Šumarski fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#1 Šumarski fakultet

Post by nermou »

ako može neko da mi napiše kako je studirati na šumarskom fakultetu,kakvi ste vi kao studenti tog fakulteta bili učenici u srednjoj školi,kakvi su ispiti,profesori? Kolika plaćaju samofinansirajući studenti? Kakav je prijemni ispiti,šta obuhvata? Vaša iskustva,kako je naći posao?

Ma sve što vam padne napamet što se tiše Šumarskog fakulteta mi recite.Zaista su mi sve moguće informacije potrebne.
obichan insan
Posts: 10
Joined: 05/04/2013 01:28

#2 Re: Šumarski fakultet

Post by obichan insan »

nermou wrote:ako može neko da mi napiše kako je studirati na šumarskom fakultetu,kakvi ste vi kao studenti tog fakulteta bili učenici u srednjoj školi,kakvi su ispiti,profesori? Kolika plaćaju samofinansirajući studenti? Kakav je prijemni ispiti,šta obuhvata? Vaša iskustva,kako je naći posao?

Ma sve što vam padne napamet što se tiše Šumarskog fakulteta mi recite.Zaista su mi sve moguće informacije potrebne.

Studirati na sumarstvu je kao studiranje i na bilo kom fakultetu,samo je plan i program drugaciji :D . Mogu ti dati neke informacije,al je sve vezano za "stari sistem",odnosno predbolonjski.Ocjena iz srednje skole ne mora biti nikakvo mjerilo za uspjeh na fakultetu (poznavao sam ljude koji su bili "slabi" u srednjoj a dobri na studiju a i one koji su bili dobri u srednjoj al su napustali studij nakon nekog vremena).Hocu reci sve je stvar organizacije i kolko-toliko redovnog rada,kao i u svakom poslu ako nesto zapustis puno vise vremena treba da se to dovede u neku "normalu".Profesori su poprilicno OK,mislim svi oni imaju znanje,samo je bit u tome koliko uspjesno on to znanje prenosi studentima-pa po ovom kriteriju neki su bolji,neki malo manje dobri.Ja koliko se sjecam na prijemnom ispitu ocjenjuje se predznanje iz matematike,biologije i maternjeg jezika (za jezik nisam siguran).Sto se placanja tice (bar dok sam ja studirao),sumarski fakultet je bio jedan od "najjeftinijih".Upis u narednu godinu kostao je 100 km,a obnova godine 200 km,plus na to se placala biblioteka 30 km. i 4-5 km papira.[upis u narednu godinu 135km,obnova=235km]. Sumarski fakultet spada u grupu bio-tehnickih fakulteta.Za studij na sumarstvu veoma je bitno znanje iz matematike,jer pored mat. koja je na prvoj godini u svim narednim godinama postoje predmeti vezani za matematiku [sum. biometrika(statistika),dendromrtrija,prirast i prinos suma,uredjivanje suma,...) Evo to je nesto ukratko,slobodno pitaj ako te nesto konkretno zanima.Ponovo napominjem da se sve ovo odnosi na stari sistem skolovanja (predbolonjski).
I da napomenem da na sumarstvu (mislim od 98-99 godine) postoji i smjer hortikulture (urbano zelenilo,projektovanje i odrzavanje parkova i raznih drugih zelenih povrsina).Jedan jako zanimljiv smjer,posebno za djevojke. :idea:
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#3 Re: Šumarski fakultet

Post by Desnik »

nermou wrote:ako može neko da mi napiše kako je studirati na šumarskom fakultetu,kakvi ste vi kao studenti tog fakulteta bili učenici u srednjoj školi,kakvi su ispiti,profesori? Kolika plaćaju samofinansirajući studenti? Kakav je prijemni ispiti,šta obuhvata? Vaša iskustva,kako je naći posao?

