ŠVEDSKA

Post Reply
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#151 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:
Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
Rekao bih da je prije kod tebe problem ta krajnost u razmisljanju i frustracija. Znaci - ljudi koji osudjuju nasilje, koji placaju porez i rade, postuju zakon,.. su po tebi asimilani beskicmenjaci koji lizu paksu Hansu a Hans ih tako trenira. :D Pa ko spominje ovdje analne otvore, Hanse, beskicmenjake,.. - nego ti. :D
Znam u mojoj BL jednog takvog lika - redovno pravi probleme komsijama, verbalno vrijedja i taman takva prica kao u tebe.

Vratio se i pokajao pa mu sad drugi krivi.
To je to ;)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#152 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

preduslov da prezivis i pristojno zivis je da se integriras u novo drustvo. sta je tu lose?

asimilacije se desava automatski sa 2. i ostalim generacijama, ako je neko 90% budnog vremena sa svedjanima, ako je u bosni 20 dana, a gore 345 dana, normalno da ce se asimilirati.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#153 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Bodkin wrote:
hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:
Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
Rekao bih da je prije kod tebe problem ta krajnost u razmisljanju i frustracija. Znaci - ljudi koji osudjuju nasilje, koji placaju porez i rade, postuju zakon,.. su po tebi asimilani beskicmenjaci koji lizu paksu Hansu a Hans ih tako trenira. :D Pa ko spominje ovdje analne otvore, Hanse, beskicmenjake,.. - nego ti. :D
Znam u mojoj BL jednog takvog lika - redovno pravi probleme komsijama, verbalno vrijedja i taman takva prica kao u tebe.

Vratio se i pokajao pa mu sad drugi krivi.
To je to ;)
ne može to bit "to", uvrijeđena mlado, kada meni niko nije kriv nizašta, ovdje mi je bolje nego gore, a komšije slabo i poznajem. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#154 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

a sto se tice ovih povratnika :-)

koliko znam ovaj klavirdzija je 3. na forumu, a ono prvo dvoje bas nesto ne vole ni domaci ni dijaspora :D ima sve preduslove da podje njihovim stopama. em su najpametniji :D em nako klizecim ulecu i gdje jeste i gdje im nije mjesto, em ne ragiraju ili pretjerano reagiraju na sve itd.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#155 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:
A gdje ja to rekoh, o Yodo? Plaćao sam te poreze i ja, a niti sam palio auta, niti se Hansovima uvlačio u pakaš.

Za mene su beskičmenjaci oni koji propagiraju asimilaciju (pod uslovom da, naravno, uopšte i znaju šta ta riječ znači). Oni su i stvoreni da snisoshodljivo služe nekakvog Hansa, dok god ih ovaj treba. Ono što takvi očito ne mogu shvatiti je da nismo svi isti, da nekima asimilacija za koru hljeba ili socijale nije životni cilj ili da ne moraju za to nikoga moliti, čak i to da postoje i oni sa malo više mašte od prosječnog asimiliranog beskičmenjaka, pa u rečenicu mogu smisleno ubaciti i analne otvore -- čisto da im ilustrativno pojasne ko su i šta su.
Pa haman si po tvojoj logici i ti bio hhhh asimiliran :D

Imam ja takvih ponosnih i ovdje - ponosni su kada ih drzava uslovi da moraju radit ili ici u skolu za tu socijalu sto primaju, nece iz ponosa da rade i uce jezik,... ili vehabije sto seru o cafirskoj drzavi i sugavim izdajnickim muslimanima sto prihvataju zakone zemlje gde zive. Svi oni izmisljaju ponos kao odbrambeni mehanizam.

