Terenci, SUV, 4X4, AWD - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#2751 Re: Terenci i mehanika

Post by Hendrix »

Potajno citam ovu temu odavno hehe, konacno da imam nesto i konkretno da upitam.

Dojadilo mi je vise vozati autice i vrijeme je da konacno probam i ja taj Grand Cherokee :D Planiram kupiti GC 2005. godiste, Limited verzije imam ih par na nisanu, presli tu negdje 120-140000km. Caka je, sto trenutno radim u jednoj od zemalja koje nisu bas pogodjene cijenom nafte, citaj Bliski Istok pa me plin i ostale zezancije u vezi instalacije ne tangiraju bas.
Gledam dvije verzije motora 4.7 V8 i 5.7 V8, pa me interesuje savjet o njima, dosta sam citao ali ipak vrijedi upitati iskusne ljude na ovoj temi, ima li nesto posebno za ovu godinu na sto bih trebao obratiti paznju? Verzije za Bliski Istok su pravljene u Austriji, tako da bi trebale biti slicne evropskim, mozda dodatno hladjenje i klima efikasnija.

Najradije bih 5.7l hehe, da jednom u zivotu i ja provozam americki krkanski motor :-D

Planiram auto odvesti na detaljan pregled obavezno, ali eto ako ima ko sta da pametno doda u vezi ovih verzija motora i godista bio bih zahvalan! :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2752 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

GC je imao nekih strasnih verzija tipa
http://www.pik.ba/artikal/3362215/jeep- ... l-edition/
cak je bio vlasnik ovog auta tu na forumu, tako da bi bilo pozeljno cekati istog da se javi ;-)
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#2753 Re: Terenci i mehanika

Post by plucna mahramica »

Vrlo jednostavno, preskoci to godiste... Prvi macici se u vodu bacaju. Ganjaj bar 2006.

@bakir zasto je ovo strasna verzija? D35 zadnji dif i nema var-lok u difovima, bolje bi bilo onda da je bar selectrac raduktor. Trail rated je marketing.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2754 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

ne znam ja bas sve te verzije jeep-a, iskreno, a ovaj ima civilne opreme hejbet, meni je specifican po opisu oglasa, nabrojanim kodovima i onome sto je vlasnik pisao u ovoj temi, moguce da grijesim vrlo lako ;-)
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#2755 Re: Terenci i mehanika

Post by plucna mahramica »

Pa covjek ga malo vise nahvalio i to je to :D
Trail rated je dio marketing kampanje i samo je u nekim slucajevima imao dodatno skid plates. A to si mogao da doplatis na svakog do 2004 kada je pocela kampanja. Recimo jedan overland na nasem trzistu bio bi prava rijetkost. Iz fabrike je dolazio sa 4.7HO motorom koji sam vidio samo jednom u bosni, ambasada je u pitanju, ali je bio limited.
U sustini imas tri verzije opreme laredo, limited i overland. Edicije poput ove su neki hibridi gdje recimo ima dosta limited opreme, ali nema dvozonsku klimu i sl.
Razlika u opremi je bila brzinomjer, el retrovizori, dvozonska klima, kozna sjedista, samotamnjenje srednjeg retrovizora, grijanje u sjedistima i to je to u sustini. Ostalo nije toliko bitno.
S tim da je bilo kombinacija tipa 4.7 motor a laredo oprema ili 4.0 motor limited oprema, ali je takvih manjina.
Ali i kao svako auto, u salonu si mogao doplatiti za razne opcije :D
Ova lista opreme se izvuce na jeep stranici sa brojem sasije.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#2756 Re: Terenci i mehanika

Post by Kiberluskoni »

Hendrix wrote:Potajno citam ovu temu odavno hehe, konacno da imam nesto i konkretno da upitam.

Dojadilo mi je vise vozati autice i vrijeme je da konacno probam i ja taj Grand Cherokee :D Planiram kupiti GC 2005. godiste, Limited verzije imam ih par na nisanu, presli tu negdje 120-140000km. Caka je, sto trenutno radim u jednoj od zemalja koje nisu bas pogodjene cijenom nafte, citaj Bliski Istok pa me plin i ostale zezancije u vezi instalacije ne tangiraju bas.
Gledam dvije verzije motora 4.7 V8 i 5.7 V8, pa me interesuje savjet o njima, dosta sam citao ali ipak vrijedi upitati iskusne ljude na ovoj temi, ima li nesto posebno za ovu godinu na sto bih trebao obratiti paznju? Verzije za Bliski Istok su pravljene u Austriji, tako da bi trebale biti slicne evropskim, mozda dodatno hladjenje i klima efikasnija.

