ŠVEDSKA

Post Reply
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#126 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

uglavnomja wrote:malo off

predsjednica najjace nazzi stranke u norveskoj, koja se buni protiv toliko imigranta, onih koji ne uce, ne rade, izgledaju kao iz prasume i pustinje, kaze da su norvesku kostali preko milijardu maraka :zzzz:

i osjeti se kriza i gore. :-? zato su pojacani ovi stavovi.

i te cifre kojima barataju, 3,5% nezaposlenih :-) ne znam na koga se odnosi :?

valjda samo na one koji imaju pasos, jer masa azilanata i ostalih koji moraju cekati 7 godina da dobiju pasos ne radi.
na one koje imaju pasos, mozda cak i na one sa fakultetom
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#127 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Bodkin wrote:
klavirdžija wrote:Ja sam u Sarajevu, za tebe ne znam. Turci (njih sam uzeo za primjer) su među najradinijim imigrantima u evropi, a šta raznorazni domaći kompleksaši i fašisti o njima misle, ne interesuje me, mada vjerujem da su im beskičmenjaci koji se, kako reče, "asimiliraju" draži.

Evo koliko se može naučiti na ovom forumu, da sam juče umro ne bih znao da evropski emigranti u Ameriku nisu išli dobrovoljno.

Hajde, živ bio, idi lizat pakaš nekom Hansu ili Džordžu, evo već im se osušio.
:lol: :lol: prejako. bolje nabaciti bhf trenerku i paliti auta uz pricu kako se nikad necemo prilagoditi zemlji koja ih HRANI
Ja za njih već rekoh da su kreteni, a osvrnuh se i na tvoje "asimiliranje". Što ti ne možeš shvatiti da postoji i nešto između nije moj problem.
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#128 Re: ŠVEDSKA

Post by eman »

Najbolji su iranci,oni i vjeru promjene kad treba 8-)
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#129 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Nisu ni "naši" daleko.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#130 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

klavirdžija wrote:
Bodkin wrote:
klavirdžija wrote:Ja sam u Sarajevu, za tebe ne znam. Turci (njih sam uzeo za primjer) su među najradinijim imigrantima u evropi, a šta raznorazni domaći kompleksaši i fašisti o njima misle, ne interesuje me, mada vjerujem da su im beskičmenjaci koji se, kako reče, "asimiliraju" draži.

Evo koliko se može naučiti na ovom forumu, da sam juče umro ne bih znao da evropski emigranti u Ameriku nisu išli dobrovoljno.

Hajde, živ bio, idi lizat pakaš nekom Hansu ili Džordžu, evo već im se osušio.
:lol: :lol: prejako. bolje nabaciti bhf trenerku i paliti auta uz pricu kako se nikad necemo prilagoditi zemlji koja ih HRANI
Ja za njih već rekoh da su kreteni, a osvrnuh se i na tvoje "asimiliranje". Što ti ne možeš shvatiti da postoji i nešto između nije moj problem.
integraciju :wink:
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#131 Re: ŠVEDSKA

Post by eman »

klavirdžija wrote:Nisu ni "naši" daleko.
Nije da nesto drzimo i pazimo obicaje,ali da smo kao iranci nismo
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#132 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Bodkin wrote:
integraciju :wink:
Bodkin wrote:pod hitno treba evropa poostriti zakone za imigrante koji se ne integriraju i na kraju krajeva asimiliraju.
Ako laže koza...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#133 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

klavirdžija wrote:
Bodkin wrote:
integraciju :wink:
Bodkin wrote:pod hitno treba evropa poostriti zakone za imigrante koji se ne integriraju i na kraju krajeva asimiliraju.
Ako laže koza...
da da, integraciju i ako treba asimilaciju
User avatar
sinuhe
Posts: 11528
Joined: 03/06/2011 11:33

#134 Re: ŠVEDSKA

Post by sinuhe »

Iranci znaju biti teski snobovi. Ne cudi me da niza klasa gura ove mulahe.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#135 Re: ŠVEDSKA

Post by Arteta »

sdgw4et4w wrote:
klavirdžija wrote:Ja sam u Sarajevu, za tebe ne znam. Turci (njih sam uzeo za primjer) su među najradinijim imigrantima u evropi, a šta raznorazni domaći kompleksaši i fašisti o njima misle, ne interesuje me, mada vjerujem da su im beskičmenjaci koji se, kako reče, "asimiliraju" draži.

