Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
shbc
Posts: 3344
Joined: 20/07/2012 12:13

#326 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by shbc »

Smrcak15 wrote:
Postavljeno pitanje NASA:i
http://www.islamanswering.com/subpage.p ... cle&aid=43
The following is an answer from Nasa confirming this scientific fact:

Subject: Re: Do mountains contribute to the Earths crust stabalization Date: Tue, 9 Dec 1997 02:53:21 -0500 From: [email protected] (Clark R. Wilson) To:
[email protected]

Yes - in the sense that most mountains are low density material, relative to surrounding stuff, and therefore represent a more stable physical configuration - low density over high density - than the situation where high density material overlies low density (in whichcase the buoyant tendency is for the low density stuff to pop to the surface.
Best regards,


Clark R. Wilson Program Scientist, Geodynamics and Geopotential Fields NASA Headquarters Code YS Washington, DC 20546
202-358-1373 202-358-2770 (FAX)
:lol: :lol: :lol:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#327 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 01:45, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#328 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

pussysmoke wrote:
Smrcak15 wrote:Pegasus je mitsko bice na zemlji, ali to ce biti obicne zivotinje u raju, jasno je poslanik rekao da u Raju imaju krilati konji, tako da ja vjerujem u postojanje takvih zivotinja u raju.

ako Bog daje ribama u vodi krila da mogu da lete po zraku, logicnije je da konji onda dobiju krila jer su vise na kopnu nego sto su ribe van vode.
Prijatelju, mislim da je tvoj problem to što nikada ne pročitaš ono što si napisao.

Ot:

neznam sta hoces da kazes, definisi malo bolje a ne da mi se obracas u zagonetkama i ja moram lomit mozak sta hoces da kazes.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#329 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 01:45, edited 1 time in total.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#330 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:
Dope_Man wrote:Nazalost, nije trol. Trolova ovdje ima, ali Smrle je u svoje uvjeren 200%. Npr. to sto je napisao gore je slicno necemu u sta jedan moj jaran mene pokusava uvjeriti konstantno a to je: ''Muslimani NIKADA nisu poceli nijedan rat, oni su se samo branili''.. naravno, lik je, kao i Smrle, opcenito neobrazovan i mnoge najobicnije stvari su mu nepoznate, nema nikakvog odgovora kako su to muslimani u samoodbrani, braneci svoju teritoriju, dosli do juga Spanije, pokrili komplet sjevernu Afriku i pokucali na vrata Beca.. al ce tvrditi do besvjesti, potpuno uvjeren u to, da nikada muslimani nisu napali bilo koga, da niko nije presao na islam jer mu je bio zivot u opasnosti itd.. sve sto vec i sam Smrle tvrdi.
da su muslimani tjerali u islam, nigdje srbina i hrvata nebi bilo na balkanu pod osmanskom vlascu

a eno crkvi iz srednjeg vrijeka i dalje stoje nisu porusene a i krscana ima vise od muslimana na balkanu.
Po toj logici bi onda i Turska prešla na kršćanstvo,i svi Arapi.I njima su vladali Englezi i Francuzi! :-D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#331 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

"Smrcak15


Ivan 16,13 Ali kad dođe on, Duh istine, uvest će vas u svu istinu, jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti što čuje, i javit će vam buduće stvari.

nemoj slucajno da bi pomislio da se radi o svetom Duhu ovdje jer ces ispasti teski neznalica po pitanju biblije, jer Isus je jasno rekao, ako ja ne odem nece vam doci taj poslije njega, ali kad Isus ode on ce ga poslati, ali sveti duh je bio prisutan i prije isusa i za vrijeme isusa, tako da nemoze biti sveti duh.

pazi sad ovo, Duh isitne, znas li ti da je Duh sinonim za poslanika/proroka u bibliji???

