SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Moderator: O'zone

User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#76 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by tandmand »

¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)

A sve ostalo nije tvoja briga.

Nego...testiraju li se ljudi koji se strpaju u karantin - kako to fercera?
Zagrebaješ nas? Sad vidio čoeka, svježe došao autom iz Würzburga i otišao na šišanje za 5 KM.
Nema šanse da ga neko može nadgledati da li sjedi kod kuće. Uostalom ako je zaražen, tu su i ukućani koji će vršljati.
Granice je trebalo zatvoriti, gdje se ko zatekao neka sjedi.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#77 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

tandmand wrote: 14/03/2020 12:06
¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)

A sve ostalo nije tvoja briga.

Nego...testiraju li se ljudi koji se strpaju u karantin - kako to fercera?
Zagrebaješ nas? Sad vidio čoeka, svježe došao autom iz Würzburga i otišao na šišanje za 5 KM.
Nema šanse da ga neko može nadgledati da li sjedi kod kuće. Uostalom ako je zaražen, tu su i ukućani koji će vršljati.
Granice je trebalo zatvoriti, gdje se ko zatekao neka sjedi.
Naravno.
User avatar
fortaleza
Posts: 5612
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#78 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by fortaleza »

¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)
14 dana karantene ne mora biti dovoljno, kod nekih ljudi trajala je i po 27 dana. A to da se netko i prije isteka potencijalne inkubacije i karantene vraća kući opet mora biti u kontaktu s ljudima, pa makar na aerodromu, taksiju, u prometu i slično... Koja je svrha onda karantene ako je se ne pridržavamo?

I pričamo o kućnoj karanteni, što znači sjedi u kući i ne mrdaj. Većina ljudi se ovoga ne želi pridržavati, a posljedice toga ćemo ubrzo osjetiti.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#79 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

fortaleza wrote: 14/03/2020 14:37
¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)
14 dana karantene ne mora biti dovoljno, kod nekih ljudi trajala je i po 27 dana. A to da se netko i prije isteka potencijalne inkubacije i karantene vraća kući opet mora biti u kontaktu s ljudima, pa makar na aerodromu, taksiju, u prometu i slično... Koja je svrha onda karantene ako je se ne pridržavamo?

I pričamo o kućnoj karanteni, što znači sjedi u kući i ne mrdaj. Većina ljudi se ovoga ne želi pridržavati, a posljedice toga ćemo ubrzo osjetiti.
Upravo tako. Niti je vremenski dovoljno, niti je moguće pratiti kretanje ljudi u ovakvom ''karantinu'', a o jadnim i od mahale obilježenim ukućanima, koje niko testirati neće, kao ni goste, do prvih simptoma - da i ne govorim.

Meni stvarno nije jasno čemu svaka čast i aplauz jednoj pukoj formalnosti i mrtvom slovu na papiru, koji ne znači ništa.

Čak i da novčano kazne ove koji ne ispoštuju potpisano, opet je neozbiljno i krajnje neodgovorno ljude koji dođu iz inostranstva poslati kućama.

A 14-odnevna zabrana povratka tamo odakle su i došli...pod ovakvim uslovima ''karantina''...to mi je i dalje misterija... :-)

Potencijalno zaražene, koji bi možda ostali 7 dana, primoravaš da ti ostanu 15 i nekontrolisano šire zarazu?
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#80 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Sierra club »

¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 19:19 Upravo tako. Niti je vremenski dovoljno, niti je moguće pratiti kretanje ljudi u ovakvom ''karantinu'', a o jadnim i od mahale obilježenim ukućanima, koje niko testirati neće, kao ni goste, do prvih simptoma - da i ne govorim.

Meni stvarno nije jasno čemu svaka čast i aplauz jednoj pukoj formalnosti i mrtvom slovu na papiru, koji ne znači ništa.

Čak i da novčano kazne ove koji ne ispoštuju potpisano, opet je neozbiljno i krajnje neodgovorno ljude koji dođu iz inostranstva poslati kućama.

A 14-odnevna zabrana povratka tamo odakle su i došli...pod ovakvim uslovima ''karantina''...to mi je i dalje misterija...

Potencijalno zaražene, koji bi možda ostali 7 dana, primoravaš da ti ostanu 15 i nekontrolisano šire zarazu?
Ovo će sigruno pomoći da se virus uspori u BiH. Do tada će napravit vakcinu a i zaraženi na zapadu će imati imunitet jer su ovo sve preživjeli. Vremenom će se izgraditi imunitet "čopora" makar na zapadu koji je izgubio svu kontrolu nad ovim.

