Sunce tuđeg neba...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#276 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Rockefeller wrote:94% :lol:

Nisi dobro upucen. Ne javljaj se vise.
Dobro ti bi dao procjenu na 99,9% razumljivo je
User avatar
Rockefeller
Posts: 7296
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#277 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Rockefeller »

hrle1976 wrote:
Rockefeller wrote:94% :lol:

Nisi dobro upucen. Ne javljaj se vise.
Dobro ti bi dao procjenu na 99,9% razumljivo je
Ne.

Gdje izvlacis ti te procente?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#278 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Zoya wrote:
hrle1976 wrote:Nasi bi prije uzeli 1.000 ojra socijale nego posao koji se placa 2.000 orica na rucice. Iz kojeg razloga! Menatlaitet balkanski. Nasi razmisljaju bolje hiljadarka na socijali te cu jos malo na crno svercat i tako biti sam svoj gazda. Nasa posla, vazi za 94% nasih!
Kakva laž, čovječe! Ljudi nisu htjeli biti na socijali onda kad su došli nego su se odmah uhvatili bilo kakvog posla samo da ne budu na teret državi. Ja stvarno ne znam sa kime se vi družitie i kako vas nije stid razbacivati se sa ovakvim nebulozama.

Jarane ja se mogu kuniti svim zivim i mrtvim. U Danskoj je dosta nasih racunalo da li se isplati raditi za mozda 500 Eura vise mjesecno. Dosta poslova, koji su nasim dati su bili jako malo vise placeni nego radnicka kasa, pa onda nesto malo jace od klasicne socijale, pa cak i od ove rane penzije dan danas neki poslovi su mozda 300 - 600 Eura bolje placeni. Vecina nasih bar na Sjællandu ipak ima i do 50, 60 kilometara u jednom pravcu do posla. Na Jyllandu znam isto nekoliko primjera gdje svaki dan predju izmedju 40 - 70 kilometara u jednom pravcu. Neka radi 45 sedmica po pet dana u svakoj x 50 kilometara x 2 pravca = 22.500 kilometara samo na posao u jednoj godini. Za 500 Eura vise mjesecno je to ne isplativa racunica i ako ces dobiti neku kompenzaciju za predjene kilometre. Opet za tri godine da kupis novo auto sa licnom potrosnjom neces izaci ispod 130.000 kilometara. Kredit za novo auto u roku tri godine neces moci otplatiti. Da kupis najobicnij autic za nekih 200.000 danskih kruna, pokraj ucesca od 30.000 danskih Kuna opet te kaci kredit od 170.000 plus kamata od 6 %. Sa kamatom bi to bila rata od cca. 5.000 danskih Kruna mjesecno. Sto je puno. Kada bi tih 500 Eura razlike ostavljo na stranu, znaci nekih 3.700 danskih Kruna, za pune tri godine nebi imao da mozes kesirati novo auto, i to neko malo mizerno tipa 208 francuza. Cijne polovnih auta poslje 90.000 kilometara padaju u cijeni kad mijenjas van svake pameti. Inace auta su uzasno skupa.

U Danskoj u samom pocetku su nasi masovno se hvatali za posao kako bi izdrzali godinu dana, kako bi onda sisli na radnicku kasu. Zasto. Ko je doguro do radnicke kase, do kraja 1997 godine, taj je mogao 7 godina biti na radnickoj kasi od koji prvih pet godina nije bilo nikakve obaveze. Od 1998 je poceo zakon vaziti na pet godina gdje je prve tri godine su bile bez uslova / obaveze. 2002 je donjet novi zakon gdje su spustili na cetri godine, dvije godine bez uslova / obaveze. I to je bio hit medju nasima. Zasto da ne simbolicno manje primanje su imali a vremena na pretek. Kada su periodi bez obaveza poceli se bliziti kraju onda su nasi se hvatali doktora, kako im je lose. I tako su postepeno bili na bolovanju pa onda kako ko polako isli na penziju. Bilo je slucaja koji su bez jednog radnog dana otisli u ranu penziju.

I danasnji rezultata gdje 52 % nasih izmedju 25 i 64 godine nije na radu trzista je rezultat tih godina. Nesto je naravno preslo u staracku penziju. Ali kostantno je brojka bila bar 40 % van radnog trzista. Ako laze danska drzavna statistika, lazem ja. Mene je zapanjilo da svaki peti omladinac (nas) izmedju 18 i 25 godine nema niti skole niti posao. Opet kad popricam sa nasima u DK o istom, oni se meni cude da tako nesto mene cudi.

