Sunce tuđeg neba...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#101 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by hrle1976 »

sarajevo999999 wrote:
hrle1976 wrote:Sta sam ja to ne tacno napisao? Ljudi su nekada isli sa ciljem a to je bio da vani zaradim da komsije imaju sta gledati. To je bio cilj. Danas je ljudima cilj da im je samo pobjeci iz BiH. Izvini ali selidba ne rijesava nikakve probleme. To ti je ona negdje daleko u horizonti lezi moja sreca. Srecu treba uzeti u ruke pa od nje nesto napraviti. Nece nista samo. Nece nista samo u BiH kao sto nece nista samo u Njemackoj. To sto je vecini ljudi iz BiH cilj socijala i rano rana penzija negdje vani je lovba u mutnom, jer su o istim dijamantima culi od pojedinaca koji na Zapadu zive od pastete da bi po BiH izvodili hadjije. Uzmaju se mocna auta na leasing kratkog ugovora samo da bi po BiH ljecili koje kakve komplekse. Nisu svi takvi ali odgovorno tvrdim da preko 2/3 je. Nebitno, bilo oni u Njemackoj, Svedskoj ili Francuskoj. Sudar dokazivanja na kredit i misljenja da para pada sa neba. Moj rod iz HR je ziv primjer i zrtva istog tog sudara. U njihovom kraju su na kredit se pojedini kurcili kako imaju boga u dzepu. Rulja im vjerovala i cim je HR u eu. Dali su otkaze. Tetka i njen muz su dali otkaz u HR da bi radili u Njemackoj i svu djecu su tamo povukli nema skolovanja sto su imali u HR imali su, sad i oni rade sa osnovnom skolom neki. Zivi se pod jednim krovom. Jede se najminimalnije, ne ide se gotovo nigdje. A kad dodju u HR da ih ne znam rekao bi ovi neki mocni investitori. I takvih kao njih na pasija preskakala imas.
Hrle ne seri da ti ovako kazem. Jedino cega se ti bojis je da ce neko doci i uzeti ti posao.
Ne znas kako je zivjeti u Bosni i tu sve zavrsava. Kakvi krediti hljeb te jebo ovdje ako imas posao moras dici kredit za patike od 70 maraka.
Ti imas potpuno devijantnu sliku naseg svijeta u inostranstvu, uvijek nekakve kuce spominjes, auta, kredite, branje para i ostalu seljačku politiku. Bolan i ne bio ima nesto i u radnickim pravima, odmorima, slanju para kuci... Normalne stvari kontas, ako si ti i tvoji poznanici džiberi nisu svi.
I sta se javljas na svaku temu o dijaspori koji kurac, koga briga za tvoje poznanike
Mozes sebi komotno reci jer nisi u stanju procitati da za kredite govorim ovim koji su vani. O radnickim pravima, odmorima i slanju novca budi ozbiljan. Mozes ti kod svabe privatnika se kositi sa njim po pravilniku ali upamti koliko lajes za istim toli gubis njegovo povjerenje. Sve je isto samo je razlika u kulturi nista vise. Odmor pa dobro dobijes 14 dana odmora ili 21 dan. Slati rodbini hoces prvi drugi i treci mjesec a kad vidis da te pare i tebi postepeno trebaju gdje si jer zelis ono ovo.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#102 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »

hrle1976 wrote:Kakvi nasi ljudi i rad. Malo je majstora sto zna svoj zanat. Vecina bi od sverca cigara i ostale djindjurije zivila, hoce laganu paru da se sta izda. Samo jos na balkanu se zivi od turista. Onda znas koji su to ljenatori i propalice. :D Ja u BiH nisam nasao dvojicu majstora da su biti MAJSTORI. Sve nesto na guzove, naviklo na kocku, kafu, bingo i cigare. I takav ce na Zapadu da bude od krucialnog znacaja. Takav nije u stanju sebi guzicu obrisati cestito. Ko je kriv za ljenost ovih mjera u BiH je super pitanje. Imas onih sto su navikli na tetkin dzeparac. Kriva je i dijaspora sve go invalid za jezike niti znaju jezik gdje zive niti engleski samo zna ono ceste do Tuzle, Doboja, Sarajeva. Umjesto da odu na ljetovanje na Karibe seljaci idu u Siprage, Sipovo i Zabrdje da se pokazu.
Joj burazeru kako ti možeš fekalisati to nije normalno.... :-) Po tebi je ovuda sav narod lijen, glup, zatucan, nesposoban jbt od čega si ti takav ubergenijalac ispao :? Od vode sa Tatri? Ja znam masu naroda koja ovdje nije mogla naći posao ili je rintala za siću po cijeli dan pa su otišli vani i kažu da im je daleko bolje jer ih neko cijeni i poštuje njihov rad. A vidi čuda nisu na socijali....Na zapadu se cijeni trud i rad - što više daješ više te cijene i dobićeš više, ovdje kad se više trudiš gleda da te što više zajaši i da ti natovari još dva uhljeba/rođaka da vučeš i za njih.
De mi malo objasni bi li ti bio vrijedan, kreativan i odgovoran da radiš 12+ sati dnevno skoro svaki dan za gazdu koji te plaća 250 eura i to gleda kako da ti zakine, nemaš plaćeno ni bolovanje ni godišnji, zakon o radu prdimahovina obična.....a život skuplji nego na zapadu naspram standarda.
Majke ti nemoj više lupetati i držati nam slovo a pojma nemaš
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#103 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