Ma sve što vam padne napamet što se tiše Šumarskog fakulteta mi recite.Zaista su mi sve moguće informacije potrebne.
Mislim da spada u kategoriju manje teških fakulteta,
sa čijom diplomom se još uvijek može naći pristojnog posla. :thumbup:
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#4 Re: Šumarski fakultet

Post by nermou »

obichan insan wrote:
nermou wrote:ako može neko da mi napiše kako je studirati na šumarskom fakultetu,kakvi ste vi kao studenti tog fakulteta bili učenici u srednjoj školi,kakvi su ispiti,profesori? Kolika plaćaju samofinansirajući studenti? Kakav je prijemni ispiti,šta obuhvata? Vaša iskustva,kako je naći posao?

Ma sve što vam padne napamet što se tiše Šumarskog fakulteta mi recite.Zaista su mi sve moguće informacije potrebne.

Studirati na sumarstvu je kao studiranje i na bilo kom fakultetu,samo je plan i program drugaciji :D . Mogu ti dati neke informacije,al je sve vezano za "stari sistem",odnosno predbolonjski.Ocjena iz srednje skole ne mora biti nikakvo mjerilo za uspjeh na fakultetu (poznavao sam ljude koji su bili "slabi" u srednjoj a dobri na studiju a i one koji su bili dobri u srednjoj al su napustali studij nakon nekog vremena).Hocu reci sve je stvar organizacije i kolko-toliko redovnog rada,kao i u svakom poslu ako nesto zapustis puno vise vremena treba da se to dovede u neku "normalu".Profesori su poprilicno OK,mislim svi oni imaju znanje,samo je bit u tome koliko uspjesno on to znanje prenosi studentima-pa po ovom kriteriju neki su bolji,neki malo manje dobri.Ja koliko se sjecam na prijemnom ispitu ocjenjuje se predznanje iz matematike,biologije i maternjeg jezika (za jezik nisam siguran).Sto se placanja tice (bar dok sam ja studirao),sumarski fakultet je bio jedan od "najjeftinijih".Upis u narednu godinu kostao je 100 km,a obnova godine 200 km,plus na to se placala biblioteka 30 km. i 4-5 km papira.[upis u narednu godinu 135km,obnova=235km]. Sumarski fakultet spada u grupu bio-tehnickih fakulteta.Za studij na sumarstvu veoma je bitno znanje iz matematike,jer pored mat. koja je na prvoj godini u svim narednim godinama postoje predmeti vezani za matematiku [sum. biometrika(statistika),dendromrtrija,prirast i prinos suma,uredjivanje suma,...) Evo to je nesto ukratko,slobodno pitaj ako te nesto konkretno zanima.Ponovo napominjem da se sve ovo odnosi na stari sistem skolovanja (predbolonjski).
I da napomenem da na sumarstvu (mislim od 98-99 godine) postoji i smjer hortikulture (urbano zelenilo,projektovanje i odrzavanje parkova i raznih drugih zelenih povrsina).Jedan jako zanimljiv smjer,posebno za djevojke. :idea:
To za hortikulturu znam. To sam i namjeravala upisati na Šumarskom jer sam i u srednjoj Tehničar hortikulture. :D
Ja sam čak čula da pojedini profesori na Šumarskom fax-u iako je uvedem Bolonjski sistem,oni i dalje furaju stari..
Čula sam i da se za prijemni trenutno polažu Biologija i Matematika.
Malo me je matematike i hemije strah,užasavam se od takvih predmeta kao i svaki drugi učenik/student- :run:
Što se tiče plaćanja,mislila sam na plaćanje za one koji ne dospiju na onu listu koju vlada finansira? Npr ako ne upadneš na medicinskom fax-u na tu listu,onda godišnje plaćaš 3000 Km dok oni koji su se našli na njoj plaćaju oko 100 i nešto KM tzv.školarine. Pa me sad zanima da li je moguće da je 100 KM plaćanje godine za samofinansirajuće koji se ne nađu na toj listi,s obzirom na to da je na većini fakulteta više od 1000 KM godina. :?
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#5 Re: Šumarski fakultet

