Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1 Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by cyprus »

U posljednje vrijeme je aktuelna priča o administrativnim nelogičnostima Grada Sarajeva, posebno pitanje izbora gradonačelnika... Sa druge strane, čuo sam i neke prijedloge da se u sastav grada uključe i opštine Ilidža, Hadžići i Vogošća (valjda kako bi se cementirala moć SDA u gradu?)... Sve to me malo ponukalo da i ja razmišljam o ovom temi, ali prvenstveno sa teritorijalnog aspekta...

Prvo, zahtjevi da Sarajevo dobije gradonačelnika koji je izabran glasovima građana, umjesto glasovima kupljenih papaka u gradskom vijeću, čini se sasvim logičnom, pa i neophodnom... Ali s tim u vezi mislim da treba razgovarati i o nadležnostima gradonačelnika, koje su trenutno takve da se čovjek zapita zašto uopšte postoji ta funkcija, paralelna sa načelnicima četiri opštine, koji imaju daleko veća ovlaštenja...

Zato mi je sinula jedna crazy thought - zašto ne bismo ukinuli postojeće četiri opštine, i dali gradonačelniku i gradskom vijeću stvarne ovlasti, kako je i normalno? Ionako teritorijalni obuhvat sadašnjih opština izaziva mnogo upitnika... Novi Grad je daleko populacijski veći od ostalih opština? Čemu takav disbalans? Dalje, problemi kolaknog nivoa koje imaju stanovnici Zabrđa se u putu nisu sreli sa problemima koje imaju stanovnici Dobrinje... A pripadaju istim opštinama... Također, razgraničenje među opštinama je naslijeđeno od prije rata, ali se prostor u međuvremenu značajno promijenio, kao i promjene stanovništva... Itd itd... Sve su to razlozi zašto treba razmišljati o promjeni ili bar korekcijama ovakvog teritorijalnog uređenja Grada... Još jedan od razloga zašto bi bilo dobro ukinuti postojeće opštine je i usklađivanje planova o budućem razvoju Grada... Ovako četiri načelnika - četiri politike... A o racionalizaciji troškova administracije da ne pričam...

Osim formiranja jake gradske uprave treba razmišljati i u suprotnom smjeru, tj. moraju se napraviti i određeni koraci ka decentralizaciji, tj. usklađenom razvoju svih dijelova grada, a ne da se samo centar napucava, a periferija raspada... Po mom mišljenju, postojeće mjesne zajednice ne mogu biti nositelji decentralizacije gradske uprave... Prvo zato što ih je mnogo (77 ako se ne varam), a drugo zato što su beznačajne (mnogo ljudi nema ni pojma kojoj mjesnoj zajednici pripadaju)... Dakle, rasformirati i mjesne zajednice, i po uzoru na većinu glavnih i drugih većih gradova Evrope i svijeta formirati nešto što bi se moglo zvati gradski okruzi, distrikti, četvrti i slično... Oni bi imali funkciju spone između građana i gradskih vlasti, odnosno glavnog servisa građana... Sad se o tome može dosta detaljisati, ali mislim da sad zasad to nije prijeko potrebno...

Ja sam dodatno razmišljao samo o teritorijalnoj dimenziji... Opet prema mom mišljenju, idealan broj takav gradskih okruga bi bio 12... Oni bi imali uglavnom 20 do 30 hiljada stanovnika, sa ne-velikim odstupanjima od toga, kako ne bi bilo drastičnog debalansa... Tih 12 okruga (nazvani prema centralnom, najvećem ili najdominantnijem naselju) bi bili recimo:

1. Centar
2. Bistrik
3. Vratnik
4. Koševo
5. Pofalići
6. Grbavica
7. Hrasno
8. Čengić Vila
9. Alipašino Polje
10. Dobrinja
11. Alipašin Most
12. Rajlovac

Napravih i kartu kako bi to izgledalo :mrgreen: :

Image

Dakle, interesuje me šta ostali forumaši misle... Da li je Sarajevo zrelo za reorganizacije ovog tipa ili su vam pak postojeće opštine prirasle srcu? :-D

