Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#26 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by seln »

RNG_25 wrote:Pokušaj da se svemoć Boga predstavi logično i smisleno, usklađeno sa onim šta Bog kaže za sebe.

Mislim, pogledaj šta si napisao svojim prvim postom, nikakav argument, ništa nema. Shodno tome je i reakcija, jer na tvoje "proširene rečenice" se i ne može drugačije odgovoriti.
Jedan od najvaznijih propisa jevrejskog kasherut je zabrana mijesanja bilo kakvog mesa ili mesne preradjevine sa bilo kakvim mlijekom ili mlijecnim proizvodom. Proizasao je od jedne (ili pola) recenice iz Starog zavjeta: "ne kuhaj jare u mlijeku njegove majke".
Bez namjere da uopste diskutiram o postulatima jevrejskog vjerovanja, uzeo sam to kao primjer pokusaja da se iscjedi more iz mokre krpe. Ista stvar je sa Kuranom, gdje vojske skolastika diskutiraju o nekom polustihu, ili o dvije-tri rijeci nekog ajeta, izvucenog iz konteksta.
Najcesce su to neki alimi bradate provinijencije, kojima je nista osuditi covjeka na smrt ili mu licno otfikariti glavu ko horozu. Zato me i cudi kada to radi neko iz naseg kulturnog kruga; u tom slucaju, racunam da je motiv pokazivanje mozdanih misica.
I za bradate alime koji rado sijeku glave i za nase koji rado pokazuju pamet: jeste li shvatili ono iz Bismille, ono nesto kao "milostivi, samilosni"?
Ako jeste, dovoljno je.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#27 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

seln wrote:
RNG_25 wrote:Pokušaj da se svemoć Boga predstavi logično i smisleno, usklađeno sa onim šta Bog kaže za sebe.

Mislim, pogledaj šta si napisao svojim prvim postom, nikakav argument, ništa nema. Shodno tome je i reakcija, jer na tvoje "proširene rečenice" se i ne može drugačije odgovoriti.
Jedan od najvaznijih propisa jevrejskog kasherut je zabrana mijesanja bilo kakvog mesa ili mesne preradjevine sa bilo kakvim mlijekom ili mlijecnim proizvodom. Proizasao je od jedne (ili pola) recenice iz Starog zavjeta: "ne kuhaj jare u mlijeku njegove majke".
Bez namjere da uopste diskutiram o postulatima jevrejskog vjerovanja, uzeo sam to kao primjer pokusaja da se iscjedi more iz mokre krpe. Ista stvar je sa Kuranom, gdje vojske skolastika diskutiraju o nekom polustihu, ili o dvije-tri rijeci nekog ajeta, izvucenog iz konteksta.
Najcesce su to neki alimi bradate provinijencije, kojima je nista osuditi covjeka na smrt ili mu licno otfikariti glavu ko horozu. Zato me i cudi kada to radi neko iz naseg kulturnog kruga; u tom slucaju, racunam da je motiv pokazivanje mozdanih misica.
I za bradate alime koji rado sijeku glave i za nase koji rado pokazuju pamet: jeste li shvatili ono iz Bismille, ono nesto kao "milostivi, samilosni"?
Ako jeste, dovoljno je.
Tema nije pokušaj "cijeđenja mora iz mokre krpe", niti je pokušaj predstavljanja cjelokupnosti Boga. Pogriješio sam što sam rekao da je tema "pokušaj predstavljanja Boga logično i smisleno". Radije, to je pokušaj logične i smislene interpretacije nečega što je Bog za sebe rekao - dakle NEČEGA, a to "nečega" može biti vrh ledenog brijega, ili minorno, te ponavljam da tema se i ne bavi cjelokupnošću Boga.

Pošao sam od premise da ako Bog nešto tvrdi, koristeći riječi, onda je sasvim *za očekivati* za nas - za ljude - da te riječi imaju smisao, i imaju neku međusobnu harmoniju. To ne isključuje druga, "skrivena" značenja tih riječi.

