Sunce tuđeg neba...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#176 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by paladinka »

exliberal-ex wrote:
paladinka wrote:Mora se uzeti u obzir da su nasi ljudi vecinom radili teske poslove , i normalno je da ih je dosta oboljelo . Tako je recimo bilo sa talijanima , jedno vrijeme su oni bili u vrhu trazenja invalidske , pa onda turci i ex-jugoslavija . Sto se tice psihickih bolesti i stresova , mislim da se tu vise radi o nekoj ljubomori , kao sta ce on , glumi da je lud . Sad pojedinci tvrde kao da su oni pametniji od psihijatra ili komisija . Ljudi su dobili dijagnozu , na osnovu toga su dobili invalidsku i sve je po zakonu. I to je stvar tih institucija kako to rjesavaju.

Ma slazem se sa tim da su neki ljudi stvarno otisli na zivicima, nismo svi isti ali ja znam dosta tih leziljebovica koji nisu osjetili rata ali su uspjeli isfolirat da imaju psihickih problema....
Sa druge strane dosta omladine je izganjalo te penzije...nisu oni nista radili

meni je bilo smjesno kad mi je jedan tip govorio znas kako je nama bilo tesko 93 u izbjeglistvu, nema posla, morali se sklanjat od racija po beogradu..I ja cutim a onda pocne pricat kako je te godine isao na more u budvu I kako im je bilo pravo dobro...rekoh ja 93 imao 60 kila...I on me pita sto...dok nije skontao...
I naravno on je izganjao penziju...ima nocne more :twisted:
Mora se biti oprezan sa tim , ljudi svasta pricaju , ponekad i bajke , u danasnje vrijeme je tesko dobiti invalidsku na osnovu psihicke bolesti i te invalidske institucije strasno kontroliraju ,svugdje imaju svoje prste , tako da je vrlo tesko ih zajebati , po mom misljenju to je vise ona prica jesam ih uspio izlevatiti . Bilo je slucajeva , ali i tih slucajeva je stvarno mali broj , ali ih je bilo , pa su ih detektivi spijunirali kad su bili doma , a oni doma normalno rade oko kuce iako su se predstavljali kao da ne mogu tesko dizati , ne mogu tesko raditi , kad tamo kuci ih snime , cijepaju drva , nose tesko. Ali takve osobe koje prevare invalidsko , pa ih provale , ne bi im bila u kozi. Znaci teska prevara , svu lovu moraju vratiti. Sto se tice tvog kolege , pitanje je kako mu finacijski ide sa tom penzijom ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#177 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Ljudi lazu, puno lazu
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#178 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Kod nas je tesko doci do invalidske ili rane penzije ako imas fizicki hendikap, zvuci malo smijesno ali tako je. Opcina ce naci rad za take samo da nisi mentalno izazvani. Manjak ruke ili noge to ovdje na zalost ne jebu puno. Ako je rijec o psihickom hendikapu, foliro ili ne, nije tesko. Oni cak mogu reci da nemas ratni post traumatski poremecaj tkz. PTSD ali ne mogu pobiti cinjenicu da si dozivio rat, jer dosao si u drzavu kao izbjeglica iz ratom zahvacene drzave itd. U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati prema drzavi, narodu i ustanovama, da mozes raditi posao te da neces 100 % biti na stetu potencialnom poslodavcu, drzavi, narodu, ustanovama itd. Sto niti jedan psihijatar nece da preuzme na svoj teret tj. da stoji svojim imenom i time preuzme odgovornost. Koliko god struka imala iskustva uvjek postoji 1 % dvouma i mogucnosti.

Ovdje se gleda invalidska ili rana penzija kao nacin zivota. Sta su ciljevi u zivotu itd. Ogranicen si s primanjem. Nije to bog zna neka para za skup zivot u Danskoj, ali nasi tako ne gledaju.

