Terenci, SUV, 4X4, AWD - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2876 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:
dado19771 wrote:
BISCANIN2 wrote:Rock.auto i master card. Sta hoces i koliko hoces. Novi set svijecica. Novi inners, nove o2 sonde up stream i down strem x2. Krajnice moog proizvodjaca. Sve 305 dolara sa shipingom. Prije vodena pumpa, radijator. Set dihtunga sa gumicama ventila , na starom jeepu. Sve kuci dodje.
Hval lijepa. Gledao sam na tim raznim internetskim stranicama ali sam htio vidjeti dali kod nas imga gdje da se kupe te stvari. Izgleda da je puno povoljnije preko interneta. Zanima me dali ovo što se naruči preko Ebaya i RockAuta dolazi na adresu u BiH, mislim da li vrše dostavu u BiH. Znam neke koji su naručivali stvari pa ostavljali adresu u HR.
Ima u Tuzli radnja koja ima dosta dijelova za ovo vozilo, a imas i u Vitezu radnja sa veeeelikim izborom dijelova. Vitez je puno povoljniji od Tuzle, ljudi su pravo usluzni i dostavljaju na kucnu adresu. Ja sam prije mjesec dana od njih kupovao amortizere, krajnice, stabilizatore, gumice balans stange, selene. Sve su imali na stanju i dostavili mi na kucnu adrecu u roku 24 sata. Isto sam kupovao sa "Rockauto" i sa ebay i nikada nisam imao problema. Sve dodje na kucnu adresu. Nesto ode na carinu pa te zakaci carina i porez ali opet je to isplativije nego kod nas kupovati u radnji. Sve ovisi sta kupujes, koliko je tesko, koliko je vrijedno. Znaci, prije kupovine odvagas. Sto se tice kupovine senzora nebih ti preporucio nikakve zamjenske senzore vec samo original Mopar. Skup je ko sami djavo ali definitivno je bolja opcija od zamjenskog koji moze da zeza u startu ili ce crknuti kroz par mjeseci kao sto je kod mene bilo. Originalnih senzora se moze naci u Sarajevu.
Neki dan kupovao u Tuzli manzetnu za kineticki zglob i vidim da imaju na stanju kineticki zglob za ovo vozilo. Iznenadila me niska cijena 160KM.
Upalila mi se ponovno ona lampica "check engine" i očitalo mi tri greške P0300, P0303 i P0307. Čini mi se da je problem oko svjećica. Tu negdje treba tražiti problem izgleda?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2877 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
preludezalude wrote:
dado19771 wrote: Hval lijepa. Gledao sam na tim raznim internetskim stranicama ali sam htio vidjeti dali kod nas imga gdje da se kupe te stvari. Izgleda da je puno povoljnije preko interneta. Zanima me dali ovo što se naruči preko Ebaya i RockAuta dolazi na adresu u BiH, mislim da li vrše dostavu u BiH. Znam neke koji su naručivali stvari pa ostavljali adresu u HR.
Ima u Tuzli radnja koja ima dosta dijelova za ovo vozilo, a imas i u Vitezu radnja sa veeeelikim izborom dijelova. Vitez je puno povoljniji od Tuzle, ljudi su pravo usluzni i dostavljaju na kucnu adresu. Ja sam prije mjesec dana od njih kupovao amortizere, krajnice, stabilizatore, gumice balans stange, selene. Sve su imali na stanju i dostavili mi na kucnu adrecu u roku 24 sata. Isto sam kupovao sa "Rockauto" i sa ebay i nikada nisam imao problema. Sve dodje na kucnu adresu. Nesto ode na carinu pa te zakaci carina i porez ali opet je to isplativije nego kod nas kupovati u radnji. Sve ovisi sta kupujes, koliko je tesko, koliko je vrijedno. Znaci, prije kupovine odvagas. Sto se tice kupovine senzora nebih ti preporucio nikakve zamjenske senzore vec samo original Mopar. Skup je ko sami djavo ali definitivno je bolja opcija od zamjenskog koji moze da zeza u startu ili ce crknuti kroz par mjeseci kao sto je kod mene bilo. Originalnih senzora se moze naci u Sarajevu.
Neki dan kupovao u Tuzli manzetnu za kineticki zglob i vidim da imaju na stanju kineticki zglob za ovo vozilo. Iznenadila me niska cijena 160KM.
Upalila mi se ponovno ona lampica "check engine" i očitalo mi tri greške P0300, P0303 i P0307. Čini mi se da je problem oko svjećica. Tu negdje treba tražiti problem izgleda?
Pazi sad... Ne mora biti problem oko svjecica. Ovo ti je problem oko bacanja iskre i sagorjevanja. Znaci moze biti: svjecica, bobina, dizna, ventili, dihtung glave... Gomila stvari moze uzrokovati ove greske. Kako radi motor sada sa ovim greskama?
Trebas krenuti od najjednostavnijeg i naravno najjeftinijeg. Trebas provjeriti u kakvom su ti stanju svjecice ali mozes prije toga da zamjenis bobine na cilindrima na kojima imas greske sa bobinama na cilindrima na kojima nemas greske i da probas sta ce se desiti. Naravno, ponistis greske prije probe. Ako se greske presele na nove cilindre - znaci da je problem do bobine. Ako greske ostanu na istim cilindrima - znaci da probem nije u bobinama i da problem treba traziti u necem drugom. Slijedece mozes uraditi da prekontrolises svjecice i da uradis istu zamjenu i sa svjecicama i probas da li ce se greske preseliti na nove cilindre. Svjecice moraju biti pravilne sa pravilnim zazorom. Ako se greske ne presele, onda trazis gresku u injektorima.
Jel ti greske se pojavljuju samo kada vozis na plin ili se javljaju i kada vozis samo na benzin.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2878 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