Post by Desnik »

nermou wrote: Što se tiče plaćanja,mislila sam na plaćanje za one koji ne dospiju na onu listu koju vlada finansira? Npr ako ne upadneš na medicinskom fax-u na tu listu,onda godišnje plaćaš 3000 Km dok oni koji su se našli na njoj plaćaju oko 100 i nešto KM tzv.školarine. Pa me sad zanima da li je moguće da je 100 KM plaćanje godine za samofinansirajuće koji se ne nađu na toj listi,s obzirom na to da je na većini fakulteta više od 1000 KM godina. :?
Mala ispravka, na medicini za samofinansirajuće, je još od lani školarina 6000 KM,
a od ove jeseni je i na stomatologiji 6000 KM.
:-) :-) :-)
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#6 Re: Šumarski fakultet

Post by nermou »

Desnik wrote:
nermou wrote: Što se tiče plaćanja,mislila sam na plaćanje za one koji ne dospiju na onu listu koju vlada finansira? Npr ako ne upadneš na medicinskom fax-u na tu listu,onda godišnje plaćaš 3000 Km dok oni koji su se našli na njoj plaćaju oko 100 i nešto KM tzv.školarine. Pa me sad zanima da li je moguće da je 100 KM plaćanje godine za samofinansirajuće koji se ne nađu na toj listi,s obzirom na to da je na većini fakulteta više od 1000 KM godina. :?
Mala ispravka, na medicini za samofinansirajuće, je još od lani školarina 6000 KM,
a od ove jeseni je i na stomatologiji 6000 KM.
:-) :-) :-)

Nisam za to znala,hvala na informaciji.. :roll:
fahro23
Posts: 2
Joined: 27/05/2013 23:08

#7 Re: Šumarski fakultet

Post by fahro23 »

Imaju li neke instrukcije za prijemni ispit ili neka literatura ? Koliko se studenata prijavi, a koliko se prima ?
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#8 Re: Šumarski fakultet

Post by Silent.Hunter »

Sta otprilike bude na prijemnom iz matematike, a sta iz biologije (da li iz matematike bude geometrija, iz biologije sve ili dio-npr drvece, biljke...) :bih:
betula pendula
Posts: 4
Joined: 15/06/2013 22:00

#9 Re: Šumarski fakultet

Post by betula pendula »

Što se tiče prijemnog, nije bitno hoćes li imati iznad 50 % bodova iz matematike i biologije, uvijek primaju sve one koji imaju iznad 50 bodova u ukupnom zbiru. Na šumarstvu ostane 10-ak slobodnih mjesta, a na hortikulturi i 20-ak mjesta. Gledaju se zaključne ocjene iz matematike, hemije, biologije i bosanskog, mislim.

Literatura za učenje, skripta koja se može kupiti u studentskoj službi. Pitanja iz biologije (25 bodova) su zaokruživanje i dopunjavanje, uopštena pitanja, lagano, uglavnom dobar dio pitanja iz skripte se ponovi. Matematika (15 bodova) bude 5 zadataka da se urade, a imaš ponuđene odgovore da zaokružiš, ali da bi dobio/la sva 3 boda moraš dobro postupak uraditi i tačno rješenje zaokružiti.

Nema samofinansirajućih, niti vanrednih studenata, samo redovni. Zadnje 2 godine primaju po 80 na šumarstvo i 30 na hortikulturu. Što se tiče upisa, prosječan (vrlo dobar) srednjoškolac se može 100% bez problema i štele, naravno, upisati. Pripremna nastava je već prošla, a to je inače bacanje para. :)

Sretno!
I nadam se da sam bila od pomoći sa informacijama ( provjereno tačne). :thumbup:
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#10 Re: Šumarski fakultet

Post by Silent.Hunter »

Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#11 Re: Šumarski fakultet

Post by Silent.Hunter »

Da odgovorim sam sebi :lol:
Ako neko bude trazio, valjda ce mu ovo pomoci :D
Prijemni ispit je iz Biologije i Matematike, skripta za vjezbanje(kosta 10KM) se moze kupiti u studentskoj sluzbi koja radi od 11-13h :D