A ako sa "jevrejskim primjerom" misliš na "egzoterizam" i "ezoterizam", pa, ja mogu svakako dati svoje viđenje, potkrijepljeno nekim argumentima, a očito je da sam sposoban "samo" za argumente racionalne i logičke prirode. To me neće spriječiti da iste argumente iznesem, kao što me to neće nagnati da tvrdim da se sa racionalnim i logičkim argmentima čitava priča završava. A, neovisno od "egzoterizma" i "ezoterizma", očekivao bih od nekoga (Boga) koji koristi riječi da udovolji i takve "puke" racionalne i logičke upite. Ironično, bar za mene, tim upitima i jeste udovoljeno.

///

To rečeno, jedan forumaš mi je već skrenuo pažnju na neke greške, te sam te greške na kraju prisiljen i priznati. Što ne znači da odbacujem kompletnu argumentaciju, već samo da ista treba da se pročisti od evidentnih kontradikcija i gluposti.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#28 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

Dodatno, ne jednom sam na ovom forumu rekao da se apsolutno niti jedan ajet u Kur'anu ne smije i ne može gledati samostalno kao da zahvata neku veliku istinu, što upravo tvoji primjeri "skolastika" i dr. rade, jer se ajeti gledaju u skladu sa kontekstom, kontekst ne bivajući "samo" susjedni ajeti i sura, već i druge sure, zapravo - čitav Kur'an.

Ne jednom sam rekao, i tu sam apsolutno u pravu, da citiranje pojedinačnih ajeta kao "dokaza" nečega je prije laganje nego istinit govor, jer ne može jedan ajet supstituisati kompletnu priču i objavu.

U tom smislu, moje citiranje ona 2 ajeta, zapravo, nije radi *dokazivanja* ičega, sigurno ne radi dokazivanja "svemoćnosti" Boga, već isključivo kao baza za diskreditaciju onih koji tvrde da ta 2 ajeta su u nekoj kontradikciji sa nečim, što prevashodno tvrde ateisti, ali ne samo oni. Dodatno, u jednoj novijoj temi, jedan forumaš je upravo posegnuo za ta 2 ajeta da dokaže da je Bog "svemoguć", ali na upit šta to znači - tišina. I dok tako neki će da šute, drugi da se šprdaju, ja sam odlučio da se zabavim bez šprdanja, što je svakako moje pravo na ovom svijetu i na ovom forumu.

Ja ne dokazujem da je Bog svemoguć. Ja dokazujem (ili bar pokušavam) da ta svemoć nije u koliziji sa Bogu imputiranim "osobinama i sposobnostima".

///

To sve rečeno, kompletan ovaj moj post, kao i prethodni ili 2 prethodna, je ništa drugo doli traćenje truda i vremena najgore vrste, jer se apsolutno ja ne bih trebao ništa nikome pravdati niti objašnjavati, što više neću ni činiti na ovu temu, tako da daljnja rasprava o svemu ovome je završena. Ako neko ima konkretan prigovor na argumentaciju, neka je iznese, na ostalo više neću, možda, obraćati pažnju.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#29 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dadinjo33 »

Vidi, RMG, ti udaraš glavom u zid. Zid kutije u kojoj si. Odgovor je u kutiji, ali moraš izaći iz nje da bi ga vidio. Nevezano za kutiju, samo da ti otvorim pravac razmišljanja (koji te neće izvesti iz kutije, ali će obložiti njene unutrašnje zidove), najdoslovnije značenje riječi "qaadir" kao imenice ili istoznačnog pridjeva "qadiir", koji se prevode kao "Svemoćan" je "onaj koji daje mjeru, dimenzije, proporcije, koji dozira".
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#30 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by fatamorgana »

Možda uz Tao bolje ide pridjev bezvremeni nego vječni iako mu ni taj pridjev ne treba ....
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#31 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

dadinjo33 wrote:Vidi, RMG, ti udaraš glavom u zid. Zid kutije u kojoj si. Odgovor je u kutiji, ali moraš izaći iz nje da bi ga vidio. Nevezano za kutiju, samo da ti otvorim pravac razmišljanja (koji te neće izvesti iz kutije, ali će obložiti njene unutrašnje zidove), najdoslovnije značenje riječi "qaadir" kao imenice ili istoznačnog pridjeva "qadiir", koji se prevode kao "Svemoćan" je "onaj koji daje mjeru, dimenzije, proporcije, koji dozira".
OK, ali ima i ovaj dio (naslov teme): "Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)". Tj., riješiti pitanje "sve-mogućnosti" Boga s obzirom na ono što Bog jeste. Zapravo, već sam riješio, samo nisam update uvodnog posta izvršio.

