Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#1 Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by tlr »

Danas se više ne zna šta je terorizam.
Definicija koja odgovara definiciji koju je dala Generalne skupštine UN 1994.
Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki.
Definicija terorizma se danas razvlači k'o žvaka, pa se uglavnom isti razumijeva kroz subjektivnu prizmu (i oblikuje kroz formalnu ili neformalnu (medijsku i inu) manipulaciju).
Npr. u zapadnim mainstream medijima (i mainstream politici) vjerski terorizam se uglavnom izjednačava sa radikalnim islamom.

Možda bi trebalo sjesti i malo porazmisliti prvo šta je to terorizam. Da li je taj terorizam uvijek okrenut prema 'nevjernicima' ili se isti manifestuje i prema vlastitoj religijskoj skupini - sa kojom se dijele vrijednosti neke religije?
Ne mislim tu na terorizam prema različitim 'frakcijama' unutar iste religije - jer te frakcije teroristi doživljavaju ne kao svoje - nego kao otpadnike, pa su ti 'otpadnici' zgodni za te radikalne da ih malo žiiiik terorizmom.

Ovdje govorim o terorizmu kao kamenu temeljcu vjerovanja. Ima li toga?
Prijeti li se npr. u kršćanstvu ili islamu onima koji se uvode u vjeru (pa i djeci) vječnim mukama u slučaju da odbace "vlastitu" religiju?

More biti i da je taj pakao samo sporedni, nus produkt same religije - no da li bi kršćanstva ili islama bilo bez vrlo eksplicitne prijetnje nevjernicima (tačnije vjernicima, jer ne postaje vjernik od have nego od nevjernika).

Da li je moguće da neki vjernici zapravo ulaze u vjeru zbog straha od onozemaljske odmazde? Je li moguće da su (neki) vjernici postali taoci religijske misli? Da li taj status taoca kod njih razvio štokholmski sindrom?
Smiju li taoci uopšte razmišljati van konteksta strahom usađene misli? Jesu li možda vjernici najveće žrtve kršćanstva ili islama? Razumijem i da svako ima svoju priču kojom objašnjava postulate vjerovanja odn. šta i kako ga drži unutar zadatog kodeksa. Drugim riječima - znam da nisu svi vjernici tzv. taoci, ali se pitam da li ima takvih?

Tema definitvno govori o religiji, pa je stavih ovdje. Znam da tema nije za svakoga pa se unazad ispričavam, ako sam koga nasekirao. Znam samo da nijednom riječju nisam nikoga prestrašio i nadam se da nisam niti uvrijedio.

To da li ima Boga ili ne i da li taj pakao zaista postoji nije tema ove emisije, jer se nije rodio ko bi skeptiku ugodio. :lol:

'aj u zdravlju i rahatluku.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#2 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by patriot_1 »

="TLR"

a se danas razvlači k'o žvaka, pa se uglavnom isti razumijeva kroz subjektivnu prizmu (i oblikuje kroz formalnu ili neformalnu (medijsku i inu) manipulaciju).
Npr. u zapadnim mainstream medijima (i mainstream politici) vjerski terorizam se uglavnom izjednačava sa radikalnim islamom.

Možda bi trebalo sjesti i malo porazmisliti prvo šta je to terorizam. Da li je taj terorizam uvijek okrenut prema 'nevjernicima' ili se isti manifestuje i prema vlastitoj religijskoj skupini - sa kojom se dijele vrijednosti neke religije?
Ne mislim tu na terorizam prema različitim 'frakcijama' unutar iste religije - jer te frakcije teroristi doživljavaju ne kao svoje - nego kao otpadnike, pa su ti 'otpadnici' zgodni za te radikalne da ih malo žiiiik terorizmom.
Ovdje se slažem sa tobom,ne napadaju teroristi uvjek one druge nego i "svoje".Npr kad suniti ruše džamije drugih muslimana ili obratno(šijiti).Ili kad Protestanti u Irskoj napadaju Katolike i obratno!
Ovdje govorim o terorizmu kao kamenu temeljcu vjerovanja. Ima li toga?
Prijeti li se npr. u kršćanstvu ili islamu onima koji se uvode u vjeru (pa i djeci) vječnim mukama u slučaju da odbace "vlastitu" religiju?
Kršćani uglavnom kažu da će u pakao oni koji odbace Boga,ne vlastitu religiju!

