Sunce tuđeg neba...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#301 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by animals »

Meni u Austriji svi ugadjaju..
Austrijo, najbolja si drzava na svijetu..
nisam ni znao da ima tako jadnog svijeta kako se pati na zapadu..
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#302 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:
beobasket wrote: Hoces reci da nemas ama bas nikakvih izazova u Njemackoj? Svabo ti ugadja ko bubregu u loju?
Ne, naravno. Svugdje ima izazova i naravno da su neki vise izrazeni kad se nadjes u stranoj drzavi. Ti izazovi se preskacu prema pravilima. Isto tako nije tacno da ljudi u Bosni samo neosnovano kukaju i misle da negdje drugo pare padaju sa neba. Vecina je cak od ranih dana naucena, da se svugdje u svijetu, u prosperitetnim drzavama, isto tako mnogo i radi.
Uslovi rada, kvalitet zivota i dugorocna perspektiva je daleko bolja u zapadnim drzavama(iskljucujuci Dansku, naravno). To je ono sto fali u BiH i cini se da postaje sve gore.
Ti dovodis kvalitet zivosta u isti bubanj sa parom. Bar tako ja citam tebe. Da li jednom Bosnacu jasno kakvo je vrijeme u Irskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj, sjevernom dijelu Njemacke, Svedskoj, Norveskoj, Finskoj? Zasto u tim drzavama ljudi (domaci) nastoje da odu u penziju sa 50 godina, a citav zivot su odvajali kako bi kupili sebi nesto, najcese to nesto je u Spaniji? Objasni ti meni sada nesto; kakav ti kvalitet zivota vidis u drzavi gdje u po ljetne sezone imas primjerice 9 dana zaredom sa kisom? Ides na posao u zatvoreni prostor, dodjes kuci u zatvoreni porstor. Onda zimi, odes na posao dok je mrak, dok dobijes slobodno opet mrak i tako gotovo pet mjeseci. Ovdje imate temu na forumu, dosadna kisa. Kad u Bosni pada dva dana kisa zaredom, ljudi size od dosade. Bar su mi utisci sto sam licno vidio i mogao da citam na ovom forumu. Kako bi ti isti savladali primjerice pola godine sa kisnim danima?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#303 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by friskyoreo »

Njemacko sunce bas fino grije... :)
Ima li kakav ziro racun da se uplati za ove nase u Danskoj? Ostane od plate sta i za sadaku.... :lol: :lol: :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#304 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

beobasket wrote: Ti dovodis kvalitet zivosta u isti bubanj sa parom. Bar tako ja citam tebe. Da li jednom Bosnacu jasno kakvo je vrijeme u Irskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj, sjevernom dijelu Njemacke, Svedskoj, Norveskoj, Finskoj? Zasto u tim drzavama ljudi (domaci) nastoje da odu u penziju sa 50 godina, a citav zivot su odvajali kako bi kupili sebi nesto, najcese to nesto je u Spaniji? Objasni ti meni sada nesto; kakav ti kvalitet zivota vidis u drzavi gdje u po ljetne sezone imas primjerice 9 dana zaredom sa kisom? Ides na posao u zatvoreni prostor, dodjes kuci u zatvoreni porstor. Onda zimi, odes na posao dok je mrak, dok dobijes slobodno opet mrak i tako gotovo pet mjeseci. Ovdje imate temu na forumu, dosadna kisa. Kad u Bosni pada dva dana kisa zaredom, ljudi size od dosade. Bar su mi utisci sto sam licno vidio i mogao da citam na ovom forumu. Kako bi ti isti savladali primjerice pola godine sa kisnim danima?
Vremenske prilike su samo jedan aspekt kvalitete zivota. Moram priznati da sam pokusavao izbjegavati sjever Evrope i zavrsio na jugu Njemacke. Nemam pojma kako bih se ponasao u nekoj skandinavskoj drzavi. Medjutim znam kako je kad se u Sarajevu zadrzi magla i smog skoro tri mjeseca. To je tek depresija. Da je kisa mozda bih i izasao, pa taman i pokiso. Medjutim, kad je u pitanju sarajevski smog, nema smisla. Boga pitaj sta se udise.
Ostali aspekti kvalitete zivota su mogucnosti putovanja (auto, avion, voz, autobus), ocuvana priroda, ponuda kulturnih dogadjaja, ponuda sportskih dogadjaja, vise praznika, vise dana godisnjeg... Mogao bih jos dugo nabrajati. Samo novac nije glavni faktor za kvalitet zivota, iako je vazan da se ne lazemo. Imam osjecaj da bi mi falilo mnogo ovih stvari u BiH bez obzira na novac.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#305 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

