Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#76 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Luke Perry »

To se neko na forumu predstavlja kao cetnikolog :P
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#77 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by illuminated »

Luke Perry wrote:To se neko na forumu predstavlja kao cetnikolog :P
da. imas negdje pri vrhu stranice brojeve, 1,2,3,4. Klikni na 1 i citaj. :D
dubrovnik
Posts: 16
Joined: 11/06/2009 23:10

#78 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by dubrovnik »

Gospodine.
Pošto ste napisali da Vas se može pitati o četničkom pokretu, a ovo je "sarajevski" forum, ja bih Vas molio da napišete nešto više o četničkim "djelovanjima" na širem području Sarajeva: Ilijaš - Okruglica (nije li tu Draža boravio u više navrata), o vojvodama Radiću i Derikonji, koji su sa Crnog vrha i okoline ubijali Bošnjake i Hrvate, pa i Srbe, koji nisu bili na njihovoj strani. Znate li što o pogibiji okolnog stanovnistva iz 1942. godine, koji su uhvaćeni i odvedeni, te im je "sudjeno" u Srednjem. Svi su bili civili i svi osuđeni na smrt, a o njima nikada ništa nije objavljeno, kao ni o mnogima drugima na sarajevskom području. I ne samo njemu...
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#79 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by generator »

Možda podatke o Hrvatima i Bosnjacima u cetnicima ? ?
dubrovnik
Posts: 16
Joined: 11/06/2009 23:10

#80 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by dubrovnik »

Prijatelju!
Ne znam na šta ciljaš? Ako mislis na Bošnjake i Hrvate sa ilijaškog područja u drugom svjetskom ratu, koji su bili u četničkim jedinicama, slobodno ih navedi, ali ne vjerujem da ćeš ih puno naći. Ja sam pitao i interesuju me ubistva civila od Semizovca, preko Ljubine, Srednjeg do Nišića, što su ih četnici počinili od 1941-45. godine. Tek, da se zna!
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#81 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by generator »

dubrovnik wrote:Prijatelju!
Ne znam na šta ciljaš? Ako mislis na Bošnjake i Hrvate sa ilijaškog područja u drugom svjetskom ratu, koji su bili u četničkim jedinicama, slobodno ih navedi, ali ne vjerujem da ćeš ih puno naći. Ja sam pitao i interesuju me ubistva civila od Semizovca, preko Ljubine, Srednjeg do Nišića, što su ih četnici počinili od 1941-45. godine. Tek, da se zna!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#82 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Pera Trta »

dubrovnik wrote:Prijatelju!
Ne znam na šta ciljaš? Ako mislis na Bošnjake i Hrvate sa ilijaškog područja u drugom svjetskom ratu, koji su bili u četničkim jedinicama, slobodno ih navedi, ali ne vjerujem da ćeš ih puno naći. Ja sam pitao i interesuju me ubistva civila od Semizovca, preko Ljubine, Srednjeg do Nišića, što su ih četnici počinili od 1941-45. godine. Tek, da se zna!
I mene to interesuje, pročitao sam mnogo toga o četnicima, jer se njihovim istorijatom bavim godinama čisto amaterski. Četnička organizacija na širem području Sarajeva najslabije je ispitana, posebno njihovi zločini, tako da sumnjam da ćeš ovdje naći bilo kakve podatke. Ta ljudi nemaju pojma o izbjegličkom logoru na Alipašinom mostu (svi Sarajlije stoljećima, nikome preci nisu prognani iz Istočne Bosne), koji se nalazio na današnjem gradskom području, a kamoli da znaju to!
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#83 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

