stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1 stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by senainter »

Imam sve materijale al me zanima iz zakona posto se ide po nekim ceduljicama kojih valjda ima 10, pojavila se i 11-esta, pa reko da mi neko ne moze dati pitanja sa nje. Hvala unparijed, inace ako kome trebaju zakoni za kopiranje imam nekakvu hrpu pa cu se nekako valjda probiti kroz nju :-D
PS: polazem u Sarajevskom kantonu.
User avatar
Prometej/ka
Posts: 10
Joined: 03/06/2011 00:05

#2 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by Prometej/ka »

Pozdrav!
Uskoro polažem stručni ispit i imam zakone i pravilnike koje sam dobila u školi ili skinula s neta, tako da čitam sve redom. Iako mi je drago da sve prelistam i naucim, voljela bih da vidim kako otprilke izgledaju ta pitanja na strucnom ispitu. Pitala sam neke ljude koji su ranije polagali stručni ispit za materijale o kojima ti govoriš i svi su to negdje već proslijedili ili izgubili ili somethin' like that :shock: . Da li bi mi mogao proslijediti to na mail ili slično, naravno ako imas u elektronskoj formi? Hvala...
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#3 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by Sociolog »

Pozdrav, naravno, ako moze i meni, javljam se na pp
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#4 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by senainter »

Ima li popravni iz ovog ispita, ili se mora cekati naredni rok... npr ako se ne poloze zakoni a polozi se cas, kad se onda polaze sljedeci put i da li se cas ponovo mora polagati ...?
User avatar
azurna_obala
Posts: 5564
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#5 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by azurna_obala »

...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#6 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by zelenashica »

De da vam pokušam odgovoriti na vaša pitanja.

Popravni ima, ali ovisno od kantona u kojem polažeš.Čas se ne mora polagati ponovno.

Eh sad, što se tiče pitanja,.... Zakon o radu, Zakon o obrazovanju,... to je suština. Od pitanja tipa: koliko traje skolska godina, do članova zakona vezanih za prava i obaveze poslodavca, pa do zakonom propisane pedagoške dokumentacije( dnevnik, matična knjiga, četrdesetosatna sedmica( sta je sve navedeno u rjesenju),...jako, jako puno pitanja, koja su nesto sto se većinom stiče i istražuje kroz samu praksu.Pa do načina i oblika borbe za radnička prava. Pa dokumenatacije i procesa kategorizacije,....pa i dosijea radnika.
Naravno suština je da znaš šta su ti prava a šta obaveze.
Ono iz čega sam ja spremala ispit su klasični Zakonski akti: Zakon o radu, Zakon o obrazovanju i naravno od velike je pomoći "prolazak" kroz sve one spise po stolovima sekretara u školama, tipa Odluka, Pravilnika....
User avatar
potrebna
Posts: 37
Joined: 11/06/2010 10:56
Location: Iza volana Bubice

#7 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by potrebna »

Imam ja pitanja, odnosno tih 10 kartica o kojima govorite. Javite se na pp, pa vam sendam sve.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#8 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by senainter »

Ja sam u Sarajevskom kantonu, znaci IMA popravni, joj pa hvala bogu, jer izgleda nama ce dati zakona odmah iza casa pa sam molila savjetnicu da nam da bar 5 dana da imamo za uciti, nadam se da ce biti milostiva, jer je svo ono jako zbrkano, imam i ja kartice kome trebaju nek se javi.
Jos jedno pitanje, da li se mora cekati do sledeceg roka npr. ako polazem u martu, moram li cekati maj da ponovo izadjem zakone ...?
Puno hvala na informaciji
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#9 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by zelenashica »

senainter wrote:Ja sam u Sarajevskom kantonu, znaci IMA popravni, joj pa hvala bogu, jer izgleda nama ce dati zakona odmah iza casa pa sam molila savjetnicu da nam da bar 5 dana da imamo za uciti, nadam se da ce biti milostiva, jer je svo ono jako zbrkano, imam i ja kartice kome trebaju nek se javi.
Jos jedno pitanje, da li se mora cekati do sledeceg roka npr. ako polazem u martu, moram li cekati maj da ponovo izadjem zakone ...?
Puno hvala na informaciji
Inače je praksa na TK da se odmah nakon održanog časa( položenog) pristupa i polaganju drugog dijela ispita.

