Sujevjerje

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Da li ste sujevjerni?

Da
12
16%
Ponekad
17
23%
Ne
45
61%
 
Total votes: 74

User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#26 Re: Sujevjerje

Post by tranquil »

Niti spavati na mrvama, ograisaćeš :lol:

Nisam sujevjeran, ali ovoga se držim iz praktično higijenskih razloga.
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#27 Re: Sujevjerje

Post by Aduu »

Ne otvaraj kisobran u zatvorenoj prostoriji...hahahahha

Zamislite moderna sujevjerja...
Ne download-aj nista srijedom :lol:
Ne okreci DvD ili CD naopako :lol:
Ako nekome uleti trojan, pomakni se s mjesta :D
Nikad ne ubacuj stick desnom rukom :-)

i jos svakakvih gluposti :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#28 Re: Sujevjerje

Post by sheilak »

:lol:

nemoj se konektovati u aksam!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#29 Re: Sujevjerje

Post by tranquil »

Kada odeš sa homepage-a nemoj klikati na "back" :lol:
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#30 Re: Sujevjerje

Post by Aduu »

Slomis li cd, 2 godine nesrece, a dvd 9 :lol:

I sad zamisli, neke "tamo" generacije pocnu vjerovati u ovo :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#31 Re: Sujevjerje

Post by tranquil »

Aduu wrote:Slomis li cd, 2 godine nesrece, a dvd 9 :lol:

I sad zamisli, neke "tamo" generacije pocnu vjerovati u ovo :lol:
Misliš da neće ? Ustvari, spreman sam da se kladim da već ima dosta ljudi koji pojedinačno vjeruju u slične stvari, npr. da trebaju kliknuti nešto određenim redoslijedom da bi stvari radile kako treba i slično. Samo treba neki običaj da pređe u širu upotrebu, među veći broj ljudi, i eto opšteprihvaćenog sujevjerja.

Bugovit software često stvara čudne rituale :lol:

Čitao sam negdje a fakat ne mogu da se sjetim hebiga, ali negdje su naučnici slučajno, kao nusprodukt bihejviorističkog testa učinili golubove sujevjernim.

Naime, bio je test hranjenja - golubovi u kavezu su trenirani da kada "kljucnu" o neki prekidač, da dobijaju hranu. Tako su hranjeni i to im je prešlo u naviku.

Ispitivači su testirali ponašanje golubova kada promijene šablon - izbacivanje hrane golubovima je odjednom postalo nasumično i nije bilo vezano za taj prekidač, koliko god golubovi kljucali. To je rezultiralo čudnim ponašanjem.

Kada se sticajem okolnosti hrana pojavila par puta dok je jedan golub imao "okrenutu glavu preko ramena" (ma znate ono kad golubovi okrenu glave), vjerovatno je baksuz povezao ta dva slučajna događaja (vlastito okretanje glave i pojavljivanje hrane) i jadan je počeo da se tako stalno okreće nadajući se da će se pojaviti hrana.

Tako otprilike nastaju i ljudska sujevjerja - mislimo da naše sitna akcije imaju neke veze sa postupcima drugih i sa dešavanjima u prirodi i društvu oko nas, iako stvarno ne postoji nikakva veza.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#32

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 21:03, edited 2 times in total.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#33 Re: Sujevjerje

Post by Shoshana »

jOFLA wrote: Samo se treba sjetiti onih lančanih emailova... Tetka moja ima svoj email račun; internet je uopšte ne zanima ali ima email adresu samo da se dopisuje sa kolegicama. A kolegice su sklone prosljeđivanju emailova svake vrste, zanimljivi pejsaži, lijepi zalasci sunca, itd... između ostalog i onog tipa "ako ovo pismo odmah ne proslijedite na šesnaest adresa čeka vas 16 godina nesreće, i tužnom dječaku u u nekoj dalekoj zemlji osušiće će se ruka. Ona ih odmah ih sve proslijedi dalje, odmah.
Ne vrijedi objašnjavati da je to bezveze, da niko nije tražio da mu se pošalje takav email, ona odmah sve šalje dalje, za svaki slučaj. Što je sigurno sigurno je.
:D Ja zbog ovh lancanih vise ne pricam sa par ljudi.... Poslalo mi....kaze "XY iz Ugande nije proslijedio ovaj mail, i za dva dana mu je poginuo sin"... Tu ti ja lijepo spomenem mamu osobi koja nije u stanju ukljuciti mozak dovoljno dugo da shvati da mi je u stvari rekla "ako ovo ne proslijedis umrijece ti sin", te adresu ubacim na 'ignore'. I sto je najljepse, oni u stvari misle da nesto vode racuna o tebi. Brinu se za tvoje zdravlje :x
User avatar
NijeNego
Posts: 200
Joined: 09/04/2008 18:31