U biti ja samo osudujem nasilje, paljenje auta i parazitaranje,..a usput radim, placam porez, cist dosije,.. i sve to sam ponio od kuce - naucio jos u mojoj Bosni - nije me nikakav Hans tome naucio ili na to prisilio. Imaj to uvijek na umu kada pricas o asimilaciji. Vecina nasih je bila vec asimilirana u evropsko drustvo i prije nego je napustila domovinu.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#156 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

uglavnomja wrote:a sto se tice ovih povratnika :-)

koliko znam ovaj klavirdzija je 3. na forumu, a ono prvo dvoje bas nesto ne vole ni domaci ni dijaspora :D ima sve preduslove da podje njihovim stopama. em su najpametniji :D em nako klizecim ulecu i gdje jeste i gdje im nije mjesto, em ne ragiraju ili pretjerano reagiraju na sve itd.
Pa radi se o dva svijeta, mi mu dođemo tu ko "nesvrstani", naravno da nas niko onda ne voli. :D Ako već pričamo o ljubomori, onda tu ima ljubomore i jednih i drugih: ovi prvi su ljubomorni što smo bili vani (ko da su nas oni tamo plaćali i trpili :D ), a ovim drugim je krivo što smo mi imali damu da se vratimo, a oni ne. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#157 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

klavirdžija wrote:
uglavnomja wrote:a sto se tice ovih povratnika :-)

koliko znam ovaj klavirdzija je 3. na forumu, a ono prvo dvoje bas nesto ne vole ni domaci ni dijaspora :D ima sve preduslove da podje njihovim stopama. em su najpametniji :D em nako klizecim ulecu i gdje jeste i gdje im nije mjesto, em ne ragiraju ili pretjerano reagiraju na sve itd.
Pa radi se o dva svijeta, mi mu dođemo tu ko "nesvrstani", naravno da nas niko onda ne voli. :D Ako već pričamo o ljubomori, onda tu ima ljubomore i jednih i drugih: ovi prvi su ljubomorni što smo bili vani (ko da su nas oni tamo plaćali i trpili :D ), a ovim drugim je krivo što smo mi imali damu da se vratimo, a oni ne. :D

ja pricam o "vasem" nacinu komunikacije :D
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#158 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:
A gdje ja to rekoh, o Yodo? Plaćao sam te poreze i ja, a niti sam palio auta, niti se Hansovima uvlačio u pakaš.

Za mene su beskičmenjaci oni koji propagiraju asimilaciju (pod uslovom da, naravno, uopšte i znaju šta ta riječ znači). Oni su i stvoreni da snisoshodljivo služe nekakvog Hansa, dok god ih ovaj treba. Ono što takvi očito ne mogu shvatiti je da nismo svi isti, da nekima asimilacija za koru hljeba ili socijale nije životni cilj ili da ne moraju za to nikoga moliti, čak i to da postoje i oni sa malo više mašte od prosječnog asimiliranog beskičmenjaka, pa u rečenicu mogu smisleno ubaciti i analne otvore -- čisto da im ilustrativno pojasne ko su i šta su.
Pa haman si po tvojoj logici i ti bio hhhh asimiliran :D

Imam ja takvih ponosnih i ovdje - ponosni su kada ih drzava uslovi da moraju radit ili ici u skolu za tu socijalu sto primaju, nece iz ponosa da rade i uce jezik,... ili vehabije sto seru o cafirskoj drzavi i sugavim izdajnickim muslimanima sto prihvataju zakone zemlje gde zive. Svi oni izmisljaju ponos kao odbrambeni mehanizam.

U biti ja samo osudujem nasilje, paljenje auta i parazitaranje,..a usput radim, placam porez, cist dosije,.. i sve to sam ponio od kuce - naucio jos u mojoj Bosni - nije me nikakav Hans tome naucio ili na to prisilio. Imaj to uvijek na umu kada pricas o asimilaciji. Vecina nasih je bila vec asimilirana u evropsko drustvo i prije nego je napustila domovinu.
Bio sam "integrisan", ne i "asimiliran". I ja tamo imam čist dosije, radio, plaćao poreze itd, pa to ne znači da sada ovim ljudima ovdje trebam lagati o tome kako je tamo sve divno i bajno, kao što vi osjećate potrebu da činite.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#159 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

uglavnomja wrote:
ja pricam o "vasem" nacinu komunikacije :D
On je osebujan. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#160 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

hAZNADAR wrote:
U biti ja samo osudujem nasilje, paljenje auta i parazitaranje,..a usput radim, placam porez, cist dosije,.. i sve to sam ponio od kuce - naucio jos u mojoj Bosni - nije me nikakav Hans tome naucio ili na to prisilio. Imaj to uvijek na umu kada pricas o asimilaciji. Vecina nasih je bila vec asimilirana u evropsko drustvo i prije nego je napustila domovinu.