PS Naravno, može se na ovoj temi razgovarati i o uključenju Ilidže i ostalih prigradskih opština u Grad Sarajevo, ali ja sam izričito protiv... Obrazložit ću ako priča pođe u tom smjeru... Mada, ne bi me začudilo ni kad ne bi bilo nikakve priče uopšte :-D
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#2 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by orinoco »

cyprus wrote:... zašto ne bismo ukinuli postojeće četiri opštine, i dali gradonačelniku i gradskom vijeću stvarne ovlasti, kako je i normalno?
Bila sam prisutna prije 2 godine u raspravo o ovoj ideji. I pozicija i opozicija bili su protiv. I jedni i drugi gube znatne i važne pozicije u vlasti, politički reizbor na novou grada svima je neizvjestan i malo je vjerovatno da bi jedna strana ostvarila premoć u izborima. A u lokalnoj zajednici je novac, a novac znači moć.

Ideja je odlična, jedina progresivna za razvoj Sarajeva, ali... retrogradne politike su ipak jače :(
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by supercali »

Treba ukinuti kantone
Po meni najbolja zamisao je mjesna zajednica opstina grad entitet i drzava
U buducnosti mozda nekad umjesto entiteta regija
Znaci drzava 5 regija 3 grada ostalo opstine
U gradovima mogu distrikti ili nesto slicno
Takodje vidjeti koje opstine objediniti jer neke su stvarno nepotrebne
E to bi bilo opsirno za bih

Sto se tice konkretno sarajeva sadasnje stanje je manje vise ok samo nas zeza institucija kantona pa je u biti premijer kantona ono sto bi trrbao biti gradonacelnik sto se opet vracamo na gore opsirno
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Vitezanin »

Odlična ideja. Dobrim dijelom podsjeća na organizaciju Grada Zagreba i Grada Ljubljane - oba su se reorganizirala nakon i tijekom 90ih.

Ipak, Ilidža - to mora biti dio cijele priče. Pogledaj Rajlovac - zašto taj cijeli dio pripada Gradu onda? Ovdje ne postoji dosljednost kod primjene kriterija. Ako se pozivamo na to da je Ilidža predgrađe (što u određenom smislu i jeste, djelomično), šta je Rajlovac i kako je taj dio "Grad Sarajevo" ako se strogo pridržavamo funkcionalnih kriterija?! Ilidža je daleko više "grad" ili da kažem gradski kvart/okrug nego Rajlovac, koji u postojećem uređenju pripada gradskoj općini. Kad kažem Ilidža naravno mislim na čitavo područje u Sarajevskom polju.

Vraćam se na Zagreb i Ljubljanu - oba grada su funkcionalno dobro uređena i uključuju široko područje, pogotovo Zagreb. Trebalo bi vidjeti kako su oni to riješili. Ako bi išli na širu reorganizaciju, onda bi recimo i Hrasnica mogla biti okrug za sebe. I onda "centralna" Ilidža. Itd. Mislim, može se u nedogled.

Još jedan primjer, Koševo sa svim urbanim i ruralnim dijelovima je danas dio općine Centar tj dio Grada, Stup to nije uopće... Jasno je, sav taj ruralni dio "iza" Koševa naslanja se na općinu Centar i bez nje nema smisla. Ilidža se naslanja i na sebe (jer može) i na sam Grad zato što je Ilidža i jedno i drugo. Zašto ne promijeniti granice općina onda? Između ostalog. Stup bi ovdje mogao biti jedan okrug ovdje, ako ne cijela Ilidža.

Također, ne treba zaboraviti da je Ilidža dio naseljenog mjesta Sarajevo iako administrativno to trenutno nije Grad Sarajevo.

I na kraju, ovdje se mora napraviti šira rasprava sa stanovnicima. Dakle, mora se izaći na teren i identificirati potrebe građana. To je ogroman posao koji uključe niz statističkih podataka- gdje se ko kreće, kolika je povezanost kvartova, gdje ljudi idu na posao, da li su postojeće općine/predviđeni okruzi logično kreirani itd. Kod nas se linije povlače iz kancelarija. Zato imamo niz nelogičnosti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Dope_Man »

Reorganizacija je neophodna, ali do nje nece doci u dogledno vrijeme jer ona ne odgovara nijednoj od politickih stranaka.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#6 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by trambusek88 »

Trebalo je nakon reintegracije zadržati općinu Rajlovac, onako kako je zadržana Hitlerova VW Buba.