Također, a upravo vezano sa to "najdoslovnije značenje", sa nekih drugih tema (sve različite teme i ne upoćeno tebi):
RNG_25 wrote:Nigdje u Kur'anu ili hadisima ne piše da Bog može činiti "sve", neka mi nađe neko tvrdnju da to može.
RNG_25 wrote:Nigdje u Kur'anu, primjerice, se ne implicira da Bog može učiniti svaku fantaziju realnom, jer Bog *jeste realnost*, te realnost samu sebe neće pobiti da bi dokazala neki svoj aspekt (npr. svemoćnost).
RNG_25 wrote:S tim u vezi je i [3], jer nigdje u Islamu, a koliko mi je poznato niti u Judaizmu i Kršćanstvu, se ne tvrdi da Bog može "sve učiniti" u ovom smislu kako ti to razumijevaš. A, najkraće rečeno, ti to razumijevaš u smislu da bi Bog trebao moći učiniti svaku stvar koja se jezičkom konstrukcijom može napraviti, ma koliko glupa u svojoj osnovi ta konstrukcija bila.
Dakle, ne jedan, već masa ljudi očekuje da bi Bog trebao biti "svemoćan" u smislu da može učiniti "sve", u suprotnom nije Bog jer, tobože, Bog u svojim Knjigama i dr. tvrdi da jeste svemoćan.

Čak i ne mogu reći da ti kontriram, svakako neću reći da znam arapski i značenja tih riječi, ali ovdje je prevashodno riječ o pobijanju tvrdnje da zato jer Bog nije "svemoćan" slijedi da je Bog na neki način manjkav.

///

Što se mene tiče, svako ko želi da tvrdi da Bog nije svemoćan u smislu da ne može učiniti "sve što se riječima da 'izreći'" je naravno u pravu. Bog nije svemoćan.

Ali kada uzmemo da Bog može učiniti sve što jeste moguće učiniti, a jeste moguće učiniti ono što je upravo Bog onime što On jeste uslovio da je moguće učiniti, te kada uzmemo da Bog ne može učiniti ono što nije moguće učiniti, a nije moguće učiniti ono što je upravo Bog onime što On jeste uslovio da nije moguće učiniti - jedini logičan zaključak jeste da Bog, zaista, može sve učiniti. A šta Bog "ne može" učiniti je upravo zato jer Bog uslovljava i "hoće" onime što On jeste da to ne bude moguće uopšte, uključujući naravno i "za sebe". Bog je izvor svega, pa i potencijala/mogućnosti da nešto jeste ili nije, uključujući i ono što jeste moguće ili nije. I td. Kao što rekoh, ateisti i dr. su slobodni da tvrde da Bog nije svemoćan, tu su u pravu, a svemoćnost i nije postojeća kategorija, a ostali su slobodni tvrditi da Bog jeste svemoćan, ili ima moć nad svakom stvari ili "daje mjeru svemu" i td.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#32 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

Jah, sad kad ovo reče, simpatično mi je da sam rekao da "svemoćnost i nije postojeća kategorija" (ili osobina, postojeća stvar, postojeća mogućnost i dr.), a mi ovdje pričamo o onome što ne postoji pa, shodno tome, se i ne može pripisati bilo čemu što postoji. To je samo još jedan od argumenata, ali kasnije, možda, nešto više...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#33 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

Svemoćnom Bogu hvala što sam ateista!
;-)
(hoću reći -što mi je podario pamet)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#34 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dadinjo33 »

