Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#51 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

Pošto sam poslom dugo bio vezan za energiju i energetiku :) znam da ove toplinske pumpe i inverter motori trose dosta manje struje. Isplate se u svakom slucaju. Zato sam i kupio ovu. Potrosnja u odnosu na C klasu je duplo manja...
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#52 Re: Susilica za ves

Post by Rugafet »

Ako je cijena jednih cca 800KM a drugih tih koje vise trose 400KM. Koliko vremena treba da se ova skuplja pocne 'isplacivati'? Jer je razlika u cijeni duplo, sto nije bas zanemarivo.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#53 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

Cca 2 godine... Duplo manje ova troši..

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#54 Re: Susilica za ves

Post by Rugafet »

Racunam da je tokom lijepog vremena ne koristim, za taj period imam strik vani. Zanima me koliko otprilike dodje veci racun za struju. Recimo, sa tom koja vise trosi dodje mi racun (lupam) 70 KM, koliki bi bio sa tom koja trosi manje. Nema teoretske sanse da razliku od 400KM u cijeni 'namirim' za dvije godine....
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#55 Re: Susilica za ves

Post by amir79 »

Rugafet wrote:Racunam da je tokom lijepog vremena ne koristim, za taj period imam strik vani. Zanima me koliko otprilike dodje veci racun za struju. Recimo, sa tom koja vise trosi dodje mi racun (lupam) 70 KM, koliki bi bio sa tom koja trosi manje. Nema teoretske sanse da razliku od 400KM u cijeni 'namirim' za dvije godine....
ja sam tom logikom kupio jeftiniju sušilicu C klase, koristim je samo zimi i kad je kiša i po jeftinoj struji, vise se isplati, po meni...
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#56 Re: Susilica za ves

Post by Rugafet »

amir79 wrote:
Rugafet wrote:Racunam da je tokom lijepog vremena ne koristim, za taj period imam strik vani. Zanima me koliko otprilike dodje veci racun za struju. Recimo, sa tom koja vise trosi dodje mi racun (lupam) 70 KM, koliki bi bio sa tom koja trosi manje. Nema teoretske sanse da razliku od 400KM u cijeni 'namirim' za dvije godine....
ja sam tom logikom kupio jeftiniju sušilicu C klase, koristim je samo zimi i kad je kiša i po jeftinoj struji, vise se isplati, po meni...
Tako i ja kontam. Prevelika razlika je u cijeni kako god okrenes.
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#57 Re: Susilica za ves

Post by Haris033 »

Prije 20-tak dana uzeo kombinovanu Perilica/sušilica...
Prezadovoljan radom iste. Uglavnom sušim peškire i bijeli veš i tu se pokazala za 10!
Peškiri izadju mekani i suhi, a što je najvažnije kao ispeglani..

Image

http://www.samsung.com/hr/consumer/home ... J6410AW/LE
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#58 Re: Susilica za ves

Post by didgeridoo »

http://www.gorenje.ba/proizvodi/veliki- ... 66n/439905

Ja imam ovu nekih godinu dana i to je (zajedno sa inverter klimom) najbolja investicija ikad.
A+++ razred se osjeti na potrosnji struje i te kako.

A nisam mogao vjerovati koliko se nakupi prasine, dlaka, koncica na filterima, sto je prije sve ostajalo u vesu ili se raspe po kuci.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

Nije samo fazon u toj računici za koliko će se isplatiti, treba malo gledati i da generalno manje energije čovjek troši. Ja gledam da mi je sve što energetski efikasnije. Sve mašine i frižideri su mi bar A+ energetski razred... Jedino nemam svoj šporet nego od gazde stari na "ringle" :)

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#60 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

Juce je zena tri puta palila susilicu... ona prezadovoljna :) ja sretan :) samo da ne zvoca :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#61 Re: Susilica za ves

Post by Haris.ba »

Qler wrote:Juce je zena tri puta palila susilicu... ona prezadovoljna :) ja sretan :) samo da ne zvoca :)
Samo pravi pauzu između rada. Nije profesionalna sušilica. Ja pravim pauzu oko 45 minuta.
Qler wrote:Cca 2 godine... Duplo manje ova troši..