Grand na gorivu radi normalno jedino što se vidi da kazaljka obrtaja varira za milimetar gore dolje. A "check engine" mi se upalila kad sam auto vozio na plinu.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2879 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

[quote="dado19771"]Grand na gorivu radi normalno jedino što se vidi da kazaljka obrtaja varira za milimetar gore dolje. A "check engine" mi se upalila kad sam auto vozio na plinu. Još nešto jutros kad sam auto upalio normalno na gorivo i kad je prebacio na plin radilo je sve super i vozio sam par kilometara dok se auto nije ugrijalo i tad su počeli isti problemi slabo prima gas i trese se i gasi na leru. Očito nastanu problemi kad se ugrije. Majstori govore da navodno svjećice i bobine mogu raditi normalno dok su hladne ali kad se ugriju počnu raditi probleme
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2880 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
dado19771 wrote:Grand na gorivu radi normalno jedino što se vidi da kazaljka obrtaja varira za milimetar gore dolje. A "check engine" mi se upalila kad sam auto vozio na plinu. Još nešto jutros kad sam auto upalio normalno na gorivo i kad je prebacio na plin radilo je sve super i vozio sam par kilometara dok se auto nije ugrijalo i tad su počeli isti problemi slabo prima gas i trese se i gasi na leru. Očito nastanu problemi kad se ugrije. Majstori govore da navodno svjećice i bobine mogu raditi normalno dok su hladne ali kad se ugriju počnu raditi probleme
Dobro su ti rekli majstori. Ja da sam na tvom mjestu, ponistio bih greske i vozio auto samo na benzinu dva dana. Cisto da budes siguran da se greske ne javljaju na benzinu. Ako se greske ne budu javljale na benzinu, to bi bio,uslovno receno, dobar znak. Mogu se odmah eliminisati kvarovi na motoru koji nisu bas jeftini za popravak. Ako ustanovis da se greske stvarno javljaju samo na plinu, onda bih se fokusirao na provjeru svjecica i samo ubrizgavanje plina.
Posto je ovo osmak motor, ne primjecuje se bas tako lako kada te zeza jedna svjecica. Samo ti provjeri svjecice, kakve su, koje su, koliki je zazor...
Jako je nepristupacna zadnja s lijeve strane i trebaju ti produzetci i koljena da bi se ta svjecica izvrnula, a bas ta zna cesto da crkne prva.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#2881 Re: Terenci i mehanika

