sveto trojstvo- sta je to???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#401 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by IZVANZEMALJAC »

Vincent Raine wrote:Sva salva pitanja se vrti oko nerazumjevanja Svetog Trojstva. Nerazumijevanje opet dolazi od neprihvatanja Rijeci. Kada bi prihvatili Rijec prihvatili bi i Oca i Sina i Duha Svetog. Sveto Trojstvo bi tada imala svoj smisao i postalo kristalno jasno.

Ostalo mi je jos da se spustim na nivo ucitelja neke osnovne skole pa da na taj nacin djecici pokusam objasniti Sveto Trojstvo kroz jedan od najbanalnijih primjera iz ovozemaljskog svijeta. Istina, nije i najadekvatniji za to ali moze pribliziti razumijevanje Svetog Trojstva. Pitate se, kako Jedan kad su trojica!?

Ponavljam, samo je Jedan Bog a tri su Bozanske osobe.

H2o u ovozemljaskom svijetu vidimo i nalazimo u tri razlicita agregatna stanja zavisno od uslova (voda, para, led) ali uvijek u konacnici kao H2o. Nesto slicno, ali nikako isto, vidimo i u Svetom Trojstvu.

Kao sto voda nije led, i kao sto led nije para, i kao sto para nije voda tako ni Sin nije Otac, Otac nije Duh Sveti, Duh Sveti nije Sin ali kao sto su i voda i para i led uvijek u konacnici H2o tako su i Otac i Sin i Duh Sveti u konacnici Bog.

Primjer je u najmanju ruku neumjestan ali eto, moj je grijeh sto sam putem jednog takvog ogranicenog i banalnog primjera pokusao objasniti Sveto Trojstvo, najvecu tajnu krscanske vjere.
Otac, sin i duh su jedna osoba iako su posve različiti, oni su jedno iako je svaka osoba drugačija po svojim svojstvima i znanju.
A o onom danu i času nitko ne zna, pa ni anđeli na nebu, ni Sin, nego samo Otac." (Mk 13, 32)
Sin ne zna kada će biti Sudnji dan. Isus je takođe rekao da sam brez Oca nemože ništa.

Ako su istinski jedno onda bi trebali barem znanje da djele.
Led može postati voda, voda može postati para i obrnuto jer su u suštini h2o. Sin nemože biti Otac jer nemaju ista znanja i moči u suštini nisu isto.
User avatar
minci
Posts: 126
Joined: 22/09/2008 17:29

#402 Re:

Post by minci »

sirotanovic wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sirotanovic wrote: "Opet o toj, za muslimane velom obavijenoj krcanskoj tajni, Svetom Trojstvu...

Kad za vas "poslanik" postane Sinom Bozjim, kad kazete Isus je Uskrsnuo od mrtvih a ne "njima se pricinilo", kada se pocnete krstiti u ime Oca i Sina i Duha Svetoga, ta Milost Bozja, to za vas tesko prihvatljivo Sveto Trojstvo postat ce kristalno jasno.

S obzorim da sumnjam u to.... ostaje Vam objasnjene koje dade sv. Augustin koji kaze "Prije ces sva mora kascicom presuti, nego li nevjerniku objasniti i pribliziti Sveto Trojstvo".

Zivili :-D
U tom grmu lezi zec, ko biva to se ne moze objasniti, vec kada se pocnete krstiti tada cete saznati. Jeftin trik za naivne i lakoumne. :wink:
Ne bih rekao tako; zvuci grubo. Napisah ranije ovo....

Zasto je muslimanima tako tesko shvatiti Sveto Trojstvo!? Iako priznaju i iscitavaju Evandjelje, priznaju Isusa, oni se ipak oglusuju o Njegove upute i naredbe. Muslimani ne priznaju Isusa kao Sina Bozjeg, ne vjeruju da je Isus uskrsnu nego kazu „njima se ucinilo“, ne krste u ime Oca i Sina i Duha Svetoga, dakle neposlusni su mu i nisu culi Njegovu Riječ.

