SUDBINA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#26

Post by chinese_water »

Uz duzno postovanje nin... ali mislim da je sinhronicitet univerzuma razlog zasto smo mi u stanju zivota uopce...protivno... ne bi nas ni bilo jer jedan mali...sitni pomak u univerzumu kao sto je npr... da je sunce blize/dalje planeti ne bismo mogli da zivimo ovdje gdje zivimo... da ne nabrajam previse ... ima hiljade primjera ... koje ja jednostavno ne mogu da prihvatim kao slucajnosti iz jednog prostog razloga... te su "slucajnosti" previse savrsene da bi se tako nazivale.Sto mene vodi do toga da je sudbina nesto sto zaista postoji.
Kaze Uzviseni: "Onaj koji je sedam nebesa jedna iznad drugih stvorio - ti u onome sto Milostivi stvara ne vidis nikakva nesklada, pa ponovo pogledaj vidis li ikakav nedostatak. Zatim ponovo vise puta pogledaj, pogled ce ti se vratiti klonuo i umoran." (Prijevod znacenja, El-Mulk, 3.-4.)
I slobodno pogledaj opet... i slobodno pogledaj opet koliki je niz stoljeca u kojima "veliki" naucnici pobijaju teorije jedni drugima i samim tim kolika je njihova validnost...narocito u polju psihologije.I slobodno pogledaj atom ..."najsitniju" cesticu ... da li mi znamo sta je u prostoru izmedu jezgra i omotaca...da li je izmedu toga nista?Da li nista moze da postoji?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#27

Post by NIN »

chinese_water wrote:Uz duzno postovanje nin... ali mislim da je sinhronicitet univerzuma razlog zasto smo mi u stanju zivota uopce...protivno... ne bi nas ni bilo jer jedan mali...sitni pomak u univerzumu kao sto je npr... da je sunce blize/dalje planeti ne bismo mogli da zivimo ovdje gdje zivimo... da ne nabrajam previse ... ima hiljade primjera ... koje ja jednostavno ne mogu da prihvatim kao slucajnosti iz jednog prostog razloga... te su "slucajnosti" previse savrsene da bi se tako nazivale.Sto mene vodi do toga da je sudbina nesto sto zaista postoji.
Kaze Uzviseni: "Onaj koji je sedam nebesa jedna iznad drugih stvorio - ti u onome sto Milostivi stvara ne vidis nikakva nesklada, pa ponovo pogledaj vidis li ikakav nedostatak. Zatim ponovo vise puta pogledaj, pogled ce ti se vratiti klonuo i umoran." (Prijevod znacenja, El-Mulk, 3.-4.)
I slobodno pogledaj opet... i slobodno pogledaj opet koliki je niz stoljeca u kojima "veliki" naucnici pobijaju teorije jedni drugima i samim tim kolika je njihova validnost...narocito u polju psihologije.I slobodno pogledaj atom ..."najsitniju" cesticu ... da li mi znamo sta je u prostoru izmedu jezgra i omotaca...da li je izmedu toga nista?Da li nista moze da postoji?
Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!

Sto se tice atoma, izmedju elektrona koji cini omotac jezgre i same jezgre na djelu je sila koje smo svjedoci dok ovo tipkamo. Na tebi je da dalje zakljucis!

A sama djelatnost nauke i jeste da se teorije verifikuju, nadopunjuju i odbacuju prilikom novijih saznanja. To i jeste ljepota te discipline, potraga za istinom! Moras i sam priznati da naucna spoznaja hrli prema novim saznanjima i shvatanjima ''svega'' kako bi nam pruzila odgovore na vjecna pitanja koja nas more. Problem jeste da vecina svijeta ima sasvim pogresnu percepciju o nauci i njenim stremljenjima.

Pozdrav...
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#28

Post by black »

uz duzno postovanje ali sudbinu ne mozes dokazati fizikom niti bilo kojom naucnom disciplinom..
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#29

Post by NIN »

black wrote:uz duzno postovanje ali sudbinu ne mozes dokazati fizikom niti bilo kojom naucnom disciplinom..
...hmmmm...

Dokazati mozes samo nesto sto je istinito.