Pogledajmo onda ovo:

1. Ivanova 4,1 Ljubljeni, ne vjerujte svakome duhu, nego kušajte duhove, jesu li od Boga; jer mnogi lažni proroci iziđoše na svijet.

ovdje jasno se kaze da duh moze biti pravi prorok i lazni prorok, zato se treba testirati tako sto se gledati dali vjeruje da je Isus mesija, ako prizna da je isus meslija onda moze proci, ako ne prekrizit ga odmah.

znaci kad isus kaze

Ali kad dođe on, Duh istine

a duh sinonim za proroka, drugima rijecima kada prorok/prolanik dodje.
U istoj toj Bibliji piše da je Duh Sveti došao na Isusove učenike 50 dana poslije Isusova uzašašća!
I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:
Ivan 14,17 Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.
To sam vam govorio dok sam boravio s vama.
Ivan 14,26 Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.
Pišeš gluposti!
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#332 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 01:44, edited 1 time in total.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#333 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

pussysmoke wrote:
Smrcak15 wrote:pucas u prazno druze.
Image
Smrcak15 wrote:Pegasus je mitsko bice na zemlji, ali to ce biti obicne zivotinje u raju, jasno je poslanik rekao da u Raju imaju krilati konji, tako da ja vjerujem u postojanje takvih zivotinja u raju.

ako Bog daje ribama u vodi krila da mogu da lete po zraku, logicnije je da konji onda dobiju krila jer su vise na kopnu nego sto su ribe van vode.
E upravo to je ono što meni nije bilo jasno svih ovih godina. Kakva je to hijerarhija? Kako to da je Bog Svemogući na zemlji prvo ribama koje plivaju dao krila, a poslije će i konjima, kad pomru?
Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#334 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 26/12/2019 01:44, edited 1 time in total.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#335 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

pussysmoke wrote:
patriot_1 wrote:Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
Klasični Bošnjo.
PA NISU SVI TAKI!
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#336 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Ludzak »

Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#337 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by lijepa u dusi »

Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
Ima i nas koji ne kapiramo Smrleta. Lakse... :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#338 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

pussysmoke wrote:
Smrcak15 wrote:Pegasus je mitsko bice na zemlji, ali to ce biti obicne zivotinje u raju, jasno je poslanik rekao da u Raju imaju krilati konji, tako da ja vjerujem u postojanje takvih zivotinja u raju.

ako Bog daje ribama u vodi krila da mogu da lete po zraku, logicnije je da konji onda dobiju krila jer su vise na kopnu nego sto su ribe van vode.
E upravo to je ono što meni nije bilo jasno svih ovih godina. Kakva je to hijerarhija? Kako to da je Bog Svemogući na zemlji prvo ribama koje plivaju dao krila, a poslije će i konjima, kad pomru?
ne kad pomru, jer zivotinje koje umru na zemlji ne ulaze u Raj jer nisu pod testom.

Zivotinje koje su u raju stvorene , kao recimo krilati konji , cak ce i neki ljudi u Raju imati krila da mogu da lete po hadiosima poslanika Muhammeda.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#339 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote: Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
rece mi covjek koji vjeruje da je Bog izasao kroz vaginu zene, bio nemocan da sebi guzicu opere morali drugi se o njemu brinuti, pa poslije kad je odrastao jeo hranu i isao u wc, mozes zamisliti Bog na wc sholji :-) a poslije ga golom ubiju nakn sto ga izbrukaju.

ti covjece vjerujes da su tvog BOga ljudski olos ubili, hej ba sta ti imas kome reci :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#340 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
ne bih ja rekao, evo recimo ja sam u zivotu uspjesan covjek, zavrsio i fax, volim nauku, pa citam naucne casopise , pa to volim analziriati sa Kuranom.

to sto muslimani zadnja rupa na sviralu jeste zato sto su uticali drugi da tako bude, poltoornske vlade koje su gusile svaki vid napretka, plus stranci koji su gusili svaki vid napretka, jer ne zele da imaju konkurenciju u muslimanima.
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#341 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Ludzak »

lijepa u dusi wrote:
Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
Ima i nas koji ne kapiramo Smrleta. Lakse... :D
To znači da nisi pravi vjernik.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#342 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Gojeni H »

Ludzak wrote:
lijepa u dusi wrote:
Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
Ima i nas koji ne kapiramo Smrleta. Lakse... :D
To znači da nisi pravi vjernik.
LuDZaceeeee!