Da li je moguće da neki vjernici zapravo ulaze u vjeru zbog straha od onozemaljske odmazde? Je li moguće da su (neki) vjernici postali taoci religijske misli? Da li taj status taoca kod njih razvio štokholmski sindrom?
Smiju li taoci uopšte razmišljati van konteksta strahom usađene misli? Jesu li možda vjernici najveće žrtve kršćanstva ili islama? Razumijem i da svako ima svoju priču kojom objašnjava postulate vjerovanja odn. šta i kako ga drži unutar zadatog kodeksa. Drugim riječima - znam da nisu svi vjernici tzv. taoci, ali se pitam da li ima takvih?
Ima sigurno,ja sam npr. odbacio vjeru otaca,postao ateista i nakon par g. spoznao da Bog postoji!Moja vjera je osobna!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by insomnia78 »

Glupo. Kljucaj
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#4 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by _thedude »

Terorizam nema veze sa religijom. Zamandali
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by insomnia78 »

O itekako ima.
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#6 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by _thedude »

insomnia78 wrote:O itekako ima.
Previse TV-a, i interneta. CNN i gluposti.
Lati se drugog posla....

1. Uhvati se nekog dobrolj malja, i svu negativnu energiju izbaci.
2. Onda nadji zenku neku, i malo da te o ljubavi nauci.
3. Malo sporta ubaci u zivot svoj....

4. Nakon ovog gore ce samo doci...

Ovo nije napad na tvoju licnost, nego savjeti istinski / dobronamjeran.
Ne vracaj mi kako ti to ne treba i da si sredjena licnost.


Pozzz
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by insomnia78 »

Daa, osim sto svaka od ovih "jacih" religija blud smatra top grijehom :-D a ni sport im bas nije omiljen. Ta zar nije bolje zikriti, moliti se, meditirati nego zaludno trositi energiju.
Za malj se vec nadje zanimacije :lol:

PS: svoj ti pos'o i ne brani neodbranjivo. Religija, svaka od njih se itekako moze povezati sa kamaru zla pa i terorizmom

PPS: prije no sto krenes vaziti po internetu mog'o bi nauciti razliku izmedju religije i vjere

Hajd' sad i ne grijesi vise
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#8 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by _thedude »

insomnia78 wrote:Daa, osim sto svaka od ovih "jacih" religija blud smatra top grijehom :-D a ni sport im bas nije omiljen. Ta zar nije bolje zikriti, moliti se, meditirati nego zaludno trositi energiju.
Za malj se vec nadje zanimacije :lol:

PS: svoj ti pos'o i ne brani neodbranjivo. Religija, svaka od njih se itekako moze povezati sa kamaru zla pa i terorizmom

PPS: prije no sto krenes vaziti po internetu mog'o bi nauciti razliku izmedju religije i vjere

Hajd' sad i ne grijesi vise
Ti stvarno hoces da diskutujemo.
Vidim imas nesto izmedju usiju.
Reci mi zasto je tako da religija smatra blud top grijehom ?

Treba li uopce komentarisati ovo boldirano.
Moj ti je komentar na ovo iskren. Zaom mi te !!!
Al ono bas zao..... :( :( :(

Pozzz
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by arzuhal »

Da ništa nisi napisao, osevapio si se ovom rečenicom, stari pripovjedaču :lol:
TLR wrote:Da li je moguće da neki vjernici zapravo ulaze u vjeru zbog straha od onozemaljske odmazde?
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#10 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Zoya »

Počela mi se gaditi sva ova priča o terorizmu, isilu i muslimanima.

