Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#176 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

bingov buraz wrote:Moras definisati samopljuvacinu
ako je dijagnosticiranje i priznavanje svojih mana onda se ne slazem sa terminom
ako je npr. Edin Dzeko je kloc onda se u potpunosti slazem
Pa zar nisam? Henikepirani smo u odnosu na Srbe i Hrvate jer su dominirali u EX YU. Umijeće progurati pripadnika svog naroda u kulturi, sportu, politici, vojsci ljudi su usavršili.
Dok su oni pod krinkom brastva i jedinstva jačali nacionalni identitet i koristili dominaciju mi smo se zadovoljavali folovima o uspjehu države kao zajedničkom projektu.
I nije to samo u sportu se odrazilo kao hendikep. Općenito.
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#177 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by ST11 »

Od 4. godine sam skijao, nekoliko godina u YU reprezentaciji i osim spomenutog Makedonca ne sjecam se, da bi neko iz ostalih republika ikad pobjedjivao na takmicenjima, gdje smo skijali na drzavnoj razini. Ali OK, mozda pricamo o drugim periodama i razinama takmicenja.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#178 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by cyprus »

SaraFina wrote:Cipi, kratko rečeno namjerno su nam uskraćivali beneficije koje je uživala Srbija i HR. I henikepirani smo zbog toga.
Srbija i HR obzirom na strukturu stanovništva i u bivšoj Yugi bili su dominantne nacije u svojim republikama i države. .. A mi vjerska zalutala skupina.
To je srž.
Nikad Hrvat ili Srbin nije poput Bošnjaka gledao na uspjeh u sportu kao kolektivnu zaslugu jedne države, nego gurao svoje. Eto to je "nasledje".
Umijeće da proguraš pripadnika svoje nacije u sportu, Politiki, kulturi, vojsci i sl
:lol: :lol:
rimsa91
Posts: 113
Joined: 21/07/2017 14:17

#179 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by rimsa91 »

cyprus wrote: 5) Dvoumio sam se da istaknem i još jedan faktor, jer će mi dežurni branioci dina i imana odmah prikačit kvalifikaciju kako pljujem po muslimanima, ali evo mislim da i to utiče, istina dosta manje nego prethodno navedeni faktori, jer ovdašnje etno-konfesionalne razlike u tom pogledu nisu toliko velike... Ako pogledamo sportske uspjehe većinskih muslimanskih država - vidjet ćemo da su oni zaista skromni... Nije da ih nema, ali u odnosu na populacijski potencijal koji te zemlje imaju - zaista jesu skromni... Logičan je onda zaključak da islamska kulturna ne stavlja naglasak na tu dimenziju ovozemljske kompetitivnosti, zbog čega se sport u ovim zemljama generalno i ne shvata tako ozbiljno, kao npr. u Evropi (nešto slično se može konstatovati i za hinduističku i budističku kulturu, i to u još većoj mjeri)... Obzirom da Bošnjaci, narod od kojeg u principu prvenstveno zavise sportski rezultati ove zemlje, bar djelomično pripadaju tom kulturno-civilizacijskom krugu, čini mi se da se oni u globalu (govorim striktno generalno) nešto manje bave sportom ili isti shvataju manje ozbiljno u odnosu na Srbe i Hrvate... Siguran sam da bi neko naučno istraživanje na tu temu, potvrdilo ovu moju pretpostavku...
Mnogi me napadoše, gentski sam mislio više kulturloški.

Pa samo pogledajte danas mladiće od 15 ili 16 godina. Kuljaju nargilu i na Instagramu vise.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#180 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

cyprus wrote:
SaraFina wrote:Cipi, kratko rečeno namjerno su nam uskraćivali beneficije koje je uživala Srbija i HR. I henikepirani smo zbog toga.
Srbija i HR obzirom na strukturu stanovništva i u bivšoj Yugi bili su dominantne nacije u svojim republikama i države. .. A mi vjerska zalutala skupina.
To je srž.
Nikad Hrvat ili Srbin nije poput Bošnjaka gledao na uspjeh u sportu kao kolektivnu zaslugu jedne države, nego gurao svoje. Eto to je "nasledje".
Umijeće da proguraš pripadnika svoje nacije u sportu, Politiki, kulturi, vojsci i sl
:lol: :lol:

