Sunce tuđeg neba...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#151 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

beobasket wrote:
Vezano za svu "srecu i rahatluk" o kojem si napisao.

Kao sto sam vec konstatovo prije pet godina, kada je taj isti raport napravljen, koji je nesto drugacije bio sastavljen, je razlika izmedju nivoa srece gravirana po principu kako upitas nekoga o istoj. Raport o sreci iz 2012 godine je bio podjeljen u dvije liste. Kada su upitali dali su ljudi GENERALNO zadovoljni sa svojim bivanjem/zivotom, je Danska tada zavrsila na 1 mjestu. A kada su uprkos tome upitali, da li su bili sretni jucer, je Danska zavrsila na nista manje nego 100 mjestu, u sendvicu izmedju Ruande i Albanije.

Ti moras razumiti da Danci su izbrisali skoro sve svoje tradicije. Ljudi zive u konstantnim izmjenama. Ako u odnosu ne ide, ne trosi se tu puno vremena na etabliranje zajednickog jezika. Mrlja je dovoljna i obadvoje skidaju aplikaciju za klix i traze sebi nove partnere. Procenat razvedenih brakova je preko 70 %. Djeca odrastaju sa jednim roditeljom ili kako koja, malo sa ovim malo sa onim. Ili kao neki mati ili otac se do njihove 18 godine ozene/udaju po cetri puta. Ljudi zive u nadi da ce sutra biti bolje a sutra svak se zali na jucerasnji dan. To je danski mentalitet. Gdje izmedju ostalog smo u svijetu jedni od najvecih korisnika tableta za psihicke bolesti.

Razumijem ja, da jedna Danska u tvojim ocima moze zvuciti obecavajuca. Ali bili ti prihavtio zivot u Danskoj, gdje bi mozda u 20 godina imao cetri zene, sa svakom po djecu, jedan put u pet mjeseci se cuo sa roditeljima ili ih vidio samo jednom godisnje i ako zive od tebe svega 30 km. Sjedio u cetri zida kada je lose vrijeme, to je odprilike 70 do 80 % od svih dana u godini. Mozda jeo tablete za depresiju. Zato se svi nadaju boljem sutra i zato su svi sretni, jer imaju energije se nadati. Zato kad upitas Danca, kako si, skoro svi ce odgovoriti, joj suti imao sam jucer posran dan.

I nasi su poprimili brojne atribute. Masovno se razvode. Jos ljudi koji su dosli u Dansku u zrelim godinama. Samo primjer.

Ono sto cini Dance "sretnim" ne cini ljude u Bosni sretnim, jer ako ces tvrditi da isto cini jedne i druge sretnim onda bi ti u Bosni trebao biti najsretniji. Broj jedan Danci se uvijek nadaju boljem, sutra ce biti bolje. Sutra cu mozda dobiti na lutriji. Broj dva su ocekivanja u datom trenutku. Dancima nije bitno zavrsili prvili ili 23. Ako zavrse 23 onda ce sebe pohvaliti; super je, zavrsio sam u vrhu 25orice. U Americi mati upita sina sta zelis biti kada porastes, djete odgovori: astronaut. Mati kaze samo uci sine i biti ces. U Danskoj mati upita sina sta zelis biti kada porastes, djete odgovori: astronaut. Mati nato odgovori, a sta fali biti automehanicar? I ovo je dio danskog mentaliteta.

U Danskoj nema posla na svakom cosku. To je ludost tako nesto reci, jer onda nebi imali 200.000 bez posla. Nebi Posta dala 4.000 otkaza od jula ove godine do pocetka naredne.

Ja mogu samo ovo reci, ko hoce da vjeruje na pravom putu je ko nece neka se jebe i uci od greaska. U Danskoj za prosjecan zivot (porodicni) trebaju obadvoje imati nadprosjecne poslove. Ovo je cinjenica koju su svi ekonomisti u drzavi dokazali, crno na bijelom. Ovo nije nista negativno vec je samo cinjenica. To je uslov. A ti sam odluci sta tebi odgovara.

Ja fakat nekontam ove tvoje komentare....

Nevalja Danska , nema posla, tretiraju te haman ko stoku.....zene nevaljaju, nema brakova, nema sunca, nema ljeta, nema ...ma nema niceg

Koji kurac si onda gore, vrati se nazad u Tuzlu ili odakle si vec pa uzivaj u suncu, ljetu, ozeni se...djecu podizi u naprednom Bosanskom drustvu...

