Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#251 Re: Švedska - all about

Post by Point. »

Ommadawn wrote: 1.) pozajmi od rođaka/prijatelja/nerijetko i zelenaša i onda kasnije vraća u ratama i kamatama
2.) neko mu sredi neki posao i onda otplaćuje dug

Jebiga jaro, snalaze se ljudi nekako. Nije to malo para ali rizik je u bilo šta uložiti tu svotu novca da bi sebi obezbjedio neku normalnu budućnost.
U šta bi ti uložio 30 000 eura da živiš u Bosni? Al’ iskreno.
Iskreno, da imam tu svotu na racunu, ne bih nigdje ulagao. Naso neki posao, 500-600 km plata i kad zafali otkidao od steka. 60.000 maraka da imas mozes normalno zivjeti, ne bih ni razmisljao da selim za Svedsku, dam te pare nekome uhljupu i zivjeti u zebnji 2 godine hoce li me provaliti.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#252 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Point. wrote:
Ommadawn wrote: 1.) pozajmi od rođaka/prijatelja/nerijetko i zelenaša i onda kasnije vraća u ratama i kamatama
2.) neko mu sredi neki posao i onda otplaćuje dug

Jebiga jaro, snalaze se ljudi nekako. Nije to malo para ali rizik je u bilo šta uložiti tu svotu novca da bi sebi obezbjedio neku normalnu budućnost.
U šta bi ti uložio 30 000 eura da živiš u Bosni? Al’ iskreno.
Iskreno, da imam tu svotu na racunu, ne bih nigdje ulagao. Naso neki posao, 500-600 km plata i kad zafali otkidao od steka. 60.000 maraka da imas mozes normalno zivjeti, ne bih ni razmisljao da selim za Svedsku, dam te pare nekome uhljupu i zivjeti u zebnji 2 godine hoce li me provaliti.
Znam prika moj ali potrose se pare.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#253 Re: Švedska - all about

Post by insomnia78 »

Ma to su vise urbane legende nego sto se stvarno desava
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#254 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Cuj 30000 eura,ja 2 svedjanke spojio sa nashima,jedna uzela 80000 kruna,druga dobila putovanje na Tajland mjesec dana,(sama navela kao kompenzaciju)sve izaslo manje od 40000 hiljada, i sto je najvaznije sve proslo bez ikakvog problema.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#255 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#256 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »



User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#257 Re: Švedska - all about

Post by kloniran »

Point. wrote:
Ommadawn wrote: 1.) pozajmi od rođaka/prijatelja/nerijetko i zelenaša i onda kasnije vraća u ratama i kamatama
2.) neko mu sredi neki posao i onda otplaćuje dug

Jebiga jaro, snalaze se ljudi nekako. Nije to malo para ali rizik je u bilo šta uložiti tu svotu novca da bi sebi obezbjedio neku normalnu budućnost.
U šta bi ti uložio 30 000 eura da živiš u Bosni? Al’ iskreno.
Iskreno, da imam tu svotu na racunu, ne bih nigdje ulagao. Naso neki posao, 500-600 km plata i kad zafali otkidao od steka. 60.000 maraka da imas mozes normalno zivjeti, ne bih ni razmisljao da selim za Svedsku, dam te pare nekome uhljupu i zivjeti u zebnji 2 godine hoce li me provaliti.
Vala ja da imam te pare sad bih dao otkaz i upisao kurs jezika, i čim bih naučio toliko da se mogu sporazumjeti odmah bi se ispalio, bilo svedska ili njemacka, sekunde jedne duze ne bih ostao ovdje.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#258 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Kinesko prkno wrote:Cuj 30000 eura,ja 2 svedjanke spojio sa nashima,jedna uzela 80000 kruna,druga dobila putovanje na Tajland mjesec dana,(sama navela kao kompenzaciju)sve izaslo manje od 40000 hiljada, i sto je najvaznije sve proslo bez ikakvog problema.

