Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#3076 Re: Sufizam

Post by HardcoreMX »

.[/
Last edited by HardcoreMX on 11/07/2017 00:12, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3077 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Image
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3078 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

“PRAVOVJERNI” I “KRIVOVJERNI” TARIKATI

O načinu interpretacije tesavvufa od strane klasične uleme te o njegovoj institucionalnoj zastupljenosti na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, najvažnijoj visokoobrazovnoj islamskoj instituciji u Bosni i Hercegovini, govorio je dr. Samir Beglerović. On se pozvao na poznatu predaju koju je hazreti Mevlana izložio na početku II džilda svoje Mesnevije. Carev soko pobjegao je iz svog doma te se smjestio u kuću jedne, kako tekst kaže, “seljanke”. Kada ga je vidjela, odlučila je izgled sokola urediti na način koji joj se činio racionalnim. Tako mu je svezala noge, potkresala krila, odsjekla pandže te mu dala trave da jede. “Seljanki” se sokol dopao, međutim, nije bila spremna, nije imala snagu prihvatiti ga onakvim kakav je bio, shvatiti istinsku svrhu njegovog postojanja. Stoga, u želji da sokola prilagodi sebi, a ne da se sâma otvori za drugačije promišljanje svijeta od onoga na koji je navikla, odlučila ga je vezati samo za sebe, onemogućiti mu budući let i uspinjanje u visine, nasilu ga odvojiti od njegovog istinskog doma, te mu dati opskrbu koja za njega nije prikladna, koja bi ga, i pored koristi koju to ima za druge životinje, na kraju ubila.

“Ovo sam smatrao važnim navesti kao primjer odnosa koji zvanična interpretacija religije islama, bila ona sunijska ili šiijska, od sâmog početka uspostavlja prema fenomenima tesavvufa i tarikata. Umjesto da ih se prihvata onakvima kakvi naprosto jesu, često ih se nastoji interpretirati u reduciranom značenju, koje se, potom, kroz djela različitih autora prezentira kao jedino ispravno i konačno objašnjeno, odnosno definirano”, kazao je Beglerović. On je istaknuo da je primjetna praksa razdvajanja pravovjernih od krivovjernih tarikata, a da je to utemeljeno na pseudoteološkom učenju.

“Premda će ovaj pristup tumačenju tesavvufa prihvatiti i neki predvodnici tekija, većina tarikata razvijat će vlastitu kritiku ovog koncepta te je, izravno ili neizravno, u zavisnosti od objektivnih okolnosti, izražavati u različitim oblicima. No, u svakodnevnom životu, realiziranje podjele među tarikatima na tzv. pravovjerne i krivovjerne postavit će pojedine derviške redove u izuzetno tešku poziciju. S jedne strane, dovoljno je spomenuti konstantno osporavanje autentičnosti bektašijskog tarikata, što je kulminiralo progonom bektašija, svojevrsnom ‘muslimanskom inkvizicijom’ u 19. stoljeću”, podsjetio je Beglerović.

On je potvrdio riječi dekana Hasanovića i pohvalio napor koji se ulaže na Fakultetu islamskih nauka u očuvanju tarikatskog naslijeđa. “Akademska jedinica matična za izučavanje tesavvufa na Univerzitetu Sarajevo jeste Katedra za akaid (dogmatiku) i uporedne religije. No, kao angažirana katedra, odnos prema ovom duhovnom fenomenu ona gradi u njegovoj punini, interesirajući se i za njegovu zaštitu te, u određenom smislu, i za razvoj tarikatske prakse”, objasnio je Beglerović.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#3079 Re: Sufizam

Post by HardcoreMX »

.
Last edited by HardcoreMX on 11/07/2017 00:13, edited 1 time in total.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3080 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3081 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote:S imenima božijim Milostivi Samilosni

počinjem ovu temu jer je milost prema drugima lijepa osobina s kojom se treba zaogrnuti i ona u sebi sadrži puno aspekata od altruizma do poštovanja drugog ljudskog bića kao sugovornika i kao živog bića sa svim svojim mahanama i halovima ,odnosno trenutnim duševnim stanjima u kojima nešto uradi i napiše.