Meni vise dojadi o nasima pisati. Cinjenica je da 52 % nasih izmedju 25 i 64 godine je van radnog trzista. Od tih 52 % je 96 % u ranoj penziji a 4 % na socijali. Isto tako je cinjenica, da 20 % nasih izmedju 18 i 24 godina nema skole i posao. Znaci, niti jedno niti drugo. U prevodu znaci da 20 % nasih izmedju 18 i 24 godine se vodi na socijalnoj pomoci.

Kako stoje stavri u Svedskoj, Njemackoj ili Australiji, iskreno zaboli me. Ne zivim tamo.

Niko nece od nasih da preupita se, zasto nasi mahom u Danskoj zive takav zivot. Da li bi na isti nacin postupili nasi u Njemackoj kada bi ista Njemacka imala isti sistem? Da li se nasi mentalno razlikuju od nasih u Njemackoj ako uzmemo u obzir da Danci se mentalno od Njemacka puno razlikuju. Znaci jel ovo izraz nekog danskog mentaliteta u kombinaciji sa balkanskim? Koliki udio snosi sama drzava Danska, i time Danci svojim ponasanjem? Ja mislim da nije normalno kada 52 % ljudi u radnim godinama je u ranoj penziji. Tesko mogu zamisliti da toliki broj nasih stvarno ipsunjava najosnovnije kriterije biti radno ne sposoban. Neko napisa, pa nije rijec o velikoj brojci. Nije bitno. Nego je bitno koliki dio te brojke je kategorisan kao radno ne sposoban. Ja mislim da brojka sama po sebi je jako reprezentativna, statisticki gledano mogla bi se koristiti za sve nase po svijetu.

Postavlja se otvoreno pitanje. Da li su nasi dzon obraz, po principu das prst ode ruka ili su Danci perfidni do te mjere, da je njima laske "viditi" strance, u ovom slucaju nase, na penziji nego na tzistu rada? Ko zna, mozda iz razloga da ne dobiju previse utjecaja na drustvo.

Konstanto po medijima se povlaci teza. Trebamo sacuvati dansku tradiciju. Iskreno receno, ja nisam vidio drzave u svijetu sa manje vlastite tradicije. Jedine dvije koje manifestiraju su Uskrs i Bozic. Sve su ostalo svoje zamjenili nicim ili koje kakvim americkim tradicijama.

U Danskoj kao stranac je najteze probiti svoju ideju. Da ne znam kakvu ideju imas, da je citav svijet prizna, ovdje ce reci, nije to dovoljno. Samo zato sto si stranac. Na vlastitoj kozi dozivio, i dosta nasij isto. Pomirio sam se. Nije reko upo secer u vodu.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#279 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

Katastrofa je ta Danska, babemi.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#280 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Nekom je nekom nije. Ko nista strasno prije rata nije imao, dosao sa nake cuke bogu iza nogu, takvim je sigurno socijala ili penzija legla kao kec na desetku. Uzmi samo u obzir da dobrom dijelu i dan danas poslje 20 - 25 godina boravka treba prevodilac kad idu kod doktora, drzavnih institucija itd. :skoljka:

Imas primjera, 52 godine ima, dosao u Dansku sa 27 - 30 godina a nije u stanju sastaviti najobicnij razgovor. :roll:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#281 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
Rockefeller wrote:94% :lol:

Nisi dobro upucen. Ne javljaj se vise.
Dobro ti bi dao procjenu na 99,9% razumljivo je
Image
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#282 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by animals »

Nesto je trulo u drzavi Danskoj...
ova dvojica i njihov amidza Zviz su u teskoj depresiji :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#283 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
User avatar
Rockefeller
Posts: 7296
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#284 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Rockefeller »

exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
Ma nehljebari bolan.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#285 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by ibi »

Rockefeller wrote:
exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
Ma nehljebari bolan.
Socijalci, jedu u narodnim kuhinjama.