Vasa inteligentnosti, kako se provode dani u Srpskom Gorazdu?
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#343 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by r_faruk »

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
ne bih ja rekao, evo recimo ja sam u zivotu uspjesan covjek, zavrsio i fax, volim nauku, pa citam naucne casopise , pa to volim analziriati sa Kuranom.

to sto muslimani zadnja rupa na sviralu jeste zato sto su uticali drugi da tako bude, poltoornske vlade koje su gusile svaki vid napretka, plus stranci koji su gusili svaki vid napretka, jer ne zele da imaju konkurenciju u muslimanima.
jadni muslimani dalekog istoka.... jasta, nije do njih.... to neko drugi....

citam neki dan, hapse u tunisu ljude koji ne poste.... amerikanci ih hapse vjerovatno.... koje naucne casopise citas?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#344 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Po Smrletu se vidi zašto su muslimani zadnja rupa na sviralu i zašto ne napreduju već decenijama. Čak ih ni njihov bog ne voli.
ne bih ja rekao, evo recimo ja sam u zivotu uspjesan covjek, zavrsio i fax, volim nauku, pa citam naucne casopise , pa to volim analziriati sa Kuranom.

to sto muslimani zadnja rupa na sviralu jeste zato sto su uticali drugi da tako bude, poltoornske vlade koje su gusile svaki vid napretka, plus stranci koji su gusili svaki vid napretka, jer ne zele da imaju konkurenciju u muslimanima.
jadni muslimani dalekog istoka.... jasta, nije do njih.... to neko drugi....

citam neki dan, hapse u tunisu ljude koji ne poste.... amerikanci ih hapse vjerovatno.... koje naucne casopise citas?
i do njih a i do drugih....u slojevitim su problemima koje su se natolozili stoljecima.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#345 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
rece mi covjek koji vjeruje da je Bog izasao kroz vaginu zene, bio nemocan da sebi guzicu opere morali drugi se o njemu brinuti, pa poslije kad je odrastao jeo hranu i isao u wc, mozes zamisliti Bog na wc sholji :-) a poslije ga golom ubiju nakn sto ga izbrukaju.

ti covjece vjerujes da su tvog BOga ljudski olos ubili, hej ba sta ti imas kome reci :-)
Ne vjerujem samo ja u to,ima nas više nego vas muslimana koji vjerujemo da Isus ŽIVI!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#346 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:
Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
rece mi covjek koji vjeruje da je Bog izasao kroz vaginu zene, bio nemocan da sebi guzicu opere morali drugi se o njemu brinuti, pa poslije kad je odrastao jeo hranu i isao u wc, mozes zamisliti Bog na wc sholji :-) a poslije ga golom ubiju nakn sto ga izbrukaju.

ti covjece vjerujes da su tvog BOga ljudski olos ubili, hej ba sta ti imas kome reci :-)
Ne vjerujem samo ja u to,ima nas više nego vas muslimana koji vjerujemo da Isus ŽIVI!
pa i mi vjerujemo da je isus ziv sad, i treba da dodje na svijet pred kraj svijeta.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#347 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
rece mi covjek koji vjeruje da je Bog izasao kroz vaginu zene, bio nemocan da sebi guzicu opere morali drugi se o njemu brinuti, pa poslije kad je odrastao jeo hranu i isao u wc, mozes zamisliti Bog na wc sholji :-) a poslije ga golom ubiju nakn sto ga izbrukaju.

ti covjece vjerujes da su tvog BOga ljudski olos ubili, hej ba sta ti imas kome reci :-)
Zakir je mala maca za navedenog. I meni pokušava nešto objasniti i to koristeci Bibiliju.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#348 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:
"Smrcak15


Ivan 16,13 Ali kad dođe on, Duh istine, uvest će vas u svu istinu, jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti što čuje, i javit će vam buduće stvari.

nemoj slucajno da bi pomislio da se radi o svetom Duhu ovdje jer ces ispasti teski neznalica po pitanju biblije, jer Isus je jasno rekao, ako ja ne odem nece vam doci taj poslije njega, ali kad Isus ode on ce ga poslati, ali sveti duh je bio prisutan i prije isusa i za vrijeme isusa, tako da nemoze biti sveti duh.

pazi sad ovo, Duh isitne, znas li ti da je Duh sinonim za poslanika/proroka u bibliji???