Problem neshvaćenosti sufizma u islamu od strane šire populacije jeste zbog toga što većina ljudi se susreće sa sufizmom uglavnom u njegovom finalnom obliku ili kao nusproizvodu i onda su zaključci ili pogrešni ili konfuzni.
Zato sam zamislio temu da bude prvenstveno informativnog karaktera ali naravno pošto je ovo forum , znači mjesto gdje se diskutuje ,također ćemo i diskutovati ali kako sam dogovorio sa moderatorkom @nasa ,da ne budu diskusije "naduravanja" tipa čiji će komentar biti zadnji njegova je onda kao "zadnja". Znači nećemo toga jer se onda informacija koja možda nekoga zaista zanima, svede na egoistične performanse pristalica i protivnika :)
Ne kažem da ja znam sve o sufizmu ali imam dosta znanja ,a mislim da ovdje isto ima forumaša koji će se uključiti sa svojim znanjem i sa svojim pristupom toj temi ,pa bujrum !

Rekoh da ću početi od početka ,pa onda idemo jasno i direktno reći
da sufizam u islamu počinje u doba božijeg poslanika Muhameda a.s. i to preciznije iz perioda koji je poznatiji kao "promjena kible". Naime , muslimani koji su prešli iz Mekke u Medinu (hidžra) su sagradili prvu džamiju te se okretali u namazu u smjeru Jerusalema. Tokom tog perioda neki muslimani koji su dolazili u Medinu kao u utočište , nisu imali gdje da se smjeste pa ih je Poslanik a.s. smjestio u svoju džamiju . Njegova kuća je također bila spojena uz džamiju pa su oni bili u njegovoj neposrednoj blizini. Zatim dolaze ajeti od dragog Allaha da se promjeni kibla pa su se okrenuli od Jerusalema ka Mekki ,prema Kabi , te je tako zadnja strana džamije postala prednja ,a dio koji je do tad bio prednji je bio malo uzdignut te se nazivao u govoru "soffa" i na njega su se smjestili ovi muhadžiri koji su živjeli u džamiji. Njih su zvali
zbog toga "ashabi sa sofe" (pogledati knjigu istoimenog naziva u prijevodu hfz.Ćemana)

Pošto su u tom periodu mnogi izaslanici dolazili da vide Muhameda a.s. često bi ga zaticali sa tim ljudima kako se druži (a i bili su mu fizički najbliži) pa su mu onda neki ljudi predložili da ih makne odatle i da se ne druži s njima jer ga ti izaslanici vide sa takvim siromšnim i neuglednim društvom. Nakon toga Poslanik a.s. dobiva ajete koji direktno govore o ashabima sa sofe i to su ajeti

I ne tjeraj one koji prizivaju Gospodara svogjutrom i navečer, želeći lice Njegovo. Nije na tebiod računa njihovog ništa i nije od računa tvog nanjima ništa, pa da ih otjeraš i budeš od zalima.

A tako ih iskušavamo jedne drugima, da birekli: "Jesu li oni ti koje je obdario Allah izmeđunas?" Zar nije Allah Najbolji poznavalac zahvalnih? (6 -52-53)

Zatim ajet sure Kehf 28
Budi čvrsto uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i naveče u želji da naklonost Njegovu zasluže, i ne skidaj očiju svojih s njih iz želje za sjajem u životu na ovom svijetu, i ne slušaj onoga čije smo srce nehajnim prema Nama ostavili koji strast svoju slijedi i čiji su postupci daleko od razboritosti

Gdje je Poslaniku a.s. naređeno od dragog Allaha da bude čvrsto uz ashabe sa sofe i da ne popušta neznalicama . Većina komentatora Kur'ana to isto kaže za navedene ajete te se navedeni događaj opisuje u Muslimovoj zbirci vjedostojnih hadisa. Nakon toga broj ashaba sa sofe je rastao i do 400 pa mnogi najpoznatiji ashabi koji su imali smještaj dolazili na sofu ,gdje su bili pod direktnim nadzorom i duhovnom obukom Muhameda a.s.
Tu su bile halke zikra , Kur'ana , duhovnih razgovora, kontemplacija i ostali vidovi duhovog uzdizanja i tu se nalaze sami korijeni sufizma. Tek nakon jednog i više vijekova kad su se počele formirati zasebne islamske discipline o hadisu , pravilnom učenju Kur'ana ,islamskom pravu itd (http://bs.wikipedia.org/wiki/Islamske_nauke)
formirao se i nauk o unutrašnjem duhovnom odgoju vjernika ,koja je nazvana tesavvuf iako se uz njega upotrebljava i dan danas izvorna riječ sufizam.
Eto toliko za sad