Ti govoris ljudima iz Bosne da Danska nevalja....hej nezaposlenost u Bosni samo za omladinu je 57.4 % sto je najveca nezaposlenost za omladinu u svijetu !.....naspram 10,2 % u Danskoj koja je na 2 mjestu u EU iza Njemacke ....i ti ljudima govoris da nije tako...?!?!?!

Neka prica o brakovima....ljudi se zene i udaju, ako valja ostanu, ako ne ....zasto da se pate svi, fino se razvedu i sve ok...sa druge strane pogledaj koliko se mladjarija zeni po Bosni...da se ozeni a nezaposlen ili radi na crno za neku neurednu platu gdje mu privatnik krv sisa , zivi kod roditelja, voza neki krs jer nema para da uzme nesto drugo....i treba da se zene i djecu da prave...da ih podizu u bijedi i sirotinji

Skolovanje...dobar ti taj primjer u americi ...ajde sine uci da budes astronaut i to je ok koliko god da je to neralno da ces biti a ova Dankinja koja kaze ok je da budes i automehanicar ona nevalja....evo ja znam momka iz Sarajeva, zajedno vozili picu kad smo tek dosli, mehanicar...dobije posao u mercedesu, radio kod njih par godina prijavi se da radi za porse...oni kazu nema problema treba nam mehanicar u Vancouveru...on napusti posao iako su mu ovi iz mercedesa odmah ponudili drugu poziciju sa vise para...eno ga radi na zapadnoj obali ubi se od para...i sta je tu lose sto je on mehanicar ?....evo ovdje u Torontu znam dosta nasih koji rade u avio industrij...mehanicari, elektricari, inzinjeri , inspektori....zaradjuju ljudi dobre plate jel to problematicno ?

Niko nece odmah krenut da radi dobar posao ali imas i te kako dobre sanse ako si normalan radnik da ces zivjet i radit sasvim normalno sto vecina ljudi iz Bosne zeli...

Svi mi sanjamo da imamo vile i brodove ...da putujemo po svjetu...neko ce to postic neko nece ali da imaju sanse svi imaju za razliku od Bosne gdje sve tone

Fakat mi nisi jasan, ako nemozes pomoc savjetom ili nekom preporukom nemoj ljudima sipat so na ranu....
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#152 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Nigdje ja nisam napisao de facto da Danska ne valja nicemu. To si ti zakljucio ili tako mislis. Ja sam samo iznjeo cinjenice.

I ovo ispod su cinjenice, koje ako znas jezik mozes procitati na web-stranici od Ankestyrelsen.

Besposlenost kod ljudi iz Bosne i njihovih potomaka.

18 - 19 godisnjaka bez skole i posla.
Zene: 10 %
Muski: 15 %

20 - 24 godisnjaka bez skole i posla.
Zene 18 %
Muski 20 %

U radnom odnosu:

25 - 39 godina
Zene 66 %
Muski 66 %

40 - 49 godina
Zene 52%
Muski 55%

50 - 59 godina
Zene 28 %
Muski 36 %

60 - 64 godina
Zene 7 %
Muski 16 %


Ukupno gledano

25 - 39 godina
U radnom odnosu 66 %
Na birou za rad (socijala) 8 %
Invalidnost (rana penzija) 26 %

40 - 64 godina
U radnom odnosu 38 %
Na birou za rad (socijala) 2 %
Invalidnost (rana penzija) 60 %

Ukupna zaposlenost izmedju 25 i 64 godina je 48 %


U periodu 2008 do 2014 je fekventnost na radnom trzisru u razodoblju 25 do 64 godine opala za 13 %
Sa 61 % u 2008 na 48 % 2014 godine. Nove brojke ce izaci tek 2018 godine. Tipam na 45 do 44 %

Koga zanima konkretan savjet neka upita tako reci konkretno. Nebitno jel rijec gdje mogu naci ovo, kako mogu doci do tog itd. Cak gdje mislim da ima bolje mogucnosti za posao, i na tako konkretno pitanje cu rado dati odgovor. Ovo o cemu pisem su cinjenice. Znaci stvarnost. Nema tu nista zasto ja ovdje zivim, da li se meni svidja ili ne. To nije bitno. To je misljenje jednog individualca. Nije znacajno. Zakoni su zakoni, praksa je praksa, mentalitet je mentalitet, a brojke su brojke. Sve to govori svojim jezikom o samom momentalnom stanju.