Muslimani ne priznaju Isusa kao Sina Božjeg, nego kažu On je poslanik iako u Evandjelju mogu procitati:

„Dok je Ivan krstio sav narod, krstio se i Isus. Kad se on molio, nebesa se otvore, a Sveti se Duh u tjelesnome obličju goluba spusti na njega. S neba se začuje glas: 'Ti si moj ljubljeni Sin! Ti si moja radost!' „ ( Lk 3, 21-22)

Muslimani ne krste u ime Oca i Sina i Duha Svetoga iako u Evandjelju mogu procitati Isusovu uputu:

„Isus im pristupi i prozbori: "Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! Podjite dakle i ucinite mojim ucenicima sve narode krsteci ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i uceci ih cuvati sve što sam vam zapovjedio! I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta." (Mt 28,16-20)

Muslimani ne vjeruju u Kristovo Uskrsnuce iako u Evandjelju mogu procitati:

„Reče joj Isus: "Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.“ (Iv 11, 25)

„I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: "Mir vama!" Zatim će Tomi: "Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran." Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!" Reče mu Isus: "Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!" (Iv 20, 26-30)

Kako onda ocekivati razumjevanje Svetog Trojstva!? Kako ocekivati nadahnuce i milost Boziju posredstvom Duha Svetoga koji otkriva tajne vjere?

Ne ponasaju li se muslimani bas kao i nevjerni Toma!?
Esselamu alejkum =(Neka je mir na vas Boziji)
Samo nekoliko navoda iz tri najvece Bozije knjige a mozda drugi put nesto vise o svemu!!

1. "Jer kad neznabošci ne imajući Zakona sami od sebe čine što je po Zakonu, oni Zakona ne imajući sami su sebi Zakon. Oni dokazuju da je ono napisano u srcima njihovijem što se čini po Zakonu, budući da im savjest svjedoči, i misli među sobom tuže se ili pravdaju." (Rimljanima 2,14-15. [Indžil]Novi zavjet knjiga data Isusu )

2. "Sve su Riječi Božije čiste; On je štit onima koji se uzdaju u Nj. Ništa ne dodaj k Rječima Njegovijem, da te ne ukori i ne nađeš se laža." (Priče Solomunove 30,5-6. [Tevrat]Stari zavjet )

3. "A tebi (muslimanima) objavljujemo Knjigu, samu istinu, da potvrdi Knjige prije Nje objavljene i da nad Njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; svima vama smo Zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti." (Kur'an 5,48.)
User avatar
minci
Posts: 126
Joined: 22/09/2008 17:29

#403 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by minci »

Esselamu alejkum

Sada cu prvo postaviti nekoliko pitanja:
1. Dali sve monoteisticke religije zidovi, krscani, muslimani vjeruju da je Bog=Allah a rijec koju je Isus/Isa a.s. upotreblajvao za stvoritelja "OCA" je Elloih svevisnji, svemoguci, stvorio svijet, zemlju i sve sto je na njoj!
Odgovor.. DA
2. Dali vjeruju da je Bog svorio Adama/Adema i Evu/Havu? Prvo Adama/Adema od zemlje i vode UDAHNUVSI mu zivot=dusu i DUH=(Ruh) a zatim od njega njemu zenu Havu/Evu?
Odgovor.. DA
Znaci stvorio je sve i covjeka kakvi smo i mi danas po izgledu ali ne u tijelu neke zene jer ne bijase nista kao sto stoji u Mojsievoj U pocetku bijase samo rijec.. Cija rijec?, Bozija Rijec.. Jer On je to stvaranje zamislio, jer sta ON zamisli, moze samo da kaze Budi i to bude!

Nastavit cu sledeci put!
Last edited by minci on 05/11/2008 17:07, edited 1 time in total.
User avatar
minci
Posts: 126
Joined: 22/09/2008 17:29

#404 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by minci »

Esselamu alejkum

Pa ako ljudi ove tri najvece nabrojane religije vjeruju u jednog Boga koji je sve stvorijo kako onda mogu vjerovati da je Bog dosao medju ljude u tijelu "svoga sina" Isusa kada je jos davno prije Isusa na trazenje Mojsijevo/Musaovo a.s. da se pokaze njemu i narodu njegovom ovako mu rekao

