Sve o labrador retriverima

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Astorela
Posts: 17
Joined: 14/04/2008 00:10

#1 Sve o labrador retriverima

Post by Astorela »

LABRADOR STANDARD

OPSTI IZGLED:
Snazno gradjen, kratak u slabinskom delu, vrlo pokretan. Siroka lobanja. Grudi i rebra duboki i dobro zaobljeni. Sirok i snazan u slabinskom delu i zadnjim nogama.

KARAKTERISTIKA:
Uravnotezen, veoma budan, odlicnog nosa, mekih usta, sa odusevljenjem ide u vodu, ima sposobnost prilagodjavanja u predanog pratioca.
Image
Image
NARAV:
Inteligentan, oprezan i poslusan. Prijateljske prirode, nikada sa znacima agresivnosti ili jasne plasljivosti

GLAVA I LOBANJA:
Siroka lobanja sa jasnim stopom, dobro modelirana bez mesnatih obraza. Vilice srednje duzine, pune snage ne spicaste.

OCI:
Srednje velicine, pokazuju inteligenciju i dobru narav. Braon ili boje lesnika, sto tamnije to bolje.

USI:
Ne velike ili teske, dobro prilaezu uz glavu, visoko i prilicno dobro unazad usadjene.

ZUBALO:
Vilice i zubi snazni sa potpunim i makazastim zagrizom, pri cemu gornji sekutici bez medjuprostora pokriva sekutice donje vilice. Zubi postavljeni
vertikalno u vilici.

VRAT:
Suv, jak, pun snage prelazi u dobro postavljene plecke.

TELO:
Grudi dobre sirine i dubine, jako zaobljena, bacvasta rebra, ravna gornja linija. Siroke kratke i snazne slabine.

SAPE:
Okrugle, kompaktne sa dobro izrazenim jastucicima.

REP:
Veoma debeo u korenu, ravnomerno se suzava ka vrhu, srednje duzine, bez zastavica, ipak odlakan celom duzinom, kratkom, debelom i gustom dlakom, koja ga cini okruglim. Pomera ga radosno, ipak ne treba da bude nosen iznad ledja.

KRETANJE:
Slobodno osvaja prostor, pri tome prednje i zadnje noge su ravne i paralelne.
Image
DLAKA:
Kratka, gusta, ne talasasta, bez zastava. Prilicno ostra poddlaka, odoleva losem vremenu.

BOJA:
Jednobojno crna, zuta ili cokoladno braon. Zuta je od svetlije krem boje do lisicje crvene. Cokoladna moze varirati od svijetlije do tamne cokoladno braon boje. Bilo koja druga boja ili kombinacija boja vodi diskvalifikaciji. Prihvatljiva je mala bela fleka na grudima
Image
[img]VISINA:
Idealna visina grebena:
--muzjaci 56-57cm
--zenke 54-56cm

TESTISI:
Muzjaci trebaju da imaju dva normalno razvijena testisa, potpuno spustena u skrotum.[/img]
Image
Labrador retriver i zlatni retriver deo su porodice rasa pasa koja se zove retriveri. Osim labradora (sto je potpuno isto kao labrador retriver) i zlatnog retrivera, postoji jos nekoliko retriverskih rasa. Labrador retriver se veoma razlikuje od zlatnog retrivera. Zlatni retriver (kao sto mu ime kaze) iskljucivo je zute boje (u mnogo nijansi) dok labrador retriver moze biti u tri potpuno ravnopravne boje - crna, zuta i cokoladna. Najcesca su dvobojna legla kod labrador retrivera.

Postoje jos i silver (sivi) labradori, ali oni jos uvek nisu priznati od FCI.
Image
Za one koje zanimaju silver labradori, evo linka http://www.silverlabs.com/

Za njega kazu da je "Najpopularniji lovački pas na svetu"

Razni oblici lova uslovljavali su stvaranje različitih pasmina pasa s ciljem ispunjavanja specifičnih zahteva pojedinih vrsta lova. Tako su nastali lovački psi: ptičari, jamari, goniči, krvoslednici i retriveri (aporteri). Cilj u uzgoju retrivera bio je jedan: stvoriti psa koji će donositi razne vrste ptica u bilo koje godišnje doba, po bilo kakvom vremenu i na bilo kakvom terenu. Prvenstveni zadatak pasa je bilo donošenje iz vode, te ono što je drugim psima nemoguće, aport iz duboke, hladne vode usred zime - retriveru predstavlja zadovoljstvo. Međunarodna kinološka federacija (FCI) priznala je pet vrsta retrivera, a razlikuju se, između ostalog, po vrsti dlake, ali zajedničko svojstvo svih tipova dlake je da savršeno štite psa od hladne vode. Dlaka nekih retrivera je praktički "nepromočiva".
Moraju biti uz ljude da bi bili srecni, a ako su izolirani od ljudskog kontakta kroz duže vreme, postanu problematičnog ponašanja.
Image
Image
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#2 Re: Sve o labrador retriverima