Pozdrav...
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#30

Post by chinese_water »

NIN wrote:
chinese_water wrote:Uz duzno postovanje nin... ali mislim da je sinhronicitet univerzuma razlog zasto smo mi u stanju zivota uopce...protivno... ne bi nas ni bilo jer jedan mali...sitni pomak u univerzumu kao sto je npr... da je sunce blize/dalje planeti ne bismo mogli da zivimo ovdje gdje zivimo... da ne nabrajam previse ... ima hiljade primjera ... koje ja jednostavno ne mogu da prihvatim kao slucajnosti iz jednog prostog razloga... te su "slucajnosti" previse savrsene da bi se tako nazivale.Sto mene vodi do toga da je sudbina nesto sto zaista postoji.
Kaze Uzviseni: "Onaj koji je sedam nebesa jedna iznad drugih stvorio - ti u onome sto Milostivi stvara ne vidis nikakva nesklada, pa ponovo pogledaj vidis li ikakav nedostatak. Zatim ponovo vise puta pogledaj, pogled ce ti se vratiti klonuo i umoran." (Prijevod znacenja, El-Mulk, 3.-4.)
I slobodno pogledaj opet... i slobodno pogledaj opet koliki je niz stoljeca u kojima "veliki" naucnici pobijaju teorije jedni drugima i samim tim kolika je njihova validnost...narocito u polju psihologije.I slobodno pogledaj atom ..."najsitniju" cesticu ... da li mi znamo sta je u prostoru izmedu jezgra i omotaca...da li je izmedu toga nista?Da li nista moze da postoji?
Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!

Sto se tice atoma, izmedju elektrona koji cini omotac jezgre i same jezgre na djelu je sila koje smo svjedoci dok ovo tipkamo. Na tebi je da dalje zakljucis!

A sama djelatnost nauke i jeste da se teorije verifikuju, nadopunjuju i odbacuju prilikom novijih saznanja. To i jeste ljepota te discipline, potraga za istinom! Moras i sam priznati da naucna spoznaja hrli prema novim saznanjima i shvatanjima ''svega'' kako bi nam pruzila odgovore na vjecna pitanja koja nas more. Problem jeste da vecina svijeta ima sasvim pogresnu percepciju o nauci i njenim stremljenjima.

Pozdrav...
Ne kontam ... da li znas sta je to sinhronicitet univerzuma? Nije ti jasno da se nebi moglo zivjeti na planeti Zemlji da smo samo malcice blize suncu?Mozda se jesam pogresno izrazio sa onim "razlog" no... cinjenica je da mi nebi postojali da stvari nisu onakve kakve one jesu.Preskocio si veliki dio mog posta i rekao "Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!" sto ja ne mogu da prihvatim kao validan odgovor i pobijanje vaznosti stvorenoga SAVRSENSTVA a ne slucajnosti. Ne pada nin kisa slucajno ... ona pada kako bi nahranila plodove koje mi jedemo ;)
Pozz toliko od mene ...a ti sad pjevaj o "uzrocima-posljedicama" i njihovim slucajnostima ostaloj ekipi...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#31

Post by ja71 »

NIN wrote:
black wrote:uz duzno postovanje ali sudbinu ne mozes dokazati fizikom niti bilo kojom naucnom disciplinom..
...hmmmm...

Dokazati mozes samo nesto sto je istinito.

Pozdrav...
A moze li se iskljuciti nesto sto nije istinito ?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#32

Post by NIN »

chinese_water wrote:
NIN wrote:
chinese_water wrote:Uz duzno postovanje nin... ali mislim da je sinhronicitet univerzuma razlog zasto smo mi u stanju zivota uopce...protivno... ne bi nas ni bilo jer jedan mali...sitni pomak u univerzumu kao sto je npr... da je sunce blize/dalje planeti ne bismo mogli da zivimo ovdje gdje zivimo... da ne nabrajam previse ... ima hiljade primjera ... koje ja jednostavno ne mogu da prihvatim kao slucajnosti iz jednog prostog razloga... te su "slucajnosti" previse savrsene da bi se tako nazivale.Sto mene vodi do toga da je sudbina nesto sto zaista postoji.
Kaze Uzviseni: "Onaj koji je sedam nebesa jedna iznad drugih stvorio - ti u onome sto Milostivi stvara ne vidis nikakva nesklada, pa ponovo pogledaj vidis li ikakav nedostatak. Zatim ponovo vise puta pogledaj, pogled ce ti se vratiti klonuo i umoran." (Prijevod znacenja, El-Mulk, 3.-4.)
I slobodno pogledaj opet... i slobodno pogledaj opet koliki je niz stoljeca u kojima "veliki" naucnici pobijaju teorije jedni drugima i samim tim kolika je njihova validnost...narocito u polju psihologije.I slobodno pogledaj atom ..."najsitniju" cesticu ... da li mi znamo sta je u prostoru izmedu jezgra i omotaca...da li je izmedu toga nista?Da li nista moze da postoji?
Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!