sarajevo999999 wrote:
hrle1976 wrote:Sta sam ja to ne tacno napisao? Ljudi su nekada isli sa ciljem a to je bio da vani zaradim da komsije imaju sta gledati. To je bio cilj. Danas je ljudima cilj da im je samo pobjeci iz BiH. Izvini ali selidba ne rijesava nikakve probleme. To ti je ona negdje daleko u horizonti lezi moja sreca. Srecu treba uzeti u ruke pa od nje nesto napraviti. Nece nista samo. Nece nista samo u BiH kao sto nece nista samo u Njemackoj. To sto je vecini ljudi iz BiH cilj socijala i rano rana penzija negdje vani je lovba u mutnom, jer su o istim dijamantima culi od pojedinaca koji na Zapadu zive od pastete da bi po BiH izvodili hadjije. Uzmaju se mocna auta na leasing kratkog ugovora samo da bi po BiH ljecili koje kakve komplekse. Nisu svi takvi ali odgovorno tvrdim da preko 2/3 je. Nebitno, bilo oni u Njemackoj, Svedskoj ili Francuskoj. Sudar dokazivanja na kredit i misljenja da para pada sa neba. Moj rod iz HR je ziv primjer i zrtva istog tog sudara. U njihovom kraju su na kredit se pojedini kurcili kako imaju boga u dzepu. Rulja im vjerovala i cim je HR u eu. Dali su otkaze. Tetka i njen muz su dali otkaz u HR da bi radili u Njemackoj i svu djecu su tamo povukli nema skolovanja sto su imali u HR imali su, sad i oni rade sa osnovnom skolom neki. Zivi se pod jednim krovom. Jede se najminimalnije, ne ide se gotovo nigdje. A kad dodju u HR da ih ne znam rekao bi ovi neki mocni investitori. I takvih kao njih na pasija preskakala imas.
Hrle ne seri da ti ovako kazem. Jedino cega se ti bojis je da ce neko doci i uzeti ti posao.
Ne znas kako je zivjeti u Bosni i tu sve zavrsava. Kakvi krediti hljeb te jebo ovdje ako imas posao moras dici kredit za patike od 70 maraka.
Ti imas potpuno devijantnu sliku naseg svijeta u inostranstvu, uvijek nekakve kuce spominjes, auta, kredite, branje para i ostalu seljačku politiku. Bolan i ne bio ima nesto i u radnickim pravima, odmorima, slanju para kuci... Normalne stvari kontas, ako si ti i tvoji poznanici džiberi nisu svi.
I sta se javljas na svaku temu o dijaspori koji kurac, koga briga za tvoje poznanike
Jarane evo tebi slika iz Danske, ko zna, mozda jednog dana budes htjeo doci. Nije rijec o losem ili dobrom vec samo kako je tj. rijec je o cinjenicama.

Odmor: imas pravo na 5 do 6 sedmica, negdje cak i 7 ali to je stvar dogovora sa poslodavcem i ne u komdau. U komadu maks mozes dvije do tri sedmice, sve drugo je opet stvar dogovora sa poslodavcem. Ovdje brojimo kalendar u sedmicama. Primjer subota sedmica 12. Znaci ne pisemo datum subota 25 mart. Za Dance je ljetni odmor u sedmicama 28, 29, 30 i 31. Prevedeno na naski druga sedmica jula do pocetka augusta. Skole pocinju u sedmici 32, znaci izmedju 7 i 9 augusta kako koje godine, eto u slucaju ako imas djecu. U vecini firmi je lutrija kada ces ici na odmor, jer vecina ispuni obrazac da zeli tri sedmice primjerice 29, 30 i 31, pa se uzmu u obzir oni sa skolskom djecom kako bi imali odmor i tako da vecinom oni polazu parvo na te sedmice, jer ljetnog skolskog odmora ovdje je svega malo jace od mjesec dana. Ako imas mladju djecu znaci ispod 9 razreda mozda ces racunati na polovicu juna. Ljetni ces cesto imati u sedmici 25, 26 i 27, ili 23, 24 i 25, kraj maja - juni mjesec ako imas skroz malu djecu ili ako nemas djece, mozda ces svake trece ili cetvrte uletiti u igru za sedmice 28, 29, 30 i 31. Zavisi od velicine firme i spretnosti same da pronadje zamjenika i sl. Imas i one kasne tj. sedmica 32, 33, 34 ili 35, znaci druga sedmica augusta do prve devetog mjeseca ali zaboravi na iste ako imas skolsku djecu, jer ces uletiti pod rada ovih socijalnih radnika koji su od zla oca od gore majke. Prosjecni mentalitete socijalnog radnika je kao neke salteruse u BiH. Kunem ti se svime zivim i mrtvim.