2012 sam požalio što nije ostala, čisto radi izbora. Sjever je SDA, jug SDP pa svakom svoje.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#7 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Qler »

Meni samo nije jasno sto se onaj dio zove Cengic Vila, a ne Dolac Malta :D ostalo je ok :)


ja, i sto ne uvrstimo i Ilidzu u grad...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Haris.ba »

Qler wrote:a, i sto ne uvrstimo i Ilidzu u grad...
Nećemo u grad. :D

Ništa ne dobivamo administrativnim ulaskom u grad.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Truba »

Kad plate mozda i razmislimo

Samo su peoblemi besplatni
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40711
Joined: 29/06/2011 23:39

#10 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

Dovoljno je prepisati od Zagreba i Ljubljane, od gradskih opcina formiran je grad kao jedinica samouprave, ili gradska opcina nebitno, sa skupstinom i Gradonacelnikom kao upravnim elementima.

Umjesto gradskih opcina, formirane su gradske cetvrti kao nizi nivo lokalne samouprave, a grad kao nadlezni organ upravlja gradskim Holdingom koji okuplja sve bitne elemente za funckionisanje jednog grada, vodovod, elektrodistribuciju, gradski prevoz, komunalne sluzbe, groblja, parkovi, javne povrsine, pijace itd.
Gradske cetvrti imaju nadleznost nas lokalnim urbanizmom, javnim zemljistem, civilnom zastitom itd. i o svemu se odlucuje u saradnji sa gradskom skupstinom, u domeni interesovanja odredjene cetvrti.

ZG i LJ imaju skoro po 20 cetvrti, tako da to funkcionise i sa vecim brojem kvartova. Cetvrtima upravljaju vijeca na cijem celu je predsjednik vijeca, svi se biraju na lokalnim izborima.
Svaka gradska cetvrt ima i svoju javnu imovinu, lokalni urbanisticki plan, i vijece se bavi iskljucivo lokanim pitanjima odredjene cetvrti. Saradnja sa susjednim cetvrtina i gradskom skupstinom se podrazumjeva.

Kazu da to funkcionise savrseno, a posebno mi je interesantan taj gradski Holding. Vjerovatno rjesenje za sve probleme nasih javnih preduzeca koja grcaju u problemima.
Jedino sto sumnjam da bi to kod nas bilo moguce, navikli na opcine i deri.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by karanana »

Zvuci dobro ali nikad se nece desiti sto zbog stranacke moci i opstinarske uhljebljenosti na poslu. A i zbog toga sto se vise ni jedni ni drugi nece moci pozivati na "nije to u nasoj nadleznosti".
Jedino sta sa ovim salter salama po opstinama? A i mogu misliti koju bi zbrku u papirologiji donijela ova promjena.
Zar je postojala opstina rajlovac?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Haris.ba »

karanana wrote:Zvuci dobro ali nikad se nece desiti sto zbog stranacke moci i opstinarske uhljebljenosti na poslu. A i zbog toga sto se vise ni jedni ni drugi nece moci pozivati na "nije to u nasoj nadleznosti".
Jedino sta sa ovim salter salama po opstinama? A i mogu misliti koju bi zbrku u papirologiji donijela ova promjena.
Zar je postojala opstina rajlovac?
Naravno da neće biti i zbog birokratije do promjena. Ali, podsjeti me na ovu temu sigurno još jedno tri ili četiri na ovome forumu sa istom tematikom.

I u konstelaciji zahtjeva NS za direktnim izborom gradonačelnika, podsjeti me na glavnu prepreku koja je bila uključenju Vogošće i Ilidže u grad godinama.
Govorim o promjeni političke računice - skoro je sigurno da nikada više ne bi bio izabran nedesni gradonačelnik. I to je sva suština.

P.S.
Vjerovatno je mislio na "Srpsku opštinu Rajlovac". Mada ne kontam što se spominjala. Bespotrebno.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#13 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by El_comadante »

ja bih dodao ilidzu i vogoscu u grad i onda podjelio u ove okruge
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40711
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

Problem kantona nije tesko rijesiti, takodje kopirati sistem Zagreba, postoji Grad Zagreb i Zagrebacka zupanija koja okuplja okolne gradove. Takozvani "zagrebacki prsten" jer obrubljuje Grad.