Post by memlija »

Super tema. :thumbup: ....Pošto sam novi ovdje čim skontam kako da stavim slikicu, predstaviću vam mog crnog koji je stigao prošle godine i sada mu je godina i po.....vidjamo se.... ;-)
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#3 Re: Sve o labrador retriverima

Post by tinchy »

Ja sam imala mjesanca labradora, ustvari nisam sigurna koja se jos vrsta kriza da bi se dobila kao neka posebna vrsta pticara koji imaju one jastucice siroke i jake da bi gazili po blatu da donesu plijen. Bio je veoma pametan, poslusan i umiljat, ali nije dozivio ni vise od 1 godine jer su ga, nazalost, ubili.. Bez razloga, nikome nije smetao al ocito tom covjeku je bio omrazen. Oni su VEOMA INTELIGENTNA BICA! :):)
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#4 Re: Sve o labrador retriverima

Post by sinus »

Koliko košta u KM jedan labrador ?
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#5 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Pasiflora »

Astorela, dobrodosla :-D
Jesi li se prijavila da nam se pohvalis svojim ljubimcem, pitas za misljenje ili sta...? U svakom slucaju tema je super. :thumbup:
Astorela
Posts: 17
Joined: 14/04/2008 00:10

#6 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Astorela »

Hvala na dobrodoslici :)
Drago mi je sto medju vama ima jos vlasnika i ljubitelja ove plemenite rase.
Ja vec nekoliko godina imam labradore i obzirom da niste imali temu o njima, bila sam slobodna da je otvorim :)
Evo mojih labradora, Astore i Alfe....
Image
Image
Image
Image
Astor i Bona
Image
Osim sto su nasi kucni ljubimci, oni su i izuzetni izlozbeni psi. Astor za sobom vec ima dva sampionata, a Alfa je sampion mladih :)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#7 Re: Sve o labrador retriverima

Post by atko »

:thumbup: predobra tema :)
Astorela
Posts: 17
Joined: 14/04/2008 00:10

#8 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Astorela »

Evo jednog interesantnog teksta za vlasnike zutih labradora :)

Pigmentacija kod zutih Labradora

Kao prvo postoje dva razlicita tipa zutih labradora sa razlicitim genotipom tj.genetskom kombinacijom za boju. Ako zuti Labrador ima jedan ili dva gena za crnu boju onda ce pas imati crni pigment I ovaj pigment moze varirati u intenzitetu,sto cu objasniti ispod.
Ako zuti Labrador ima dva gena za cokoladnu onda ce pas imati cokoladni pigment koji se naziva I “Dadli”(Dudley) I moze varirati od veoma svelte boje mesa kod svetlo zutih pasa do tamno braon kod tamno zutih ili crvenih pasa.Ove razlicite kombinacije mogu se pojaviti iz razlicitih parenja zavisno od boje roditelja I kojih boja su nosioci. Na primer dva uparena crna psa mogu dobiti zute pse I sa crnim kao I sa cokoladnim pigmentom.

Evo primera.

Ovaj pas je tamno zut sa crnim pigmentom.Obratite paznju nacrnu boju oko ociju I na njusci.Njegov nos je izbledeo zbog starosti.Ovo se neizbezno desava kod skoro svih zutih labradora.Cesto se naziva “zimski” ili “snezni” nos.Razlog je propadanje enzima (tyrosinase) koji proizvodi pigment.Kako pas stari enzim polako prestaje da funkcionise I zato nos bledi.Enzim je takodje osetljiv na temperature pa bolje funkcionise u toplijim letnjim mesecima,zato ce nos dobiti nazad svoju crnu boju u tom dobu godine.
Image
Ovaj pas je tamno zut sa cokoladnim pigmentom.Obratite paznju kako mu je nos braon kao I usne I predeo oko ociju.
Image
Ovo je primer mladoh psa sa crnim pigmentom
Image
Ovaj pas je star 3 godine,nos je poceo da mu bledi
Image
Pigment kod labradora sa crnim nosem moze da varira.Neki imaju samo malo crnog oko ociju I njuske.Kod nekih nos pocinje da bledi dok su jos stenad I nikad se ne vrati u crnu boju,dok drugi mogu imati crne noseve sve dok ne ostare (preko 8 godine).Kod vecine nos pocne da bledi oko 2 godine.Obicno pigment postaje tamniji kako stene raste,ako je nos svetliji oko 5-6 nedelje najverovatnije ce se pretvoriti u crn oko 8 nedelje ali ne uvek.Intenzitet crnog pigmenta je kontrolisan od strane razlicitih gena od onih koji kontrolisu boju krzna.Parenje zutog laba sa losom pigmentacijom I crnog laba ne mora obavezno ispraviti pigmentaciju kod buducih stenaca.Najbolji nacin da se to uradi jeste da se pas sa losom pigmentacijom upari sa zutim labom sa odlicnom pigmentacijom ili sa crnim ili cak cokoladnim labom iz linije sa dobrom pigmentisanim zutim labradorima.

