Sujevjerje

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Da li ste sujevjerni?

Da
12
16%
Ponekad
17
23%
Ne
45
61%
 
Total votes: 74

User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#1 Sujevjerje

Post by fantom slobode »

Evo nadjoh ovaj tekst o sujevjerju, pa da vidimo sta nasi dragi forumasi i naravno forumasice misle o tome ili mogu da postave koji interesantan clanak na ovu temu.Licno nisam sujevjeran, nimalo se ne nalazim u tome, ali primjecujem dosta ljudi koji se tako ponasaju.

Strah od broja 13 povezuje sa davnim vikinškim mitom o dvanaestoro bogova koji su priredili večeru u Valhali (ekvivalent hrišćanskom raju u nordijskoj mitologiji), na koju je nepozvan upao 13-ti gost, zlii Loki. Loki je nekako uspio navesti slijepog boga tame, Hodera, da pogodi Baldera, boga veselja i zadovoljstva, strelicom od bijele imele. Balder je umro i cjela zemlja zavijena je u crno; bio je to loš, nesrećan dan. Od tog trenutka, broj 13 smatra se kobnim i zlosutnim.
Također, prema vjerovanjima iz vremena starog Rima, vještice su se uvijek sastajale u skupinama od 12. Trinaesti učesnik okupljanja redovno je bio sam Lucifer. I u Bibliji postoji referenca na nesretni broj 13: Juda, apostol koji je izdao Isusa, bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri.

Strah od broja 13 snažan je i u savremenom svijetu. Prema istraživanjima, više od 80 posto nebodera u svijetu uopšte nema 13-ti sprat. Mnogi aerodromi nemaju 13-tu sletnu stazu. U bolnicama i hotelima često ne postoji soba broj 13. U talijanskoj Firenci, kuće koje se nalaze između kućnih brojeva 12 i 14 označene su brojem 12 i pol. Mnogi triskaidekafobi, upiru prstom i u neuspjelu misiju na Mjesec, "Apollo 13".

Takođe numerolozi smatraju broj 12 savršenim, potpunim brojem,( 12 je mjeseci u godini, 12 znakova zodijaka, 12 bogova na Olimpu, 12 plemena Izraela, 12 apostola… )dok slijedeća trinaeska razara tu harmoniju, i donosi nesreću.



A sada o petku; petak je dan kada je Isus razapet, najtužniji dan u hrišćanstvu. Neki tumači Biblije tvrde da je upravo u petak Eva navela Adama da ubere jabuku sa drveta saznanja i dovela do prve deportacije. U germanskim i romanskim jezicima etimološki gledano, dana šnji nazivi za petak su povezani sa poštivanjem boginja Freje(Germani) i Venere (Romani) što je kao simbol ženskog principa, u srednjem vijeku bilo povod da se, kao u ostalom i 13 kao simbol tog istog principa, etiketira kao „đavolje oruđe“.

Možda povod možemo pronaći u starom Rimu, kada je petak bio dan za egzekucije, poznat kao „Dan za vješanje“.

Petak 13. je definitivno bio baksuzan za Templare. Nakon što su osnovani 1119. g., sa namjenom da štite hodočasnike na put za Svetu zemlju, kopajući u ruševinama Solomonovog hrama, očigledno je da su pronašli nešto što im je omogućilo da postanu najpovlaštenija i najuticajnija grupa u 13. vijeku, prvi ,premordalni,transnacionalni kapitalisti.

Ipak svakoj idili dođe kraj, jer njihovo konstantno gaženje žuljeva pontifexa maximusa i tadašnjih mperatora, navelo je francuskog kralja Fransoa IV (uz blagoslov pape Klementa V), da ih optuži za blasfemiju, i na petak 13.10.1307., sve sa Velikim meštrom Žak de Molejom, javno spali na lomači. Ovaj autodafe je bio dovoljan da fama o ovom nesrećnom danu dostigne neslućene razmjere.

Istraživači svetog pisma navode da je upravo ovog dana počinjeno i prvo bratoubistvo, Kain ubi Avelja.

Nesreća do nesreće.

