ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Guantaramera
Posts: 1
Joined: 21/06/2014 12:48

#1 ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Guantaramera »

Koje su po vama prednosti i mane švedskih automobila. Kakva su vaša iskustva sa ovim automobilima.

Švedsko auto nije mejnstrim, nekome je ružno čuti ali je tako. Da li je švedsko auto ikada imalo priliku i šansu da postane opšteprihvaćeno u svijetu i da u stvari bude rame uz rame sa VW, Mercedes, Toyota, Fiat po popularnosti, proizvodnji, zaradi.. Može li švedsko auto ikada u budućnosti početi da igra neku od najozbiljnijih uloga u automobilskoj industriji?


Kako to da uopšte jedna relativno mala zemlja ima čak 2 proizvođača automobila, i još bitnije oba su godinama dobro držala i bili su konkurentni na tržištu.. šta reći?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by jefferson »

Guantaramera wrote:Koje su po vama prednosti i mane švedskih automobila. Kakva su vaša iskustva sa ovim automobilima.

Švedsko auto nije mejnstrim, nekome je ružno čuti ali je tako. Da li je švedsko auto ikada imalo priliku i šansu da postane opšteprihvaćeno u svijetu i da u stvari bude rame uz rame sa VW, Mercedes, Toyota, Fiat po popularnosti, proizvodnji, zaradi.. Može li švedsko auto ikada u budućnosti početi da igra neku od najozbiljnijih uloga u automobilskoj industriji?


Kako to da uopšte jedna relativno mala zemlja ima čak 2 proizvođača automobila, i još bitnije oba su godinama dobro držala i bili su konkurentni na tržištu.. šta reći?
O boze sta sve neces procitati ovdje :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#3 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Image
Image
Image
Image

Ovo auto može sa svakim drugim autom rame uz rame.Ako nije bolje,nije ni lošije sigurno.Samo mene dvije stvari nekako žuljaju kod šveđana.Što je SAAB ''propao'',i druga,za moj ukus nekako nedopustiva i meni subjektivno ružna stvar-nikako da se oslobode dizajna ove srednje konzole gdje dođe audio sistem,klima itd...I SAAB i VOLVO generacijama imaju nekako ružno izvedenu,previše ravnu konzolu.Za auto njihovog ranga,nekako siromašno izvedeno mi izgleda.

Inače švedska vozila-vrh!
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#4 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by romeomoraprezivjeti »

Ovaj 95,meni licno jedan od najljepsih automobila iz klase,steta sto se proizvodnja prekinula. Hebem mater GM-u,usrali su sve sto su kupili.

poslano s moga sonija ze
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#5 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ne znam ko je usrao ali očajno je da su ovakvu marku vozila ''svukli u kanal''.
I koliko god neko ne htio da prizna,skontaš da je švabo za njih tata.Jedna ovakva krstarica,i jedno vozilo koje je zaista top,bruka je da ima plafon dizelski motor od 163 KS,dok ih konkurencija u tom segmentu debelo šije.(to se odnosi i na S80).

Inače sve ostalo Volvo i SABB,samo mogu reći respekt :thumbup:
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#6 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by romeomoraprezivjeti »

ElDzidziIbnDzo wrote:Ne znam ko je usrao ali očajno je da su ovakvu marku vozila ''svukli u kanal''.
I koliko god neko ne htio da prizna,skontaš da je švabo za njih tata.Jedna ovakva krstarica,i jedno vozilo koje je zaista top,bruka je da ima plafon dizelski motor od 163 KS,dok ih konkurencija u tom segmentu debelo šije.(to se odnosi i na S80).

Inače sve ostalo Volvo i SABB,samo mogu reći respekt :thumbup:
hebo te svabo u glavu mahnitu,eto malo tebi 160 KS, pa ga bacas na svapske konje?! Imas li ti potrebu za vise ks????

poslano s moga sonija ze
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#7 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by mrki09 »

Volvo D5 dizel 215 ks, T6 benzin 305 ks
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#8 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Walther »

ElDzidziIbnDzo wrote:Ne znam ko je usrao ali očajno je da su ovakvu marku vozila ''svukli u kanal''.
I koliko god neko ne htio da prizna,skontaš da je švabo za njih tata.Jedna ovakva krstarica,i jedno vozilo koje je zaista top,bruka je da ima plafon dizelski motor od 163 KS,dok ih konkurencija u tom segmentu debelo šije.(to se odnosi i na S80).