Na kraju cilj je samo izbjeći najgoru fazu ovoga. eventualno, svaki stranac ili BiH gradjanin koji je ovo preživio i ima dokaz ja je već preživio ovaj virus bi trebo imat nesmatan ulazak u BiH.

Nažalost jedina druga opcija je da se granice otvore i da se svako zarzi. I da izgubimo 3%-5% stanovništva. pretežno starijih i bolesnih.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#81 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Maraschino »

Zabranjuje se ulazak stranim državljanima koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu sa područja sa intenzivnom transmisijom korona virusa, a posebno iz: provincija NR Kine (Wuhan), Južne Koreje, Japana, Italije, Irana, Francuske, Rumunije, SR Njemačke, Austrije, Španije, Švajcarske i Belgije.
:-)
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#82 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by MaksprotivMarksa »

Pa zar nisi ti Bosnjace stari u Domovini da nas sa Baketom odbranis od epidemije, nije valjda da ti zabranilooooo ulazak 😭

Svaka cast za mjere !
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#83 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

Maraschino wrote: 15/03/2020 21:01
Zabranjuje se ulazak stranim državljanima koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu sa područja sa intenzivnom transmisijom korona virusa, a posebno iz: provincija NR Kine (Wuhan), Južne Koreje, Japana, Italije, Irana, Francuske, Rumunije, SR Njemačke, Austrije, Španije, Švajcarske i Belgije.
:-)
E, ovo je već nešto!

Sad napraviti spiskove ovih što su već ušli bilo kojim prevoznim sredstvom, ako je ikako moguće, i staviti ih u karantin do testiranja.

Ako virusa nema - šetaj slobodno, a ako ima ostaješ u karantinu u zdravstvenoj ustanovi, postojećoj ili improvizovanoj i to je to - za početak,

a onda, državo, saniraj štetu koju je mameni putnik napravio u međuvremenu, samo se pozdravljajući s prijateljima, braćom, kumovima...

Btw...troškove testiranja da snosi putnik, lično, po cijeni istoj kao iz zemlje iz koje dolazi.

Eto, da se pitam, ja bih tako.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#84 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

Sierra club wrote: 15/03/2020 19:41
¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 19:19 Upravo tako. Niti je vremenski dovoljno, niti je moguće pratiti kretanje ljudi u ovakvom ''karantinu'', a o jadnim i od mahale obilježenim ukućanima, koje niko testirati neće, kao ni goste, do prvih simptoma - da i ne govorim.

Meni stvarno nije jasno čemu svaka čast i aplauz jednoj pukoj formalnosti i mrtvom slovu na papiru, koji ne znači ništa.

Čak i da novčano kazne ove koji ne ispoštuju potpisano, opet je neozbiljno i krajnje neodgovorno ljude koji dođu iz inostranstva poslati kućama.

A 14-odnevna zabrana povratka tamo odakle su i došli...pod ovakvim uslovima ''karantina''...to mi je i dalje misterija...

Potencijalno zaražene, koji bi možda ostali 7 dana, primoravaš da ti ostanu 15 i nekontrolisano šire zarazu?
Ovo će sigruno pomoći da se virus uspori u BiH. Do tada će napravit vakcinu a i zaraženi na zapadu će imati imunitet jer su ovo sve preživjeli. Vremenom će se izgraditi imunitet "čopora" makar na zapadu koji je izgubio svu kontrolu nad ovim.

Na kraju cilj je samo izbjeći najgoru fazu ovoga. eventualno, svaki stranac ili BiH gradjanin koji je ovo preživio i ima dokaz ja je već preživio ovaj virus bi trebo imat nesmatan ulazak u BiH.

Nažalost jedina druga opcija je da se granice otvore i da se svako zarzi. I da izgubimo 3%-5% stanovništva. pretežno starijih i bolesnih.
Kako će pomoći da se virus uspori to što putnik SAMO dobije nekakv papir sa elementarnim instrukcijama kako treba da se ponaša u vanrednoj situaciji izazvanoj epidemijom virusa za koji ne postoji vakcina?

Dođeš na granicu, dobiješ papir, potpišeš, ideš kući i znaš da nećeš biti kontrolisan. Jedina obaveza ti je da se javiš telefonom jednom dnevno zdravstvenoj ustanovi, :-) a došao si da obiđeš rodbinu jer ne razlikuješ vanrednu situaciju od godišnjeg odmora kad mjere nisu rigorozne.