U Kaštelima kod Splita nastao je i među domaćim Hrvatima pravi četnički pokret. Četnici su se tako postrojavali pod svojim zastavama za Vidovdan na splitskom trgu Peristilu jos prije izbijanja 2. svj. rata, a o tome sam pročitao članak u novinama iz tog doba. Postrojili su se pred okupljenim mnoštvom i blagoslovio ih je neki pop Marović. Onda se u Dalmaciji još nije znalo za loše značenje pojma četnik.
U to doba stare Jugoslavije velikosrpski ciljevi su u Dalmaciji posrbiti što više ljudi. Imali su i prije nastanka stare Jugoslavije obavještajnu agenturu koja djeluje u tom cilju. Dnevne novine u Splitu u doba stare Jugoslavije su katkad pisane napola ćirilicom-pola latinicom, najčešće latinicom, što srpskom ekavicom, što ijekavicom. To je zanimljivo, jer u Dalmaciji nema ekavice, a lokalni Srbi su ijekavci. Tako su i gimnazijski izvještaji često na ekavici. Kralj Aleksandar dijelio je podobnim hrvatskim seljacima državnu zemlju. Onda je imati zemlju značilo život. Gradile su se pravoslavne crkve, pa i jedna u samom Splitu iako s vrlo malim brojem Srba, jr u to doba u Splitu žive uglavnom domaći, stari Splićani, a Srbi iz zaleđa nisu brojni ni u zaleđu Splita.

Na temeljima ruševina stare katoličke crkve počela je gradnja hrama sv. Save, čak u starom dijelu Splita. Htjeli su napraviti ne mali hram, nego veliki centar koji bi parirao katoličkoj katedrali (sv. Dujam). I za ovo je trebalo rušiti stare okolne kuće. Za ovo se moralo imati podršku vlasti, a problem je ostao do danas.

U Kaštelima je postojao čak i pokret srpskih dojilja i općenito se pridobivalo domaće stanovništvo svakakvim privilegijama. Čak je jedna pravoslavna crkva sagrađena na otoku Visu. Eto, tako su postojali i dalmatinski četnici Hrvati. I danas se u Kaštel Sućurcu vide stari grobovi s hrvatskim imenima i prezimenima na ćirilici. Njihovo tzv. projugoslavenstvo i antihrvatstvo zadrzalo se i kod unuka, koji su sve samo ne Hrvati (najprije su bili Jugoslaveni, a sada su Dalmatinci).
U Dalmaciji jos od ranije postoji prisnost u odnosima mnogih Talijana i Srba nasuprot Hrvatima, jer su Hrvati i Talijani jedni drugima stari suparnici za Jadran. To je tradicija, prijateljstvo, kao dragi Talijani, uzmite Jadran. Kao što četnički raspoloženi Srbi preziru Muslimane i Albance, tako mnogi Talijani preziru Hrvate.
Uglavnom, splitski Talijan u emigraciji, E. Bettizza, piše u svojoj knjizi da je zajednica splitskih Talijana nekako uspjela progutati to sto se jedna splitska Talijanka udala za jednog Slavena (Srbina, jugo-oficira), iako je i to bilo sramno. Tjesilo ih je da barem nije Hrvat. To je prije 2. svj. rata. Iako se sve više i ovo mijenja, jer se sve više upoznajemo, pa i kroz sport, postoji i antagonizam. Ima i dosta slučajeva međusobne solidarnosti radi katoličke vjere i sličnog mentaliteta i običaja.
Dakle, velikoTalijani, velikoSrbi i te JugoDalmatinci su bili saveznici protiv partizana u Dalmaciji. I od njih se regrutiraju dalmatinski četnici. Na isti način Srbe su upotrebljavali jos ranije i Madžari u drugim krajevima (Krajina npr.), kao svoje saveznike protiv Hrvata. Postojala je i Organizacija jugoslavenskih nacionalista (ORJUNA) iz koje se kasnije regrutiraju četnici, a s kojom su ratovali splitski urbani gerilci - komunisti.

Ako su četnici postojali u Dalmaciji i prije izbijanja rata, mene zanima je li ovaj slučaj bio i u drugim krajevima Hrvatske?