Kada već razotkrivamo korijene sujevjerja, dotaknimo se malo i crnih cica maca(zar nije upravo čuveni Silvester simbol baksuzne crne mačke?), ljestvi i bubamara.

Crna mačka svoju zlu kob duguje Egipćanima, koji su je obožavali kao boginju Bast ili Bastet. Rano hrišćanstvo je praveći distancu od prethodnih religija, te mačke proglasilo hotelima za demone, a njihove vlasnice su sa svojim ljubimcima spaljene kao vještice.

Ljestve, sa podlogom i uporištem(zidom ili čim već) čine trougao, odnosno simbol svetog Trojstva, zbog toga svaki prolazak ispod njih narušava božansku geometriju i donosi nesreću.

Neko je nekada, naravno danas se ne zna ni kada ni ko, u bubamarama prepoznao simbol djevice Marije, te je naravno i njihovo ubijanje ultimativno svetogrđe.
(ovdje bi i o nazivu tog insekta, u nekim jezicima se veze i sa Isusom, a kod nas sa djevicom Marijom)
Zašto kucamo u drvo, zato što je po animističkom vjerovanju drvo dom zlih duhova, te kucanjem onemogućavamo da čuju o čemu ljudi govore.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by _BosanaC »

Ja se uhvatio jednom kako sam povjerovao u ono 100% BiH :oops:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3

Post by mIRCerka »

Ja nisam sujevjerna...kad mi crna macka predje put, obicno podjem za njom ako skontam da je zensko i trazim macice...

broj 13 mi je samo dvocifreni broj...

NE micem se s mjesta kad neko nesto sluti...

Ne volim pun mjesec jer se zivotinje popale pa mi je tesko sa zivinom u kuci izdurat...

:D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by _BosanaC »

mIRCerka wrote:Ja nisam sujevjerna...kad mi crna macka predje put, obicno podjem za njom ako skontam da je zensko i trazim macice...

broj 13 mi je samo dvocifreni broj...

NE micem se s mjesta kad neko nesto sluti...

Ne volim pun mjesec jer se zivotinje popale pa mi je tesko sa zivinom u kuci izdurat...

:D
Pih, da jos dusmani znaju da sam rodjen trinaestog :D I to na petak :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#5

Post by cHupjahalic@ »

ma kakvo sujevjerje, ali moram priznati da pazim da ne putujem avionom nikada petkom 13.-og (citaj: bojim se i onako voznjom avionom, a tek 13.-i :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) ). :D

o ostalim stvarima nikad i ne razmisljam.

p.s. 13.-og se mogu voziti bilo cim, ali avion - radije ne. :oops: :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#6

Post by dacina_curica »

_BosanaC wrote:Pih, da jos dusmani znaju da sam rodjen trinaestog :D I to na petak :D
zar nismo davno ustanovili da si ti direktan potomak sejtana :oops: :P :kiss:

e sad na temu: ne mogu reci da nisam 100% sujevjerna jer stalno kucam u drvo (ili sebi u glavu :shock: ) ali to mi je vise iz navike nego iz sujevjerja....a crne mace, merdevine, petak 13......tim se ne opterecujem :D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#7

Post by fantom slobode »

Niko se jos ne prijavi da se ne sisa utorkom, pa zar toga ovdje nema!!!!
Nista podaci o odredjenim zabranama nedeljom i drugim danima u sedmici...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#8

Post by patrius »

Ja sam superstitious.Virujen u phantome :D Iz opere :oops:
dino_va..djevojcica
Posts: 271
Joined: 11/05/2006 04:34
Location: nc

#9

Post by dino_va..djevojcica »

i ja rodjena petak 13-ti.. cini mi se da mi ne pravi probleme.. al' zato ja drugima :-) :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#10

Post by seln »

Sujevjeran? Da kucnem u drvo - nisam.
Pu, daleko bilo....
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#11

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:01, edited 2 times in total.
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#12 Re: Sujevjerje

Post by drekalica28 »