Meni nije smiješno. U prednosti ste - su od 45' do devedesetih.
Dugo je trebalo da se izgradi taj kult nacije i dominacije i stekne prednost. Ali uspješno je krinka iskorištena.
Zato ne favoriziram pojmove lijenost, nedostatak nacionalne svijesti i sl. .. nego hendikep.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#181 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by sabina1 »

SaraFina wrote:
cyprus wrote:
SaraFina wrote:Cipi, kratko rečeno namjerno su nam uskraćivali beneficije koje je uživala Srbija i HR. I henikepirani smo zbog toga.
Srbija i HR obzirom na strukturu stanovništva i u bivšoj Yugi bili su dominantne nacije u svojim republikama i države. .. A mi vjerska zalutala skupina.
To je srž.
Nikad Hrvat ili Srbin nije poput Bošnjaka gledao na uspjeh u sportu kao kolektivnu zaslugu jedne države, nego gurao svoje. Eto to je "nasledje".
Umijeće da proguraš pripadnika svoje nacije u sportu, Politiki, kulturi, vojsci i sl
:lol: :lol:

Meni nije smiješno. U prednosti ste - su od 45' do devedesetih.
Dugo je trebalo da se izgradi taj kult nacije i dominacije i stekne prednost. Ali uspješno je krinka iskorištena.
Zato ne favoriziram pojmove lijenost, nedostatak nacionalne svijesti i sl. .. nego hendikep.
A šta je bilo od 1918 do 1945 ?
Da li su tada bili oni u prednosti ili su to tek činili dolaskom Titovine ?
Još kad bi smo saznali šta je bilo pod okupacijom od 1878 do 1918 kad se nije smjela ni sanjati zajednička južnoslovenska država a kamo li nekome davati prednost ?

Unaprijed vam hvala na odgovorima.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#182 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by bingov buraz »

SaraFina wrote:
bingov buraz wrote:Moras definisati samopljuvacinu
ako je dijagnosticiranje i priznavanje svojih mana onda se ne slazem sa terminom
ako je npr. Edin Dzeko je kloc onda se u potpunosti slazem
Pa zar nisam? Henikepirani smo u odnosu na Srbe i Hrvate jer su dominirali u EX YU. Umijeće progurati pripadnika svog naroda u kulturi, sportu, politici, vojsci ljudi su usavršili.
Dok su oni pod krinkom brastva i jedinstva jačali nacionalni identitet i koristili dominaciju mi smo se zadovoljavali folovima o uspjehu države kao zajedničkom projektu.
I nije to samo u sportu se odrazilo kao hendikep. Općenito.
Ne znam,meni to lici na alibi,na listi razloga bi se i moglo naci ali negdje oko 79. mjesta :mrgreen:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#183 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

bingov buraz wrote:
Pa zar nisam? Henikepirani smo u odnosu na Srbe i Hrvate jer su dominirali u EX YU. Umijeće progurati pripadnika svog naroda u kulturi, sportu, politici, vojsci ljudi su usavršili.
Dok su oni pod krinkom brastva i jedinstva jačali nacionalni identitet i koristili dominaciju mi smo se zadovoljavali folovima o uspjehu države kao zajedničkom projektu.
I nije to samo u sportu se odrazilo kao hendikep. Općenito.
Ne znam,meni to lici na alibi,na listi razloga bi se i moglo naci ali negdje oko 79. mjesta :mrgreen:[/quote]

Nije to nikakav alibi, nego činjenično stanje. Ali mogu razumjeti sentimentalnost vas koji ste dio tog sistema bili. Pa vam možda ovi razlozi zvuče kao ublehe sada.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#184 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by dulekrele »

seln wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ognjen Kuzmic tajno poslao pismo FIBI: "Spasite me, ja sam otet, hocu u Bosnu"

Ne budite smijesni, iza sportskih uspjeha stoji rad, rad i samo rad. Sto bi rekli fudbaleri, talent je samo 20% uspjeha.