.... covjece, nije ovo ovako kako si napisao,

ako vec pises o sufizmu, potrudi se da pises tacne stvari......

kao prvo...... Svaki Poslanik je imao svoje slijedbenike, znaci da je sufija bilo i prije.....

kao drugo.... nikakve sofe nema, nije bilo niti ce je biti, vec samo tesavuf,

kao trece.... ovi Ajeti se ne odnose na ovo sto si predstavio ovako kako si predstavio..... vec na nesto drugo, trece...... :mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3082 Re: Sufizam

Post by Towelie »

here's how you become enlightened.

put a white sock on your left hand and call him Zenmaster. put a black sock on your right hand. and call him George(or Carl or whatever you wanna call him). Send George on a great journey to meet the Zenmaster. when he finally meets the Zenmaster he asks the master... "master how can i reach <<INSERT YOUR NAME HERE>>. how do i become <<INSERT YOUR NAME HERE>>" have Zenmaster respond "my child, you already ARE <<INSERT YOUR NAME HERE>>. when George comes to realize that there is no George and that he's actually a sock puppet being played by <<INSERT YOUR NAME HERE>>. and that he and Zenmaster are actually the same person... you will become enlightened. all you have to do is take george on this journey and help him realize that he's a made up character created by you. :) and that there is no george.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3083 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

... a najvise o sufizmu lupaju ovi na engleskom :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3084 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

PITANJE
Jedan derviš drugome: Kako si ti video
Božju pojavu?
Ja nisam video ništa.
Ali, zarad razgovora ispričaću vam jednu priču.
Božja pojava je ovde preda mnom, vatra s leve strane,
čaroban potok s desne.
Jedni idu prema vatri, u vatru, drugi
prema slatkoj tekućoj vodi.
Niko ne zna koji su blagosloveni a koji nisu.
Svako ko stupi u vatru iznenada se pojavi u potoku.
Glava tone ispod površine vode, ta glava
džaranjem izvučena iz vatre.
Većina ljudi čuva se odlaženja u vatru,
i stoga završava u njoj.
Oni koji vole vodu prijatnosti i postaju njeni poklonici,
obmanuti su ovim preokretom.
Podvala se nastavlja.
Glas vatre istinu govori kad kaže: Ja nisam vatra. Ja sam
vrelo, praizvor. Uđi u mene i ne obaziri se na varnice.
Ako si Božji pristalica, vatra je tvoja voda.
Treba da poželiš da imaš sto hiljada pari krila
noćnog leptira, kako bi sve mogao da ih spržiš,
svake noći po jedan par.
Noćni leptir ugleda svetlost i navali na vatru.
Ti treba da spaziš vatru i pođeš prema svetlosti.
Vatra je ono od Boga što proždire svet.
Voda, ono što ga čuva i obezbeđuje.
Na neki način svaka od njih odaje izgled one druge.
Za oči koje sada imaš, ono što izgleda kao voda spaljuje.
Biti unutar onog što liči na vatru
predstavlja neizmerno olakšanje.
Video si kako mađioničar postiže da kugla od pirinča
deluje kao jelo puno sićušnih, živih crva.
On je pred publikom začas stvorio utisak da pod
vrvi od crva kojih tu nije bilo.
Koliko više zapanjuju Božje opsenarije.
Pokolenje za pokolenjem leže i upokojava se, misleći
da je poraženo, a zapravo su poput žene pod čovekom,
koja ga zaokružuje.
Jedan delić-trun-tren razmišljanja o tome kako Bog
ugodnost pretvara u bol, i obratno, više vredi
od prisustvovanja bilo kakvom verskom obredu.
Taj iverak uvida je srž.
Vatra i voda kao takve:
uzgredne, nastale pomoću ogledala.