#34 Re: Sujevjerje

Post by NijeNego »

Kazu ne valja tashnu drzati na podu - nece biti para. I ne drzim je na podu - al' i dalje nema para :roll:

Ateista sam, a uvijek kad nesto zharko zelim, il' upadnem u kakav belaj, kazem "Ako Bog da" il' "Boze pomozi" :oops:

Kucam u drvo odozdo - k'o biva za napredak :D

Eh onda, cula sam, poljubi kruh kad ga bacas - ako bacas 'nako, bices sirotinja i gladan :shock:

Ne ubijaj pauka - donosi radost. Ja ih vala ne volim vidjeti na slici a ne u kuci :roll:
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#35 Re: Sujevjerje

Post by _veleposlanik »

jeste li gledali mozda film "23" od Jim Carrey-a? moze pomoci skepticima :D 8-)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#36 Re: Sujevjerje

Post by sheilak »

tranquil wrote:Kada odeš sa homepage-a nemoj klikati na "back" :lol:
Lijevom rukom! :-D

Neko je spomenuo i sujevjernog goluba! hahhahahhaha To me nasmijalo, ali dobro opisuje nacin razmisljanja i ustaljene navike.

Mislim da mi sami odredjujemo sta nam donosi srecu ili nesrecu. Ako mi ocekujemo da nam neki predmet, dio odjece ili radnja donosi srecu, tako ce i biti. I obratno, ako necemu pripisemo " nesretna " svojstva, sebe cemo tako programirati, da se to zaista i desi. Svaki oblik sujevjerja smatram opsesivno - kompulzivnim poremecajem, sto ne znaci da ih i sama nemam. :-D Razum mi govori jedno, a podsvijest, instinkt, strah, sta li vec, nesto sasvim drugo.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#37 Re: Sujevjerje

Post by Secer_033 »

Jeste li ikad primjetili kako se Rafael Nadal priprema prije meca? Popije par gutljaja vode i mora okrenuti flasu tako da naljepnica gleda u kameru. Zatim ustane i otrci par metara razdvajajuci noge svaki metar. Protivnik (pogotovo Federer) se vec prije meca iznervira.

A da ne pricam o vadjenju sorca iz guze (da izvinete) :D :D :D :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#38 Re: Sujevjerje

Post by vratnik »

Sujevjerje = religija (nek' se ne nadju uvrijedjeni vjernici, ne govori se o njihovoj vjeri)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#39 Re: Sujevjerje

Post by Shoshana »

Samo da se razumijemo, repetitivno ponasanje, samo po sebi ne znaci sujevjerje.
Sujevjerje je kada mislis da bi odstupanje od repetitivnog ponasanja donijelo nesrecu.
User avatar
Lauryn Hill
Posts: 362
Joined: 15/08/2008 21:53
Location: In My Colonized Mind, Another Reality.

#40 Re: Sujevjerje

Post by Lauryn Hill »

Nisam sujevjerna ali,.. kada mi crna macka predje preko puta, svakako pljujem i vise od 3 puta! :lol: Jer kada sam bila mala, sestra mi je pricala koje-kakve strasne price o mackama da bi me tako natjerala da spavam! :lol:
I danas me je uzasno strah macaka,.. posebno po noci! :oops: :oops: :lol: :lol:
jakov84
Posts: 1
Joined: 09/09/2011 14:21

#41 Re: Sujevjerje

Post by jakov84 »

Evo da vam predstavim jedan zanimljiv blog na zadatu temu.
Tu mozete naci sujevjerje iz regiona pa i siri.
Posto svakodnevno prosirujemo blog svi zainteresovani koji zele da pomognu izradu bloga mogu se javiti putem komentara i ostaviti svoj e-mail.


http://sujevjerje.blogspot.com/
User avatar
Saray_li
Posts: 141
Joined: 20/08/2010 12:56

#42 Re: Sujevjerje

Post by Saray_li »

Sujevjerna sam - cim vidim sefa znam da cu se u roku 30 minuta dobro ispovraćati.
:lol:
User avatar
Saray_li
Posts: 141
Joined: 20/08/2010 12:56

