Svijet bez religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked

Kako bi svijet bio bolje mjesto?

Da nema nikako religija (Agnosticizam, Apateizam, Ateizam, ... )
117
65%
Da ima samo jedna religija
22
12%
Da su svi Deisti
12
7%
Svijet je dobar kakav jeste
30
17%
 
Total votes: 181

prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#1 Svijet bez religija

Post by prezimenko »

Da li bi svijet bio bolje mjesto bez religija ili da su svi iste religije ?

Ako ne zasto...
User avatar
Sephora
Posts: 9477
Joined: 01/07/2013 14:37

#2 Re: Svijet bez religija

Post by Sephora »

Ne, ne vjerujem da bi bilo bolje -Religija nije kriva za sva zla koja se desavaju na svijetu...

Razlicitost je u svemu neophodna, pa i religiji, vjerovanju i sl...a i da smo svi isti, sumnjam da bi se svima dopadalo, cinili bi vjerovatno nesto sto bi nas razlikovalo od drugih..
User avatar
SmokingMan
Posts: 18688
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3 Re: Svijet bez religija

Post by SmokingMan »

To apsolutno ne bi ništa promjenilo,čovjek je ionako dijelom zla osoba,ako ljude ne ubija svojim rukama,ubija ih svojim jezikom...
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#4 Re: Svijet bez religija

Post by patriot_1 »

:thumbup:
SmokingMan wrote:To apsolutno ne bi ništa promjenilo,čovjek je ionako dijelom zla osoba,ako ljude ne ubija svojim rukama,ubija ih svojim jezikom...
:thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Svijet bez religija

Post by insomnia78 »

Image
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#6 Re: Svijet bez religija

Post by ABH017 »

Sad sam se s jaranom posvađao oko toga koji operativni sistem na smartphoneu je bolji, windows ili android. Dakle religija nikakve veze sa tim nema. Pitanje samo po sebi otvara milion drugih, sličnih, da li bi svijet bez ovog ili onog bio bolji.
Pravo pitanje je: Da li bi svijet bez ljudi bio bolji?
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#7 Re: Svijet bez religija

Post by chupacabra »

Nebi bilo drastične razlike. Ljudi bi našli neki alternativni izgovor zašto se kolju između sebe. Priznaću, možda bi bila i gora situacija, jer je religija trenutno jedini strahom kontrolirajući faktor koji suzdržava veliku većinu ljudske populacije da se ne ponašaju kao životinje. Strah od smrti i kazne imaginarnog diktatora ih drži pod kontrolom. Možda je i dobro da tako ostane.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Svijet bez religija

Post by insomnia78 »

Aa, to je posebno vidljivo kad pogledas BI i L. Ameriku
User avatar
Capajebo
Posts: 20752
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#9 Re: Svijet bez religija

Post by Capajebo »

insomnia78 wrote:Aa, to je posebno vidljivo kad pogledas BI i L. Ameriku
Moras ti kod mene na obuku malo... :zoka:
User avatar
BHCluster
Posts: 23407
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#10 Re: Svijet bez religija

Post by BHCluster »

I bez religije imamo dovljno gluposti (npt: rasizam, seksizam, homofobija itd...) koje mozemo da koristimo kao izgovor da pocinimo ono najgore.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#11 Re: Svijet bez religija

Post by skupljac_zeljeza »

prezimenko wrote:Da li bi svijet bio bolje mjesto bez religija ili da su svi iste religije ?

Ako ne zasto...
Naučna dostignuća vrlo često prvu primjenu nađu u vojnoj industriji koja ima za cilj "uništavanje žive neprijateljske sile", ali nikome ne pada da učini nauku upitnom. Da li bi svijet bio sretniji bez umjetnosti jer i nju nerijetko zloupotrijebe mecene i panegiričari ili čak sistemi iza kojih stoje ideologije? Minimum svake religije su verzije Dekaloga, ne ubij, ne ukradi, ne slaži, poštuj roditelja itd. i nemoguće da se neko ko je religiozan da bar podsvjesno u jednom danu ili glasno u sedmici se ne preispituje na ispovijedi ili džumi ili...a i kajanje je dobar korak.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#12 Re: Svijet bez religija

Post by victom »

Android je bolji
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#13 Re: Svijet bez religija