Je li istina da su četnici u Hrvatskoj bili oni koji se najprije bore protiv Hrvatske, za srpstvo, a ne kao reakciju na zločine NDH. Jer znam slučaj da je članica od ustaša masakrirane srpske obitelji išla u partizane, a ne u četnike. I zanima me jesu li masakri Srba u NDH nastali kao planirana politika ili tek kao odmazda zbog ustanka Srba protiv NDH, njihova odlaska u četnike i masakriranja Hrvata? Iako to ne opravdava zločine, zanima me kronologija.
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#84 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Fiore »

Pera Trta wrote:
dubrovnik wrote:Prijatelju!
Ne znam na šta ciljaš? Ako mislis na Bošnjake i Hrvate sa ilijaškog područja u drugom svjetskom ratu, koji su bili u četničkim jedinicama, slobodno ih navedi, ali ne vjerujem da ćeš ih puno naći. Ja sam pitao i interesuju me ubistva civila od Semizovca, preko Ljubine, Srednjeg do Nišića, što su ih četnici počinili od 1941-45. godine. Tek, da se zna!
I mene to interesuje, pročitao sam mnogo toga o četnicima, jer se njihovim istorijatom bavim godinama čisto amaterski. Četnička organizacija na širem području Sarajeva najslabije je ispitana, posebno njihovi zločini, tako da sumnjam da ćeš ovdje naći bilo kakve podatke. Ta ljudi nemaju pojma o izbjegličkom logoru na Alipašinom mostu (svi Sarajlije stoljećima, nikome preci nisu prognani iz Istočne Bosne), koji se nalazio na današnjem gradskom području, a kamoli da znaju to!
Ovdje na nekoj temi na ovom forumu prosle godine sam citao da je na prostoru Alpasin-polja napravljeno nekoliko masovnih grobnica.. da li iko zna sta o tome..
Kako su uopste dobijala imena sadasnja podrucja u Sarajevu.. Vojnicko polje.. Bojnik.. :shock:
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#85 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by mrtva kokoš »

Ovdje na nekoj temi na ovom forumu prosle godine sam citao da je na prostoru Alpasin-polja napravljeno nekoliko masovnih grobnica.. da li iko zna sta o tome..
Kako su uopste dobijala imena sadasnja podrucja u Sarajevu.. Vojnicko polje.. Bojnik.. :shock:
I ja sam cuo za te masovne grobnice po alipashinu,ali sumnjam u takvo sto.ne znam da li znas ali odmah ispod igralista o.s. i birotehnicke se nalazi groblje cini mi se pravoslavno zna li tko koja se godista smrti obisno pojavljuju da li je netko slucajno obratio paznju na taj detalj :-? a sto se tice "bojnika" moje mahale :D koliko znam bojnik je neki vojni cin a tu se nalazi i kasarna logicki dodjes do odgovora na pitanje koje si postavio...
User avatar
Ateista
Posts: 46575
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#86 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Ateista »

Jos jedna informacija vezana za cetnike, oni su pocetkom WV2 bili prva organizovana vojska tadasnje kraljevine, karakteristicna po svom nacinu ratovanja i grupama od tri vojnika, odakle i potice broj tri kao cetnicki broj i tri prsta kao cetnicki pozdrav. U samom pocetku su cetnici bili protiv okupatora, ali kada su se pjavili partizani i Tito, tadasnji kralj se uplasio Tita. Bio je svjestan da je Hitler prolazna opasnost i da nece uspjeti, ali je vidio da bi Tito mogao uspjeti, u cemu je na svu srecu bio i u pravu a sto mu nije odgovaralo za njegove dalje planove, pa je dao odobrenje Drazi Mihajlovicu da se bori protiv Tita i partizana cak i pod cijenu saradnje sa okupatorom. Zbog toga su i u Srbiji proglaseni domacim izdajnicima jer su napravili jako puno zlocina i nad samim srbima koji su bili u partizanima.