Ljeta u Danskoj nema. Ovdje rijetko kad temperatura prelazi 24 setepena na otvorenom suncu. Danas moze biti super dan ali imas vjetar kao bura na Jadranu. Ili imas kisovit dan, pa oblacno, pa nako pa vako samo ljeta nema. Prokleto kako god da okrenes. A ljudi pate zbog loseg vremena, jer drzava je ravna ko palacinjak a more je okolo, vrijeme se mijenja svako malo ali skoro nikada da uhvati ljeto. Pravo ljeto sam ovdje smo dozivio 2x, u julu 1994 i julu 2014 godine. Sedmica i kusur sa toplotom oko 30 stepeni i vedrim nebom. Ovdje imas doslovno dvije zime, jednu zelunu i druga je bijela samo sto tokom zelene iskljuce centralno grijanje.

Prava na radnom mjestu: Obicno su propisana dogovorom sindikata poslodavca i radnika. Ti imas pravo se zaliti svom sindikatu, tuziti i sve sto pozelis. Niko tebi nece tvoje pravo na zalbu uskratiti. Jedino sto zakon nije predvidio otkaz i odmazda iza ledja. Ovdje kazu zatvoriti vrata dupetom. U slucaju da nemas stelu negdje drugo, gdje god odes drugo poslodavac ce traziti referencu od proslog poslodavca osim ako si neka zvjer u svom fahu. Znam licno ljude koji su prnuli u fenjer a rijec je o Dancima.

O slanju para u Bosnu: to je stvar vlastite racunice. Ovdje zivot kosta koliko kosta (dosta stvari je poskupo za sam omjer plate) a plata je tolika kolika je (mogla bi biti malo visa, tako svak kaze), saberes i oduzmes pa sta ti na kraju ostane, pa onda odlucis da li mozes slati svaki mjesec i koliko.

Sto se tice nasih i kurcenja u Bosni: Ima ljudi koji ciljano rade i na taj nacin imaju alter ego u Bosni. Mozda neces htjeti vjerovati ali nije rijec o jednom od 100 vec mozda o jednom od 5.
Last edited by beobasket on 15/07/2017 10:18, edited 1 time in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#104 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

I sta je tu konkretno lose sto si ti naveo?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#105 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

NIje nista lose ili pozitivno. Samo cinjenice. Neka svako za sebe odluci da li je lose ili pozitivno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#106 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »

Za sve ove što se žale a žive vani imam samo jedno pitanje: ako je loše što se na vratiš ovamo? Samo nemojte mi davati onaj kliše od odgovora zbog djece, škole itd. od toga mi se sere :nasolji1:
Tako mi je jedan divljasporac pametovao o teškom životu vani, i kad sam mu izložio argumente sranja oko nas počeo da sere kako smo mi sa naših 500 KM gospoda kako živimo :shock: kad ga nisam bacio tad niz stepenice i išutao uz njih :nevjerujem: .... :angry: :hitna:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#107 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Udri poganu dijasporu
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#108 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Lajavikrelac wrote:Za sve ove što se žale a žive vani imam samo jedno pitanje: ako je loše što se na vratiš ovamo? Samo nemojte mi davati onaj kliše od odgovora zbog djece, škole itd. od toga mi se sere :nasolji1:
Tako mi je jedan divljasporac pametovao o teškom životu vani, i kad sam mu izložio argumente sranja oko nas počeo da sere kako smo mi sa naših 500 KM gospoda kako živimo :shock: kad ga nisam bacio tad niz stepenice i išutao uz njih :nevjerujem: .... :angry: :hitna:

I sta kad bi tebi covjek rekao da nema gdje se vratit. Kuca mu spusena do poda od granate, stan oduzela drzava, kao sto imas slucaja. Sta bi ti onda rekao?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#109 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

Zavisi. Ako bi bio manji od njega vjerovatno bi ga bacio niz stepenice :lol:
PS: a dje zivis u dijaspori? Nisi ni tamo kucu dobio
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#110 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Zivim u Danskoj, kao podstanar kao sto radi vecina. Kome je ovdje drzava dala kucu :-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#111 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Lajavikrelac »

beobasket wrote:I sta kad bi tebi covjek rekao da nema gdje se vratit. Kuca mu spusena do poda od granate, stan oduzela drzava, kao sto imas slucaja. Sta bi ti onda rekao?
Takvi se ne žale i ne kukaju, odnosno zanemarljiv procenat je takvih. Ovaj je došao sa Audijem A4 starim tri godine koji je sam priznaje kupio na lizing, da mu je loše i teško došao bi ovamo Bakić Reisenom....Moji žive u Austriji od prije rata, ne hvala se parama i autima ali ne jauču da im je teško i da nemaju. Ono na šta se žale je za naš pojam smiješno...
insomnia78 wrote:Zavisi. Ako bi bio manji od njega vjerovatno bi ga bacio niz stepenice
Uh ako je od mene veći onda ga ne smijem ni u oči gledati :mrgreen:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#112 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by animals »