Sto se tice atoma, izmedju elektrona koji cini omotac jezgre i same jezgre na djelu je sila koje smo svjedoci dok ovo tipkamo. Na tebi je da dalje zakljucis!

A sama djelatnost nauke i jeste da se teorije verifikuju, nadopunjuju i odbacuju prilikom novijih saznanja. To i jeste ljepota te discipline, potraga za istinom! Moras i sam priznati da naucna spoznaja hrli prema novim saznanjima i shvatanjima ''svega'' kako bi nam pruzila odgovore na vjecna pitanja koja nas more. Problem jeste da vecina svijeta ima sasvim pogresnu percepciju o nauci i njenim stremljenjima.

Pozdrav...
Ne kontam ... da li znas sta je to sinhronicitet univerzuma? Nije ti jasno da se nebi moglo zivjeti na planeti Zemlji da smo samo malcice blize suncu?Mozda se jesam pogresno izrazio sa onim "razlog" no... cinjenica je da mi nebi postojali da stvari nisu onakve kakve one jesu.Preskocio si veliki dio mog posta i rekao "Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!" sto ja ne mogu da prihvatim kao validan odgovor i pobijanje vaznosti stvorenoga SAVRSENSTVA a ne slucajnosti. Ne pada nin kisa slucajno ... ona pada kako bi nahranila plodove koje mi jedemo ;)
Pozz toliko od mene ...a ti sad pjevaj o "uzrocima-posljedicama" i njihovim slucajnostima ostaloj ekipi...
Problem i jeste sto velika vecina ne shvata uzrok-posljedicu.

Samo cu ti reci da je vrlo velika vjerovatnoca da postoji mnostvo planeta nastanjivih za zivot i koje su plodno tlo za razvoj inteligencije! Da bi nastao zivot na planetu ona mora podlijegati parametrima koji uslovljavaju nastanak zivota. Ono sto hocu da kazem jeste da jesi i nisi u pravu.

Mi poznajemo samo jedan vid biogene molekularne hemije ali nismo ni svjesni kakvi sve faktori, nama nepoznati, mogu generirati zivu masu. Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota? Znas li da uslovi na Europi, jednom od Jupiterovih mjeseca, vrlo vjerovatno podrzavaju neke oblike zivota, takodjer i Titan, Saturnov mjesec, ali sa sasvim drugacijom kombinacijom hemijskih inerakcija!

Jos mnogo ti je ostalo da istrazis!

Pozdrav...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#33

Post by ja71 »

Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#34

Post by Sogan »

Aha Kinez, sta's sad? :shock:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#35

Post by Kwaheri »

ja71 wrote:
Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
:D :D bice opet... :oops:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#36

Post by njonjica »

ja71 wrote:
Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
Nije znanje.
Pretpostavka.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#37

Post by njonjica »

NIN wrote: Problem i jeste sto velika vecina ne shvata uzrok-posljedicu.

Samo cu ti reci da je vrlo velika vjerovatnoca da postoji mnostvo planeta nastanjivih za zivot i koje su plodno tlo za razvoj inteligencije! Da bi nastao zivot na planetu ona mora podlijegati parametrima koji uslovljavaju nastanak zivota. Ono sto hocu da kazem jeste da jesi i nisi u pravu.

Mi poznajemo samo jedan vid biogene molekularne hemije ali nismo ni svjesni kakvi sve faktori, nama nepoznati, mogu generirati zivu masu. Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota? Znas li da uslovi na Europi, jednom od Jupiterovih mjeseca, vrlo vjerovatno podrzavaju neke oblike zivota, takodjer i Titan, Saturnov mjesec, ali sa sasvim drugacijom kombinacijom hemijskih inerakcija!

Jos mnogo ti je ostalo da istrazis!

