Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#1 Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

Danas sam gledao stariji model 2000 Forestera (uživo).
Vozio sam se u njemu (a prije toga i u drugim ponuđenim autima sličnih karakteristika, koje neću navoditi) i iz prve sam "progledao"!
Pogotovo na neravnom terenu! Auto mi se sviđa i to je poenta za možda nešto dalje...
Interesuje me da li ovdje kod nas postoji neki servis za Subaru auta, dijagnostika... i gdje se mogu nabaviti dijelovi ?
Kakva je mogućnost ugradnje LPG-a ili slične opcije (HHO) ?
Da li je ovom autu potreban ESP ili ne ili se to kod Subaru-a zove drugačije :? :shock:

Ako neko ima praktičnih iskustva ili dobar savjet molim da slobodno pišete :thumbup:
Hvala

p.s. Post i pomoć za mog prijatelja
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#2 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by 2001 »

Sudbina ili ne, strpi se nekih 15-ak dana, vrijedno skupljaj lovu pa ćeš u SA imati priliku da kupiš Forester-a (2002.)
s tvornički ugrađenim LPG-om ako ti se ne gadi! :D
Što se tiče servisa i rezervnih dijelova, tu nek' te prosvijetle rijetki vlasnici Subaru vozila...
User avatar
mayab
Posts: 27183
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by mayab »

Moj jedini savjet je da se spremis na sve one zahebancije koje imaju vlasnici skupih egzotičnih vozila, ako se odluciš za tu kupovinu :thumbup:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#4 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by sema911s »

too majstoreee,.,

dijagnostiku narucis sa neta ko i ja(120km), za servis ne razlikuje se ostalih auta( ne vozi u ex bunjo reno majstori kazu za ej25 da je to dizelski motor) dijelove vecinom narucuj sa neta, imas japaut i oni imaju dosta stvarcica ali filteri i te zahebancije jeftinije su sa neta,.,
plin u taj motor ide super, u darkomu je ugradja oko 1000KM, a snagu mozes uvjek povecat motor trpi mnogo vise nego ostali
hho nemoj se igrat jos je radno za too,

esp nema zbog diferencijala koji bi se sasuo, ali ti esp netreba jer imas awd koji cuda radi, samo pun gas u nezgodnim situacijama i milina

koji je mootoric je u foresteru, cim ga uzmes servis obavi, promjeni ulje u mjenjacu(oko 200km), pogledaj mu poluosovine pogotovo prednju desnu ako na manndzetni curi mast ili je pukla ceka te popravak od 250km, i cekasces nekih 20dana, mjenjac kada je hladan probaj prebaciti u svaku brzinu
(bice tesko zbog hladnog ulja ali ako cujes krcanje zaobidji taj auto)
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#5 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

Imam već neku računicu ali želim više mišljenja da čujem.
Više me koštala moja sadašnja opcija, koju opet neću da navodim,
tako da mi ovo dođe kao otkrovenje.
Nisam uopšte ni pomislio da bi takav tip auta moga da nešto znači u današnjem vremenu mnogo drugih "jačih" brendova.
Za mene je ovaj tip auta bio potpuna nepoznanica dok se nisam sam uvjerio, bilo je kao šamar budali :-D
zahvaljujući jednom prijatelju i prijedlogu " za tebe je onda samo Subaru i nijedno drugo auto", nisam to shvatio sve dok....
Pomagajte, sad ne znam kako da se odlijepim :D
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#6 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

2001 wrote:Sudbina ili ne, strpi se nekih 15-ak dana, vrijedno skupljaj lovu pa ćeš u SA imati priliku da kupiš Forester-a (2002.)
s tvornički ugrađenim LPG-om ako ti se ne gadi! :D
Što se tiče servisa i rezervnih dijelova, tu nek' te prosvijetle rijetki vlasnici Subaru vozila...