Ahaa
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#259 Re: Švedska - all about

Post by Bluemore »

Point. wrote:
Bluemore wrote:
Point. wrote:Mene zanima odkud raji iz BiH 30.000€ da plati te brakove? Pa sa tim parama mozes fino zivjeti u BiH 10 godina.
Na minimalcu pa moze ako ti neko salje jos toliko
30.000 je fina svota novca koji covjek moze mnogo bolje uloziti.
aha to su dva para rukava :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#260 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

https://www.migrationsverket.se/Other-l ... dskoj.html

Svi vi sto hocete u Svedsku - ne trazite azil. Za azil nemate preduslove. Nego kroz zaposljenje ili ljubavnu vezu
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#261 Re: Švedska - all about

Post by UterivacDugoga »

Ismijah se zivota mi ko malo kad...


:lol: :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#262 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

stakasa wrote:https://www.migrationsverket.se/Other-l ... dskoj.html

Svi vi sto hocete u Svedsku - ne trazite azil. Za azil nemate preduslove. Nego kroz zaposljenje ili ljubavnu vezu
Isto bilo gdje drugo u drzavama clanicama EU. Osim ako si bio clan Bagrokora onda moze kucni azil u iznosu od £100.000 :D
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#263 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
stakasa wrote:https://www.migrationsverket.se/Other-l ... dskoj.html

Svi vi sto hocete u Svedsku - ne trazite azil. Za azil nemate preduslove. Nego kroz zaposljenje ili ljubavnu vezu
Isto bilo gdje drugo u drzavama clanicama EU. Osim ako si bio clan Bagrokora onda moze kucni azil u iznosu od £100.000 :D
Jel to neki podatak iz TV serija ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#264 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

muha_sa wrote:


Joj sto ove sqmonavijacke price kako su ljudi iz BiH u Svedskoj i Danskoj ko fol skolovanij od tamo domacih. Zasto tako nije u Njemackoj? Jel to sto su u Njemackoj izbjegli cobani a u te dvije Skandinavske zemlje iskljucivo akademici i ugledni? Ili zelite reci da su Svedjani i Danci ljeni ko mazge i da bjeze od knjige? Ako cemo se rukovati onim salama iz SFRJ da Bosanci bjeze od knjige onda kruh te jebo ovi Svedjani i Danci su glupi ko tocak ako su Bosanci po segi nacionalnon iz SFRJ bili ti koji su bjezali od knjige a gore se broje medju skolovanije. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija nije u Svedskoj po istok pitanju.

Nema vecih lezihjebovica od nasih u tim Skandinavskim. Qurac je Svabo dopustio nasima da po citav dan sjede i saltaju tv kanale. Nije vecini ni priznao da imaju ratne dozivljaje vec radi ili crkni. A dobar dio su sutnuli natrag.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#265 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:

. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija
Osim ZviZ-a, to niko više iz Danske na ovom forumu nije spomenuo.

Ako ćeš baš pričati o nečemu, bar gledaj da imaš relevantnije izvore od onih rekla-kazala. Moji podatci pokazuju upravo suprotno od onog što ti prijatelj priča.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#266 Re: Švedska - all about

Post by UterivacDugoga »

Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:

. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija
Osim ZviZ-a, to niko više iz Danske na ovom forumu nije spomenuo.

Ako ćeš baš pričati o nečemu, bar gledaj da imaš relevantnije izvore od onih rekla-kazala. Moji podatci pokazuju upravo suprotno od onog što ti prijatelj priča.
Ja znam da je u No jedan dobar dio ljudi sa nasih prostora koje poznajem na drzavnoj sisi i da varaju drzavu.

Prvi slucaj.Lik se lupao ciglom u glavu da bi dobio penziju.Dobio penziju na varanje a on zdrav prav. Nedugo nakon toga opali ga srce na fudbalskom terminu jedva prezivio.Nije mu dosta penzija i sve te nadoknade,sad s vremena na vrijeme radi kao taksista na crno.