Raditi, raditi i samo raditi, pa mozda i dodju neki rezultati. Do tada, kme kme.
Reci to tvojim sunarodnjacima u Hrvatskoj koji masovno bjeze u Njemacku.
Objasni im da moraju raditi, raditi i samo raditi, pa ce Hrvatska biti kao Njemacka.
Hrvatska se neumitno priblizava BiH. Vise nemaju sta da kradu iz BiH jer je sve jad i cemer a svoje nista ne proizvode. Poneko jos bljesne ali i to su zadnji trzaji.
rimsa91
Posts: 113
Joined: 21/07/2017 14:17

#185 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by rimsa91 »

Samo jedan podatak onako za statističare:

Kukate kako su nas majorizirali u Ex Yu, pa šta da kažemo za Kosovo i kosovske Albance.

Kosovo nezavisno 2008 i prva olimpijska medalja 2016. Mi 1992 nezavisni još olimpijske medalje nemamo.

Ali neka nama alibi bude da smo izašli iz rata, zemlja smo u razvoju.

Nije ovo samopljuvanje nego gole činjenice nažalost :? :? :?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#186 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

rimsa91 wrote:Samo jedan podatak onako za statističare:

Kukate kako su nas majorizirali u Ex Yu, pa šta da kažemo za Kosovo i kosovske Albance.

Kosovo nezavisno 2008 i prva olimpijska medalja 2016. Mi 1992 nezavisni još olimpijske medalje nemamo.
Ako nisi primjetio, Kosovo je suverena drzava, bez pete kolone.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#187 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by cyprus »

SaraFina wrote:
cyprus wrote:
SaraFina wrote:Cipi, kratko rečeno namjerno su nam uskraćivali beneficije koje je uživala Srbija i HR. I henikepirani smo zbog toga.
Srbija i HR obzirom na strukturu stanovništva i u bivšoj Yugi bili su dominantne nacije u svojim republikama i države. .. A mi vjerska zalutala skupina.
To je srž.
Nikad Hrvat ili Srbin nije poput Bošnjaka gledao na uspjeh u sportu kao kolektivnu zaslugu jedne države, nego gurao svoje. Eto to je "nasledje".
Umijeće da proguraš pripadnika svoje nacije u sportu, Politiki, kulturi, vojsci i sl
:lol: :lol:

Meni nije smiješno. U prednosti ste - su od 45' do devedesetih.
Dugo je trebalo da se izgradi taj kult nacije i dominacije i stekne prednost. Ali uspješno je krinka iskorištena.
Zato ne favoriziram pojmove lijenost, nedostatak nacionalne svijesti i sl. .. nego hendikep.
Po običaju - bulazniš...

Kako li su samo Mirza Delibašić, Emir Mutapčić, Sabit Hadžić, Razija Mujanović, Mersada Bećirspahić, Mehmed Baždarević, Admir Smajić, Mirsad Baljić, Muhamed Mujić, Ibrahim Biogradlić, Irfan Smajlagić, Zlatan Saračević, Ermin Velić, Muhamed Memić, Zlatan Arnautović, Abaz Arslanagić, Jasna Kolar Merdan, Jasna Fazlić i brojni brojni brojni drugi (nabrajam samo vlasnike olimpijske medalje) uspjeli da postanu vrhunski sportisti kad im tako država nije dala?

:-)
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#188 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by aratet »

dulekrele wrote:
seln wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ognjen Kuzmic tajno poslao pismo FIBI: "Spasite me, ja sam otet, hocu u Bosnu"

Ne budite smijesni, iza sportskih uspjeha stoji rad, rad i samo rad. Sto bi rekli fudbaleri, talent je samo 20% uspjeha.

Raditi, raditi i samo raditi, pa mozda i dodju neki rezultati. Do tada, kme kme.
Reci to tvojim sunarodnjacima u Hrvatskoj koji masovno bjeze u Njemacku.
Objasni im da moraju raditi, raditi i samo raditi, pa ce Hrvatska biti kao Njemacka.
Hrvatska se neumitno priblizava BiH. Vise nemaju sta da kradu iz BiH jer je sve jad i cemer a svoje nista ne proizvode. Poneko jos bljesne ali i to su zadnji trzaji.
Nije tacno, Olimpijske igre u Riu su im bile najuspjesnije i po broju latu i po broju osvojenih medalja, prije toga olimijske igre u Londonu su im bile najuspjesnije.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#189 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

rimsa91 wrote:Samo jedan podatak onako za statističare:

Kukate kako su nas majorizirali u Ex Yu, pa šta da kažemo za Kosovo i kosovske Albance.

