Tablete za odgodu menstruacije

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#1 Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

Drage dame, da li ste ikada koristile ove tablete, kakvih ima na nasem trzistu, i (meni) najbitnije, da li se mogu kupiti u apotekama bez recepta...naime, cisto mi je mrsko zbog toga maksuz ici ginekologu :)
Startas
Posts: 7
Joined: 22/07/2008 22:50

#2 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Startas »

mogu se uzeti u apoteci bez recepta...pokusaj u privatnim apotekama jer su mene na upit tableta za odgodu menstruacije u apoteci sarajevo hladno izignorisali, mozda je do naopakog apotekara...ko ce mu ga znat...tablete se zovu primolut-nor i kostaju 8.50...ako bas ne moras da ih uzmes nemoj...ja sam sebi rekla nikad vise...naime uzela sam ih da bi se mogla na miru brckati po vodi iako me je prijateljica upozorila...kad sam ih prestala uzimati menstruacija mi je odmah pocela i trajala je 15 dana :sad:
Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#3 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

Pa i meni trebaju za bezbriznog brckanja u vodi :D . Ali jbg idem na ljetovanje vani, platila prilicnu sumu za aranzman i sad jos treba meca da me zaje.... A sto je najcrnje, ja sam to sve bila fino izracunala da necu imat u to vrijeme, medjutim poremetilo mi se zadnja 2 mjeseca i sve skupa je to sad 5 dana ranije nego sto je trebalo, plus kako je krenulo, ako i ovu narednu dobijem ranije, to ce biti 7-8 dana prije planiranog, tj. u sred tog ljetovanja. :x
Ali moglo bi znaci i bez recepta...obradovala si me plaho :-D
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#4 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by teAMICA »

Explorer-ka wrote:Drage dame, da li ste ikada koristile ove tablete, kakvih ima na nasem trzistu, i (meni) najbitnije, da li se mogu kupiti u apotekama bez recepta...naime, cisto mi je mrsko zbog toga maksuz ici ginekologu :)
Ja ti savjetujem da pitas ginekologa...
Mislim da mozes uzeti kontracepcijske pilule 10-tak dan prije mens., moje prijateljice to radile pred godisnji. Cim se vratis prestanes ih piti i dobijes. Sve su uzimale Yasmine (od Shering-a) pa procitaj malo o njima i posavjetuj se OBAVEZNO sa ginekologom.
Sa ili bez - lijep odmor ti zelim!
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#5 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by IceQueen »

Ja ih na tvom mjestu ne bih uzela nikako, a bez konsultacije s ginekologom i to dobrim strucnjakom, apsolutno ne!
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#6 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by starii »

obavezno otidi ginekologu.tbl. primolut nisu bas bezopasne jer mogu uzrokovati i infarkt srca !
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#7 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by legionarka »

primolut nor se ni u kom slucaju ne moze dati bez recepta....(mozda u privatnoj apoteci) ali po pravilniku ne bi ih smjeli davati bez recepta niposto...
a to uzimanje tableta na svoju ruku, je krajnje neozbiljno (da ne kazem glupo)...igrati se doktora i sam sebi prepisivati lijekove i doze.... otidji ginekologu i konsultuj se...
u svakom slucaju tamponi ti mogu uciniti odmor laksim... bez "lupanja" organizma kojekakvim hormonima...
apsurdina
Posts: 21
Joined: 28/07/2003 00:00

#8 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by apsurdina »

Pa djevojko draga je li tebi ikad iko reko da mozes koristiti tampon kad imas mecu a ides na bazen ili na more? Kako mozes i pomisliti da uzmes hormonske pilule koje su jako opasne od kojih mozes dobiti infarkt i tumor samo da bi izbjegla 5 dana menstruacije. Nemoj da se salis sa takvim stvarima!
User avatar
lala_sa
Posts: 272
Joined: 24/05/2008 12:00

#9 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by lala_sa »

fakat dobro razmisli prije nego sto ih uzmes.... ako te ne boli puno tiba kad dobijes, jednostavno uzmes tampon, i kao da nemas menstruacije... ko god izmisli tampon, treba mu spomenik dici...
Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#10 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

apsurdina wrote:Pa djevojko draga je li tebi ikad iko reko da mozes koristiti tampon kad imas mecu a ides na bazen ili na more? Kako mozes i pomisliti da uzmes hormonske pilule koje su jako opasne od kojih mozes dobiti infarkt i tumor samo da bi izbjegla 5 dana menstruacije. Nemoj da se salis sa takvim stvarima!
Tampon...sta je to...jel se to jede :-) eto da mi ne rece ja se nikad ne bih sjetila tampona :P
A sta su kontracepcijske pilule nego hormoni, i nasiroko se koriste. I naravno da ce ti ih svaki ginekolog prepisati, sve sto je potrebno je da kazes da ti trebaju i reci ce ti uzmi ove ili one (zavisno s kim je u talu), isto tako i za ove tablete za odgodu menstruacije. Cak stavise, dok ti ove tablete samo pomjere normalan menstrualni ciklus, kontracepcija s druge strane znaci potpuni izostanak ovulacije i normalne menstruacije.
*mima*