Post by skupljac_zeljeza »

victom wrote:Android je bolji
Od kako je BlackBerry konvertovao na Android s modelom Priv, ne silazi s naslovnice GSMArene. :P

Juče Ivo napisa...da ne ispadne da je samo šuplja.
Hodža vozi bake katolkinje na misu, katolici skupljali pomoć za oboljelu Ajlu

U Slatini ima četiri-pet starijih žena koje žele redovito doći na nedjeljnu misu, ali, nažalost, ne mogu doći same. Hodža Amir Drežnjak dolazi nedjeljom ovdje na Gračac i drži vjeronauk. Nazove te naše bake na Slatini i kaže:"Ja ću sad naići, čekajte me tu i ja vas vodim na misu”.

Petogodišnja djevojčica iz susjedstva, Ajla Sefer, iz obitelji gdje hodža Drežnjak drži vjeronauk, je bolovala od raka. Župna zajednica je prva priskočila u pomoć. Najavio sam to s oltara, bilo je to uoči prošlog Božića. Četvorica župljana prošla su župom, od vrata do vrata, skupili su 4000 maraka.

http://www.vecernji.ba/hodza-vozi-bake- ... lu-1032869
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#14 Re: Svijet bez religija

Post by šarf »

Uzrok svih ratova je dobit.Ekonomska,materijalna,zemlja,zlato,nafta, resursi.
Dok sa druge strane nacionalizam,rasizam,religija...i mnoge druge pojave su sredstvo za mobilizaciju masa.
Kako je najlakše pokrenuti mase u rat?
Tako da kažeš da oni drugi hoće da istrijebe njegovu naciju,vjeru,pleme,rasu... i dobio si vojnika.

Ljudi ,koji se izjašnjavaju da su vjernici u Boga, su samo sredstvo kojim drugi dolaze do svog cilja.
Dakle, kada te neko bude htio pozvati u rat,neće ti reći hajdemo u rat,reći će ti vjera ti je ugrožena,oni tamo hoće našu vjeru da istrijebe.
Oni koji ne vjeruju onome što sam gore napsao ići će u rat.

Da nema religije na Zemlji,oni koji uzrokuju rat,naći će sredstvo da pokrenu mase.

Međutim,da religija ispunjava svoj zadatak,sukoba bi bilo puno manje.Evo primjer:Pretpostavimo da jedna zemlja objavi nekoj drugoj rat (danas se to ne radi,ovo je samo primjer) a vjerski vođe u toj zemlji vjernicima kažu"Bog je rekao ne ubij prema tome vi ne možete ići u rat zato što su vam političari rekli idemo ratovati,to nije u redu.Molimo vas dragi vjernici ne idite u rat ovo nije Božji rat,ovo je politički sukob".A to isto kažu vjerski vođe i u drugoj zemlji.
Da li bi bilo rata?
Ako negdje ima rat to znači da su vjerski vođe pomogli da se pokrenu mase,što znači da je religija potpuno zakazala.

Ako je neko od forumaša sudjelovao u ratu,može li nam reći,da li ga je neko od svećenika,ili hodža,popova odvraćao od rata?
Ili mu je davao poticaj da ide u rat?

Mladi forumaši mogu pitati oca ili djeda ova dva pitanja?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#15 Re: Svijet bez religija

Post by patriot_1 »

šarf wrote:Uzrok svih ratova je dobit.Ekonomska,materijalna,zemlja,zlato,nafta, resursi.
Dok sa druge strane nacionalizam,rasizam,religija...i mnoge druge pojave su sredstvo za mobilizaciju masa.
Kako je najlakše pokrenuti mase u rat?
Tako da kažeš da oni drugi hoće da istrijebe njegovu naciju,vjeru,pleme,rasu... i dobio si vojnika.

Ljudi ,koji se izjašnjavaju da su vjernici u Boga, su samo sredstvo kojim drugi dolaze do svog cilja.
Dakle, kada te neko bude htio pozvati u rat,neće ti reći hajdemo u rat,reći će ti vjera ti je ugrožena,oni tamo hoće našu vjeru da istrijebe.
Oni koji ne vjeruju onome što sam gore napsao ići će u rat.

Da nema religije na Zemlji,oni koji uzrokuju rat,naći će sredstvo da pokrenu mase.