Kosovo nezavisno 2008 i prva olimpijska medalja 2016. Mi 1992 nezavisni još olimpijske medalje nemamo.

Ali neka nama alibi bude da smo izašli iz rata, zemlja smo u razvoju.

Nije ovo samopljuvanje nego gole činjenice nažalost :? :? :?
Kako nezavisni? S genocidnom tvorevinom na pola BiH i oko 50 % stanovništva koji BiH ne smatraju svojom državom nego HR i SR. I to stanovništvo mrzi sve s prefiksom bosanski... i uskratiće i srestva i podršku svemu bosanskom..
I to je gola činjenica kao i podatak da smo imali suspenziju radi djikanske politike i hirova.
Meni je repka svetinja, kao vama Tito. U tom rangu :D

A Kosovo? Voli li biti dio velike Albanije ili samostalno. Ono malo Srba na sjeveru su nikakav faktor.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#190 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

cyprus wrote:
SaraFina wrote:

Meni nije smiješno. U prednosti ste - su od 45' do devedesetih.
Dugo je trebalo da se izgradi taj kult nacije i dominacije i stekne prednost. Ali uspješno je krinka iskorištena.
Zato ne favoriziram pojmove lijenost, nedostatak nacionalne svijesti i sl. .. nego hendikep.
Po običaju - bulazniš...

Kako li su samo Mirza Delibašić, Emir Mutapčić, Sabit Hadžić, Razija Mujanović, Mersada Bećirspahić, Mehmed Baždarević, Admir Smajić, Mirsad Baljić, Muhamed Mujić, Ibrahim Biogradlić, Irfan Smajlagić, Zlatan Saračević, Ermin Velić, Muhamed Memić, Zlatan Arnautović, Abaz Arslanagić, Jasna Kolar Merdan, Jasna Fazlić i brojni brojni brojni drugi (nabrajam samo vlasnike olimpijske medalje) uspjeli da postanu vrhunski sportisti kad im tako država nije dala?

:-)

To su izolovani slučajevi a ne dio nacionalne strategije kao kod Srba i Hrvata. Možeš razlučiti razliku izmedju "nacionalne strategije" sa željom dominacije u političkom, vojnom, kulturnom i svakom drugom smislu i " izolirane slučajeve " koje si naveo a iza kojih nije stojala kao temelj nacionalna strategija.
Ne Možeš.
To su tebi teorije zavjere.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#191 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by cyprus »

rimsa91 wrote:Mnogi me napadoše, gentski sam mislio više kulturloški.

Pa samo pogledajte danas mladiće od 15 ili 16 godina. Kuljaju nargilu i na Instagramu vise.
Nisi baš morao kopirat samo tu stavku (za koju ja mislim da je manje bitna od prethodne četiri)... Nakačit će se neko na to, a priča će otići u pogrešnom smjeru... Dakle, evo još jednom, svi faktori :-D
cyprus wrote:...

A ako pitaš zašto Bosna i Hercegovina nije na tom nivou (a mislim da Haznadara tangira upravo to) - pa, više je razloga... Najprije bih napomenuo da naši rezultati u kolektivnim sportovima i nisu toliko loši, s obzirom na našu veličinu i ekonomsku razvijenost (realno smo šupak Evrope)... Na osnovu tih faktora, mi bi trebali biti nivo Moldavije, Albanije ili Armenije, a znamo da smo za njih velesila u većini timskih sportova... I ne samo za njih, mnogo smo bolji i od nekih većih i razvijenijih država... U fudbalu, košarci i rukometu spadamo u gornju polovinu evropskih zemalja (katkada i među 15-tak najboljih), iako bi na osnovu svojih geografskih i političko-ekonomskih svojstava trebali biti bliže dnu... Dakle, nije tako crno...