Inače sve ostalo Volvo i SABB,samo mogu reći respekt :thumbup:
Cuj malo.... 150PS motor je vrh i kod nas se vecine proda prije nego sto stigne do oglasa. Ako ti je to malo onda uzmes benzinca od 260KS :roll: TD svakako nije za sportske uzitke... Saab 93&95 sa 1.9jtd su jos uvijek top automobili i porediti to sa mlacnim svabama je grijeh.

Image

:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by bitanga_sa_otesa »

kome fali konja moze u gradisku na Ćipovanje :lol:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#10 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Romeo 80 »

bitanga_sa_otesa wrote:kome fali konja moze u gradisku na Ćipovanje :lol:
Kod Krvoloka jel? :lol: :D
smack
Posts: 583
Joined: 28/05/2014 14:38

#11 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by smack »

D5 2004 , 294.000 predjene , manuelni.."dizelka lokomotiva"..da ne ureknem nikakvih problema osim promijeni ono
sto moras kao i na svim ostalim autima.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by bitanga_sa_otesa »

Romeo 80 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:kome fali konja moze u gradisku na Ćipovanje :lol:
Kod Krvoloka jel? :lol: :D
naravno :thumbup: :sax:
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#13 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Walther wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote:Ne znam ko je usrao ali očajno je da su ovakvu marku vozila ''svukli u kanal''.
I koliko god neko ne htio da prizna,skontaš da je švabo za njih tata.Jedna ovakva krstarica,i jedno vozilo koje je zaista top,bruka je da ima plafon dizelski motor od 163 KS,dok ih konkurencija u tom segmentu debelo šije.(to se odnosi i na S80).

Inače sve ostalo Volvo i SABB,samo mogu reći respekt :thumbup:
Cuj malo.... 150PS motor je vrh i kod nas se vecine proda prije nego sto stigne do oglasa. Ako ti je to malo onda uzmes benzinca od 260KS :roll: TD svakako nije za sportske uzitke... Saab 93&95 sa 1.9jtd su jos uvijek top automobili i porediti to sa mlacnim svabama je grijeh.

Image

:thumbup:
Pa ako jedan SAAB 93 sa 1.9 TDi motorom ima 150 KS,onda je bruka da ovolika limuzina ima 163KS.
Ja ne znam je li vi pričate napamet ili iz iskustva,ali imao sam priliku da vozim ovo auto.Zaista daleko od toga da ima bilo kakvih drugih zamjerki osim performansi.Doduše,s druge strane ako bi išli nekom vrstom logike,dovoljno je sasvim za Skandinaviju.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#14 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by romeomoraprezivjeti »

ElDzidziIbnDzo wrote:
Walther wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote:Ne znam ko je usrao ali očajno je da su ovakvu marku vozila ''svukli u kanal''.
I koliko god neko ne htio da prizna,skontaš da je švabo za njih tata.Jedna ovakva krstarica,i jedno vozilo koje je zaista top,bruka je da ima plafon dizelski motor od 163 KS,dok ih konkurencija u tom segmentu debelo šije.(to se odnosi i na S80).

Inače sve ostalo Volvo i SABB,samo mogu reći respekt :thumbup:
Cuj malo.... 150PS motor je vrh i kod nas se vecine proda prije nego sto stigne do oglasa. Ako ti je to malo onda uzmes benzinca od 260KS :roll: TD svakako nije za sportske uzitke... Saab 93&95 sa 1.9jtd su jos uvijek top automobili i porediti to sa mlacnim svabama je grijeh.

Image

:thumbup:
Pa ako jedan SAAB 93 sa 1.9 TDi motorom ima 150 KS,onda je bruka da ovolika limuzina ima 163KS.
Ja ne znam je li vi pričate napamet ili iz iskustva,ali imao sam priliku da vozim ovo auto.Zaista daleko od toga da ima bilo kakvih drugih zamjerki osim performansi.Doduše,s druge strane ako bi išli nekom vrstom logike,dovoljno je sasvim za Skandinaviju.
ti stvarno nisi dobar,u vugla naravno.:-o

poslano s moga sonija ze
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#15 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by radostan dan »

vozi li iko v40, od 2004. pa u vis...benzin, dizel.
samo jednom sam imao priliku voziti volvo...kockasti, 88. godište, 2400 benzin, automatik.
spuco čelom u šoferku kad sam htio stati, jebo ga automatik i ko ga izmisli...
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#16 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by dado_ »

Vozio SAAB-a 93 2.8 turboX, mislim 250ks pogon na sva 4 automatik od druga iz Svice, odusevio me auto, prestrasan, cvrst, lezi na cesti kao formula... Steta sto su prekinuli proizvodnju, negdje sam citao da su opet nesto pokusali ali brzo stali...
Samid
Posts: 70
Joined: 12/09/2007 21:24