animals wrote:Meni u Austriji svi ugadjaju..
Austrijo, najbolja si drzava na svijetu..
nisam ni znao da ima tako jadnog svijeta kako se pati na zapadu..
Kad bas spominjes Austriju. Imam kolegu, Austrijanac na paprimia inace Srbijanac. Krsti se ljevom i desnom o zivotu u Austriji. Ako on laze lazem ja tebe, ali rece mi da od nasih, ko god je imao nekoga gdje je ljepse po pitanju klime i mentaliteta, kaze ti su pobjegli od kako je EU pravilo doslo na snagu o unutrasnjoj migraciji. Njemu Danska djelimican hit. Kako sve duze vremena je ovdje sve vise stvari pronalazi ili susrece, koje mu ideu na neku stvar ali on meni konstantno ponavlja, i pokraj tih stvari, opet nije gore nego kao u crnoj Austriji. :-) Veli da mu najvise ide na zivice brdjanski mentalitet, kaze vecih seljaka od Austrijanaca neces naci itd. Ja ga upitao ima li sta dobro, kaze jedino dobro, nije Balkan dalkeo. Kaze, uzmes petak slobodno, cetvrtak poslje posla kresnes auto i provedes citav vikend na Balkanu.

Bio je jos jedan, iz Turske njegovi, samo rodjen i odrastao u Austriji, slicna prica, samo njemu su i nasi isli na neku stvar u Austriji. Bar njegovi dojmovi su bili negativni. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#306 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by uglavnomja »

mousstapha wrote: Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku.
.

kazu treba 5 ggodina vani da skontas gdje si, sta si, kako si itd ... prvih gdina nekako sve izgleda ruzicasto :D

a onda s vremenom "negativnosti" zivota u bih gube na intenzitetu ... svugdje su ljudi ti koji cine drzavu. samo je pitanje kazni, visine i redovne naplate ... ili prioriteta u zaposljavanju
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#307 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

uglavnomja wrote:
mousstapha wrote: Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku.
.

kazu treba 5 ggodina vani da skontas gdje si, sta si, kako si itd ... prvih gdina nekako sve izgleda ruzicasto :D

a onda s vremenom "negativnosti" zivota u bih gube na intenzitetu ... svugdje su ljudi ti koji cine drzavu. samo je pitanje kazni, visine i redovne naplate ... ili prioriteta u zaposljavanju
Pa onda cu mijenjati svako 5 godina. :D

Za sad sam samo primjetio da postajem veci patriota. :bih: :-D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#308 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

uglavnomja wrote:
mousstapha wrote: Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku.
.

kazu treba 5 ggodina vani da skontas gdje si, sta si, kako si itd ... prvih gdina nekako sve izgleda ruzicasto :D

a onda s vremenom "negativnosti" zivota u bih gube na intenzitetu ... svugdje su ljudi ti koji cine drzavu. samo je pitanje kazni, visine i redovne naplate ... ili prioriteta u zaposljavanju
Slazem se sa tim prvim periodom, ja sam bio dosao u situaciju da se zelim vratit....onda sam otisao kuci na mjesec I skontao da sam se odrodio od te sredine, vratio se nazad I nasao svoj posao....to je bilo prije skoro 15 godina...dali je zivot na zapadu bajan...nije ali sad se nebi mogao vratit dole, nema sanse...odem svakih 4-5 godina I svaki put se sve vise razocaram
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#309 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by uglavnomja »

exliberal-ex wrote:
uglavnomja wrote:
mousstapha wrote: Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku.
.

