Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#126 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by aldinjo »

havaji wrote:http://www.hvosarajevo.ba/novosti/inter ... u-sarajevu

ja stvarno neznam sta je bilo , ali istina kao i obicno ima vise strana , zavisi ko je pise, vi ste iznjeli bosnjacko vidjenje , a na linku e moze procitati da Zelic krivi Jukine da su pobili neke Skoke ,sto je izazvalo reakciju VRS-a , sto se sjecam je da su na Srni pokazali Jukin caddy sa pamom nazad koji su tad zarobili ....
:-) :roll: :run:
Ma srpsko viđenje je možda i bitnije i istinitije. Da ne vole puno lagati. A hrvatsko, da ne pišem.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#127 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image

Oktobar 1992
Image
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#128 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by klosar pravi »

3 najčistije slike iz rata
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#129 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#130 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by славянин »

klosar pravi wrote:3 najčistije slike iz rata
I ovaj u narandzastom je vjerovatno bio jedan od najcistijih za gadjat jbt..... mladost ludost :roll:
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#131 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by klosar pravi »

Ma pricam o slikama kao da je juce slikano, dobar aparat.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#132 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by parappa »

славянин wrote:
klosar pravi wrote:3 najčistije slike iz rata
I ovaj u narandzastom je vjerovatno bio jedan od najcistijih za gadjat jbt..... mladost ludost :roll:
ovo je valjda pancir... cudi me da se proizvodi u ovim bojama.
a momku je 15-16 god max... sad mu je oko 40 ako je prezivio... mladost ludost dobro si
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#133 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#134 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#135 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#136 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#137 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

PM72 wrote:Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat
Srecom slabo to se cini. Narandza, to mu je nadimak, je prezivio rat. Na slici su Kruskini.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#138 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Inace ovih Dana je proslo 25 godina od upada cetnika na liniju Stupa 2 I zauzimanja Zumrine kuce. Borbe su trajale dva Dana. Neka je vjecni rahmet I Slava Koji su tih Dana polozili svoje zivote. Is moje jedinice je poginuo pokojni Boris Jovanovic.

Napisat cu o tome nesto vise ovih Dana. A ako ima Jos ucesnika neka se ukljuce.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#139 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Tromblon wrote:
PM72 wrote:Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat
Srecom slabo to se cini. Narandza, to mu je nadimak, je prezivio rat. Na slici su Kruskini.
Ne bih se kladio u to što tvrdiš...ja znam da je kod Juke bio momak kojeg su zvali limun a za druge vrste agruma nisam čuo.I "kruškini" su u stvari Jukini momci,Kruško (Samir Kahvedžić) bio je jedan od Jukinih bojovnika koji je neslavno završio na Igmanu upucan od strane "naših".
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#140 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

PM72 wrote:
Tromblon wrote:
PM72 wrote:Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat
Srecom slabo to se cini. Narandza, to mu je nadimak, je prezivio rat. Na slici su Kruskini.
Ne bih se kladio u to što tvrdiš...ja znam da je kod Juke bio momak kojeg su zvali limun a za druge vrste agruma nisam čuo.I "kruškini" su u stvari Jukini momci,Kruško (Samir Kahvedžić) bio je jedan od Jukinih bojovnika koji je neslavno završio na Igmanu upucan od strane "naših".
Covjeka licno znam. Od ljeta 94 Sam bio Sa njim u ceti 3. bataljona 102. Znam ga od prije rata. Vidjali se I poslije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#141 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by tempuser »

Tromblon wrote:
PM72 wrote:Nije se "proizvodio" nego je to bila kućna radinost.Prerezan polopac od šahta umotan u platno i to je kao bio pancir.ovakva mladost je i spašavala linije,nisu đuturumi.Ovo su na slici bili Jukini a čini mi se da ovaj žuti sa "narandžastim pancirom" nije preživio rat
Srecom slabo to se cini. Narandza, to mu je nadimak, je prezivio rat. Na slici su Kruskini.
Ako se dobro sjecam ploce su sjekli u CNP-u u krugu fabrike V.M. Crni i gurali ih u prsluk od nekakvog materijale za cerade ili tende it Bosnasporta, bar smo ih tamo pokupili. Ja sam preko navlacio crni jurisni prsluk da me ne vide s Marsa. Jedne prilike sam sa ovm skulom na sebi sa Dajca pao na ledja. malo je reci da me je zakucala u zemlju i izbila zrak! :-) Skinem da se lakse ustanem i dodjem sebi i ostavim pored ceste.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#142 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by tempuser »