@RMG, ali, sveo si Boga na jednog od nas, na "čovjeka iz dima kafea". Na pitanja koja postavljaš nećeš naći valjan odgovor dok ne odgovoriš po čemu je to Bog-Bog. To da ima pleonazmična "Božija ograničenja" koja su Božija zato što su u skladu sa "Božijom prirodom", za razliku od ljudi, čija su ograničenja ljudska, u skladu sa ljudskom prirodom, ga ne čini Bogom.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#35 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by aurora313 »

Ne znam čemu to nagurivanje pa i izvinjavanje oko 'bog je svemoguć - nije svemoguć'.

Ako je po vašem vjerovanju stvorio univerzu i oplodio ovu malu planetu sa ljudima i svim živim, onda ne treba dodatno mudrovati: taj bog je definitivno svemoguć. I molite mu se redovno jer takvom što-šta može naumpasti.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#36 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

dadinjo33 wrote:@RMG, ali, sveo si Boga na jednog od nas, na "čovjeka iz dima kafea". Na pitanja koja postavljaš nećeš naći valjan odgovor dok ne odgovoriš po čemu je to Bog-Bog. To da ima pleonazmična "Božija ograničenja" koja su Božija zato što su u skladu sa "Božijom prirodom", za razliku od ljudi, čija su ograničenja ljudska, u skladu sa ljudskom prirodom, ga ne čini Bogom.
Edit: Nije tema, ipak.

Trebam staviti napomenu na početak posta da je riječ o diskusiji o "svemoćnosti" Boga sa logičkog aspekta, a ne o prirodi istog ili "onome što On jeste"... Te stvari su za druge teme, smatram...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#37 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

aurora313 wrote:Ne znam čemu to nagurivanje pa i izvinjavanje oko 'bog je svemoguć - nije svemoguć'.
Ako je po vašem vjerovanju stvorio univerzu i oplodio ovu malu planetu sa ljudima i svim živim, onda ne treba dodatno mudrovati: taj bog je definitivno svemoguć. I molite mu se redovno jer takvom što-šta može naumpasti.
Kako da mu se molim?
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#38 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

Dustabane, ti si ateista, ti po definiciji ne možeš vjerovati u Boga, bilo kakvog i ne samo "abrahamskog", tako da... živ bio i na temu o ateističkim "mudrostima".
User avatar
mango bob
Posts: 199
Joined: 09/07/2016 09:45

#39 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by mango bob »

dustaban wrote:Svemoćnom Bogu hvala što sam ateista!
;-)
(hoću reći -što mi je podario pamet)
Nije ti Bog podario da budeš ateista. Jeste ti dozvolio. Ali to ti je đavo podario. I naučio te da si nastao od majmuna :mrgreen:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#40 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

RNG_25 wrote:Dustabane, ti si ateista, ti po definiciji ne možeš vjerovati u Boga, bilo kakvog i ne samo "abrahamskog", tako da... živ bio i na temu o ateističkim "mudrostima".
Ja sam to vec objasnjavao, ali evo pocela je nova skolska godina, dosla nova generacija djaka koje treba izvesti na pravi put. ;-)

E vidis dragi moj zapusteni dzache -jesi li ti svjestan da fraza "bilo kakav bog" upravo najvise negira istog. Bog, ako postoji, ne moze biti bilo kakav, on je bog kreator svega i svih nas, ukljucujuci i nas ateiste... a ateisti smo samo zato sto ne vjerujemo u vase "bilo kakve" bogove. Takvi bogovi, koji vole samo jednu religiju i zavadjaju vas sa onima koji vjeruju u bilo kakvog drugacijeg boga... e to vam je, braco moja, religijom zavedena, nista drugo do najveca negacija Svemocnog, Sveprisutnog i Svepripadajuceg boga.
Mi ateisti nismo toliki tokmaci da negirajuci religijske budalastine tvrdimo da znamo Istinu, sto nam vi stalno podmecete. Ne, misterija postoji, mi je nismo otkrili i ona mozda ukljucuje i nesto nalik bogu. Ali od takvog boga najdalje ste vi koji prihvacate "bilo kakvog boga".