kazu treba 5 ggodina vani da skontas gdje si, sta si, kako si itd ... prvih gdina nekako sve izgleda ruzicasto :D

a onda s vremenom "negativnosti" zivota u bih gube na intenzitetu ... svugdje su ljudi ti koji cine drzavu. samo je pitanje kazni, visine i redovne naplate ... ili prioriteta u zaposljavanju
Slazem se sa tim prvim periodom, ja sam bio dosao u situaciju da se zelim vratit....onda sam otisao kuci na mjesec I skontao da sam se odrodio od te sredine, vratio se nazad I nasao svoj posao....to je bilo prije skoro 15 godina...dali je zivot na zapadu bajan...nije ali sad se nebi mogao vratit dole, nema sanse...odem svakih 4-5 godina I svaki put se sve vise razocaram
:thumbup:

ja odem puno cesce, 2 puta godisnje :) ipak su mi moji dole, nije daleko, 3 sata let, bude fino 7 dana, na moru jos ljepse, ali nekako odoh nazad "kuci"... navikne se covjek :-?




off topic, trenutno puse vjetar, raznese, navukli se oblaci, pocela kisa, upalile mi se solarne lampe :run:
k'o kasna jesen u rajvosa
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#310 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:
beobasket wrote: Ti dovodis kvalitet zivosta u isti bubanj sa parom. Bar tako ja citam tebe. Da li jednom Bosnacu jasno kakvo je vrijeme u Irskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj, sjevernom dijelu Njemacke, Svedskoj, Norveskoj, Finskoj? Zasto u tim drzavama ljudi (domaci) nastoje da odu u penziju sa 50 godina, a citav zivot su odvajali kako bi kupili sebi nesto, najcese to nesto je u Spaniji? Objasni ti meni sada nesto; kakav ti kvalitet zivota vidis u drzavi gdje u po ljetne sezone imas primjerice 9 dana zaredom sa kisom? Ides na posao u zatvoreni prostor, dodjes kuci u zatvoreni porstor. Onda zimi, odes na posao dok je mrak, dok dobijes slobodno opet mrak i tako gotovo pet mjeseci. Ovdje imate temu na forumu, dosadna kisa. Kad u Bosni pada dva dana kisa zaredom, ljudi size od dosade. Bar su mi utisci sto sam licno vidio i mogao da citam na ovom forumu. Kako bi ti isti savladali primjerice pola godine sa kisnim danima?
Vremenske prilike su samo jedan aspekt kvalitete zivota. Moram priznati da sam pokusavao izbjegavati sjever Evrope i zavrsio na jugu Njemacke. Nemam pojma kako bih se ponasao u nekoj skandinavskoj drzavi. Medjutim znam kako je kad se u Sarajevu zadrzi magla i smog skoro tri mjeseca. To je tek depresija. Da je kisa mozda bih i izasao, pa taman i pokiso. Medjutim, kad je u pitanju sarajevski smog, nema smisla. Boga pitaj sta se udise.
Ostali aspekti kvalitete zivota su mogucnosti putovanja (auto, avion, voz, autobus), ocuvana priroda, ponuda kulturnih dogadjaja, ponuda sportskih dogadjaja, vise praznika, vise dana godisnjeg... Mogao bih jos dugo nabrajati. Samo novac nije glavni faktor za kvalitet zivota, iako je vazan da se ne lazemo. Imam osjecaj da bi mi falilo mnogo ovih stvari u BiH bez obzira na novac.
Ponuda kulturnih dogadjaja. Iskreno receno kada sam vidio kakva je ponuda u Pragu, Becu, Parizu i Budimpesti, Kopenhagen ispade kao zesca selendra po ovom pitanju. Inace mozda u Århusu da ima nesto malo mimo Kopenhagena, ostalo je isto Bihac ili Kljuc. Koliko se tamo dogadja toliko isto u gradovima kao Aalborg i Esbjerg. Ove godine tkz. zeleni koncerti, koji se odrzavaju svake godine po drzavi, otvoreni koncerti. Citam jutros preko interneta. Kaze, biljeze ne opisiv pad posjetilaca. Cuo se sa bratom preko Skype. Kaze, pa vec 10 dana samo kisa pada, mozda stane i sunce proviri 30 minuta i onda opet kisa. Bilo neko istrazivanje u Svedskoj, Upsalla univerzitet, kako Skandinavci, znaci samo Norveska, Danska i Svedska u jednoj godini provedu vise dana unutar cetri zida nego Spanci i Francuzi za tri godine. :-)

Ja da imam milione sta cu sa njima kad nemam odmora koliko pozelim. Nije nista blizu da mozes tek tako za vikend. Mi jesmo u Europi ali do ritma zivota i toplih noci smo jos malo pa jednako udaljeni kao i od Amerike. Kopenhagen u paralieli sa Edinburgh i malo juznije od Juneau u Aljasci. Stokholm i Oslo u paraleli sa sjevernom Kanadom. Jedan poznanik, Amerikanac iz Kalifonije mi rece jednom; u Skandinaviji ljeto je isto kao kod nas zima u sjevernoj Kaliforniji.