Slucaj drugi.Lik se okliznuo i pao(da li je namjerno ili zaista upitno je). Nakon toga se zalio NAV-u na bolove u glavi,kako nije dobar bla bla bla...Par godina se vuce po bolovanju,ovi nemaju osnova da mu daju otkaz sve dok je na bolovanju.U slobodno vrijeme ide krade skupocjena bicikla i jos neke stvari i prodaje dalje za Bosnu. Veli meni,kad s vremena na vrijeme treba da ode u NAV na razgovor o njegovom zdravstvenom stanju,ne spava po dan dva,da bi izgledao sto jadnije i umornije.

Slucaj treci.Lik zaista bio ranjen u ratu u BiH,prostrelna rana kroz ruku,mehko tkivo bez ostecenja kosti.Preko 15 godina vara drzavu da je nesposoban da radi,da ima bolove i traume.Prima nadoknadu na sve to.Inace radi na crno u jednom skladistu bijele tehnike,pretovara ves masine itd...

Dalje da ne nabrajam neke "bolesno bolesne " slucajeve na koje sve nacine se vade i varaju...

Bruka i sramota. I danas kad neko npr.iz iste nam te BiH dodje ovde,i pokusa nesto,ljudi te gledaju ispod oka.Znaju sa kakvim su se sve slucajevima susretali ali nemaju zakonske osnove/dokaza da to sprijece.I onda kontaju sta tek mozemo od ovoga novog ocekivati.A ti ni kriv ni duzan,dosao samo da zaradis koji dinar...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#267 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

UterivacDugoga wrote:
Ja znam da je u No jedan dobar dio ljudi sa nasih prostora koje poznajem na drzavnoj sisi i da varaju drzavu.

Prvi slucaj.Lik se lupao ciglom u glavu da bi dobio penziju.Dobio penziju na varanje a on zdrav prav. Nedugo nakon toga opali ga srce na fudbalskom terminu jedva prezivio.Nije mu dosta penzija i sve te nadoknade,sad s vremena na vrijeme radi kao taksista na crno.

Slucaj drugi.Lik se okliznuo i pao(da li je namjerno ili zaista upitno je). Nakon toga se zalio NAV-u na bolove u glavi,kako nije dobar bla bla bla...Par godina se vuce po bolovanju,ovi nemaju osnova da mu daju otkaz sve dok je na bolovanju.U slobodno vrijeme ide krade skupocjena bicikla i jos neke stvari i prodaje dalje za Bosnu. Veli meni,kad s vremena na vrijeme treba da ode u NAV na razgovor o njegovom zdravstvenom stanju,ne spava po dan dva,da bi izgledao sto jadnije i umornije.

Slucaj treci.Lik zaista bio ranjen u ratu u BiH,prostrelna rana kroz ruku,mehko tkivo bez ostecenja kosti.Preko 15 godina vara drzavu da je nesposoban da radi,da ima bolove i traume.Prima nadoknadu na sve to.Inace radi na crno u jednom skladistu bijele tehnike,pretovara ves masine itd...

Dalje da ne nabrajam neke "bolesno bolesne " slucajeve na koje sve nacine se vade i varaju...

Bruka i sramota. I danas kad neko npr.iz iste nam te BiH dodje ovde,i pokusa nesto,ljudi te gledaju ispod oka.Znaju sa kakvim su se sve slucajevima susretali ali nemaju zakonske osnove/dokaza da to sprijece.I onda kontaju sta tek mozemo od ovoga novog ocekivati.A ti ni kriv ni duzan,dosao samo da zaradis koji dinar...
Ja ne kazem da toga ne postoji, znam i ja licno neke ljude koji varaju drzavu na razne nacine. Ali to je mali procenat, mozda 10-20% od sviju koji zive u Svedskoj.