Da bi lakse razumio, svakog petog od nasih (muskaraca) izmedju 20 i 24 godine, kojeg ces sresti, je bez skole i posla u Danskoj. Znaci rijec je o djeci koja su doslovno rodjena u Danskoj. Ukupno kad i zene dodamo moze se reci svako peti nema niti skole niti posla. Sta je tvoj komentar na ovu cinjenicu?

Svako cetvrti od muskih i zenskih u razdoblju 25 - 39 godina, koje sretnes sa adresom u Danskoj ima ranu penziju, na osnovu fizicke ili psihicke mane, no vecinom na osnovu psihicke, koja im ne dopusta raditi. Sta je tvoje misljenje na ovu cinjenicu?

Samo svak treci u razdoblju 40 do 64 od nasih je radno aktivan. Sta je tvoj komentar na ovu cinjenicu?

Samo 48 % od ukupne brojke nasih je radno aktivno. Znaci manje je radno aktivno nego u Bosni kada se gleda procentualno. Sta je tvoj komentar na ovu cinjenicu?

Ti hoces da pisem o nekom medu i mljeku kojeg nema. Koji je prestao tako reci curiti prije 12 - 13 godina.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#153 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

Kako ja skontah Danska je ok ali nasi tamo nece da rade
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#154 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Danska je sasvim ok ako mozes podjeti klimu, imas nadprosjecno primanje te nemas djece ili bar ne zelis imati vise od jednog.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#155 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by filozofija »

Naši su najbolje integrisani u Austriji i zaposlenost im je na nivou austrijanaca. Kod naših žena, čak i veća od austrijanki.

Image
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#156 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Nesto, na zalost, o cemu Bosanci u Danskoj ne mogu se diciti nikako.

Najbliza brojka nasih zaposlenih sa domacima je kod zena izmedju 25 i 39 godina. 66 % prema 78 % kod Dankinja. Ostalo pada na sve vecu i vecu razliku. Najgora razlika je takodje kod zena, u razdoblju 50 - 59, 28 % prema 79 % kod Dankinja.

Cak kada se brojke gledaju Bosanci prema ostalim strancima iz ne Zapadnih zemalja, koji su proveli minimum 15 godina u Danskoj. Nasi stoje losije. Muskarci u razdoblju 40 do 64 godine stoje losije, Zene u razdoblju 50 do 64 godine takodje stoje losije.

Ukupno gledano nasi imaju 48 % zaposlenost, ostali stranci iz ne Zapadnih zemlaja, koji su proveli minimum 15 godina u Danskoj stoje na 50 %.

Glavni razlog, bar ja tako dozivljavam, Danci nisu dali nadu nasima. Stvarno, mi smo prve godine zivota u Danskoj proveli na sve koje kakvim cudima od sistema samo nikako sa Dancima i na radnom trzistu, pa cak niti djeca nisu kako treba prve godine isla u skolu. Onda dosta skolovanih nije uspjelo priznati svoje papire. Poslovi koji su ponudjeni su bili jako mizerni, te ne od dugog roka. Bilo je tu dosta kolektivnih otkaza. I nasi su vidili da ovdje ne mogu imati kule i gradove. I klupko je kreno koji se prenosi sa generacije na generaciju. Dovoljno je bilo da jedan dobije penziju i svi su poceli istim putem. Ona narodna, zasto da ja budem gluplji od komsije. Nasi mozda su bolje savladali jezik od brojnih stranaca, mozda prave manje kriminala od ostalih stranaca pretezno iz ne Zapadnih zemalja ali i tu je kraj toj prici o uspjesnoj integraciji. Jedino na polju upisivanja na srednju ili visu skolu su u zadnjih nekoliko godina bili brojniji u procentima od Danaca ali to nije nista znacajno, jer na suprotnom izlazu nasi su imali velik postotak ispizivanja i ne zavrsenih studija.