Pogledajmo onda ovo:

1. Ivanova 4,1 Ljubljeni, ne vjerujte svakome duhu, nego kušajte duhove, jesu li od Boga; jer mnogi lažni proroci iziđoše na svijet.

ovdje jasno se kaze da duh moze biti pravi prorok i lazni prorok, zato se treba testirati tako sto se gledati dali vjeruje da je Isus mesija, ako prizna da je isus meslija onda moze proci, ako ne prekrizit ga odmah.

znaci kad isus kaze

Ali kad dođe on, Duh istine

a duh sinonim za proroka, drugima rijecima kada prorok/prolanik dodje.
U istoj toj Bibliji piše da je Duh Sveti došao na Isusove učenike 50 dana poslije Isusova uzašašća!
I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:
Ivan 14,17 Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.
To sam vam govorio dok sam boravio s vama.
Ivan 14,26 Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.
Pišeš gluposti!
evo upravo debata kratka na ovu temu

U istoj toj Bibliji piše da je Duh Sveti došao na Isusove učenike 50 dana poslije Isusova uzašašća!
to nemoze biti onaj Duh istine o kojem Isus govori, jer jasno kaze, ako Isus ne ode DUh nece doci , a Duh sveti je bio prisutan i prije isussa i tokom isusova zivota, jer jasno kaze Isus kad ode da ce ga poslati, znaci uvjet dolaska novog branitelja je odlazak isusa.
Tako da nemoze se odnositi na duh svetog koji je kako ti kazes dosao 50 nakon isusa uzdignuca, jer kotrira Isusovim rijecima i jos nesto uz to, jasno kaze govori ce buduce stvari, kad je to DUh sveti dosao i govorio buduce stvari, i kad je to Duh svetio poucavao o svemu?

znaci:

Duh sveti prisutan prije isusa
Duh sveti prisutan za vrijeme Isusa na zemlji
Isus kaze , uvjet da drugi branitelj dodje jeste odlazak Isusa sa zemlji
Zato nemoze duh sveti biti branitelj koji je bio prisutan prije i za vrijeme Isusa, jer nema logike da govori onda

Ivan 16,7 No kažem vam istinu: bolje je za vas da ja odem: jer ako ne odem, Branitelj neće doći k vama; ako pak odem, poslat ću ga k vama.

a biblija kaze da je Duh sveti bio i prije i za vrijeme Isusa.

Ivan 20,22 Kad je bio ovo rekao, dahnu u njih i reče: "Primite Duha Svetoga!
znaci stigao za vrijeme zivota isusa a Isusa kaze jer ako ne odem, Branitelj neće doći k vama
I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:
Isus je branitelj po bibliji

1. Ivanova 2,1 Dječice moja, ja vam ovo pišem da nebiste griješili. Ali, ako netko zgriješi, mi imamo jednog branitelja pred Ocem, Isusa Krista, koji je pravedan;

kad kaze isus da ce poslati drugog branitelja, to znaci bit ce poslat covjek kao Isus, po bibliji Duh moze da bude sinonim za poslanika/proroka
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#349 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

JVC wrote: Zakir je mala maca za navedenog. I meni pokušava nešto objasniti i to koristeci Bibiliju.
mozes li osporiti ono sto sam ti odgovorio juce, i molim te fino qoutaj i nepravi corbu gdje se nezna koji je moj a koji tvoj tekst da ti se zamanta
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#350 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by JVC »

Koristio sam samo islamske izvore, tako da otpada prica kako su to nevjernici pisali samo iz jednog razloga da napakoste Kuranu.
U zadnje vrijeme slusam price kako je Kuran prepun naucnih dokaza, pa bih zelio da mi neko od bolje upucenih objasni dole navedeno.

Besim Korkut Nun. Tako Mi kalema i onoga što oni pišu Kuran (68:1)
Mufti Taqi Usmani Nun , by the pen and what they write,
Muhammad Marmaduke Pickthall Nun. By the pen and that which they write (therewith),
Sahih International Nun. By the pen and what they inscribe



Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
Iz mnogih izvora kao sto su hadisi, misljenja prvih islamskih ucenjaka dobio sam odgovor da se radi o velikom kitu koji na ledima nosi 7 planeta.
Navodno, kad se kit uzenimiri onda nastaje potres na zemlji. Ono sto je jos interesantno da ljudi koji su zivjelu u 7 stoljecu kao sto je Ibn Abas, Tabarien koji je umro pocetkom 10 stoljeca, Qurtubi koji je zivjeo u 12 stoljecu Ibn Kathir zivjeo u 14 stoljecu slazu se u jednoj stvari, a to je da zemlja nije svernog oblika. Zasto? Iz samo jednog razloga jer Kuran nas poucava da je zemlja ravna ploca i da je ucvrscena na velikom kitu (Nun).