I to vam je zapravo taj veliki apsurd - "pravom bogu" su blizi oni koji nisu nasjeli na bilo kakvog boga, nego vi koji ste boga srozali na namcora koji gleda ko mu se i kako moli, sta jede, kako se oblaci...
Bozeubrani sta religije napravise od vas... i od Boga!

Ali da ne duljim ovo obracanje zavrsavam najvecom i najgenijalnijom izrekom na ovu temu:
:)
Image
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#41 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

dustaban wrote:
RNG_25 wrote:Dustabane, ti si ateista, ti po definiciji ne možeš vjerovati u Boga, bilo kakvog i ne samo "abrahamskog", tako da... živ bio i na temu o ateističkim "mudrostima".
Ja sam to vec objasnjavao, ali evo pocela je nova skolska godina, dosla nova generacija djaka koje treba izvesti na pravi put. ;-)

E vidis dragi moj zapusteni dzache -jesi li ti svjestan da fraza "bilo kakav bog" upravo najvise negira istog. [1] Bog, ako postoji, ne moze biti bilo kakav, on je bog kreator svega i svih nas, ukljucujuci i nas ateiste... a ateisti smo samo zato sto ne vjerujemo u vase "bilo kakve" bogove. Takvi bogovi, koji vole samo jednu religiju i zavadjaju vas sa onima koji vjeruju u bilo kakvog drugacijeg boga... e to vam je, braco moja, religijom zavedena, nista drugo do najveca negacija Svemocnog, Sveprisutnog i Svepripadajuceg boga.
[2] Mi ateisti nismo toliki tokmaci da negirajuci religijske budalastine tvrdimo da znamo Istinu, sto nam vi stalno podmecete. Ne, misterija postoji, [2] mi je nismo otkrili i ona mozda ukljucuje i nesto nalik bogu. Ali od takvog boga najdalje ste vi koji prihvacate "bilo kakvog boga".

[3] I to vam je zapravo taj veliki apsurd - "pravom bogu" su blizi oni koji nisu nasjeli na bilo kakvog boga, nego vi koji ste boga srozali na namcora koji gleda ko mu se i kako moli, sta jede, kako se oblaci...
Bozeubrani sta religije napravise od vas... i od Boga!

Ali da ne duljim ovo obracanje zavrsavam najvecom i najgenijalnijom izrekom na ovu temu:
:)
Poštedi nas šuplje, može? Ateizam je pozicija nevjerovanja u Boga, te ova sva tvoja priča je suvišna, osim ako nisi još jedan relativista za kojeg riječi nemaju značenja, pa jedna te ista riječ može značiti sve i bilo šta.

Preciznije, ko si ti da tvrdiš da "Bog mora biti ovakav" [1], pri čemu to ujedno znači i "mod" djelovanja i manifestacije tog Boga?

Dalje, ne možeš negirati "religijske budalaštine" a da istovremeno ne znaš da to jesu "religijske budalaštine" [2], tako da vam (ateistima) se sasvim ispravno imputira da "znate istinu", jer se negirati nešto može samo ako znaš da je ta negacija ispravna i tačna, tj. da je istinita. Tvrdnjom da ne postoji Bog kako je u određenoj mjeri opisan npr. Kur'anom ti itekako postavljaš stvari da je Bog onda "nekakav, misteriozan" i td.

I na kraju [3], očito da ovdje štošta tvrdiš upravo o Bogu, jer govoriš "ko mu je bliži", što znači da znaš nešto o tom "pravom bogu" (dobro da si navodnike ovdje stavio, ali to te ne spašava mnogo), a sve uz tvrdnju da si ateista, valjda jesi?

Mislim, možda sam pogriješio, kao da sam vidio da se identificiraš kao ateista, svejedno. Ako si ateista, onda bi te trebalo biti sram intelektualne neiskrenosti i licemjerja, kao i drugih istomišljenika (kojih, ispada, nema... ali mislim na ateiste) koji, vjerujem, se zgražaju nad ovim tvojim pokušajem misticizma i kvazi-religioznosti/spiritualnosti.