To je bila mozda jesen 1992. godine, nesto me taj dogadjaj veze za intervenciju kad su otvorena skladista Fructala i Zora, ali nisam 100% siguran...
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#143 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Droog »

Jasko78 wrote:Pozdrav Vama svim herojima koji ste svojoj djeci (nama) danas obezbjedili da živimo u svome i na svome,i nemojte da mi tu ''kukate'' neću to da čujem od Vas. :izet:

Neka je vječni rahmet i pokoj svim herojima ove države koji su svoje živote založili u odbrani ove zemlje.

Žao mi je samo što mi je tada bilo 13 godina kada je rat počeo i što sam izašao sa majkom vani a moj stari rahmetli je upravo bitku vodio na ovoj liniji.

Napisat ću ako Bog da na godišnjicu (15.06) tog događaja malo opširnije kako su taj dan rahmetli Edhem Eko Džubur,rahmetli Hamid-Beli,i moj stari 1992 godine imali direktan sudar sa srpskim diverzantima koji su prešli riječicu Dobrinjsku tog maglovitog i tmurnog jutra i susreli se prsa u prsa između kuća blizu te ''krivine'' koju ste ucrtavali i govorili o njoj-gdje se nalazi spomenik Eki i Hamidu rahmetli.

Stari je jedini preživio ali je ostalo nepokretan sve do 2014 godine kada je se vratio svome Gospodaru.

Ali nisu se ni dušmani proveli! :izet:

Rahmet im duši i vječna slava!!!

A mi se ako Bog da čujemo uskoro,da napišem malo opširnije,a pišite i vi,stavljajte te slike sa jedne od najtežih linija u državi.

:bih:


Ako ti ne bude mrsko, volio bih procitati malo vise o tom dogadjaju.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#144 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Danas je 25 godina od četničke kontre iz Nedžarića kada su nam upali u hemijsku čistionu i gušića halu. Oko hale su se narednih mjesec dana vodile žestoke borbe.

Mi smo im nešto ranije upali u kasarnu tokom pokušaja deblokade kroz tunel djelomilno iskopan iz hale prema kasarni. U međuvremenu je jedan kopač zdušio na drugu stranu i otkrio gdje je tunel.

U čistionu su oni svakako dolazili ranije zbog šverca pa su znali koliko je to neuslovan položaj iz kojeg se ne vidi ni ko ti po čizmama piša.