Rumi
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3085 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:... a najvise o sufizmu lupaju ovi na engleskom :D
Za tebe je najbolji šejh Lepa Brena, kad ti kaže "Udri Mujo u tepsiju!"
Osim toga, žena već ima dokazanih kerameta

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3086 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote:
mali jomu wrote:... a najvise o sufizmu lupaju ovi na engleskom :D
Za tebe je najbolji šejh Lepa Brena, kad ti kaže "Udri Mujo u tepsiju!"
Osim toga, žena već ima dokazanih kerameta

Pa, svi su izgledi da ti udaras u tepsiju sa svim tim ti kerametima.....
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3087 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote:
mali jomu wrote:... a najvise o sufizmu lupaju ovi na engleskom :D
Za tebe je najbolji šejh Lepa Brena, kad ti kaže "Udri Mujo u tepsiju!"
Osim toga, žena već ima dokazanih kerameta

Pa, svi su izgledi da ti udaras u tepsiju sa svim tim ti kerametima.....
Veliš , Brena je Brena al' dvaput je dvaput
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3088 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Veliš , Brena je Brena al' dvaput je dvaput

Dobro si ga i ti kerametli......

.... covjece nisi dobro napisao, izlupao si svasta,

valjda znas da ne moze svasta......

trebao bi to znat kad se vec usudjivas pisat o sufizmu...... :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3089 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Veliš , Brena je Brena al' dvaput je dvaput

Dobro si ga i ti kerametli......

.... covjece nisi dobro napisao, izlupao si svasta,

valjda znas da ne moze svasta......

trebao bi to znat kad se vec usudjivas pisat o sufizmu...... :mrgreen:
Trebao bi se ti bolje zakamuflirati @edindin. Koliko se sjećam zadnji nastup si imao neko psovanje majke .
Ako te Čmoljo uoči nahebo si
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3090 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Trebao bi se ti bolje zakamuflirati @edindin. Koliko se sjećam zadnji nastup si imao neko psovanje majke .
Ako te Čmoljo uoči nahebo si


..........


lupas :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3091 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Priznaj da bi volio kroz šejh Fahretu doći u tewhid ;-)
ovo bi bio vird :
Kazi, mala, u sta treba
udaracu sve do neba


a kad dođeš na određeni stepen :

Zivot bolan kao nekad
nije vise nije


Cjela ta priča se zove Hajde da se volimo

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3092 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

:lol: :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3093 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Ili ako si previše u ašku , opijen , onda preporučujem
šejh Džej Ramadanovski
Kad pogledam iza sebe
sve je crno osim tebe
jedina si svetla tacka ti

Bio sam na krivom putu
sto grehova u minutu
onda kad ti nisi bila tu


Trezan shvatih iz prve
da sve su sem tebe
bile kurve kojih sam se stideo

A ni ja nisam svetac
vec obican slepac
sto kraj oba oka nije video
da si ti, samo si ti, sunce ljubavi

Ni sam ne znam sta sam hteo
mozda nisam bio zreo
da se nekom nesebicno dam

Imale su moje telo
i od pica mokro celo
a na kraju ipak ostah sam

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3094 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Dobro ti to ide......... :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3095 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:Dobro ti to ide......... :thumbup:
Malo Brena malo Džej i eto ti dervišluka ;-)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3096 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Malo Brena malo Džej i eto ti dervišluka ;-)

Samo piči....... :lol:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#3097 Re: Sufizam

Post by riverflow »

I reče Rumi:
Da je isteklo vrijeme za molitvu, ovaj bi svijet postao za tebe mračno mjesto, a suze razočaranja i bola tekle bi ti iz očiju poplavno; jer svatko uživa u nekomu činu poklonstva, i preteška bi mu bila takva uskrata, makari na kratak čas. To razočaranje i bol vrijedni su stotinu molitvi:
ta što je obredna molitva u usporedbi sa žarom ponizne čežnje?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3098 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Ako hocete da budemo zajedno ne pratite mene, vec pratite onog koga i ja pratim - rece Rumi i ode.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#3099 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

Nurudin wrote:Ili ako si previše u ašku , opijen , onda preporučujem
šejh Džej Ramadanovski


:thumbup:


Imaš i ovu njegovu:

Ni na istok, ni na zapad
na sever, ni jug
nigde, nigde bez tebe se
vrtim jos u krug



Image
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3100 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Pa jes' , vrte se u krug hoće sebe da stignu :D
U vrtlogu u sredini, je tačka koja se ne pomjera , a sve se vrti oko nje
Locked