A ako nisi ateista, pa tvoja vizija Boga je samo tvoja, maglovita, nejasna, "misteriozna" - jednom riječju nespoznatljiva makar dijelom, tako da nemaš šta prigovarati nekome ko bar vjeruje u interno konzistentnu "viziju" Boga, makar ista bila i pogrešna. Tvoj "genijalni citat" je, jasno, genijalan samo tebi, subjektivan, a sa objektivne strane nema ni traga od toga, samo što ovo nije tema o tome pa da ne duljim više.

Edit:
dustaban wrote:Svemoćnom Bogu hvala što sam ateista!
;-)
(hoću reći -što mi je podario pamet)
Oh, pa ti si ateista. Koji se zahvaljuje Bogu? ROFL!
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#42 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

i to sam vec objasnio...

Naravno da sam ateista u smislu vjerovanja u religijskog boga. Ali nema nijednog ateiste koji nije fasciniran univerzumom i otvoren za sasvim neocekivane spoznaje.
I tu je sva sustina. Onaj ko ima pamet i razmislja o Univerzumu, dakle UNIVERZALNO, ne moze nikako nasjest na religijskog boga-namcora. Taj religijski bog je kontradiktoran i zapravo nemoguc. On samo sluzi religijama da prirodnu ljudsku duhovnost zloupotrijebe i pojam Kreatora Univerzuma zamjene Religijskim bogom. Odnosno da vas navedeu da vjerovanje u boga zamjenite vjerovanjem u Religiju!
Al hajde strpite se jos malo, ko je odabrao vjerovanje umjesto razmisljanja samo ce mu se kasti

:wink:
Last edited by dustaban on 04/09/2016 18:29, edited 1 time in total.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#43 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

dupli
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#44 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by aurora313 »

RNG_25 wrote:...Dalje, ne možeš negirati "religijske budalaštine" a da istovremeno ne znaš da to jesu "religijske budalaštine" [2], tako da vam (ateistima) se sasvim ispravno imputira da "znate istinu", jer se negirati nešto može samo ako znaš da je ta negacija ispravna i tačna, tj. da je istinita. Tvrdnjom da ne postoji Bog kako je u određenoj mjeri opisan npr. Kur'anom ti itekako postavljaš stvari da je Bog onda "nekakav, misteriozan" i td...
Kako ti nije jasno da mi ateisti negiramo samo ono što se izmišljalo na desetine ili stotine načina po svijetu te nudilo kao 'istina', i za sve to nikada nije pronađena ni trunka dokaza? Fino ti dusto kaže da je to samo u vašim glavama i to po izboru religije koja vama ili vašim roditeljima dolazi uglavnom naslijeđem. I to je to. Jer da tako nije, bio bi samo jedan bog za sve... i ne bi pisao i 'govorio' samo na jednom jeziku.

Kako ti to još nije sjelo u mozak? Mi ne izmišljamo ništa; mi ne znamo istinu jer nemate ni trunka istine da nam ponudite pa šta i o čemu da mi dalje razmišljamo ili prihvatamo. Tvoju riječ? Mi samo trebamo dokaze pa da počnemo da klanjamo ili idemo na koljenima po kamenjaru do kamenog kipa.

Maloprije na vijestima gledam ponosnog Papu; majka Tereza postala svetica. Da postaneš svetac, treba da si odgovoran za dva 'čuda.' Prvo čudo je bila jedna indijka u bolnici koja kaže da je sjedila i gledala sliku majke Tereze te je iz slike je izašla jarka svjetlost. Žena se stropoštala u krevet i kada se probudila... ta-daaaa... više nema rak! Nest'o rak k'o rukom odnešen.