#11 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by *mima* »

Explorer-ka wrote:
apsurdina wrote:Pa djevojko draga je li tebi ikad iko reko da mozes koristiti tampon kad imas mecu a ides na bazen ili na more? Kako mozes i pomisliti da uzmes hormonske pilule koje su jako opasne od kojih mozes dobiti infarkt i tumor samo da bi izbjegla 5 dana menstruacije. Nemoj da se salis sa takvim stvarima!
Tampon...sta je to...jel se to jede :-) eto da mi ne rece ja se nikad ne bih sjetila tampona :P
A sta su kontracepcijske pilule nego hormoni, i nasiroko se koriste. I naravno da ce ti ih svaki ginekolog prepisati, sve sto je potrebno je da kazes da ti trebaju i reci ce ti uzmi ove ili one (zavisno s kim je u talu), isto tako i za ove tablete za odgodu menstruacije. Cak stavise, dok ti ove tablete samo pomjere normalan menstrualni ciklus, kontracepcija s druge strane znaci potpuni izostanak ovulacije i normalne menstruacije.



Koliko je tebi godina?
EdnaMaric
Posts: 68
Joined: 16/06/2008 16:53

#12 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by EdnaMaric »

Ja sam "odgadjala" menstruaciju par puta ali sam se na kraju ipak odlucila za tampon.
Osjecala sam se uzasno, cijelo vrijeme dok sam uzimala tablete imala sam PMS (nadut stomak, bol u krstima, mucninu...).
apsurdina
Posts: 21
Joined: 28/07/2003 00:00

#13 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by apsurdina »

Pa to sto doktori prepisuju ne mora da znaci da je zdravo . Ja samo apelujem na tvoj zdrav razum.
User avatar
sadness
Posts: 42
Joined: 19/07/2007 09:51
Location: Sarajevo

#14 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by sadness »

lala_sa wrote:fakat dobro razmisli prije nego sto ih uzmes.... ako te ne boli puno tiba kad dobijes, jednostavno uzmes tampon, i kao da nemas menstruacije... ko god izmisli tampon, treba mu spomenik dici...
:thumbup: potpiss... svakog mjeseca se zahvaljujem bogu sto se ta osoba rodila...

@explorer-ka: a sad te pilulice... s obzirom da ti se pocelo vrijeme menstruacije mijenjati ocito postoji neka hormonalna promjena u tvom organizmu, te mi je malo rizicno da na svoju ruku tijelu zadas jos jedan hormonalni sok... ja bih ipak potrazila savjet strucnije osobe od nas... btw, sokirana sam tvojom izjavom da ti je mrsko otici do ginekologa. otidji usput na pregled, pa neces ici samo zbog pilula. od jednog pregleda vise glava ne boli. cak dobro dodje. lijep provod na odmoru! ;-)
lelica
Posts: 83
Joined: 07/08/2008 07:45

#15 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by lelica »

evo šta sam ja našla na jednom forumu. doktorica odgovara na pitanja i kaže da ukoliko nisi ranije imala nikakvih menst. problema, oboljenja jetre, grušanja krvi, oboljenja dojke i sl. i ako je tvo ginekolog saglasan da koristiš kontreaceptivne tabl. može se izbjeći krvarenje na odmoru. treba početi koristiti tabl. prema uputi (npr Cilest tabl.) i prekinuti ih piti 8-10 dana prije odlaska na odmor. tada će 3-5 dana nakon prekida da se pojavi oskudno krvarenje koje će trajati 3-5 dana, i tako ćeš se osigurati za razdoblje od 28 dana u kojem neće biti menstruacijskog ciklusa. (http://www.cybermed.hr - portal za pacijente/forumi pa pročitaj šta te interesuje). samo još da dodam da sam ja pila skoro godinu dana kontraceptijske tabl. logest u konsultaciji sa doktorom i super sam ih podnosila čak šta više imala sam redovne i manje bolne cikluse koji su još i kraće trajali. trenutno ništa ne pijem a mislim sa ti trba recept od doktora barem u državnoj apoteci. nadam se da sam ti barem malo pomogla.. :-D
Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#16 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

