Telemach - ALL ABOUT 4

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
User avatar
Maharadza
Posts: 16700
Joined: 30/01/2013 15:13

#20476 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Maharadza »

Hajd makar sam dobio novi daljinski (nekakva "mini" verzija starog, ugl. dobar), a za resivere kako veli monter imaju pritužbi kamaru a nema ni spasa jer je to sve isto ili još gore, pogotovu nove verzije istih! :-)



:zzzz:
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#20477 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Telemach »

@avaks

Poštovani,

Hvala Vam na sugestijama i prijedlozima, svakako ćemo ih proslijediti upravi kompanije Telemach.
Pozivamo Vas da nas i dalje pratite.

Srdačan pozdrav
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#20478 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Telemach »

@ aj_ba

Poštovani,

Pažljivo smo pročitali Vaše navode. Radi cjelokupne provjere i pružanja kompletnog odgovora, ljubazno Vas molimo da nam dostavite potpune adresne podatke te ime i prezime nosioca ugovora.

Srdačan pozdrav i unaprijed hvala na saradnji
User avatar
aj_ba
Posts: 163
Joined: 29/10/2013 17:40
Location: Sarajevo

#20479 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by aj_ba »

avaks wrote:Ja preko wifi ne igram (niti pomišljam išta kompetitivno osim ako si baš primoran, konzola i ti fazoni). Sa brzinom nemam problema 40 mi je i preko kabla i preko wireless mada se s gubitkom signala, naravno, gubi i brzina (kvalitet veze) tako da na 2 crtice (od 4) imam nekih 25-30Mb što je sasvim prihvatljivo (trio grande paket i onaj Ciscov modem/router u pitanju).
Ako si pročitao FAQ za BF4 (na kojem i sam imam oko 700h gameplaya) napomena je da će biti delaya preko wifi i da se ne preporučuje. Ni meni nikada nisu mogli riješiti probleme oko pinga i laga mada je to većinom i do same igre te servera (zato traži Frankfurt, vala ako je 40-50ms veliko ne znam).
A to što laga, ako ti oni ne mogu pomoći, ja ću da ti kažem. Kao prvo probaj sa UTP kablom pa vidi je li do tebe ili do računara odnosno servera na kojem igraš. Kao drugo, standardno, provjeri portove, za BF4 ovi ti moraju biti otvoreni:
TCP: 80, 443, 9988, 17502, 20000-20100, 22990, 42127
UDP: 3659, 14000-14016, 22990-23006, 25200-25300
Treće i ono što i ptice na grani znaju, firewall i av (neka je na gaming modu ako ima opcija). Četvrto ako ti torrenti rade i ako je neko od ukućana nakačen, sve to pravi lag i ping probleme (bilo šta što utiče na upload).
Ako je sve navedeno ok, znači imaš konfiguraciju da bez problema vuče BF4 na velikim mapama, radi preko UTP kabla, otvoreni portovi, niko ti ne opstruira kućnu mrežu, promijenio si kanal na kojem je wifi (može i do toga biti) e onda si u banani :D
Hehe nadam se da sam pomogao jer fakat od ove osnovne podrške nema 'ljeba (iskusio sam sve to pa čak i operatere koji ne znaju šta je ping i lag a u podršci su :run: ). Jedina opcija ti je da tražiš supervizora kada ti se neko javi i da te proslijede naprednoj podršci pa bi onda nešto i moglo da se riješi.
Sretno u svakom slučaju drug!