A te sto si nabrojao koji rade na crno a varaju drzavu - mogu koliko hoce ali nece dokle hoce. Ja licno ne bih - jer bi mi to bio veci stres nego da radim negdje. Razmisljati cijelo vrijeme da ce me neko uhvatiti, da ce me neko otcvikati, da ce mi zavrnuti pipu - neka hvala.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#268 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

UterivacDugoga wrote:
Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:

. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija
Osim ZviZ-a, to niko više iz Danske na ovom forumu nije spomenuo.

Ako ćeš baš pričati o nečemu, bar gledaj da imaš relevantnije izvore od onih rekla-kazala. Moji podatci pokazuju upravo suprotno od onog što ti prijatelj priča.
Ja znam da je u No jedan dobar dio ljudi sa nasih prostora koje poznajem na drzavnoj sisi i da varaju drzavu.

Prvi slucaj.Lik se lupao ciglom u glavu da bi dobio penziju.Dobio penziju na varanje a on zdrav prav. Nedugo nakon toga opali ga srce na fudbalskom terminu jedva prezivio.Nije mu dosta penzija i sve te nadoknade,sad s vremena na vrijeme radi kao taksista na crno.

Slucaj drugi.Lik se okliznuo i pao(da li je namjerno ili zaista upitno je). Nakon toga se zalio NAV-u na bolove u glavi,kako nije dobar bla bla bla...Par godina se vuce po bolovanju,ovi nemaju osnova da mu daju otkaz sve dok je na bolovanju.U slobodno vrijeme ide krade skupocjena bicikla i jos neke stvari i prodaje dalje za Bosnu. Veli meni,kad s vremena na vrijeme treba da ode u NAV na razgovor o njegovom zdravstvenom stanju,ne spava po dan dva,da bi izgledao sto jadnije i umornije.

Slucaj treci.Lik zaista bio ranjen u ratu u BiH,prostrelna rana kroz ruku,mehko tkivo bez ostecenja kosti.Preko 15 godina vara drzavu da je nesposoban da radi,da ima bolove i traume.Prima nadoknadu na sve to.Inace radi na crno u jednom skladistu bijele tehnike,pretovara ves masine itd...

Dalje da ne nabrajam neke "bolesno bolesne " slucajeve na koje sve nacine se vade i varaju...

Bruka i sramota. I danas kad neko npr.iz iste nam te BiH dodje ovde,i pokusa nesto,ljudi te gledaju ispod oka.Znaju sa kakvim su se sve slucajevima susretali ali nemaju zakonske osnove/dokaza da to sprijece.I onda kontaju sta tek mozemo od ovoga novog ocekivati.A ti ni kriv ni duzan,dosao samo da zaradis koji dinar...
S tim da je tema Swe
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#269 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:

. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija
Osim ZviZ-a, to niko više iz Danske na ovom forumu nije spomenuo.

Ako ćeš baš pričati o nečemu, bar gledaj da imaš relevantnije izvore od onih rekla-kazala. Moji podatci pokazuju upravo suprotno od onog što ti prijatelj priča.
Zviz pisao, a mimo njega jos i onaj Basket, ali eto najsvjezije po datumu je ovo ispod od Hazandar-a:

Da ne citiram sve: zasto-nasi-ljudi-u-danskoj-nece-da-rade-t147710s25.html
hAZNADAR wrote: Danska je jako dosadna zemlja gdje se vani nista ili rijetko sta desava, sivilo i depresija za sve koji nemaju obaveza.