Tito je na kraju pobijedio, ali na zalost, svjedoci smo da svoj posao nakon rata i nije bas najbolje uradio, previse se cetnika posakrivalo po misijim rupama dok je kralj pobjegao u Englesku i nakon Titove smrti se cak i vratio koliko znam, a ostali cetnici, skupa sa svim ostalim nacionalistima poceli da se izvlace iz svojih rupa i da uzimaju vlast u svoje ruke...
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#87 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

Jesu li cetnici u Hrvatskoj i BiH krenuli u borbu protiv NDH i prije nego sto je NDH pocela ciniti zlocine protiv srpskih civila? Jer ima verzija po kojoj je antisrpska politika NDH potaknuta i razvijana cetnickim akcijama, a koje su uslijedile odmah po proglasenju NDH. Navodno su cetnicki zlocini protiv civila definitivno opredijelili NDH protiv Srba? Ne opravdavam ustaske zlocine, samo pitam. Jer znam da su Muslimani i BiH Hrvati cesto isli u NDH da se zastite od cetnika, ili da se bore protiv njih.
Dakle, ko je prvi krenuo u klanje civila cetnici, ili ustase?
Inace, Tito je "dobro" obavio posao nad razoruzanim ustasama, ako je donekle postedio cetnike.
Tako je istrijebio cijele generacije Hrvata i Muslimana i utjerao im strah u kosti.
Jesi li ikad citao ijednu knjigu u kojoj pise kako su partizani ubijali zarobljenike pa cak i svoje suborce? Npr. drug taj i taj nece da strelja nekoga sumnjivca i onda se ubije svoga druga. Drug koji bi poslusao protiv svoje savjesti kasnije bi poludio. Iako pisac (Slovenac iz Zagreba, skojevac, i partizan) mrzi Nijemce, odaje im priznanje za ponasanje na ratistu. Kaze otprilike ovo: ustase bi streljali, katkad zaklali, zapalili itd., kao i oni zarobljene partizane. Nije bilo milosti. Ipak su bili blazi prema cetnicima. A domobrane bi nekad pustili, nekad ubili, nekad uzeli u svoje redove, iako bi ovi nekada opet pobjegli. Nijemce su cesto drzali za razmjenu, jer kaze da ni Nijemci nisu sve partizane streljali po kratkom postupku, nego su se drzali nekih ratnih pravila.
User avatar
Ateista
Posts: 46575
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#88 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Ateista »

ponosni wrote:Jesu li cetnici u Hrvatskoj i BiH krenuli u borbu protiv NDH i prije nego sto je NDH pocela ciniti zlocine protiv srpskih civila? Jer ima verzija po kojoj je antisrpska politika NDH potaknuta i razvijana cetnickim akcijama, a koje su uslijedile odmah po proglasenju NDH. Navodno su cetnicki zlocini protiv civila definitivno opredijelili NDH protiv Srba? Ne opravdavam ustaske zlocine, samo pitam. Jer znam da su Muslimani i BiH Hrvati cesto isli u NDH da se zastite od cetnika, ili da se bore protiv njih.
Dakle, ko je prvi krenuo u klanje civila cetnici, ili ustase?
Inace, Tito je "dobro" obavio posao nad razoruzanim ustasama, ako je donekle postedio cetnike.
Tako je istrijebio cijele generacije Hrvata i Muslimana i utjerao im strah u kosti.
Jesi li ikad citao ijednu knjigu u kojoj pise kako su partizani ubijali zarobljenike pa cak i svoje suborce? Npr. drug taj i taj nece da strelja nekoga sumnjivca i onda se ubije svoga druga. Drug koji bi poslusao protiv svoje savjesti kasnije bi poludio. Iako pisac (Slovenac iz Zagreba, skojevac, i partizan) mrzi Nijemce, odaje im priznanje za ponasanje na ratistu. Kaze otprilike ovo: ustase bi streljali, katkad zaklali, zapalili itd., kao i oni zarobljene partizane. Nije bilo milosti. Ipak su bili blazi prema cetnicima. A domobrane bi nekad pustili, nekad ubili, nekad uzeli u svoje redove, iako bi ovi nekada opet pobjegli. Nijemce su cesto drzali za razmjenu, jer kaze da ni Nijemci nisu sve partizane streljali po kratkom postupku, nego su se drzali nekih ratnih pravila.
Te detalje ne znam, ko je prvi poceo i slicno.