Ove godine je sistem bodovanja sljedeci: Opći uspjeh, maksimalno 20 bodova
- Predmeti značajni za studij
(materinji jezik, matematika, kemija, biologija), maksimalno 40 bodova
- Lokalna (općinska – gradska) takmičenja (05-2 bodova), maksimalno 2 boda
- Kantonalna takmičenja (1-3 bodova), maksimalno 3 boda
- Takmičenja na nivou entiteta i Bosne i Hercegovine (2-4 bodova), maksimalno 4 boda
- Međunarodna takmičenja (3 - 5 bodova), maksimalno 5 bodova
- Posebno priznanje 5 bodova
Kvalifikacioni ispit obaviti će se iz predmeta Biologija i Matematika 09.07.2013.godine u 10 sati u prostorijama Šumarskog fakulteta u Sarajevu.
Na Fakultet se mogu upisati samo kandidati koji su u svakom pojedinačnom segmentu prijemnog ispita ostvarili najmanje 50% predviđenih bodova i to:
Biologija maksimalno 25 bodova (minimalno 12,5)
Matematika maksimalno 15 bodova (minimalno 7,5)
zocurious
Posts: 32
Joined: 16/12/2011 19:58

#12 Re: Šumarski fakultet

Post by zocurious »

Desnik wrote: Mislim da spada u kategoriju manje teških fakulteta
Ovo je zanimljivo. Šumarski fakultet je u temi "Rang lista fakulteta po težini (vaše mišljenje)" konstantno bio rangiran visoko, među težim fakultetima. Na osnovu čega ljudi formiraju ili Desnikovo ili ovo drugo mišljenje? :?
konzul_sm
Posts: 1
Joined: 17/07/2013 08:37

#13 Pitanje

Post by konzul_sm »

Pozdravljam,
Da li neko zna kako funkcioniše prebacivanje sa jednog smjera na drugi smjer na šumarskom fakultetu.(sa hortikulture na šumarstvo)Da li se moze nakon I semestra, pošto vidim da je I semestar isti na oba odsjeka?
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#14 Re: Šumarski fakultet

Post by Desnik »

zocurious wrote:
Desnik wrote: Mislim da spada u kategoriju manje teških fakulteta
Ovo je zanimljivo. Šumarski fakultet je u temi "Rang lista fakulteta po težini (vaše mišljenje)" konstantno bio rangiran visoko, među težim fakultetima. Na osnovu čega ljudi formiraju ili Desnikovo ili ovo drugo mišljenje? :?
Moj docimer je studirao šumarstvo.
Znam njegove intelektualne kapacitete i koliko je truda uložio tokom studija.
Pod "manje teški" nisam mislio da je lagan,
nego da je manje težak u odnosu na medicinu,stomatologiju,mašinstvo,elektrotehniku...
rundavi
Posts: 49
Joined: 01/06/2013 21:00

#15 Re: Šumarski fakultet

Post by rundavi »

zocurious wrote:
Desnik wrote: Mislim da spada u kategoriju manje teških fakulteta
Ovo je zanimljivo. Šumarski fakultet je u temi "Rang lista fakulteta po težini (vaše mišljenje)" konstantno bio rangiran visoko, među težim fakultetima. Na osnovu čega ljudi formiraju ili Desnikovo ili ovo drugo mišljenje? :?

Kako ćeš izračunati kubikažu drveta/stabla bez poznavanja prirodnih ili tehničkih nauka?
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#16 Re: Šumarski fakultet

Post by nermou »

Ljudi najčešće također misle da je Šumarski fakultet namijenjem samo za šume.. prije je on bio mnogo popularniji,tako da se izrazim,međutim danas više niko i ne brine o šumama ili urbanom zelenilu..neka nama asfalta i sve će biti dobro.
Mene osobito privlači zanimanje Pejzažni arhitekt koji je studira nakon diplomiranja za inžinjera hortikulture..naravno taj odsjek-pejzažni arhitekt je u okviru inžinjerstva hortikulture... mislim da je to jako lijepo zanimanje i voljela bih nešto više znati o njemu. Svi parkovi i urbana zelenila su bili pod projektiranjem od strane pejzažnog arhitekte i to me jako privlači..uostalom kada se to završi jako je lijepo reći da si arhitekta :D
betula pendula
Posts: 4
Joined: 15/06/2013 22:00