mima wrote:
Explorer-ka wrote:
apsurdina wrote:Pa djevojko draga je li tebi ikad iko reko da mozes koristiti tampon kad imas mecu a ides na bazen ili na more? Kako mozes i pomisliti da uzmes hormonske pilule koje su jako opasne od kojih mozes dobiti infarkt i tumor samo da bi izbjegla 5 dana menstruacije. Nemoj da se salis sa takvim stvarima!
Tampon...sta je to...jel se to jede :-) eto da mi ne rece ja se nikad ne bih sjetila tampona :P
A sta su kontracepcijske pilule nego hormoni, i nasiroko se koriste. I naravno da ce ti ih svaki ginekolog prepisati, sve sto je potrebno je da kazes da ti trebaju i reci ce ti uzmi ove ili one (zavisno s kim je u talu), isto tako i za ove tablete za odgodu menstruacije. Cak stavise, dok ti ove tablete samo pomjere normalan menstrualni ciklus, kontracepcija s druge strane znaci potpuni izostanak ovulacije i normalne menstruacije.



Koliko je tebi godina?
"Glavni mehanizam djelovanja kontracepcije je inhibitorno djelovanje estrogena i progestagena na hipotalamus i hipofizu, dovodeći do snižavanja vrijednosti gonadotropnih hormona te se samim time onemogućava dovoljna stimulacija folikula jajnika. Posljedica je izostanak ovulacije."
Šta tebi nije jasno?
Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#17 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

lelica wrote:evo šta sam ja našla na jednom forumu. doktorica odgovara na pitanja i kaže da ukoliko nisi ranije imala nikakvih menst. problema, oboljenja jetre, grušanja krvi, oboljenja dojke i sl. i ako je tvo ginekolog saglasan da koristiš kontreaceptivne tabl. može se izbjeći krvarenje na odmoru. treba početi koristiti tabl. prema uputi (npr Cilest tabl.) i prekinuti ih piti 8-10 dana prije odlaska na odmor. tada će 3-5 dana nakon prekida da se pojavi oskudno krvarenje koje će trajati 3-5 dana, i tako ćeš se osigurati za razdoblje od 28 dana u kojem neće biti menstruacijskog ciklusa. (http://www.cybermed.hr - portal za pacijente/forumi pa pročitaj šta te interesuje). samo još da dodam da sam ja pila skoro godinu dana kontraceptijske tabl. logest u konsultaciji sa doktorom i super sam ih podnosila čak šta više imala sam redovne i manje bolne cikluse koji su još i kraće trajali. trenutno ništa ne pijem a mislim sa ti trba recept od doktora barem u državnoj apoteci. nadam se da sam ti barem malo pomogla.. :-D
I ja sam pila kontracepciju, takodje u konsultaciji s doktorom, i nemam nikakvih kontraindikacija da takvo sto ne bih mogla koristiti. Ali nejse, ne zelim objasnjavati svoju hormonalnu historiju ovim nekim sokiranim. Pitala sam za iskustva ako neko ima da podijeli, a dusebriznici koji bez iskustva u tom polju dijele sokirane izjave, neka zaobiđu. Nisam ni ja od juce :mrgreen:
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#18 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by sicky »

Explorer-ka wrote:
lelica wrote:evo šta sam ja našla na jednom forumu. doktorica odgovara na pitanja i kaže da ukoliko nisi ranije imala nikakvih menst. problema, oboljenja jetre, grušanja krvi, oboljenja dojke i sl. i ako je tvo ginekolog saglasan da koristiš kontreaceptivne tabl. može se izbjeći krvarenje na odmoru. treba početi koristiti tabl. prema uputi (npr Cilest tabl.) i prekinuti ih piti 8-10 dana prije odlaska na odmor. tada će 3-5 dana nakon prekida da se pojavi oskudno krvarenje koje će trajati 3-5 dana, i tako ćeš se osigurati za razdoblje od 28 dana u kojem neće biti menstruacijskog ciklusa. (http://www.cybermed.hr - portal za pacijente/forumi pa pročitaj šta te interesuje). samo još da dodam da sam ja pila skoro godinu dana kontraceptijske tabl. logest u konsultaciji sa doktorom i super sam ih podnosila čak šta više imala sam redovne i manje bolne cikluse koji su još i kraće trajali. trenutno ništa ne pijem a mislim sa ti trba recept od doktora barem u državnoj apoteci. nadam se da sam ti barem malo pomogla.. :-D
I ja sam pila kontracepciju, takodje u konsultaciji s doktorom, i nemam nikakvih kontraindikacija da takvo sto ne bih mogla koristiti. Ali nejse, ne zelim objasnjavati svoju hormonalnu historiju ovim nekim sokiranim. Pitala sam za iskustva ako neko ima da podijeli, a dusebriznici koji bez iskustva u tom polju dijele sokirane izjave, neka zaobiđu. Nisam ni ja od juce :mrgreen:
e nek' si im rekla :shock: :-) :P
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#19 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by ziggy »