Drug moj, dok sam koristio usluge BHTelecoma, pri brzini od 8Mbps, PREKO wifi-a sam igrao sve igre, pa cak i BF4, ali bez ikakvih problema. Tako da sam prešao na Telemach, jer imaju povoljnije cijene za određene brzine, pakete itd. Hocu reci da, iako su dosta skuplji od Telemacha, ipak imaju bolju opremu i podršku, ali nebitno je sad to.
Vjerujem da je problem u ovom Cisco routeru. Kada spojim sa UTP kablom sve odlicno radi, ali cemu mi onda sluzi taj wifi? :shock:
Preko wifi-a ping, download, stabilnost kokencije itd. je ocaj, ali ocaj! Vidis ti bar imas i preko wifi-a solidnu brzinu, dok je meni top 12Mbps na speedtestu. Pokrenem torrent npr. i skida mi manje od 1MBps (preko wifi-a). Znaci, ne govorim samo o igrici BF4, vec inace za probleme wifi-a. Ocajan je. Moguce da je to problem ovog routera kojeg su meni konkretno dali, ali ovi njihovi kvazi agenti kazu "tako to mora". :skoljka: Pitam danas tu agenticu, i reko sta cu sad? Koje su mi opcije, Vase solucije? Rece kako nisu u mogucnosti da mi pomognu. U prevodu, odjebi samo da te skinem sa dnevnog reda, a veze nema o cemu pricam. Ako BF4 moze raditi preko wifi-a od BHTelecoma, ne vidim razlog sto ne bi moglo i preko Telemachovog. Na svakom serveru mi je ping preko 500...ludiloo :D
Bukvalno, sve ovo sto si naveo kao rjesenje problema, sam vec probao, ali nista 0.
Hvala tebi druze u svakom slucaju.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#20480 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by fortaleza »

Traži da ti zamjene modem. Kod mene je bio sličan problem s tim da koristim onaj njihov TP Link router kojem sam nabacio novi firmware i signal se poboljšao, a brzina postala konstantna.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#20481 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by avaks »

Žao mi je ali ako radi preko kabla onda je fakat do rutera nešto. Imaš dvije opcije, da tražiš novi ili da posudiš od nekog ruter da vidiš je li preko njega ide (mada još jednom napominjem da kompetitivno igranje nije predviđeno za wifi). Ima u tom ciscu opcija da se isključi wifi a nakačiš neki drugi ruter i isprobaš ako ti ne žele dati novi...
Sretno
User avatar
aj_ba
Posts: 163
Joined: 29/10/2013 17:40
Location: Sarajevo

#20482 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by aj_ba »

avaks wrote:Žao mi je ali ako radi preko kabla onda je fakat do rutera nešto. Imaš dvije opcije, da tražiš novi ili da posudiš od nekog ruter da vidiš je li preko njega ide (mada još jednom napominjem da kompetitivno igranje nije predviđeno za wifi). Ima u tom ciscu opcija da se isključi wifi a nakačiš neki drugi ruter i isprobaš ako ti ne žele dati novi...
Sretno

Problem rijesen :thumbup:

U postavkama rutera sam podesio sljedece:
  • Network Mode na B/G only (prije mi je bilo na B/G/N Mixed)
    Channel na 3 (prije mi je bio na auto 1)
S ovim postavkama vise nemam problema sa wifi-om, koje sam prethodno imao. BF4 radi normalno, ping je extra itd.
Rezultati speedtesta preko wifi-a su: ping 10ms, download 26Mbps i upload 2,50Mbps.
Rezultati speedtesta preko UTP kabla su: ping 8ms, download 39,5Mbps i upload isti 2,50Mbps.

@avaks je li i tebi ovakav rezultat kada mjeris preko wifi-a ili je ipak vece/brze?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#20483 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by avaks »

Rekoh ti da nema velikih oscilacija, sve u zavisnosti od signala...
Ovako to izgleda:
Image
Preko wifi:
Image
Pun signal:
Image

Inače je router naštiman u sredini stana tako da u svakom ćošku ima barem 2 crtice (kroz par zidova i navedena brzina što je i više nego zadovoljavajuće). Tebe je vjerovatno taj kanal onda i zezao (više rutera u blizini na istom kanalu pa su ometali jedan drugoga).
U svakom slučaju dobro je da si riješio problem :thumbup:
User avatar
aj_ba
Posts: 163
Joined: 29/10/2013 17:40
Location: Sarajevo

#20484 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by aj_ba »

Ovaj 2. screenshot...Preko mobitela ti izbaci rezulate od 40Mbps ako si kao blizu rutera tj. ako je signal dobar?