Uostalom, i sada imamo grad Sarajevo, samo ni sam gradonacelnik ne zna koje su mu ovlasti, a da kanton upravlja gradskim javnim preduzecima je nonsens.

Ali to kod nas ima logike, za Haretove kantonalne vlade, pola ministara doslo iz trnovskih sela. Pa ti on sa Delijasa i Sabica upravlja vodovodom i GRAS-om, naprimjer.

Otimanje za resursima, ali bjezanje od odgovornosti. Zato Sarajevo i jeste u banani, sto se tice funkcionisanja grada.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Haris.ba »

El_comadante wrote:ja bih dodao ilidzu i vogoscu u grad i onda podjelio u ove okruge
Nema dodavanja Ilidže bez referenduma. :D

Nema Ilidža interesa da uđe administrativno u grad. Jer ništa ne dobija.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#16 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by El_comadante »

Haris.ba wrote:
El_comadante wrote:ja bih dodao ilidzu i vogoscu u grad i onda podjelio u ove okruge
Nema dodavanja Ilidže bez referenduma. :D

Nema Ilidža interesa da uđe administrativno u grad. Jer ništa ne dobija.
vidiš ako bi postajali okruzi onda nebi postojala Ilidza kao opstina
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Haris.ba »

El_comadante wrote:vidiš ako bi postajali okruzi onda nebi postojala Ilidza kao opstina
Eventualno se mogu ukinuti općine i uvesti okruzi (koji ne postoje u našem ustavu i zakonu) unutar gradske samouprave (Moguće je da grad nema općina, te da možda unutar sebe ima neke okruge - ustvari su to mjesne zajednice. Sarajevo je ustvari jedini grad u BiH koji ima općine u svom sastavu. To samo po sebi ne znači da je nešta negativno. Ali u praksi se pokazalo da ima problema).

Ne može se Ilidža uredovati ako ona neće, a nalazi se izvan gradskog područja. U biti - treba pitati građane Ilidže.

Većina općina u BiH nije osnovana napamet. Zaboravlja se da se ipak iza toga stajala neka struka. I cilj je između ostalog bio da sama općina ima resurse za zadovolji određene komunalne potrebe. Sarajevske općine su toliko urbano uvezane da se vidi da nema smisla dijeliti neke komunalne djelatnosti. Ali se vidi i da kanton nije taj koji može da zadovolji potrebe u skladu sa željama svake lokalne zajednice.

Možda je rješenje u jačanju grada i smislu da sve ono što kanton treba da prebaci oko nadležnosti (u biti komunalne usluge) postane zajednička nadležnost općina i grada. Grad bi zadovoljavao potrebu ujednačavanja i nestvaranje bespotrebnih paralelnih struktura, a općine bi bile tu da kroje politiku u skladu sa interesima i potrebama same općine.

Da se vratim na problematiku komunalnih usluga. Konkretno Sarajevo trenutno dobija 90% vode sa područja Ilidže. Jedan od problema koji se sada javio jeste što ako se vodosnadbjevanje prebaci na općine - Sarajevo će trebati plaćati Ilidži vodozahvat. Ali, onda se stvara aproblem jer će Ilidža biti ta koja će trebati obeštetiti vlasnike zemlje u vodozaštitnoj zoni (radi se o stotinama miliona). Vodovodna i kanalizacijska mreža je pravljena za grad kao cjelinu. Čak npr. su i Hadžići projektovani da budu priključeni na kolektor u Butilama.
Isto je i sa smećom. Isto je i sa javnim saobraćajem. Sa toplanama bi se moglo ko biva nešta i podjeliti, ali ne znam ima li to smisla. Npr. u Beču ima toplana (na smeće) koje zagrijavaju čitave njihove okruge, ali ima i toplana koje zagrijavaju samo jednu zgradu, ili nekoliko zgrada. I nemaju sve baš istu cijenu grijanja. Onda bi se moglo desiti da određena toplana koja ima noviju opremu koja je efikasnija npr. daje manju cijenu usluge.

Onda se javlja problem deponije smeća. Mi malo lutamo od toga da svaka općina treba da ima deponiju, do regionalnih deponija. U praksi većina neće regionalne deponije jer su skuplje i onda je usluga skuplja. Jer u većini slučajeva to znači da treba praviti novu deponiju i to znači veći račun na kraju mjeseca za potrošače.