Svi im krivi za vlastiti neuspjeh, i samim tim 100% svi drugi gori od njih, to im je moto "socijala ti je on ba, na penziji je on ba"
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#286 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by uglavnomja »

exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
trebao si procitati do kraja

matematika

plata minus trsokovi prevoza 100+ km dnevno je manje od socijale ili tog cuda sto ga dijele u danskoj :-)


sad malo o norveskoj :D
putarina, konkretno oslo

ko zivi na jugozpadnom ulazu u grad, a radi na jugoistocnom ili na sjeveru izvan gradskih ringova dnevno krhne samo za putarinu 8-9 eura plus benzin po 3 kaem za 100-njak km dnevno - izadje nekih 400 eur, sto je vise od 20% nize plate.


i to bez parkinga :D , u centru sat parkinga sitnica - 6-7 eur, itd
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#287 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by ibi »

uglavnomja wrote:
exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
trebao si procitati do kraja

matematika

plata minus trsokovi prevoza 100+ km dnevno je manje od socijale ili tog cuda sto ga dijele u danskoj :-)


sad malo o norveskoj :D
putarina, konkretno oslo

ko zivi na jugozpadnom ulazu u grad, a radi na jugoistocnom ili na sjeveru izvan gradskih ringova dnevno krhne samo za putarinu 8-9 eura plus benzin po 3 kaem za 100-njak km dnevno - izadje nekih 400 eur, sto je vise od 20% nize plate.


i to bez parkinga :D , u centru sat parkinga sitnica - 6-7 eur, itd
Zato je bolje biti na socijali kao zviz, sjedis na forumu po cijeli dan sa 2-3 nicka i pricas kako su svi neuspjesni osim njega.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#288 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

uglavnomja wrote:
exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
trebao si procitati do kraja

matematika

plata minus trsokovi prevoza 100+ km dnevno je manje od socijale ili tog cuda sto ga dijele u danskoj :-)


sad malo o norveskoj :D
putarina, konkretno oslo

ko zivi na jugozpadnom ulazu u grad, a radi na jugoistocnom ili na sjeveru izvan gradskih ringova dnevno krhne samo za putarinu 8-9 eura plus benzin po 3 kaem za 100-njak km dnevno - izadje nekih 400 eur, sto je vise od 20% nize plate.


i to bez parkinga :D , u centru sat parkinga sitnica - 6-7 eur, itd
:thumbup:

Na parking sam i zaboravio. :D U Kopenhagenu osim ove enklava opcine Frederiksberg, koja je jos malo drzava u drzavi, tamo neko ko nije iz te opcije jos malo pa mu zabranjeno unici autom :D Nije tako ali brzo ce. Inace sto se tice Kopenhagen opcine i parkinga :skoljka: 6 Eura sat. A nek promasis za minutu i redar vidi, a ima ih vise nego policije :D gule gradjane ko bananu. Kazna od 510 do 760 danskih Kruna. Od 68 Eura do 102 Eura. :D Jednom sam dobio u roku 24h tako dvije kazne.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#289 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

uglavnomja wrote:
exliberal-ex wrote:poceo citat basketovu tiradu i prekinem kad sam dosao do joj oni voze do posla 40 km....

jah i sta je to problem ?....vozio sam i ja kroz grad 47 ( nije mi nikako odgovarao auto put pa sam sve kroz grad) , skoro sat u jednom pravccu i tako godinama....ni prvi ni posljedni...sad radim sa kolegom koji uzme voz i na posao...95 km u jednom prvcu, drugi 60 isto tako vozom...nemoze svako 5 minuta hoda od kuce....e moj basket....
trebao si procitati do kraja

matematika

plata minus trsokovi prevoza 100+ km dnevno je manje od socijale ili tog cuda sto ga dijele u danskoj :-)


sad malo o norveskoj :D
putarina, konkretno oslo

ko zivi na jugozpadnom ulazu u grad, a radi na jugoistocnom ili na sjeveru izvan gradskih ringova dnevno krhne samo za putarinu 8-9 eura plus benzin po 3 kaem za 100-njak km dnevno - izadje nekih 400 eur, sto je vise od 20% nize plate.


i to bez parkinga :D , u centru sat parkinga sitnica - 6-7 eur, itd

Ama i meni je bio prvi posao u materini...47 do posla a sve u gradu , plata nista posebno, staro auto osmak popi ko nosac aviona...ono zadnja rupa na svirali..i sta sam trebao , sjedit na socijali , vozit picu i cekat da me pogodi loto....pa svi smo se mucili kad smo krenuli da radimo po tudjim drzavama ali mic po mic, steknes iskustvo pa ti firma poveca platu ili nadjes negdje blize za vece pare...ja kad poredim moju prvu platu i razdaljinu sto sam putovao sa sadasnjom...sad mi do posla treba autom 20 minuta a plata mi je skoro 3 puta vec nego prva....niko nije ubo bogovski posao iz prve....ja sto nemogu ovog preseravanja joj skupo...najbolje oonda sjedit na socijali ili penzij i kukat...jel basket matere ti tebe sutra da presjece stomak bil platio 2 eura ili bi u gace, jebiga gace se ogu oprat za par feninga...2 eura je 2 eura....jesi li ti mozda hercegovac, onu su ovako stisnuti
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#290 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Hendrix »

Svaka tema ovde je pretvorena u...