Pozdrav...
Vrlo vjerovatno...da..postoje ODREDJENI uslovi...NEKOG oblika zivota..
Inteligentnog?
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#38

Post by chinese_water »

NIN wrote:
chinese_water wrote:
NIN wrote: Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!

Sto se tice atoma, izmedju elektrona koji cini omotac jezgre i same jezgre na djelu je sila koje smo svjedoci dok ovo tipkamo. Na tebi je da dalje zakljucis!

A sama djelatnost nauke i jeste da se teorije verifikuju, nadopunjuju i odbacuju prilikom novijih saznanja. To i jeste ljepota te discipline, potraga za istinom! Moras i sam priznati da naucna spoznaja hrli prema novim saznanjima i shvatanjima ''svega'' kako bi nam pruzila odgovore na vjecna pitanja koja nas more. Problem jeste da vecina svijeta ima sasvim pogresnu percepciju o nauci i njenim stremljenjima.

Pozdrav...
Ne kontam ... da li znas sta je to sinhronicitet univerzuma? Nije ti jasno da se nebi moglo zivjeti na planeti Zemlji da smo samo malcice blize suncu?Mozda se jesam pogresno izrazio sa onim "razlog" no... cinjenica je da mi nebi postojali da stvari nisu onakve kakve one jesu.Preskocio si veliki dio mog posta i rekao "Uz duzno postovanje tvog misljena konstatujem da ti pojam ''uzrok- posljedica'' i nije bas najjasniji!" sto ja ne mogu da prihvatim kao validan odgovor i pobijanje vaznosti stvorenoga SAVRSENSTVA a ne slucajnosti. Ne pada nin kisa slucajno ... ona pada kako bi nahranila plodove koje mi jedemo ;)
Pozz toliko od mene ...a ti sad pjevaj o "uzrocima-posljedicama" i njihovim slucajnostima ostaloj ekipi...
Problem i jeste sto velika vecina ne shvata uzrok-posljedicu.

Samo cu ti reci da je vrlo velika vjerovatnoca da postoji mnostvo planeta nastanjivih za zivot i koje su plodno tlo za razvoj inteligencije! Da bi nastao zivot na planetu ona mora podlijegati parametrima koji uslovljavaju nastanak zivota. Ono sto hocu da kazem jeste da jesi i nisi u pravu.

Mi poznajemo samo jedan vid biogene molekularne hemije ali nismo ni svjesni kakvi sve faktori, nama nepoznati, mogu generirati zivu masu. Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota? Znas li da uslovi na Europi, jednom od Jupiterovih mjeseca, vrlo vjerovatno podrzavaju neke oblike zivota, takodjer i Titan, Saturnov mjesec, ali sa sasvim drugacijom kombinacijom hemijskih inerakcija!

Jos mnogo ti je ostalo da istrazis!

Pozdrav...
Samo cu ti reci da postoji velika vjerovatnoca da je sve ovo stvorio Jedan.
Samo cu ti reci da nase poznavanje samo jednog dijela biogene molekularne hemije ogranicava samo Jedan.
Samo cu ti reci da pricas o necemu sto je "moguce" no sto covjek nikada nije uradio.
I jos samo nesto da ti kazem... vrlo je vjerovatno da je ta vrla vjerovatnost podrzavanja nekih oblika zivota... ako je uopce to istinito (a citavo se vrijeme razbacujes nekim "naucnickim dokazima" i sada prelazis na vjerovatnoce nikada dokazane...jer ljudska "ruka" skoro pa nikada nista o svemiru dokazala nije, osim postojanja drugih planeta itd... da ne duzim nadam se da neces ovdje izvlaciti iz konteksta ali sam znas da ljudi nikada saturn izbliza vidjeli nisu a kamoli bili u stanju dokazati zivot na istom) opet data od strane Jednog koji sve zna.
I jah... ne znam da je mars nekada bio pun zivota...kako ti znas? Ti vidio?Ili ti je to nana pricala za laku noc? Ili je ipak neki pametni naucnik to rekao i ja sad treba da mu vjerujem? U rijetke teorije vjerujem... a jedna od tih je da ljudskoj gluposti i svemiru nema kraja ...
Pozz
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#39

Post by NIN »

ja71 wrote:
Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
ImageFotografije s trenutačno izgubljenog Mars Global Surveyora pokazuju da je unutar posljednjih pet godina površinom Crvenog planeta žuborila voda. To samo znači da tamo najvjerojatnije ima i puno života.

