The Hobbit

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#326 Re: The Hobbit

Post by shin »

Ovi su mi najjaci sto od Hobbita ocekuju da bude Mulholland Drive.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#327 Re: The Hobbit

Post by Qler »

Nije film realan sekunde, misli, ko ima dva dorucka?!?!

Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#328 Re: The Hobbit

Post by Legollas »

Qler wrote:Nije film realan sekunde, misli, ko ima dva dorucka?!?!

Sent from my Lumia 920 using Tapatalk
Hobiti 6 obroka dnevno :D

btw. nema se šta o realnosti raspravljat, likovi su sami nerealni
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#329 Re: The Hobbit

Post by annoy »

Image


Nek je knjiga neozbiljnija od Trilogije, svejedno želim pročitat. :dada:
User avatar
harisoni
Posts: 287
Joined: 31/05/2010 09:22

#330 Re: The Hobbit

Post by harisoni »

annoy wrote:Image


Nek je knjiga neozbiljnija od Trilogije, svejedno želim pročitat. :dada:


Where do we go? :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#331 Re: The Hobbit

Post by ExNihilo »

Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.

Bajka, po svojoj hebenoj definiciji, ima korijenje u narodnoj predaji, dok epska fantazija ima imenom i prezimenom autora ili autore koji stoje iza nje. Pored toga, epska fantazija je lingvistički, stilski i alegorijski na višem nivou od bajke, koja je simplistički predstavljena kako u pogledu forme tako u pogledu poruke. Prema tome, neozbiljno je nazivati LOTR bajkom. Kao što bi nebulozno bilo tvrditi da je science-fiction isto što i naučna literatura, iako je inspirirana istom, iako dijele mnoge motive, tako je nebulozno poistovijetiti bajku i epsku fantaziju.


Jesmo to riješili? :D Jesmo. Hajmo dalje.


Ova rasprava oko Star Wars. Čini mi se da pristupate previše simplistički problemu. :D

Star Wars je, svojom pojavom, donio jedinstven fenomen. On je predstavljao spoj naučne fantastike i epske fantastike. Borba dobra i zla, mačevi, princeze, zli car, vitezovi - sve to elementi epske fantastike. I to, da budem precizniji, prevashodno epske fantastike iz vremena prije Tolkiena (o tome ću reći nešto kasnije). Međutim, radnja je smještena u svemir krcat vanzemaljskim rasama - što je karakteristično za naučnu fantastiku, dakle imao je "ruho" naučne fantastike. Star Wars je "svemirska epopeja". U tome leži njegov kulturološki doprinos - predstavlja prvi uspješan spoj dva žanra. Međutim, suštinski je, ipak, bliži epskoj fantaziji radi tema koje obrađuje. Zbog toga ovi što, kao, porede Star Wars sa ostatkom naučnofantastičnog žanra i podsmijavaju se, ustvari, nemaju pojma o čemu pričaju. Star Wars nikada i nije pretendirao da bude što je Odiseja. Radi se o suprotnom spektru fantastike.

S druge strane, LOTR. LOTR je, praktički, zauvijek promijenio definiciju epske fantastike. Prije Tolkiena, epska fantazija je bila mnogo bliža bajki sa, otprilike, ovim obilježima: lingvistički mnogo "lakša", lepršavija i vedrija, klasična romantičarska podjela na apsolutno dobro i apsolutno zlo, fokus na individualnog heroja koji ima quest, magični svijet je, esencijalno, dio našeg svijeta - on egzistira paralelno s njim, ali je odvojen nekom magijom ili portalom i sl, vještice su često prisutan elemenat, dobro uvijek trijumfuje nad zlom, itd. Onda dolazi Tolkien i mijenja zauvijek epsku fantaziju: kod čika Tolkiena imamo mnogo kompleksniji jezik, imamo mračniju atmosferu, imamo moralne dileme, imamo zaseban svijet (neovisan od svijeta čitatelja) - Međuzemlje, fokus je pomjeren sa individualnog heroja na širi spektar likova od koji su neki antiheroji.