Evo koliko se može naučiti na ovom forumu, da sam juče umro ne bih znao da evropski emigranti u Ameriku nisu išli dobrovoljno.

Hajde, živ bio, idi lizat pakaš nekom Hansu ili Džordžu, evo već im se osušio.
turci kažeš :lol: :lol: :lol: :lol: najradiniji :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: zato i jesi zaglavio u sarajevu
DIjaspora uzvraca udarac.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#136 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Aha, stara gracka raja iz Buloga i Vojkovića na privremenom radu kod braće u Rusiji.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#137 Re: ŠVEDSKA

Post by medjutim »

Probleme prave glupi klinci kojima su isprani mozgovi od pojedinaca, pale, ruse i unistavaju zemlju koja im je dala sve sto nikada u svojim zemljama ne bi mogli ni sanjati.
U jako puno stvari ti isti doseljenici imaju veca prava i ispred su cak i rodjenih Svedjana.
Zalili su se da nemaju kao mjesto za okupljanje mladih, a noc prije toga su zapalili kulturni centar otvoren zbog njih i to u svom naselju. Ni oni realno nemaju pojma zasto sve to rade i koji je uzrok, dosada, lijenost i krajnji beozbrazluk i primitivizam najgore vrste.
Zato iskreno jako mi je zao sto se ovo desava i velika je sramota.
Svedjani nisu naviknuti na ovakva desavanja i u cudu su i zgrozeni, a ovo sto se desilo ce desnicarima na izborima iduce godine dati jos vise mjesta u parlamentu.
Citam malo komentare Svedjana na pojedinim portalima, najpogrdnijim imenima nazivaju strance i bukvalno su ogorceni vise. Ono sto je najgore, normalan i posten svijet ce ispastati radi ovih idiota.
I kod njih ce uskoro puci i izgubit ce strpljenje. Godinama trpe i zmire na neke stvari, ali mislim da ce ih ovo opametiti.
Sto se tice naseg svijeta u Svedskoj, nasi ljudi su zlato.
Na stranu sto se ponasaju idiotski kad se sjate na godisnje odmore u Bosnu, ali sto se tice truda, rada i ostalih kvaliteta, daleko najbolji useljenici. Nekada i Svedi kazu ima razlika izmedju stranaca i "stranaca".
Svi nasi ljudi koje poznajem, rade, stariji ljudi imaju zavrsene skole, razlicite kurseve i snasli su se (ko je htio naravno), nove generacije mladih Bosanaca su jako fini ljudi, pametni i skolovani, vrijedni ljudi, ima ih dosta na visokim pozicijama po bankama, pa cak i nekim drzavnim sluzbama.
U Svedskoj ima jako puno Sirijaca koji su kriscani i vlada velika netrpeljivost izmedju njih i Sirijaca muslimana. Prvi doseljenici iz Sirije u Svedsku su vecinski pravoslavci i katolici, u zadnjih par godina dolaze Sirijci muslimani.
Iranaca ima isto jako puno i to skolovanog svijeta, dosta ih ima inzinjera, ljekara i tako dalje.
Iracani i Afganistanci iskreno iz mog iskustva lijen i jako agresivan narod i jedni i drugi, rijetki su oni koji su se dobro uklopili.
Somalijci... Posebna prica, sve plemenske karakteristike imaju i kao sto neko rece nisu rijetki slucajevi grupnih silovanja koja pocine na ulicama u nekim gradovima Svedske.
Nije tajna da se i u Svedskoj svasta desava i da je daleko od idealne i mirne zemlje, ali socijalni sistem i ovo na sta se zale ovi ljudi je sramota, jer kao sto sam vec rekao, socijalne i ostale pomoci koje primaju su kao primanja vrhunski skolovanih ljudi u dobrim firmama kod nas. I jos jedna stvar cijene hrane i ostali zivotni troskovi u manjim gradovima (bez Stockholma, Malmea i Geteborga) su kao kod nas, neke stvari u prodavnicama su cak i dosta jeftinije.
Ovo sto sam vam napisao mogu potvrditi kolege forumasi koji zive u Svedskoj, naravno neke stvari pisem iz svog licnog iskustva tako da ne mislite da je generalizovanje.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#138 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Hvalite me usta moja… :lol:

Ja ih znam dosta koji su se još hvalili kako namjerno padaju na kursevima, ako ih uopšte pohađaju, kako ne bi išli dalje, da se "ne muče". Dosta, posebno starijih, ima državljanstva a ne zna 7 riječi švedskog.

Ove mlađe generacije su nešto bolje, ali oni više nisu Bosanci, sa Bosnom ih vežu ćevapi ljeti, pokoji narodnjački koncert i to je otprilike to. Dosta ih ima koji su jedan vid direktne socijale zamijenili drugim, indirektnim, radeći na izmišljenim poslovima namjenski pravljenim da se popravi zaposlenost stranaca, i tu ih opet dosta radi sa našim.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#139 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:Ja sam u Sarajevu, za tebe ne znam. Turci (njih sam uzeo za primjer) su među najradinijim imigrantima u evropi, a šta raznorazni domaći kompleksaši i fašisti o njima misle, ne interesuje me, mada vjerujem da su im beskičmenjaci koji se, kako reče, "asimiliraju" draži.

Evo koliko se može naučiti na ovom forumu, da sam juče umro ne bih znao da evropski emigranti u Ameriku nisu išli dobrovoljno.

Hajde, živ bio, idi lizat pakaš nekom Hansu ili Džordžu, evo već im se osušio.
Samo slijepa mrznja moze biti motiv ovakvog pisanja. Kompleksi, zavist, traume,.. su vec nijanse. Sta je sljedece - mozda onaj uobicajen stereotip o primitivnim dijasporcima sto u najnovijem mercedesu rokaju Cecu, zavijaju kad proiiicaju, ponasaju se bahato i masu eurima, zagadjuju oko sebe,.. a tamo gdje zive ribaju WC-e, leze na socijali i asimiliraju se. :D

Uostalom kako zamisljate tu asimilaciju vi koji ne poznajete probleme dijaspore. Kako se moze asimilirati neko ko ima nase ime i prezime - makar se rodio u toj zemlji? A ja licno ne znam niti jedan jedini slucaj da je neko primijenio ime ili prezime zbog radi boljeg utapanja i asimilacije. Nema asimilacije nasih ljudi jer drustva zemalja gdje zivimo su nacionalna i dokle god iko ima nase ime i prezime - drustvo ce ga uvijek na ovakav ili onakav nacin podsjetiti da je drugaciji.

Nego - ziv ti bio - de nas malo postedi tog oralno-fekalnog izrazavanja, takvog tona diskusije i trolanja. Ako nisi do sada naucio nista o toleranciji drugacijeg misljenja, kulturi diskutovanja,.. barem procitaj osnove u pravilima moderacije i sta je zabranjeno. Za pocetak dovoljno.


Vezano za temu - vecina fula u jednoj stvari. Zato sto imigrante dijele po nacionalnosti i generalizuju, pa citam guposti o ovakvim Somalcima, ili onakvim Albancima. Ja sam upoznao obrazovanih Somalaca, Afganistanaca, Pakistanaca,. koji se ovdje negativno prozivaju - koji su gospoda za mnoge evropske imigrante poput nasih sto misle da im je boja koze i kultura neka prednost. Znam licno mnoge problematicne strance, vezano za temu - omladinu - raznih nacija i jedna stvar im je svima zajednicka. Roditelji su im brate primitivni i neobrazovani. Velika vecina ovih dana sto pali auta i baca kamenice po Svedskoj dolazi iz porodica gdje roditelji nemaju osnovno obrazovanje, poznavanje sopstvenog identiteta, kulture,.. Odgojeni su tako da preziru drustvo u kojem zive i da je parazitarenje, stetocinsko ponasanje,... za pohvalu.
Sam u komsiluku imam takve slucajeve kojima se bolje skloni sa puta da na nadjes sutra svoje dijete isprebijano, auto isparano,... hebote ko dungla.