NASA-ina letjelica uočila je promjene na dva zida Marsovih kratera koje je mogla uzrokovati voda, objavio je tim istraživača u novom broju magazina Science.

Godine 1999., MGS je uočio usjeke izdubljene u Marsovim obroncima. Od tada su snimljene tisuće vododerina. Najnovije i najdetaljnije slike nedavno je poslao Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) (see Stunning snaps from the best camera ever sent to Mars).
Mnogi znanstvenici vjeruju da je usjeke izdubila tekuća voda, no ima i onih koji vjeruju da su nastale lavinama ugljičnog dioksida ili rijekama prašine.
Zato jer u njima nije bilo nataloženih ostataka od udara meteoroida, te su vododerine izgledale kao da su nastale prije nekoliko stotina tisuća godina.
No, sada se u vododerinama koje pratio MGS, pojavila aktivnost koja se dogodila u posljednjih nekoliko godina.
Jedna vododerina slikana 2001. godine bila je 2005. ispunjena sa svijetlim materijalom. Slični novi svijetli nanosi pojavili su se 2004. godine na mjestu na kojem ih nije bilo 1999.
Znanstvenici su već ranije potvrdili da voda u dva oblika, kao led na polovima i vodena para, postoji na Marsu, ali se tekuća voda općenito smatra kao nužnost za održavanje života.
U NASA-i su usporedili slike Marsove površine snimljene u razmaku od sedam godina i pronašli postojanje 20 novih kratera, koji su nastali zbog udara svemirskih krhotina te vododerine, koje dokazuju da je niz zidove kratera curila voda.

"Ova promatranja daju najjači dokaz do sada da na površini Marsa još uvijek povremeno teče voda", izjavio je Michael Meyer, šef znanstvenog tima iz Programa istraživanja Marsa.

U svom radu kažu da je, unatoč činjenici da se tekuća voda ne može dugo zadržati na ledenoj površini koja je gotovo bez zraka, jer bi ili isparila ili se smrzla, u zadnjih nekoliko godina vododerinama najvjerojatnije tekla baš voda.

Image
Vododerina ispunjena svijetlim nanosima

To podržava teoriju da tekuća voda na Marsu na nekim mjestima možda postoji vrlo blizu površine i tako može poteći s vremena na vrijeme.

Znanstvenici kažu da površinska voda možda ostaje u tekućem obliku dovoljno dugo da prije smrzavanja niz zid kratera ispere ostatke. Dva nova svijetla depozita dugačka su nekoliko stotina metara široka 30-ak centimetara.

No, drugo moguće objašnjenje razlike između te dvije slike možda se krije u kretanju suhe prašine niz zid kratera.

Znanstvenici su se dugo vremena pitali je li na Marsu i kad bilo tekla voda. Tekuća voda važan je dio jednadžbe života. Na Zemlji nema vrste koja može preživjeti bez vode.

Među planetima Sunčevog sustava samo Zemlja ima gostoljubiviju klimu od Marsa, a neki znanstvenici tvrde da je na Crvenom planetu nekad bilo primitivnog, bakterijskog života.

Prethodne misije otkrile su da je na Marsu nekada bilo obilje vode, no pitanje je ima li još uvijek tekuće vode.

"Uz mnogo drugih otkrića, mogućnost da na površinu Marsa izbija tekuća voda otvara puno pitanja", napisali su znanstvenici.

"Odakle dolazi voda? Kako je mogla ostati tekuća s obzirom na sadašnje i prijašnje uvjete u okolišu? Koliko i gdje ima vode?"

Također se pitaju hoće li se ta voda moći iskoristiti za buduće misije istraživanja Marsa.

Image
Ovaj 24 metra široki krater prvi put je uočen u prosincu 2003. Na slici iz travnja 2001. nije ga bilo.

Te dvije vododerine, smještene su unutar kratera u Terra Sirenum i Centauri Montes na jugu Marsa.

"Oblici tih naslaga u skladu s onim što biste očekivali od vode koja ih nosi sa sobom", dodaje Michael Malin, iz tvrtke Malin Space Science Systems i autor članka. "Račvaju se i lako zaobilaze male prepreke"
Istraživači procjenjuju da je tu isteklo nekoliko bazena vode.