:thumbup:

nista osim jezika se nije promijenilo :-D
malo manje "lizanja" sa komsilukom, sto meni super pase :-D
vise postovanja saobracajnih propisa :)
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#161 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

sdgw4et4w wrote:
uglavnomja wrote:preduslov da prezivis i pristojno zivis je da se integriras u novo drustvo. sta je tu lose?

asimilacije se desava automatski sa 2. i ostalim generacijama, ako je neko 90% budnog vremena sa svedjanima, ako je u bosni 20 dana, a gore 345 dana, normalno da ce se asimilirati.
bola rahatluk nema balija ustaša četnika sda, hdz,sdp i ostalih govana, ne brinem se za račune, za hranu, kako ću kod doktora itd u švarcvald klinik da ti tajlanđanka muda masira :lol: :lol: :lol: , pedikir, manikir banje ove banje one.
Ipak pomalo čudi da si između tog rahatlooka i svekolikih milomudnih Tajlanđanki sa jedne strane, i palamuđenja na ovom bosanskom forumu na kojem si do sada jedno 600 puta bio banovan, ti odabrao ovo drugo. :D Da nisi slučajno pripadnik gej populacije? :D
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#162 Re: ŠVEDSKA

Post by BatoS »

klavirdžija wrote:Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
:thumbup:
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#163 Re: ŠVEDSKA

Post by BatoS »

eman wrote:Nije da nesto drzimo i pazimo obicaje,ali da smo kao iranci nismo
Mislio sam da mi Bosnjaci imamo neki kompleks nize vrijednosti ali Iranska dijaspora je uzas...

Ko kameleoni ljudi... kad vidim ove po Bosni kako hlave Iran "oni najbolji muslimani" ovo ono... :-)

Vecinu muslimanskih imigranata koji su presli na krscanstvo u zapadnoj Evropi cine Iranci.

http://www.kristeligt-dagblad.dk/artike ... tl+Peitrus

Vecinu imigranata koji su clanovi konzervativnih partija u Evropi koje svakodnevno pljuju po Islamu i imigrantima su Iranci.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mazyar_Keshvari
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#164 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

klavirdžija wrote:
Bodkin wrote:
hAZNADAR wrote: Rekao bih da je prije kod tebe problem ta krajnost u razmisljanju i frustracija. Znaci - ljudi koji osudjuju nasilje, koji placaju porez i rade, postuju zakon,.. su po tebi asimilani beskicmenjaci koji lizu paksu Hansu a Hans ih tako trenira. :D Pa ko spominje ovdje analne otvore, Hanse, beskicmenjake,.. - nego ti. :D
Znam u mojoj BL jednog takvog lika - redovno pravi probleme komsijama, verbalno vrijedja i taman takva prica kao u tebe.

Vratio se i pokajao pa mu sad drugi krivi.
To je to ;)
ne može to bit "to", uvrijeđena mlado, kada meni niko nije kriv nizašta, ovdje mi je bolje nego gore, a komšije slabo i poznajem. :D
Haha cuj uvrijedjena mlado, imam ja osjecaj da bi sa tobom mogao na vopi :D
Pricaj ti sta hoces, to prosipanje ponosa ne pije vode gore. Tj nema potrebe za tim, puca mi cuna sve dok me niko ne dira( a ne dira me) i sve ove evropske zemlje su cirkus za usa. Jedina zemlja koja prima imigrante bez ksenofobije
I da, ako hoces da napravis nesto gore moras se integrisati, sto je i normalno jelde
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#165 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

hebat ga ...