Najradije bih 5.7l hehe, da jednom u zivotu i ja provozam americki krkanski motor :-D

Planiram auto odvesti na detaljan pregled obavezno, ali eto ako ima ko sta da pametno doda u vezi ovih verzija motora i godista bio bih zahvalan! :)
Kod tebe igraju skroz drugi faktori za razliku od nas. Da sam na tvom mjestu i da točim po bliskoistočnim cijenama, ni 6.1 mi ne bi bio mrzak :).

Šalu na stranu, imam druga koji je u tom tvom kraju i glavni faktor su servisi. Ako znaš da imaš pouzdan i dobar servis za tvoje auto, šta god da uzmeš nećeš fuliti. Ako te zanimaju offroad karakeristike, ganjaj trailhawk, limited ili overland verzije. Na tom autu najbolja stvar je Quadra drive 2 pogon koji je prava stvar.

Na takvom tržištu i sa takvim cijenama sebi možeš priuštiti auto, baš da ga probereš. Koliko sam čuo, bitni su prijašnji vlasnici, jer nije isto ako je auto vozio indijac ili neki evropljanin, australijanac. Druga stvar je propadanje unutrašnjosti od sunca, ali pretpostavljam da ove stvari znaš i bez mene.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#2757 Re: Terenci i mehanika

Post by BISCANIN2 »

Uzivate li ovih dana ha :mrgreen: . Ja danas sjedio s vrhovnim na kafi i oba zakljucismo kako je zivot lijep.Pogotovo kad posjedujes reduktor. :lol:
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#2758 Re: Terenci i mehanika

Post by preludezalude »

Hendrix wrote:Potajno citam ovu temu odavno hehe, konacno da imam nesto i konkretno da upitam.

Dojadilo mi je vise vozati autice i vrijeme je da konacno probam i ja taj Grand Cherokee :D Planiram kupiti GC 2005. godiste, Limited verzije imam ih par na nisanu, presli tu negdje 120-140000km. Caka je, sto trenutno radim u jednoj od zemalja koje nisu bas pogodjene cijenom nafte, citaj Bliski Istok pa me plin i ostale zezancije u vezi instalacije ne tangiraju bas.
Gledam dvije verzije motora 4.7 V8 i 5.7 V8, pa me interesuje savjet o njima, dosta sam citao ali ipak vrijedi upitati iskusne ljude na ovoj temi, ima li nesto posebno za ovu godinu na sto bih trebao obratiti paznju? Verzije za Bliski Istok su pravljene u Austriji, tako da bi trebale biti slicne evropskim, mozda dodatno hladjenje i klima efikasnija.

Najradije bih 5.7l hehe, da jednom u zivotu i ja provozam americki krkanski motor :-D

Planiram auto odvesti na detaljan pregled obavezno, ali eto ako ima ko sta da pametno doda u vezi ovih verzija motora i godista bio bih zahvalan! :)
6.1 je jos krkanskiji (srt8)
Moze li se znati gdje si?
PAWNDA
Posts: 24
Joined: 22/03/2009 20:51

#2759 Re: Terenci i mehanika

Post by PAWNDA »

Zdravo svima, nadam se da necu biti na smetnji, sta cu nevolja natjerala da dodjem i ovdje :) Imam Kiu Retonu, 2.0, dizela, 4x4 i u zadnje vrijeme primjecujem da se teze pali, puno teze nego inace, plus sto mi se desava da u toku voznje auto krene da se hladi a na to se odnedavno pojavilo i skakanje obrtaja dok je auto u voznji ili pri samom polasku. Kad obrtaji krenu varirati zvuk motora se mijenja i auto krene da se trese pa sad, ako budem dovoljno vjesta ne ugasi se ako mi je los dan, ugasi se...Stari ju je vozio danas negdje na Stup na servis pa joj je uradjen sistematski, predostroznosti radi je zamijenjen filter goriva i receno nam je da je manje vise sve OK, akumulator je malo tanak ali ajde...i ostalo je da se provjeri BOSCH pumpa (valjda se to tako zove) jer je moguce da je to uzrok problema, no kad sam cula kolika je cijena zamjene ili reparacije... :(
Zanima me postoji li jos neki servis za terenska vozila gdje bih mogla otici po drugo misljenje i bila bih zahvalna na svakom savjetu pride :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2760 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

joj retona :-)
ali probaj uraditi reparaciju pumpe u Zufera, ne znam koliku si cijenu cula ali to je od 100 do 150 KM
PAWNDA
Posts: 24
Joined: 22/03/2009 20:51