Međutim, djeluje crno kad se kompariramo sa susjedima... Zašto nismo njihov nivo... Evo zašto:

1) Manja smo i/ili siromašnija država od pomenutih... Jasno je da su populacijska veličina i ekonomija osnovni faktori sportskog uspjeha neke zemlje... Veće i bogatije države imaju veće izglede da postignu neki sportski uspjeh od manjih i siromašnijih, valjda je to jasno... Ima naravno izuzetaka, ali u većini slučajeva je tako... Srbija i Hrvatska su veće i ipak države sa većim količinom novca koji mogu uložiti u sport... Slovenija nije veća, ali je mnogo bogatija...

2) Neuporedivo slabija nacionalna kohezija na državnom nivou - faktor koji se ne može ignorisati... Dok za sportiste u Srbiji i Hrvatskoj uglavnom nema dileme koju državu će predstavljati, dotle je kod naših sportista takva dilema stalno prisutna, a negdje je uopšte i nema - bez premišljanja uzimaju dres susjednih država... Na taj način smo izgubili značajan broj sportista koji su nam mogli pomoći u donošenju rezultata...

3) Iako je balkanski mentalitet zastupljen manje-više u svim ovim državama, nekako mi se čini da niko nema toliko izraženu komponentu napaćenosti i nekog sveopšteg crnila kao mi... Niko nema taj neki izraženi osjećaj rahat-patnje kao mi... Nama su neuspjeh, razočarenje, nezadovoljstvo i pljuvanje po svemu prirodno stanje, stanje u kojem (čini mi se) uživamo... Zašto - kako, pitanje za psihologe... Da li nas je rat ubio u pojam ili smo i ranije bili takvi, iskreno - ne znam...

4) Najruralnija smo jugoslavenska država... Seosko stanovništvo se manje bavi sportom u odnosu na gradsko, pogotovo ako govorimo o ozbiljnom, tj. profesionalnom bavljenju...

5) Dvoumio sam se da istaknem i još jedan faktor, jer će mi dežurni branioci dina i imana odmah prikačit kvalifikaciju kako pljujem po muslimanima, ali evo mislim da i to utiče, istina dosta manje nego prethodno navedeni faktori, jer ovdašnje etno-konfesionalne razlike u tom pogledu nisu toliko velike... Ako pogledamo sportske uspjehe većinskih muslimanskih država - vidjet ćemo da su oni zaista skromni... Nije da ih nema, ali u odnosu na populacijski potencijal koji te zemlje imaju - zaista jesu skromni... Logičan je onda zaključak da islamska kulturna ne stavlja naglasak na tu dimenziju ovozemljske kompetitivnosti, zbog čega se sport u ovim zemljama generalno i ne shvata tako ozbiljno, kao npr. u Evropi (nešto slično se može konstatovati i za hinduističku i budističku kulturu, i to u još većoj mjeri)... Obzirom da Bošnjaci, narod od kojeg u principu prvenstveno zavise sportski rezultati ove zemlje, bar djelomično pripadaju tom kulturno-civilizacijskom krugu, čini mi se da se oni u globalu (govorim striktno generalno) nešto manje bave sportom ili isti shvataju manje ozbiljno u odnosu na Srbe i Hrvate... Siguran sam da bi neko naučno istraživanje na tu temu, potvrdilo ovu moju pretpostavku...
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#192 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by hrasno38 »

SaraFina wrote:Lik je doslovno bosanskohercegovačku naciju opisao komplet mlitavom i bez ciljeva.

Nijedan argument nije uzeo u obzir

- da smo mala siromašna podijeljena država na dva entiteta
-RS nema nikakvih ambicija podržati BH sport a ni Hrvati iz većinska tri hr kantona
-za repke navija oko 50% stanovništva na 30 i nešto % teritorije
-komšije odnosno susjedi priželjkuju da nama crkne krava više nego da njihova oteli dvoje ( navela sam suspenziju saveza i one blamaže koje su nam priredili. ..

Itd Itd

Dakle ništa nije uvažio izuzev da nam nedostaje volja pobjednika i da je uloga žrtve od nas napravila kao nacije meksušce.
To je notorna neistina.