#17 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Samid »

Vozio Saab 9-3 1,8 benzin iz 2004 g cetiri i po godine i jedini kvar je bio puknuta opruga na prednjem amortizeru.Potrosnja ok,izgled i linija i danas dan top.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#18 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by staradis »

kvarite temu!
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#19 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by romeomoraprezivjeti »

ElDzidziIbnDzo wrote:
romeomoraprezivjeti wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote: Pa ako jedan SAAB 93 sa 1.9 TDi motorom ima 150 KS,onda je bruka da ovolika limuzina ima 163KS.
Ja ne znam je li vi pričate napamet ili iz iskustva,ali imao sam priliku da vozim ovo auto.Zaista daleko od toga da ima bilo kakvih drugih zamjerki osim performansi.Doduše,s druge strane ako bi išli nekom vrstom logike,dovoljno je sasvim za Skandinaviju.
ti stvarno nisi dobar,u vugla naravno.:-o

poslano s moga sonija ze
Haj ba jebaji se tamo...
izvinjajem se,al' seres k'o foka ponekad.;-) :-)

poslano s moga sonija ze
Heartbeats
Posts: 719
Joined: 26/06/2012 21:51

#20 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Heartbeats »

Saab je odlično auto, samo što ti je prvi servis kod Jirgena, desno kod Shellove pumpe na ulazu u Norčeping 8)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#21 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by jefferson »

SAAB 9-5 Aero sa 250ks.
od 50-120km/h u 3 brzini za sekundu brzi od Lambo Gallarda, pa vi pricajte o performansama. A to je bilo prije 14 godina.
propali? naravno da su propali, jer su ljudi umjesto tog SAAB-a kupovali Audi A6 1.8T kao vrhunac tehnike.
User avatar
Qler
Posts: 23595
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by Qler »

jefferson wrote:SAAB 9-5 Aero sa 250ks.
od 50-120km/h u 3 brzini za sekundu brzi od Lambo Gallarda, pa vi pricajte o performansama. A to je bilo prije 14 godina.
propali? naravno da su propali, jer su ljudi umjesto tog SAAB-a kupovali Audi A6 1.8T kao vrhunac tehnike.

Propali jer nisu htjeli da budu konfekcija kao mnogi. Pogledaj Top Gear emisiju o SAAB-u. Vidjet ces kakva im je bila politika kvalitete. Ali jebi ga, raja hoce skodu A4 :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#23 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by ranger »

ma SAAB je propao zbog GM-a, jer su Ameri pokusavali prodavat ljudima muda pod bubrege.. uzmu Vectru, nakaleme skoljku SAAB-ovog dizajna i cijene je 2 puta vise a hoce da budu kao neki premium.. nije bas narod glup kao sto se misli... Gotivim ja Opel i Vectra je solidan auto; SAAB mi je cool jer ima "ono nesto" ali realno zbog ovoga su propali...
frngla
Posts: 3216
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#24 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by frngla »

Daleko najružniji dizajn unutrašnjosti imaju Volvo i Saab, ostalo je odlično, kvalitet neupitan.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#25 Re: ŠVEDSKI AUTOMOBILI (Volvo, Saaab i sl) prednosti i mane?

Post by ado-šampion »

ranger wrote:ma SAAB je propao zbog GM-a, jer su Ameri pokusavali prodavat ljudima muda pod bubrege.. uzmu Vectru, nakaleme skoljku SAAB-ovog dizajna i cijene je 2 puta vise a hoce da budu kao neki premium.. nije bas narod glup kao sto se misli... Gotivim ja Opel i Vectra je solidan auto; SAAB mi je cool jer ima "ono nesto" ali realno zbog ovoga su propali...
Upravo tako.

Prvi Saab 900, njihov legendardni model, obnavljali su punih 15 godina, da bi 1994. izasla druga generacija na platformi Vectre A koja je pocela proizvoditi 1988.

Da stvar bude gora, Saab je nastavio koristiti istu platformu i u 9-5 koji je izasao 97. Govorimo o autu visoke srednje klase, dakle konkurent BMWu 5 i Mercedesu E klase, na platformi auta srednje klase staroj 9 godina. Godinu posle na istoj platformi izasao je i 9-3.

Dakle, iz navedenog je ocigledno; Saab nije GMu mogao donijeti profit koji su oni zeljeli i polako su ga krenuli urusavati i to svjesno.
Post Reply