Ja nemam kucu u Austriji, iz jednostavnog razloga..
nije isto kupiti kucu u Becu ili negdje u Burgelandu..
samo plaz u Becu kosta vise nego sve u Burgelandu..
tako je mislim i kod nas..
ne moze svako napravit kucu u Zagrebu..
ali se ne zalim.bolje mi je nego dole u svakom slucaju..
i moje dijete ima perspektivu, ako je pametno..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

beobasket wrote:Zivim u Danskoj, kao podstanar kao sto radi vecina. Kome je ovdje drzava dala kucu :-)
Pa eto. Isto tako mozes i u BiH
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#114 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by animals »

beobasket wrote:Zivim u Danskoj, kao podstanar kao sto radi vecina. Kome je ovdje drzava dala kucu :-)
Ne zivis amo ti..
sta se zalis, idi u Bosnu, dole ces napraviti kucu za cas..
samo je neces omalterisati do penzije :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#115 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Ama bolan ko se zali i jadi, nego je rijec da nije rijec o medu i mljeku na Zapadu. Jel majketi mislis, kako sve ide smirglano gdje god dosao samo da nije rijec o Bosni? Pa u svakoj drzavi imas izazove sa kojim se obican covjek krese dnevno. Evo ti jedan primjer iz zdravstvenog sektora, gdje sam dnevno aktivan, preko 23 % nasih je tokom boravka u Danskoj razvilo bolesti koje u porodici nisu nikada imali.

Dobar dio nasih je obolio od vitiliga:
Image

Koji se pretezno prenosi genetski. Nasi su ga razvili. Hajd procitaj u kakvom zdravstvenom stanju moras biti da razvijes vitiligo.

Da ne pricam o kradiovaskularnim bolestima. Imas nasih koji imaju u 30 - 35 godini kardiovaskularne (srcane) bolesti, koje covjek od 60 godina nebi trebao imati. Ljudi nisu u stanju da odrzavaju radni odnos, jer tablete ih cine umornim i pospanim. Ljudi koji zadnjih 5, 6 godina nisu cestito imali pet sati nocnog sna dnevno itd.

I na sve te fizicke muke koje imaju ovdje ih jebu vlasti i opcine. Jebu i pojedine Dance jednakom parom kao i strance.

Dosta nasih u takvim slucajima dolaze do svojih prava preko advokata i suda. Zasto? Ja kao ljecnik napisem na A4 tvoju diagnozu i dam svoje strucno misljenje. Isto ucini drugi ljecnik za nesto drugo. Sve to skupa kada ti odneses kod opcine oni se doslovno popisaju nato, jer su oni zaposlili svog doktora opste prakse koji ce na komad papira napisati suprotno onom sto je primjerice specijalista napisao. Zasto? Zato sto doticnom je poslodavac opcina i ima da pise sta opcina kaze.


Ovo su jarane cinjenice, bile one tebi prihvatljive ili ne, tvoj ukus.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#116 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by sarajevo999999 »

beobasket wrote:
sarajevo999999 wrote:
hrle1976 wrote:Sta sam ja to ne tacno napisao? Ljudi su nekada isli sa ciljem a to je bio da vani zaradim da komsije imaju sta gledati. To je bio cilj. Danas je ljudima cilj da im je samo pobjeci iz BiH. Izvini ali selidba ne rijesava nikakve probleme. To ti je ona negdje daleko u horizonti lezi moja sreca. Srecu treba uzeti u ruke pa od nje nesto napraviti. Nece nista samo. Nece nista samo u BiH kao sto nece nista samo u Njemackoj. To sto je vecini ljudi iz BiH cilj socijala i rano rana penzija negdje vani je lovba u mutnom, jer su o istim dijamantima culi od pojedinaca koji na Zapadu zive od pastete da bi po BiH izvodili hadjije. Uzmaju se mocna auta na leasing kratkog ugovora samo da bi po BiH ljecili koje kakve komplekse. Nisu svi takvi ali odgovorno tvrdim da preko 2/3 je. Nebitno, bilo oni u Njemackoj, Svedskoj ili Francuskoj. Sudar dokazivanja na kredit i misljenja da para pada sa neba. Moj rod iz HR je ziv primjer i zrtva istog tog sudara. U njihovom kraju su na kredit se pojedini kurcili kako imaju boga u dzepu. Rulja im vjerovala i cim je HR u eu. Dali su otkaze. Tetka i njen muz su dali otkaz u HR da bi radili u Njemackoj i svu djecu su tamo povukli nema skolovanja sto su imali u HR imali su, sad i oni rade sa osnovnom skolom neki. Zivi se pod jednim krovom. Jede se najminimalnije, ne ide se gotovo nigdje. A kad dodju u HR da ih ne znam rekao bi ovi neki mocni investitori. I takvih kao njih na pasija preskakala imas.
Hrle ne seri da ti ovako kazem. Jedino cega se ti bojis je da ce neko doci i uzeti ti posao.
Ne znas kako je zivjeti u Bosni i tu sve zavrsava. Kakvi krediti hljeb te jebo ovdje ako imas posao moras dici kredit za patike od 70 maraka.
Ti imas potpuno devijantnu sliku naseg svijeta u inostranstvu, uvijek nekakve kuce spominjes, auta, kredite, branje para i ostalu seljačku politiku. Bolan i ne bio ima nesto i u radnickim pravima, odmorima, slanju para kuci... Normalne stvari kontas, ako si ti i tvoji poznanici džiberi nisu svi.
I sta se javljas na svaku temu o dijaspori koji kurac, koga briga za tvoje poznanike
Jarane evo tebi slika iz Danske, ko zna, mozda jednog dana budes htjeo doci. Nije rijec o losem ili dobrom vec samo kako je tj. rijec je o cinjenicama.