Na zalost, posao nije dobro obavio ni nad ustasama, sto opet mozemo vidjeti - Thompson i slicni.
To da je bilo zloupotrebe se slazem, sigurno ih ima i nevinih koji su stradali, niko nije savrsen, bilo je jako puno maniplacije i okrivljavanja nekog da je cetnik ili ustasa iako to nije i slicno. I partizani su imali svoje zlocine koje ni malo ne opravdavam.
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#89 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

Ne slazem se s ubijanjem porazenih protivnika. Kad je gotovo, gotovo je.
Da je ostala takva logika, onda bi 1991. -1995 trazili bivse komuniste i ubijalo bi ih se.
Jer ubijanja nikad dosta... Najpriej neprijatelje izvana, onda u svojim redovima.
To je stara stvar.
Ja se s Thompsonom ne slazem, ali njegovi su zaustavili napredovanje cetnika prema Splitu.
Tada su spjevali pjesmu Cavoglave koja pocinje s "za dom". I ustaski znakovi su se nosili iz protesta.
Da se uplasi one s druge strane. I da se ispadne "izvan zakona i reda".
Inace, Thompsonove nastupe dozivljavam kao protestne, iako mi je dosadilo i to.
Slicno kao sto je iz protesta prema novoj hrvatskoj politici naglo pocelo slusanje narodnjaka
medju hrvatskim mladima. Cisto iz prkosa, bitno je da se pokazu zubi.
User avatar
Ateista
Posts: 46575
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#90 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Ateista »

ponosni wrote:Ne slazem se s ubijanjem porazenih protivnika. Kad je gotovo, gotovo je.
Da je ostala takva logika, onda bi 1991. -1995 trazili bivse komuniste i ubijalo bi ih se.
Jer ubijanja nikad dosta... Najpriej neprijatelje izvana, onda u svojim redovima.
To je stara stvar.
Ja se s Thompsonom ne slazem, ali njegovi su zaustavili napredovanje cetnika prema Splitu.
Tada su spjevali pjesmu Cavoglave koja pocinje s "za dom". I ustaski znakovi su se nosili iz protesta.
Da se uplasi one s druge strane. I da se ispadne "izvan zakona i reda".
Inace, Thompsonove nastupe dozivljavam kao protestne, iako mi je dosadilo i to.
Slicno kao sto je iz protesta prema novoj hrvatskoj politici naglo pocelo slusanje narodnjaka
medju hrvatskim mladima. Cisto iz prkosa, bitno je da se pokazu zubi.
Nisam ni ja za ubijanje, jesam za sudjenje zlocincima,

To sto su Thompsonovi zaustavili cetnike mi je svejedno, cetnici vs ustase, tu ni za koga ne navijam, i jedno i drugo su domaci izdajnici.
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#91 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

Nisam ni ja ni za ustase ni za cetnike, ali dopusti da je moguce da ti grupa ljudi koji kazu da su ustase
spase glavu od cetnika. Tako ti je u ratu, cesto ne biras ideoloski/moralni profil onoga tko ti spasava glavu.
Inace, ni partizani nisu bili milostivi prema civilima, ako bi im bili sumnjivi.
Moji su svi bili u partizanima i znam tu pricu.
Izgleda da je zlocin bio sastavni dio marketinga svih vojski u 2. svj. ratu.
dr trocki
Posts: 106
Joined: 19/03/2009 18:26
Location: Mexico

#92 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by dr trocki »

Ustaše na vrbe . :lol:
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#93 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

Znam da se salis, ali nikome nije dobro "na vrbi" :-)

Evo ti slucaj zanimljivih "neprijatelja": dosli u ono doba cetnici harati po Dalmaciji (2. svj. rat). Kasicna pljacka, zlocini. Nekoga su postedjeli, nekoga zaklali, negdje su divljali i zaklali cijela sela. I onda se medju takvima nadje jedan kojemu je bilo zao sto njegovi prolijevaju vino iz bacava i taj je rekao bakinoj sestri, tada mladjoj zeni: "Majko, majku mu jebem ko nas zavadi." Valjda je i on bio mladji vojnik, a kako se vidi i human.