Austrija je previs blizu i covejk ako ima dva dana slobodna plus vikend trkne do Bosne, ode mozad na more u Istru i slicno. Danska je daleko a vrijme je grozno. Psihicki su nasi vremenom popustili. Nasi nece da jedu tablete za depresiju, koje ce ih malo ugojiti i opustiti kada dodju tamni mracni dani a trebali bi svi od reda. I tu se lomi citava stvar.
Last edited by beobasket on 19/07/2017 11:29, edited 1 time in total.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#157 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by fidoremilienko »

Beobasketu danska ne valja. Evo ga tipka cijeli dna i noc. A socijala lagano lijeze.


Sad ce prvi
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#158 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

fidoremilienko wrote:Beobasketu danska ne valja. Evo ga tipka cijeli dna i noc. A socijala lagano lijeze.


Sad ce prvi
Jarane ja sam na godisnjem. Za koji dan sa mora picim u Sarajevo. Nisam lud da budem na socijali, ovdje vazi samo dobro placen posao, a ako to nije moguce onda zagrizes u kiselu jabuku i trazis ranu penziju. Sve drugo ubija u pojam i skuplja pita od tepsije. Previse se izlizes i potrosis a nemas skoro nikakvog cara.

Sto se prvog tice on redovno dolazi 12 puta godisnje, i tako svake godine.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#159 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »

Evo za ove jadne dijasporce ovdje što kukaju:

Image

Udrite momci ne žalite džebanu! :skoljka:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#160 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by animals »

Mi Austrijanci :mrgreen:
Puno pozdrava iz Istre..
lijepo nam.je..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#161 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Itusi cojk o Danskoj. Ako je toliko lose pokupis se i dalje. Sa Danskim papirima mozes dje hoces. Valjda nesto znas i raditi. Stan svakako rentas
Al djavola citava ova prica o Danskoj je tu kako bi nas dovela do zakljucka kako je tebi dobro. TI imas ekstra placeni pos'o dok ostali came na socijali i tuku po anti depresivima
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#162 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by suza81 »

meteorit135531 wrote:Imam obligatornu dužnost prema samom sebi, a onda i prema ovom svijetu , da pitam ljude koji su već uložili dobar dio svog života gradeći svoje sunce pod tuđim nebom..
Ja sam obični čovjek kao i vi, koji je digao ruke od Bosne i Hercegovine. Ne pitajte me zašto i zbog čega , jer odgovor bi bio sasvim jednostavan.
Bosna i Hercegovina nije samo ono što dijaspora vidi kroz objektiv fotoaparata dok u laganom hodu seta Bascarsijom.. :-)

Ova država je jako komplikovana za shvatiti.

Dobar dio svog djetinjstva sam proveo u Njemačkoj, u gradu na Bodenskom jezeru. I jezik nije problem , problem je BH pasoš kojeg imam i zbog kojeg ne mogu već sutra ići, već moram čekati..

Ali kako dani već prolaze , kroz glavu mi prolazi hiljadu misli i mozak mi je već pod užasnim naporom.
Imam dalje rodbine u Bregenzu, ali nikad nisam računao na "naše ljude " ni na to da ih zamolim za pomoć. I ne bih , radije ću sam.

Želim jednostavno otići.



Ali , glavna stvar je što do prije 2 godine nisam uopste razmišljao o odlasku , jer nije bilo potrebe. Bio sam zadovoljan životom u Bosni , ili je to bio samo privid.
Sad , poslije 2 godine , ne želim nijedan dan provesti u Bosni.

Sa ove distance kad gledam , i poucen nekim ranijim iskustvima , želim da mi neko kaže je li meni treba oslonac ili trebam biti toliko lud da krenem da se borim sam i bez ičije pomoći ?
Nemam nikakvih tereta u vidu porodice ili nečega što bi me trajno vezivalo za Bosnu.


Možda imam neki strah sam od sebe , možda sam razočaran jer nisam očekivao da ću ovako intenzivno razmišljati da što prije odem, ali vjerojavatno me strah nagle promjene.. kako će me to pogoditi ?

Kako ste se vi prilagodili svojim sredinama i je li vas u početku bilo strah ?

Hvala.
Posto sam i sama u slicnim razmisljanjima tvoj stav razumijem i podrzavam u potpunosti. U jednoj stvari ti zavidim, a to je sto si na vrijeme skontao sta ti je ciniti dok jos nisi formirao porodicu. Mlad si i vidi se da imas mozak i jos poznajes jezik, to ti je ogromna prednost! Kao i tvoja zavrsena srednja skola!