S Tolkienom fantazija se prestala gledati kao dječiji žanr (iako to nije, po defaultu, ni ranije morala biti). Zbog toga me izbacuje iz cipela kad vidim da neko dođe i predstavlja LOTR kao bajku za dječicu pred spavanje. Nemojte ljudi, tako vam Boga. :D I nemojte porediti Star Wars i LOTR jer je nebulozno (kako zbog gore pobrojanih elemenata, tako i zbog toga što su različite forme umjetničkog djela). I nemojte osporavati ogroman kulutrološki značaj koji su imali i SW i LOTR.

Tolkien je svojim djelom nagovijestio potencijalno uvođenje epske fantazije na velika vrata u književnost. Baš kao što su to, u sferi naučne fantastike, uradili Asimov, Arthur Clarke, F. Herbert ili Philip K. Dick. Vjerovalo se da su njihova djela preteča za ono što će uslijediti poslije, za prave književne klasike koji će poniknut u okviru ovih žanrova od strane generacija koje dolaze. Međutim, ta nada je iznevjerena. Sve što je napisano poslije njih, s rijetkim izuzecima, predstavlja teški hamelj, bez zrna književne vrijednosti. Poplava petparačkog, trivijalnog, smeća koja vrijeđa ostavštinu gore pomenutih autora umjesto da se nadograđuje na nju. Ispostavilo se da ovo što su Tolkien i ostala raja pisali nije temelj za buduće klasike, već najbolje što žanr ima da ponudi. :|

Ko pročita ovaj trakat, alal mu vera. :lol:
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#332 Re: The Hobbit

Post by gagy06 »

hrastov žižak wrote:
gagy06 wrote:
hrastov žižak wrote: ne znaš razliku između bajke i epske fantastike, a nešto bi svrstavao. čuj bajka :lol:
Cuj epska fantastika :-). Koja to fantastika nema elemente bajke?
Nijedna. Bajka je posebna vrsta. Možeš reći samo da bajka ima elemente fantastike, a ne obrnuto. Mogo si bar do wkipedie skočit da se malo obrazuješ. :-)
Tvoj problem i jeste sto se obrazujes sa wikipedije. Procitaj neku knjigu. To znaci da Andersen i braca Grim nisu pisali bajke nego fantastiku. Obrnuta logika. Fantastika se u bajkama podrazumijeva, to je ono što je očekivano. Otuda i izraz - pricas mi bajke (price koje ne postoje). Sada bi volio da mi objasnis (al nemoj sa wikipedije) sta je tu epsko, a sta fantasticno.

[offtopic] Procita li ko nesto od Ahmeda Hromadzica. E, da se on docepa holywooda...
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#333 Re: The Hobbit

Post by gagy06 »

ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.
Lijepo sroceno, nadam se da nije sa wikipedije. Elem, da ne bude zabune: ja film volim, jednostavno je zabavan i to je sve. Ne boli me bas glava oko zanra, ali ako trazimo "dlaku u jajetu": i Hobbit i LOTR su na isti kalup sto se tice zapleta: krenula druzina da spasi sto se spasit da i usput dozivljavaju razne zgode i nezgode. Tu je carobnjak koji pomogne kad im zagusti i na kraju dobro pobijedi zlo.
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#334 Re: The Hobbit

Post by J3r1ch0 »

ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.

Bajka, po svojoj hebenoj definiciji, ima korijenje u narodnoj predaji, dok epska fantazija ima imenom i prezimenom autora ili autore koji stoje iza nje. Pored toga, epska fantazija je lingvistički, stilski i alegorijski na višem nivou od bajke, koja je simplistički predstavljena kako u pogledu forme tako u pogledu poruke. Prema tome, neozbiljno je nazivati LOTR bajkom. Kao što bi nebulozno bilo tvrditi da je science-fiction isto što i naučna literatura, iako je inspirirana istom, iako dijele mnoge motive, tako je nebulozno poistovijetiti bajku i epsku fantaziju.