#17 Re: Šumarski fakultet

Post by betula pendula »

Ovako, što se tiče težine, ne bih rekla da je težak fax. Nek' se niko ne nađe uvrijeđen, ali nije u rangu političkih nauka ili filozofskog, ali se ne moze izjednačiti sa medicinom, farmacijom, mašinstvom, veterinom. Ja sam bez problema očistila 1. i 2. godinu i to bez sept. rokova. Samo ako se dobro organizuješ, jer ima nekih dodatnih programa i nekih stvari koje se pišu/izrađuju, a koje oduzimaju vrijeme, onda nemaš problema. Naravno, dosta kolega je snalažljivo, prepisuju, nekima prolazi, nekima ne. :lol:

Kad je riječ o matematici i važnosti matematike kroz ostale predmete, mislim da su od matematike na ovom faxu u zadnje vrijeme napravili blago rečeno, zezanciju s obzirom kakvi i koji ljudi polože matematiku, a znanje iz matematike ti nije nešto specijalno presudno za ostale predmete koji imaju veze sa matematikom. Tako da oni koji su slabiji sa matematikom, nemaju razloga da bježe od ovog faxa. :roll:

Za prebacivanje sa hortikulture na šumarstvo, ono super funkcioniše, svake godine bude kolega koji idu uporedo oba smjera. Npr. upises na hortikulturi 1. godinu, imas sve iste predmete kao i sto imaju na šumarstvu, osim jednog predmeta. Naredne godine, ako imas uslov za dalje, za 2. godinu na hortikulturi, ides to dalje, a predas papire, kad bude upis, oni ti samo saberu bodove i daju ti po 50 % bodova iz matematike i biologije, od onih bodova koliko inace bude na prijemnom ispitu. I onda ti ostaje samo da u toku ljetnog semestra polozis tu razliku, nauku o drvetu, i gotova 1. godina na šumarstvu, prepisu ti ostale predmete. Ali imas vecih razlika na drugoj i trecoj godini, na nekim semestrima i po 3 predmeta, tako da je bitna dobra organizacija, i mogu se oba smjera čistiti uporedo. Iako se dešavalo, da budu zakazani testovi u isto vrijeme, pa ne stignes otici na oba predmeta. :shock:
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#18 Re: Šumarski fakultet

Post by nermou »

betula pendula wrote:Ovako, što se tiče težine, ne bih rekla da je težak fax. Nek' se niko ne nađe uvrijeđen, ali nije u rangu političkih nauka ili filozofskog, ali se ne moze izjednačiti sa medicinom, farmacijom, mašinstvom, veterinom. Ja sam bez problema očistila 1. i 2. godinu i to bez sept. rokova. Samo ako se dobro organizuješ, jer ima nekih dodatnih programa i nekih stvari koje se pišu/izrađuju, a koje oduzimaju vrijeme, onda nemaš problema. Naravno, dosta kolega je snalažljivo, prepisuju, nekima prolazi, nekima ne. :lol:

Kad je riječ o matematici i važnosti matematike kroz ostale predmete, mislim da su od matematike na ovom faxu u zadnje vrijeme napravili blago rečeno, zezanciju s obzirom kakvi i koji ljudi polože matematiku, a znanje iz matematike ti nije nešto specijalno presudno za ostale predmete koji imaju veze sa matematikom. Tako da oni koji su slabiji sa matematikom, nemaju razloga da bježe od ovog faxa. :roll:

Za prebacivanje sa hortikulture na šumarstvo, ono super funkcioniše, svake godine bude kolega koji idu uporedo oba smjera. Npr. upises na hortikulturi 1. godinu, imas sve iste predmete kao i sto imaju na šumarstvu, osim jednog predmeta. Naredne godine, ako imas uslov za dalje, za 2. godinu na hortikulturi, ides to dalje, a predas papire, kad bude upis, oni ti samo saberu bodove i daju ti po 50 % bodova iz matematike i biologije, od onih bodova koliko inace bude na prijemnom ispitu. I onda ti ostaje samo da u toku ljetnog semestra polozis tu razliku, nauku o drvetu, i gotova 1. godina na šumarstvu, prepisu ti ostale predmete. Ali imas vecih razlika na drugoj i trecoj godini, na nekim semestrima i po 3 predmeta, tako da je bitna dobra organizacija, i mogu se oba smjera čistiti uporedo. Iako se dešavalo, da budu zakazani testovi u isto vrijeme, pa ne stignes otici na oba predmeta. :shock:

lijepo si sve ovo napisala i hvala na ukazanoj pažnji i informacijama, ali mene zanima odsjek hortikultura :) osim ako nekog drugi gore nije tražio informacije o prebacivanju ili polaganju uporedo oba odsjeka.. Nisam zaista obraćala pažnju na prethodne postove..već sam ih jednom davno pročitala pa :-)
betula pendula
Posts: 4
Joined: 15/06/2013 22:00

#19 Re: Šumarski fakultet

Post by betula pendula »

nermou wrote:
betula pendula wrote:Ovako, što se tiče težine, ne bih rekla da je težak fax. Nek' se niko ne nađe uvrijeđen, ali nije u rangu političkih nauka ili filozofskog, ali se ne moze izjednačiti sa medicinom, farmacijom, mašinstvom, veterinom. Ja sam bez problema očistila 1. i 2. godinu i to bez sept. rokova. Samo ako se dobro organizuješ, jer ima nekih dodatnih programa i nekih stvari koje se pišu/izrađuju, a koje oduzimaju vrijeme, onda nemaš problema. Naravno, dosta kolega je snalažljivo, prepisuju, nekima prolazi, nekima ne. :lol:

Kad je riječ o matematici i važnosti matematike kroz ostale predmete, mislim da su od matematike na ovom faxu u zadnje vrijeme napravili blago rečeno, zezanciju s obzirom kakvi i koji ljudi polože matematiku, a znanje iz matematike ti nije nešto specijalno presudno za ostale predmete koji imaju veze sa matematikom. Tako da oni koji su slabiji sa matematikom, nemaju razloga da bježe od ovog faxa. :roll:

Za prebacivanje sa hortikulture na šumarstvo, ono super funkcioniše, svake godine bude kolega koji idu uporedo oba smjera. Npr. upises na hortikulturi 1. godinu, imas sve iste predmete kao i sto imaju na šumarstvu, osim jednog predmeta. Naredne godine, ako imas uslov za dalje, za 2. godinu na hortikulturi, ides to dalje, a predas papire, kad bude upis, oni ti samo saberu bodove i daju ti po 50 % bodova iz matematike i biologije, od onih bodova koliko inace bude na prijemnom ispitu. I onda ti ostaje samo da u toku ljetnog semestra polozis tu razliku, nauku o drvetu, i gotova 1. godina na šumarstvu, prepisu ti ostale predmete. Ali imas vecih razlika na drugoj i trecoj godini, na nekim semestrima i po 3 predmeta, tako da je bitna dobra organizacija, i mogu se oba smjera čistiti uporedo. Iako se dešavalo, da budu zakazani testovi u isto vrijeme, pa ne stignes otici na oba predmeta. :shock:

lijepo si sve ovo napisala i hvala na ukazanoj pažnji i informacijama, ali mene zanima odsjek hortikultura :) osim ako nekog drugi gore nije tražio informacije o prebacivanju ili polaganju uporedo oba odsjeka.. Nisam zaista obraćala pažnju na prethodne postove..već sam ih jednom davno pročitala pa :-)
Što se tiče hortikulture, mislim da je mrvicu lakše nego na šumarstvu. 60-70 % predmeta je istih, ali oni neke od predmeta slušaju u skraćenom obliku. A ti si se već upisala, planiraš ili ? :)
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#20 Re: Šumarski fakultet