Za pocetak nakon sto procitas moj post bjezi sa ove teme!!!

Bjezi sa ovog foruma, portala, ugasi televizor...skloni se od svega sto ti donosi negativnu energiju.

Internet iskoristi da prikupis sto vise informacija, smisli strategiju, zadaj si ciljeve, budi aktivan... Oko 20 000 ljudi godisnje ode sa BH pasosom u Njemacku..pasos nije tolika prepreka. Postoje uhodane procedure za medicinare. Informisi se kako to ide preko ARZ-a!

Napravi termin u ambasadi! Dok dodjes na red i pripravnicki mozes odraditi premda ni to nije uslov za zaposlenje. Na fb imas dosta grupa IUSNJ...more informacija, stalno se objavljuju oglasi za zaposlenje medicinskog osoblja. Salji Lebenslauf, ljudi intervjue obavljaju putem skypa...u Njemacku odu pred prvi radni dan.

Neki domovi za stare nude i smjestaj. Mozes i u cimeraj za male pare! Postoje i agencije koje zaposljavaju i sve zavrsavaju a proviziju smiju naplatiti iskljucivo od posodavca.




Bjezi od nasih ljudi, komuniciraj iskljucivo sa Svabama kad vec mozes , trazi, pitaj... Onaj ko hoce trazi nacin, a onaj ko nece izgovor!
Sretno!
Last edited by suza81 on 20/07/2017 01:38, edited 1 time in total.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#163 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Bluemore »

sinuhe wrote:Nikad zaista nisam vidio da nas svijet drzi neke prodavnice. Maloprije malo hodam jednim krajem sa vise etnickih prodavnica, Iranci, Turci-Kurdi, Arapi i neki stariji Iranac prodaje orahe sa reklamom "jedite orahe i cuvajte zdravlje". Neki Turcin-Kurd drzi malu prodavnicu djecije odjece dva sa dva metra i sve to pored ogromnog supermarketa. Balkanske robe ima u tim arapskim i turskim radnjama mada mi je nejasno ko kupuje sapune osjecke Saponije.
Hahha fakat sapuni osjecke Saponije ??
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#164 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Bluemore »

Sarah24 wrote:Tesko je ba otvoriti nas restoran u inostranstvu, cevapi su npr. specificni, nije isti "materijal" u BiH i vani, onda npr. pite, sarma, grah, sta napravis danas moras danas i prodati, a nase zene prave vecinom sebi sta ce kupovati, nisu na pozicijama visokim da imaju pare i da nemaju vremena da ih prave (vecina, naravno) a stranac ce prije to jesti kad dodje kod nas "da proba" nema bas ceste navike kod njih, i naravno govorim u svom okruzenju sta primjetim :mrgreen: :skoljka:
Sve ovo apsolutno nije istina
User avatar
Sarah24
Posts: 10014
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#165 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Sarah24 »

Ja, et, nije..isti je cevap u Sarajevu, i u Parizu, ma hajte molim vas... :oops: , drugo, isto nije, sve nase zene su direktorke, upravu si... a baska sto nisi proicitao/la posljednju recenicu... al' svakako nije tema o tome.. ! :mrgreen:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#166 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Nasi ljudi ne svi ali puno njih voli izvoditi uglednu gospodu njeznih ruku. Nasima je isponizenje biti prodavac. Misli. Da citava prica o danskoj kako 52% nasih ne radi je rezultat sto su im danci dali opciju rad ili peMZija. Da to svabe isto ucine bilo bi isto. Koliko nasih u Svicarskoj zivi od peMzije, dok su istu dobivali jesi li samo sa desne strane presao ulicu poprijeko :oops: sunce tudjeg neba se u danskoj i svici nasima posrecilo. Zamislite 35 godina imate imate sigurno primanje i samo skacete ko kengur iz venecije u sarajevo iz sarajeva na neki grcki otok, sa istog malo u skitnju do pariza. Hajd neka neko od vas kaze da nebi uzeo takav zivot u ruke, koji ti placaju drugi poreznici, fakat ministarski zivot zive.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#167 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