pa familija pahhlavi je tradicionalno engleska :D
i iran se oduvijek naslanjao na engleze, njemce, u nezgodno vrijeme :D , amerikance ... industrijski razvoj, privreda,

dok nije dosla homeinizacija i ponovno pomuslimanjivanje drustva, u kojem islam nije bio prioritetan.

svi ti prebjezi na hriscanstvo su sljedbenici pahlavijeve politike.
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#166 Re: ŠVEDSKA

Post by eman »

BatoS wrote:
eman wrote:Nije da nesto drzimo i pazimo obicaje,ali da smo kao iranci nismo
Mislio sam da mi Bosnjaci imamo neki kompleks nize vrijednosti ali Iranska dijaspora je uzas...

Ko kameleoni ljudi... kad vidim ove po Bosni kako hlave Iran "oni najbolji muslimani" ovo ono... :-)

Vecinu muslimanskih imigranata koji su presli na krscanstvo u zapadnoj Evropi cine Iranci.

http://www.kristeligt-dagblad.dk/artike ... tl+Peitrus

Vecinu imigranata koji su clanovi konzervativnih partija u Evropi koje svakodnevno pljuju po Islamu i imigrantima su Iranci.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mazyar_Keshvari
Oni su ponosan narod,imaju jaku predislamsku historiju i uvijek su smatrali da ih je islam unistio.Ali maju i Egipcani jacu proslost,ali opet se ponose onim sto su danas.
Last edited by eman on 25/05/2013 21:54, edited 1 time in total.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#167 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Nije tema, ali mislim da tu postoji ogromna razlika između dvije iranske "kaste", one tada vladajuće, Pahlavijeve (koja je uostalom i završila po bijelom svijetu, o njima ovdje pričamo) i običnog naroda. Potpuno različit mentalitet...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#168 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

klavirdžija wrote:Nije tema, ali mislim da tu postoji ogromna razlika između dvije iranske "kaste", one tada vladajuće, Pahlavijeve (koja je uostalom i završila po bijelom svijetu, o njima ovdje pričamo) i običnog naroda. Potpuno različit mentalitet...

da se slozim s tobom :hajmooo:
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#169 Re: ŠVEDSKA

Post by eman »

klavirdžija wrote:Nije tema, ali mislim da tu postoji ogromna razlika između dvije iranske "kaste", one tada vladajuće, Pahlavijeve (koja je uostalom i završila po bijelom svijetu, o njima ovdje pričamo) i običnog naroda. Potpuno različit mentalitet...
U Iranu zive vise naroda,Perzijanci cine 55% i oni su uglavnom sekularni.Malo je poznato da su glavnu ulogu u islamskoj revoluciji imali neperzijanci(dakle neiranci)..najjacu ulogu imase azeri
Sobre
Posts: 8
Joined: 31/01/2013 14:51

#170 Re: ŠVEDSKA

Post by Sobre »

klavirdžija wrote:Nije tema, ali mislim da tu postoji ogromna razlika između dvije iranske "kaste", one tada vladajuće, Pahlavijeve (koja je uostalom i završila po bijelom svijetu, o njima ovdje pričamo) i običnog naroda. Potpuno različit mentalitet...
Kada si ovo rekao, na šta tačno ciljaš?

Pojasni, molim te..
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#171 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Pa igrom slučaja sam upoznao dosta i jednih i drugih, i bar na tako relativno malom uzorku vidio ogromnu razliku u tome kako gledaju na sebe, Iran itd… Ovi što su im roditelji bili oficiri, političari itd za vrijeme Pahlavija kao da su se stidjeli toga što su Iranci, trudili su se da budu veći zapadnjaci od samih zapadnjaka, prema njima baš snisoshodljivi itd… Ovi drugi su mi nekako bili bliži po načinu razmišljanja, otvoreni, iskreni, poštovali druge ali očito bili i ponosni na svoje i tako.