Odmor: imas pravo na 5 do 6 sedmica, negdje cak i 7 ali to je stvar dogovora sa poslodavcem i ne u komdau. U komadu maks mozes dvije do tri sedmice, sve drugo je opet stvar dogovora sa poslodavcem. Ovdje brojimo kalendar u sedmicama. Primjer subota sedmica 12. Znaci ne pisemo datum subota 25 mart. Za Dance je ljetni odmor u sedmicama 28, 29, 30 i 31. Prevedeno na naski druga sedmica jula do pocetka augusta. Skole pocinju u sedmici 32, znaci izmedju 7 i 9 augusta kako koje godine, eto u slucaju ako imas djecu. U vecini firmi je lutrija kada ces ici na odmor, jer vecina ispuni obrazac da zeli tri sedmice primjerice 29, 30 i 31, pa se uzmu u obzir oni sa skolskom djecom kako bi imali odmor i tako da vecinom oni polazu parvo na te sedmice, jer ljetnog skolskog odmora ovdje je svega malo jace od mjesec dana. Ako imas mladju djecu znaci ispod 9 razreda mozda ces racunati na polovicu juna. Ljetni ces cesto imati u sedmici 25, 26 i 27, ili 23, 24 i 25, kraj maja - juni mjesec ako imas skroz malu djecu ili ako nemas djece, mozda ces svake trece ili cetvrte uletiti u igru za sedmice 28, 29, 30 i 31. Zavisi od velicine firme i spretnosti same da pronadje zamjenika i sl. Imas i one kasne tj. sedmica 32, 33, 34 ili 35, znaci druga sedmica augusta do prve devetog mjeseca ali zaboravi na iste ako imas skolsku djecu, jer ces uletiti pod rada ovih socijalnih radnika koji su od zla oca od gore majke. Prosjecni mentalitete socijalnog radnika je kao neke salteruse u BiH. Kunem ti se svime zivim i mrtvim.

Ljeta u Danskoj nema. Ovdje rijetko kad temperatura prelazi 24 setepena na otvorenom suncu. Danas moze biti super dan ali imas vjetar kao bura na Jadranu. Ili imas kisovit dan, pa oblacno, pa nako pa vako samo ljeta nema. Prokleto kako god da okrenes. A ljudi pate zbog loseg vremena, jer drzava je ravna ko palacinjak a more je okolo, vrijeme se mijenja svako malo ali skoro nikada da uhvati ljeto. Pravo ljeto sam ovdje smo dozivio 2x, u julu 1994 i julu 2014 godine. Sedmica i kusur sa toplotom oko 30 stepeni i vedrim nebom. Ovdje imas doslovno dvije zime, jednu zelunu i druga je bijela samo sto tokom zelene iskljuce centralno grijanje.

Prava na radnom mjestu: Obicno su propisana dogovorom sindikata poslodavca i radnika. Ti imas pravo se zaliti svom sindikatu, tuziti i sve sto pozelis. Niko tebi nece tvoje pravo na zalbu uskratiti. Jedino sto zakon nije predvidio otkaz i odmazda iza ledja. Ovdje kazu zatvoriti vrata dupetom. U slucaju da nemas stelu negdje drugo, gdje god odes drugo poslodavac ce traziti referencu od proslog poslodavca osim ako si neka zvjer u svom fahu. Znam licno ljude koji su prnuli u fenjer a rijec je o Dancima.

O slanju para u Bosnu: to je stvar vlastite racunice. Ovdje zivot kosta koliko kosta (dosta stvari je poskupo za sam omjer plate) a plata je tolika kolika je (mogla bi biti malo visa, tako svak kaze), saberes i oduzmes pa sta ti na kraju ostane, pa onda odlucis da li mozes slati svaki mjesec i koliko.

Sto se tice nasih i kurcenja u Bosni: Ima ljudi koji ciljano rade i na taj nacin imaju alter ego u Bosni. Mozda neces htjeti vjerovati ali nije rijec o jednom od 100 vec mozda o jednom od 5.
Prvo hvala na opsirnom postu.
Ovo je sasvim ok, to i jesu moja ocekivanja od Zapada. Ako hoces da ti napisem kako je ovdje za iste tvoje stavke nije problem samo reci.
Sve je ok dok se ne spomene kako se u Bosni samo ispijaju kafe. Tad me obuzme neka vrucina, lice pocrveni a psovke same kroz usta pocnu izlaziti.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#117 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

insomnia78 wrote:
beobasket wrote:Zivim u Danskoj, kao podstanar kao sto radi vecina. Kome je ovdje drzava dala kucu :-)
Pa eto. Isto tako mozes i u BiH
Mozda moze. U Bosni nekada moze sve proci. Nije sporno. Mozda isti ljudi cija kuca je i dan danas devastirana rusevina, koja je u istom stanju kao za vrijeme rata, jer nemaju da obdnove istu i ako poslje rata je bilo donacija za obnovu ali ko zna mozda ih nije moglo zapasti od pojedinaca, koji su rekli oni zive vani - izdajice su, koji ti isti pojedinci mozda danas traze da odu u Njemacku na rad? Ko zna, mozda.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#118 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by insomnia78 »