Post by NediM17 »

dado19771 wrote: Upalila mi se ponovno ona lampica "check engine" i očitalo mi tri greške P0300, P0303 i P0307. Čini mi se da je problem oko svjećica. Tu negdje treba tražiti problem izgleda?
Dobro ti je ovo Prelude rekao za zamjenu bobina! :thumbup:

Dizne ne vjerujem da su, pogotovo ako nemirnije radi na leru i na benzinu, svjecice najvjerovatnije, bobina/e moguce, dihtung glave- tesko, ventil(i)- skoro nemoguce. Dodao bih jos jednu stvar. Kada pukne membrana u isparivacu, u vodu krene ulaziti plin, i obratno, tako da antifriz zavrsava u cilindrima putem gasnih dizni. Cisto da znas da i to postoji kao mogucnost!

Te su greske misfire-i u cilindrima 3 i 7. To sto ti na benzinu ne izbacuje gresku, a na plinu da, jednostavno je tako. Plin je puno osjetljiviji na losu struju, i najmanja stucanja na benzinu bice visestruko gora na plinu! Tako da ja dajem najvecu mogucnost da je nesto oko svjecica i bobina, ovo ostalo cisto sumnjam.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2882 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

Gledao sam svjećice i one su deeefinitivno u lošem stanju taaako da je vrlo lako moguće da je uzrok u njima. U njemu su one Championove RC12MCC4 i znači treba takve tražiti. Hvala svima na savjetima. Kad promjenim javit ću dali sam otklonio kvar.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2883 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

Ako ti je neka svjecica bas propala i ostecena, ako hoces mogu ti ja poslati koju svjecicu. Polovne su ali potpuno ispravne. Ja kod sebe to mijenjam i kad treba i kad ne treba. Moze ti posluziti dok ne nadjes gdje kupiti nove.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2884 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:Ako ti je neka svjecica bas propala i ostecena, ako hoces mogu ti ja poslati koju svjecicu. Polovne su ali potpuno ispravne. Ja kod sebe to mijenjam i kad treba i kad ne treba. Moze ti posluziti dok ne nadjes gdje kupiti nove.
Svakako puno ti hvala. Naručio sam da mi čovjek donese iz Njemačke i nadam se da ću rješiti problem sa svjećicama a ako ne onda dalje treba istraživati.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2885 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