Taj dolazak i boravak na teritoriji BiH u trajanju od 14 dana - makar bio i donekle kontrolisan sviješću pojedinca, iako je nesvijest već potvrđena navedenim razlogom dolaska - podrazumijeva neposredni kontakt sa najmanje 10-tak ljudi po osobi, uključujući tete na kasama i šalterima, konobara u kafiću/restoranu pa ti izračunaj koliko je to potencijalno zaraženih.


Kad postaviš rigorozne mjere pa ih klepiš po novčaniku, tek onda će im sinuti svjetlost spoznaje pred očima, a za to nije potrebna čak ni neka velika cifra, ali ova država ni to ne radi...ili barem dosad nije radila.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#85 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Sierra club »

¤ jelena ¤ wrote: 16/03/2020 02:33 Kako će pomoći da se virus uspori to što putnik SAMO dobije nekakv papir sa elementarnim instrukcijama kako treba da se ponaša u vanrednoj situaciji izazvanoj epidemijom virusa za koji ne postoji vakcina?

Dođeš na granicu, dobiješ papir, potpišeš, ideš kući i znaš da nećeš biti kontrolisan. Jedina obaveza ti je da se javiš telefonom jednom dnevno zdravstvenoj ustanovi, a došao si da obiđeš rodbinu jer ne razlikuješ vanrednu situaciju od godišnjeg odmora kad mjere nisu rigorozne.

Taj dolazak i boravak na teritoriji BiH u trajanju od 14 dana - makar bio i donekle kontrolisan sviješću pojedinca, iako je nesvijest već potvrđena navedenim razlogom dolaska - podrazumijeva neposredni kontakt sa najmanje 10-tak ljudi po osobi, uključujući tete na kasama i šalterima, konobara u kafiću/restoranu pa ti izračunaj koliko je to potencijalno zaraženih.


Kad postaviš rigorozne mjere pa ih klepiš po novčaniku, tek onda će im sinuti svjetlost spoznaje pred očima, a za to nije potrebna čak ni neka velika cifra, ali ova država ni to ne radi...ili barem dosad nije radila.
U pravu si ti. Ali svaka mjera će malo usporiti virus. Mnogi će poštovat ove mjere zabrane. mnogi neće, Drugi će ih izbjegavat a neki prijavit policiji. Vjerujem da bi ti nekog prijavila. vjerovatno bi i ja.

Država se moze izolovat, ali za većom izolacijom dolazi veća cijena. Cilj je izbalansiat ovo sve. Ne totalno uništiti ekonomiju. Ja sam mišljenja da će ekonomske posljedice biti gore od zdravstvenih posljedica.

Zaista će te pretrpit ogromne posljedice. kažem "vi" će te jer naravno, ja sam disjapora. Mi dijelimo sudbine država gdje živimo. Kod mene u Australiji dionice najvećih firmi padaju 10% dnevno. Bit će jako teško za mnoge.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#86 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

Sierra club wrote: 16/03/2020 06:08
¤ jelena ¤ wrote: 16/03/2020 02:33 Kako će pomoći da se virus uspori to što putnik SAMO dobije nekakv papir sa elementarnim instrukcijama kako treba da se ponaša u vanrednoj situaciji izazvanoj epidemijom virusa za koji ne postoji vakcina?

Dođeš na granicu, dobiješ papir, potpišeš, ideš kući i znaš da nećeš biti kontrolisan. Jedina obaveza ti je da se javiš telefonom jednom dnevno zdravstvenoj ustanovi, a došao si da obiđeš rodbinu jer ne razlikuješ vanrednu situaciju od godišnjeg odmora kad mjere nisu rigorozne.

Taj dolazak i boravak na teritoriji BiH u trajanju od 14 dana - makar bio i donekle kontrolisan sviješću pojedinca, iako je nesvijest već potvrđena navedenim razlogom dolaska - podrazumijeva neposredni kontakt sa najmanje 10-tak ljudi po osobi, uključujući tete na kasama i šalterima, konobara u kafiću/restoranu pa ti izračunaj koliko je to potencijalno zaraženih.


Kad postaviš rigorozne mjere pa ih klepiš po novčaniku, tek onda će im sinuti svjetlost spoznaje pred očima, a za to nije potrebna čak ni neka velika cifra, ali ova država ni to ne radi...ili barem dosad nije radila.
U pravu si ti. Ali svaka mjera će malo usporiti virus. Mnogi će poštovat ove mjere zabrane. mnogi neće, Drugi će ih izbjegavat a neki prijavit policiji. Vjerujem da bi ti nekog prijavila. vjerovatno bi i ja.

Država se moze izolovat, ali za većom izolacijom dolazi veća cijena. Cilj je izbalansiat ovo sve. Ne totalno uništiti ekonomiju. Ja sam mišljenja da će ekonomske posljedice biti gore od zdravstvenih posljedica.