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
Troši manje struje a++ klasa, ali ne duplo. Te njihove računice su malo zbunjujuće kako oni to stavljaju u klase.

Nađi u prospektu iznos koliko troši kwh na najjačem režimu. I vidi koliko vremenski ti treba da osuši.

Ventilacijska sušilica iako je c klasa, završi brže sušenje u istom režimu nego kondenzacijska.
Rugafet wrote:Ako je cijena jednih cca 800KM a drugih tih koje vise trose 400KM. Koliko vremena treba da se ova skuplja pocne 'isplacivati'? Jer je razlika u cijeni duplo, sto nije bas zanemarivo.
Ako imaš mogućnosti, uzmi ventilacijsku sušilicu (otvor je najbolje direktno vani, te na nema puno metara cijevi).
Ako nemaš mogućnosti za ventilacijsku, onda je bolje uzeti kondezacijsku sa toplinskom pumpom. Ako ti je velika investicija, uzmi "klasičnu" kondenzacijsku.

Sve te mašine troše struju. Kod nas je struja još relativno jeftina. Gledaj ovako, u Sloveniji ti je prosječna plata duplo veća nego kod nas. A struja je skuplja. Lakše je uzeti odmah skuplji uređaj koji će donijeti manji račun struje.

Uzmi izračun koliko imaš mjesečno sušilica. Imaš potrošnju sušilice (ali ne onu sa a++ tablice, jer je ona prosječna potrošnja, već ima u prospektu piše potrošnja na najjačem režimu). Pomnoži sa godinom i vidjećeš koliko ti treba da namiriš razliku u cijeni uređaja.

Meni je otrpilike tokom čitave godine jedno pranje - jedno sušenje. I opet sam uzeo ventilacijsku.
Qler wrote:Inače ima li iko da je drzi na balkonu? Zatvoren je balkon, ali nista posebno, tek toliko da nije na vjetru... temperatura je kao i vani...
I kod mene je balkon, zatvoren. Nije baš ko vanjska tempreratura kad zatvorim prozore. Radi bez problema. Treba duže da se osuši neznatno, jer ipak ne zavisi sušenje od vanjske temperature.

Kod tebe je koliko vidim kondenzacijska. Trebaš češće mijenjati kanistere sa vodom - da ne zaledi.

Ono što bih ti preporučio da ne čekaš na senzor zaprljanosti filtera. Bolje mašina radi ako odmah čistiš filter poslije svakog pranja. Malo je zamor, jer mislim da ima više filtera ta kondenzacijska.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#62 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

I ja sam joj rekao da nismo hemijska :)

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#63 Re: Susilica za ves

Post by UterivacDugoga »

Tema je malo stara ali da se nadovezem na istu. Svaka masina za susenje vesa ce bolje raditi na balkonu npr.nego na nekom mjestu koje je dosta toplo. I samim time sprijecit cete probleme sa pregrijavanjem.
Inace ove Candy susilice,u BiH su kao eto na glasu. U EU nece ih niko.

Qler nek ti bude sa srecom ali nakon godinu dvije tek ces skontati sta ti u biti pricam :-D

Inace servisiranje istih mi je svakodnevni posao :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#64 Re: Susilica za ves

Post by valter.ba »

Upis na temu :-D
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#65 Re: Susilica za ves

Post by BJB »