Citam u novinama kako ti vandali sto pale auta svojih komsija - navodno nemaju sta izgubiti. Imaju - itekako imaju - kazni ih po ekonomiji i dovedi pred svrsen cin - ili bi se sami iselili - ili bi postali poslusniji. Niko od njih nije siromasan - destruktivni su samo zsato sto im se hoce i moze.
Last edited by hAZNADAR on 25/05/2013 20:00, edited 1 time in total.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#140 Re: ŠVEDSKA

Post by Arteta »

sdgw4et4w wrote:
klavirdžija wrote:Hvalite me usta moja… :lol:

Ja ih znam dosta koji su se još hvalili kako namjerno padaju na kursevima, ako ih uopšte pohađaju, kako ne bi išli dalje, da se "ne muče". Dosta, posebno starijih, ima državljanstva a ne zna 7 riječi švedskog.

Ove mlađe generacije su nešto bolje, ali oni više nisu Bosanci, sa Bosnom ih vežu ćevapi ljeti, pokoji narodnjački koncert i to je otprilike to. Dosta ih ima koji su jedan vid direktne socijale zamijenili drugim, radeći na izmišljenim poslovima namjenski pravljenim da se popravi zaposlenost stranaca, i tu ih opet dosta radi sa našim.
u švici đe sam ja imam karla maksumića sin mehe, onda imam ivon bajraktarević kćer admira, pa onda swen nater sin džemile itd itd, za bosnu ih vežu samo roditelji koji kakve takve veze održavaju kad nestanu roditelji ili onaj bosanskog porijekla nema više njih šta za bosnu vezat, boli ih kurac nemaju pojma ni gdje je na karti.
To su Svicarci, a ne nasi dijasporci.
U potpunosti su se asimlirali.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#141 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:Ja sam u Sarajevu, za tebe ne znam. Turci (njih sam uzeo za primjer) su među najradinijim imigrantima u evropi, a šta raznorazni domaći kompleksaši i fašisti o njima misle, ne interesuje me, mada vjerujem da su im beskičmenjaci koji se, kako reče, "asimiliraju" draži.

Evo koliko se može naučiti na ovom forumu, da sam juče umro ne bih znao da evropski emigranti u Ameriku nisu išli dobrovoljno.

Hajde, živ bio, idi lizat pakaš nekom Hansu ili Džordžu, evo već im se osušio.
Samo slijepa mrznja moze biti motiv ovakvog pisanja. Kompleksi, zavist, traume,.. su vec nijanse. Sta je sljedece - mozda onaj uobicajen stereotip o primitivnim dijasporcima sto u najnovijem mercedesu rokaju Cecu, zavijaju kad proiiicaju, ponasaju se bahato i masu eurima, zagadjuju oko sebe,.. a tamo gdje zive ribaju WC-e, leze na socijali i asimiliraju se. :D

Uostalom kako zamisljate tu asimilaciju vi koji ne poznajete probleme dijaspore. Kako se moze asimilirati neko ko ima nase ime i prezime - makar se rodio u toj zemlji? A ja licno ne znam niti jedan jedini slucaj da je neko primijenio ime ili prezime zbog radi boljeg utapanja i asimilacije. Nema asimilacije nasih ljudi jer drustva zemalja gdje zivimo su nacionalna i dokle god iko ima nase ime i prezime - drustvo ce ga uvijek na ovakav ili onakav nacin podsjetiti da je drugaciji.