pp
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#7 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

sema911s wrote:too majstoreee,.,

dijagnostiku narucis sa neta ko i ja(120km), za servis ne razlikuje se ostalih auta( ne vozi u ex bunjo reno majstori kazu za ej25 da je to dizelski motor) dijelove vecinom narucuj sa neta, imas japaut i oni imaju dosta stvarcica ali filteri i te zahebancije jeftinije su sa neta,.,
plin u taj motor ide super, u darkomu je ugradja oko 1000KM, a snagu mozes uvjek povecat motor trpi mnogo vise nego ostali
hho nemoj se igrat jos je radno za too,

esp nema zbog diferencijala koji bi se sasuo, ali ti esp netreba jer imas awd koji cuda radi, samo pun gas u nezgodnim situacijama i milina

koji je mootoric je u foresteru, cim ga uzmes servis obavi, promjeni ulje u mjenjacu(oko 200km), pogledaj mu poluosovine pogotovo prednju desnu ako na manndzetni curi mast ili je pukla ceka te popravak od 250km, i cekasces nekih 20dana, mjenjac kada je hladan probaj prebaciti u svaku brzinu
(bice tesko zbog hladnog ulja ali ako cujes krcanje zaobidji taj auto)


Hvala na svim savjetima, dobro dođu.
Motor je na 170ks.
Mislio sam mu sve provjeriti prije u servisu dijagnostiku i mehaniku a ako bude ok, uzimam, pa ide samo kvalitetna ugradnja plina,
onda čipovanje i ostale razonode sa ovim modelom... Ima tu par planova koje mislim dodati, ko zna...
Ima vidio sam zimske gume, al bih mu ja ipak promijenio na General Altimax Arctic :D a kad dođe ljeto možda opet isto General, šta ću moram unaprijed misliti o tim stvarima, nisam od onih koji uzme pa onda kasnije problem gdje,šta,kako.
Da bi ovo auto dobilo ono što zaslužuje a rubusno je do bola od pocinčane limarije pa nadalje mora imati dobar temelj :-D
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#8 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

U razmatranju sam verzije S-Turbo...
Dosad sam svašta saznao, uglavnom pozitivno.
Ima ih koji dosta ne poznaju ove motore pa onda kažu a kakav je dizel motor :D No comment.
Uglavnom ide verzija na 170 konja.
Probao sam još jednog produženog Pasata, mahh... ne bi ga ni u ludilu sad.
Subaru-zakon!
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#9 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by sema911s »

jesi uzeo forestera, ja ti nemogu da procitam PM, nesto se pokvarilo,,.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#10 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by ElDzidziIbnDzo »

Nesto da dodam ali valjda se nece niko naljutiti.Sto se tice izgleda stariji ti modeli su mi preruzni.Ali posto je izgled necega i nekome subjektivno misljenje,onda to pada u vodu.Inace sve ostalo sam pozitivno cuo o Subaru-u,i uostalom vjeruj mi ne bi se toliko prodavao i vozio u Norveskoj da nema kvalitet opravdan.Jer ove ovde cjepidlake gledaju na sve kad daju svoju lovu za nesto.

Medjutim ovaj novi model Subarua(doduse Outback) mi je zaista zelja.Ali kosta...jbg :sad:


Image
Image
Image
Image

U svakom slucaju sretno ti bilo mislim da neces pogrijesiti.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#11 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by pipi-duga-carapa »

sema911s wrote:jesi uzeo forestera, ja ti nemogu da procitam PM, nesto se pokvarilo,,.
Nisam još, čekam najbolju opciju...
ElDzidziIbnDzo wrote:Nesto da dodam ali valjda se nece niko naljutiti.Sto se tice izgleda stariji ti modeli su mi preruzni.Ali posto je izgled necega i nekome subjektivno misljenje,onda to pada u vodu.Inace sve ostalo sam pozitivno cuo o Subaru-u,i uostalom vjeruj mi ne bi se toliko prodavao i vozio u Norveskoj da nema kvalitet opravdan.Jer ove ovde cjepidlake gledaju na sve kad daju svoju lovu za nesto.

Medjutim ovaj novi model Subarua(doduse Outback) mi je zaista zelja.Ali kosta...jbg :sad:
...
U svakom slucaju sretno ti bilo mislim da neces pogrijesiti.
I ja nešto ne gotivim takav izgled ali .. kad nađeš neku logiku u ovim starim modelima, onda skontaš. Naglašavam u vožnji preglednost!
Novi modeli su super!
Ipak radi finansija interesovao bi me samo ovakav model:
Image
Meni dosta , onako skromno :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#12 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by johntra »

iskreno, svi Foresteri na piku, s obzirom na motore, godišta i kilometražu, su precijenjeni...pogotovo uzevši u obzir koliko su ta auta kod nas rijetka...
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#13 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by ElDzidziIbnDzo »