A jbt
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#119 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Hendrix »

Ja patnje i kazamata u Danskoj u pm... :shock:

Ne kontam sto se ljudi ne vrate u Bosanski rahatluk, sta se patite bezveze u tudjoj zemlji...u svom na svom brate i sve ce se samo rijesiti, jer drzave nema da ti rijesi i jedan problem, a ni posla, a ni zdravstva jos malo...ima malina da se sadi i smilja, to ide ko ludo sad... to valjda znate. :)
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#120 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Nije to tako izvodljivo kako neki misle. Opet cu napisati samo cinjenice a neka svako za sebe odluci da li je ista stvar pozitivna ili negativna.

U Danskoj ima ljudi iz Bosne, koji u Bosni nemaju nista svoje. Mozda ovo zvuci malo cudno za ljude u Bosni, ali ne treba biti, isto kao sto ne treba biti cudno kada neko u Bosni kaze da nema nikog svog vani.

Licno poznajem ljude, pretezno iz Sarajeva, koji nemaju nista svoje. Znaci, kada posjecuju Bosnu, oni iskljucivo borave kod rodbine ili u hotelu. Druga stvar, Danska je jedna od drzava, koja godinama nije dopustala dvojno drzavljanstvo, tako su brojni ljudi iz Bosne kada su trazili drzavljanstvo kraljevine, primjerice prije 10, 12, 13 ili vise godina, morali odreci se bosanskog drzavljanstva. Sto iste pravi pravno gledano strancom u Bosni. I treca stvar, na koju malo ko obraca paznju, bar od nasih u Danskoj, je pomoc pri povratku od strane Danske. Da bi neko nas u Danskoj mogao ostvariti pravo na pomoc pri provratku u Bosnu, isti ne smije biti danski drzavljan. U slucaju da ipak je, on za Dansku je radni iseljenik, ili samo iseljenik, dok u Bosni je stranac pravno gledano odnosno doseljenik. Takodje imas daljne komplikacije kada je rijec o prenosenju danske penzije u Bosnu. Velika je razlika ako je rijec o nekom s danskim drzavljanstvo ili bosanskim i opet sto dodatno komplikuje, pod kojim uslovom ide u Bosnu itd. Ima tu jos jedna (cetvrta) stvar. Jedan odredjen broj nasih je razvio zdravstvene poteskoce tokom boravka u Danskoj. Pretezno je rijec o srcanim bolestima i reumi. Kakve zdravstvene, u pravnom smislu, teskoce bi mogli imati u Bosni, kad je u pitanju njihovo zdravlje, jer relevantno pitanje za iste.

Znaci ovo sve nije pozitivno ili negatovno nego samo za odredjene ljude briga.

Time nije receno da nema slucaja, pa cak i kod mladjih, koji su odlucili se na "povratak" u Bosnu. Licno poznajem momka, u svojim 30im godinama, koji je imao super posao, super platu, cak je bio i suvlasnik u jednoj fimi, i opet sve je batalio da bi sjedio po kaficima u Sarajevu, bar tako svjedoce njegove brojne i dnevne slike. Lud ili ne, pojma nema, jer mozda je uzeo negdje nekoliko miliona Eura, Funti ili Maraka na lutrij, ko zna, samo iz nekog vira mu dolazi para da bi svaki dan u 30im mogao provoditi rastereceno.

U Danskoj biti na socijali je kao otvoreni zatvor. Pravno gledano nemas pravo nigdje putovati van Danske. Socijalni radnici, bar sta sam sve nasluso od ljudi, izivljavaju se kada ulove socijalnog prevaranta, kako ovdje javno oznacavaju ljude koji tako nesto pocine. Necu da zalazim u dubinu besmislenih sankcija koje koriste protiv ljudi, koji su mozda otputovanli na samo 5 dana zbog smrti dobrog prijatelja ili rodbine, samo primjer. Kako je u drugim drzavama, pojma nemam, ali opet neka svako za sebe odluci da li je ova cinjenica pozitivna ili negativna.

Stvari koje su na tapeti ovdje, iste nece nestati tvojim dolaskom, nego ces iste prihavtiti ili ces reci, jebo ovo. Svak ce ove cinjenice nekako drugacije doziviti

Nikada nisam tvrdio da u Bosni stvari nisu slozene po brojnim pitanjima, ali nekada mogu dobiti utisak da ljudi koji bi ipak mogli u Bosni imati sasvim dobar zivot, ne zele ga, jer je vise, kako omladinski zargon kaze, COOL biti vani. Mozda ja skroz na skroz grijesim.