Medjutim - iako su nasi najzaposlenija i najintegrsianija grupa - postoji jedna nepopularna statistika. Nasi imaju najveci broj prijevremenih penzionera. Cifra nije velika ali postotak jeste u odnosu na ostale grupe. Isti sablon kod sviju - poceli raditi, udarnici, vrijedni i marljivi, najmanje bolovanja, najbrzi uspon u karijeri,... i poslije nekog vremena mnogi puknu po savovima. Da li je do postraumatskog stresa konto rata ili se ljudi jednostavno potrose - neznam. Nisam upoznao nijednog mladjeg penzionera koji izgleda dobro i uziva u tome.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#270 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:

. Vise forumasa iz Danske je ovdje potvrdilo da preko 50% nasih u toj drzavi je na drzavnoj sisi. Prijatelji iz Svedske kazu da nista bolja situacija
Osim ZviZ-a, to niko više iz Danske na ovom forumu nije spomenuo.

Ako ćeš baš pričati o nečemu, bar gledaj da imaš relevantnije izvore od onih rekla-kazala. Moji podatci pokazuju upravo suprotno od onog što ti prijatelj priča.
Zviz pisao, a mimo njega jos i onaj Basket, ali eto najsvjezije po datumu je ovo ispod od Hazandar-a:

Da ne citiram sve: zasto-nasi-ljudi-u-danskoj-nece-da-rade-t147710s25.html
hAZNADAR wrote: Danska je jako dosadna zemlja gdje se vani nista ili rijetko sta desava, sivilo i depresija za sve koji nemaju obaveza.

Medjutim - iako su nasi najzaposlenija i najintegrsianija grupa - postoji jedna nepopularna statistika. Nasi imaju najveci broj prijevremenih penzionera. Cifra nije velika ali postotak jeste u odnosu na ostale grupe. Isti sablon kod sviju - poceli raditi, udarnici, vrijedni i marljivi, najmanje bolovanja, najbrzi uspon u karijeri,... i poslije nekog vremena mnogi puknu po savovima. Da li je do postraumatskog stresa konto rata ili se ljudi jednostavno potrose - neznam. Nisam upoznao nijednog mladjeg penzionera koji izgleda dobro i uziva u tome.
Pa to znaci da si ti sva 3 posta pisao ?

Samo stu su tvoja 2 nicka zviz i basket trajno banirani sa foruma.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#271 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ommadawn wrote:
UterivacDugoga wrote:
Ja znam da je u No jedan dobar dio ljudi sa nasih prostora koje poznajem na drzavnoj sisi i da varaju drzavu.

Prvi slucaj.Lik se lupao ciglom u glavu da bi dobio penziju.Dobio penziju na varanje a on zdrav prav. Nedugo nakon toga opali ga srce na fudbalskom terminu jedva prezivio.Nije mu dosta penzija i sve te nadoknade,sad s vremena na vrijeme radi kao taksista na crno.

Slucaj drugi.Lik se okliznuo i pao(da li je namjerno ili zaista upitno je). Nakon toga se zalio NAV-u na bolove u glavi,kako nije dobar bla bla bla...Par godina se vuce po bolovanju,ovi nemaju osnova da mu daju otkaz sve dok je na bolovanju.U slobodno vrijeme ide krade skupocjena bicikla i jos neke stvari i prodaje dalje za Bosnu. Veli meni,kad s vremena na vrijeme treba da ode u NAV na razgovor o njegovom zdravstvenom stanju,ne spava po dan dva,da bi izgledao sto jadnije i umornije.

Slucaj treci.Lik zaista bio ranjen u ratu u BiH,prostrelna rana kroz ruku,mehko tkivo bez ostecenja kosti.Preko 15 godina vara drzavu da je nesposoban da radi,da ima bolove i traume.Prima nadoknadu na sve to.Inace radi na crno u jednom skladistu bijele tehnike,pretovara ves masine itd...

Dalje da ne nabrajam neke "bolesno bolesne " slucajeve na koje sve nacine se vade i varaju...