Psihicki izazvani fol ili ne prolazi.
Srcani bolescnici takodje prolaze. Tu isto nece niko da uzme rizik. Srcane bolesti se povezuju s kracim zivotom i obicno iznenadnom smrcu, koja moze se dogoditi na radnom mjestu i ici na stetu firmi, ljudima, drzavi. Tako da broj poslova i koliko sati moze srcani bolesnik raditi je jako malo, a poslodavci ce obicno reci ne hvala, i tako da ovaj slucaj obicno je najlaksi samo koja budala zeli biti srcani bolesnik.
Tek na trecem mjestu, te u jednu ruku zadnjem, dolaze fizicki hendikapi, od koji samo vid ima istu prednost kao gornja dva. Skroz na zadnjem mjestu dolaze pitanja poput godina, znanje jezika, integracija te ako vide da nisi imao posla nikada. Jezik ti ne ide, imas previse godina, znaci nisi u stanju skolovati se, posao bi tesko obavljo onda kazu idi u penziju. Samo da te skinu sa opcinske kase. Zato nove doseljenike silom tjeraju da uce jezike i uslov je poloziti nekoliko ispita, a prvi vec poslje pola godine boravka da bi mogao dobiti poslje 10 godina boravisnu dozvolu. Onda ima kod nasih jos jedan primjer! Djeca koja su odrasla sa roditeljima koji su dozivili rat ili imaju PTSD. Tako reci socijalni slucaji, jer biti rani penzioner je isto socijalni slucaj, samo koji je pusten na miru.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#179 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Ja bi smia okladiti da 90% nasih koji su dozivili rat nebitno bili 7, 15, 29 ili 45 godina stari imaju posljedice istog po psihickom pitanju. Sa godinama to samo ide jace u svijest. Ja sam za da svaka zapadna zemlja osigurna nasima peMziju od 2.000 ojra, jer su dijelom krivi direktno za rat u SFRJ. Ja skidam kapu nasima sto sam cuo da gore po Skandinaviji hoce da bacaju socijalne radnike kroz prozor ako im ne daju do peMzije. Na sta bi svabo il sved licio da mu granata sprzi dvij kuce a metci pobiju clana porodice ili nekoliko? Koliko god cinicno zvucilo tako ga dodje. Ko nije rat dozivio kurac moze razumiti onog sto je dozivio ga. Sta psihijatar zna o ratu kad je isti samo vidio na filmu. Ja ga nisam dozivio i mogu se jednako kao i svaki psihijatar svijeta kurciti da zam o ratu isto kao i on tj. samo sa televizije. Ako je gledanje televizije i citanje ratnih knjiga preduslov da budes ekspert na podruciju onda jebajiga. Moze to svak. Kad te psihijatar upita kako si dozivio rat treba odgovor biti kontra pitanje. Sta ti mislis? Kad kaze reci ti meni. Onda mu kazes. Jeo lubenicu i drko kurac sigurno nisam. Pa nastavis. Sta ja tebi imam objasnjavati o ratu kad isti si samo vidio na televiziji. Pucanje, glad, smrt, strah... Nisam ti prvi koji prica o ratu. Cuo si vec 100. Pisi 101 koji dozivio rat. I andera vamo peMziju da se rasteretim vec jednom u zivotu. Ja mislim da bi dobio isti momenat :D 90% nasih u dijaspori sa ratista koji su dosli je vremenom puklo ko lubenica. Nasima sve smeta, sve ide na zivice, samo daj mira i da niko ne pita previse to i nije gluma vec realno stanje vecine, nisam psihijatar ali to je nekij stadium gdje nasi vise nisu sposobni za socijalnog i obaveznog zivota vec za starackoj koji i je penzija. Sjedi gleda tv, sve mu ide na neku stvar, hoce mir, ha isto starci. PeMzija dasta nego.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#180 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

90 posto nasih puklo u Danskoj zbog rata? Pa Bog te jebo sta je onda sa ljudima u Bosni koji su hem cijeli rat bili u Bosni, hem poslije rata trpili sve i svasta. Sta je sa invalidima ali onim pravim sto sjede u kolicima, gledaju kad ce postar i tako to.
Ukratko, ti veze nemas sa zivotom. Znaci razmisljanje ti je kao malo dijete. Jedino saosjecam sa ljudima koji su ti bliski pa te moraju trpiti. Prijatelja sigurno nemas.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#181 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Seyfo »

Sarajevo999 ...a joj pa to smo davno utvrdili.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#182 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by uglavnomja »

a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#183 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

sarajevo999999 wrote:90 posto nasih puklo u Danskoj zbog rata? Pa Bog te jebo sta je onda sa ljudima u Bosni koji su hem cijeli rat bili u Bosni, hem poslije rata trpili sve i svasta. Sta je sa invalidima ali onim pravim sto sjede u kolicima, gledaju kad ce postar i tako to.
Ukratko, ti veze nemas sa zivotom. Znaci razmisljanje ti je kao malo dijete. Jedino saosjecam sa ljudima koji su ti bliski pa te moraju trpiti. Prijatelja sigurno nemas.
Pa u Bosni su 100% pukli svi od reda, svaki put kad dodjem to se osjeti. Pa i ta tvoja kuknjava je zato sto si puko od rata ako ne direktno jesi indirektno od roditelja, amidza, bratica prenosno je.