Znaci kondenzacijska sa toplinskom pumpom, moze li se ovo drzati na balkonu?
http://www.ekupi.ba/Candy-Susilica-rubl ... 93175.aspxGrandO' Vita GVH D913A2 s toplinskom pumpom A++
- NOVO kapacitet sušenja 9 kg
- Tip: kondenzacijska sa toplinskom pumpom
- Easy Case* - kondenzacijska posuda u vratima
- Senzorski nadzor vlage
- 3 senzorska programa - Suho za spremanje - Suho za vješanje - Suho za glačanje
- 8 vremenskih programa** - od 30 do 180 minuta
- Dodatni programi - Mix & Dry - program za sušenje miješanog pamuka i sintetike zajedno
- Program za vunu - nježan program posebno namijenjen vunenoj odjeći -
- Program za košulje - za sušenje košulja od pamučnih ili sintetičkih tkanina
- Brzi 40' minutni program - za odjeću koju odmah želite obući (do 2 kg rublja)
- Program za prozračivanje - za rublje koje je potrebno samo prozračiti hladnim zrakom
- Perfect home program - za sušenje ručnika, frotira, stolnjaka, plahti i sl.
- Opcija hlađenja sa smanjenim gužvanjem
- Opcija za osjetljivo rublje prikaz vremena do kraja sušenja odgoda početka sušenja (do 24 h)
- XXL vrata otvaranje vrata za 150°
- Jednostavno čišćenje filtera,pokazatelj začepljenosti filtera
- Mjere(VxŠxD): 85x59,5x61 cm
- Energetska klasa A++
- Easy Case je nov koncept posude kondenzata smještene na vratima sušilice, gdje se kondenzat može iskoristiti za glačalo ili parnu postaju za manje količine rublja i prethodno djelomično osušeno rublje preporučamo korištenje vremenskih programa sušenja u kombinaciji s opcijom za osjetljivo rublje
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#66 Re: Susilica za ves

Post by UterivacDugoga »

Kasnim sa odgovorom,ali brate Candy...

Pa gdje ces za to dati 8 stoja... :lol: :lol: :lol:
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#67 Re: Susilica za ves

Post by 2002 »

UterivacDugoga wrote:Kasnim sa odgovorom,ali brate Candy...

Pa gdje ces za to dati 8 stoja... :lol: :lol: :lol:
Posto vidim da se razumijes da iskoristim priliku da pitam - od kojih proizvodjaca po tvom misljenju treba kupovati masinu za ves i susilicu? Je li Beko ok ili je i to srednja zalost?
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#68 Re: Susilica za ves

Post by UterivacDugoga »

2002 wrote:
UterivacDugoga wrote:Kasnim sa odgovorom,ali brate Candy...

Pa gdje ces za to dati 8 stoja... :lol: :lol: :lol:
Posto vidim da se razumijes da iskoristim priliku da pitam - od kojih proizvodjaca po tvom misljenju treba kupovati masinu za ves i susilicu? Je li Beko ok ili je i to srednja zalost?
Oko te bijele tehnike mogle bi se cijele price ispricati i napisati.Radim kao serviser van BiH i eto ako se moze reci,upucen sam zaista u neke stvari. Mene kao nekoga ko poznaje tu materiju malo bolje od jednog sasvim obicnog kupca,strasno iritira kada vidim sve te neke naljepnice sa energetskim klasama A+ do A+++ koje bi trebale da nam ukazu da su svakako bolje od neke tamo klase B. E pa nije tako.
Ozbiljni proizvodjaci tome zaista pridodaju veliki znacaj i testovi potrosnje elektricne energije njihovih proizvoda sigurno su vise vjerodostojni od ovih,takoreci nize rangiranih (Candy,Beko,Gorenje itd) koji laziraju svoje testove.
Onoliko koliko vesa sedmicno susis,ravnaj se prema tome,odnosno sta zaista zelis od jedne susilice. Nemoj da ti kojekakvi proizvodjaci pune usi kojekakvim "novim" tehnologijama susenja i pompoznim tekstovima a u biti,u praksi sve truba.

One susilice koje su moji favoriti,svakako prelaze neki "cjenovni" rang prosjecnog kupca u BiH,ali kako bilo bolje je i uzeti neku "poznatu" marku,osnovnih funkcija,nego jednog Beka,LG-a,Candya,Gorenje ili Samsunga(ima ih jos koje sam propustio nabrojati).

Tako da ako imas prilike,uzmi Bosch,Siemens,AEG/Electrolux,Whirlpool ili pak Miele,sa osnovnim funkcijama,nego gore pobrojane.
Takodje trebas da znas da npr.ove jace firme imaju svoje kcerke firme koje su kupili,ime drugacije a izrada i kvalitet 90% isti.