1. pape i cipele ne smiju biti izvrnute...ono biti na pogrešnoj strani/naopako..ili kako već god
2. kruh isto tako
3. kada se ide na put, na taj dan u toj kući se ne smije mesti, usisavati i prati veš (ko fole zamešće im se trag i neće se više nikad vratiti...gluho bilo :wink:
4. kada se prospe so....uzeti malo soli u desnu ruku i baciti preko lijevog ramena.
5. kada se onako iz čista mira naježiš....neko ti je preko groba prešao, pa se zato okrenu unatraške i pljuni 3 puta.
6. u kući se ne zviždi, time prizivaš šejtana
7. ako prišivaš ili krpiš nešto dok je to nešto na tebi....ne valja pričati.....zašit ćeš sebi moć govora


.....mislila sam da znam još ovih "gluposti", ali se sad ne mogu sjetiti :D
Last edited by drekalica28 on 21/08/2008 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#13 Re: Sujevjerje

Post by sheilak »

Ja imam obicaj da uvijek kucnem o drvo. Drugo - gluposti, ali ako covjek sebe ubijedi da mu nesto donosi nesrecu - tako ce i biti. Moc sugestije je velika.

Hajmo mi sebe ubijediti da nam sve donosi srecu. :)
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#14 Re: Sujevjerje

Post by metal_rules_cura »

Nisam od toga.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#15 Re: Sujevjerje

Post by Secer_033 »

Kucam u drvo, micem se sa mjesta kad neko prica o npr. bolestima, ne prolazim ispod ljestvi, ne sijem na sebi, kad mi prodje crna macka ispred mene pljunem 3 puta, ne stavljam ruke ispod glave kad lezim itd itd. Pola ovih stvari radim zato sto mi cesto kazu "Ne valja, zato to i to uradi" ali pravo da vam kazen i dan danas ne znam zasto plujem 3 puta i zasto ne valja stavljati ruke ispod glave.

Neki ljudi kazu da nevalja drzati ruke izmedju noga, stavljati cipele na sto, stavljati tasnu na pod. ZASTO????????????????
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#16 Re: Sujevjerje

Post by milivoje »

drekalica28 wrote:1. pape i cipele ne smiju biti izvrnute...ono biti na pogrešnoj strani/naopako..ili kako već god
2. kruh isto tako
3. kada se ide na put, na taj dan u toj kući se ne smije mesti, usisavati i prati veš (ko fole zamešće im se trag i neće se više nikad vratiti...gluho bilo :wink:
4. kada se prospe so....uzeti malo soli u desnu ruku i baciti preko lijevog ramena.
5. kada se onako iz čista mira naježiš....neko ti je preko groba prešao, pa se zato okrenu unatraške i pljuni 3 puta.
6. u kući se ne zviždi, time prizivaš šejtana
7. ako prišivaš ili krpiš nešto dok je to nešto na tebi....ne valja pričati.....zašit ćeš sebi moć govora


.....mislila sam da znam još ovih "gluposti", ali se sad ne mogu sjetiti :D
:thumbup:
:lol: :lol: :lol:
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#17 Re: Sujevjerje

Post by fixer »

meni ej bas danas ispalo ogledalo i polomilo se. prvi put nakon 12 godina :-)
mama mi kaze da se necu u iducih 7 godina ozeniti, a nakon toga ja kontam da tresnem jos jedno. odgovaralo bi mi da se ozenim za jedno 14 godina :-D
beka_mo
Posts: 241
Joined: 19/07/2008 00:18

#18 Re: Sujevjerje

Post by beka_mo »

fixer wrote:meni ej bas danas ispalo ogledalo i polomilo se. prvi put nakon 12 godina :-)
mama mi kaze da se necu u iducih 7 godina ozeniti, a nakon toga ja kontam da tresnem jos jedno. odgovaralo bi mi da se ozenim za jedno 14 godina :-D
Ma u tih 14 god ces ti razbit jos koje ogledalo,pa se ne sekiraj za zenidbu! :roll: :)
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#19 Re: Sujevjerje