"Po je kao bujica u pustinji", kaže člani straživačkog tima Ken Edgett. "Da ste bili tamo kad se to obrušilo niz zid kratera, vjerojatno biste se poželjeli maknuti".
Prošli mjesec je NASA objavila da je misija Mars Global Surveyora očito gotova jer je nakon desetljeća rada izgubila kontakt s letjelicom, koja je mapirala površinu Marsa, pratila klimu i tražila dokaze o postojanju vode.

Iskon

http://search.nasa.gov/search/search?q= ... put=xml_no_
dtd&sort=dateADALAd1&site=nasa_collection&ie=UTF-8&client=nasa_
production&oe=UTF-8&proxystylesheet=nasa_production
http://curator.jsc.nasa.gov/antmet/mars ... sslife.cfm
http://mars.jpl.nasa.gov/msp98/why.html
http://www.marsnews.com/focus/life/

Ugodno istrazivanje...
[/quote]
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#40

Post by chinese_water »

hajde samo prebroj koliko u posljednjem postu ima rijeci "mozda" "vjerovatno" ... i koliko se "cinjenica" veze na njih?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#41

Post by NIN »

Image

Image

Image

For images and information on the Cassini mission visit http://saturn.jpl.nasa.gov and http://www.nasa.gov/cassini .

http://saturn.jpl.nasa.gov/news/press-r ... newsID=547

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#42

Post by NIN »

chinese_water wrote:hajde samo prebroj koliko u posljednjem postu ima rijeci "mozda" "vjerovatno" ... i koliko se "cinjenica" veze na njih?
Nadji korijen rijeci EXPLORING!
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#43

Post by black »

Niti vjernik, niti ateista, niti znanstvenik, niti uopće iko razuman ne misli da se ovosvjetski procesi mogu dešavati bez aktivnog uzroka. Nema na svijetu razumom obdarenog čovjeka koji bi mogao misliti da, naprimjer, to što kiša pada nema svoj uzrok, već da kiša tek onako, što bismo rekli "ničim izazvana", pada iz nebesa. Također, niko pametan neće kazati da se Zemlja oko vlastite osi i oko Sunca okreće tek tako, sama od sebe. Jasno je da postoji uzrok koji stoji iza toga; postoji razlog zašto se to dešava. Izvjesno je da iza svake pojave u svijetu stoji određena sila, neki uzrok koji je potiče.
Materijalisti ne tvrde da je svijet nastao samo po sebi. Poznajete li ijednog ozbiljnog materijalistu koji tvrdi takvo što? Oni također drže da ništa ne nastaje samo po sebi i da iza svakog fenomena stoji krajnje precizan uzročno-posljedični lanac. I ono tvrde da svaka ovosvjetska pojava mora imati svoj uzrok, taj uzrok mora imati svoj uzrok, ovaj opet svoj, i tako redom. Nema niti jednog ateiste na svijetu, osim ako se ne radi o neuračunljivoj osobi, koje će negirati ovaj uzročno-posljedični slijed, odnosno princip kauzaliteta. Spor između teista i ateista nipošto se ne tiče aktivnog uzroka. Materijalisti uopće ne poriču ustrojenost svijeta na ovom principu; oni se slažu da svaka posljedica ima svoj uzrok, dok je ista ta posljedica uzrok nekoj drugoj, što tvori čitav lanac uzroka i posljedica, na čemu, ustvari, i počiva svijet. Niko, znači, ne poriče postojanje aktivnog uzroka.Spor između teista i ateista tiče se, međutim, finalnog uzroka.
NIN..sta je za tebe finalni uzrok?
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#44

Post by chinese_water »

Explore...?
A ti nadi DOKAZ o zivotu na Marsu, Saturnu itd... Ove slike ne znace da je covjek bio na saturnu,prezivio na istom i time dokazao da je zivot moguc na toj planeti solly ... next ...
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#45