Jedna situacija prije nekoliko dana na benziskoj pumpi cim se prodje tunel Karavanke. Tocim gorivo u Sloveniji, Petrolova pumpa, zvarsio, platio, sjeo u auto i pomako ga, jer moram na toalet zbog male nuzde. Vracam se, sjedam u auto, kad na prozor ko neko zeli da me upita nesto. Muskarac, u svojim 40 godinama, pita, da li ga razumije. Na bosanskom, ali osjetim da ima malo slovenacke intonacije u govoru. Reko, reci. Kaze bio u Njemackoj pokusao naci posao pa se vraca bez uspjeha u Bosnu, pa nastavlja, vidim da imas pun auto stvari, a stvarno sam vozio brdo stvari. Pa rece, ako mu iz tog razloga mogu dati 5 Eura, kako bi sebi osiguro autobuskartu u pravcu prema Bosni. Jedno dvije, tri sekunde je bila tisina, reko, gdje ti mislis sjesti na autobus? Kaze pa tu. Reko ovdje na pumpi ili dole u Jesenicama? Pa dole. Reko jarane, evo tebi pet eura ali reko ako ces samnom, reko sad cu ja napraviti mjesta, pa da odemo do autobusne POSTAJE, da ti licno kupim kartu. Kad je reko tako. Ode ceovjek od mene kao da sam ga natjero pistoljom. Poprilicno ista scena se odvijala negdje izmedju Novog mesta i granice sa Hrvatskom. I zato mogu razumiti nase koji imaju poteskoca vjerovati raznoraznim pricama sa balkanskih prostora, jer kao ovi primjeri iz Slovenije govore da ima ljudi koji koriste guzvu.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#121 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Hendrix »

Jesi ti ikada radio i zivio duze vrijeme u Bosni, recimo par godina u cugu?

Govorim cisto da vidim razumijes li se uopste u realno stanje ili je sve bazirano na nekim idejama o teznjama bosanac za cool zivljenjem vani i vjecitoj sagi o bezbriznom kafenisanju u Bosni.

Nema nista cool u trazenju osnovih ljudskih prava na zivot i rad, ja poznajem citavu generaciju ljudi koja nece imati nista od penzije ili socijalne pomoci kad ostare u Bosni. Vecina ili radi na crno ili im ne uplacuju staz...znas li ti sta to znaci za nekih 20-30 godina? Nesto sto je sasvim normalno se kod nas pocinje stavljati u oglase za posao kao neki benefit dodatni...placen staz i zdravstveno, halo ba. Ljudi kad ih pitas za platu kazu super, placeni mi doprinosi...ono kao wow...jebote lik mi placa ono sto je zakonski obavezan, posao zivota.

Milion primjera gdje je Bosna van svakog normalnog parametra zivota na Zapadu ali nazalost to treba prozivjet jedno vrijeme pa da shvatis da si nenormalan jer ti je normalno da glavni grad nema vode citavu noc, da autobusi nemaju klimu i da kasne ili ne dodju uopste, da gorivo na pumpama steti tvom autu i da to svi znaju ali niko nista ne moze uciniti, da te svako pokusava zajebati i prevariti znajuci da pravno ne mozes nikome nista, da nemas zdravstvo javno nego po sve moras privatniku, da te direktor tlaci i ponizava jer zna da ima bruka ljudi koji ce sa istu crkavicu raditi, da i dan danas primamo donacije kao neka africka zemlja i jos se hvalimo s tim ...

Sad ti mozes reci jebo autobus i klimu nije mi to prioritet za zivot...postane to prioritet kad se svaki dan vozis i tretiraju te ko stoku, jednostavno svaki segment drustva je u nazadovanju osim budzetskih plata i izvini ako kazem da poredjenje Danske i Bosne nema nikakvog smisla jer nismo ista kategorija uopste.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#122 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by mousstapha »

beobasket wrote: Nikada nisam tvrdio da u Bosni stvari nisu slozene po brojnim pitanjima, ali nekada mogu dobiti utisak da ljudi koji bi ipak mogli u Bosni imati sasvim dobar zivot, ne zele ga, jer je vise, kako omladinski zargon kaze, COOL biti vani. Mozda ja skroz na skroz grijesim.
Ne samo da je cool, nego u gradu u kojem si odrastao kad vidis da vecina tvoje generacije vise nije tu, onda se zelis rijesiti barem depresije, koja je uzrokovana i nedostatkom prespektive.
Medjutim, daleko od toga da je to osnovni motiv. Mislim da je vodeci motiv kod mladih taj sto ne zele da svoj put grade preko nekih stranaka, postavljanjem slike na predizbornim plakatima i sve to kako bi dobio priliku da staziras ili volontiras. Toga su sve vise svjesni i tesko im je prodati suplju pricu. Radje ce se okusati u nekoj drzavi na zapadu, pa se onda eventualno vratiti u Bosnu i krenuti iz pocetka.
Kad god su bile velike migracije stanovnistva uvijek bilo onih koji su pravili uspjesne price pod "suncem tudjeg neba," onih koji se realno pate u inostranstvu ali ne odustaju i oni koji odustanu i odjebu sve kako bi se vratili kuci. Realno nijedan taj primjer pjedinacno ne pokazuje pravu sliku. Posljedice ce biti vidljive tek za 20-30 godina.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#123 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by HardcoreMX »

beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#124 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by beobasket »

Hendrix wrote:Jesi ti ikada radio i zivio duze vrijeme u Bosni, recimo par godina u cugu?