Međutim,da religija ispunjava svoj zadatak,sukoba bi bilo puno manje.Evo primjer:Pretpostavimo da jedna zemlja objavi nekoj drugoj rat (danas se to ne radi,ovo je samo primjer) a vjerski vođe u toj zemlji vjernicima kažu"Bog je rekao ne ubij prema tome vi ne možete ići u rat zato što su vam političari rekli idemo ratovati,to nije u redu.Molimo vas dragi vjernici ne idite u rat ovo nije Božji rat,ovo je politički sukob".A to isto kažu vjerski vođe i u drugoj zemlji.
Da li bi bilo rata?
Ako negdje ima rat to znači da su vjerski vođe pomogli da se pokrenu mase,što znači da je religija potpuno zakazala.

Ako je neko od forumaša sudjelovao u ratu,može li nam reći,da li ga je neko od svećenika,ili hodža,popova odvraćao od rata?
Ili mu je davao poticaj da ide u rat?

Mladi forumaši mogu pitati oca ili djeda ova dva pitanja?
Ratovi uglavnom imaju političku pozadinu!U oba rata bilo je vjernika na obe strane svih religija!
Obrambeni rat nije grijeh,ako si napadnut pa braniš svoj narod,obitelj itd.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#16 Re: Svijet bez religija

Post by ABH017 »

skupljac_zeljeza wrote:
victom wrote:Android je bolji
Od kako je BlackBerry konvertovao na Android s modelom Priv, ne silazi s naslovnice GSMArene. :P

Juče Ivo napisa...da ne ispadne da je samo šuplja.
Hodža vozi bake katolkinje na misu, katolici skupljali pomoć za oboljelu Ajlu

U Slatini ima četiri-pet starijih žena koje žele redovito doći na nedjeljnu misu, ali, nažalost, ne mogu doći same. Hodža Amir Drežnjak dolazi nedjeljom ovdje na Gračac i drži vjeronauk. Nazove te naše bake na Slatini i kaže:"Ja ću sad naići, čekajte me tu i ja vas vodim na misu”.

Petogodišnja djevojčica iz susjedstva, Ajla Sefer, iz obitelji gdje hodža Drežnjak drži vjeronauk, je bolovala od raka. Župna zajednica je prva priskočila u pomoć. Najavio sam to s oltara, bilo je to uoči prošlog Božića. Četvorica župljana prošla su župom, od vrata do vrata, skupili su 4000 maraka.

http://www.vecernji.ba/hodza-vozi-bake- ... lu-1032869
:thumbup: :bih:
Svaka čast za ovo. Posebno zato što se radi o području gdje su narodi zavađeni ratnim dešavanjima. Nek pokažu da se ljudi pomažu i vole. Ne mora uvijek čovjek čovjeku biti vuk.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#17 Re: Svijet bez religija

Post by ABH017 »

chupacabra wrote:Nebi bilo drastične razlike. Ljudi bi našli neki alternativni izgovor zašto se kolju između sebe. Priznaću, možda bi bila i gora situacija, jer je religija trenutno jedini strahom kontrolirajući faktor koji suzdržava veliku većinu ljudske populacije da se ne ponašaju kao životinje. Strah od smrti i kazne imaginarnog diktatora ih drži pod kontrolom. Možda je i dobro da tako ostane.
Ma ljudi se ne kolju zbog religije.
Kad bi religijski lideri naredili ljudima da se ne mrze, da se ne kolju, da vole svakog čovjeka, bez obzira na vjersku, nacionalnu i rasnu pripadnost, ljudi ih ne bi poslušali.
Religijska pripadnost ne određuje pojedinca. Znamo i ja i ti koliko hoćeš pripadnika, recimo muslimanske religije, koji svaki petak slušaju hodžu koji im govori da je zabranjeno piti alkohol, ali se oni, opet, petak naveče odvale ko majke. Dakle nije to u pitanju. S druge strane, ponudiš li, tom istom pijancu, svinjsko pečenje, nećeš se dobro provesti, "jer je on musliman i njemu to vjera zabranjuje". U stvari, on mixa vjersku i nacionalnu pripadnost u omjeru koji njemu odgovara (da se razumijemo, ne osuđujem to, samo iznosim činjenice).
Pojedinca, vjernika, određuje njegova intimna povezanost sa Bogom i spremnost na odricanje od svojih urođenih strasti zarad ljubavi i milosti Božije. Bez obzira na religijsku pripadnost. Ateisti, vjerovatno, zacrtavaju sebi neke moralne norme, kojih se pridržavaju zbog vlastitog zadovoljstva samim sobom.