Zuti sa cokoladnim nosem mogu se predvideti u nekim parenjima iako se cesce pojavljuju iznenada,zato ih iskusniji odgajivaci mogu dobiti s vremena na vreme.Najcesci slucaj je parenje cokoladnih sa cokoladnim.Relativno je retko da cokoladni Labrador nosi zutu,zato su sanse da oba cokoladna roditelja nose zutu je minimalna ali se desava.Zuti I cokoladni geni se prenose generacijama I zato mnogi smatraju da npr. Crni lab ne nosi cokoldanu boju zato sto se cokoladni ne pojavljuju kao blizi preci ali to nije uvek slucaj.Crni lab moze biti nosilac I zute I cokoladne boje I ako se upari sa zutim koji nosi cokoladnu rezultat su oba tipa zutih labradora.

Mozete znati definitvno u nekim slucajevima narocito ako je muzjak paren nekoliko puta I davao je samo jdnu ili dve boje.Ako se crni lab nosilac zute upari sa drugim labom koji nosi zutu ne postoji sansa da se rode zuti sa cokoladnim pigmentom.

Nazalost vecina odgajivaca ne poznaje dovoljno o genitici I nasledjivanju boja.Takodje je I dosta “bapskih prica” oko labradora sa cokoladnim nosem.Kao prvo to je greska ali nije diskvalifikacija.Samo pas koji ima pink pigment ne moze da se takmici,dakle dobiti prelepo stene koje ne moze na izlozbe jeste nesrecno ali I oni su odlicni ljubimci I lovci tako da nije sve izgubljeno.Drugo oni NEMAJU problema sa kozom niti mogu da izgore na suncu sto mnogi smatraju.Ne postoji nista genetski lose sa tom bojom sto bi u cinilo njihovu kozu osetljivom.I najzad ne pojavljuju se u leglima gde za to ne postoji genetska mogucnost.Oba roditelja MORAJU nosite I zutu I cokoladnu boju da bi dobili stence sa cokoladnim nosem.

Pravi Dudley (roze pigment) moze I obicno ima tendenciju da izgori,zto treba biti oprezan sa njima na suncu.

Kod mnogih drugih rasa dozvoljena je kombinacija zute I braon boje krzna u kombinaciji sa cokoladnim nosem.U t erase spadaju Pointer,Seteri,Bigl,Shar-Pei,Cau Cau,Civava kao I mnoge druge.Kod Labradora tvorci standarada jednostavno nisu voleli izgled pasa sa cokoladnim nosem.U provj polovini 20.veka kada je Labrador bio uoblicavan u UK cokoladni I zuti labradori su imali veoma svetlu boju ociju,sto im je davalo prek izgled.Prvobitni standard je dozvoljavao samo crnu boju dlake,dok su zuti dobili odvojeni standard,ali su ubrzo spojeni u zajednicki standard.Cokoladni su uvek bili prisutni jer je cokoladna boja recesivna kod svih crnih pasa.Jednom kada su sve tri boje priznate u standardu kombinacija zute I cokoladne nije bila esteski prijatna odgajivacima I zato su odbacivani.

DUDLEY

Sta je Dudley?Dobicete razlicite odgovore od razlicitih ljudi.Pravi Dudley(Dadli) nema pigmenta.Kod njih nos,pigment oko ociju I sape su roze kao I dana kad su rodjeni.
Image
Imajte na umu da je izraz potekao od Buldoga sa cokoladnim pigmentom.Kod drugih rasa kao kod Labradora Dudley znaci odsustvo pigmentacije.

Mnogi ce reci da je zuti Labrador sa cokoldanim pigmentom Dudley.To zavisi od osobe I njihove definicije.AKC Dudley definise kao bou mesa.LRC definise Dudley kao roze.Zuti lab sa cokoladnim pigmentom bilo svetli ili tamni nije Dudley.
Treba smatrati za manu ali ne za diskvalifikaciju.

Standard AKC kaze:
Diskvalifikacija za pigment “pretezno roze nos ili nos bez pigmenta”

U Kandaskom standardu pise da zuti labradori trebaju imati crn ili tamno braon pigment.Sve ostalo je ozbiljna mana.