Da ne širim. Nema potrebe izmišljati vruću vodu i crtati karte. Jer lokalni problemi u Sarajevu nisu uzrokovani granicama i postojanjem općina.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#18 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Fudo Bosna »

Kada sam kao djecacic isao trojkom sa rah. ocem do kina "Igman" na Ilidzi, tada se i moglo govoriti da Ilidza nije dio grada. Vec osamdesetih godina prije rata, i Ilidza i Vogosca,( hajde da ne uzimamamo Hadzice, Pale itd, kao fizicki odvojene od Sarajeva), su bili dio grada, i jednostavno je smijesno govoriti da Ilidza, pogotovu danas, dvadeset i kusur godina iza rata " nije" Sarajevo, ona je vec odavno i fizicki spojena sa centralnim dijelom grada, i to sto Sarajevo, "cine samo cetiri opstine", najobicnija je i smijesna politicka igra...


Po toj logici , Beograd bi imao maksimum, milion stanovnika...

Nekada Sarajevo nije bilo dalje od Marin Dvora, ali se ono gradilo i izgradilo, glupo je da npr, Stup/ dio kod Hece i slicno , kao, "nije Sarajevo" i mene kao rodjenog Sarajliju i nekog kome su i majka i nana i dedo rah. iz Sarajeva, nervira, da se moj rodni grad, nakaradnim politickim odlukama, vjestacki "svodi" na gradic/regionalnu kasabu duzine nekoliko kilometara i da se iz sastava grada " izbacuju" citava naselja: Kobilja Glava, Stup, dio uz samo naselje Bare i slicno !!!
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40711
Joined: 29/06/2011 23:39

#19 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

I ocekivana politizacija, nedo Bog da Ilidza ne udje u sastav grada, pa da Sarajevo ima manje stanovnika :-)

...

formiranje opcina u BiH je u YU bilo ispolitizirano do maksimuma. Neke seoske minisredine su dobile status opcine na osnovu statusa "ustanickog mjesta", Kalinovik, Han Pijesak, Sekovici, cudi me da su Milice pripojili Vlasenici.

A sa druge strane ukidane su opcine naseljima koja to zasluzuju i istorijski i geografskom/populacijskom velicinom, Kozarac, Ljubija, Janja.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#20 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Fudo Bosna »

Upravo tako, ne treba to biti stvar politicke odluke, vec stanja na terenu, Ilidza je cak i od prije rata dio grada, (pogotovu izgradnjom citavih naselja iza rata i fizickim spajanjem sa centrom grada), a glupo je, kada niko od nas na Stupu ili Heci, ili na Barama, samo 500 metara od groblja Bare ili Sipa ne kaze, evo me, "van Sarajeva", donositi glupe politice odluke koje ce Sarajevo , potpuno nerealno, i urbanisticki nelogicno, svesti na podrucje uzeg centra grada...

Uostalom , ono sto se zove A zona gradskog prevoza, nije djabe upravo to sto cini grad Sarajevo, sadasnja zadnja tram stanica i prijeratna zadnja trolejbuska..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40711
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

ZAto postoji Kanton Sarajevo, za sva prigradska naselja.

U Mestnu obcinu Ljubljana su ukljuceni i najbliza prigradska naselja ali oni imaju drugaciji sistem uredjenja. Vec Trzin ili Medvode, ekvivalenti recimo Vogosci ili Ilidzi, nisu u sklopu grada.

To se radi zbog lakseg i funkcionalnijeg upravljanja lokalnom zajednicom.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#22 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Fudo Bosna »

Stup nije "prigradsko" naselje, Bare 500 metara od groblja nisu neko naselje, "van grada", Heco tramvajska stanica je u centru grada, mi se mozemo praviti " blesavi" i donositi
politicke odluke da nam 3km od Ilidze, kod Reno servisa iza pijace "Heco", kao , "pocinje grad Sarajevo", ili da smo izmedju Bara i Kobilje izasli kao, " van grada ", ali je to glupo jer nije samo grad Sarajevo, (onaj dio od Carsije do Marin Dvora), doduse bio je, ali kada se moja nana rahmetli rodila ...