Dali Grand Cherokee4.7 V8 ima zupčasti remen ili lanac?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2886 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:Dali Grand Cherokee4.7 V8 ima zupčasti remen ili lanac?
Lanac.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2887 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:
dado19771 wrote:
dado19771 wrote:Grand na gorivu radi normalno jedino što se vidi da kazaljka obrtaja varira za milimetar gore dolje. A "check engine" mi se upalila kad sam auto vozio na plinu. Još nešto jutros kad sam auto upalio normalno na gorivo i kad je prebacio na plin radilo je sve super i vozio sam par kilometara dok se auto nije ugrijalo i tad su počeli isti problemi slabo prima gas i trese se i gasi na leru. Očito nastanu problemi kad se ugrije. Majstori govore da navodno svjećice i bobine mogu raditi normalno dok su hladne ali kad se ugriju počnu raditi probleme
Dobro su ti rekli majstori. Ja da sam na tvom mjestu, ponistio bih greske i vozio auto samo na benzinu dva dana. Cisto da budes siguran da se greske ne javljaju na benzinu. Ako se greske ne budu javljale na benzinu, to bi bio,uslovno receno, dobar znak. Mogu se odmah eliminisati kvarovi na motoru koji nisu bas jeftini za popravak. Ako ustanovis da se greske stvarno javljaju samo na plinu, onda bih se fokusirao na provjeru svjecica i samo ubrizgavanje plina.
Posto je ovo osmak motor, ne primjecuje se bas tako lako kada te zeza jedna svjecica. Samo ti provjeri svjecice, kakve su, koje su, koliki je zazor...
Jako je nepristupacna zadnja s lijeve strane i trebaju ti produzetci i koljena da bi se ta svjecica izvrnula, a bas ta zna cesto da crkne prva.
Ne razumjem ovaj zazor, što to znači? Ako stavim one orginalne njegove (koje su sad u njemu) Champion RC12MCC4 mislim da je onda to toooo ili grješim?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2888 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
preludezalude wrote: Dobro su ti rekli majstori. Ja da sam na tvom mjestu, ponistio bih greske i vozio auto samo na benzinu dva dana. Cisto da budes siguran da se greske ne javljaju na benzinu. Ako se greske ne budu javljale na benzinu, to bi bio,uslovno receno, dobar znak. Mogu se odmah eliminisati kvarovi na motoru koji nisu bas jeftini za popravak. Ako ustanovis da se greske stvarno javljaju samo na plinu, onda bih se fokusirao na provjeru svjecica i samo ubrizgavanje plina.
Posto je ovo osmak motor, ne primjecuje se bas tako lako kada te zeza jedna svjecica. Samo ti provjeri svjecice, kakve su, koje su, koliki je zazor...
Jako je nepristupacna zadnja s lijeve strane i trebaju ti produzetci i koljena da bi se ta svjecica izvrnula, a bas ta zna cesto da crkne prva.
Ne razumjem ovaj zazor, što to znači? Ako stavim one orginalne njegove (koje su sad u njemu) Champion RC12MCC4 mislim da je onda to toooo ili grješim?
Da ako stavis te svjecice nove onda je to to jer su nastimane vec na taj zazor. Vremenom se taj zazor mijenja i kad provjeravas svjecice u kakvom su stanju, provjeris i zazor i nastimas ako treba.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2889 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

Dado, sad se sjetih... jesi li dobio dva kljuca uz granda?
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2890 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:Dado, sad se sjetih... jesi li dobio dva kljuca uz granda?
Ne, samo je jedan. Zašto?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2891 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
preludezalude wrote:Dado, sad se sjetih... jesi li dobio dva kljuca uz granda?
Ne, samo je jedan. Zašto?
Zato jer su kljucevi povezani sa memorijom sjedista. Ukljucis u board kompu opciju da ta opcija radi...i onda kad otkljucas auto sa daljinskim 1, sjediste i retrovizori se nastimaju na memoriju 1. Ako otkljucas sa daljinskim 2, sjediste i retrovizori se nastimaju na memoriju 2. Da imas oba kljuca, mogao bi sam sebi kodirati naredne kljuceve. Samo bi morao nabaviti novi prazan kljuc. A kod bi se ubacio u taj kljuc u bravi za paljenje. To su neke sitnice koje bas i nisu toliko vazne ali nije lose znati da postoji ta opcija.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2892 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
preludezalude wrote:Ako ti je neka svjecica bas propala i ostecena, ako hoces mogu ti ja poslati koju svjecicu. Polovne su ali potpuno ispravne. Ja kod sebe to mijenjam i kad treba i kad ne treba. Moze ti posluziti dok ne nadjes gdje kupiti nove.
Svakako puno ti hvala. Naručio sam da mi čovjek donese iz Njemačke i nadam se da ću rješiti problem sa svjećicama a ako ne onda dalje treba istraživati.
Nasao sam gdje ima kod nas kupiti ove svjecice. Ako ne uspijes nabaviti iz Njemacke, javi se da ti dam vise informacija.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2893 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:
dado19771 wrote:
preludezalude wrote:Ako ti je neka svjecica bas propala i ostecena, ako hoces mogu ti ja poslati koju svjecicu. Polovne su ali potpuno ispravne. Ja kod sebe to mijenjam i kad treba i kad ne treba. Moze ti posluziti dok ne nadjes gdje kupiti nove.
Svakako puno ti hvala. Naručio sam da mi čovjek donese iz Njemačke i nadam se da ću rješiti problem sa svjećicama a ako ne onda dalje treba istraživati.
Nasao sam gdje ima kod nas kupiti ove svjecice. Ako ne uspijes nabaviti iz Njemacke, javi se da ti dam vise informacija.
Slučajno sam svratio u jedne autodijelove kod nas u Posušju i čovjek mi reko svjećice će biti danas kad ovo pišem u Posušju. Navodno ih naručuje negdje iz Bosne mislim da se ta radnja u Bosni zove "Škoro". Eto koliko sam lutao i našao ih pred vratima što no se kaže. Ako imaš kakvih informacija gdje se mogu nabaviti lako i povoljno drugi djelovi javi. Svakako hvala ti na pomoći.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2894 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