Ljudi je li i kod ostalih ista situacija kada mjere brzinu na speedtestu, preko wifi-a ili je @avaks poseban slucaj? :D
Meni ne ide preko 26Mbps :(
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#20485 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by skafiskafsnjak »

Ja sam imao isti problem. Preko kabla max brzina, wi fi umire. Radio kanal na 8 stavio
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#20486 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by shandrprcSA »

Image
nema ni metar od routera
Image
Image

podesim kao i @ aj_ba

Image
Image
Image

malo cu se igrati s ovim kanalima pa da vidimo koji je najoptimalniji...
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#20487 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by avaks »

aj_ba wrote:Ovaj 2. screenshot...Preko mobitela ti izbaci rezulate od 40Mbps ako si kao blizu rutera tj. ako je signal dobar?

Ljudi je li i kod ostalih ista situacija kada mjere brzinu na speedtestu, preko wifi-a ili je @avaks poseban slucaj? :D
Meni ne ide preko 26Mbps :(
Kada je signal dobar nema oscilacija, kroz par zidova je osjetno sporije na speedtestu ali u normalnom radu nema problema (20-25Mb je sasvim ok).
Ti provjeri da nemaš ograničenja na wifi i je li mobitelom/tabletom mjeriš ili preko laptopa? Ako je prva opcija je li navedeni mobitel podržava veće brzine od 26Mb?

p.s.
Pod Advanced Settings provjerite da vam transmission rate bude na Auto ili na odgovarajućoj brzini (možda ga on blokira).
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#20488 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by shandrprcSA »

malo igranja i dovedoh u normalu :D

Image
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#20489 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by smartXL »

Ja uglavnom koristim preko wifi

Image

20/2 Mbps
User avatar
aj_ba
Posts: 163
Joined: 29/10/2013 17:40
Location: Sarajevo

#20490 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by aj_ba »

avaks wrote:
aj_ba wrote:Ovaj 2. screenshot...Preko mobitela ti izbaci rezulate od 40Mbps ako si kao blizu rutera tj. ako je signal dobar?

Ljudi je li i kod ostalih ista situacija kada mjere brzinu na speedtestu, preko wifi-a ili je @avaks poseban slucaj? :D
Meni ne ide preko 26Mbps :(
Kada je signal dobar nema oscilacija, kroz par zidova je osjetno sporije na speedtestu ali u normalnom radu nema problema (20-25Mb je sasvim ok).
Ti provjeri da nemaš ograničenja na wifi i je li mobitelom/tabletom mjeriš ili preko laptopa? Ako je prva opcija je li navedeni mobitel podržava veće brzine od 26Mb?

p.s.
Pod Advanced Settings provjerite da vam transmission rate bude na Auto ili na odgovarajućoj brzini (možda ga on blokira).

Signal je odlican. Nisam kako treba ni metar odmaknut od rutera.
@avaks Kako da provjerim ogranicenja na ruteru? Pod Advanced Settings nemam tu opciju transmission rate :( Isti mi je kao i kod tebe, Cisco ovaj...
Mjerim i preko laptopa, a i mobitela. Ista je stvar. Mobitel je S4 i podrzava vece brzine od 26Mb

@shandrprcSA daj screenshot tog igranja i od tih postavki, mozda i meni bude odgovaralo. :-)
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#20491 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by shandrprcSA »

aj_ba wrote: @shandrprcSA daj screenshot tog igranja i od tih postavki, mozda i meni bude odgovaralo. :-)
transmission rate (Auto), vrati Network Mode na B/G/N Mixed i izmjeri svih 13 kanala i na kojem ti bude pokazivalo najvise taj i ostavi...

Image
Image
User avatar
aj_ba
Posts: 163
Joined: 29/10/2013 17:40
Location: Sarajevo

#20492 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by aj_ba »

shandrprcSA wrote:
aj_ba wrote: @shandrprcSA daj screenshot tog igranja i od tih postavki, mozda i meni bude odgovaralo. :-)
transmission rate (Auto), vrati Network Mode na B/G/N Mixed i izmjeri svih 13 kanala i na kojem ti bude pokazivalo najvise taj i ostavi...

