Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3026 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Hu iz ju
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3027 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Towelie wrote:What is the right path? You will be surprised to know –right path means no path. All paths are wrong, because a path is needed if there is a distance between you and your goal. The path is relevant only when there is distance. But there is no distance between you and God, so there is no need of any path. No path is the right path.

It will look paradoxical, but nothing can be done about it –existence is paradoxical. All paths are wrong paths, because a path will take you farther away. You are not to go anywhere, hence no path is required.
Woooow! Duboko.
Smisao nema smisla, egzistencija ne egzistira. :oops:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3028 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Ma to gore je istina i još jedan plagijat (vjerovatno Oshov) iz sufijske tradicije.
Ali to je zadnji stepen spoznaje i besmisleno ga je forsirati prije redoslijeda uvida koji idu ili po svom redu
ili nikako.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3029 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Nurudin wrote:Ma to gore je istina i još jedan plagijat (vjerovatno Oshov) iz sufijske tradicije.
Ali to je zadnji stepen spoznaje i besmisleno ga je forsirati prije redoslijeda uvida koji idu ili po svom redu
ili nikako.
I sufijske price su plagijati istocnjackih tradicija, pa nista. Naravno, to uopste nije bitno ako je poruka istinita. :wink:

A ako verujes da je istina jedna a putevi brojni onda i ne moze biti plagijat jer ce svako ko spozna istinu doci do istog zakljucka.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3030 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Towelie wrote:
Nurudin wrote:Ma to gore je istina i još jedan plagijat (vjerovatno Oshov) iz sufijske tradicije.
Ali to je zadnji stepen spoznaje i besmisleno ga je forsirati prije redoslijeda uvida koji idu ili po svom redu
ili nikako.
I sufijske price su plagijati istocnjackih tradicija, pa nista. Naravno, to uopste nije bitno ako je poruka istinita. :wink:

A ako verujes da je istina jedna a putevi brojni onda i ne moze biti plagijat jer ce svako ko spozna istinu doci do istog zakljucka.
Nije plagijat ako kažeš izvor, a ako to predstavljaš kao novo, originalno učenje, onda jeste plagijat.
Sufizam ima svoje stepene spoznaje i oni jedan bez drugog ne idu .
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3031 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Nurudin wrote:
Towelie wrote:
Nurudin wrote:Ma to gore je istina i još jedan plagijat (vjerovatno Oshov) iz sufijske tradicije.
Ali to je zadnji stepen spoznaje i besmisleno ga je forsirati prije redoslijeda uvida koji idu ili po svom redu
ili nikako.
I sufijske price su plagijati istocnjackih tradicija, pa nista. Naravno, to uopste nije bitno ako je poruka istinita. :wink:

A ako verujes da je istina jedna a putevi brojni onda i ne moze biti plagijat jer ce svako ko spozna istinu doci do istog zakljucka.
Nije plagijat ako kažeš izvor, a ako to predstavljaš kao novo, originalno učenje, onda jeste plagijat.
Sufizam ima svoje stepene spoznaje i oni jedan bez drugog ne idu .
Sta ce ti izvor kad su ove velike istine oduvek tu i zajednicke su za sve oblike duhovnosti. Izvor je visak jer ovo ne pripada nikom posebno.

Ako ja iskustveno saznam da je 2+2=4, ne plagiram nikog ko je pre mene dosao do istog zakljucka.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3032 Re: Sufizam

Post by Towelie »

User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3033 Re: Sufizam

Post by Towelie »

A rabbi was giving a very serious sermon in the temple when he came to the word ”Moses” and from the congregation came a loud voice, ”He was a stupid jerk.” The rabbi could not believe his ears and thought he was hearing things, so he continued until again he mentioned Moses and again the loud voice cried, ”He was a stupid jerk!”

With that the rabbi stopped and dared the man to identify himself and prove his remark. ”Certainly I can, and will,” replied the apparently rebellious Jew.

”You remember when God told Moses to lead our people out of the land of Egypt and Moses led our people to the Red Sea? So what happened? –God parted this Red Sea so Moses could lead our people across. So what happens? –the stupid jerk at the top of the procession leads our people and when he gets to the other side he makes a right hand turn into the desert. If he had made a left hand turn, we would have been up to our asses in oil wells!”
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3034 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Je l' ti ovo sejh? :D

Ako je trebalo biti sala, nije se lijepo saliti na racun ljudi koji nisu oko lijeske savili. :(
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3035 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Towelie wrote:A rabbi was giving a very serious sermon in the temple when he came to the word ”Moses” and from the congregation came a loud voice, ”He was a stupid jerk.” The rabbi could not believe his ears and thought he was hearing things, so he continued until again he mentioned Moses and again the loud voice cried, ”He was a stupid jerk!”