Image
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#291 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

exliberal-ex wrote:
uglavnomja wrote:
trebao si procitati do kraja

matematika

plata minus trsokovi prevoza 100+ km dnevno je manje od socijale ili tog cuda sto ga dijele u danskoj :-)


sad malo o norveskoj :D
putarina, konkretno oslo

ko zivi na jugozpadnom ulazu u grad, a radi na jugoistocnom ili na sjeveru izvan gradskih ringova dnevno krhne samo za putarinu 8-9 eura plus benzin po 3 kaem za 100-njak km dnevno - izadje nekih 400 eur, sto je vise od 20% nize plate.


i to bez parkinga :D , u centru sat parkinga sitnica - 6-7 eur, itd

Ama i meni je bio prvi posao u materini...47 do posla a sve u gradu , plata nista posebno, staro auto osmak popi ko nosac aviona...ono zadnja rupa na svirali..i sta sam trebao , sjedit na socijali , vozit picu i cekat da me pogodi loto....pa svi smo se mucili kad smo krenuli da radimo po tudjim drzavama ali mic po mic, steknes iskustvo pa ti firma poveca platu ili nadjes negdje blize za vece pare...ja kad poredim moju prvu platu i razdaljinu sto sam putovao sa sadasnjom...sad mi do posla treba autom 20 minuta a plata mi je skoro 3 puta vec nego prva....niko nije ubo bogovski posao iz prve....ja sto nemogu ovog preseravanja joj skupo...najbolje oonda sjedit na socijali ili penzij i kukat...jel basket matere ti tebe sutra da presjece stomak bil platio 2 eura ili bi u gace, jebiga gace se ogu oprat za par feninga...2 eura je 2 eura....jesi li ti mozda hercegovac, onu su ovako stisnuti
Kakav Hercegovac. Niti blizu. Mislim da to (mozda) i nema neke jake uloge, ko je iz kojeg kraja. I ako se za Hercegovce uvjek govorili stisnuti i skrti, fakticki vecina njih je u Danskoj pokusala jahati na talasima kao neki domaci sa tradicijom u porodici, gdje pare je uvijek bilo viska. Visoko letili ali zato kad su trasnuli tranusli su da nisu mogli gore.

Hercegovci nisu niti u pola stisnuti i skrti koliko je prosjecan Danac.

Ja sam samo rekao da je mnogo nasih odustalo, jer racunica nije iplatljiva bila, a tadasnja radnicka kasa, socijala pa cak i penzija, bile mu skoro iste kao i brojne obicne plata, mislim minimalne razlike za nas standard cijena.

I dan danas imas nasih koji vozare po 60 kilometara u jednom pravcu na posao. Znam jednog preko 80 kilometara vozari u jednom pravcu. Kad se samo sjetim kako sam prve (skoro) dvije godine univerziteta, dok u Kopenhagenu nisam dobio smjestaj, isao :-) Univerzitet je bio 20 min voznje autobusom plus na voz jos 45 min. voznje. Pa onda opet na autobus jos 15 - 20 min. Sa cekanjem i svime gotovo dva sata u jednom pravcu. A stipendija bila za nas koji se vode na adresi sa roditeljima simbolicna. Pa kad bi dodji s univerziteta trk na posao, kao spasilac na bazeninma. I jos sam imao vremena i energije da idem na Judo. Vecina nasih je trazili sto laksi zivot i tako su postavljali se. Sto je starije generacije otislo u penziju otislo je, ovi sto su ostali da rade oni ce vecinom ostati tu dok ne dobiju otkaz ili ne napune godina za staracke penzije. Sad je neki trend udario da generacije 25 do 39 godina ide u penziju. Isto kao nekada prije nepunih 20 godina. Da vidis nasih ispod 40, koji su otisli u penziju. Zdravi da ne mogu biti zdraviji. Provode skoro godinu dana po Jadranu i Bosni. A isto tako idu malo i okolo. Ovdje dodju samo da nas, koji radimo, pozdrave i da vidimo da su zivi. Jos jedan jedne prilike nako na glas viknu kao, da li guzimo sta.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#292 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »

Kenjaš za parking ko da je to smak svijeta, dođi ovamo da vidiš bahatosti i parkiranja. Platiš godišnju stanarsku za auto i gleaš gdje ćeš ga parkirati jer je parking naplatni i grad ubija paru na tome pa svi mogu da koriste, plati tri markice i 24 sata miran, a ja da se snalazim...parkiraš gdje nije iscrtano dobiješ kandžu nema veze što si stanar i nemaš mjesta pred rođenom kućom, pare kaplju i ovako i onako. Ajde u Austriji parkiraj pred nečijom zgradom ako nisi stanar javi se kako si prošao... :oops: Prije nedelju dana sam predao sve za registraciju vozila u cips, još nisam dobio saobraćajnu jer ne mogu stići nemaju ljudi godišnji odmori :-) dobio potvrdu da je u proceduri ako me ustave po gradu, a uskoro idem na godišnji kako ću preko grane :?
Pasoši se čekaju po dva tri mjeseca (a to je protivzakonito i protivustavno) jer ne prolaze već tri tendera (čitaj: ne mogu se nahapati na istom) na koji su konkurisale firme za izradu obrazaca....ljudimapropali aranžmani koji su uplatili jer od maja čekaju putna dokumenta :shock: :run: Pa to nije bilo ni u Rumuniji pod diktaturom Čauševskua :roll:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#293 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Mogao bi takodje ja tebi reci isto. Nije istina da takve stvari se samo desavaju u Bosni. I ponekad mi ide na neku stvar ta prica iz Bosne, kako to samo ima u Bosni. Ima svugdje. Niti jedna drzava nije postedjena nekim ne urednim sistemom. Da budemo jasni.

U Danskoj je isto po pitanju parkinga. Imas parkinge na kojim pise 2 do 3h dzaba gdje ujednako vaze i za one sa licencom. Pa ljudi koji su kupili licencu, jer tu zive dijele parking sa ljudima koji isto tu zive ali nece da plate licencu ili sa ljudima koji rade u gradu, ili sta vec. Pa neki svako 2 ili 3 sata silaze da pomjere p-kazaljku a ti placaj licenu pa gledaj gdje ces ga parkirati pogotovo poslje 15:00. To su te tkz. stanarske licence p-licence koje izdaje opcina. Na brojnim parking mjestima na rubu grada obicno pise za stanare i njihove goste. Pa ti sad to tumaci kako hoces. Blize centrima ljudi parkiraju auto pred tudjim blokom ili zgradom, jer p-licenca vazi za citav grad gdje je odobrena. Neki i po 800m od svog ulaza ako nadju parking. Onda imas naplatne parkinge ali tu ne vazi licenca nikakva. Pa imas privatne parking kuce, a tu da kupis parking licencu za mjesec dana, mozes, ali ces je debelo platit. I opet dzaba sto imas p-licencu jes li parkirao nako ili vako, neka ti tocak dirne bijelu crtu, redar napise na kazi udario si u zid.

Sta velis za pasose? Ceka se? Jel mislis kako u Danskoj naprave jedan za 5 min. :oops: Dodji u Aprilu, Maju, Junu mjesecu i zatrazi novi pasos :oops: Ceska se minimum mjesec dana. Ne uzimaju odgovornost a pasos se dostavlja postom, koja samo dostavlja jednom sedmicno postu, neke opcine nude uslugu da ga podignes kod njih. Neka posta izgubi pasos, jer dostava je obicnim pismom, tebi je ponovo vaditi novi i sve placati i opet cekati. Tako je ove godine od prijatelja odmor propao skroz. Zeni stigao pasos a djeciji se izgubili. Nego ima trik, za koji slabo ko zna, odes na aerodorm i tamo kazes zaboravio sam pasos i oni ti mogu napraviti za 15 min. novi, ali ces ga platiti pravo skupo. I ovo samo vazi za ljude koji putuju avionom. Sto se tice cijene, za odrasle kosta preko 100 Eura plus slikanje koje kosta 20 Eura.