Slucaj jednog Talijana: u Dalmaciji su Talijani imali logore za Hrvate, a optuzeni za suradnju s partizanima su muceni do smrti. Iz takvog je zatvora jedan Talijan spasio bakinog brata. Naravno da je poslije pobjegao u partizane.

Slucaj ustase: jedan ustasa "na polozaju" kontrolirao je ko ukrcava i vozi zito iz Slavonije u Dalmaciju. Znao je ko je ciji, po porijeklu, ko je iz kojg sela, i kraja, a on bi samo rekao "krcajte moji Dalmatinci"! Za to vrijeme je njegov 16. godisnji sin gladovao do iscrpljenosti i jedan zlonamjeran covjek odveo mu je sina do ustasa, da im se prikljuci i najede. To je bilo u doba kad se vidjelo ko ce pobjediti. Mladica su partizani zarobili i pogubili. Nakon rata ovaj zacudo ustasa nije ubijen, ajer su ostali "nestali". Njegovi su tretitrani kao narodni neprijatelji i nisu dobivali u selu pomoc u hrani kao i ostali. Komsija narodni odbornik im je rekao da su neprijatelji.

Slucaj partizana: partizani su mobilizirali ljude pa i silom. Brat moje bake se krio u rupi pod zemljom. Naon 15 dana je izasao da se opere, komsije su ga prijavile i odvelo ga je u vojsku. Tako mobiliziran poginuo je kao partizan u Sirokom Brijegu, gdje su partizani inace ucinili zlocin nad fratrima.

Hocu ti reci da nema istine od pojednostavljivanja. I meni je komsijska politika jedina koju priznajem - dobro za dobro.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#94 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Blaka »

Против кафанизма и ја устаћу....

Окреће се прасе,ракија се точи...Србија се брани.Колико пута сте присуствовали оваквим биткама ,,поносних,, Србских синова,идеолошких следбеника како они кажу...Драже МихаЈловића,певаће они о вођи Равногораца све док ракија и крметина делују,тако ће побити масу шиптара,усташа и по којег балију и домаћег издајника и све то док још џибре на ракију....ујутру,после популарне главобоље и пар бачених пегли настављају даље,Боже....дај нам хлеба и игара,славља и прослава...па да убијамо усташе,шиптаре,балије,прасиће и литре и литре добре наше ракије...да певамо о Дражи и да се сећамо битака на Неретви,Мисирца и мајора Гашпара.
Ко су бре ти кафанци? Шта је дефиниција кафанског националисте? Ух тешка питања....али покушаћу да одговорим....

1.Easy stylе

Tо су они што носе розе мајчице уз тело,носе шајкачу..наравно са кокардом и иду у Гучу...где се веселе уз цигане и све љубитеље трубе од Триглава до Ђевђелије...
Знају ,,Од Тополе,,(прве две строфе) и чули су за Дражу,али ипак сећају се да се за време Тилета добро живело...у колима око огледала Крст већи и од самог ретровизора....са ЦД-плејера цепа Сека,Синан и Шемса,не пропушта ,,Гранд параду,, и све Хрватско-Шпанске серије на ружичастој телевизији,када му ипак неко пребаци на Б92,он гласно негодује псујући им мајку усташку....јер је то чуо негде,али не може да се сети где.Док му из куће цепа Турбо Гранд,качи кајлу са огромним Крстом,облачи мајчицу уз тело,ставља гел на своју дугу косицу одлази у град...псује и ј*бе мајку свим избеглицама поготово са Косова,ј*бе им мајку шиптарску...на свадбама обавезно наручује ,,Од Тополе,, и ,,Шоту,, приликом ове друге пада у транс...и у гомили Срба и Србкиња које играју као Туркиње он проналази себе....кад атмосфера мало замре заповеду се и политичке теме...углавном је Он најгласнији,он зна да су сви плаћени из Америке и гласно им псује мајку усташку...једино воли ове једне,јер су чак били и у Гранду....то су бре људи из народа,када се нађе ипак неко ко се са њим не слаже он му псује мајку усташку...у себи наравно....јер не жели да изазове инцидент.