With that the rabbi stopped and dared the man to identify himself and prove his remark. ”Certainly I can, and will,” replied the apparently rebellious Jew.

”You remember when God told Moses to lead our people out of the land of Egypt and Moses led our people to the Red Sea? So what happened? –God parted this Red Sea so Moses could lead our people across. So what happens? –the stupid jerk at the top of the procession leads our people and when he gets to the other side he makes a right hand turn into the desert. If he had made a left hand turn, we would have been up to our asses in oil wells!”
Evo sufizma ... nema dalje. Nurudine ugasi svjetlo i zamandali radnju. :oops:

Elem, nadam se da se jedan cijenjeni brato forumas nece ljutiti sto uzimam njegov post sa sasvim drugog pdf-a i sasvim drugacije teme, inace replika slicnom karakteru:
stakasa wrote: Pocne to oponiranje svemu i svacemu kao zajebancija. Ispocetka bude simpaticno, kriticka misao, i jes dosadno kad su svi ko jedan. I ide to, godine lete, Bog dao interneta, jedno drugo vuce... I otme se kontroli. Covjek i ne osjeti.
Puko si XXXX kvalitetno
@Nurudine, deder nam stagod da odmorim dusu.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3036 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Chill, neodGojeni, ono svakako nije za tebe. :D Mislim da je izasla nova runda pitanja i odgovora na stranici rijaseta pa bi te to, verujem, zanimalo. :kiss:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#3037 Re: Sufizam

Post by zagortenej »

Towelie wrote:Chill, neodGojeni, ono svakako nije za tebe. :D Mislim da je izasla nova runda pitanja i odgovora na stranici rijaseta pa bi te to, verujem, zanimalo. :kiss:
:lol:
On je još u fazonu mutavelije iz gluhe bukovice:„hoš da prođem kroz tebe“ :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3038 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Muhamed je jednom razgovarao sa skupinom
starješina, veoma uticajnih prinčeva,
kad mu u riječ upade neki ubogi slijepac.
Muhamed se namršti i reče čovjeku:
»Pusti me da se pozabavim ovim posjetiocima.
Ovo je rijetka prilika,
a ti si ionako moj prijatelj.
Nas dvojica ćemo imati vremena na pretek.«
Tada ga neko opomenu: »Taj slijepac
možda vrijedi koliko stotinu kraljeva. Sjeti se
izreke: Ljudska bića su rudnici.«
Ovozemaljska moć ne znači ništa. Samo je neizrecivi,
neprocjenjivi duševni život od značaja.
Muhamed odgovori: »Nemoj da misliš da je meni važno
da budem cijenjen od ove vlastele.
Ako se buba kreće prema ružinoj vodici, to pokazuje
da je vodica previše razrijeđena, jer bube
vole đubre i balegu, a ne miris ruže.
Lopov voli noć.
Ja sam dan. Otkrivam i pokazujem suštine.
Tele misli da je krava Bog.
Teologija magarca se mijenja
kada ga neko nepoznat pomazi
i da mu ono što želi.
Ja nisam krava, ni korov koji kamile
brste. Ljudi koji me vrijeđaju
samo poliraju ogledalo.«


Rumi
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3039 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Muhamed je jednom razgovarao sa skupinom
starješina, veoma uticajnih prinčeva,
kad mu u riječ upade neki ubogi slijepac.
Muhamed se namršti i reče čovjeku:
»Pusti me da se pozabavim ovim posjetiocima.
Ovo je rijetka prilika,
a ti si ionako moj prijatelj.
Nas dvojica ćemo imati vremena na pretek.«
Tada ga neko opomenu: »Taj slijepac
možda vrijedi koliko stotinu kraljeva. Sjeti se
izreke: Ljudska bića su rudnici.«
Ovozemaljska moć ne znači ništa. Samo je neizrecivi,
neprocjenjivi duševni život od značaja.
Muhamed odgovori: »Nemoj da misliš da je meni važno
da budem cijenjen od ove vlastele.
Ako se buba kreće prema ružinoj vodici, to pokazuje
da je vodica previše razrijeđena, jer bube
vole đubre i balegu, a ne miris ruže.
Lopov voli noć.
Ja sam dan. Otkrivam i pokazujem suštine.
Tele misli da je krava Bog.
Teologija magarca se mijenja
kada ga neko nepoznat pomazi
i da mu ono što želi.
Ja nisam krava, ni korov koji kamile
brste. Ljudi koji me vrijeđaju
samo poliraju ogledalo.«