Naravno, ne radi se ni o kakvom naučnom istraživanju, jednostavno dojmovi koje sam stekao kod jednih i kod drugih. Mada, lako je moguće da tako stvarno i jeste, mnogi revoluciju u Iranu objašnjavaju ne vjerskim motivima (koji su bili samo povod ili okidač), već potpunim otuđenjem vladajuće elite od ostatka naroda.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#172 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

:-)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#173 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:Pa igrom slučaja sam upoznao dosta i jednih i drugih, i bar na tako relativno malom uzorku vidio ogromnu razliku u tome kako gledaju na sebe, Iran itd… Ovi što su im roditelji bili oficiri, političari itd za vrijeme Pahlavija kao da su se stidjeli toga što su Iranci, trudili su se da budu veći zapadnjaci od samih zapadnjaka, prema njima baš snisoshodljivi itd… Ovi drugi su mi nekako bili bliži po načinu razmišljanja, otvoreni, iskreni, poštovali druge ali očito bili i ponosni na svoje i tako.

Naravno, ne radi se ni o kakvom naučnom istraživanju, jednostavno dojmovi koje sam stekao kod jednih i kod drugih. Mada, lako je moguće da tako stvarno i jeste, mnogi revoluciju u Iranu objašnjavaju ne vjerskim motivima (koji su bili samo povod ili okidač), već potpunim otuđenjem vladajuće elite od ostatka naroda.
Naravno da nije nauka - to je samo licna frustracija lika koji vjerovatno ima problerma sa samorespektom i ponosom.
Inace nebi vise puta spominjao analne otvore, beskicmenjake, upotrebljavao izraz "snisoshodljivi" :D , suhi Hansov paksu,...
A cim je poceo mrsku dijasporu uporedjivati sa prognanom iranskom visom kastom - to je vec blizu dijagnoze.


Nejse,.... nema nasih integrisanih. Cak i oni mladji koji slabo znaju nas jezik - imaju neintegrisano ime i znaju jako dobro da su drugaciji - i time se ponose. Srecom Evropa te ne prisiljava da se odreknes svog identiteta, vjere, nacije,... da bi imao uspjeh. Naprotiv - svako ko postuje svoju kulturu i identitet - ima i od drugih respekt. Ja na svakom koraku, svakog dana vidim nase ponosne i uspjesne Bosance i Hercegovce na zapadu - posebno u Svedskoj. Neko taj nivo socijalnog statusa i funkcionisanja jednostavno ne moze shvatiti pa tumaci na svoj nacin u svom svijetu. A to je il ti guzis Hansa il on tebe - nekome je to jedino sto moze skontati.

Ove huligane u Stokholmu sto pale komsijska auta i kulturne centre za njih napravljene - pohvatati i to mrezama dok divljaju i toliko novcano kazniti - da im prisjedne pomisao na to.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#174 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:Pa igrom slučaja sam upoznao dosta i jednih i drugih, i bar na tako relativno malom uzorku vidio ogromnu razliku u tome kako gledaju na sebe, Iran itd… Ovi što su im roditelji bili oficiri, političari itd za vrijeme Pahlavija kao da su se stidjeli toga što su Iranci, trudili su se da budu veći zapadnjaci od samih zapadnjaka, prema njima baš snisoshodljivi itd… Ovi drugi su mi nekako bili bliži po načinu razmišljanja, otvoreni, iskreni, poštovali druge ali očito bili i ponosni na svoje i tako.

Naravno, ne radi se ni o kakvom naučnom istraživanju, jednostavno dojmovi koje sam stekao kod jednih i kod drugih. Mada, lako je moguće da tako stvarno i jeste, mnogi revoluciju u Iranu objašnjavaju ne vjerskim motivima (koji su bili samo povod ili okidač), već potpunim otuđenjem vladajuće elite od ostatka naroda.
Naravno da nije nauka - to je samo licna frustracija lika koji vjerovatno ima problerma sa samorespektom i ponosom.
Inace nebi vise puta spominjao analne otvore, beskicmenjake, upotrebljavao izraz "snisoshodljivi" :D , suhi Hansov paksu,...
A cim je poceo mrsku dijasporu uporedjivati sa prognanom iranskom visom kastom - to je vec blizu dijagnoze.