Zaista će te pretrpit ogromne posljedice. kažem "vi" će te jer naravno, ja sam disjapora. Mi dijelimo sudbine država gdje živimo. Kod mene u Australiji dionice najvećih firmi padaju 10% dnevno. Bit će jako teško za mnoge.
Što je urađeno-urađeno je tek tako...da ne bude da nismo baš ništa uradili. To je jedini i motiv i krajnji domet ovakvih državnih mjera, koje se sprovode kao da nam prijeti krdo slonova, a ne mikroorganizmi - čak se uopšte i ne mogu nazvati državnim mjerama jer ne važe ista pravila u cijeloj BiH.

Zapravo je, da se ne lažemo, sve prepušteno ličnoj odgovornosti i pameti građana, a ovdje je to jednako katastrofi i zato bi se barem na podizanju svijesti građana putem raspoloživih medija moglo i moralo dosta toga uraditi. Eto, umjesto onog nesrećnog predavanja i tome sličnih ludosti, bolje bi bilo klipovima kao što ih rade Hrvati i Crnogorci sa poznatim ličnostima npr...ili kao i ostali u regionu telefonskim pozivima i putem tv - to svi imaju u kući i prate.


Ekonomske krize na globalnom planu je mene najviše strah jer zna se šta ih je kroz istoriju pratilo, ali ista nam, nakon svega ovoga, ne gine...

Privremena i što kraća moguća izolacija je neophodna i imaće svrhe samo ako za vrijeme izolacije, koja će se ipak morati poštovati i moći kontrolisati, nadležne zdravstvene institucije uspiju sanirati već učinjenu štetu i zaustaviti širenje već postojećeg virusa u BiH.

Nadam se da hoće, barem donekle, a za ostalo...kako drugi-tako i mi jbg.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#87 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Maraschino »

¤ jelena ¤ wrote: 16/03/2020 01:56
Maraschino wrote: 15/03/2020 21:01
Zabranjuje se ulazak stranim državljanima koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu sa područja sa intenzivnom transmisijom korona virusa, a posebno iz: provincija NR Kine (Wuhan), Južne Koreje, Japana, Italije, Irana, Francuske, Rumunije, SR Njemačke, Austrije, Španije, Švajcarske i Belgije.
:-)
E, ovo je već nešto!

Sad napraviti spiskove ovih što su već ušli bilo kojim prevoznim sredstvom, ako je ikako moguće, i staviti ih u karantin do testiranja.

Ako virusa nema - šetaj slobodno, a ako ima ostaješ u karantinu u zdravstvenoj ustanovi, postojećoj ili improvizovanoj i to je to - za početak,

a onda, državo, saniraj štetu koju je mameni putnik napravio u međuvremenu, samo se pozdravljajući s prijateljima, braćom, kumovima...

Btw...troškove testiranja da snosi putnik, lično, po cijeni istoj kao iz zemlje iz koje dolazi.

Eto, da se pitam, ja bih tako.

Sto bi rekli stari Tajvanci, sreca pa se ti ne pitas.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#88 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Sierra club »

Izgleda da nema šatora i da svi BiH državljani sa zapada će moći da idu kući. To je ok strategija ako imaju prazan stan/kuću za sebe. Ali ako moraju dijeliti stan sa porodicom onda oni imaju mjeru zabrane a porodica nema. znači oni zaraze porodicu za par dana i porodiča širi virus dalje.

Znači očekuje vas ista situacija kao i u italiji ako se ovako nešto dopusti. U slučaju da zaraženi nema porodice, onda će valjda sam morat izać da kupi sve namirnice, I valjda će tako zaraziti ostatak stnovništva.

Ipak nada ostaje jer dolazi ljeto i polako se gradi imunitet "čopora". Herd immunity.

Ovo je ipak bolje nego ništa.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#89 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Blixen »

tandmand wrote: 14/03/2020 12:06
¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)

A sve ostalo nije tvoja briga.

Nego...testiraju li se ljudi koji se strpaju u karantin - kako to fercera?
Zagrebaješ nas? Sad vidio čoeka, svježe došao autom iz Würzburga i otišao na šišanje za 5 KM.
Nema šanse da ga neko može nadgledati da li sjedi kod kuće. Uostalom ako je zaražen, tu su i ukućani koji će vršljati.
Granice je trebalo zatvoriti, gdje se ko zatekao neka sjedi.
navodno policija obilazi stanove i provjerava
posto kupio po to prodao
User avatar
Entropio
Posts: 7834
Joined: 21/11/2010 21:49

#90 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Entropio »

Blixen wrote: 16/03/2020 14:28
tandmand wrote: 14/03/2020 12:06
¤ jelena ¤ wrote: 14/03/2020 07:00 Neviđena je glupost tutnut nekom papira da potpiše i pustit ga da ode kući, a ne dozvoliti mu, pod istim uslovima, da se vrati odakle je i došao za par dana - manje od tih 14.