Jesmo to riješili? :D Jesmo. Hajmo dalje.
To sam i rekao :) , Hobbit je film snimljen sa elementima bajke ili prema bajci. Zbog svoje okrutnosti koju sadrži više nije za djecu pa ga zbog toga nazvaše epska fantazija.
Ekranizacija bilo koje dječije bajke(vještice, zmajevi, divovi, kiklopi...) prestaje biti namjenjena djeci jer jedno je čitati o međedu visokom 4 m, sa zubima od 20 cm i kandžama još dužim :D a drugo ga je gledati ekraniziranog shodno opisu. A osim ovoga također ne postoji filmski žanr "fairy tale" :D, već, epska fantazija. :D Šalim se...


Morao sam ti odgovoriti, šteta bi bilo. :D

EDIT: Sad baš nešto pogledah, na IMDB-u nema žanra epska fantazija, već samo fantazija. Nije valjda da nisu čuli za taj naziv :)
Image
Last edited by J3r1ch0 on 15/01/2014 21:47, edited 2 times in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#335 Re: The Hobbit

Post by ExNihilo »

gagy06 wrote:
ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.
Lijepo sroceno, nadam se da nije sa wikipedije. Elem, da ne bude zabune: ja film volim, jednostavno je zabavan i to je sve. Ne boli me bas glava oko zanra, ali ako trazimo "dlaku u jajetu": i Hobbit i LOTR su na isti kalup sto se tice zapleta: krenula druzina da spasi sto se spasit da i usput dozivljavaju razne zgode i nezgode. Tu je carobnjak koji pomogne kad im zagusti i na kraju dobro pobijedi zlo.
Ne bih se složio. Hobbit je više pisan u klasičnom fantazijskom stilu, o kome sam pisao gore, u mnogo vedrijem tonu, kao klasični quest. Granice se pomjeraju tek s LOTR. Naravno, to je i dalje isti žanr, dijele mnoge zajedničke motive. U Hobbitu se da naslutiti naginjanje ka novom pristupu, ali suštini on pripada svijetu klasične fantazije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#336 Re: The Hobbit

Post by ExNihilo »

J3r1ch0 wrote:
ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.

Bajka, po svojoj hebenoj definiciji, ima korijenje u narodnoj predaji, dok epska fantazija ima imenom i prezimenom autora ili autore koji stoje iza nje. Pored toga, epska fantazija je lingvistički, stilski i alegorijski na višem nivou od bajke, koja je simplistički predstavljena kako u pogledu forme tako u pogledu poruke. Prema tome, neozbiljno je nazivati LOTR bajkom. Kao što bi nebulozno bilo tvrditi da je science-fiction isto što i naučna literatura, iako je inspirirana istom, iako dijele mnoge motive, tako je nebulozno poistovijetiti bajku i epsku fantaziju.


Jesmo to riješili? :D Jesmo. Hajmo dalje.
To sam i rekao :) , Hobbit je film snimljen sa elementima bajke ili prema bajci. Zbog svoje okrutnosti koju sadrži više nije za djecu pa ga zbog toga nazvaše epska fantazija.
Ekranizacija bilo koje dječije bajke(vještice, zmajevi, divovi, kiklopi...) prestaje biti namjenjena djeci jer jedno je čitati o međedu visokom 4 m, sa zubima od 20 cm i kandžama još dužim :D a drugo ga je gledati ekraniziranog shodno opisu. A osim ovoga također ne postoji filmski žanr "fairy tale" :D, već, epska fantazija. :D


Morao sam ti odgovoriti, šteta bi bilo. :D

Nisi u pravu. Nije LOTR snimljen po elementima bajke, već po istoimenom djelu epske fantastike koje, opet, žanrovski dijeli mnoge elemente sa bajkom. Primjerice, nedavna poplava holivudskih filmova kojima se ekraniziraju bajke (Ivica i Marica, Snjeguljica, Crvenkapica) žanrovski ne pripadaju epskoj fantaziji. Književni predložak za iste jeste bajka. Međutim, u filmskoj umjetnosti se, obično, ne pravi naročita distinkcija između bajke, epske fantazije i drugih vrsta. Sumarni termin jeste, jednostavno, fantazija.
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#337 Re: The Hobbit

Post by J3r1ch0 »

ExNihilo wrote:
J3r1ch0 wrote:
ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.