Post by nermou »

Ja planiram ako Bog da, da upišem taj fakultet. Vec sada pazim na prosjek, učim i trudim se, prolazim odličnim, jeste da je na granici,ali ako bih i prijemni uradila nadam se upisu u redovne,mada opet nisam sigurna. Naravno,želim se što više raspitati o svim fakultetima, kako bi na kraju hladne glave donijela ispravnu odluku,a ne 5 do 12 odlučivala i poslije se kajala. :)
betula pendula
Posts: 4
Joined: 15/06/2013 22:00

#21 Re: Šumarski fakultet

Post by betula pendula »

nermou wrote:Ja planiram ako Bog da, da upišem taj fakultet. Vec sada pazim na prosjek, učim i trudim se, prolazim odličnim, jeste da je na granici,ali ako bih i prijemni uradila nadam se upisu u redovne,mada opet nisam sigurna. Naravno,želim se što više raspitati o svim fakultetima, kako bi na kraju hladne glave donijela ispravnu odluku,a ne 5 do 12 odlučivala i poslije se kajala. :)
Vjeruj mi da je vrlo malo odlicnih ucenika koji se upisuju, uglavnom vrlo dobri ucenici, onda, prijemni, biologiju vecina polozi, a matematiku skoro niko, 10-15 % ucenika, ali to nije presudno, najbitniji je zbir konacni, iii mozda nisi upoznata, nema samofinansirajucih ili vanrednih studenata, samo redovni. :D To mozes vidjeti na konkursu, ovogodisnjem, aa za prijemni, imas rang listu, ovogodisnju, na stranici faxa pa se mozes sama uvjeriti, kakvi ucenici se upisuju i ovo za sam prijemni, npr. vidis moreee nula iz matematike na prijemnom. :roll: Jer da gledaju, tj. da je uslov da se oba predmeta poloze, tj. matematika 7,5 a biologija 17,5. onda bi upisivali na prvom roku po 20-ak studenata, a ne po 70-80. :shock:

Naravno, raspitaj se o svim fakultetima, prednost ovog doba jeste da imaš stranice svih fakulteta, gdje mozes vidjeti plan i program. Na nasoj stranici, imas silabuse, gdje mozes do u detalje procitati za svaku godinu, o predmetima i svemu :) Naravno, gledaj da porazgovaras s nekim, barem kad svedes izbor na 2-3 fakulteta, da popricas s nekim od sadasnjih ili bivsih studenata tog faxa, a i ne bi bilo lose vidjeti i stanje na biroima za zaposljavanje, barem u gradu/opcini odakle si :) Puno srece ti zelim, i ako ti bude bilo sta trebalo, tu sam. Pozz :)
VEYZA
Posts: 1
Joined: 01/10/2013 19:09

#22 Re: Šumarski fakultet

Post by VEYZA »

Poštovane sadašnje i buduće kolege,
kao student pete godine šumarstva ili student druge god. drugog ciklusa, mogu reći da sam razočarana negativnim komentarima o upisu na Šumarski fakultet i o tzv. težini studija na istom ...
Naime, na ovaj fakultet trebalo bi da se upisuju : 1 - ljudi koji vole prirodu i divljač;
2 - ljudi koji misle ostvarivati dobrobit za svoj džep ali da istovremeno održivo upravljaju šumskim ekosistemima, dakle SVJESNI BIZNISMENI;
3 - ljudi koji žele dobro svome zdravlju i čiji hobi je priroda, lov, planinarenje, gljive, alpski biciklizam;
4 - ljudi koji žele da se bave naučnim radom, a neće da to bude u zatvorenoj sumornoj prostoriji, već u prirodi, na svježem vazduhu ...
Nije bitan prosjek ocjena niti talenat za matematiku, profesori su dobri i iz svakog predmeta iz prirodnih nauka naučit će vas sve od početka, da NE BISTE ZAOSTAJALI ZA ODLIKAŠIMA ...
NA OVOM FAKULTETU IZOBRAZOVAT ĆETE SE U IN ŽENJERE I INSPEKTORE, KOJI ĆE GRADITI PUTEVE, ŽELJEZNICE, UVODITI MEHANIZACIJU U RAD, ITD. ITD. I SVE JE TO ODLIČNO PLAĆENO. ŠUMARSKIH INŽENJERA NITI MAGISTARA NEMA NA BIROU !
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#23 Re: Šumarski fakultet

