Studiranje arhitekture vanredno ?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#1 Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by parameter345 »

Pozdrav,
Imam 30 godina, radim u lokalnoj sarajevskoj firmi i razmisljam o upisu na arhitekturu da li privatnog ili drzavnog fakulteta, vase misljenje? (moze i opsirnije ako imate misljenje o arhitekturi naravno, slobodno pisite sve sto imate na umu,sve me interesuje vezano za ovaj topic)
Ne znam da li je matematika i fizika bitna jer sam na tim poljima truba ali 3d modelovanje i programi mi fino idu i to mi je strast. Radim vec sa 3d-om oko 5 godina.
Cuo sam nekad ranije da je skoro pa nemoguce arhitekturu vanredno studirati jer stalno moras biti aktivan na vjezbama i predavanjima i radove nositi na uvid profama i asistentima, pa korekcije, itd..
Pa da je zavrsim do 40-e ne bih imao nista protiv.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#2 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Men_of_Numenor »

Pa jesi li pogledao njihovu web stranicu?

http://af.unsa.ba/s-upis.php

I ne, nemože se studirati vanredno. Bar ne na UNSA ne možeš.

Međutim ti možeš pokušati da radiš uz studij samo što takve stvari ne funkcioniraju u 99% slučajeva.

Ali to se ne zove vanrednim studiranjem kao što si gore napisao.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#3 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Boemica »

Ne možeš biti vanredan.

E sad, ono što možeš uraditi je ono što i ja radim, izabereš par predmeta po semestru na koje ćeš ići, dogovoriš se sa profesorima da možda nećeš uvijek biti tu na predavanjima i vježbama, prilagodiš raspored na poslu sa terminom tih vježbi i predavanja i lagano polažeš. Nećeš je završiti u roku tako sigurno, ali ako si uporan, nekad hoćeš.

Ja na tom principu studiram mašinstvo, i radim 40+ sati sedmično, i evo, prešla sam više od pola puta :)
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#4 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by melac »

Aferim oboma, i tebi sto uspijevas tako raditi, a ovome koji planira.

Ja bih samo htio ukazati da je arhitektura zahtjevan faktultet, sa aspekta potrebnog vremena koje uzima da se urade sve vjezbe i zadaci. Studirao sam ja gradjevinu, i isto tako sama materija je hajde i teska, ali ne i ne moguca, ali sto sve vjezbe i programi uzimaju vremena to je meni najteze padalo. Ipak sam zavrsio, i to uspjesno gradjevinu. A cinimi se da na arhitekturi jos vise imaju tih vjezbi i programa raznih vrsta.

A matematika na arhitekturi nije zahtjevna, dosta je jednostavna, no ako nemas dobru podlogu od prije, onda bi mogla biti zeznuta, ali ne ne moguca misija, uz volju i malo instrukcija ti ces to poloziti.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#5 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Men_of_Numenor »

Boemica wrote:Ne možeš biti vanredan.

E sad, ono što možeš uraditi je ono što i ja radim, izabereš par predmeta po semestru na koje ćeš ići, dogovoriš se sa profesorima da možda nećeš uvijek biti tu na predavanjima i vježbama, prilagodiš raspored na poslu sa terminom tih vježbi i predavanja i lagano polažeš. Nećeš je završiti u roku tako sigurno, ali ako si uporan, nekad hoćeš.

Ja na tom principu studiram mašinstvo, i radim 40+ sati sedmično, i evo, prešla sam više od pola puta :)
Gdje ti to radiš?

Gdje studiraš mašinstvo?
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#6 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by CotSuljakovic »

Radis ali na crno, odnosno varas drzavu i njene gradjane. Nije te sramota napisati to. Fuj!
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#7 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Boemica »

Men_of_Numenor wrote:
Boemica wrote:Ne možeš biti vanredan.

E sad, ono što možeš uraditi je ono što i ja radim, izabereš par predmeta po semestru na koje ćeš ići, dogovoriš se sa profesorima da možda nećeš uvijek biti tu na predavanjima i vježbama, prilagodiš raspored na poslu sa terminom tih vježbi i predavanja i lagano polažeš. Nećeš je završiti u roku tako sigurno, ali ako si uporan, nekad hoćeš.

Ja na tom principu studiram mašinstvo, i radim 40+ sati sedmično, i evo, prešla sam više od pola puta :)
Gdje ti to radiš?

Gdje studiraš mašinstvo?
Na UNSA.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#8 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Boemica »

CotSuljakovic wrote:Radis ali na crno, odnosno varas drzavu i njene gradjane. Nije te sramota napisati to. Fuj!
Ne radim na crno, radim preko studentskog servisa i moje gazde plaćaju porez državi u odnosu na moju platu (na pola iznosa doduše).