Nigdje u okruzenju, Zagreb pogotovu Beograd, nemas da 3 km od najstrozijeg centra grada, primjer , Marin Dvor -
Heco/Radon Plaza, ti kao "nisi" u gradu, jer si na 3km od Ilidze, na Heci, (pa si kao van grada), to je smijesno, da ne kazem, glupo i ne odgovara realnom stanju...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#23 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by sabina1 »

Cyprus , zaista si savjestan :kiss: jer si se prvi sjetio da pokrenes ovu temu iako je javna rasprava uveliko u toku.

Prvo fakti.
Da bi se desila bilo kakva unutrasnja promjena u Kantonu Sarajevo bilo teritorijalnog bilo izbornog karaktera mora se mijenjati osim Ustava KS I Ustav FBiH odnosno drzavni zakoni.
I da zamislimo da bi silni opcinski uhljebi pristali na ukidanje opcina tu je - Federacija , naime ako je presjedatelj doma naroda neko koga zivo zaboli neka stvar oko unutrasnje reogranizacije Sarajeva (recimo predstavnica ili predstavnik HDZ iz Uskoplja) to moze prelezati pune 4 godine jer zakon i promjene nisu vazece dok ne potvrde oba doma. Zakon ne moze doci na dnevni red dok ga ne utvrdi kolegij i predsjednik i od toga najverovatnije nema nista jer bi HDZ odmah trazio neku ozbiljniju reorganizacijsku protuuslugu (parafraziram s primjerom da pokazem slozenost).

No novim zakonom o lokalnoj samoupravi odredjenje kantonalne nadleznosti dolaze opcinama i gradu , grad i de facto i de jure postaje 1/5 lokalnih zajednica (sa 4 opcine ) koje upravlja nadleznostima poput GRAS-a , RAD-a , PARK-a , VODOVODA...logikom kao jedan od suvlasnika grad mora imati izborni legitmitet kao i gradsko vijece odnosno gradonacelnik
Realno je da ce amandmanima na ustav KS doci teme :
- prisajedinjenje Ilidze i Vogosce
- izbor gradonacelnika i GV direktno

Sanse da ovo prodje su 50/50 i za jednu i za drugu stavku.

I to je to....opcine su sjebane jer naslijedjuju gubitaske firme sa losom organizacijom , infrastrukturom i bez para...dakle one su u zestokim problemima.
Kanton se rijesava gubitasa a ostavlja silne porezne prihode sebi.
Ali moze , jer je nadredjen opcinama.

Ovo oko MZ....jel znas da ni dan-danas u 2017 Novo Sarajevo NEMA ODLUKU O MZ....defakto nema papira koji uredjuje oblast MZ u Novom Sarajevu ?

Prikljucenjem Ilidze i Vogosce ljevica moze halaliti i vecinu i gradonacelnika narednih 50 godina.

Teoretski idealno grad bez opcina na danasnjoj teritoriji plus Ilidza i Vogosca sa GV od 100-120 zaatupnika i gradonacelnikom.

Pozdrav.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Haris.ba »

sabina1 wrote:I to je to....opcine su sjebane jer naslijedjuju gubitaske firme sa losom organizacijom , infrastrukturom i bez para...dakle one su u zestokim problemima.
Kanton se rijesava gubitasa a ostavlja silne porezne prihode sebi.
Ali moze , jer je nadredjen opcinama.
I to je jedan od glavnih razloga što (naročito) Ilidža ili Vogošća ne hrle u sastav grada.

Jedini plus SDA je što bi najvjerovatnije osigurao gradonačelničko mjesto za sva vremena. Još ako bude direktni izbor - eto Efendića za gradonačelnika.

Sve ostalo je protiv spajanja. Jednostavno se ništa ne dobija. Čak bi morali gradu dati još više ovlasti.

I nije baš da silni porezi ostaju Kantonu. Moraju se prenijeti i finansijska sredstva.

Zaboravljamo tu i nadležnost u osnovnom obrazovanju. I tu se moraju prenijeti sredstva.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Teritorijalna reorganizacija Grada Sarajeva?

Post by Truba »

prste dalje od ilidze
mi smo imali butmirsku kulturu i rimske toplice
prije nego je postojala vrhbosna :mrgreen:
Post Reply