Sarah24 wrote:Ja, et, nije..isti je cevap u Sarajevu, i u Parizu, ma hajte molim vas... :oops: , drugo, isto nije, sve nase zene su direktorke, upravu si... a baska sto nisi proicitao/la posljednju recenicu... al' svakako nije tema o tome.. ! :mrgreen:

eto tebi je vazno jel cevap isti....o tito dragi sta covjek nece procitat ovdje
ako stignem sutra ili prekosutra slikat cu ti profavnicu sto je ima tip iz Sarajeva, ima zajebanciju prodao par milijardi cevapa na glasnoj tabli...relativno dobri cevpi...zene prave pite, sarme...sta ti srce zeli...usao sam prije dvije sedmice kad je bio rucak (pored njega Tesla ima svoj servis), sve majstori iz Tesle nemozes naci stolice slobodne....ili Mrakovic nu zapadnom Torontu...isto tako prodavnica samo nasi proizvodi, pite ko na carsij, cevapi dobri pravi svoje somune zena iznese vrele iz pecnice svakih pola sata...pojedem jedan ni do kase nisam dosao...

fakat nekontam ovo kukanje, beobasket se ubi govoreci kako nevalja kako nasa neka omladina neradi ( oni sto su izasli ko djeca na pocetku rata) , znaju jezik, nece u skolu...i opet drzava kriva...prema njegovoj statistici 8% nase omladine neradi naspram 6,2% danske...i to je kao problematicno...

poruka ovom sto je postavio...jarane ako ti se izlazi fataj se noge, kopaj i rukama i nogama, radit ces svasta padat ces u depresiju ali se samo sjeti kako je bilo kad si bio u bosni .....i sve ce proci
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#168 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

exliberal-ex wrote:
Sarah24 wrote:Ja, et, nije..isti je cevap u Sarajevu, i u Parizu, ma hajte molim vas... :oops: , drugo, isto nije, sve nase zene su direktorke, upravu si... a baska sto nisi proicitao/la posljednju recenicu... al' svakako nije tema o tome.. ! :mrgreen:

eto tebi je vazno jel cevap isti....o tito dragi sta covjek nece procitat ovdje
ako stignem sutra ili prekosutra slikat cu ti profavnicu sto je ima tip iz Sarajeva, ima zajebanciju prodao par milijardi cevapa na glasnoj tabli...relativno dobri cevpi...zene prave pite, sarme...sta ti srce zeli...usao sam prije dvije sedmice kad je bio rucak (pored njega Tesla ima svoj servis), sve majstori iz Tesle nemozes naci stolice slobodne....ili Mrakovic nu zapadnom Torontu...isto tako prodavnica samo nasi proizvodi, pite ko na carsij, cevapi dobri pravi svoje somune zena iznese vrele iz pecnice svakih pola sata...pojedem jedan ni do kase nisam dosao...

fakat nekontam ovo kukanje, beobasket se ubi govoreci kako nevalja kako nasa neka omladina neradi ( oni sto su izasli ko djeca na pocetku rata) , znaju jezik, nece u skolu...i opet drzava kriva...prema njegovoj statistici 8% nase omladine neradi naspram 6,2% danske...i to je kao problematicno...

poruka ovom sto je postavio...jarane ako ti se izlazi fataj se noge, kopaj i rukama i nogama, radit ces svasta padat ces u depresiju ali se samo sjeti kako je bilo kad si bio u bosni .....i sve ce proci

Ti fakat nisi u stanju citati statistiku. Ako je tacno sto danci pisu 8% se vodi na birou a 26% nase omladine ima peMziju. Sta je to bolan gore trulo da 26% nase omladine nije radno sposobno? Sve skupa 34% je van radnog trzista! :shock: to je katastrofalno veliko! Samo ti se kaze svaki treci nas omladinac gore ne radi nego ili prima socijalu ili peMziju.
Last edited by hrle1976 on 20/07/2017 11:10, edited 2 times in total.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#169 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by fidoremilienko »

hrle skini se sa penzije
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#170 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

fidoremilienko wrote:hrle skini se sa penzije

Ja bi onu iz Tadjikistana ako moRe
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#171 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by fidoremilienko »

Prepusti nekom drugom dansku penziju. Sta si navalio...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#172 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