Rumi
:kiss:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3040 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

zagortenej wrote:
Towelie wrote:Chill, neodGojeni, ono svakako nije za tebe. :D Mislim da je izasla nova runda pitanja i odgovora na stranici rijaseta pa bi te to, verujem, zanimalo. :kiss:
:lol:
On je još u fazonu mutavelije iz gluhe bukovice:„hoš da prođem kroz tebe“ :mrgreen:
I tebi isto:
Pocne to oponiranje svemu i svacemu kao zajebancija. Ispocetka bude simpaticno, kriticka misao, i jes dosadno kad su svi ko jedan. I ide to, godine lete, Bog dao interneta, jedno drugo vuce... I otme se kontroli. Covjek i ne osjeti.
I opet, nije moja pamet, vec je posudjeno. :D

Za malog ima vremena, a sta ces ti? Nekad se moras odluciti sta hoces, gdje si, ko si ... ? Inace, oda sva filozofija u 3 materine.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#3041 Re: Sufizam

Post by Nocty »

sufizam "moj dobar drugar"
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3042 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Ibrahim ibn Fatik kazuje: “Jedne noći dok je bila jaka mjesečina, otišao sam da bih se molio u blizini groba Ahmeda ibn Hanbela, r.a., koji se nalazi na uglu Kurejši groblja. Iz daleka vidjeh čovjeka kako tamo stoji okrenut prema kibli, nije primetio da sam se približio, bio je to Halladž, plakao je glasno i govorio: ‘O Ti koji si me toliko opio svojom ljubavlju, Ti kojem ništa slično nije! Tvoje prisustvo je samo znati Te bez da Ti dođeš, Tvoje odsustvo je zastor Imena iako Ti ne odlaziš. Molim Te po blizini koju na mene spustiš s vremena na vrijeme, i po tim visokim stupnjevima koje od Tebe tražim, molim Te nemoj me vratiti Sebi kada si me već od mene uzeo. Ne daj mi da više vidim svoj nefs kada si ga jednom od mene sakrio. Umnoži u Tvojim gradovima one koji me mrze, umnoži protiv mene vjernike Tvoje koji smrt moju zahtijevaju.”

Jednom su upitali Halladža: “Ko je pravi sufija?” “Onaj čija je suština jedinstvena.” (vahdani ez-zat) odgovorio je.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3043 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Nema dokaza između mene i Hakka,

Nema objašnjavanja, dokazivanja ni znaka.

Pokazuje se zora svjetlosti Istine,

Koja rastjera sve ostatke mraka.

Dokaz je od Njega, k’ Njemu, u Njemu,

O Njemu kazuje baš objava svaka.

Ne mislite o Stvoritelju preko stvorenoga,

Vi ste samo događaji iz vremenskog džaka.

Ovo je moje biće, zakletva, jedinstvo,

Ovo je jedina vjera prava, jaka.

Ovo je riječ ljudi samih u Njemu,

Iznutra i spolja su znanja svakojaka.

Biće Bića jedino postoji u Njemu,

Mi smo samo čestice iz toga sokaka.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#3044 Re: Sufizam

Post by riverflow »

User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3045 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

:thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3046 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Abdulah Numan , rođen u pravoslavnoj porodici kao Ilija Trifunović, sedamdestih se zaputio u Indiju
"tražeći nirvanu" , kako sam reče, pa završio kao baštovan kod budističkog kaluđera, da bi na kraju
primio islam od sufija čištijskog tarikata.
Zanimljiv čovjek , ne 'faleć mu vjerske zajednice :D

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3047 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Ovaj čovjek je prolazio svojevrsni put hazreti Selmana el-Farisija, radijallahu anhu :-D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3048 Re: Sufizam

Post by Towelie »

When al-Junayd was asked about the mystic, he replied, “The color of water is the color of its container. That is, the nature of the mystic is always determined by the nature of his state at a given moment.”
User avatar
Baran
Posts: 190
Joined: 16/04/2017 22:30

#3049 Re: Sufizam

Post by Baran »

Vozdra putnici :komi:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3050 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Baran wrote:Vozdra putnici :komi:
De, založi malo halve s orasima :-D

Image
Locked