Danska po svim nekim pravilima vazi za jednu od razvijenih drzava a sport je na nivou jedne jako ne razvijene drzave. Ulazu se silne pare u zdravstvo koje nije zadovoljavauce, umjesto da vode malo vise brigu o sportu pa bi ljudi bili zdaviji. A ne, daj neka budu cigare i cuga jeftina zbog Svedjana i Norvezana, a sto se nasi (Danci) ubijaju u cetri svoja zida sa alkoholom i cigarama, nije bitno. U citavoj drzavi jedan jedini bazen od 50m duzine. Sve i jedan individualni sport, koji mozes zamisliti je sveden na nivo cistog amaterstva ili hobija. Cak da si uspjesan to ces prvo morati pokazati svojim novcem, a onda ce drzava dati sadaku i tri majice. Te ce jos neki ministar doci da se slika da prikupi koji jeftin glas. Ona nam teniserka poljakinja, ciji su roditelji dosli 1990 kao ekonomski emigranti iz Poljske, ko fol bjezali od vlasti, je jedne prilike dosla u kostac sa poreznom upravom. Odnosno mediji su najhacali vratu oko price, zasto ona zivi u Monaku. Pa su poceli srati na tri strane o porezu i cemu ne jos. Otac joj namjerno nece da prica danski nego sve na poljskom. I na kraju da bi zavezali usta, jer nisu htjeli da kupe pricu kako je zbog klime i sulova treninga dole onda je otac bio rekao, moze ona igrati i za Poljsku ako hocete. Tu su onda umuknili. Problem je bio, oni stranci hajmo srati, a o Heleni Christensen niko rijece zasto ona zivi u Monaku. Zasto Fulsang, biciklista zivi u Monaku itd.

Jarane, u Skandinaviji, mozes ako imas super posao zaraditi finu paru. Od dosade ces mozda malo i postati depresivan. Bar dok ne prebrodis da si u cetri zida, i da zimi je mrkli mrak. Kad to sve fino preprodis poslje 10 godina boravka, onda ces postati malo cudan. I ja sam tebi cudan. Ja ti samo istinu pricam. Idem na posao, radim, obalvaljm ga odgovorno i sve sto ide. Ali cudan sam, jer klima je imala utjecaja na mene. I postanes covjek bez dlake na jeziku. Dojaditi vise gledati kako ljudi lazu jedni druge da su sretni a svi su u istom bubnju.

Ja ti kazem, jebo paru, sa malo para covjek ce zivjeti bolje samo neka ima voca na drvetu i sunca. U Dankoj ko umre pokretan tom dignu spomenik. Ovdje ljudi zive 85 godina zahvaljujuci tabletama, ali zadnjih 15 godina zivota ko prikovani za krevet ili ova cuda ...
Image
... tkz. rolator ili kako nasi kazu romobil :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#311 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

De sad jos jednom procitaj cijeli post i vidjeces da samo kukas. Evo sam i suzu pustio. :(
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#312 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

exliberal-ex wrote:
uglavnomja wrote:
mousstapha wrote: Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku.
.

