Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#401 Re: Stripovi

Post by Point. »

Vala nije ni VC za baciti. Za Libellus sam rekao ranije, skupo u pm. Za 5 komada haman 1000 kuna, neka hvala. Cujem da ce opet poceti crtati Mister No-a. :thumbup:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#402 Re: Stripovi

Post by SkyLimit »

Kad gledam unatrag, nakon toliko pročitanih stripova, nekako mi se iz nekog razloga najviše urezala u pamćenje avantura Texa iz tri epizode: "Carsonova prošlost", "Razbojnici iz Montane", "Posljedni okršaj u Bannocku"
http://www.stripovi.com/recenzije/tex-w ... oslost/85/

Mladi Karson koji je karizmatičniji i od Texa kojeg imamo priliku pratiti, a kamoli od matorog Karsona.

Pa ta banda "Nedužnih" sa autentičnim likovima kao Ljudožder Boone, Waco Dolan(najeziviji revolveraš kojeg sam ja vidio u stripovima, pomisliš zamisli zamjeriš se jednom takvom), Pošteni Grimes i njegov pomoćnik dječak Chester, Šapavi Lame, onaj kockar Laval, pa onaj doušnik Skinner...Njihove crvene marame oko vrata i poseban način pozdrava rukama kao znak raspoznavanja.

Koji su to razgovori :D

Grimes: Johnny Lame ima pravo, Waco. Ako u ovome hotelu doista žive duhovi ubijenih u Bannocku, onda traže tebe! Znaš li uopće kolike si ubio?

Waco: Mnogo ih je, trgovče...Previše za brojanje. Vidiš, svako ima svoju specijalnost...ti si naučio brojati, a ja pucati.


Šerif Ray Clemmons koji je onako crno - bijeli lik, komplekan.

Onda oni samovoljni provoditelji "pravde" i "zakona" :-)

Cijeloj priči to što pratimo događanja u dvije vremenske linije, 25 godina prije i poslije daje neki poetičnu notu, upoznajemo likove kad su bili mladi i kad više nisu tako mladi, recimo Lena kao ljepotica a 25 godina kasnije sa kćerkom koja izgleda identično kao ona kad je bila mlada.

I cijela ta atmosfera Montane, prerija, nepregledno more trave, hladan vjetar koji udara u kosti, grad Bannock na vrhuncu a zatim kao grad duhova...Čak i ona zadimljena atmosfera u vozu dok Tex i sin putuju ima neke čari :-)

Uvijek se vraćam ovoj priči poslije nekog vremena, Boselli je odradio strašan posao :-)

Što je čudno, ja čak i ne volim toliko Texa, većina epizoda mi izgleda na isti kalup, u nekom gradu neki lokalni bogati moćnik i silnik i Tex koji ga porazi. Ali ovo je nešto drugo.

Čak ni crtač Marcello mi nije pretjerano drag, pogotovo iz onoga što je crtao u epizodama Zagora, ali ovo je dočarao prelijepo, ne bi mogao zamisliti nekog drugog da bi nacrtao bolje od njega.


Stihovi iz pjesme koju više puta neko pjevuši u ovoj priči, svojevrsna muzička podloga priče:

If ever I get off the trail
And the Indians they don't find me,
I'll make my way straight back again
To the gal I left behind me.
That sweet little gal, that true little gal,
The gal I left behind me!

The wind did blow, the rain did flow,
The hail did fall and blind me;
I thought of that gal, that sweet little gal,
That gal I'd left behind me!
That sweet little gal, that true little gal,
The gal I left behind me!
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#403 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Da li se moze negdje naci ova dva stripa ? :!:

Jan Dix 2 - Soba jagura

Image

Jan Dix 4 - Trijumf smrti

Image

bio bi veoma zahvalan ;-)
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#404 Re: Stripovi

Post by Better Man »

Pogledaj u Striparnici obzirom da su oni izdavači.
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#405 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Better Man wrote:Pogledaj u Striparnici obzirom da su oni izdavači.

Da imaju. Vidio sam :-)
Ali sam ipak mislio da nema možda neko u .PDF ili .CBR formatu kako bi to na tablet-u čitao.
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#406 Re: RE: Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Point. wrote:Vala nije ni VC za baciti. Za Libellus sam rekao ranije, skupo u pm. Za 5 komada haman 1000 kuna, neka hvala. Cujem da ce opet poceti crtati Mister No-a. [emoji106]
Mister No je bio baš dobar.
A 2006 je došao kraj za našeg junaka.