Tako da ti AEG/Electrolux ima Zanussi.
Siemens/Bosch imaju Privileg.
Whirlpool ima Logik ili Bauknecht,mada je Bauknecht nekad bio dosta bolji od Whirlpoola dok ga ovi nisu kupili.

Uzmi Electrolux i neces se pokajati. :-D
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#69 Re: Susilica za ves

Post by 2002 »

Tacno ono sto sam trazio, hvala puno na informacijama. :thumbup:
Ja sam mislio da je Samsung premium, ali ocigledno se to odnosi samo na mobitele i televizore :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#70 Re: RE: Re: Susilica za ves

Post by valter.ba »

UterivacDugoga wrote:
2002 wrote:
UterivacDugoga wrote:Kasnim sa odgovorom,ali brate Candy...

Pa gdje ces za to dati 8 stoja... [emoji38] [emoji38] [emoji38]
Posto vidim da se razumijes da iskoristim priliku da pitam - od kojih proizvodjaca po tvom misljenju treba kupovati masinu za ves i susilicu? Je li Beko ok ili je i to srednja zalost?
Oko te bijele tehnike mogle bi se cijele price ispricati i napisati.Radim kao serviser van BiH i eto ako se moze reci,upucen sam zaista u neke stvari. Mene kao nekoga ko poznaje tu materiju malo bolje od jednog sasvim obicnog kupca,strasno iritira kada vidim sve te neke naljepnice sa energetskim klasama A+ do A+++ koje bi trebale da nam ukazu da su svakako bolje od neke tamo klase B. E pa nije tako.
Ozbiljni proizvodjaci tome zaista pridodaju veliki znacaj i testovi potrosnje elektricne energije njihovih proizvoda sigurno su vise vjerodostojni od ovih,takoreci nize rangiranih (Candy,Beko,Gorenje itd) koji laziraju svoje testove.
Onoliko koliko vesa sedmicno susis,ravnaj se prema tome,odnosno sta zaista zelis od jedne susilice. Nemoj da ti kojekakvi proizvodjaci pune usi kojekakvim "novim" tehnologijama susenja i pompoznim tekstovima a u biti,u praksi sve truba.

One susilice koje su moji favoriti,svakako prelaze neki "cjenovni" rang prosjecnog kupca u BiH,ali kako bilo bolje je i uzeti neku "poznatu" marku,osnovnih funkcija,nego jednog Beka,LG-a,Candya,Gorenje ili Samsunga(ima ih jos koje sam propustio nabrojati).

Tako da ako imas prilike,uzmi Bosch,Siemens,AEG/Electrolux,Whirlpool ili pak Miele,sa osnovnim funkcijama,nego gore pobrojane.
Takodje trebas da znas da npr.ove jace firme imaju svoje kcerke firme koje su kupili,ime drugacije a izrada i kvalitet 90% isti.

Tako da ti AEG/Electrolux ima Zanussi.
Siemens/Bosch imaju Privileg.
Whirlpool ima Logik ili Bauknecht,mada je Bauknecht nekad bio dosta bolji od Whirlpoola dok ga ovi nisu kupili.

Uzmi Electrolux i neces se pokajati. :-D
Sad si me ubio k'o zeca [emoji1] [emoji1] [emoji1] . Taman sam nasao u kombinaciji perilica-susilica dubine 45 cm LG Inverter Direct Drive 7/4 1330 KM, garancija 10 godina, kad kazes ne valja LG[emoji16] . Znam da je bolje odvojeno perilica-susilica ali sam pomislio LG svemirskom tehnologijom rijesio problem guzvanja susenog vesa a i dimenzija mi odgovara. Sad, koji proizvodjac ima u ponudi bolje? Prosvijetli me please[emoji5] . Ne bi da se zaletim jer cifra je za nase uslove. Hvala

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#71 Re: Susilica za ves

Post by UterivacDugoga »

:-) :lol: :lol: :lol:

Evo samo jedno pitanje kad spomenu LG i svemirsku tehnologiju. Doduse hajde da ne bude LG neka bude bilo koji drugi proizvodjac.
Koja je to tehnologija u praksi,a da je ima jedan proizvodjac a drugi nema?
Tehnologija protiv guzvanja vesa?