Post by fixer »

beka_mo wrote:
fixer wrote:meni ej bas danas ispalo ogledalo i polomilo se. prvi put nakon 12 godina :-)
mama mi kaze da se necu u iducih 7 godina ozeniti, a nakon toga ja kontam da tresnem jos jedno. odgovaralo bi mi da se ozenim za jedno 14 godina :-D
Ma u tih 14 god ces ti razbit jos koje ogledalo,pa se ne sekiraj za zenidbu! :roll: :)
velis da to nista ne znaci. sad mi je mnogo lakse :)
User avatar
SoFff
Posts: 156
Joined: 13/06/2008 19:57
Location: Sarajevo

#20 Re: Sujevjerje

Post by SoFff »

Hmmm,nisam uopce sujevjerna, cak stovise, i najvise me nervira to kad cujem od nekog, npr. crna macka, pljuni 3x... :D
Ili kad podjem na ispit,a stara kaze cekaj da polijem iza tebe vode... E tad bas padnem na ispitu. :lol:
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#21 Re: Sujevjerje

Post by WizzardFromBOZ »

fantom slobode wrote:Evo nadjoh ovaj tekst o sujevjerju, pa da vidimo sta nasi dragi forumasi i naravno forumasice misle o tome ili mogu da postave koji interesantan clanak na ovu temu.Licno nisam sujevjeran, nimalo se ne nalazim u tome, ali primjecujem dosta ljudi koji se tako ponasaju....


vjerujem da sujevjerje kao tema ima mnogo vise mjesta na religiji nego filozofija forumu. inace, nisam sujevjeran. a vjerujem.

i vjerujem kako je postotak (od trenutnih 59%) onih koji zaista nisu sujevjerni mnogo-mnogo manji. po mom osobnom zapazanju, medju onima koji se inace izjasnjavaju kao ateisti ima jako mnogo onih koji su sujevjerni.....
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#22 Re: Sujevjerje

Post by tranquil »

WizzardFromBOZ wrote:vjerujem da sujevjerje kao tema ima mnogo vise mjesta na religiji nego filozofija forumu. inace, nisam sujevjeran. a vjerujem.

i vjerujem kako je postotak (od trenutnih 59%) onih koji zaista nisu sujevjerni mnogo-mnogo manji. po mom osobnom zapazanju, medju onima koji se inace izjasnjavaju kao ateisti ima jako mnogo onih koji su sujevjerni.....
Recimo da sam ja primjetio obrnuto, tj. da većina ateista nije podložno sujevjerju. Mada nije pravilo, uvijek se nađe crna ovca :D Imam jarana koji je toliki ateista da pored njega Dawkins djeluje kao softa, ali - čovjek pati od crne mačke - i ništa drugo, samo crna mačka. Kaže "ne bojim se Boga, ali crne mačke - uvijek". :lol:

Ja sam operisan od svega toga, vjernik nisam, crnoj mački i prosutoj vodi za sreću se smijem u brk, a na horoskope sam alergičan :D Činjenica da živim na 13-om spratu dovoljno govori šta mislim o tome :D Mada mi je bila smiješno kada sam se preselio, pa vidio reakcije nekih ljudi koje znam a koji pate od tih stvari, duboki uzdah nevjerice i straha kada sam im rekao na kojem sam spratu :lol:

Oje, da ne zaboravim, nemojmo miješati sujevjerje sa OCD-om koji je ipak psihički problem kojem su podložni svi ljudi, bez obzira na to da li su vjernici ili nisu.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#23 Re: Sujevjerje

Post by Epitop »

Ja nisam sujevjeran, ali mi je jednom crna mačka prešla ispred auta i 100 kilometara dalje sam imao sudar, a kada je prelazila ispred auta ja sam se tada smijao i govorio poginut cemo. :lol:
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#24 Re: Sujevjerje

Post by Secer_033 »

Epitop wrote:Ja nisam sujevjeran, ali mi je jednom crna mačka prešla ispred auta i 100 kilometara dalje sam imao sudar, a kada je prelazila ispred auta ja sam se tada smijao i govorio poginut cemo. :lol:
Nije onda crna macka kriva :D :D :D A jos da si pljuno 3 puta...
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#25 Re: Sujevjerje

Post by Secer_033 »

cula sam da se ne smije siti i rezati nokti petkom
Post Reply