TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#1 TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

Pozdrav. Imao sam raspravu sa prijateljima o tome je li općenito manja potrošnja kod turbo dizela ili običnog dizela? Lično smatram da turbo dizel manje troši, ali većina njih je na stavu da ipak obični dizel ili ti ga SDI manje troši?
Svoje argumente da turbo dizel manje troši zasnivaju na tome da je između dva golfa na primjer koji imaju istu kubikažu, turbo dizel troši više jer ima veću snagu u kilovatima.
Ja, opet, mislim suprotno da turbo dizel troši manje baš zbog toga što ima turbinu.
Koje je vaše mišljenje?
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#2 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by relax11 »

SDI vise trosi od TDI nesto sitno skroz po specifikacijama
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#3 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

relax11 wrote:SDI vise trosi od TDI nesto sitno skroz po specifikacijama
To i ja kažem, ne troši puno više, ali troši više.
Ljudi lupaju...
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#4 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by Mlad i Nevin »

Turbo dizel u dvicini trosi vise od obicnog.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#5 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

Mlad i Nevin wrote:Turbo dizel u dvicini trosi vise od obicnog.
Netačno, vozao ja oba..
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by condy »

I manja snaga utice na vecu potrosnju, jer ako mu fali snage da vuce tezinu auta, onda vise trosi jer motor radi pod opterecenjem za razliku od jacih koji se lakse nose sa tezinom auta.

SDI je traktor, ne trosi on puno ali :run:
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#7 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

condy wrote:I manja snaga utice na vecu potrosnju, jer ako mu fali snage da vuce tezinu auta, onda vise trosi jer motor radi pod opterecenjem za razliku od jacih koji se lakse nose sa tezinom auta.

SDI je traktor, ne trosi on puno ali :run:
Slažem se s tobom.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by NediM17 »

Kad bi se oba gazila do maksimuma TDI bi vise trosio.

Kada bi se oba vozila normalno, TDI bi manje trosio, zbog boljih brizgaljki i turba koji obezbjedjuje da ne zafali zraka u cilindru, a samim tim potpuno sagorijevanje i bolju iskoristivost goriva.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#9 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by commendatore »

cu koji trosi vise - pa G2D proizvodi gorivo :mrgreen:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#10 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by Mlad i Nevin »

El Mumin wrote:
Mlad i Nevin wrote:Turbo dizel u dvicini trosi vise od obicnog.
Netačno, vozao ja oba..
E jbg, vozio sam obicni dizlo 30000 km i taj mi nikad nije trosio preko 5.5 l. Dok turbo hoce popit i do 7 l ako se ne stedi.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by kB27 »

Baš na loš način dajete odgovor - na osnovu iskustva tipa 'vozio sam oba i taj mi je trošio manje' i slično. Uzme se deklarirana potrošnja motora iste snage i istog godišta (poželjno istog proizvođača) i uporedi.

SDI ne možeš 'čepiti' i da hoćeš, a TDI ti vjerovatno omogućava i da 'čepiš' i da voziš ekonomično.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#12 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by condy »

kB27 wrote:Baš na loš način dajete odgovor - na osnovu iskustva tipa 'vozio sam oba i taj mi je trošio manje' i slično. Uzme se deklarirana potrošnja motora iste snage i istog godišta (poželjno istog proizvođača) i uporedi.

SDI ne možeš 'čepiti' i da hoćeš, a TDI ti vjerovatno omogućava i da 'čepiš' i da voziš ekonomično.
Ja sam SDI jednom navukao na 160 km/h, gore u krajini prema Bihaću,

Čepio sam ga, ali ništa mu nije bilo, uvijek je radio bez greška, a iživljavao sam se na njemu jer sam ga mrzio iz dna duše :D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#13 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by kB27 »

condy wrote:
kB27 wrote:Baš na loš način dajete odgovor - na osnovu iskustva tipa 'vozio sam oba i taj mi je trošio manje' i slično. Uzme se deklarirana potrošnja motora iste snage i istog godišta (poželjno istog proizvođača) i uporedi.

SDI ne možeš 'čepiti' i da hoćeš, a TDI ti vjerovatno omogućava i da 'čepiš' i da voziš ekonomično.
Ja sam SDI jednom navukao na 160 km/h, gore u krajini prema Bihaću,

Čepio sam ga, ali ništa mu nije bilo, uvijek je radio bez greška, a iživljavao sam se na njemu jer sam ga mrzio iz dna duše :D
Vjerujem. :mrgreen:

Ali pod čepiti ne mislim 'razviti veliku brzinu'. Ja sam biciklom išao po 80kmh - ali biciklo ne možeš 'čepiti' previše po ravnom ili uzbrdo. :D
Više mislim na živost u vožnji, intenzivna ubrzanja i slično. Konjska kola mogu 160kmh. :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#14 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by condy »

kB27 wrote:
condy wrote:
kB27 wrote:Baš na loš način dajete odgovor - na osnovu iskustva tipa 'vozio sam oba i taj mi je trošio manje' i slično. Uzme se deklarirana potrošnja motora iste snage i istog godišta (poželjno istog proizvođača) i uporedi.