"Opet reče Mojsije: molim te pokaži mi slavu svoju. A Gospod mu reče: učiniću da prođe sve dobro moje ispred tebe, i povikaću po imenu: Gospod pred tobom. Smilovaću se kome se smilujem, i požaliću koga požalim. I reče: ali nećeš moći vidjeti lica mojega, jer ne može čovjek mene vidjeti i ostati živ. A Gospod siđe u oblaku, i ostade ondje s njim, i povika po imenu: Gospod. Jer prolazeći ispred njega vikaše: Gospod, Gospod, Bog milostiv, žalostiv, spor na gnjev i obilan milosrđem i istinom. Koji čuva milost tisućama, prašta bezakonja i nepravde i grijehe, koji ne pravda krivoga, i pohodi grijehe otačke na sinovima i na unucima do trećega i četvrtoga koljena. A Mojsije brže savi glavu do zemlje i pokloni se." (Druga Mojsijeva 33,18-20; 34,5-8. [Tevrat] ) Kada je Mojsije savio glavu i poklonio se te povjerovao da nemoze vidjeti svoga Stvoritelja, "Oca" zasto neki govorimo danas da se Stvoritelj pokazao ljudima u Isusu?, jer zna se sta se desilo sa brdom u koje je gledao Mojsije kada se Bog ukazao tom brdu!


"Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nijesam došao da donesem mir nego mač.Jer sam došao da rastavim čovjeka od oca njegova i kćer od matere njezine i snahu od svekrve njezine: i neprijatelji čovjeku postaće domašnji njegovi." (Matej 10,34-36. [Indžil] )

Pa postali su mu neprijatelji zidovi njegovi jer se i sam rodio kao zidov i tako je uvijek bilo, znamo svi, kada su poslanici dolazili sa objavom sa Rijeci Bozijom tj. uputom covjeku kojim putem da ide, sta da slijedi pa i sa poslednjim poslanikom Muhamedom a.s. ali sta znace ove rijeci od Isa a.s. kakav je to on mac tada donio ljudima kad se zna da nije nasilje propovijedao i da je i njegov pozdrav bio Neka je na vas mir Boziji o tome kaze sledeci navod:

"A svrh svega uzmite štit vjere o koji ćete moći pogasiti sve raspaljene strijele načastivoga; i kacigu spasenija uzmite i mač duhovni koji je riječ Božija." (Efescima 6,16-17). [Indžil] ) Isus nije ovim rijecima ni u kom slucaju rekao da je on Bog nego da on samo donosi Rijeci Bozije ljudima a koje su Vjera u jednog Boga koji nas je stvorio koji je pod znacima navoda Otac njegov i Otac cijelog ljudskog roda, otac duhovni i da ljudi tu Vjeru u jednog Boga uzmu kao svoj najaci stit od djavola/sejtana/iblisa(necastivog) koji ih odvodi sa Pravog puta jer se nije htio pokloniti prvom stvorenom Bozijem covjeku Adamu te mu tako postao neprijatelj njegov i onaj koji ce covjeka do sudnjeg dana da nagovara da ne slijedi svog Stvoritelja Boga nego njega(sejtana) da mnogi ljudi danas to nagovaranje tj, te "raspaljene strelice" ne mogu odbiti od sebe i svoje duse jer ne zele da slijede Bozije upute ispravne vjere koju him po odabranim medju ljudima poslanicima On Bog objavljuje jer je milostiv prema svom stvorenju iako je zgrijesilo odmah nakon stvaranja te zato nije tada moglo ostati u raju ali i na zemlji bi mu bilo lijepo do casa smrti koji mu je odredjen, kada bi slijedio Njegove Bozije zakone jer samo Bog zna sve a Poslanici njegovi i covjek samo onoliko koliko him On dozvoli!

Ivan 20:17 Isus joj rece (Mariji Magdaleni): "Ja se uzdizem svom Ocu i tvom ocu; i mom Bogu i tvom Bogu". znaci Bog/Allah je "otac" sviju nas iako mi nismo stvoreni kao ni Marija Magdalena na taj nacin kao Isus....
On posalje andjela/meleka zeni koja je u drugom stanju i udahne dusu ozivi dijete (taj momenat osjeti svaka zena) a i o tome nam je dostavio znanje i svako ima svoju svrhu rodjenja a Isus je imao svoju svrhu da je na taj nacin dat Merjemi/Mariji jer je bila vjernica u Boga jednoga i da bude kao dokaz ljudima da Bog moze sve jer kako je stvorio prvog covjeka Adama/Adema tako moze na bilo koji nacin stvoriti bilo koga i u svako doba ako hoce " Njegova je vlast i na nebesima i na zemlji" i tako ce nas sve ozivjeti u odredjeni dan a sto neko napisa da muslimani ne vjeruju u Isusa, muslimanima je naredjeno da vjeruju u Isusa onako kako je naredjeno i oni tako vjeruju i naredjeno him je da potvrde i vjeruju da je ta knjiga koja je data Isusu Rijec Bozija i knjige prije te knjige ali ne i da se po tim knjigama povode i zive osim onoga sto je On htio, jer muslimanima tj. svim ljudima na zemlji koji vjeruju u jednog Boga Stvoritelja zemlje i cijelog svemira je data nova i poslednja knjiga tj. uputa i kao sto stoji:

"O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Rijec Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?! Njegovo je ono sto je na nebesima i ono sto je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok.
(Kur'an 4,171.)