Pogledajte jedan fin video
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Smrcak15 »

TLR wrote:Danas se više ne zna šta je terorizam.
Definicija koja odgovara definiciji koju je dala Generalne skupštine UN 1994.
Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki.
Definicija terorizma se danas razvlači k'o žvaka, pa se uglavnom isti razumijeva kroz subjektivnu prizmu (i oblikuje kroz formalnu ili neformalnu (medijsku i inu) manipulaciju).
Npr. u zapadnim mainstream medijima (i mainstream politici) vjerski terorizam se uglavnom izjednačava sa radikalnim islamom.

Možda bi trebalo sjesti i malo porazmisliti prvo šta je to terorizam. Da li je taj terorizam uvijek okrenut prema 'nevjernicima' ili se isti manifestuje i prema vlastitoj religijskoj skupini - sa kojom se dijele vrijednosti neke religije?
Ne mislim tu na terorizam prema različitim 'frakcijama' unutar iste religije - jer te frakcije teroristi doživljavaju ne kao svoje - nego kao otpadnike, pa su ti 'otpadnici' zgodni za te radikalne da ih malo žiiiik terorizmom.

Ovdje govorim o terorizmu kao kamenu temeljcu vjerovanja. Ima li toga?
Prijeti li se npr. u kršćanstvu ili islamu onima koji se uvode u vjeru (pa i djeci) vječnim mukama u slučaju da odbace "vlastitu" religiju?

More biti i da je taj pakao samo sporedni, nus produkt same religije - no da li bi kršćanstva ili islama bilo bez vrlo eksplicitne prijetnje nevjernicima (tačnije vjernicima, jer ne postaje vjernik od have nego od nevjernika).

Da li je moguće da neki vjernici zapravo ulaze u vjeru zbog straha od onozemaljske odmazde? Je li moguće da su (neki) vjernici postali taoci religijske misli? Da li taj status taoca kod njih razvio štokholmski sindrom?
Smiju li taoci uopšte razmišljati van konteksta strahom usađene misli? Jesu li možda vjernici najveće žrtve kršćanstva ili islama? Razumijem i da svako ima svoju priču kojom objašnjava postulate vjerovanja odn. šta i kako ga drži unutar zadatog kodeksa. Drugim riječima - znam da nisu svi vjernici tzv. taoci, ali se pitam da li ima takvih?

Tema definitvno govori o religiji, pa je stavih ovdje. Znam da tema nije za svakoga pa se unazad ispričavam, ako sam koga nasekirao. Znam samo da nijednom riječju nisam nikoga prestrašio i nadam se da nisam niti uvrijedio.

To da li ima Boga ili ne i da li taj pakao zaista postoji nije tema ove emisije, jer se nije rodio ko bi skeptiku ugodio. :lol:

'aj u zdravlju i rahatluku.
Da li je moguće da neki vjernici zapravo ulaze u vjeru zbog straha od onozemaljske odmazde? Je li moguće da su (neki) vjernici postali taoci religijske misli?
ja kad sam ulazio u vjeru nisam ni znao za dzehennem, niti dzennet, niti tu onozemaljsku odmazdu kako je ti zove.

ja sam u vjeru usao, bez icijeg misionarstva bez icije dawe, znaci kao da me Bog pozvao sebi, ili bolje reci kao da me magnetom privlacio sebi, bez ikakvih dokaza i igdje ista.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#12 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by harač »

TLR wrote:Je li moguće da su (neki) vjernici postali taoci religijske misli? Da li taj status taoca kod njih razvio štokholmski sindrom?
:D resistance is futile

dobri su mi ovi odgovori tipa bog ih priziv'o k'o u snu, pa se "pronasli". covjek bi pomislio da su se jadni i sunetili po stare dane :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#13 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by mali jomu »

TLR wrote:Danas se više ne zna šta je terorizam.
Definicija koja odgovara definiciji koju je dala Generalne skupštine UN 1994.
Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki.
'aj u zdravlju i rahatluku.

..... sve receno, aj u zdravlju i rahatluku. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#14 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Connaisseur Karlin »

Zoya wrote:Počela mi se gaditi sva ova priča o terorizmu, isilu i muslimanima.