Nije valjda da očekuješ da u takvo nešto treba povjerovati?!?
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#45 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

aurora313 wrote:
RNG_25 wrote:...Dalje, ne možeš negirati "religijske budalaštine" a da istovremeno ne znaš da to jesu "religijske budalaštine" [2], tako da vam (ateistima) se sasvim ispravno imputira da "znate istinu", jer se negirati nešto može samo ako znaš da je ta negacija ispravna i tačna, tj. da je istinita. Tvrdnjom da ne postoji Bog kako je u određenoj mjeri opisan npr. Kur'anom ti itekako postavljaš stvari da je Bog onda "nekakav, misteriozan" i td...
Kako ti nije jasno da mi ateisti negiramo samo ono što se izmišljalo na desetine ili stotine načina po svijetu te nudilo kao 'istina', i za sve to nikada nije pronađena ni trunka dokaza? Fino ti dusto kaže da je to samo u vašim glavama i to po izboru religije koja vama ili vašim roditeljima dolazi uglavnom naslijeđem. I to je to. Jer da tako nije, bio bi samo jedan bog za sve... i ne bi pisao i 'govorio' samo na jednom jeziku.

Kako ti to još nije sjelo u mozak? Mi ne izmišljamo ništa; mi ne znamo istinu jer nemate ni trunka istine da nam ponudite pa šta i o čemu da mi dalje razmišljamo ili prihvatamo. Tvoju riječ? Mi samo trebamo dokaze pa da počnemo da klanjamo ili idemo na koljenima po kamenjaru do kamenog kipa.

Maloprije na vijestima gledam ponosnog Papu; majka Tereza postala svetica. Da postaneš svetac, treba da si odgovoran za dva 'čuda.' Prvo čudo je bila jedna indijka u bolnici koja kaže da je sjedila i gledala sliku majke Tereze te je iz slike je izašla jarka svjetlost. Žena se stropoštala u krevet i kada se probudila... ta-daaaa... više nema rak! Nest'o rak k'o rukom odnešen.


Nije valjda da očekuješ da u takvo nešto treba povjerovati?!?
Znaš, ima razlika između nejvjerovanja zbog odsustva dokaza za vjerovanje, i nevjerovanja zbog prisustva dokaza za nevjerovanje. Tanka je linija koja razdvaja nevjerovanje zbog "odsustva dokaza" i nevjerovanje zbog "prisustva dokaza".

Tako da navodni ateista Dustaban se suvišno razmeće upravo potonjom vrstom dokaza, kao eto on *zna* kakav Bog "treba biti" i *zna* da Bog nije onakav kakvim ga religije predstavljaju, a ne radi se samo o neubjeđenosti i nevjerovanju da je Bog zaista takav. Pa ako *znaš* kakav je to Bog, izvoli i opiši ga...

P.S. De malo pročitaj šta ti kolega piše, jer ateista ne bi trebao se zahvaljivati Bogu... niti govoriti da zna kakav to Bog "može biti".
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#46 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by aurora313 »

RNG_25 wrote:P.S. De malo pročitaj šta ti kolega piše, jer ateista ne bi trebao se zahvaljivati Bogu... niti govoriti da zna kakav to Bog "može biti".
Njegovi stavovi i komentari nisu bili tema mog komentara. To ti raspravi sa njim.

Ja samo kažem da dok nemam dokaza da je Quetzalcoatl bio bog, ili Horus išao često u 'noćno nebo', ili Isus hodao po vodi... ja u to ne vjerujem. Isto važi sa Jehvu ili Alaha.

A vjerujem u čestice, u hemiju i fiziku, u vasionu, u milijarde godina koje su oblikovale sve što je oko nas pa i nas. U to vjerujem jer to pratim slušajući ili čitajući dokaze koje mi nude daleko potkovaniji i pametniji od mene. Recimo, vjerujem da nijedan mali rak nije zaronio 8000 metara u Marjanski procijep kako bi živio, hranio i razmnožavao u tami i pod strašnim vodenim pritiskom. Zašto i kako, to me intrigira a nikako da ga je neko tamo 'postavio' ... i to u jednom danu stvaranja.

