Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#1 Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by ocammog »

Dragi forumasi,

ne sjecam se da li je ova tema vec pokrenuta. Pretraga pokazuje da nije, a ako mi je pretraga foruma bila losa, izvinjavam se.

Zelio bih pokrenuti ovu temu jer primijetim sa se decenijama u glavnom gradu jedne drzave vuku problemi koji mi se ne cine nerjesivi, pa upravo zbog toga i postoji kuriozitet kod mene i meni slicnih sugradjana.

Preskocit cu temu 'redukcija vode' i 'psi lutalice', naravno...

Krenuo bi spontano ovim redom:

1. Prekomjerna upotreba zvucnih signlala (sirene) u saobracaju (koliko sam primijetio prednjacimo kao grad u odnosu na mnoge, pa cak i vece gradove, a fascinira me da to jos uvijek prolazi);
2. Nedostatak zelenila i igralista za djecu i omladinu;
3. Huliganstvo ( vise puta sam posvjedocio kako huligani unistavjaqu imovinu i/ili premlacuju nekoga);
4. Jos uvijek ima dosta nepropisnog parkiranja vozila na mjestima na kojima blokiraju prolaz pjesacima;
5. U Sarajevu ima ekstremno malo ugostiteljskih objekata koji nisu uz prometnu cestu ( i dalje mi je misterija kako ovoj danasnjoj post-ratnoj raji ne smeta da ispija kafice tik uz parkirana vozila i udisu sva moguca isparanje iz vozila);
6. U Sarajevu (vise) ne postoji jedna setalisna ulica koju cine skoro isljucivo kafici i ugostiteljski objekti ( kao sto ih ima po svim ozbiljnijim gradovima u svijetu) nego su kod nas oni nekkao rastrkani po gradu, a nemamo niti jedan ugostiteljski objekat u parku;
7. Nema dovoljno kvalitetnih mjesta za roditelje sa djecom i omladinu ( npr pristojnih ugostiteljskih objakata sa nekim igralistima za djecu i omladinu, zemelim povrsinama i sl.).


Ovo u neke stvari koje su jos uvijek evidentne od poslije rata, a ako neko ima jos sta za dodati, bit ce mi drago cuti i druga misljenja, na ovu temu.

Ocammog
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by triconja »

Ko ce meni zabranit da kad vidim havera u suprotnoj traci da mu bibiknem i da stanemo da se malo pozdravimo i popricamo jel? :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by Hajvan »

triconja wrote:Ko ce meni zabranit da kad vidim havera u suprotnoj traci da mu bibiknem i da stanemo da se malo pozdravimo i popricamo jel? :D

malo ko, ako si zahebat..
ali uvijek ima 2- 3% ludjih i zahebatijih koji ce reagovati na nacin koji se nece svidjeti tvom autu, tvojim lobanji i/ili kostima. :mrgreen:
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#4 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by Roccohljup »

a gdje voda, propale ulice, uzasan javni prevoz, saobraćajni haos, zagađenje i smog...............
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#5 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by Bellica »

ocammog wrote:Dragi forumasi,

ne sjecam se da li je ova tema vec pokrenuta. Pretraga pokazuje da nije, a ako mi je pretraga foruma bila losa, izvinjavam se.

Zelio bih pokrenuti ovu temu jer primijetim sa se decenijama u glavnom gradu jedne drzave vuku problemi koji mi se ne cine nerjesivi, pa upravo zbog toga i postoji kuriozitet kod mene i meni slicnih sugradjana.

Preskocit cu temu 'redukcija vode' i 'psi lutalice', naravno...

Krenuo bi spontano ovim redom:

1. Prekomjerna upotreba zvucnih signlala (sirene) u saobracaju (koliko sam primijetio prednjacimo kao grad u odnosu na mnoge, pa cak i vece gradove, a fascinira me da to jos uvijek prolazi);
2. Nedostatak zelenila i igralista za djecu i omladinu;
3. Huliganstvo ( vise puta sam posvjedocio kako huligani unistavjaqu imovinu i/ili premlacuju nekoga);
4. Jos uvijek ima dosta nepropisnog parkiranja vozila na mjestima na kojima blokiraju prolaz pjesacima;
5. U Sarajevu ima ekstremno malo ugostiteljskih objekata koji nisu uz prometnu cestu ( i dalje mi je misterija kako ovoj danasnjoj post-ratnoj raji ne smeta da ispija kafice tik uz parkirana vozila i udisu sva moguca isparanje iz vozila);
6. U Sarajevu (vise) ne postoji jedna setalisna ulica koju cine skoro isljucivo kafici i ugostiteljski objekti ( kao sto ih ima po svim ozbiljnijim gradovima u svijetu) nego su kod nas oni nekkao rastrkani po gradu, a nemamo niti jedan ugostiteljski objekat u parku;
7. Nema dovoljno kvalitetnih mjesta za roditelje sa djecom i omladinu ( npr pristojnih ugostiteljskih objakata sa nekim igralistima za djecu i omladinu, zemelim povrsinama i sl.).


Ovo u neke stvari koje su jos uvijek evidentne od poslije rata, a ako neko ima jos sta za dodati, bit ce mi drago cuti i druga misljenja, na ovu temu.