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#46

Post by NIN »

black wrote:Niti vjernik, niti ateista, niti znanstvenik, niti uopće iko razuman ne misli da se ovosvjetski procesi mogu dešavati bez aktivnog uzroka. Nema na svijetu razumom obdarenog čovjeka koji bi mogao misliti da, naprimjer, to što kiša pada nema svoj uzrok, već da kiša tek onako, što bismo rekli "ničim izazvana", pada iz nebesa. Također, niko pametan neće kazati da se Zemlja oko vlastite osi i oko Sunca okreće tek tako, sama od sebe. Jasno je da postoji uzrok koji stoji iza toga; postoji razlog zašto se to dešava. Izvjesno je da iza svake pojave u svijetu stoji određena sila, neki uzrok koji je potiče.
Materijalisti ne tvrde da je svijet nastao samo po sebi. Poznajete li ijednog ozbiljnog materijalistu koji tvrdi takvo što? Oni također drže da ništa ne nastaje samo po sebi i da iza svakog fenomena stoji krajnje precizan uzročno-posljedični lanac. I ono tvrde da svaka ovosvjetska pojava mora imati svoj uzrok, taj uzrok mora imati svoj uzrok, ovaj opet svoj, i tako redom. Nema niti jednog ateiste na svijetu, osim ako se ne radi o neuračunljivoj osobi, koje će negirati ovaj uzročno-posljedični slijed, odnosno princip kauzaliteta. Spor između teista i ateista nipošto se ne tiče aktivnog uzroka. Materijalisti uopće ne poriču ustrojenost svijeta na ovom principu; oni se slažu da svaka posljedica ima svoj uzrok, dok je ista ta posljedica uzrok nekoj drugoj, što tvori čitav lanac uzroka i posljedica, na čemu, ustvari, i počiva svijet. Niko, znači, ne poriče postojanje aktivnog uzroka.Spor između teista i ateista tiče se, međutim, finalnog uzroka.
NIN..sta je za tebe finalni uzrok?
Ovo ti je dobro.

Eh, sada sta je za mene finalni uzrok iliti inicijacija svega.

Pitanje je jos uvijek nedokucivo, kao u ostalom i svakomu koji misli da misli. U tome i jeste bit potrage za uzrokom koji je svojstven nauci. Za razliku od nje dogma je susta suprotnost i u tome lezi taj problem koji iskri medju individuama koji ZELE da saznaju vise i onih koji su sasvim ZADOVOLJNI onim sto znaju.

Potraga je BIT, druze moj.

Pozdrav...
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#47

Post by chinese_water »

Nancy Drew wrote:... :shock: ...a...da pitate Miroljuba?....
A ko je taj Peacekisser :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#48

Post by NIN »

chinese_water wrote:Explore...?
A ti nadi DOKAZ o zivotu na Marsu, Saturnu itd... Ove slike ne znace da je covjek bio na saturnu,prezivio na istom i time dokazao da je zivot moguc na toj planeti solly ... next ...
Procitaj malo detaljnije o raznolikosti zivotnih oblika koji nisu slicni nasem poimanju zivota!

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#49

Post by NIN »

chinese_water wrote:
Nancy Drew wrote:... :shock: ...a...da pitate Miroljuba?....
A ko je taj Peacekisser :D
Evo recimo,
da li znas porijeklo (metala) svog prstena kojeg nosis na prstu?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#50

Post by NIN »

njonjica wrote:
NIN wrote: Problem i jeste sto velika vecina ne shvata uzrok-posljedicu.

Samo cu ti reci da je vrlo velika vjerovatnoca da postoji mnostvo planeta nastanjivih za zivot i koje su plodno tlo za razvoj inteligencije! Da bi nastao zivot na planetu ona mora podlijegati parametrima koji uslovljavaju nastanak zivota. Ono sto hocu da kazem jeste da jesi i nisi u pravu.

Mi poznajemo samo jedan vid biogene molekularne hemije ali nismo ni svjesni kakvi sve faktori, nama nepoznati, mogu generirati zivu masu. Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota? Znas li da uslovi na Europi, jednom od Jupiterovih mjeseca, vrlo vjerovatno podrzavaju neke oblike zivota, takodjer i Titan, Saturnov mjesec, ali sa sasvim drugacijom kombinacijom hemijskih inerakcija!

Jos mnogo ti je ostalo da istrazis!

Pozdrav...
Vrlo vjerovatno...da..postoje ODREDJENI uslovi...NEKOG oblika zivota..
Inteligentnog?
Inteligentnog?

Vrlo, vrlo mala vjerovatnoca!

Pozdrav...
Post Reply