Sve ostalo su samo priče; ponekada zabavne, a ponekad jadne, jeftine i providne.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#47 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by nasa »

@dus,
pa eto definisi Ga ti, u okviru teme, umjesto sto ides u neku opcenitu pricu pogresnosti religija, vjernika itd.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#48 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by dustaban »

nasa wrote:@dus,
pa eto definisi Ga ti, u okviru teme, umjesto sto ides u neku opcenitu pricu pogresnosti religija, vjernika itd.
Ne mogu Ga jos definisati, ali na dobrom sam tragu!
;-)

Shala mala. Nikad i niko nece otkriti tajnu nastanka Univerzuma. Jedna od sasvim ravnopravnih hipoteza ja da zapravo ne postoji nista i da se ovo sve nama samo mensechini!
Ali posto zivimo zivote kakve zivimo u stvarnosti kakva nam je dodirljiva i dohvatljiva red bi bio yebemumater da, umjesto bajkama, vjerujemo culima koja imamo i zakonima koji vladaju u toj stvarnosti.

Na osnovu tih raspolozivih instrumenata otkrili smo mnogo toga i svakim danom otkrivamo sve vise. Skontali smo da je bio taj nekakav veliki prasak, otkrili crne rupe, daleke galaksije, sisteme... evo sad haman otkrivamo i slicne planete...

Religija je u svemu tome postala posmijesna i velika smetnja. Zaista je sve teze biti religionar, jer ideja Stvoritelja univerzuma pod imenom Boga tesko i sve teze se uklapa u ove religijske nebuloze a sve je bliza naucnom antireligijskom rezonu.
Da ne navodim krajnje neprirodnu i bezboznu religijsku funkciju podjele i zavade ljudi.

I kako, recite vi sad meni kako vi uspjevate povezati Stvoritelja Univerzuma sa namcorom koji ti brani da jedes slaninu!?

Dakle, ako vec tragamo za Bogom-Stvoriteljem Univerzuma, velika je stvar znati KAKAV ON NIJE. I u tome je, zapravo, doprinos Religije u ovoj prici!
;-)

To be continued...
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#49 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by RNG_25 »

dustaban wrote:To be continued...
Negdje drugo.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#50 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by aurora313 »

Ante Tomić je Hrvatski satiričar iz Splita. Nađoh ovo danas u Jutarnjem Listu i mislim da se uklapa u temu. Naime, došao jedan od nas pred boga na sudnji dan i postavlja mu par pitanja koja ću ja skratiti, ali ću ostaviti božiji 'odgovor'.

“Vidite, khm”, počet ćete bojažljivo se nakašljavajući, “već sam neko vrijeme tu u Raju, a još ne shvaćam čime sam zaslužio Vašu milost? Koji su me ispravni postupci ovdje doveli? Pitam to jer su pravila koja nam nameću sveti ljudi raznih vjera često zbunjujuća i kontradiktorna. Je li pomoglo što sam petkom jeo ribu? ...Držite li Vi da žene u javnosti moraju biti pokrivena lica? Ili nositi periku? Ili da je grijeh čupati obrve? Ili da valja nositi specijalno donje rublje? Ili odrezati komadić kože na penisu? ”

“Ja sam Stvoritelj svega vidljivoga i nevidljivoga”, prekinut će vas On strogo. “Beskrajne milijarde svjetlosnih godina s kraja na kraj svemira, sve sam ja napravio. Bezbrojne zvijezde i sazviježđa. Vrela, sjajna sunca i crne rupe antimaterije. Mojom voljom bešumno putuju meteori koji će u vama nedokučivo dalekoj budućnosti uništiti jedan planet, u treptaju oka zdrobiti u prah i razvijati u hladnu tamu stotine tisuća životinjskih i biljnih vrsta na njemu. A vi me pitate za ženske gaće! Ja sam upalio iskru života, a vi me pitate za ples, čupanje obrva i komadić kože na penisu! Zar vi stvarno mislite da je mene briga za to? Otkud vam uopće pomisao da bih se ja, svemoguće i savršeno biće, naljutio ako ste vi u petak ručali naravni odrezak umjesto tunjevine s povrćem?”
Post Reply