Za registraciju auta sve zavisis! Ako si auto kupio u servisu ili auto-salonu oni srede za 3-5 dana. Zato pise kad kupujes auto tek poslje tri dana ga mozes dobiti. Ako si privatno kupio, opet zavisi od same sezone, ali moze potrajati preko dvije sedmice. Ako si uvezo auto racunaj kao minimum dobar mjesec dana. Dok prvo zakazes vrijeme za kontrolu porezne, pa dok tehnicki obavis, dok se utvrdi vrijednost, dok ti izrade papire, pa dok predas za registraciju, pa dok dobijes odgovor na sve to :oops:

U pojedinim regionima (kantonima) ceka se na termin kod doktora specijaliste i do 9 mjeseci :oops: Sad ti mozes pricati do mile volje, kako to nije moguce, jer to je samo u Bosni moguce, sipak, moguce je svugdje, ako ne, u Danskoj zasigurno je moguce.
Last edited by beobasket on 31/07/2017 14:05, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#294 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Lijepa moja Francuska
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#295 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

Ljudi hajmo napravit neku akciju za nase u Danskoj.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#296 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:Ljudi hajmo napravit neku akciju za nase u Danskoj.

Nije potrebno, nego vi previse u Bosni kukate i mislite da para pada sa neba bilo gdje van Bosne. Vi to vjesto pakujete u price, ali time je to receno. Ja samo zelim vas "edukovati," koliko god to blesavo zvucilo tj. to "edukovati," da tako nije. Da u svakoj drzavi svijeta imate izazove. Ima vas koji ce reci, ja znas u Bosni su to ljudska osnovna prava koja su nam uskracena a isti problemcici za Zapad vaze kao smijesni.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#297 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

mousstapha wrote:Ljudi hajmo napravit neku akciju za nase u Danskoj.

:thumbup:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#298 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

beobasket wrote:
mousstapha wrote:Ljudi hajmo napravit neku akciju za nase u Danskoj.

Nije potrebno, nego vi previse u Bosni kukate i mislite da para pada sa neba bilo gdje van Bosne. Vi to vjesto pakujete u price, ali time je to receno. Ja samo zelim vas "edukovati," koliko god to blesavo zvucilo tj. to "edukovati," da tako nije. Da u svakoj drzavi svijeta imate izazove. Ima vas koji ce reci, ja znas u Bosni su to ljudska osnovna prava koja su nam uskracena a isti problemcici za Zapad vaze kao smijesni.
Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku. Iz ove perspektive ne bih bas rekao da se u Bosni bezze kuka. Opet kazem, mozda je u Danskoj fakat lose, ali Allah najbolje zna.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#299 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

mousstapha wrote:
beobasket wrote:
mousstapha wrote:Ljudi hajmo napravit neku akciju za nase u Danskoj.

Nije potrebno, nego vi previse u Bosni kukate i mislite da para pada sa neba bilo gdje van Bosne. Vi to vjesto pakujete u price, ali time je to receno. Ja samo zelim vas "edukovati," koliko god to blesavo zvucilo tj. to "edukovati," da tako nije. Da u svakoj drzavi svijeta imate izazove. Ima vas koji ce reci, ja znas u Bosni su to ljudska osnovna prava koja su nam uskracena a isti problemcici za Zapad vaze kao smijesni.
Ja evo skoro 6 mjeseci kako sam spakovo kofere i preselio u Njemacku. Iz ove perspektive ne bih bas rekao da se u Bosni bezze kuka. Opet kazem, mozda je u Danskoj fakat lose, ali Allah najbolje zna.

Hoces reci da nemas ama bas nikakvih izazova u Njemackoj? Svabo ti ugadja ko bubregu u loju?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#300 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

beobasket wrote: Hoces reci da nemas ama bas nikakvih izazova u Njemackoj? Svabo ti ugadja ko bubregu u loju?
Ne, naravno. Svugdje ima izazova i naravno da su neki vise izrazeni kad se nadjes u stranoj drzavi. Ti izazovi se preskacu prema pravilima. Isto tako nije tacno da ljudi u Bosni samo neosnovano kukaju i misle da negdje drugo pare padaju sa neba. Vecina je cak od ranih dana naucena, da se svugdje u svijetu, u prosperitetnim drzavama, isto tako mnogo i radi.
Uslovi rada, kvalitet zivota i dugorocna perspektiva je daleko bolja u zapadnim drzavama(iskljucujuci Dansku, naravno). To je ono sto fali u BiH i cini se da postaje sve gore.
Post Reply