Bruka i sramota. I danas kad neko npr.iz iste nam te BiH dodje ovde,i pokusa nesto,ljudi te gledaju ispod oka.Znaju sa kakvim su se sve slucajevima susretali ali nemaju zakonske osnove/dokaza da to sprijece.I onda kontaju sta tek mozemo od ovoga novog ocekivati.A ti ni kriv ni duzan,dosao samo da zaradis koji dinar...
Ja ne kazem da toga ne postoji, znam i ja licno neke ljude koji varaju drzavu na razne nacine. Ali to je mali procenat, mozda 10-20% od sviju koji zive u Svedskoj.

A te sto si nabrojao koji rade na crno a varaju drzavu - mogu koliko hoce ali nece dokle hoce. Ja licno ne bih - jer bi mi to bio veci stres nego da radim negdje. Razmisljati cijelo vrijeme da ce me neko uhvatiti, da ce me neko otcvikati, da ce mi zavrnuti pipu - neka hvala.
Imam prijatelje u Svedskoj, nisu ljudi od uvelicavanja cak sto vise prije ce slagati da je slika bolja nego gora pa opet kazu za to sto ti kazes 10-20%, oni misle da je bar 1/3 i temelje na poznanstvima u Halmstadu i okruzenju.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#272 Re: Švedska - all about

Post by Maverick78 »

Zavisi sve i od zemlje do zemlje. Svedska je uvijek pruzala odlicne mogucnosti za skolovanje i kasnije zaposlenje.

Recimo po ovom istrazivanju, koje prenosi ugledni svedski list Sydsvenskan, 73% ljudi koji su iz BiH dosli devedesetih sada radi u Svedskoj, u Norveskoj 71%, dok je recimo taj procenat u Danskoj 51%. Najlosije su intergisani ljudi iz Sirije, ali oni su relativno novi, tako da vidjecemo kako ce ici u buducnosti sa njima.
https://www.sydsvenskan.se/2017-01-17/s ... ntegration

Image

The longer the immigrants have been here, the more the difference between us and neighboring countries increases.
Of the people who fled to Sweden from the war in Bosnia in the 1990s, 73 percent have a job today. The corresponding figure for Denmark is 51 percent
Isto tako ogorman broj mladih studira, bila je emisija o tome na svedskom drzavnom radiu (Sveriges Radio P4)

http://sverigesradio.se/sida/artikel.as ... el=6347804

A ovo je jedan nesto stariji tekst iz Aftonbladeta, najtiraznijeg svedskog dnevnog lista, o integraciji ljudi iz BiH u svedsko drustvo. U dnu teksta je lista imena ljudi iz BiH koji su dogurali do visokih pozicija u raznim sferama drustva.

https://www.aftonbladet.se/debatt/article15887616.ab
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#273 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ako su sve tri drzave iste po mogucnostima onda bi se mozda moglo reci da je Dancima lakse stranca viditi u prijevremenoj prenziji nego na da mu bude kolega? Ili sam mentalitet nasih u Danskoj i Svedskoj se razlikuje jako puno, ali kako i zasto onda?

Sad mene zanima koji su to vecinom poslovi koji nasi u Svedskoj rade? Fabrike, obicni fizicki poslove za koje skolovanje nije potrebno? Primjerice, neko ko je dosao prije 25 godina u Svedsku, sa samo srednjom skolom, a imao je 30 godina tada, znaci danas mu je 55 godina. Sta on radi u Svedskoj ako je zaposljen? Da li je Svedska investirala u njega da prvo savlada jezik a onda se jos vise skoluje pa je tako mozda blizu 40 godina ga spremili na trg rada na nekoj uglednijoj funkciji ili su mu nasli posao negdje na nekom skladistu, ribarnici itd?
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#274 Re: Švedska - all about

Post by UterivacDugoga »

stakasa wrote: S tim da je tema Swe
S tim da je sve to skandinavija i da je sve u 5 grama...

Zdra0
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#275 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

UterivacDugoga wrote:
stakasa wrote: S tim da je tema Swe
S tim da je sve to skandinavija i da je sve u 5 grama...

Zdra0
Eto koliko znas
Post Reply