#43 Re: Sujevjerje

Post by Saray_li »

tranquil wrote:Niti spavati na mrvama, ograisaćeš :lol:

Nisam sujevjeran, ali ovoga se držim iz praktično higijenskih razloga.
hahaha..istina. Moja baka je govorila da mrve plaču i kao djetetu mi je to u glavu.
Znam da svakako ne cvile, ali mi nekako bzv
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#44 Re: Sujevjerje

Post by Gray »

Secer_033 wrote:Kucam u drvo, micem se sa mjesta kad neko prica o npr. bolestima, ne prolazim ispod ljestvi, ne sijem na sebi, kad mi prodje crna macka ispred mene pljunem 3 puta, ne stavljam ruke ispod glave kad lezim itd itd. Pola ovih stvari radim zato sto mi cesto kazu "Ne valja, zato to i to uradi" ali pravo da vam kazen i dan danas ne znam zasto plujem 3 puta i zasto ne valja stavljati ruke ispod glave.

Neki ljudi kazu da nevalja drzati ruke izmedju noga, stavljati cipele na sto, stavljati tasnu na pod. ZASTO????????????????

Praznovjerja su meni stvarno smješna, iako često imaju logičko opravdanje, ali je njihov prelazak u praznovjerje stvarno komičan.


1. Ne treba prolaziti ispod ljestvi - naravno, obično je usko, oborit ćeš jadnog čovjeka na njima ili će pasti na tebe
2. Ne treba šiti na sebi - pa naravno, veća je šansa da se ubodeš, ružan je položaj
3. Ne stavljati ruke ispod glave - zaspat ćeš, utrnut će pa kada ih podigneš će te opaliti po faci :D
4. Ne treba držati ruke između nogu - naravno, nekulturno je
5. Ne valja stavljati cipele na sto - naravno kada su prljave
6. Ne treba držati torbu na podu - naravno, pa valjda ima neko drugo mjesto, neko će se sapleti preko nje.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#45 Re: Sujevjerje

Post by Gray »

Secer_033 wrote:Jeste li ikad primjetili kako se Rafael Nadal priprema prije meca? Popije par gutljaja vode i mora okrenuti flasu tako da naljepnica gleda u kameru. Zatim ustane i otrci par metara razdvajajuci noge svaki metar. Protivnik (pogotovo Federer) se vec prije meca iznervira.

A da ne pricam o vadjenju sorca iz guze (da izvinete) :D :D :D :D


1. Sponzorski ugovor
2. Razgibavanje :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#46 Re: Sujevjerje

Post by fatamorgana »

Pored ostalog, sujevjerje je za mene i manipulacija urođenim, atavističkim strahom u nama.
Bilo kakvo podržavanje sujevjerja za mene je jednako nazadnjaštvu, primitivizmu, neka vrsta idolopoklonstva
nižoj ljudskoj prirodi.
Držati ljudsko biće u strahu je držati ga na uzici.
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#47 Re: Sujevjerje

Post by VeriBizi »

fatamorgana wrote:Pored ostalog, sujevjerje je za mene i manipulacija urođenim, atavističkim strahom u nama.
Bilo kakvo podržavanje sujevjerja za mene je jednako nazadnjaštvu, primitivizmu, neka vrsta idolopoklonstva
nižoj ljudskoj prirodi.
Držati ljudsko biće u strahu je držati ga na uzici.
Strah me ne motiviše nimalo ... al' zato, sine, kad zasvrbi desni dlan, odmah se bingo uplaćuje. :D :D :D
virtualna
Posts: 17
Joined: 13/06/2011 16:48

#48 Re: Sujevjerje

Post by virtualna »

Secer_033 wrote:cula sam da se ne smije siti i rezati nokti petkom
slobodno ih rezi u bilo koja doba dana ili noci samo nemoj da ti se prospu po kuci, namah ih u vatru bacaj. :)
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#49 Re: Sujevjerje

Post by XXS »

Kakva je razlika izmedju sujevjernika i vjernika?
kenan225
Posts: 29
Joined: 29/01/2011 00:18

#50 Re: Sujevjerje

Post by kenan225 »

Ja sam cuo za sisanje utorkom,kao nije preporucljivo jer u utorak naidje neki zli cas pa ako budes u nekom poslu nije dobro nikako,isto tako i djeca koja se rode utorkom ili su pravi baksuzi ili bas nafakali :-)
Post Reply