SDI ne možeš 'čepiti' i da hoćeš, a TDI ti vjerovatno omogućava i da 'čepiš' i da voziš ekonomično.
Ja sam SDI jednom navukao na 160 km/h, gore u krajini prema Bihaću,

Čepio sam ga, ali ništa mu nije bilo, uvijek je radio bez greška, a iživljavao sam se na njemu jer sam ga mrzio iz dna duše :D
Vjerujem. :mrgreen:

Ali pod čepiti ne mislim 'razviti veliku brzinu'. Ja sam biciklom išao po 80kmh - ali biciklo ne možeš 'čepiti' previše po ravnom ili uzbrdo. :D
Više mislim na živost u vožnji, intenzivna ubrzanja i slično. Konjska kola mogu 160kmh. :D
Nema on nikakve živosti, ubrzanja, mrtav konj ali da bi ga navukao na stotku ili ne daj Bože više morao si ga bacati u crveno i cjelo vrijeme turirati, jer u suprotnom stoji na mjestu kazaljka od brzine. Davno je to bilo, ali mislim da sam se na njemu dosta iživljavao, eksperimentisao. Prije toga vozio benzinca 1.8, išao je super i preklinjao dan kad su mi ga maznuli... :D policija me nazvala i kaže jel tvoje auto to i to, ja kažem jest, pitaju me gdje ti je auto, ja kažem ispred zgrade, kad policajac pita, jesi siguran ??? :lol:
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#15 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by lorente »

relax11 wrote:SDI vise trosi od TDI nesto sitno skroz po specifikacijama
uzmi ciglu i udaraj se u glavu.....
dabarizmabra
Posts: 224
Joined: 31/03/2013 22:41

#16 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by dabarizmabra »

Mislim da SDI troši nesto malo manje, oko 0,5 l kod normalne vožnje.

Imao sam TDI, 1,9, 66 kW, trošio je oko 5,5 do 6 litara gradske, mislim da SDI ide otprilike 5-5,5... nesto je manja potrošnja kod SDI, ali zanemarivo, znam i da mi je kolega koji je imao obični i turbo diesel iz vremena golfova 2 (80-ta godista), da mu je obicni trosio za nijansu manje.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#17 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by dgL_ »

Hoce i TDI po gradu potrosit sigurno oko 7 litara mozda cak i malo vise, to zna onaj ga vozi ili je vozio... Prica o 5.5 litara u gradu je pria za malu djecu i za G2D sa 40kw... Nju kako god vozis nece potrosit preko 6 licno se uvjerio :)

SDI ce sigurno malo manje potrositi goriva... Ali je to zanemarivo u odnosu na ono sto dobijes kad imas Turbinu...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#18 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by rusmir.ba »

Sarajevo-Mostar-Sarajevo

Fabia 1.9SDI 47KW 4.9l
Octavia 1.9TDI 77kw 4.7l

U sustini isti sistem voznje, isti broj ljudi unutra, max 100km/h kroz kanjon Neretve, prosjek oko 60km/k obostrano, mozda malo brze da se islo uz Ivan i Bradinu s octaviom.

Sta kazu knjige i prirucnici ne znam, ovo kaze board comp.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#19 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

rusmir.ba wrote:Sarajevo-Mostar-Sarajevo

Fabia 1.9SDI 47KW 4.9l
Octavia 1.9TDI 77kw 4.7l

U sustini isti sistem voznje, isti broj ljudi unutra, max 100km/h kroz kanjon Neretve, prosjek oko 60km/k obostrano, mozda malo brze da se islo uz Ivan i Bradinu s octaviom.

Sta kazu knjige i prirucnici ne znam, ovo kaze board comp.
To je na 100 km valjda? Pošto od Sarajeva do Mostara ima 136 km x 2 = 272 km?
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#20 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by dgL_ »

El Mumin wrote:
rusmir.ba wrote:Sarajevo-Mostar-Sarajevo

Fabia 1.9SDI 47KW 4.9l
Octavia 1.9TDI 77kw 4.7l

U sustini isti sistem voznje, isti broj ljudi unutra, max 100km/h kroz kanjon Neretve, prosjek oko 60km/k obostrano, mozda malo brze da se islo uz Ivan i Bradinu s octaviom.

Sta kazu knjige i prirucnici ne znam, ovo kaze board comp.
To je na 100 km valjda? Pošto od Sarajeva do Mostara ima 136 km x 2 = 272 km?
Okruglo 120 do Mostara... Gdje nadje ovih 16 ?
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#21 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by rusmir.ba »

dgL_ wrote:
El Mumin wrote:
rusmir.ba wrote:Sarajevo-Mostar-Sarajevo

Fabia 1.9SDI 47KW 4.9l
Octavia 1.9TDI 77kw 4.7l

U sustini isti sistem voznje, isti broj ljudi unutra, max 100km/h kroz kanjon Neretve, prosjek oko 60km/k obostrano, mozda malo brze da se islo uz Ivan i Bradinu s octaviom.