I ne, nije me stid napisati da zarađujem sama sa sebe i za svoje školovanje, nit me je stid napisati da od svojih para plaćam 1800KM koliko košta godina na mašinstvu, nije me stid sve dok moj otac, ratni vojni invalid, demobilisani borac ima 348KM penziju i u takvoj je situaciji da mu ja moram kupovati lijekove jer je bolestan.

Eto oprosti što me nije stid, što umjesto da studiram i ispijam kahve po nargilhanama i kradem Bogu dane, ja od kuće trčim na posao, pa sa posla trčim na fakultet, pa sa fakulteta trčim kući da učim, jer neću da se pomirim da mi je vrhunac života 600KM plate, kad znam da mogu više. A univerzitet u Sarajevu ne poznaje vanredan studij, tako da sve i da hoću pošteno - ne mogu.

Da živim u Norveškoj možda bi i osjećala grižu savjesti zato što nekog "varam", ali pošto je mene ta ista država (a da ne pričam o mojim roditeljima) izvarala ne jednom i na jednoj stvari, nije me nimalo sramota napisati to.
John Cleese
Posts: 37263
Joined: 25/05/2010 18:30

#9 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by John Cleese »

Boemica wrote:...
Znas kad bih mu ja objasnjavao... :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Boemica »

John Cleese wrote:
Boemica wrote:...
Znas kad bih mu ja objasnjavao... :D
Ma ispizdi se nekad čovjek, isto kao da živimo u Švicarskoj, sve lijepo, sređeno, po propisima, pa eto ja varam nekoga.

Al' nije to do njega, nego do mene, što je i meni više dopizdilo ovo konstantno trčanje i strah da nećeš stići na sve :lol: Pa se istresla
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#11 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by seoBIH »

Lik je ..... (umetni bilo sta u mislima), da ne pisem radi bana.

Ipak, moram ti reci da tvoj poslodavac nije bas cist prema zakonu. Studentski poslovi su privremeni, te kao takvi kazu da ne mozes raditi vise od 6 mjeseci, ukoliko me sjecanje dobro sluzi. To znaci da ako dodje inspekcija, gazda ce dobiti kaznu. Aktivirali su se nakon one afere sa studentskim ugovorima, pa sada gledaju i na taj dio, gdje se kaze da je zaposlenje studenta privremenog karaktera.

Da znam, glup zakon, nimalo korektan, posebno npr diskriminise one koji obnavljaju godinu i slicno. Ipak, kao taka, vazeci je.

PS: kako to da UNSA ne poznaje vanredni studij, kada drug studira vanredno na PMF-u?

Evo i slika, znaci nije UNSA, vec je to prepusteno fakultetima

Image
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#12 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Men_of_Numenor »

seoBIH wrote:Lik je ..... (umetni bilo sta u mislima), da ne pisem radi bana.

Ipak, moram ti reci da tvoj poslodavac nije bas cist prema zakonu. Studentski poslovi su privremeni, te kao takvi kazu da ne mozes raditi vise od 6 mjeseci, ukoliko me sjecanje dobro sluzi. To znaci da ako dodje inspekcija, gazda ce dobiti kaznu. Aktivirali su se nakon one afere sa studentskim ugovorima, pa sada gledaju i na taj dio, gdje se kaze da je zaposlenje studenta privremenog karaktera.

Da znam, glup zakon, nimalo korektan, posebno npr diskriminise one koji obnavljaju godinu i slicno. Ipak, kao taka, vazeci je.

PS: kako to da UNSA ne poznaje vanredni studij, kada drug studira vanredno na PMF-u?

Evo i slika, znaci nije UNSA, vec je to prepusteno fakultetima

Image
Kada sam napisao da ne može vanredno studirati mislio sam na arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#13 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Boemica »

seoBIH wrote:Lik je ..... (umetni bilo sta u mislima), da ne pisem radi bana.

Ipak, moram ti reci da tvoj poslodavac nije bas cist prema zakonu. Studentski poslovi su privremeni, te kao takvi kazu da ne mozes raditi vise od 6 mjeseci, ukoliko me sjecanje dobro sluzi. To znaci da ako dodje inspekcija, gazda ce dobiti kaznu. Aktivirali su se nakon one afere sa studentskim ugovorima, pa sada gledaju i na taj dio, gdje se kaze da je zaposlenje studenta privremenog karaktera.

Da znam, glup zakon, nimalo korektan, posebno npr diskriminise one koji obnavljaju godinu i slicno. Ipak, kao taka, vazeci je.

PS: kako to da UNSA ne poznaje vanredni studij, kada drug studira vanredno na PMF-u?

Evo i slika, znaci nije UNSA, vec je to prepusteno fakultetima

Da, znam da vara zakon. I varam ga i ja.
Ja sam učenik generacije osnovne škole, učenik generacije srednje škole. Upisala sam se kao redovan student, prva na spisku.
Međutim, takve stvari su se u godinu dana desile, da sam nakon čišćenja prve godine u roku, bila primorana (a primorala me upravo država i nepravedan sistem) da pauziram "zaledim" godinu na fakultetu, i radim. I još uvijek sam "primorana" da radim ali ne mogu da se pomirim sa tim da ću čitav život raditi ovo što sad radim samo zato što ja ne mogu sebi i svojoj porodici dozvoliti da dvije godine sjedim kod kuće i učim.