Nego - ziv ti bio - de nas malo postedi tog oralno-fekalnog izrazavanja, takvog tona diskusije i trolanja. Ako nisi do sada naucio nista o toleranciji drugog misljenja, kulturi diskutovanja,.. barem procitaj osnove u pravilima moderacija i sta je zabranjeno. Za pocetak dovoljno.
Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#142 Re: ŠVEDSKA

Post by Arteta »

sdgw4et4w wrote: ma burazeru asimiliraju te švicarski franci i sređen život, kad dođem u BiH život mi se ogadi kad vidim šta se dešava
Ja licno nemam nista protiv asimilacije.
Cak naprotiv, drazi su mi ti sto se tamo asimiliraju od ovih koji se prave Bosancerosi iz neke tamo Zapadnoevropske drzave.
Last edited by Arteta on 25/05/2013 20:13, edited 1 time in total.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#143 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Džaba vam, za njih ćete vazda biti građani petog reda. I taj Karl i Ivon, koji su maltene Švicarci, to za "domaće" nikada neće biti, već će se kada odu na posao pa piju kafu s nekim, a ovako nešto se dogodi, morati maltene pravdati kako oni nisu takvi i pljuvati tri puta jače po drugim strancima da bi se "oprali".

Uostalom, to ko želi odlično vidi i ovdje, najglasniji su "naši", koji su eto "najbolji", "evropljani", "civilizovani", "obrazovani" itd. A tamo kako žive, šta rade itd, znamo samo ja i oni. :D

"Ne okreći se, sine", na svaki mogući način.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#144 Re: ŠVEDSKA

Post by medjutim »

klavirdžija wrote:Hvalite me usta moja… :lol:

Ja ih znam dosta koji su se još hvalili kako namjerno padaju na kursevima, ako ih uopšte pohađaju, kako ne bi išli dalje, da se "ne muče". Dosta, posebno starijih, ima državljanstva a ne zna 7 riječi švedskog.

Ove mlađe generacije su nešto bolje, ali oni više nisu Bosanci, sa Bosnom ih vežu ćevapi ljeti, pokoji narodnjački koncert i to je otprilike to. Dosta ih ima koji su jedan vid direktne socijale zamijenili drugim, indirektnim, radeći na izmišljenim poslovima namjenski pravljenim da se popravi zaposlenost stranaca, i tu ih opet dosta radi sa našim.
To dovoljno govori o tim ljudima i onome sto nose iz kuce.
Slazem se da se ne moze svako asimilirati i nema potrebe za tim na silu, ali treba postovati zemlju koja ti daje mogucnosti i priliku da svoj zivot ucinis boljim i kvalitetnijim, to je valjda normalno zar ne? Ili je po tebi i to lizanje supka strancima?
Da li je po tebi vrijedno pohvale to sto neko vara, nesto rovi, kopka, da bi izvukao neku paru od drzave, da egzistira na socijali, pa onda dodje u zavicaj i hvali se s tim "poduhvatima"?
Svijet koji ja poznajem u dijaspori nije takav, opet napominjem to je moje licno iskustvo s nasim ljudima.
Ne znam, meni ipak nije normalno da zivis u tudjoj zemlji i da konstantno pljujes po istoj, mrzis je iz dna duse i sve ti je lose i smeta ti, a i dalje zivis tu i koristis sve pogodnosti koje ti ta zemlja pruza.
Ti si bio posten, nisi se mogao navici, vratio se i to je fer.
I jos nesto, stariji ljudi imaju problema s naglaskom, mladje generacije (tu mislim na ljude koji su sada u tridesetim godinama i mladje) pricaju bez naglaska i perfektno, pa imam nekako osjecaj i da su se glave smanjile :-D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#145 Re: ŠVEDSKA

Post by Arteta »

sdgw4et4w wrote:
Arteta wrote:
sdgw4et4w wrote: ma burazeru asimiliraju te švicarski franci i sređen život, kad dođem u BiH život mi se ogadi kad vidim šta se dešava
Ja licno nemam nista protiv asimilacije.
Cak naprotiv, drazi su mi ti sto se tamo asimiliraju od ovih koji se prave Bosancerosi iz neke tamo Zapadnoevropske drzave.
zaboli mene neka stvar šta ko misli svoj sam status riješio u švici imam 1.850 (2910 maraka) franaka penzije i u bosni na osnovu 2 ranjavanja 950 maraka, možeš me zvat kako želiš lajat, žugat, prozivat jebe se meni.