I, čuj ti mahale...što je putovao ili putovala?

Šta tebe briga što neko putuje? Ima karantin, država obezbijedila i ona to sad prati, neće dozvoliti da onaj ko je u karantinu izađe vani i zarazi tebe, saaamo svoje ukućane zahvaljujući državi ako karantin, stvarno, podrazumijeva: sjedi kod kuće, ne mrdaj i javljaj nam se telefonom... :-) (nadam se da ovo nisam dobro shvatila)

A sve ostalo nije tvoja briga.

Nego...testiraju li se ljudi koji se strpaju u karantin - kako to fercera?
Zagrebaješ nas? Sad vidio čoeka, svježe došao autom iz Würzburga i otišao na šišanje za 5 KM.
Nema šanse da ga neko može nadgledati da li sjedi kod kuće. Uostalom ako je zaražen, tu su i ukućani koji će vršljati.
Granice je trebalo zatvoriti, gdje se ko zatekao neka sjedi.
navodno policija obilazi stanove i provjerava
posto kupio po to prodao
:lol:

Pa drotu se parkiras na trotoar pored buregdzinice, blokiras njega i jos 4 auta, on nece ustati da ti kaznu pise jer jede burek i ispunjava listic. A sad ce obilaziti stanove i traziti neke dijasporase...
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#91 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Blixen »

znaci sletis u Sarajevo, obecas da ces se pridrzavati izolacije i odes gdej ti je volja

a sta onda ovi pricaju?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-ne-b ... /200316143
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#92 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by Nadzorna_ploca »

Zatvoriti aerodrome.
Ukljucujuci i one u Trebinju i Bihacu.
Sve ostalo je prdina bara pa i to potpisivanje dokumenata i kontrolisanje od strane nadleznih organa. Sljedecih po mjeseca svako nek se drzi gdje je do tad bio, osim nekih bas vanrednih stanja.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#93 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

Maraschino wrote: 16/03/2020 11:44
¤ jelena ¤ wrote: 16/03/2020 01:56
Maraschino wrote: 15/03/2020 21:01

:-)
E, ovo je već nešto!

Sad napraviti spiskove ovih što su već ušli bilo kojim prevoznim sredstvom, ako je ikako moguće, i staviti ih u karantin do testiranja.

Ako virusa nema - šetaj slobodno, a ako ima ostaješ u karantinu u zdravstvenoj ustanovi, postojećoj ili improvizovanoj i to je to - za početak,

a onda, državo, saniraj štetu koju je mameni putnik napravio u međuvremenu, samo se pozdravljajući s prijateljima, braćom, kumovima...

Btw...troškove testiranja da snosi putnik, lično, po cijeni istoj kao iz zemlje iz koje dolazi.

Eto, da se pitam, ja bih tako.
Sto bi rekli stari Tajvanci, sreca pa se ti ne pitas.
Što bi rekla moja mudra kona iz Dalmacije...sidi di si, ni za di si - nisi.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#94 Re: SVI NA LETU IZ NJEMACKE IDU U KARANTIN 14 DANA !!

Post by ¤ jelena ¤ »

Sierra club wrote: 16/03/2020 13:57 Izgleda da nema šatora i da svi BiH državljani sa zapada će moći da idu kući. To je ok strategija ako imaju prazan stan/kuću za sebe. Ali ako moraju dijeliti stan sa porodicom onda oni imaju mjeru zabrane a porodica nema. znači oni zaraze porodicu za par dana i porodiča širi virus dalje.

Znači očekuje vas ista situacija kao i u italiji ako se ovako nešto dopusti. U slučaju da zaraženi nema porodice, onda će valjda sam morat izać da kupi sve namirnice, I valjda će tako zaraziti ostatak stnovništva.

Ipak nada ostaje jer dolazi ljeto i polako se gradi imunitet "čopora". Herd immunity.

Ovo je ipak bolje nego ništa.
O tome ti pričah sve vrijeme...

Jah ljeto...to ko onomad kad je gorio Prenj ili ne znam koja planina već - pa se čekala kiša da požar ugasi.

Ma da je neko pokušao dozvat...tunge vunge i to - ni to.
Locked