kazu treba 5 ggodina vani da skontas gdje si, sta si, kako si itd ... prvih gdina nekako sve izgleda ruzicasto :D

a onda s vremenom "negativnosti" zivota u bih gube na intenzitetu ... svugdje su ljudi ti koji cine drzavu. samo je pitanje kazni, visine i redovne naplate ... ili prioriteta u zaposljavanju
Slazem se sa tim prvim periodom, ja sam bio dosao u situaciju da se zelim vratit....onda sam otisao kuci na mjesec I skontao da sam se odrodio od te sredine, vratio se nazad I nasao svoj posao....to je bilo prije skoro 15 godina...dali je zivot na zapadu bajan...nije ali sad se nebi mogao vratit dole, nema sanse...odem svakih 4-5 godina I svaki put se sve vise razocaram
Isto kao i ja. Nevelja mi ovdje zbog klime (to je jedino na sta cu kukati) i nekih ne logickih nacina u zivotu, koje su gole cinjenice. Dole opet ne mogu ljude slusati, koji nece nista nego daj lagane pare. Nisu svi ali velika vecina je. Zato ja stedim da kesiram sebi nesto na Jadranu, u Italiji, Francuskoj ili Spaniji. Nije bitno, mada u HR vlada slican mentalitet, mozda vamo je bolje. Ko zna. Raj na zemlji su drzave poput Spanije, juzne Francuske, Italije. Nabijes serici, jedes voce, boli te neka stvar za sutra i uzivas. Kad te neko nesta upita samo mu odgovoris, molim te pomakni se zaklanjas mi sunce.
Last edited by beobasket on 31/07/2017 16:21, edited 1 time in total.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#313 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:De sad jos jednom procitaj cijeli post i vidjeces da samo kukas. Evo sam i suzu pustio. :(
Cinjenice. Ne kuknjava. Jedino na sta bi kukao je vrijeme. Ono je stavrno ubi boze gadno.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#314 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

beobasket wrote:
mousstapha wrote:De sad jos jednom procitaj cijeli post i vidjeces da samo kukas. Evo sam i suzu pustio. :(
Cinjenice. Ne kuknjava. Jedino na sta bi kukao je vrijeme. Ono je stavrno ubi boze gadno.
Ko da si izaso iz nekog filma od Larsa von Triera. :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#315 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:
beobasket wrote:
mousstapha wrote:De sad jos jednom procitaj cijeli post i vidjeces da samo kukas. Evo sam i suzu pustio. :(
Cinjenice. Ne kuknjava. Jedino na sta bi kukao je vrijeme. Ono je stavrno ubi boze gadno.
Ko da si izaso iz nekog filma od Larsa von Triera. :D
Moj najomiljenij Danac. Jedne prilike, i ako rijetko kad ima vremena za interviju, je dobro ocito bukvicu ljudima i laznoj sreci. Nije on bas previse popularan u Danskoj, jer ovdje ako odstupas od nekog rama koji je vecina postavili onda nisi bas dorbodosao u drustvo. Nema drzave gdje se vise gleda sta radi i misli komsija a svakom bi kamen pao sa srca da jedno jutro ustane i vidi kako kuca u komsije gori :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#316 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Bluemore »

Image
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#317 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

beobasket wrote:
mousstapha wrote:
beobasket wrote: Hoces reci da nemas ama bas nikakvih izazova u Njemackoj? Svabo ti ugadja ko bubregu u loju?
Ne, naravno. Svugdje ima izazova i naravno da su neki vise izrazeni kad se nadjes u stranoj drzavi. Ti izazovi se preskacu prema pravilima. Isto tako nije tacno da ljudi u Bosni samo neosnovano kukaju i misle da negdje drugo pare padaju sa neba. Vecina je cak od ranih dana naucena, da se svugdje u svijetu, u prosperitetnim drzavama, isto tako mnogo i radi.
Uslovi rada, kvalitet zivota i dugorocna perspektiva je daleko bolja u zapadnim drzavama(iskljucujuci Dansku, naravno). To je ono sto fali u BiH i cini se da postaje sve gore.
Ti dovodis kvalitet zivosta u isti bubanj sa parom. Bar tako ja citam tebe. Da li jednom Bosnacu jasno kakvo je vrijeme u Irskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj, sjevernom dijelu Njemacke, Svedskoj, Norveskoj, Finskoj? Zasto u tim drzavama ljudi (domaci) nastoje da odu u penziju sa 50 godina, a citav zivot su odvajali kako bi kupili sebi nesto, najcese to nesto je u Spaniji? Objasni ti meni sada nesto; kakav ti kvalitet zivota vidis u drzavi gdje u po ljetne sezone imas primjerice 9 dana zaredom sa kisom? Ides na posao u zatvoreni prostor, dodjes kuci u zatvoreni porstor. Onda zimi, odes na posao dok je mrak, dok dobijes slobodno opet mrak i tako gotovo pet mjeseci. Ovdje imate temu na forumu, dosadna kisa. Kad u Bosni pada dva dana kisa zaredom, ljudi size od dosade. Bar su mi utisci sto sam licno vidio i mogao da citam na ovom forumu. Kako bi ti isti savladali primjerice pola godine sa kisnim danima?
Sto si dosadan sa vremenom? Nemoj niti naporan jebalo te tmurno vrijeme.ubij se kad si toliko depresivan
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#318 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Evo slike od istrazivanja koje je spovela danska statistika preko svih opcina.