Ocammog
Vodosnadbjevanje, saobracajna nekultura, zdravstvo, skolstvo, papanluk, seljakluk...
User avatar
jazzer
Posts: 7202
Joined: 20/12/2004 14:44

#6 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by jazzer »

Jebote zivot kakva smo mi vukojebina kada nam gore pobrojani problemi izgledaju
trivijalno spram problema koji ce nam pasti na pamet onako ''na prvu''. Barem meni.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#7 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by thekupus »

Buduci da pravih parkova nemamo, ne mozemo ni imati ugostiteljskih objekata u njima, ali u onom sto smatramo parkovima moze se pronaci po neki- Muzicki paviljon na Atmejdanu, na vrelu Bosne kafici i restorani, cuo sam da u Safet Zajko ima kafic (mozda dezinformacija), na Vilsu (koji je vikendom prakticno park) ima niz...

Edit: kafic i ugostiteljski objekt nisu isto, skontao sam :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#8 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

Pa Tibra Nova Otoka - prvo se otvorilo 5-6 kaHvića i kladionica :lol: :lol:
El_comadante
Posts: 7923
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#9 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by El_comadante »

thekupus wrote:Buduci da pravih parkova nemamo, ne mozemo ni imati ugostiteljskih objekata u njima, ali u onom sto smatramo parkovima moze se pronaci po neki- Muzicki paviljon na Atmejdanu, na vrelu Bosne kafici i restorani, cuo sam da u Safet Zajko ima kafic (mozda dezinformacija), na Vilsu (koji je vikendom prakticno park) ima niz...

Edit: kafic i ugostiteljski objekt nisu isto, skontao sam :lol:
imaju dva koliko sam ja primjetio
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#10 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by zijancer »

ocammog wrote:Dragi forumasi,

ne sjecam se da li je ova tema vec pokrenuta. Pretraga pokazuje da nije, a ako mi je pretraga foruma bila losa, izvinjavam se.

Zelio bih pokrenuti ovu temu jer primijetim sa se decenijama u glavnom gradu jedne drzave vuku problemi koji mi se ne cine nerjesivi, pa upravo zbog toga i postoji kuriozitet kod mene i meni slicnih sugradjana.

Preskocit cu temu 'redukcija vode' i 'psi lutalice', naravno...

Krenuo bi spontano ovim redom:

1. Prekomjerna upotreba zvucnih signlala (sirene) u saobracaju (koliko sam primijetio prednjacimo kao grad u odnosu na mnoge, pa cak i vece gradove, a fascinira me da to jos uvijek prolazi);
2. Nedostatak zelenila i igralista za djecu i omladinu;
3. Huliganstvo ( vise puta sam posvjedocio kako huligani unistavjaqu imovinu i/ili premlacuju nekoga);
4. Jos uvijek ima dosta nepropisnog parkiranja vozila na mjestima na kojima blokiraju prolaz pjesacima;
5. U Sarajevu ima ekstremno malo ugostiteljskih objekata koji nisu uz prometnu cestu ( i dalje mi je misterija kako ovoj danasnjoj post-ratnoj raji ne smeta da ispija kafice tik uz parkirana vozila i udisu sva moguca isparanje iz vozila);
6. U Sarajevu (vise) ne postoji jedna setalisna ulica koju cine skoro isljucivo kafici i ugostiteljski objekti ( kao sto ih ima po svim ozbiljnijim gradovima u svijetu) nego su kod nas oni nekkao rastrkani po gradu, a nemamo niti jedan ugostiteljski objekat u parku;
7. Nema dovoljno kvalitetnih mjesta za roditelje sa djecom i omladinu ( npr pristojnih ugostiteljskih objakata sa nekim igralistima za djecu i omladinu, zemelim povrsinama i sl.).


Ovo u neke stvari koje su jos uvijek evidentne od poslije rata, a ako neko ima jos sta za dodati, bit ce mi drago cuti i druga misljenja, na ovu temu.

Ocammog
nerješivi su na način na koji ti misliš da bi ih trebalo riješiti
hoću reći, ne može se prepakovati/prepisati struktura grada u ravnici na longitudinalni, k tomu još i planinski grad
zato se i jesmo zaglavili :mrgreen:
ako se malo zamisliš nad stvarnim stanjem ili 'šta je tu je', pa kreneš odatle, mogao bi se iznenaditi otkrićem kakve nam sve fantastične stvari leže neprepoznate naokolo, takoreći pod nosom :-)
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#11 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by P308 »

Cuj sta ne valja u gradu. Ne pratis pazljivo forum, odgovor 99% ljudi ovdje je: NE VALJA NISTA :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#12 Re: Svakodnevni zivot i problemi u Sarajevu

Post by iceman ze »

U E.Sehovica i na Malti imaju tri ili vise buregdzinice, tri ili vise cevabdzinice, pizzerija, pekara, caffea xy, apoteka xy, Konzuma xy, Bingo, Amko, granapa, kladionica. Doduse ima i pokoji obucar, sajdzija, fotograf, kopirnica, knjizara, banka, posta....

Igralista minimalno i to pretrpano, setaliste ne, trotoari pretrpani vozilima, ujutro i poslijepodne, bezobzira na duplu vertikalnu i horizontalnu signalizaciju, oprez prilikom prelaska ulice....odlazak u vrtic, skolu itd.
Post Reply