Kako bolan iskreno da su precjenjeni,kad evo ponukan tvojom izjavom,otvorih pik i prvo sto mi upade u oci Subaru Outback 2008 godina,80 hiljada presao,14900 maraka? Pa ovo auto samo sto nije dzabe !
Da je bolji od svih auta svog cjenovnog ranga,jeste 100%
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#14 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by johntra »

imaš ih starijih, 2002. godište, po 14, 15 milja...previše za klasičnog crossovera, za te pare se može solidan SUV naći...
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#15 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by ElDzidziIbnDzo »

Nije prica o SUV.

Uporedi ovoga Subarua ili A6 allroad,Pasat alltrack,C5 cross itd...

I ako sam ljubitelj svaba,ne bi niti jedno drugo auto pogledao pored ovoga Subarua.
User avatar
arman1
Posts: 5344
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#16 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by arman1 »

Navodno do kraja 2016 u svim balkanskim zemljama će biti određen ovlašteni uvozni, diler i serviser za Subaru. Ima da im skoći cijena polovnjacima.
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#17 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by emko1234 »

johntra wrote:iskreno, svi Foresteri na piku, s obzirom na motore, godišta i kilometražu, su precijenjeni...pogotovo uzevši u obzir koliko su ta auta kod nas rijetka...
Jašta su nego precjenjeni.
Forester 2006, 2.0 benzin sa 160ks, prešao nešto smiješno, do 3000km. Poznajem lika koji je poznanik od prodavača, ima auto na piku.
Frajer traži oko 30 000 za njega. Nisu ti vlasnici dobri u glavu.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#18 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by johntra »

ElDzidziIbnDzo wrote:Nije prica o SUV.

Uporedi ovoga Subarua ili A6 allroad,Pasat alltrack,C5 cross itd...

I ako sam ljubitelj svaba,ne bi niti jedno drugo auto pogledao pored ovoga Subarua.
Nije, ali je bilo koji SUV sa 4x4 pogonom, sposobniji od ovog Forestera...isto kao da pričamo o Ferrariju...
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#19 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by Optimist »

johntra wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote:Nije prica o SUV.

Uporedi ovoga Subarua ili A6 allroad,Pasat alltrack,C5 cross itd...

I ako sam ljubitelj svaba,ne bi niti jedno drugo auto pogledao pored ovoga Subarua.
Nije, ali je bilo koji SUV sa 4x4 pogonom, sposobniji od ovog Forestera...isto kao da pričamo o Ferrariju...

Hoces reci da je svaki SUV bolji na terenu od Forestera ili Subarua opcenito zbog pogona ili zbog manjeg klirensa? Stariji Subaru modeli su imali i blokadu diferencijala koja se nalazila pored rucne kocnice u vidu polugice. Sa tom blokadom su nezaustavljivi. Ne znam da li to isto imaju noviji modeli. A Subaru je inace poznat po symetrical all wheel drive i njegova rjesenja su medju najboljiim na svijetu.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#20 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by Qler »

Pa svaki ce subaru poderati svakog allroada ko peder erotiku kada je u pitanju 4x4 pogon....
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#21 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by emko1234 »

Qler wrote:Pa svaki ce subaru poderati svakog allroada ko peder erotiku kada je u pitanju 4x4 pogon....
Nemoj biti smiješan.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by Qler »

emko quattro nije uopste toliko dobar koliko je izvikan... prvo quattro i nije "pravi" 4x4, a to ti mogu ja vjerujem objasniti ljudi koji imaju terence, dok subaru ima 4x4 sa zakljucavanjem diferenijala. Ne sporim da je allroad mozda bolje auto, ali audijev quattro nije dobar kao subaruov 4x4...
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#23 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by citroen xm »

Meni je izvorna Tribeca, ona prije redizajna premoćno auto.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by Optimist »

Qler wrote:Pa svaki ce subaru poderati svakog allroada ko peder erotiku kada je u pitanju 4x4 pogon....
:thumbup:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#25 Re: Subaru Forester - pomoć pri kupovini

Post by bingov buraz »

Subaru svuda u svijetu drzi cijenu,ko ga ima i ne zuri previse da se rastane sa njim :mrgreen:
Post Reply