Bajka, po svojoj hebenoj definiciji, ima korijenje u narodnoj predaji, dok epska fantazija ima imenom i prezimenom autora ili autore koji stoje iza nje. Pored toga, epska fantazija je lingvistički, stilski i alegorijski na višem nivou od bajke, koja je simplistički predstavljena kako u pogledu forme tako u pogledu poruke. Prema tome, neozbiljno je nazivati LOTR bajkom. Kao što bi nebulozno bilo tvrditi da je science-fiction isto što i naučna literatura, iako je inspirirana istom, iako dijele mnoge motive, tako je nebulozno poistovijetiti bajku i epsku fantaziju.


Jesmo to riješili? :D Jesmo. Hajmo dalje.
To sam i rekao :) , Hobbit je film snimljen sa elementima bajke ili prema bajci. Zbog svoje okrutnosti koju sadrži više nije za djecu pa ga zbog toga nazvaše epska fantazija.
Ekranizacija bilo koje dječije bajke(vještice, zmajevi, divovi, kiklopi...) prestaje biti namjenjena djeci jer jedno je čitati o međedu visokom 4 m, sa zubima od 20 cm i kandžama još dužim :D a drugo ga je gledati ekraniziranog shodno opisu. A osim ovoga također ne postoji filmski žanr "fairy tale" :D, već, epska fantazija. :D


Morao sam ti odgovoriti, šteta bi bilo. :D

Nisi u pravu. Nije LOTR snimljen po elementima bajke, već po istoimenom djelu epske fantastike koje, opet, žanrovski dijeli mnoge elemente sa bajkom. Primjerice, nedavna poplava holivudskih filmova kojima se ekraniziraju bajke (Ivica i Marica, Snjeguljica, Crvenkapica) žanrovski ne pripadaju epskoj fantaziji. Književni predložak za iste jeste bajka. Međutim, u filmskoj umjetnosti se, obično, ne pravi naročita distinkcija između bajke, epske fantazije i drugih vrsta. Sumarni termin jeste, jednostavno, fantazija.
Ma dobro, to je to. Sa likovima iz bajki snimili su fantaziju sa elementima horora i avanture. Možemo ga zvati kako hoćemo, fakat.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#338 Re: The Hobbit

Post by gagy06 »

"...is understood that hollywood sells californication..."
Sve je to lijepo upakovano da se svidi publici, zanr: manje-vise. Na isti nacin kao kad kazemo: Snjeguljica, ja uvijek imam predozdbu Diznijeve Snjeguljice, svi ostali crtići na temu Snjeguljice su jednostavno negledljivi. Tako je i sa ovim filmom (kad se jednom bude radio remake).
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#339 Re: The Hobbit

Post by Gandalf »

ah što ga naslagaste, mogla bi se iz ovih rasprava skontat' kakva trilogija gdje se istovremeno sudaraju SW, LOTR, Asimov, epske fantastike i bajke :D
User avatar
LSD
Posts: 27288
Joined: 24/07/2007 08:26

#340 Re: The Hobbit

Post by LSD »

a jeste navalili sa tim sortiranjem u žanrove :D

Hobbit je Fantasy Adventure, to je ta dijagnoza žanra....avanturisticka fantazija ili fantasticna avantura ili kako vec :lol: ko ce ga znati više....uglavnom yebat ga
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#341 Re: The Hobbit

Post by Bodkin »

uglavnom hobit je ispravio jednu ogromnu gresku lotr-a. lotr nije imao nekoga kao tauriel 8-) :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#342 Re: The Hobbit

Post by Mr. Brightside »

Tauriel nakon Losta ponovo u dabl penetrejšn ulozi, njah :D
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#343 Re: The Hobbit