2.Medium stylе

Слуша Нирвану,Магазин,Колонију,Јуру Стублића...али и иде на Равну Гору и на све политичке митинге своје странке.На позадини дисплеја његовог мобилног телефона видимо Белог Орла са калашњиковом или евентуално Генерала Ратка Младића.Мрзи Б92 и ј*бе мајку Наташи Кандић сваки дан,на Божић баца петарде и са екипом долази у цркву....облачи се фенси и опија се редовно,наравно навија за наш највећи и најтрофејнији клуб.
Највеће зезање му је да са екипом оде на ,,Блек Пантерсе,, и да у повратку пребије неког ко има шал другог клуба,наравно опет...са екипом.Када оде на текму обожава да запева Марш на Дрину,али зна само две строфе...после заједно са масом четника пева нананананананананнанананааааааа,једва чека баскет-текме и долазак Хрватских клубова па да запева ону борбену о клању и силовању и све то у Србско име,четничко...јер је и Дража навијао за њих,у кући све му је пуно навијачких симбола....поред Иконе Светог Николе сија петокрака звезда,гледа Великог Брата иако је на Б92 издржава некако,купује новине и информише се о ,,укућанима,, чита и Свет и Скандал,често је на сплавовима....воли да чује Џенана...

3.Hard style

Одрастао уз Погледе и Равногорску читанку,држи слику Драже Михаиловића и Милослава Самарџића на зиду.Ј*бе мајку свим љотићевцима изродима од Србства и свађа се са истомишљеницима ко је био најбољи командант Југословенске Војске у Отаџбини.Сања Равну Гору и Светог Чичу и користи сваку прилику да пљуне на зле нацисте који се усуђују чак и да марширају четничким Новим Садом.....радо би дошао са црним тројкама и јуришним-летећим бригадама да им ј*бе мајку али не може јер су остали активисти заузети,који к*рац ти нацисти марширају у сред сезоне квалификација за ,,Ракијаду у Прањанима,, на коју иду само одабрани Срби,прави момци...Чича Драже Равногорци.
Америка и Енгелска су савезници....у сновима виде себе како спасавају Америчке пилоте...како убијају зле љотићевце,изроде од Србства и заводе ред,диже се чашица за Слободу,прасе се окреће јутро свиће...црне заставе вијоре се....костурске лобање се смеше..свануо је и тај мајски дан,треба Равној Гори стићи у походе...гладе браду коју су гајили специјално за овај дан,опасали су пластични аутомат и оштар месарски нож....и може се кренути,јер Чича не може да чека.....прасићи такође а и ракија није за чекати.Долазе горе...и срећу прве пале равногорце по хаубама аутомобила и у јарцима и брзацима....то су прве жртве,први пали Равногорци....пали за Краља,Чичу и Југославију....иде се даље...топови јече,прасићи се окрећу на споменик се каче сви.....мора да је Чича поносан..сјатило се и старо и младо,из шатора јече Топџије из Књажевца...певају се Шакови хитови,Пева се и добри стари хит...Шеки Шеки,тако ти Алаха...нема нико ништа против,јер и браћа муслимани су били четници...и Хрвати и Јевреји....Словенци елитни део...али Љотићевци маму им њихову...њих треба побити,јер то бре изроди од Србства...кад се извичу Вуку,Воји и Вељи ред је да се побију са неким...да избаце то мало енергије...ваља и до пећине отићи...пева се,пије се....бије се...то је Равна Гора...светилиште...мучилиште....
И тако сваке године битка за Србију се води...у међувремену ј*бе се мајка љотићевцима изродима од Србства и свим непријатељима четника и 213 четничких удружења и одбора....у току године дође и до ког сабора у кафани где се поделе чинови најзаслужнијим Равногорцима....мајори,пуковници....сви они су пролили крв...омладински покрети осуђују зле нацисте и батињањем по туру,чекају само да храбрости скупе па да пресуду изврше,све љотићевце,изроде од Србства ће они под слово ,,З,, па кад Чича мигне....ј*баће им мајку....њима...љотићевцима,изродима од Србства....