"I ako te o­ni budu u laz utjerivali, ti reci: "Meni - moja, a vama - vasa djela; vi necete odgovarati za o­no sto ja radim, a ja necu odgovarati za o­no sto vi radite."
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#405 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

@minici,
svidila si mi se kad si poćela da navodiš ono što spaja muslimane i kršćane, možda bi na tome trebalo više poraditi, ja mislim da su sve razlike dobro potabirene na ovom forumu, hajdemo pokušati poraditi na sličnostima. :mrgreen:
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#406 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by black »

melac wrote:@minici,
svidila si mi se kad si poćela da navodiš ono što spaja muslimane i kršćane, možda bi na tome trebalo više poraditi, ja mislim da su sve razlike dobro potabirene na ovom forumu, hajdemo pokušati poraditi na sličnostima. :mrgreen:
iliti na transcedentnom jedinstvu abrahamskih religija ;)
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#407 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

A naći ćemo nešto, pa valjda postoji. evo za primjer, najbitniji: svi smo ljudi, šta nam treba već nit koja nas povezuje.
User avatar
minci
Posts: 126
Joined: 22/09/2008 17:29

#408 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by minci »

melac wrote:A naći ćemo nešto, pa valjda postoji. evo za primjer, najbitniji: svi smo ljudi, šta nam treba već nit koja nas povezuje.
Es selamu alejkum

Pa za sve bi kao prvo trebalo biti da je dovoljna nit koja nas povezuje ta da je Jedan Bog nema vise drugih Bogova i on je nevidljiv za sada za sve nas ljude u bilo kojem vremenu da smo zivjeli i koji sada zivimo jer sta je htio Isus/Isa a.s reci kada je Tomi rekao "Povjerovao si jer si me vidio" "Blazeni oni koji vjerovase a ne vidjese"

Isus nije sigurno time na sebe mislio jer on je bio vidljiv za svakoga nego na njegovog i naseg stvoritelja Boga jer je on Isus sa Njegovom Bozijom dozvolom uz pomoc lijecio i ozivljavao mrtve i druge mudzize! Svima koji vjeruju je poznato da je Dzibril/Gabirjel uvijek bio prisutan uz Bozije poslanike, kojeg su samo oni vidjeli i culi jer Andjeli/Meleci su nevidljiva duhovna bica preko kojih je Bog komunicirao sa svojim odabranim robovima a veoma rijetko i direktno razgovarao kao npr. sa Mojsijem/Musaom i jos malo njih.

110. Kad Allah/Bog rekne: "O Isa, sine Merjemin, sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj: kada sam te Džibrilom/Gabrielom pomogao pa si s ljudima, u bešici i kao zreo muž, razgovarao; i kada sam te pismenosti i mudrosti, i Tevratu i Indžilu naučio; i kada si, voljom Mojom,od blata nešto poput ptice napravio i u nju udahnuo, i kada je ona, voljom Mojom, postala ptica; i kada si, voljom Mojom, od rođenja slijepa i gubavca iscijelio; i kada si, voljom Mojom, mrtve dizao; i kada sam od tebe sinove Israilove odbio, kad si im ti jasne dokaze donio, pa su oni među njima koji nisu vjerovali - povikali: ’Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina!’
111. I kada sam učenicima naredio: ’Vjerujte u Mene i Poslanika Moga!’ - oni su odgovorili: ’Vjerujemo, a Ti budi svjedok da smo mi muslimani’.”

112. A kada učenici rekoše: "O Isa, sine Merjemin, može li nam Gospodar tvoj trpezu s neba spustiti?" - on reče: "Bojte se Allaha ako ste vjernici."

113. "Mi želimo" - rekoše oni - "da s nje jedemo i da naša srca budu smirena i da se uvjerimo da si nam istinu govorio, i da o njoj budemo svjedoci."