Post by annoy »

Nah, Arwen je daleko bolja :D
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#344 Re: The Hobbit

Post by hrastov žižak »

ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.
epska fantastika svoje tematsko polazište duguje mitovima, predajama, legendama, pa djelom i bajkama, mahom narativima iz usmene književnosti, što ovu početnu premisu čini netačnom
gagy06 wrote:tvoj problem lem i jeste sto se obrazujes sa wikipedije. Procitaj neku knjigu. To znaci da Andersen i braca Grim nisu pisali bajke nego fantastiku. Obrnuta logika. Fantastika se u bajkama podrazumijeva, to je ono što je očekivano. Otuda i izraz - pricas mi bajke (price koje ne postoje). Sada bi volio da mi objasnis (al nemoj sa wikipedije) sta je tu epsko, a sta fantasticno.
mani me se tvojih savjeta. pokazuješ nepoznavanje osnovnih stvari u ovoj oblasti, tako da nije lijepo da kao takav dijeliš savjete. :wink:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#345 Re: The Hobbit

Post by ExNihilo »

hrastov žižak wrote:
ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.
epska fantastika svoje tematsko polazište duguje mitovima, predajama, legendama, pa djelom i bajkama, mahom narativima iz usmene književnosti, što ovu početnu premisu čini netačnom
I bajke dijele zajedničke teme sa mitovima, predaja i legendama. Već sam rekao da bajke imaju korijenje u istima. Samim tim, epska fantastika im također duguje zahvalnost. Samo što mitovi, predaje i legende nisu literarni žanr u tradicionalnom smislu te riječi, već usmene predaje. Epska fantastika, žanrovski, jeste nasljednik bajke. O tome nema spora.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#346 Re: The Hobbit

Post by Bodkin »

annoy wrote:Nah, Arwen je daleko bolja :D
ma jok :D
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#347 Re: The Hobbit

Post by gagy06 »

hrastov žižak wrote:
ExNihilo wrote:Slušajte ba. :D

LOTR i slična djela (Narnia, Točak Vremena, Hiperion kantos, itd) su epska fantastika, ne bajka. Drugim riječima, epska fantastika je zaseban žanr. Da, epska fantazija je iznikla iz bajke. Da, oba žanra dijele beskrajno mnogo istih fantazijskih motiva. Međutim, koliko god motiva dijelili to ih ne čini sinonimima.
epska fantastika svoje tematsko polazište duguje mitovima, predajama, legendama, pa djelom i bajkama, mahom narativima iz usmene književnosti, što ovu početnu premisu čini netačnom
gagy06 wrote:tvoj problem lem i jeste sto se obrazujes sa wikipedije. Procitaj neku knjigu. To znaci da Andersen i braca Grim nisu pisali bajke nego fantastiku. Obrnuta logika. Fantastika se u bajkama podrazumijeva, to je ono što je očekivano. Otuda i izraz - pricas mi bajke (price koje ne postoje). Sada bi volio da mi objasnis (al nemoj sa wikipedije) sta je tu epsko, a sta fantasticno.
mani me se tvojih savjeta. pokazuješ nepoznavanje osnovnih stvari u ovoj oblasti, tako da nije lijepo da kao takav dijeliš savjete. :wink:
Ipak nisi objasnio ovo oko epsko-fantasticnog, a koliko vidim jedino savjeti koje ti dijelis (zapravo vise ubjeđenja) su kanon u koji se ne smije dirati.Nego hajd sad u biblioteku pa citaj nesto iz svoje avlije-Hromadziceve Patuljke pa nam onda javi u koji zanr to spada i u cemu se Ahmed zaje.. pa ja ostao u sjeni Tolkina.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#348 Re: The Hobbit

Post by Brkooo »

Image
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#349 Re: The Hobbit

Post by jasko_ba »

Jel se pojavio napokon kvalitetan snimak? :D
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#350 Re: The Hobbit

Post by Legollas »

Brkooo wrote:Image
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH :lol: :lol:
Post Reply