Nejse,.... nema nasih integrisanih. Cak i oni mladji koji slabo znaju nas jezik - imaju neintegrisano ime i znaju jako dobro da su drugaciji - i time se ponose. Srecom Evropa te ne prisiljava da se odreknes svog identiteta, vjere, nacije,... da bi imao uspjeh. Naprotiv - svako ko postuje svoju kulturu i identitet - ima i od drugih respekt. Ja na svakom koraku, svakog dana vidim nase ponosne i uspjesne Bosance i Hercegovce na zapadu - posebno u Svedskoj. Neko taj nivo socijalnog statusa i funkcionisanja jednostavno ne moze shvatiti pa tumaci na svoj nacin u svom svijetu. A to je il ti guzis Hansa il on tebe - nekome je to jedino sto moze skontati.

Ove huligane u Stokholmu sto pale komsijska auta i kulturne centre za njih napravljene - pohvatati i to mrezama dok divljaju i toliko novcano kazniti - da im prisjedne pomisao na to.
Meni se baš nekako čini da si ti žestoko isfrustriran, a da ti ja pojačavam te vjerovatno opravdane frustracije i komplekse čim me pratiš ovuda. :D

Šupljake o "Evropi" (valjda misliš na EU, nije to isto) ostavi za one koji tamo nisu bili, još manje živjeli. Možda u tvom selu vole da im mlatiš o Jevropi, ali meni si dosadan. Toliko se cijeni drugačije itd da ekstremna desnica hara EU, i svakim danom je sve jača… Za njih vjerovatno glasaju Marsovci, ma gdje bi to kulturni Švedi i Holanđani.

Što se tih naših uspješnih po Švedskoj tiče, bio sam bukvalno među prvima dok su se takvi kao ti kojima su sada usta puna "Evrope" padali na SFI ili varali na birou za nezaposlene, socijalama itd, tako da mi ni tu ne trebaju lekcije. I ne budi više dosadan, nisam ja ljubomoran na tvoju i Hansovu oralno-analno vezu već samo ilustrujem problematiku, pa me ne prati više živ bio, posebno kada kao i sada nemaš ništa za reći.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#175 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:
Meni se baš nekako čini da si ti baš isfrustriran, a da ti ja pojačavam te vjerovatno opravdane frustracije i komplekse čim me pratiš ovuda. :D

Šupljake o "Evropi" (valjda misliš na EU, nije to isto) ostavi za one koji tamo nisu bili, još malo živjeli. Možda u tvom selu vole da im mlatiš o Jevropi, ali meni si dosadan. Toliko se cijeni drugačije itd da desnica hara EU, i svakim danom je sve jača… Za njih vjerovatno glasaju Marsovci, ma gdje bi to kulturni Švedi i Holanđani.

Što se tih naših uspješnih po Švedskoj tiče, bio sam bukvalno među prvima dok su se takvi kao ti kojima su sada usta puna "Evrope" padali na SFI ili varali na birou za nezaposlene, socijalama itd, tako da mi ni tu ne trebaju lekcije. I ne budi više dosadan, nisam ja ljubomoran na tvoju i Hansovu oralno-analno vezu već samo ilustrujem problematiku, pa me ne prati više živ bio, posebno kada kao i sada nemaš ništa za reći.
Imam ja itekako za reci al dobro, necu te vise pratiti niti posmatrati. Al nemoj da pises pogrdno o ljudima koji su integrisani u drustvo i to mijesati sa totalnom asimilacijom. Takvo generalizovanje i kolektivno vrijedjanje unosi vrlo negativan ton u diskusiju.
Post Reply