#2761 Re: Terenci i mehanika

Post by PAWNDA »

Zufera?
Pa sta cu svidjelo mi se kako auto izgleda i eto, tako je valjda kad zensko kupuje terenca :) uh cula sam puno, puno vecu cijenu...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2762 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

032749100
seoca od Visokog prema Kaknju obavezno se najaviti telefonski.
retona je cudna, veoma, o ukusima ne vrijedi, mislim da sportage ima isti motor, a na piku ih ima u dijelovima ;-)
PAWNDA
Posts: 24
Joined: 22/03/2009 20:51

#2763 Re: Terenci i mehanika

Post by PAWNDA »

Ej super hvala puno, ma za ono sto meni treba, malo brdo malo ravno, meni je sasvim OK, nije mi se puno ni kvarila, doduse jos joj samo retrovizore nisam zamijenila...hvala jos jednom :)
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#2764 Re: Terenci i mehanika

Post by relax11 »

Da li neko ima vise informacija o terencu Kia sorento 2002 2,5 dizel, kakvo je auto za voziti, potrosnja, udobnost...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2765 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

dobar je to auto, klasicni terenac, sasija, sposoban, potrosnja grad 11 do 12 otvoreno oko 8 9 litara.
od sasije ne ocekuj cuda po pitanju udobnosti, tezak motor u nosu, kao i svaki terenac sa sasijom...
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2766 Re: Terenci i mehanika

Post by Optimist »

Kao sto Bakir rece, klasicni terenac sa sasijom, za moj ukus previse krut. Land Cruiser je Mercedes za njega. Potrosnja od 8-12l.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#2767 Re: Terenci i mehanika

Post by relax11 »

Dobro Sorento i Land cruiser se ne mogu porediti ni u cijeni a ni u voznim sposobnostima :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2768 Re: Terenci i mehanika

Post by Bakir1 »

Sorento moze iznenaditi, ima okusani recept pogona i ogibljenja za teske uslove, nije tako daleko od toyote slicnih godina, ukoliko ista nije iz hjz serije :D
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#2769 Re: Terenci i mehanika

Post by relax11 »

.
Last edited by relax11 on 01/03/2015 13:34, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2770 Re: Terenci i mehanika

Post by iceman ze »

Jeep Grand Cherokee, 2004, 4.0 I6 na prodaju. Info na pp.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#2771 Re: Terenci i mehanika

Post by relax11 »

Prodali ga :D

Sta je ovo jbt nista se ne moze prodati moras bas staviti ispod cijene da prodas :-)
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#2772 Re: Terenci i mehanika

Post by basicm »

Malo se tema uspavala, ali da upitam ljude sa iskustvom.
Gdje popraviti krst kardana na range Roveru, 2004.g?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2773 Re: Terenci i mehanika

Post by bitanga_sa_otesa »

kod bilo koga ko ima presu ,kupis novi krst i sat vremena posla ...
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#2774 Re: Terenci i mehanika

Post by Norm »

Pitanje za znalce...novi sam u svijetu terenaca (nisam jos ali namjeravam biti) i za pocetak sam mislio, obzirom na jako skroman budjet, uzeti nivu, jos kad bi bio kakav dizel, moze i ubaceni, za male pare...obzirom da znam dosta toga oko mehanike i popravki, pa cak i oko varenja limarije, jos nisam samo uspio savladati farbanje, svestran sam sta cu :-) , i imam i skoro sav alat. Uglavnom dizel bi bio dobar jer bi auto bio 'projekat' koji bi se vozio po gradu, uglavnom, sa malim izletima po vrletima oko Zenice (da se malo obidje nasljedstvo, zemljiste, suma i livade)...nista extremno ni za teski offroad...
Pa me interesuje na sta obratiti paznju i da li se uopste isplati ulagati i vrijeme i novac u neki takav 'projekat'...Inace sluzbeno ponekad vozim nivu i znam za sta je sposobna i kakve su inace...ali meni eto 'legla'...
Hvala svima...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2775 Re: Terenci i mehanika

Post by bitanga_sa_otesa »

vozio sam i benzince i dizele nive,samo ti mogu reci zaboravi dizel....benzinke su najbolje ,cak one stare 1600 sa stopkama od lade special.ali mislim da su te sve odavno u smecu....
Post Reply