Sjeti se samo on nase krave iz Svice sto je satrala covjeka na sred semafora u Zenici. Penzionu slucaj iz Svice, u svojim 30im godinama pukla ko lubenica. U svici 50% nasih ima peMziju. Mlado staro nije bitno.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#184 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

uglavnomja wrote:a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
A da ti procitas prvu recenicu hrletovog posta
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#185 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

hrle1976 wrote:
sarajevo999999 wrote:90 posto nasih puklo u Danskoj zbog rata? Pa Bog te jebo sta je onda sa ljudima u Bosni koji su hem cijeli rat bili u Bosni, hem poslije rata trpili sve i svasta. Sta je sa invalidima ali onim pravim sto sjede u kolicima, gledaju kad ce postar i tako to.
Ukratko, ti veze nemas sa zivotom. Znaci razmisljanje ti je kao malo dijete. Jedino saosjecam sa ljudima koji su ti bliski pa te moraju trpiti. Prijatelja sigurno nemas.
Pa u Bosni su 100% pukli svi od reda, svaki put kad dodjem to se osjeti. Pa i ta tvoja kuknjava je zato sto si puko od rata ako ne direktno jesi indirektno od roditelja, amidza, bratica prenosno je.

Sjeti se samo on nase krave iz Svice sto je satrala covjeka na sred semafora u Zenici. Penzionu slucaj iz Svice, u svojim 30im godinama pukla ko lubenica. U svici 50% nasih ima peMziju. Mlado staro nije bitno.
Sta ti ustvari podrazumijevaš pod puko
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#186 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

sarajevo999999 wrote:
hrle1976 wrote:
sarajevo999999 wrote:90 posto nasih puklo u Danskoj zbog rata? Pa Bog te jebo sta je onda sa ljudima u Bosni koji su hem cijeli rat bili u Bosni, hem poslije rata trpili sve i svasta. Sta je sa invalidima ali onim pravim sto sjede u kolicima, gledaju kad ce postar i tako to.
Ukratko, ti veze nemas sa zivotom. Znaci razmisljanje ti je kao malo dijete. Jedino saosjecam sa ljudima koji su ti bliski pa te moraju trpiti. Prijatelja sigurno nemas.
Pa u Bosni su 100% pukli svi od reda, svaki put kad dodjem to se osjeti. Pa i ta tvoja kuknjava je zato sto si puko od rata ako ne direktno jesi indirektno od roditelja, amidza, bratica prenosno je.

Sjeti se samo on nase krave iz Svice sto je satrala covjeka na sred semafora u Zenici. Penzionu slucaj iz Svice, u svojim 30im godinama pukla ko lubenica. U svici 50% nasih ima peMziju. Mlado staro nije bitno.
Sta ti ustvari podrazumijevaš pod puko
Pun klinac im svega, nemaju zivaca za nista, niti mogu dvije minute smireno sjediti, izvaljuju neke price koje jedva mozes pokopcati,
imaju jaka misljenja koja se kose sa Zenevskom kovencijom, nemaju volje niti za sta, samo pricaju kako im se spava, ponekad im svi smetaju...
fkatat neki u svom svijetu zive, ono zaneseni skroz, ti mu nesto govoris on gleda tebe vidi Bosansko Grahovo.
Kad hrdjavom Hasimu dlaka smeta. Znaci bezvoljni skorz. Nesto im fali a ni sami nemju pojma sta. Ja vecino nasih u ovom stanju srecem. Kako vani tako u BiH.
A kad se saberu malo i ko fol su bolje raspolozeni oni poncu pricati neke stvari gdje se covjek upita ko je ovdje lud. Ima tu i onih sto kukakju.

Nesto zajednicko medju onim u BiH i Dijaspori. Vecian kuka na obe strane. Ovima u BiH smijesno sto ovi vani kukaju ovima vani smijesno sto ovi u Be i Ha kukaju.

I to vjecito hvaljenje ciji je veci je neki vid depresije. Nemaju se nasi cime hvaliti ali opet to zivi u svom svijetu u sebi je u glavu utufilo kako negdje iza brda ima on sve a ti eto nemas.
Sta sam ja nasih sreo u Njemackoj i drugim drzavama sto u BiH jos malo imaju boga u dzepu. I to je vid kompleksa, bolesti ... onda imas onih u BiH sto se naslusaju kojekakvih specificnih rijeci a pojma nemaju sta znace pa se pocnu prodavati kao da su doktori nauka... i to je neki vid puko ko lubenica.