Image
Image
Bas si se potrudio da mi objasni fino. Hvala ti drug
Evo sad cu pokusati ovako, pa cemo vidjeti valja li sta. Mada mislim da BF4 ne radi, ako je postavljeno na BGN Mixed. Ne znam zasto, mozda neki konflikt pravi ili sta znam...

Sto se tice Transmission rate...nemam tu opciju. Prvo mi je CTS Protection Mode
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#20493 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by avaks »

Kod mene je b/g/n mixed, channel width na 20MHz, dok je transmission na auto kao i kanal (na keci).
Pročačkaj malo po ovim postavkama, restartuj ruter da si siguran da je prihvatilo.
Posmatrac_007
Posts: 417
Joined: 12/01/2012 11:36

#20494 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Posmatrac_007 »

Na androidu program sa Play Store-a Wifi Signal Strength kada se pokrene u opcijama Wifi Channels izlistaju se sve dostupne mreže kao i kanali na kojim rade. Ja sam prema tome na svom router-u odabrao onaj kanal na kojem ne radi nijedna od dostupnih mreža tako da nema interferencije. :)

Sad jedno pitanje:
Imam problem sa telefonom, kada pozivam brojeve unutar 033 uspostava se naplaćuje 0,0293KM a kada pozivam brojeve prema Telekomu Srpske, AirAba-i Logosoft-u i sl. znači sve ostale fiksne mreže koje nisu unutar 033 naplaćuje mi se uspostava poziva 0,0562KM.
Kada sam se obratio na 1360 rekli su da bi trebalo da prema svim mrežama bude 0,0293 i da su problem proslijedili finansijama. E od tada je prošlo 10 dana ali i dalje na listingu stoji isto i svaki novi poziv se tarifira kao i prije, znači nije ništa riješeno. :roll:
Da li neko ima navedeni problem ili sam usamljen? :) Paket je Trio Grande.
Unaprijed hvala!
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#20495 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by avaks »

Mislim da tako proknjiže ali na kraju bude cijena kao da je 0.03... Provjeri u svakom slučaju, digitron i sabereš pa ćeš znati jesi li oštećen :thumbup:
User avatar
Maharadza
Posts: 16700
Joined: 30/01/2013 15:13

#20496 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Maharadza »

Evo da i ja svoje postavim pa možda pomogne, mada je ionako sve na "auto"! :D

Image

Ono gore transmition rate i ostalo apsolutno identične postavke i leti, nikakvih problema a imam 3-4 uređaja na wifi-u uključujući lapaš na kojem se raspali nekada i LoL ali ugl. ping 45, nema laga, sve stabilno! :thumbup:
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#20497 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Mustang1 »

Koja je ip adresa i password/user (ako treba i to) na ovim novim cisco wireless routerima.. Komsiji donijeli a stariji covjek ne zna nista
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#20498 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Telemach »

@ Posmatrac_007

Poštovani,

Detaljan Cjenovnik fiksne telefonije možete pogledati na http://www.telemach.ba/Fiksna+telefonij ... av_start=0.
Ljubazno ćemo Vas zamoliti da nam dostavite Vaše precizne korisničke podatke,kako bi provjerili Vašu reklamaciju i javili Vam se sa povratnim informacijama.Unaprijed hvala na saradnji.

Srdačan pozdrav
User avatar
Telemach
Posts: 15688
Joined: 13/10/2010 14:13

#20499 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Telemach »

@ Mustang1

Poštovani,

Ukoliko je u pitanju modem sa integrisanim routerom,u tom slučaju Vam nije potreban username i password (ukoliko želite uraditi konfiguraciju).Navedena polja Vam ostaju prazna i idete na opciju login.
Ukoliko imate još nekih pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.

Srdačan pozdrav
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#20500 Re: Telemach - ALL ABOUT 4

Post by Nexus2 »

Ovo meni nikako nije u redu. http://prntscr.com/6yo2nd
Već desetak dana sam primjetio da interneta, sad ima, sad nema, prekida čim dođe, pa opet.....da je spor, al kontam "riješit će se", al fakat je više ne izdrživo.......
Šta da se radi?
Locked