Zato sam tražila i predočila taj srpski i hrvatski "nacionalizam " , naboj i sportsku kulturu..
Uz duzno postovanje kakve veze sa siromasnom podjeljenom zemljom na dva entiteta ima kurcanje Djedovica, Nurkica i Teletovica? Oni su svi iz jednog "patriotskog" entiteta.
Da nacija je mlitava i bez ciljeva cim dozvoljava da joj politicari rade ovo sto rade. Samo kod nas mlitavaca moze proci da nam zavrcu vodu kako hoce a mi se bojimo izaci na ulice. Takvi smo u vecini sfera zivota. Ne kazem da nema i pozitvnih primjera a sport je samo refleksija puno vaznijih stvari!
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#193 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

hrasno38 wrote:
SaraFina wrote:Lik je doslovno bosanskohercegovačku naciju opisao komplet mlitavom i bez ciljeva.

Nijedan argument nije uzeo u obzir

- da smo mala siromašna podijeljena država na dva entiteta
-RS nema nikakvih ambicija podržati BH sport a ni Hrvati iz većinska tri hr kantona
-za repke navija oko 50% stanovništva na 30 i nešto % teritorije
-komšije odnosno susjedi priželjkuju da nama crkne krava više nego da njihova oteli dvoje ( navela sam suspenziju saveza i one blamaže koje su nam priredili. ..

Itd Itd

Dakle ništa nije uvažio izuzev da nam nedostaje volja pobjednika i da je uloga žrtve od nas napravila kao nacije meksušce.
To je notorna neistina.

Zato sam tražila i predočila taj srpski i hrvatski "nacionalizam " , naboj i sportsku kulturu..
Uz duzno postovanje kakve veze sa siromasnom podjeljenom zemljom na dva entiteta ima kurcanje Djedovica, Nurkica i Teletovica? Oni su svi iz jednog "patriotskog" entiteta.
Da nacija je mlitava i bez ciljeva cim dozvoljava da joj politicari rade ovo sto rade. Samo kod nas mlitavaca moze proci da nam zavrcu vodu kako hoce a mi se bojimo izaci na ulice. Takvi smo u vecini sfera zivota. Ne kazem da nema i pozitvnih primjera a sport je samo refleksija puno vaznijih stvari!
Ne bi opravdavala nijednog od njih. Ali odavno sport je postao način za zgrtanje love, a sve manje ima veze sa patriotizmom. Nije to samo slučaj kod nas i sa njima 3-com.
Ima više pozitivnih primjera nego negative. Amel, Dženan itd
Meni je repka država.
Obzirom na uslove, daju koliko mogu izvući iz sebe.

To za vodu si u pravu. Ali ne slažem se da ljudi srčano ne navijaju na tekmama i ne prate reprezentacije kada je to moguće.
Taj nacionalni naboj koji se forsira kod nas nije negativen ni rušilački i ja iskreno i ne bi voljela suprotno bez obzira kakve bi to sportske rezultate polučilo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55632
Joined: 15/12/2008 16:53

#194 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by ultima_palabra »

Zato što je u SDA-istanu pokuđeno baviti se sportom. Preferira se nargila, danda, FB, Instagram, vehabijski dersovi... pa vi recite da nema izbora :mrgreen:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#195 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

ultima_palabra wrote:Zato što je u SDA-istanu pokuđeno baviti se sportom. Preferira se nargila, danda, FB, Instagram, vehabijski dersovi... pa vi recite da nema izbora :mrgreen:
Daj možeš ti ovo bolje sročiti. Nemoj me razočaravati :kiss:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#196 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by irac300 »

Nema tu nikakve tajne. Oni imaju državu, kakvu takvu, ali državu koja ulaže u sport. Mi nemam ništa od toga, niti države, niti ulaganja. Imamo talente kao i oni, ali koji ili propadnu ili igraju za njih ili kao Jusuf Nurkić slušaju Baju i imaju bolikurac za reprezentacijom.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#197 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by cyprus »

SaraFina wrote:
cyprus wrote:
SaraFina wrote:

Meni nije smiješno. U prednosti ste - su od 45' do devedesetih.
Dugo je trebalo da se izgradi taj kult nacije i dominacije i stekne prednost. Ali uspješno je krinka iskorištena.
Zato ne favoriziram pojmove lijenost, nedostatak nacionalne svijesti i sl. .. nego hendikep.
Po običaju - bulazniš...