:mrgreen: :lol: :lol: :lol:
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#95 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by ponosni »

Baš si me nasmijeo :-) Dobro, takvih dobričina ima svugdje. Prije par godina bio sam u Hrvatskoj, u jednom nekad partizanskom selu. Iz nekog hira jedan mladić je osnovao HOS (doista najratoborniji hrvatski borci, koji se iz prkosa nazivaju ustašama). Ovih su se katkad uplašili i redovni vojnici. Tu mu je brat vodio kafic, koji je kasnije preimenovao u zabranjeno ime Poglavnik i povukao je dosta prijatelja iz kafića sa sobom. Na zidu je visila Pavelićeva slika, momci se slikavali s njom i s puškama. Inače, u kafići najčešće cepaju srpski i bosanski narodnjaci i rekao bi da si negdje u Bosni ili u Srbiji. Ili u Turskoj, ili u Perziji možda, ali prevedeno na naš jezik :-)
Ali koji su po tebi onda likovi šta su organizirano i kreativno ubijali civile i zarobljenike?
Šta se dogodi u ljudskim glavama da s rakije i janjetine (svi to vole) krenu na "zanat", korak dalje?
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#96 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Blaka »

Na to pitanje bi odgovor trebala dati nauka, prije svega medicina
user_friendly
Posts: 70
Joined: 05/05/2008 14:02

#97 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by user_friendly »

Na čemu se zasniva fikcija i mit o tobožnjem četničkom antifašizmu i otporu okupatorima?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#98 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Pera Trta »

user_friendly wrote:Na čemu se zasniva fikcija i mit o tobožnjem četničkom antifašizmu i otporu okupatorima?
Pročitaj prve postove pokretača teme, tamo gdje piše o nastanku četničkog pokreta. Mislim da je bar donekle objašnjeno.
User avatar
Ateista
Posts: 46575
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#99 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Ateista »

user_friendly wrote:Na čemu se zasniva fikcija i mit o tobožnjem četničkom antifašizmu i otporu okupatorima?
Koliko znam, nisu oni bili za Hitlera, samo su se vise plasili Tita pa su zato poceli saradjivati sa okupatorima, u stilu - "Hitler je prolazna opasnost, a Tito trajna. Treba se oduprijeti Titu i partizanima, cak i po cijenu saradnje sa okupatorom". plasili su se komunizma, pa su zbog toga izdali i svoj soptstveni narod, koji sada negira njihove zlocine i smatra da su najveci srpski patrioti cetnici, a zaboravljaju sta su cetnici uradili izmedju ostalog i svom narodu.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#100 Re: Sve što ste željeli znati o četničkom pokretu pitajte ovdje

Post by Pera Trta »

Ateista wrote:
user_friendly wrote:Na čemu se zasniva fikcija i mit o tobožnjem četničkom antifašizmu i otporu okupatorima?
Koliko znam, nisu oni bili za Hitlera, samo su se vise plasili Tita pa su zato poceli saradjivati sa okupatorima, u stilu - "Hitler je prolazna opasnost, a Tito trajna. Treba se oduprijeti Titu i partizanima, cak i po cijenu saradnje sa okupatorom". plasili su se komunizma, pa su zbog toga izdali i svoj soptstveni narod, koji sada negira njihove zlocine i smatra da su najveci srpski patrioti cetnici, a zaboravljaju sta su cetnici uradili izmedju ostalog i svom narodu.
U najkraćem, to bi bila suština odgovora na prethodno pitanje. Na ovoj adresi: http://www.znaci.net/00001/30.htm imate odličnu demistifikaciju četničkih mitova o antifašizmu i borbi protiv okupatora. Pročitajte, uljepšaće vam dan, jako je duhovito, ali argumentovano. I što je najbolje, autor (na žalost nepotpisan) je očito iz Srbije.
Post Reply