Post by vješalica »

znači može se reći da je perspektivan fax :)
chambalaga
Posts: 6
Joined: 17/09/2013 12:28

#24 Re: Šumarski fakultet

Post by chambalaga »

VEYZA wrote:Poštovane sadašnje i buduće kolege,
kao student pete godine šumarstva ili student druge god. drugog ciklusa, mogu reći da sam razočarana negativnim komentarima o upisu na Šumarski fakultet i o tzv. težini studija na istom ...
Naime, na ovaj fakultet trebalo bi da se upisuju : 1 - ljudi koji vole prirodu i divljač;
2 - ljudi koji misle ostvarivati dobrobit za svoj džep ali da istovremeno održivo upravljaju šumskim ekosistemima, dakle SVJESNI BIZNISMENI;
3 - ljudi koji žele dobro svome zdravlju i čiji hobi je priroda, lov, planinarenje, gljive, alpski biciklizam;
4 - ljudi koji žele da se bave naučnim radom, a neće da to bude u zatvorenoj sumornoj prostoriji, već u prirodi, na svježem vazduhu ...
Nije bitan prosjek ocjena niti talenat za matematiku, profesori su dobri i iz svakog predmeta iz prirodnih nauka naučit će vas sve od početka, da NE BISTE ZAOSTAJALI ZA ODLIKAŠIMA ...
NA OVOM FAKULTETU IZOBRAZOVAT ĆETE SE U IN ŽENJERE I INSPEKTORE, KOJI ĆE GRADITI PUTEVE, ŽELJEZNICE, UVODITI MEHANIZACIJU U RAD, ITD. ITD. I SVE JE TO ODLIČNO PLAĆENO. ŠUMARSKIH INŽENJERA NITI MAGISTARA NEMA NA BIROU !

Interesantna opservacija struke i stručnjaka šumarstva kolegice. Apsolutno si u pravu vezano za suštinu našega posla (moja malenkost je ing po starom sistemu), mnogo znači ljubav prema prirodi u ovom poslu jer drugačije ne vidim kako bi mogao normalno funkcionisati kao šumarski stručnjak ako ne prođeš sve faze rada u šumarstvu, od pripreme, preko uzgoja, eksploatacije, iskorištavanja i td. Terenski dio posla je nezaobilazan aspekt našeg zanimanja i meni lično najdraži. Sam po sebi studij Šumarstva po starom sistemu je bio poprilično težak zbog same kombinacije tehničkih i prirodnih disciplina, po Bolonjskom sistemu je studij, čini se dosta lakši. Ali na žalost došlo je vrijeme da i inžinjera šumarstva ima na birou (poznajem par kolega), iz godine u godinu šumarstvo pada na sve niže grane najviše "zahvaljujući" politici.
elminhodzic94
Posts: 1
Joined: 11/10/2013 20:54

#25 Re: Šumarski fakultet

Post by elminhodzic94 »

Pozdrav

ove godine upisao sam šumarski fakultet, smjer šumarstvo i za predmete iz prvog semestra nemam nikakve predstave odakle se šta treba spremati. Da li bi mi neko mogli reći generalno je li težak fakultet, šta koji profesor traži i odakle je najbolje spremati ispite (da li iz knjige, ili iz skripte i koje ste skripte koristili).

Unaprijed zahvalan!
Post Reply