Sta kazu knjige i prirucnici ne znam, ovo kaze board comp.
To je na 100 km valjda? Pošto od Sarajeva do Mostara ima 136 km x 2 = 272 km?
Okruglo 120 do Mostara... Gdje nadje ovih 16 ?
120km je do Mostara odnosno sa mjesta gdje idem i dodjem, ali kakve to veze ima kada je tema koji motor manje trosi. Pa necemo ih testirati samo po ravnici i sa vozacem unutra:)
Ja kad idem dole nas je 4, fabija je znala ici i 3.7l/100km recimo prema Mostaru ali kad se treba vratiti u SA to opasno poraste.

KAda se uzme u obzir da se autom moras i vratiti kuci i da ne zivimo u ravnici tipa Slavonije ili Posavine ispade da trosi manje TDI, bar kod mene.

Iz ovog prosjeka ispada opcija kada se ide autoputem i vozi nesto vecom brzinom, jer fabija je gurala oko 130km/h a octavia oko 160km/h, tad je potrosnja na strani SDI.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#22 Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by dgL_ »

Ma u par deka je to sve... Vjerovati boardu za tih 0.2 je smijesno... Ali kazem u zamjenu za ono sto tdi nudi a sdi nikad ne moze... Svaka druga prica nema osnov... Nek trosi i litar vise tdi... Al zato znas da se neces vuc po cesti i da mozes vozit kako zelis...Meni je do mora iz sarajeva pokazivao benzinac 1.4 5.1l... Kad sam se vracao pokazivao je 5.9... Al ja sam ubjedjen da za 400 km nije potrosio vise od 20 litara goriva... Prema mojim nekim statistikama.. Mozda i grijesim...
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#23 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

dgL_ wrote:Ma u par deka je to sve... Vjerovati boardu za tih 0.2 je smijesno... Ali kazem u zamjenu za ono sto tdi nudi a sdi nikad ne moze... Svaka druga prica nema osnov... Nek trosi i litar vise tdi... Al zato znas da se neces vuc po cesti i da mozes vozit kako zelis...Meni je do mora iz sarajeva pokazivao benzinac 1.4 5.1l... Kad sam se vracao pokazivao je 5.9... Al ja sam ubjedjen da za 400 km nije potrosio vise od 20 litara goriva... Prema mojim nekim statistikama.. Mozda i grijesim...
I ja mislim da je to tu negdje. Obični dizel jeste sporiji, ali realno gdje ti je na našim cestama turbina potrebna? Osim toga obični dizel je pouzdaniji što se kvarova tiče.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#24 Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by amar1994 »

El Mumin wrote:
dgL_ wrote:Ma u par deka je to sve... Vjerovati boardu za tih 0.2 je smijesno... Ali kazem u zamjenu za ono sto tdi nudi a sdi nikad ne moze... Svaka druga prica nema osnov... Nek trosi i litar vise tdi... Al zato znas da se neces vuc po cesti i da mozes vozit kako zelis...Meni je do mora iz sarajeva pokazivao benzinac 1.4 5.1l... Kad sam se vracao pokazivao je 5.9... Al ja sam ubjedjen da za 400 km nije potrosio vise od 20 litara goriva... Prema mojim nekim statistikama.. Mozda i grijesim...
I ja mislim da je to tu negdje. Obični dizel jeste sporiji, ali realno gdje ti je na našim cestama turbina potrebna? Osim toga obični dizel je pouzdaniji što se kvarova tiče.
Realno, turbina je zakon :thumbup: :skoljka:
hvala onom ko je izmisli prvi put, djelimicno i saabu zahvala :mrgreen: :lol:
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#25 Re: RE: Re: RE: Re: TDI vs obični dizel, koji manje troši?

Post by El Mumin »

amar1994 wrote:
El Mumin wrote:
dgL_ wrote:Ma u par deka je to sve... Vjerovati boardu za tih 0.2 je smijesno... Ali kazem u zamjenu za ono sto tdi nudi a sdi nikad ne moze... Svaka druga prica nema osnov... Nek trosi i litar vise tdi... Al zato znas da se neces vuc po cesti i da mozes vozit kako zelis...Meni je do mora iz sarajeva pokazivao benzinac 1.4 5.1l... Kad sam se vracao pokazivao je 5.9... Al ja sam ubjedjen da za 400 km nije potrosio vise od 20 litara goriva... Prema mojim nekim statistikama.. Mozda i grijesim...
I ja mislim da je to tu negdje. Obični dizel jeste sporiji, ali realno gdje ti je na našim cestama turbina potrebna? Osim toga obični dizel je pouzdaniji što se kvarova tiče.
Realno, turbina je zakon [emoji106] :skoljka:
hvala onom ko je izmisli prvi put, djelimicno i saabu zahvala :mrgreen: [emoji38]
Zavisi ko šta preferira. Ja ne volim brzu vožnju, radari na svakom mjestu. A ne bih nešto razmišljao o turbini hoće li se pokvariti negdje. Ko voli bržu vožnju, turbina jest zakon, a ko se drži ograničenja dovoljan je obični dizel.
Post Reply