Eh da mi je znati cime sam ja zaduzio dansku da mi daju peMziju od par milja ojra ... u danskoj peMzija koliko direktorska plata u avstriji jel tako basketas?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#173 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

hrle1976 wrote:
exliberal-ex wrote:

eto tebi je vazno jel cevap isti....o tito dragi sta covjek nece procitat ovdje
ako stignem sutra ili prekosutra slikat cu ti profavnicu sto je ima tip iz Sarajeva, ima zajebanciju prodao par milijardi cevapa na glasnoj tabli...relativno dobri cevpi...zene prave pite, sarme...sta ti srce zeli...usao sam prije dvije sedmice kad je bio rucak (pored njega Tesla ima svoj servis), sve majstori iz Tesle nemozes naci stolice slobodne....ili Mrakovic nu zapadnom Torontu...isto tako prodavnica samo nasi proizvodi, pite ko na carsij, cevapi dobri pravi svoje somune zena iznese vrele iz pecnice svakih pola sata...pojedem jedan ni do kase nisam dosao...

fakat nekontam ovo kukanje, beobasket se ubi govoreci kako nevalja kako nasa neka omladina neradi ( oni sto su izasli ko djeca na pocetku rata) , znaju jezik, nece u skolu...i opet drzava kriva...prema njegovoj statistici 8% nase omladine neradi naspram 6,2% danske...i to je kao problematicno...

poruka ovom sto je postavio...jarane ako ti se izlazi fataj se noge, kopaj i rukama i nogama, radit ces svasta padat ces u depresiju ali se samo sjeti kako je bilo kad si bio u bosni .....i sve ce proci

Ti fakat nisi u stanju citati statistiku. Ako je tacno sto danci pisu 8% se vodi na birou a 26% nase omladine ima peMziju. Sta je to bolan gore trulo da 26% nase omladine nije radno sposobno? Sve skupa 34% je van radnog trzista! :shock: to je katastrofalno veliko! Samo ti se kaze svaki treci nas omladinac gore ne radi nego ili prima socijalu ili peMziju.

A zasto imaju penziju...zato sto foliraju da su nesposobni radit....nije to problem drzave nego tih ljeziljebovica koji nece kurcem da maknu

znam ih ja par ovdje sto su to isto uradili...izganjali penzije "kobajagi na osnovi ratnih trauma" I onda razvoze picu na crno I glume gospodu jer odu dole po par mjeseci....
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#174 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by paladinka »

Mora se uzeti u obzir da su nasi ljudi vecinom radili teske poslove , i normalno je da ih je dosta oboljelo . Tako je recimo bilo sa talijanima , jedno vrijeme su oni bili u vrhu trazenja invalidske , pa onda turci i ex-jugoslavija . Sto se tice psihickih bolesti i stresova , mislim da se tu vise radi o nekoj ljubomori , kao sta ce on , glumi da je lud . Sad pojedinci tvrde kao da su oni pametniji od psihijatra ili komisija . Ljudi su dobili dijagnozu , na osnovu toga su dobili invalidsku i sve je po zakonu. I to je stvar tih institucija kako to rjesavaju.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#175 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by exliberal-ex »

paladinka wrote:Mora se uzeti u obzir da su nasi ljudi vecinom radili teske poslove , i normalno je da ih je dosta oboljelo . Tako je recimo bilo sa talijanima , jedno vrijeme su oni bili u vrhu trazenja invalidske , pa onda turci i ex-jugoslavija . Sto se tice psihickih bolesti i stresova , mislim da se tu vise radi o nekoj ljubomori , kao sta ce on , glumi da je lud . Sad pojedinci tvrde kao da su oni pametniji od psihijatra ili komisija . Ljudi su dobili dijagnozu , na osnovu toga su dobili invalidsku i sve je po zakonu. I to je stvar tih institucija kako to rjesavaju.

Ma slazem se sa tim da su neki ljudi stvarno otisli na zivicima, nismo svi isti ali ja znam dosta tih leziljebovica koji nisu osjetili rata ali su uspjeli isfolirat da imaju psihickih problema....
Sa druge strane dosta omladine je izganjalo te penzije...nisu oni nista radili

meni je bilo smjesno kad mi je jedan tip govorio znas kako je nama bilo tesko 93 u izbjeglistvu, nema posla, morali se sklanjat od racija po beogradu..I ja cutim a onda pocne pricat kako je te godine isao na more u budvu I kako im je bilo pravo dobro...rekoh ja 93 imao 60 kila...I on me pita sto...dok nije skontao...
I naravno on je izganjao penziju...ima nocne more :twisted:
Post Reply