Tamo sam i stan dobio i vozilo i X nekih stvari koje čine život lakšim a to građani drugog reda je najveća budalaština, eto tebi sav patriotizam budi građanin extra reda a preživljavaš dan za dan i vazda pod stresom, otkad sam 96 otišo na lječenje preporodio sam se tamo presto pušit presto alkohol lokat, novi čovjek.
Jebiga.

Ti maloprije pises ovo "kad dođem u BiH život mi se ogadi kad vidim šta se dešava".
A vjeruj mi da kada vi dijasporci dodjete, da se i mnogima u BiH zivot ogadi. :D
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#146 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

medjutim wrote:
klavirdžija wrote:Hvalite me usta moja… :lol:

Ja ih znam dosta koji su se još hvalili kako namjerno padaju na kursevima, ako ih uopšte pohađaju, kako ne bi išli dalje, da se "ne muče". Dosta, posebno starijih, ima državljanstva a ne zna 7 riječi švedskog.

Ove mlađe generacije su nešto bolje, ali oni više nisu Bosanci, sa Bosnom ih vežu ćevapi ljeti, pokoji narodnjački koncert i to je otprilike to. Dosta ih ima koji su jedan vid direktne socijale zamijenili drugim, indirektnim, radeći na izmišljenim poslovima namjenski pravljenim da se popravi zaposlenost stranaca, i tu ih opet dosta radi sa našim.
To dovoljno govori o tim ljudima i onome sto nose iz kuce.
Slazem se da se ne moze svako asimilirati i nema potrebe za tim na silu, ali treba postovati zemlju koja ti daje mogucnosti i priliku da svoj zivot ucinis boljim i kvalitetnijim, to je valjda normalno zar ne? Ili je po tebi i to lizanje supka strancima?
Da li je po tebi vrijedno pohvale to sto neko vara, nesto rovi, kopka, da bi izvukao neku paru od drzave, da egzistira na socijali, pa onda dodje u zavicaj i hvali se s tim "poduhvatima"?
Svijet koji ja poznajem u dijaspori nije takav, opet napominjem to je moje licno iskustvo s nasim ljudima.
Ne znam, meni ipak nije normalno da zivis u tudjoj zemlji i da konstantno pljujes po istoj, mrzis je iz dna duse i sve ti je lose i smeta ti, a i dalje zivis tu i koristis sve pogodnosti koje ti ta zemlja pruza.
Ti si bio posten, nisi se mogao navici, vratio se i to je fer.
I jos nesto, stariji ljudi imaju problema s naglaskom, mladje generacije (tu mislim na ljude koji su sada u tridesetim godinama i mladje) pricaju bez naglaska i perfektno, pa imam nekako osjecaj i da su se glave smanjile :-D
Pa naravno da mi je to smetalo, jer su i mene tada gledali kroz prizmu tih parazita. Mene su interesovale sasvim druge stvari, iskoristio sam sve (ogromne) mogućnosti koje sistem pruža, radio, imao odličan posao, naučio jezik odlično, potpuno se integrisao u društvo, družio se i sa "našim" i "njihovim", ali ipak zadržao i kičmu i ono svoje. Kada sam vidio da je to sve lijepo i krasno, ali dugoročno patnja jer se nemam namjeru asimilirati i da svejetno to jednostavno nije moje, vratio sam se.