Ibn Abas
"And from his narration on the authority of Ibn 'Abbas that he said regarding the interpretation of Allah's saying (Nun): '(Nun) He says: Allah swears by the Nun, which is the whale that carries the earths on its back while in Water, and beneath which is the Bull and under the Bull is the Rock and under the Rock is the Dust and none knows what is under the Dust save Allah. The name of the whale is Liwash, and it is said its name is Lutiaya'; the name of the bull is Bahamut, and some say its name is Talhut or Liyona. The whale is in a sea called 'Adwad, and it is like a small bull in a huge sea. The sea is in a hollowed rock whereby there is 4,000 cracks, and from each crack water springs out to the earth. It is also said that Nun is one of the names of the Lord; it stands for the letter Nun in Allah's name al-Rahman (the Beneficent); and it is also said that a Nun is an inkwell. (By the pen) Allah swore by the pen. This pen is made of light and its height is equal to the distance between Heaven and earth. It is with this pen that the Wise Remembrance, i.e. the Guarded Tablet, was written. It is also said that the pen is one of the angels by whom Allah has sworn, (and that which they write (therewith)) and Allah also swore by what the angels write down of the works of the children of Adam. http://altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo ... nguageId=2

On rece: Allah s zaklinje s Nun, koji je kit koji nosi zemlju na svojim ledima a dok je u vodi.Zatim je tu bik, ispod bika je stjena, ispod je prasina, i nito ne zna sto je ispod prasine osim Allaha.Kit s zove Liwash, takode ime mu je Lutiaya, ime bika je Bahamut.A neki kazu da je Talhut ili Liyona.Kit se nalazi u moru Adwad, i to je kao mali bik u velikom moru.More je smjesteno u udubljenoj stjeni i postoji 4 hiljade napuklina.Iz svake napukline voda izbija napolje.Takode je receno da je Nun jedno od imena Gospodara.

Ibn Kathir
It was said that "Nun" refers to a great whale that rides on the currents of the waters of the great ocean and on its back it carries the seven Earths, as was stated by Imam Abu Jafar Ibn Jarir. Narrated by Ibn Bashar, narrated by Yahya, narrated by Sufyan Al-Thuri, narrated by Sulayman Al-Amash, narrated by Abu Thubian, narrated by Ibn Abbas who related, "The first thing that Allah created was the pen and He said to it ‘Write’. The pen asked, ‘What shall I write?’ Allah said, ‘Write (the) fate (of everything).’ So the pen wrote everything that shall be from that moment until judgment day.

Then Allah created the "Nun" and He caused steam to rise out of which the heavens were created and the Earth was then laid flat on the Nun’s back. Then the Nun became nervous and (as a result) the earth began to sway, but (Allah) fastened (the earth) with mountains lest the earth should move …

Bilo je receno da je "Nun" ukazuje na velikog kita, koji pliva na izvorima velikog okeana i na ledima nosi 7 zemalja, kao sto je izjavio imam Abu Jafar Ibn Jarir.Pripovjedano od Ibn Bashar od Yahya od Sufyan Al-Thuri od Sulayman Al-Amash od Abu Thubian, od Ibn Abbas koji je objasnio, Prvu stvar sto je Allah stvorio bilo je olovka, On rece olovci pisi.Olovka upita, :Sta treba zapisati? Allah rece: "Zapisi sudbinu svega od pocetka od sundnjeg dana."
Zatim je Allah stvorio "Nun" i On je uzrokovao paru da se uzdigne od cega su nebesa stvorena.Zatim je zemlja poravnjena ploca stavljena na leda Nun [kit].Zatim Nun je se unervozio i zemlja se pocela pomjerati, ali Allah je ucvrstio zemlju tako sto je stavio planine das zemlja ne pomjera.
Ako zelite provjeravati lanac svih ovih prenosioca hadisa jer ja nemam vremena sve prevoditi.U biti svi potvrduju istu stvar da je Nun [kit], koji nosi zemlju na ledima.

Pripovjeda Ibn Jarir od Ibn Hamid od Ata’a od Abu Al-Dahee sve do Ibn Abbas.
Al Tabarani izvjestava istu stvar u nizu sledecih prenosioca, Abu Habib Zaid Al-Mahdi Al Marouzi od Sa’id Ibn Yaqub Al-Talqani od Mu’amal Ibn Ismail od Hamad Ibn Zaid od Ata’a Ibn Al Sa’ib od Abu Al Dahee Muslim Ibn Subaih do Ibn Abbas.http://quran.al-islam.com/Tafseer/DispT ... =68&nAya=1
Post Reply