Vidi se da je iz "rat squad" :mrgreen:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#12 Re: The Shield

Post by omar little »

ja nikad nisam kupila taj lik whitakera, najslabiji mi je vazda bio. pre karikaturalan da bi se u klopio u onu seriju, a na kraju nisu znali sta ce s njim pa su zavrsili sa umijesavanjem zene i tim nidjeveznim okretima.

armenian money train je najbetonskija narativna ideja koju je the shield imao. ko god je ono smislio od pisaca, svaka mu cast. plodno tlo za zaplete, konflikte, razvoj likova, odnose medju likovima, sporedne price. jedan od pokretackih motora svake sezone do kulminacije, znaci preko 6 sezona. vrhunski odradjeno.

the shield aka shane, you dumb redneck motherfucker, what have you done. :D
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#13 Re: The Shield

Post by zomri »

ok sjeo ne sjeo ali je fakat da je održao tamo glumački masterclass. i meni je odudarao tamo, samo u suprotnom smjeru.

brzinski su ga otjerali u šestoj zbog nekog ugovora na određeni broj epizoda, čini mi se. prvobitno je trebao završiti sa krajem pete sezone, tako nešto, mada je moguće da griješim.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#14 Re: The Shield

Post by SanskiBiser »

Paula Graces je #BETON! Nuff Said! :gunjastajl:


Image
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#15 Re: The Shield

Post by omar little »

od silnog spominjanja pozelim pogledati the shield. svaki put se iznova iznenadim koliko ova serija dobro drzi godine, nevjerojatno. sopranosi pocinju pokazivat godine, ali mi the shield i dalje odlicno izgleda.

isto tako uvijek zaboravim koliko mi je ona deni iritantna, odvratna i ljigava. bljak fuj.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#16 Re: The Shield

Post by SanskiBiser »

Zavrsio seriju, zakljucak "THERE CAN BE ONLY ONE!" ko u Highlander - pa makar mu zivot bio sheban do kraja zivota, mada ona zadnja scena ...ima on opet neki devious, diabolical, cunning plan ..."Never trust a blonde!" :lol: Za mene i do sad ovo je portret najprljavijeg policajca u TV serijama, gore od ovoga valjda ne moze ili se varam. :-)
Image

On je ko neka policijska verzija ISILa :D
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#17 Re: The Shield

Post by zomri »

SanskiBiser wrote:Zavrsio seriju, zakljucak "THERE CAN BE ONLY ONE!" ko u Highlander - pa makar mu zivot bio sheban do kraja zivota, mada ona zadnja scena ...ima on opet neki devious, diabolical, cunning plan ..."Never trust a blonde!" :lol: Za mene i do sad ovo je portret najprljavijeg policajca u TV serijama, gore od ovoga valjda ne moze ili se varam. :-)
Image

On je ko neka policijska verzija ISILa :D
Gore može jedino kao antagonista :D

Nego, je li serija ispunila očekivanja?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#18 Re: The Shield

Post by SanskiBiser »

zomri wrote:
SanskiBiser wrote:Zavrsio seriju, zakljucak "THERE CAN BE ONLY ONE!" ko u Highlander - pa makar mu zivot bio sheban do kraja zivota, mada ona zadnja scena ...ima on opet neki devious, diabolical, cunning plan ..."Never trust a blonde!" :lol: Za mene i do sad ovo je portret najprljavijeg policajca u TV serijama, gore od ovoga valjda ne moze ili se varam. :-)
Image

On je ko neka policijska verzija ISILa :D
Gore može jedino kao antagonista :D

Nego, je li serija ispunila očekivanja?
Onaj falusiodni pistolj kad vadi na kraju tesko onom ko se nadje na drugom kraju cijevi :lol:

Naravno da jeste ispunila! :thumbup:

samo tesko mi je odoliti da ovo u mnozini ne izgovorim :lol:

sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#19 Re: The Shield

Post by sizifinho »

zavrsio seriju, napisem komentar kad smognem snage
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#20 Re: The Shield

Post by Jimmy McNulty »

sizifinho wrote:zavrsio seriju, napisem komentar kad smognem snage
Hahaha i mene je kraj pogodio, ko da mi je neko dobre batine udijelio. :D
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#21 Re: The Shield

Post by sizifinho »

Jimmy McNulty wrote:
sizifinho wrote:zavrsio seriju, napisem komentar kad smognem snage
Hahaha i mene je kraj pogodio, ko da mi je neko dobre batine udijelio. :D
nekako ne znam sta da napisem...
u svemu ovom ne zalim nikog osim ronny-a i lema koji mi je licno bio najdrazi. Vic je onajj za koga sam navijao, a Shane me izgubio kada je ubio Lema.
Nekako mije najdrazi bio Dutchboy, iako mi je do druge sezone bio antipatican. Tacnije kad je macku ubio, tad mi se svidio :-)
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#22 Re: The Shield

Post by SanskiBiser »

krajiski Vic Mackey :lol:

Image
Post Reply