To što sam ja uradio nije moj patent, mogu to isto i drugi učiniti. Međutim, njima je očita draže jal ostati tamo i paliti auta, ili se na zor fol "asimilirati" pa dolaziti ovamo da nama nešto sole pamet. Ostavite se ćorava posla i uživajte tamo, dok možete, a ako se niste rodili ili bar odrasli tamo, kad-tad ćete shvati ove riječi babe Atifa, u rijetkim trenucima kada je ovaj bio trijezan… :D

I to, ma kako god dobro se, za razliku od ovih što pale auta, "intergrisali" ili "asimilirali":
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#147 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

znaci, asimilacija :-)

zlatan ibrahimovic, najpopularniji sved :D

100% ex-yu porijekla, sam je u autobiografiji napisao da mu je otac samo pio i slusao muziku iz domovine, nikad se navikao nije. mamu slabo i spominje.
problematican od osnovne skole.
ne zna nas jezik, ali prica svedski sa nasim naglaskom :lol:
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#148 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Arteta wrote:
Jebiga.

Ti maloprije pises ovo "kad dođem u BiH život mi se ogadi kad vidim šta se dešava".
A vjeruj mi da kada vi dijasporci dodjete, da se i mnogima u BiH zivot ogadi. :D
I meni se onomad gadilo ljeti dolazit u BiH, najviše zbog dijasporaca. :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#149 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:
Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
Rekao bih da je prije kod tebe problem ta krajnost u razmisljanju i frustracija. Znaci - ljudi koji osudjuju nasilje, koji placaju porez i rade, postuju zakon,.. su po tebi asimilani beskicmenjaci koji lizu paksu Hansu a Hans ih tako trenira. :D Pa ko spominje ovdje analne otvore, Hanse, beskicmenjake,.. - nego ti. :D
Znam u mojoj BL jednog takvog lika - redovno pravi probleme komsijama, verbalno vrijedja i taman takva prica kao u tebe.

Vratio se i pokajao pa mu sad drugi krivi.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#150 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

hAZNADAR wrote:
klavirdžija wrote:
Moguće je da se samomrzim, jerbo sam bio tamo i vratio se svojom voljom. :lol:

Ti si fantastičan primjer tolerancije, vidi se da te Hans dobro tamo istrenirao. Na žalost vas koji bi se rado asimilirali, tačno je da vas izdaju naglasci, oblici glave i tako to. Šta ćete, život je takav.

Ono što mene, priznajem, interesuje je kako ne možete svariti da nismo svi rođeni da se asimiliramo, da tome ne težimo, da je većina stranaca tamo otišla da bi im bilo bolje, da poštuju druge, ali i da se njih poštuje. Međutim, ne, kod vas postoji jal paljenje auta po ulici jal lizanje analnih otvora i gaženja po samom sebi. Fakat intriganti, ti binarni mozgovi.
Rekao bih da je prije kod tebe problem ta krajnost u razmisljanju i frustracija. Znaci - ljudi koji osudjuju nasilje, koji placaju porez i rade, postuju zakon,.. su po tebi asimilani beskicmenjaci koji lizu paksu Hansu a Hans ih tako trenira. :D Pa ko spominje ovdje analne otvore, Hanse, beskicmenjake,.. - nego ti. :D
Znam u mojoj BL jednog takvog lika - redovno pravi probleme komsijama, verbalno vrijedja i taman takva prica kao u tebe.

Vratio se i pokajao pa mu sad drugi krivi.
A gdje ja to rekoh, o Yodo? Plaćao sam te poreze i ja, a niti sam palio auta, niti se Hansovima uvlačio u pakaš.

Za mene su beskičmenjaci oni koji propagiraju asimilaciju (pod uslovom da, naravno, uopšte i znaju šta ta riječ znači). Oni su i stvoreni da snisoshodljivo služe nekakvog Hansa, dok god ih ovaj treba. Ono što takvi očito ne mogu shvatiti je da nismo svi isti, da nekima asimilacija za koru hljeba ili socijale nije životni cilj ili da ne moraju za to nikoga moliti, čak i to da postoje i oni sa malo više mašte od prosječnog asimiliranog beskičmenjaka, pa u rečenicu mogu smisleno ubaciti i analne otvore -- čisto da im ilustrativno pojasne ko su i šta su.
Post Reply