Ne znam za kompletan UNSA (mada sam u zadnje vrijeme čula da je to pravilo za čitav univerzitet) znam da na Mašinskom fakultetu u Sarajevu ne možeš biti vanredan student.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#14 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by seoBIH »

Jasno, nisam te ni kritokovao, samo kazem radi poslodavca. Nema mi smisla zakon, ali jebo zakon ako ne ide u prilog vlastodrzcima :)
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#15 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by cenecimoveocino »

http://iu-travnik.com/dodiplomski-studi ... kih-nauka/
imaš tu arhitekturu pa pogledaj...
User avatar
P.Starck
Posts: 1146
Joined: 14/07/2010 22:46

#16 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by P.Starck »

Dokle smo došli...ako ti trebaju samo papiri tj. diploma kupi je negdje, od travnika do sobomira i sl. "akreditovanih institucija". Jer otprilike je to suština. Voliš 3d pa bi da modeliraš sa diplomom?! Izvini ali ono wtf. Arhitektura kao i drugi teh. fakulteti, od mašinstva do elektrotehnike nije sprdnja i nažalost raditi i studirati takve fakultete je rahat patnja samo na filmovima. Evo imaš curu koja na sličan način studira mašinstvo pa samo ona zna kakva je to avantura (ne mislim na vikend caffe avanturu akreditovanih fakulteta).
Ulaži više u sebe i to što sad radiš, jer ti diploma neće donijeti bog zna šta. Taj 3d je često skuplji od kojekakvih projekata što ih izbacuju kojekakvi biroi po Rajvosa.
User avatar
turbofolk
Posts: 3139
Joined: 13/05/2014 09:37

#17 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by turbofolk »

Studirati arhitekturu vanredno, u moje vrijeme se nije moglo, doduše bio je stari nastavni plan, a ne Bolonja. Ne znam kako je sada, ali znam da projektantski predmeti zahtijevaju stalno prisustvo na vježbama i završavanje određenih projektantskih zadataka do određenih rokova koje odrede asistenti ili profesori. Pri tome ne možeš tek tako predati semestralni ili kolokvijalni rad, ako nisi išao na određene korekcije kod asistenta ili profesora. Znači, rad koji se predaje ne može bit prvi put viđen od strane asistenta ili profesora tek nakon predaje rada. To je kao da nisi ni dolazio na vježbe nikako. Opet kažem, treba provjeriti kako je sada, ali prije nekih 15 godina to nije moglo. Valjda na ovom forumu ima aktivnih studenata arhitekture pa će znati kvalitetnije odgovoriti. Inače, arhitektura je jako lijep zanat, još ako si te sreće da radiš u projektovanju, a pri tome si i kreativan i barataš CAD alatima i 3D modelovanjem uz fotorealistični rendering svojih modela, onda svoje znanje i poznavanje ovog jako lijepog zanata možeš dobro materijalizirati :D Samo kažem, tako pričaju :D
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#18 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by CotSuljakovic »

arhitektura je vise kurs nego fakultet
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#19 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by neki »

ako je arhitektura kurs onda su svi društveni fakulteti neka vrsta vikend seminara..
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#20 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by breuer »

pravi arhitekti nikad nisu studirali arhitekturu
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#21 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by CotSuljakovic »

Logicno da nisu studirali kad ti za to ne treba nikakav fakultet. Ako te interesuje mozes sve sto ti treba skontati na tromjesecnom kursu ili eto da ne kazu da pretjerujem, na sestomjesecnom kursu.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#22 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by liaar »

Kakvu glupost izjavi čovjek i osta živ. Da mi je da vidim kako ti sa tim svojim šestomjesečnim kursem, rješavaš statičke proračune, i betonske proračune da znaš koliku ćeš ploču stavit između 2 sprata, zbog nosivosti, slabih tačaka, tačaka pritiska i ostalih jako bitnih stvari. Hoćeš al' u kurcu.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#23 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by CotSuljakovic »

Cuj betonski proracun, to nesto oko mjesalice ili? Arhitektura i staticki proracun skupa idu kao kurva i postenje.
Napisati arhitektura i staticki proracun u istoj recenici :-)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#24 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by Hadzi Lojo »

Sa kursom mozes samo CAD crtac postati i nista vise.
nemojte se brukati ljudi, da bi bio arhitekt moras stosta nauciti pa da napravis kvalitetan projekat.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#25 Re: Studiranje arhitekture vanredno ?

Post by liaar »

Ma pusti trolla ba, ja završio za tehničara, pa skontao nisam ja za to. Statika, Beton i armirani beton, itd, reko' hvala lijepo.
Post Reply