Eh, na TK se čeka naredni termin, za Sarajevo provjeri.
User avatar
potrebna
Posts: 37
Joined: 11/06/2010 10:56
Location: Iza volana Bubice

#10 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by potrebna »

Svako izlaženje na ispit se plaća 250 KM (za KS) i imaju tri godišnja roka maj, mart i oktobar. Izvan rokova ne postoji mogućnost polaganja. U svakom slučaju ispit se sastoji iz dva djela, nastavnog časa pred komisijom i zakonskog djela pred komisijom. Na portalu monks.ba ima Pravilnik o polaganju stručnog ispita za nastavnike i stručne saradnike i tu je sve lijepo precizirano.

http://portal.monks.ba/start/Default.aspx?tabid=73

Sretno 8-)
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#11 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by senainter »

Cula sam da je popravni za 10 dana, ajd valjda je to tako, pitacu u PPZ-u ako padnem.. Hvala
selma02041986
Posts: 1
Joined: 31/03/2012 12:02

#12 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by selma02041986 »

moze li mi neko poslati pitanja koja budu na polaganju strucnog u PPZ, koja se odnose na zakone, putem pp



hvala!
japrofa
Posts: 2
Joined: 06/04/2012 20:49

#13 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by japrofa »

Prometej/ka wrote:Pozdrav!
Uskoro polažem stručni ispit i imam zakone i pravilnike koje sam dobila u školi ili skinula s neta, tako da čitam sve redom. Iako mi je drago da sve prelistam i naucim, voljela bih da vidim kako otprilke izgledaju ta pitanja na strucnom ispitu. Pitala sam neke ljude koji su ranije polagali stručni ispit za materijale o kojima ti govoriš i svi su to negdje već proslijedili ili izgubili ili somethin' like that :shock: . Da li bi mi mogao proslijediti to na mail ili slično, naravno ako imas u elektronskoj formi? Hvala...
Ako neko ima ta pitanja, molio bih da i meni pošalje
Amra_aaa
Posts: 3
Joined: 05/08/2011 21:31

#14 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by Amra_aaa »

i ja bih te materijale :)) hvala
User avatar
potrebna
Posts: 37
Joined: 11/06/2010 10:56
Location: Iza volana Bubice

#15 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by potrebna »

Samo pošaljite mail i sendam vam ono što imam :-D
školski
Posts: 1
Joined: 23/05/2012 19:50

#16 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by školski »

da li može neko i meni da pošalje materijale, zaista bi mi pomogao, hvala
sebnem
Posts: 1
Joined: 29/08/2012 13:38

#17 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by sebnem »

školski wrote:da li može neko i meni da pošalje materijale, zaista bi mi pomogao, hvala
Hej, vi koji imate ili ste dobili testove i pitanja za stručni proslijedite mi. Skinula sam zakone i propise, ali te literature ima toliko da mi treba mjesec da sve to pročitam. HVALA
Almita
Posts: 2
Joined: 24/10/2012 10:01

#18 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by Almita »

Mogu li i ja zamoliti da mi, ko ima, pošalje na email neke skripte za polaganje - pod tim mislim na neku skraćenu verziju a ne one tone zakona koji se mogu skinuti s interneta :) Hvala puno i pozz
sarija007
Posts: 1
Joined: 06/12/2012 14:24

#19 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by sarija007 »

pozzz, imam ispit za 7 dana a otvorio nisam-pa ako je ko za sevapa neka šalje kartice pod hitno plzzz
neoTesan
Posts: 5
Joined: 08/04/2013 18:22

#20 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by neoTesan »

ako ko i dalje ima ova pitanja molim lijepo da ih posalje na pp
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#21 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by MrsJ »

Ja sam isto pitanje postavljala ali niko nije imao ta pitanja. Uglavnom, polozila sam prije par dana i nisam odgovarala po tim ceduljicama, nego mi je savjetnica iz glave postavljala pitanja. Obavezno bude jedno pitanje iz ustava BiH i FBiH i dva iz Zakona o obrazovanju.
User avatar
jelashan
Posts: 193
Joined: 02/04/2013 03:46
Location: Jelah

#22 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by jelashan »

da ozivim malo temu :)

polazem uskoro strucni pa mi svaka informacije moze dobro doc, kako sta ide, sta mogu otprilike ocekivat itd. i naravno ako mi neko moze poslat materijal koji bi mi mogao biti od pomoci, bio bih veoma zahvalan
selmana
Posts: 43
Joined: 27/06/2010 15:58
Location: Sarajevo

#23 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by selmana »

Ima li neko kartice za polaganje stručnog ispita da mi pošalje na mail ? pliiiiiiz
nejranejra
Posts: 1
Joined: 12/01/2015 19:39

#24 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by nejranejra »

Moliiiiiiim Vas da mi posalje neko materijale za polaganje stručnog ispita za nastavnike.
laly
Posts: 274
Joined: 16/01/2012 14:41

#25 Re: stručni ispit za nastavnike, materijali ..

Post by laly »

Moze li mi neko reci da li imaju neke kartice za spremanje dijela ispita iz metodike, a koji se polaze odmah poslije odrzanog casa?
Post Reply