Meni stigle maloprije. Cijena je 6KM po komadu.
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2895 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

preludezalude wrote:Meni stigle maloprije. Cijena je 6KM po komadu.
Jeste i meni je ovaj rekao da su 6 KM. Jučer mi nisu došla rekao mi je danas 100% pa ćemo vidjeti što će biti kad se zamjene. Od kud si ih ti naručio? Dali ima ta trgovina vodenu pompu za njega, termostat i visko? Zanima me informativno da znam ako mi nešto zatreba od ovih djelova?
dado19771
Posts: 51
Joined: 10/05/2016 14:31

#2896 Re: Terenci i mehanika

Post by dado19771 »

Svjećice stigle i zamjenjene. Grand sad opet radi kako treba. Plin funkcionira odlično. Izgleda da je problem sa plinom bio u svjećicama. Samo da napomenem da su stavljene Champion RC12MCC4. Hvala svima koji su pomogli svojim savjetima.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#2897 Re: Terenci i mehanika

Post by NediM17 »

dado19771 wrote:Svjećice stigle i zamjenjene. Grand sad opet radi kako treba. Plin funkcionira odlično. Izgleda da je problem sa plinom bio u svjećicama. Samo da napomenem da su stavljene Champion RC12MCC4. Hvala svima koji su pomogli svojim savjetima.
:thumbup:

Drago mi je da je rijesen problem.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2898 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:Svjećice stigle i zamjenjene. Grand sad opet radi kako treba. Plin funkcionira odlično. Izgleda da je problem sa plinom bio u svjećicama. Samo da napomenem da su stavljene Champion RC12MCC4. Hvala svima koji su pomogli svojim savjetima.
Super da si rijesio problem tako jednostavno.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2899 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

dado19771 wrote:
preludezalude wrote:Meni stigle maloprije. Cijena je 6KM po komadu.
Jeste i meni je ovaj rekao da su 6 KM. Jučer mi nisu došla rekao mi je danas 100% pa ćemo vidjeti što će biti kad se zamjene. Od kud si ih ti naručio? Dali ima ta trgovina vodenu pompu za njega, termostat i visko? Zanima me informativno da znam ako mi nešto zatreba od ovih djelova?
Sto se tice termostata...odgovara ti od golfa 4 dizel ili audi a3 dizel. Cijena je oko 15KM. Ja koristim isti taj i radi sve ok. Odgovara od mnogih auta ali ovo ti kazem koji ja koristim. Termostat nije nikakav poseban vec bas klasika. Cak je i zamjena jednostavna...na donjem crijevu koje izlazi iz hladnjaka ima plasticno kuciste i u tom kucistu je termostat. Treba ti kljuc 8 i imaju dva sarafa da se odvrnu. Sto se tice dijelova i nabavke poslat cu ti privatnu poruku sa vise podataka gdje mozes nabaviti i kontakt.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#2900 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

Dado,
znas i da li je tvoj grand sa limited slip ili klasika? Ako je sistem Quadra Drive, onda najvjerovatnije imas prednji i zadnji limited slip diferencijal. Ovo sam ti zaboravio napomenuti a mozda vec znas. U te diferencijale pored ulja ide i aditiv da bi regulacija pogona lijevo-desno radila kako treba.
Post Reply