Govorim cisto da vidim razumijes li se uopste u realno stanje ili je sve bazirano na nekim idejama o teznjama bosanac za cool zivljenjem vani i vjecitoj sagi o bezbriznom kafenisanju u Bosni.

Nema nista cool u trazenju osnovih ljudskih prava na zivot i rad, ja poznajem citavu generaciju ljudi koja nece imati nista od penzije ili socijalne pomoci kad ostare u Bosni. Vecina ili radi na crno ili im ne uplacuju staz...znas li ti sta to znaci za nekih 20-30 godina? Nesto sto je sasvim normalno se kod nas pocinje stavljati u oglase za posao kao neki benefit dodatni...placen staz i zdravstveno, halo ba. Ljudi kad ih pitas za platu kazu super, placeni mi doprinosi...ono kao wow...jebote lik mi placa ono sto je zakonski obavezan, posao zivota.

Milion primjera gdje je Bosna van svakog normalnog parametra zivota na Zapadu ali nazalost to treba prozivjet jedno vrijeme pa da shvatis da si nenormalan jer ti je normalno da glavni grad nema vode citavu noc, da autobusi nemaju klimu i da kasne ili ne dodju uopste, da gorivo na pumpama steti tvom autu i da to svi znaju ali niko nista ne moze uciniti, da te svako pokusava zajebati i prevariti znajuci da pravno ne mozes nikome nista, da nemas zdravstvo javno nego po sve moras privatniku, da te direktor tlaci i ponizava jer zna da ima bruka ljudi koji ce sa istu crkavicu raditi, da i dan danas primamo donacije kao neka africka zemlja i jos se hvalimo s tim ...

Sad ti mozes reci jebo autobus i klimu nije mi to prioritet za zivot...postane to prioritet kad se svaki dan vozis i tretiraju te ko stoku, jednostavno svaki segment drustva je u nazadovanju osim budzetskih plata i izvini ako kazem da poredjenje Danske i Bosne nema nikakvog smisla jer nismo ista kategorija uopste.
Znao sam biti po nekoliko mjeseci u komadu. Zaposljen nisam bio. Od 2000 do 2017 mozda sam sve skupa proveo 1,5 - 2 godine vremena u Bosni. Nemoj me drzati za rijec ali cirka 1,5 - 2 godine ukupno.

Ja stvarno ne mogu pozveati kako rad i zivot spadaju u osnovna ljudska prava. Ili je rijec o nekom izrazu koji je poprimio popularnost bez da iko postavlja pitanje da li je meta promasena za 100 metara. Ljudska prava i to ne mogu ici skupa, jer bi onda mogao traziti azil na osnovu besposlenosti, sto nije moguce.

Spominjes socijalu i penziju, pa neces nista od istih imati da dodjes u Dansku sa 30 i kusur godina. Ne znam za druge zemlje ali stvarno ako zelis mogu baciti na papir, a ko zna kakav ce zakon biti za 5, 10 ili 15 godina. Do sada su samo stezanja i restrikcije na tapeti. Evo ti samo jedan primjer. Da bi ostvario pravo na 100% iznos drzavne penzije (u Danskoj) ti moras do penzione dobi, koja je 67 godina starosti za ljude rodjene od 1.1.1959, napuniti 47 godina boravka. U cijelini je nije moguce penjeti u Njemacku a ne u Bosnu. Penzija na osnovu radnog staza je moguca ali nije zakonski oblikatorna. Stvar je skroz na skroz prepustena dogovoru sa poslodavcem. Dosta ljudi sami sebi stede za stare dane. U slucaju da uplacuje poslodavac opet ces dosta sume izgubiti zbog silnog poreza kada budes potrazivo isplatu. Jedini ljudi koji trenutno, bar do stracke dobi imaju kasiku u medu su nasi koji su izvukli prijevremenu odnosno ranu, odnosno invalidsku penziju. Zbog nekog EU pravila oni gotovo 90% iste mogu prenjeti u drugu EU drzavu ili godisnje 6 mjeseci biti u nekoj od EU drzava uz 100% isplatu.

Ovo su cinjenice a ti sam odluci kako tebi one zvuce.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#125 Re: Sunce tuđeg neba...

Post by Hendrix »

A jasno mi je sad, ti nazalost ne mozes spoznati stvarno stanje u Bosni, OK je sve to sto pricas ali nemoguce je objasniti neke stvari definitivno dok ih ne iskusis sam.

Ja ovde govorim o zemlji gdje ljudi misle da su uspjeli i na konju jer im poslodavac uplacuje svoje zakonske obaveze. Par puta sam bio u raspravi s ljudima koji mi na kraju kazu...sta hoces ti ba imas uplacen staz...ja ispadam neka burzoazija zbog toga...to je taj nivo o kojem pricam.
Post Reply