Pogledajte jedan fin video
totalno bezvezna i nelogicna prica :)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#15 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by dadinjo33 »

Connaisseur Karlin wrote:
totalno bezvezna i nelogicna prica :)
Prilagođena stereotipu "glupog Amerikanca". Još sve vrijeme slaže one teatralne uvježbavane izraze lica, kao voditeljice CNN-a u kontakt-programima dok svjesno lažu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#16 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Connaisseur Karlin »

dadinjo33 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
totalno bezvezna i nelogicna prica :)
Prilagođena stereotipu "glupog Amerikanca". Još sve vrijeme slaže one teatralne uvježbavane izraze lica, kao voditeljice CNN-a u kontakt-programima dok svjesno lažu.
yup :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by mali jomu »

Zoya wrote:Počela mi se gaditi sva ova priča o terorizmu, isilu i muslimanima.

Pogledajte jedan fin video

..... moraju se negdje osjecanja ispoljit, bina je najpogodnija za to, predstave i tako to..... za siru publiku :thumbup:
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#18 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Ludzak »

_thedude wrote:Terorizam nema veze sa religijom. Zamandali
Gornjomaočani se u potpunosti slažu sa tobom.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#19 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Zoya »

dadinjo33 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
totalno bezvezna i nelogicna prica :)
Prilagođena stereotipu "glupog Amerikanca". Još sve vrijeme slaže one teatralne uvježbavane izraze lica, kao voditeljice CNN-a u kontakt-programima dok svjesno lažu.
Ja i? Žena govori svoju životnu priču pred publikom. O kakvoj laži pišeš? Gdje i u čemu ona nije u pravu?
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#20 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by dadinjo33 »

Zoya wrote:
Ja i? Žena govori svoju životnu priču pred publikom. O kakvoj laži pišeš? Gdje i u čemu ona nije u pravu?
Trgovina je trgovina i kad trgovac činjenično ne iznosi neistinu. Ima i ona čuvena Alijina izreka o haridžijama: Istinom su izrekli laž (kad su govorili da je samo Allah sudija). Nismo je isto vidjeli, pa time ni čuli, ali to su svakako samo naši neobavezujući lični utisci.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#21 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Connaisseur Karlin »

Zoya wrote:
dadinjo33 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
totalno bezvezna i nelogicna prica :)
Prilagođena stereotipu "glupog Amerikanca". Još sve vrijeme slaže one teatralne uvježbavane izraze lica, kao voditeljice CNN-a u kontakt-programima dok svjesno lažu.
Ja i? Žena govori svoju životnu priču pred publikom. O kakvoj laži pišeš? Gdje i u čemu ona nije u pravu?
Zoya, njena zivotna prica je subjektivna,narocito u vezi odluke nosenja hidzaba, a koji se ne mora nositi, no ona u svojoj prici nije rekla da se ne mora nositi, a mogla je, zare ne; drugo, odlasci u dzamiju ( ili crkve) nece napraviti osobu boljom , to nije tocno; trece, strah je uzrokovao tenzije ka pokirvenim mslimankama, kao sto je jos veca nonsense da i danas na Blkanau postoje tenzije medju norodm koji jako dobro poznaje Islam; cetvrto, isilovci jesu muslimanski teroristi i tako se identficiraju ( iako,ubijaju u nevin muslimanski narod) , sustina je da upravo oni prave najvecu stetu muslimaima svijeta!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by insomnia78 »

Dje to muslimanka ne mora nositi hidzab?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#23 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by animals »

u raju
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:Dje to muslimanka ne mora nositi hidzab?
elaboriraj pitanje :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Terorizam i religija? (o'kle i dokle)

Post by insomnia78 »

Pa to rece da se ne mora nositi. Istina ne mora. Ne mora se ni klanjati. Nista se ne mora osi umrijeti. Popustite vise sa bajkama o umjerenom islamu. To ne postoji. Sto to prije svi prihvate svima ce biti lakse
Locked