Ja tu tehnologiju zovem: " ne trpaj je punu,nego malo odvadi" :lol: pa ti nece ves biti zguzvan :D

Usput,jesi li pitao sta pokriva ta 10togodisnja garancija?( ja znam ono folovi garancija na motor)

Taman nakon 2 godine ti nekako i vrisne :-D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#72 Re: Susilica za ves

Post by valter.ba »

Pa dobro sta preporucujes iz iskustva, marka, kombinacija ili odvojeno??? Hvala

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#73 Re: Susilica za ves

Post by 2002 »

Evo napisao je meni iznad koje proizvodjace da gledam:

"Tako da ako imas prilike,uzmi Bosch,Siemens,AEG/Electrolux,Whirlpool ili pak Miele,sa osnovnim funkcijama,nego gore pobrojane.
Takodje trebas da znas da npr.ove jace firme imaju svoje kcerke firme koje su kupili,ime drugacije a izrada i kvalitet 90% isti.

Tako da ti AEG/Electrolux ima Zanussi.
Siemens/Bosch imaju Privileg.
Whirlpool ima Logik ili Bauknecht,mada je Bauknecht nekad bio dosta bolji od Whirlpoola dok ga ovi nisu kupili.

Uzmi Electrolux i neces se pokajati."

Samo jos da odgovori tebi na to da li kombinovana ili odvojeno.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#74 Re: Susilica za ves

Post by UterivacDugoga »

valter.ba wrote:Pa dobro sta preporucujes iz iskustva, marka, kombinacija ili odvojeno??? Hvala

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Ovako,ako si ogranicen sa prostorom,pa Boze moj,nema se tu sta puno diskutovati.Osudjen si da uzmes kombinovanu perilicu/susilicu. I vjeruj mi na rijec,ako mislis da ti traje,onda moras uzeti marku.A zna se koje su marke ozbiljni proizvodjaci. Ako imas mogucnost za odvojenu perilicu-susilicu,onda uzmi odvojeno. Nikada ti kombinovana nece raditi kao odvojene.Iz mase razloga(prvi i osnovni kapacitet pranja/susenja).

Nego dok nisam zaboravio samo da se vratim na nesto sto napisah ranije.Proizvodjaci i prodavci igraju jednu mudru igru,i napisu odnosno ponude ti 10togodisnju garanciju na motor.I raja se zaleti,kupi i konta napravili dobar deal. Medjutim masina nije samo motor.Danas je tehnika toliko uznapredovala da ce svaki motor bez ikakvih problema raditi cirka 15tak godina,pogotovo ovi slabijih obrtaja.Medjutim sta je sa ostalim dijelovima koje trpe eksploatisanje? Naravno,prvo strada lezaj bubnja.I to ga cigani (mislim na proizvodjace) naprave tako da tamam nekako izdrzi taj garantni rok od 2 godine.Malo nakon isteka roka,on se saspe.Naravno ne mjenja se samo lezaj,mjenja se cijeli bubanj sa kucistem,cijena:2/3 od cijene cijele masine.I to naravno dolazi do izrazaja kod ovih slabijih marki,sa izuzetkom Whirlpoola(kojeg ubrajam u ozbiljne proizvodjace)koji je napravio takav kiks sa predzadnjim serijama ves masina,da je to "neoprostivo",mada su uspjeli ispraviti to u zadnjim serijama.

Ako imas mogucnost,a zelis kombinovanu perilicu/susilicu onda uzmi Electrolux/AEG ili Hotpoint/Ariston Aqualtis serije.Pogrijesiti sigurno neces a cjenovno su "tu negdje".
Bosch/Siemens takodje dolaze u obzir svakako,mada u praksi su se ove dvije gore pobrojane pokazale dosta bolje a cjenovno su jeftinije.

Miele sumnjam da ti se isplati :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#75 Re: Susilica za ves

Post by valter.ba »

Hvala mnogo na dobrim savjetima[emoji106]

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Post Reply