Nasi vise vole da slazu nego hjeba da se najedu. To je bolan sporet kod nasih. Ne svi ali 90%
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#187 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

uglavnomja wrote:a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
Volio bi da mi neko objasni kako neko moze puknuti, ima slucacaja ali kako da puknu od izvota na Zapadu? Jedino ako su bili godinama u izolaciji a mozda i jesu? Jebiga ako covjek skonta u norveskoj zimi mrak, jos ako se slabo druzis. NOrmalno da ces skiknut psihicki. Ja jedan dan kad ne vidim nikoga muka mi a ne jos mozda da pet dana te bez svjetlosti zimi. Da li utice to gore vrijeme na psihu nasih?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#188 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by uglavnomja »

sarajevo999999 wrote:
uglavnomja wrote:a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
A da ti procitas prvu recenicu hrletovog posta

oo hrle je druga prica, ja mislim na basketov post :oops:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#189 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »



:zid:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#190 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

uglavnomja wrote:a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
Ovdje je dosta popustilo zbog samoce, jako loseg vremena i opste dosade. Nekako dok su ljudi bili u izbjeglickim centrima zivlje su izgledali. Danas polovica van radnog trzista a niko nema vremena za druzenja.


Lajavikrelac dzaba udaras glavom od zid. Pola od 25 do 64 je van radnog trzista. Vecinom penzija, jer broj nasih na socijali je simbolican. Bicu negativan pa cu reci, kako 3/4 od te polovice stvarno ima psihicke probleme, opet 1/4 je prenjela onaj mentalitet, zajebi drzavu pod svaku cijenu. Ti sam procijeni koliko ovih drugij je u stvarnosti. Ono sto je strava i uzas jeste da 20 % nase omladine u dobi 18 - 25 godina nema skole niti posla. Mi govorimo ovdje o djeci koja su rodjena u Danskoj ili dosla kao bebe evt. ne stariji od 5 godina.
Last edited by beobasket on 21/07/2017 23:56, edited 3 times in total.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#191 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

hrle1976 wrote:
uglavnomja wrote:a da vi procitate njegov post jos jednom, bez predrasuda, ono sa razumijevanjem :-)



beobasket wrote: .... U slucaju psihickih poremecaja, bili oni fol ili ne, psihijatar mora garantovati ....

i u pravu je sve sto pise.

isto kao sto ima ljudi koji su stvarno pukli, ali vise od zivota po "sretnim" zemljama nego od rata.
Volio bi da mi neko objasni kako neko moze puknuti, ima slucacaja ali kako da puknu od izvota na Zapadu? Jedino ako su bili godinama u izolaciji a mozda i jesu? Jebiga ako covjek skonta u norveskoj zimi mrak, jos ako se slabo druzis. NOrmalno da ces skiknut psihicki. Ja jedan dan kad ne vidim nikoga muka mi a ne jos mozda da pet dana te bez svjetlosti zimi. Da li utice to gore vrijeme na psihu nasih?
Jedna nasa malo starija zena, koja ima jedan ozbiljan posao, je sljedece rekla; mi smo daleko od svega (misli na Dansku geografski), samo od neba nismo. Time je htjela reci kako ovdje kad oblaci nalete imas osjecaj da rukom ih mozes uhvatit. Nema u Danskoj 20 suncacnih dana u komadu sa 20 plus i bez ili skroz malo vjetra. To je naucna fantazija. Ali zato imas cesto 20 dana u komadu bez sunca s kisom i vjetrom. Sivilo koje ima utjecaja na nase ljude, pogotovo starije dok isti opet svoje ponasanje prenose na madje.

Sve sjeverno od Luksemburga je vise kise i sivila nego sunca.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#192 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Meteroopati, kaki sve tipova nema medju nasima, kurcasi, dugog jzika, direktori, penzioneri a sve go kokuz a sve gleda koliko kosta, jebalo bi se za dinar :D prvi oni moji iz HR sto su DE a kad dodju u HR punu tacno cheeseburgera naruce da se vidi jos poziraju oko tacne kao da su toplu vodu otkrili. :D seljaci sa dna kace kao i ostala vecina.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#193 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Zoya »

Ogrija li nekog sunce tuđeg neba južnije od Luksemburga? :skoljka:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#194 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

Zoya wrote:Ogrija li nekog sunce tuđeg neba južnije od Luksemburga? :skoljka:
Ma nevalja ni dole....sve sama sirotinja sto juznije to tuznije...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#195 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by vjesticanametli »

Ev u berlinu grije tuDZe sunce :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#196 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Kod mene kisa. Cekam da prestane da se idem vozati s biciklom
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#197 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by vjesticanametli »

E ond je u tebe tuDZe nebo :P
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#198 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Oto je zato sto sam nedje bara bara s Luksemburgom
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#199 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Al zato sve sjeverno od Luxića pada para sa neba. :D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#200 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Zoya »

hrle1976 wrote:Al zato sve sjeverno od Luxića pada para sa neba. :D
Vidiš kako si neupućene. Luxembourg ima najjače plate i dječje dodatke.
Post Reply