114. Isa, sin Merjemin , reče: "O Allahu/Boze, Gospodaru naš, spusti nam s neba trpezu da nam bude blagdan, i prvima od nas i onima kasnijim, i čudo Tvoje, i nahrani nas, a Ti si hranitelj najbolji!"

115. "Ja ću vam je spustiti" - reče Allah -"ali ću one među vama koji i poslije ne budu vjerovali kazniti kaznom kakvom nikoga na svijetu neću kazniti."

116. A kada Allah rekne: "O Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: ’Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha!’" - on će reći: "Hvaljen neka si Ti! Meni nije priličilo da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to već znaš; Ti znaš šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; Samo Ti jedini sve što je skriveno znaš.

117. Ja sam im samo ono govorio što si mi Ti naredio: ’Klanjajte se Allahu, i mome i svome Gospodaru!’ I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio, a kad si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad svim bdiš.

118. Ako ih kazniš, robovi su Tvoji, a ako im oprostiš, silan i mudar ti si."
Al-Maida 110-118

Male razlike su i u Bibliji koje govore o Isusu na ovaj nacin samo sto svi ne razumiju i nisu sposobni tumaciti Bozije rijeci, danasnja omladina (ne sva) pogotovo ne razmislja duboko, a vjerovatno i hiljadama godina prije je bilo onih koji su slabo razmisljali. Evo jedan citat iz Biblije:

1.Korinčanima 8:5,6 „ Naime ,
iako ima onih koji se naziva bogovima, bilo na nebu, bilo na zemlji, jer ima mnogo „bogova“ i mnogo „gospodina“, za nas postoji jedan Bog Otac, koji je sve stvorio i za kojega mi živimo i jedan Gospodin Isus Krist, po kojemu je sve stvoreno i po kojemu mi živimo“

Kao prvo navodi se da postoji mnogo bogova tj. onih koji se nazivaju bogovima (mnogi kraljevi su sebe nazivali bogovima)sto je napisano pod znacima navoda to znaci da su neki ljudi ili dzini ili Andjeli/Meleci (kao sto je Iblis/djavo) davali ili jos uvijek daju za pravo da sebe nazivaju bogovima (mnogi obozavaju danas djavola, tih satanisticikih sekti ima puno u svijetu danas) pa ima mnogo "gospodina" i Gospodina(Poslanika) Adam, Mojsije, Noa, Lukman, Jozef, Isus, Muhamed i jos mnogi da ne nabrajam, zatim dolazi opet zarez pa stoji tvrdnja koja govori da je taj jedan Bog Otac (nema dva, tri ili vise) za sve nas koji je sve stvorio, svemir, zemlju, Andjele/Meleke, Dzine i nas covjeka sa ciljem da ga velicamo i hvalimo da mu se klanjamo kao savrsenom nasem Stvoritelju zatim dolazi (i) naglasak je na i te znaci plus Isus je odvojeno od Boga Oca nije on Bog, pa se ta tvrdjna poslije i odnosi na svjedocenje ljudima da je Isus/Isa a.s. Krist jedan (nema dva Isusa) poslije toga je opet zarez i poslije tog zareza na kraju stoji tvrdnja "po kojemu je sve stvoreno i po kojemu mi zivimo" ova tvrdjnja se ne odnosi na Isusa kao sto mnogi mozda bukvalno u nastavku tumace i koji citaju rijec iza rijeci a ne u cijelom kontekstu citata nego ona se odnosi na ovaj dio: "Naime, za nas postoji jedan Bog Otac, koji je sve stvorio i za kojega mi živimo, po kojemu je sve stvoreno i po kojemu mi zivimo!" i po kojem je zivio i sam Isus/Isa a.s i svi ostali poslanici od prvog do poslednjeg koji su navedeni u svetim knjigama a i mnogi sveti tj. uceni ljudi bilo koje vjere koji su ispravno vjerovali da je Bog jedan a ne torjica u jednom! Ne moze se jedna ljudska osoba dijeliti na troje u bilo kojem smislu a kamoli Dragi nam Allah/Bog! Bog je jednoca sa svim svojim velicinama i odlikama!