Kako li su samo Mirza Delibašić, Emir Mutapčić, Sabit Hadžić, Razija Mujanović, Mersada Bećirspahić, Mehmed Baždarević, Admir Smajić, Mirsad Baljić, Muhamed Mujić, Ibrahim Biogradlić, Irfan Smajlagić, Zlatan Saračević, Ermin Velić, Muhamed Memić, Zlatan Arnautović, Abaz Arslanagić, Jasna Kolar Merdan, Jasna Fazlić i brojni brojni brojni drugi (nabrajam samo vlasnike olimpijske medalje) uspjeli da postanu vrhunski sportisti kad im tako država nije dala?

:-)

To su izolovani slučajevi a ne dio nacionalne strategije kao kod Srba i Hrvata. Možeš razlučiti razliku izmedju "nacionalne strategije" sa željom dominacije u političkom, vojnom, kulturnom i svakom drugom smislu i " izolirane slučajeve " koje si naveo a iza kojih nije stojala kao temelj nacionalna strategija.
Ne Možeš.
To su tebi teorije zavjere.
Izolovani slučajevi? Stotine izolovanih slučajeva? :lol: Ma ja sam budala što ti uopšte repliciram išta... Rijetko ko skrnavi zdravu pamet na ovom forumu kao ti...

Evo zadnji pokušaj (poslije ovog neću više)... Tačno je da su Srbi imali dominaciju u politici i vojsci... Imali su i Rusi u SSSR-u, kao i Česi u ČSSR-u... Bili su najbrojniji narod, koji je uz to iznio glavninu tereta antifašističke borbe... Raspodjela moći jeste mogla biti pravdenija, ali ovo kmečanje o potlačenosti drugih naroda u SFRJ uglavnom nema nikakvu osnovu... Jer Bosna i Hercegovina je u tu zemlju ušla kao jedan od najzaostalijih dijelova Evrope, sa 90% seoskog i haman isto toliko nepismenog stanovništva... U SFRJ je BiH urbanizirana, industrijalizirana, izgrađena je infrastruktura, osnovani univerziteti, stanovništvo opismenjeno, desila se emancipacija žena, muslimanski (bošnjački) narod je konačno dobio nacionalnu svijest i kao takav je priznat, itd itd itd... Jebote, olimpijada je ovdje organizovana... Da je neko 45-te kazao da će olimpijske igre biti održane u Sarajevu, to je kao da sad kažeš da će se finale svjetskog prvenstva u fudbalu za 30 godina igrati u Kabulu... Zbog svega toga ovi nasrtaji mladomuslimanske ultradesnice na istinu i zdrav razum (a ti pišeš na istoj liniji) izgledaju urnebesno smješno...

Posebno smješno u kontekstu sporta... Čuj Bošnjaci sputavani u sportu :lol: :lol: A kako su ih to sputavali? Branili im da igraju lopte? Da rade fizičko? Lomili im kosti na treningu? Dodavali sekunde na istrčano vrijeme? :D
Last edited by cyprus on 20/09/2017 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#198 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by Point. »

seln wrote:
rimsa91 wrote: 6. Bošnjaci nisu genetski talenovani za sport, jednostavno to je tako.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Bosnjaci se od ostalih balkanskih naroda genetski ne razlikuju ni mrvu, jer ni Bosnjaci, ni Srbi ni Hrvati nisu genetska, vec politicka kategorija.
I ja citam i ne vjerujem sta pise.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55632
Joined: 15/12/2008 16:53

#199 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by ultima_palabra »

SaraFina wrote:
ultima_palabra wrote:Zato što je u SDA-istanu pokuđeno baviti se sportom. Preferira se nargila, danda, FB, Instagram, vehabijski dersovi... pa vi recite da nema izbora :mrgreen:
Daj možeš ti ovo bolje sročiti. Nemoj me razočaravati :kiss:
Kad provedeš ovdje malo duže od godišnjeg odmora, platiš par računa za režije... dajem ruku u vatru da ćeš se složiti sa mnom :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#200 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by JThomas »

ultima_palabra wrote:Zato što je u SDA-istanu pokuđeno baviti se sportom. Preferira se nargila, danda, FB, Instagram, vehabijski dersovi... pa vi recite da nema izbora :mrgreen:
ovo nije tema o sportu, sport je slučajno sinoć izabran za paravan...večeras će nešto drugo.
Post Reply