Zuti Labrador sa braon/cokoladnim nosem nije isto sto I odsustvo pigmenta,dakle oni nisu Dudley I ne trebaju se tako nazivati.
Image
Pas iznad nije za izlozbe,ali nedostatak pigmenta ne znaci da ne moze biti odlican ljubimac.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#9 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Pasiflora »

Posto vidim da imas vremena postavi nesto o zlatnima - NAJZLATNIJIMA. Tvoji psi su krasni, pravi sampioni. CESTITAM :-D
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#10 Re: Sve o labrador retriverima

Post by memlija »

Evo kako sam i obećao, skontao sam kako se stavljaju slikice :-) , pa red je i da vam predstavim mog crnog koji se pridružio mojoj porodici prošle zime.....prvo slikice...ovi zuti su mu brace i seke.... :)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

bice još...sada je mali već poprilično veliki :-D
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#11 Re: Sve o labrador retriverima

Post by memlija »

Stvarno nisam mogao odoliti, a da vam ne pokazem i Paka-njemački ovčar- 8-) , on je bio prije malog crnog :D, ali pošto je postao malo agresivan zbog family safety nisam htio ništa da rizikujem.Inače je završio obuku u policiji i potiče iz linije radnih pasa..ne izložbeni...

Image

nije što je moj, ali stvarno je bio LAFČINA.... 8-)
Astorela
Posts: 17
Joined: 14/04/2008 00:10

#12 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Astorela »

Hvala :)
Mislim da bi bilo lepo otvoriti i temu posvecenu zlatnim retriverima, posto je ipak rec o dve razlicite rase, a ja cu vam pomoci koliko mogu :)
Astorela
Posts: 17
Joined: 14/04/2008 00:10

#13 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Astorela »

Evo i naših mališana, oštenjenih 13.maja :)
Otac CH Dendi, majka JCH Bona
Image
Image
na slikama stari jedan dan, ali izuzetno krupni
Image
Image
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#14 Re: Sve o labrador retriverima

Post by tinchy »

Astorela wrote:Evo i naših mališana, oštenjenih 13.maja :)
Otac CH Dendi, majka JCH Bona
Image
Image
na slikama stari jedan dan, ali izuzetno krupni
Image
Image

Joj to cu majiii i cjatkii.. Kako bi ja to sad izgnjavila :):)
bars
Posts: 52
Joined: 04/02/2010 15:16

#15 Re: Sve o labrador retriverima

Post by bars »

Da malo osvjezimo temu ovo je Hana jedna od ljepotica sa predhodnih slika 13 mja puni 2 godine
Image
Image
Image
Pozdrav za sve ljubitelje Labradora
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#16 Re: Sve o labrador retriverima

Post by atko »

I bilo je vrijeme za osvjezenje :) ... nekoliko puta navracam na temu i nista :)

Labradori su predivni psi ... da zivim u kuci sa dvoristem imao bih bar dva :)
bars
Posts: 52
Joined: 04/02/2010 15:16

#17 Re: Sve o labrador retriverima

Post by bars »

Ja trenutno imam ovu kuju kod sebe a u zajednickom vlasnistvu imam jos crnu kuju a za koji dan bi trebao nabaviti jednog muzjaka odraslog ako se sta neiskomplikuje
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#18 Re: Sve o labrador retriverima

Post by vs84sa »

gdje se u BiH mogu kupiti stenad labradora, postoje li neki poznatiji uzgajivaci, nemam bas nekog iskustva s kupovinom pa ako moze mala pomoc... u sarajevu sam, ako se kupi u cro ili srbiji kako ide preko granice itd. ?

hvala unaprijed :)
bars
Posts: 52
Joined: 04/02/2010 15:16

#19 Re: Sve o labrador retriverima

Post by bars »

Dison Golden Drop
Image
Image
ana2010
Posts: 1
Joined: 14/04/2010 12:39

#20 Re: Sve o labrador retriverima

Post by ana2010 »

Dison je prekrasan!!!! :-D
bars
Posts: 52
Joined: 04/02/2010 15:16

#21 Re: Sve o labrador retriverima

Post by bars »

ana2010 wrote:Dison je prekrasan!!!! :-D
Hvala
ALEKSANDAR T. 93
Posts: 1
Joined: 25/06/2012 14:02

#22 Re: Sve o labrador retriverima

Post by ALEKSANDAR T. 93 »

imam i ja labradora starog 7 meseci... tezak je 32 kg pa me zanima dali je to normalna tezina u tom periodu?? :razz:
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#23 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Cober »

Labs House BL
Posts: 3
Joined: 28/03/2013 02:14

#24 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Labs House BL »

PRVO KLUPSKO PRVENSTVO RETRIVERA RS I CACIB BANJA LUKA..07 APRIL.2013.
PRIJAVE SE PRIMAJU DO 01.APRILA 2013. DOBRO DOSLI!
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#25 Re: Sve o labrador retriverima

Post by Woody »

Labrador for Dummies:

Image

I imaj te ovo uvijek na umu :lol:
Post Reply