Ljudi se kolju zato što su ljudi. Zato što su egoistični, samoljubivi, netolerantni, lijeni, bezobrazni, neotesani, zadrti i zaguljeni. Manje ili više. Upitno je samo koja je karakterna granica, koja individuu drži na nekom levelu i koja je njegova cijena. Šta je to, što je nekoj individui toliko važno, da je spremna pogaziti svoje kodekse i srasti se sa ruljom.
Koliku ulogu religija zauzima u građenju tog kodeksa, opet zavisi od slučaja do slučaja. U principu ne bih se složio da strah od Božije kazne uvodi bilo koga "u suru". Razumijem ja ateiste, koji na osnovu bezbroj religijskih zabrana i naredbi, te propisanih kazni za neposlušnost, zaključuju da se vjernici pridržavaju istih iz straha. Ali s druge strane imamo masu onih koji jako dobro poznaju vjerske propise, pa ih opet izvrću onako kako im u datom momentu odgovara. Da ne pominjem one koji ne žele ni da znaju propise. Na taj način odobravaju ubistvo, krađu i laž, kad to njima odgovara, a kad je nešto učinjeno protiv njih, počinioca expresno šalju na dno džehennema (ili pakla).
A i jednima i drugima i trećima i svima ostalim je naređeno da budu strpljivi i da nisu oni ti koji znaju šta je u čijem srcu.
Sad, ja znam da je ovo tebi gomila budalaština, ali to je samo moj osvrt na ovo pitanje.
Dakle svijet bez religija, po meni, ne bi bio ništa bolji i ništa gori, jer danas religije predstavljaju religijske institucije, koje čine ljudi sa individualnim, elitističkim i kolektivnim interesima, koji nemaju nikakve veze sa izvorom religije, vjerom u Boga.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#18 Re: Svijet bez religija

Post by Dozer »

Religije su, u kontekstu nase ljudske istorije, relativno mlada pojava. Ove danasnje "glavne" su mladje od 5000 godina, dok ih je prije toga, ali i u poredo s ovima, postojalo jos par hiljada, ali i na stotine bogova i bozanstava.
Samim tim se namece logicno pitanje - zasto su se uopste pojavile tek tada, a ne puno ranije?
Ili, preformulisano, zasto je bog "odlucio" poslanike poslati tek tada, a ne ranije?

Ali, cinjenica je da svijet i nije bas postao ljepse mjesto otkako su se pojavile, tj. otkako se prva frakcionisala. Od tog momenta prije nekih 2500 godina, odnosno skoro 1500, pa sve do danas planeta i ljudski rod se uredno i kontinuirano razaraju u ime ovog ili onog boga, ove ili one vjere, ovih ili onih religijskih pravila, a koja su, po pravilu, uvijek "ispravnija" od onih drugih.

Sta je poenta toga?
Ja, recimo, u potpunosti razumijem da smo mi u svojoj prirodi samo zivotinje. Malo naprednije, ali ipak i dalje samo zivotinje. A, kao i svakoj zivotinji, treba nam prostor za zivot, parenje, podizanje potomstva, itd.
I u tom kontekstu je sasvim razumljivo da se moramo boriti za sve to, za zivotne resurse i prostor.
Ali, to su sve bukvalno fizicke potrebe bitne za opstanak.