Komandir mog voda Vernes Balta je poginuo taj dan, a komandir čete zarobljen. Tog dana sam i ja ranjen i završio aktivnu borbenu karijeru.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#145 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Dosta vala od tebe :thumbup: , to je drugo ranjavanje koliko pamtim.
Nemam ništa pri ruci od arhiva za to rokanje od Vidovdana pa koju heftu poslije, da ti nije rana ne bi ti vjerovali da se to zaista dešavalo. Sokolacweb pominje diverzanta Sarajkića i zarobljenog Smječanina, kao i korištenje zatvorenika za inžinjerijske radove u okolnostima opasnim po njihov život, par njih je svjedočilo o teškim ranjavanjima tom prilikom.
Vrijeme zadnjeg pokušaja deblokade Sarajeva.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#146 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 28/06/2020 16:09 Dosta vala od tebe :thumbup: , to je drugo ranjavanje koliko pamtim.
Nemam ništa pri ruci od arhiva za to rokanje od Vidovdana pa koju heftu poslije, da ti nije rana ne bi ti vjerovali da se to zaista dešavalo. Sokolacweb pominje diverzanta Sarajkića i zarobljenog Smječanina, kao i korištenje zatvorenika za inžinjerijske radove u okolnostima opasnim po njihov život, par njih je svjedočilo o teškim ranjavanjima tom prilikom.
Vrijeme zadnjeg pokušaja deblokade Sarajeva.
Kakav Smječanin? Sarajkić je bio zarobljen Moj komandir čete i nije bio diverzant nikakav mada je bio sposoban borac jako. Smječanin je bio nešto u bataljonu koliko se sjećam. Taj dan sam samo ranjen, ali 2 puta. Prvi put ujutro kad su upali u hemijsku, a ja sa mog stražarskog mjesta pucao na njih. I onda u rano popodne kad me granata srokala. Kad su oni upali u hemijsku ja sam bio jedini čovjek na liniji od hemijske čistione do usamljene kuće. To je kuća prekoputa njihove crvene kuće. Pa ko zna, zna kolika je linija. Najmanje sam jedan sat bio sam na liniji dok nije došla prva pomoć i to jedan srbin sa alipašina koji je imao skoro 60 godina i jedini imao muda da uzme pušku i izađe na liniju. Puna ih spavaona ostala nisu smjeli izaći.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#147 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trocadero »

Tromblon wrote: 28/06/2020 16:23

Kakav Smječanin? Sarajkić je bio zarobljen Moj komandir čete i nije bio diverzant nikakav mada je bio sposoban borac jako. Smječanin je bio nešto u bataljonu koliko se sjećam. Taj dan sam samo ranjen, ali 2 puta. Prvi put ujutro kad su upali u hemijsku, a ja sa mog stražarskog mjesta pucao na njih. I onda u rano popodne kad me granata srokala. Kad su oni upali u hemijsku ja sam bio jedini čovjek na liniji od hemijske čistione do usamljene kuće. To je kuća prekoputa njihove crvene kuće. Pa ko zna, zna kolika je linija. Najmanje sam jedan sat bio sam na liniji dok nije došla prva pomoć i to jedan srbin sa alipašina koji je imao skoro 60 godina i jedini imao muda da uzme pušku i izađe na liniju. Puna ih spavaona ostala nisu smjeli izaći.
Ne računajući onog jednog u bubnju od perilice. :wink:
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#148 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

trocadero wrote: 28/06/2020 16:56
Tromblon wrote: 28/06/2020 16:23

Kakav Smječanin? Sarajkić je bio zarobljen Moj komandir čete i nije bio diverzant nikakav mada je bio sposoban borac jako. Smječanin je bio nešto u bataljonu koliko se sjećam. Taj dan sam samo ranjen, ali 2 puta. Prvi put ujutro kad su upali u hemijsku, a ja sa mog stražarskog mjesta pucao na njih. I onda u rano popodne kad me granata srokala. Kad su oni upali u hemijsku ja sam bio jedini čovjek na liniji od hemijske čistione do usamljene kuće. To je kuća prekoputa njihove crvene kuće. Pa ko zna, zna kolika je linija. Najmanje sam jedan sat bio sam na liniji dok nije došla prva pomoć i to jedan srbin sa alipašina koji je imao skoro 60 godina i jedini imao muda da uzme pušku i izađe na liniju. Puna ih spavaona ostala nisu smjeli izaći.
Ne računajući onog jednog u bubnju od perilice. :wink:
Jadan čovjek. Cijeli dan je proveo krijući se u bubnju, a navečer kad je linija vraćena jedva ga spasili od ove neke muslimanske jedinice da ga ne ubiju jer su mislili da je vaš. Važno da je preživio.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#149 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trocadero »

Ako nisi znao zarobljeni komandir ti je razmjenjen za jednog našeg švercera. Spengali ste ga nešto ranije pri švercu baš u toj hemijskoj čistioni.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#150 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Tog Vidovdana 1995. su zločinci iz SRK VRS na gusto naseljena područja Novog Grada ispalili najmanje 4 modifikovane avio bombe, poznatije kao ''Krmače''.
Post Reply