Zasto bi se Bog kao trojica u jednom ljudima predstavio kad je Svemoguci i Sveznajuci?, mogao bi kao Bog da bude ako bi htio medju ljudima takav kakav jeste kao JEDAN BOG kako je ljudima obznanio kakav je a ako bi u Isusu bilo to neko trojstvo 1.otac i 2. sin i 3. duh onda bi mirno mogli reci da je i u Adamu/Ademu trojstvo jer je i u njega udahnut duh i Bozija rijec, pa i njega smatrati kao boga kao i Isusa, pa u ostalim poslanicima, te bi njih sve mogli smatrati bogovima i sinovima bozijim jer svi su imali neke nadnaravne sposobnosti, pa i za sve nas koji iskreno od srca vjerujemo u Boga jer u svima nama je Duh Boziji i rijec Bozija. DUH nije osoba niti tijelo, to je ono nesto neopipljivo rukama, Duh je nesto sto nije vidljivo okom, cime smo nadahnuti od Boga jos prije i nego se rodimo a kad postanemo zreli onda to razumom, zadivljujucim mozgom svojim, koji nam je Dragi Bog stvorio Njegov put slijedimo usavrsavajuci svoj Duh iduci putem dobra ocekujuci nagradu na sudnjem danu ili se okrenemo putem zla, koje je puno lakse slijediti na ovoj nasoj zemlji ali ce biti veoma tesko izdrzati kaznu koju zasluzimo time kada nam bude svima sudjeno na onom svijetu! Sabur/Strpljenja, dozivjet cemo svi! Rijec Bozija nije osoba niti tijelo, nego uputa ljudima kako da provedu svoj zivot na zemlji posto nisu ostali u Raju/Dzenetu zaslugom iblisa/djavola, boreci sada na zemlji da ponovo zasluze dobrim djelima da se vrate tamo gdje su bili na samom pocetku, gdje je u stvari i najljepse!

Zahvaljujem Dragom Bogu sto nas je stvorio i poslije velike greske prvog covjeka ipak nam dao sve ove ovozemaljske ljepote koje mozemo sa umjerenosti da koristimo postujuci Njegove zakone a za zasluzene nagrade i kazne tamo kad ponovo budemo ozivljeni pobrinut ce se ON, nikome ni manje ni vise nego sto je sam zasluzio!
Last edited by minci on 06/10/2008 15:14, edited 2 times in total.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#409 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by kockica_kockica »

minci odavno nisam procitala ovako lijepe postove na ovoj temi.. svaka ti cast... :)
User avatar
minci
Posts: 126
Joined: 22/09/2008 17:29

#410 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by minci »

kockica_kockica wrote:minci odavno nisam procitala ovako lijepe postove na ovoj temi.. svaka ti cast... :)
Sva najveca hvala pripada Njemu jednom jedinom Bogu/Allahu ili kako vec na kojem jeziku Ga zovu! Svako od ljudi ko vjeruje, poziva se na Bozije Knjige kao svoj izvor pa i ja ali cesto njhovo pravo uporiste nije Bozija Kniga nego njihova osobna interpretacija Bozije Knjige, njihova interpretacija dvosmislenih elemenata u Knjigama i raznih izmjena tokom vijekova, tj. nacina prevodjenja ili shvatanja a svi ne shvatamo isto. Ja se nadam samo da sam i da cu ostati na pravom putu i da ga molim da mnogi ljudi koji budu zavedeni od sejtana/necastivog uspiju da pronadju svoj pravi put prema Njemu prije nego sto him cas smrti dodje! "Covjeku je smrt bliza nego kragna za vratom", svakodnevno smo svjedoci toga na razne nacine, mnogi ljudi legnu da spavaju i ne ustanu, ne probude se vise, Dragi Bog uzmima duse kako on hoce i kad i kome hoce, kao sto je i dao i ON jedino zna sve razloge zasto je tako odredio!

Es selamu alejkum/Neka je mir na vas Boziji!
User avatar
yaakob
Posts: 1
Joined: 11/05/2009 11:09
Contact:

#411 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by yaakob »

Šteta da sam propustio ovu temu, nažalost kasnim malo :)
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#412 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Truba »

i dalje nisam skontao
ali ima logike

Image
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#413 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by tranquil »

hahaha pa kako nisi, dobar je fol - jedna besplatna kafa po osobi, a hrišćanstvo smatra da jedan Bog ima svoje tri božanske "osobe", tri pojavna oblika.

Inače, ja vjerujem u uskrsnuće... tema starijih više od jedne decenije. :D
Post Reply