Ono sto nikada necu razumjeti jeste potreba da se ljudi medjusobno ubijaju radi imaginarnih stvari koje u realnosti ne znace ama bas nista, i samo sluze za imaginarne podjele medju ljudima.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#19 Re: Svijet bez religija

Post by Ali Kemal »

šarf wrote:Ljudi ,koji se izjašnjavaju da su vjernici u Boga, su samo sredstvo kojim drugi dolaze do svog cilja.
Cinjenica je da su ti najgori, ubijaju nevjernike, civile, vojnike, koga stignu.
šarf wrote:Ako je neko od forumaša sudjelovao u ratu,može li nam reći,da li ga je neko od svećenika,ili hodža,popova odvraćao od rata?
:lol:

I ona prica, dobra je religija, ali ne valjaju ljudi, pa sto ce ti onda :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#20 Re: Svijet bez religija

Post by patriot_1 »

Dozer wrote:Religije su, u kontekstu nase ljudske istorije, relativno mlada pojava. Ove danasnje "glavne" su mladje od 5000 godina, dok ih je prije toga, ali i u poredo s ovima, postojalo jos par hiljada, ali i na stotine bogova i bozanstava.
Samim tim se namece logicno pitanje - zasto su se uopste pojavile tek tada, a ne puno ranije?
Ili, preformulisano, zasto je bog "odlucio" poslanike poslati tek tada, a ne ranije?

Ali, cinjenica je da svijet i nije bas postao ljepse mjesto otkako su se pojavile, tj. otkako se prva frakcionisala. Od tog momenta prije nekih 2500 godina, odnosno skoro 1500, pa sve do danas planeta i ljudski rod se uredno i kontinuirano razaraju u ime ovog ili onog boga, ove ili one vjere, ovih ili onih religijskih pravila, a koja su, po pravilu, uvijek "ispravnija" od onih drugih.

Sta je poenta toga?
Ja, recimo, u potpunosti razumijem da smo mi u svojoj prirodi samo zivotinje. Malo naprednije, ali ipak i dalje samo zivotinje. A, kao i svakoj zivotinji, treba nam prostor za zivot, parenje, podizanje potomstva, itd.
I u tom kontekstu je sasvim razumljivo da se moramo boriti za sve to, za zivotne resurse i prostor.
Ali, to su sve bukvalno fizicke potrebe bitne za opstanak.

Ono sto nikada necu razumjeti jeste potreba da se ljudi medjusobno ubijaju radi imaginarnih stvari koje u realnosti ne znace ama bas nista, i samo sluze za imaginarne podjele medju ljudima.
Na temelju čega možeš tvrditi da su ljudi prije 5000 ili 50000 (ako su tada ipostojali) bili nereligiozni?Čime potkrepljuješ tvrdnju da prvi ljudi nisu štovali Boga?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#21 Re: Svijet bez religija

Post by mousstapha »

Nasli bi nesto drugo oko cega bi se podijelili i ratovali. Svijest je istovremeno nasa najveca prednost i prokletstvo.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#22 Re: Svijet bez religija

Post by Dozer »

patriot_1 wrote: Na temelju čega možeš tvrditi da su ljudi prije 5000 ili 50000 (ako su tada ipostojali) bili nereligiozni?Čime potkrepljuješ tvrdnju da prvi ljudi nisu štovali Boga?
Cime ti potkrepljujes da jesu? :D
A, lijepo sam napisao - "Ove danasnje "glavne" su mladje od 5000 godina...", misli se na judaizam, katolicanstvo i islam. Ako ne znas odakle "crpim" taj podatak, onda je daljnja diskusija potpuno nepotrebna.
Btw, da, ljudi su postojali i prije 50.000 godina ;)
Last edited by Dozer on 10/11/2015 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#23 Re: Svijet bez religija

Post by aurora313 »

Dozer wrote:
patriot_1 wrote: Na temelju čega možeš tvrditi da su ljudi prije 5000 ili 50000 (ako su tada ipostojali) bili nereligiozni? Čime potkrepljuješ tvrdnju da prvi ljudi nisu štovali Boga?
Cime ti potkrepljujes da jesu? :D
A, lijepo sam napisao - "Ove danasnje "glavne" su mladje od 5000 godina...", misli se na judaizam, katolicanstvo i islam. Ako ne znas odakle "crpim" taj podataka, onda je daljnja diskusija potpuno nepotrebna.
Btw, da, ljudi su postojali i prije 50.000 godina ;)
E, naš'o si Dozeru ko će ti dati odgovor… i to za Boga sa velikim B! :D
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#24 Re: Svijet bez religija

Post by dustaban »

Kad malo bolje razmislim... nijedna religija u svome opisu raja ne navodi prisustvo religije! Raj je dakle svijet bez religije!

Mislim da je time sve receno.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#25 Re: Svijet bez religija

Post by Indigont »

Image
Locked