https://ibb.co/h18HKk

Fino kaze.

48 % je radno aktivno od nasih
50% od stranaca drugih ne Zapadnih, koji su bar 15 godina bili u Danskoj
77 % Danska populacija.

Jedan dio Danca ima nesto sto se ovdje kaze efterløn to nije penzija, ali to kad sami sebe penzionisu, jer su uplacivali u taj posebni budget za odlazak rani sa radnog trzista sto je tek moguce sa 55 godina.

Ako lazu Danci svojim brojkama lazem ja vas sve od reda. Mada ova slika je na zalost realna, kad malo covjek pogleda okolo koga poznaje, i kad uzme njihova godista dobije od njih nekoliko jako slicnu brojku.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#319 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

beobasket wrote:Evo slike od istrazivanja koje je spovela danska statistika preko svih opcina.

https://ibb.co/h18HKk

Fino kaze.

48 % je radno aktivno od nasih
50% od stranaca drugih ne Zapadnih, koji su bar 15 godina bili u Danskoj
77 % Danska populacija.

Jedan dio Danca ima nesto sto se ovdje kaze efterløn to nije penzija, ali to kad sami sebe penzionisu, jer su uplacivali u taj posebni budget za odlazak rani sa radnog trzista sto je tek moguce sa 55 godina.

Ako lazu Danci svojim brojkama lazem ja vas sve od reda. Mada ova slika je na zalost realna, kad malo covjek pogleda okolo koga poznaje, i kad uzme njihova godista dobije od njih nekoliko jako slicnu brojku.

Naporan si bolan vise sa tvojim tvrdnjama da je Danska kurceva zemlja....a ti tamo , starci ti cvokaju penziju I sve malo malo pa Bosna :wink: ...eto I ti si govorio nedavno da ides dole na odmor..hoces vozit?...naravno da ces svaka krona je zlatna zar ne.

Shvati jedn stvar ljudima u Bosni je pun kurac nesposobne drzave , pun kurac im drzave gdje je skolstvo u raspadu, zdravstveno ko na nivou 1970..gdje je drzava na prvom mjestu u svijetu po nezaposlenosti omladine..I koliko god da se ti ubijas govoreci da je Danska nevalja opet je svjetlosnim godinama ispred balkana....ako mozes pomozi sa nekim savjetom ...dosadan postajes sa svojim kukanjem I statistikama....
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#320 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Bluemore »

Kako se pecate na zviz aka hrle aka beobasket
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#321 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Rockefeller »

Kako ba nece ljudi u Bosni kukat jebote kad je sami kriminal na snazi. Imas par ljudi sto uspije i to je za pohvalu. Da su na zapadu, ti isti ljudi bi imali milione.

Sta ba, depresivno vrijeme. Pa? U Rostoku se vrijeme mijenja, kisa, sunce, vjetar. I? Boze sacuvaj.

U Danskoj vako nako, haha daj ba. Parking problemi, ima ih svugdje. Ljudi vozare na posao, pa?

Ono jebote ispade Danska selendra :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#322 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Rockefeller »

Vidim "onaj" basket banovan.

Ko li ce nam anegdote iz Danske prepricavat :mrgreen:
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#323 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sinuhe »

Prijatan lik, sva trojica-cetvorica su, sa nesto drugacijim pogledima. Pade ni kriv ni duzan.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#324 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Pa kad je tako da bi nasi po zapadu postajali milioneri onda sto ovi koji su vec vani nisu milioneri? :-)
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#325 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

Evo ga i sa drugog nicka. Stvarno zalosno kako se ponizava
Post Reply