Explorer-ka wrote: "Glavni mehanizam djelovanja kontracepcije je inhibitorno djelovanje estrogena i progestagena na hipotalamus i hipofizu, dovodeći do snižavanja vrijednosti gonadotropnih hormona te se samim time onemogućava dovoljna stimulacija folikula jajnika. Posljedica je izostanak ovulacije."
Šta tebi nije jasno?
Ovo ti je tacno,ali sto rece i izostanak normalne menstruacije :-) :?:
Explorer-ka
Posts: 49
Joined: 05/07/2005 08:46

#20 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by Explorer-ka »

ziggy wrote:
Explorer-ka wrote: "Glavni mehanizam djelovanja kontracepcije je inhibitorno djelovanje estrogena i progestagena na hipotalamus i hipofizu, dovodeći do snižavanja vrijednosti gonadotropnih hormona te se samim time onemogućava dovoljna stimulacija folikula jajnika. Posljedica je izostanak ovulacije."
Šta tebi nije jasno?
Ovo ti je tacno,ali sto rece i izostanak normalne menstruacije :-) :?:
Pa upravo zato sto to nije vise normalna menstruacija, drugacije izgleda i krace traje. Endometrij (sluznica maternice) tokom uzimanja kontracepcije postane neprikladan za prihvaćanje jajašca tj. na neki nacin se mijenja. Upravo zbog toga krvarenja su tokom uzimanja kontracepcijskih tableta oskudnija od uobičajenih.
*mima*

#21 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by *mima* »

Explorer-ka wrote:



"Glavni mehanizam djelovanja kontracepcije je inhibitorno djelovanje estrogena i progestagena na hipotalamus i hipofizu, dovodeći do snižavanja vrijednosti gonadotropnih hormona te se samim time onemogućava dovoljna stimulacija folikula jajnika. Posljedica je izostanak ovulacije."
Šta tebi nije jasno?

:shock: Sorry............vidim da si pokupila svu pamet ovog svijeta......... :run:
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#22 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by sicky »

mima wrote:
Explorer-ka wrote:



"Glavni mehanizam djelovanja kontracepcije je inhibitorno djelovanje estrogena i progestagena na hipotalamus i hipofizu, dovodeći do snižavanja vrijednosti gonadotropnih hormona te se samim time onemogućava dovoljna stimulacija folikula jajnika. Posljedica je izostanak ovulacije."
Šta tebi nije jasno?

:shock: Sorry............vidim da si pokupila svu pamet ovog svijeta......... :run:
:shock:
:lol: :lol:
saniisani
Posts: 76
Joined: 05/05/2008 22:34

#23 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by saniisani »

Drage moje drugarice...

da li bi zeljele da dobijete srcani udar..??

a Mozdani udar???

A kako se osjecate sa recimo nekim blagim rakom?

PA DOBRO JESTE LI VI NORMALNE...????

Ja znam da je imati menstruaciju katastrofa.. te bol, te muchnina te nadutost te ovo te ono...


ali TE TABLETE da mi ih neko DZABA daje NIKAD!!!!!!

procitajte na googlu nus-pojave pri uzimanju tih tableta pa ce te vidjeti... a zasto se "kockati" sa zivotom...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by chuchumbamayumbe »

Najbolje ti je da zatrdnis prije polaska, velika je sansa da neces dobiti mecu. :D
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#25 Re: Tablete za odgodu menstruacije

Post by neprilagodjena »

Explorer-ka wrote:Drage dame, da li ste ikada koristile ove tablete, kakvih ima na nasem trzistu, i (meni) najbitnije, da li se mogu kupiti u apotekama bez recepta...naime, cisto mi je mrsko zbog toga maksuz ici ginekologu :)

Ako imas pil i zavrsis sa tom tabelom(za taj mjesec) samo nastavis sa novom tabelom i gotovo.
Post Reply