Gdje si pročitao tu novost?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#407 Re: RE: Re: Stripovi

Post by julisiz es grant »

kr0 0ss wrote:
Point. wrote:Vala nije ni VC za baciti. Za Libellus sam rekao ranije, skupo u pm. Za 5 komada haman 1000 kuna, neka hvala. Cujem da ce opet poceti crtati Mister No-a. [emoji106]
Mister No je bio baš dobar.
A 2006 je došao kraj za našeg junaka.

Gdje si pročitao tu novost?
Kako je završio Mister No? Jel zadnja epizoda ono baš bila zamišljena ko zadnja, pa se nešto posebno u njoj desilo (kao recimo "Konačna pobeda" K. Marka :D ) ili je samo onako, prestalo dalje da se crta?
Je li se Mister No penzionisao? :D Jesu li mu avanture dosegle ovo naše današnje doba? Jer ako jesu, Mister No bi danas imao oko 95 godina :D
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#408 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Ovo je zadnji broj

Image
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#409 Re: RE: Re: Stripovi

Post by Point. »

julisiz es grant wrote:
kr0 0ss wrote:
Point. wrote:Vala nije ni VC za baciti. Za Libellus sam rekao ranije, skupo u pm. Za 5 komada haman 1000 kuna, neka hvala. Cujem da ce opet poceti crtati Mister No-a. [emoji106]
Mister No je bio baš dobar.
A 2006 je došao kraj za našeg junaka.

Gdje si pročitao tu novost?
Kako je završio Mister No? Jel zadnja epizoda ono baš bila zamišljena ko zadnja, pa se nešto posebno u njoj desilo (kao recimo "Konačna pobeda" K. Marka :D ) ili je samo onako, prestalo dalje da se crta?
Je li se Mister No penzionisao? :D Jesu li mu avanture dosegle ovo naše današnje doba? Jer ako jesu, Mister No bi danas imao oko 95 godina :D
Davno sam citao ovu zadnju epizodu, ne sjecam se tacno radnje al nije bila holivudska. Sto se tice novih epizoda, procito sam u jednoj epizodi Veselog Cetvrtka, na onoj prvoj stranici da su pisali da se crtaju nove epizode ali da se nista ne zna kad ce biti zvanicno. Mister No mi je omiljeni strip, bas sam se iznenadio bio kad su ga zakinuli.
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#410 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Wikipedia kaže da su 2009 odustali od toga. :(
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#411 Re: Stripovi

Post by Truba »

cuj odustali

pa bolje da prestanu negho da uniste strip kao alan forda npr
i zagor je vala karin...dylan razvlači pitu...
i nik rajder je zavrsio normalno
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#412 Re: Stripovi

Post by _BataZiv_0809 »

Da li piper jos uvijek pali sutanjem komandne ploce :D

Dobri Mister No, bas sam maloprije sa Pointom razmijenio par pp-ova na tematiku.

Imam sve brojeve od Slobodne Dalmacije i Strip Agenta. Poceo skupljati one zelenih korica, je li Veseli Cetrvrtak, ne sjecam se i stao.

Volim da ih imam na polici kao kolekcionar, a znam da cu se brzo prilagoditi na citanje s ekrana.

Kad se sjetim da sam neke od tih epizoda procitao skoro trocifren broj puta, a sad u eri interneta nemas strpljenja ni za sta. Stalno te bombarduju novim informacijama :run:
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#413 Re: RE: Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Black swan wrote:cuj odustali

pa bolje da prestanu negho da uniste strip kao alan forda npr
i zagor je vala karin...dylan razvlači pitu...
i nik rajder je zavrsio normalno
Da odustali su jer nemaju nikakvu inspiraciju :(

Ja čitam Dylana :)
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#414 Re: RE: Re: Stripovi

Post by Point. »

kr0 0ss wrote:
Black swan wrote:cuj odustali

pa bolje da prestanu negho da uniste strip kao alan forda npr
i zagor je vala karin...dylan razvlači pitu...
i nik rajder je zavrsio normalno
Da odustali su jer nemaju nikakvu inspiraciju :(

Ja čitam Dylana :)
Mogli su staviti pricu u Evropu malo i eto inspiracije. Razlicite drzave, bas poput Jerryjeve avanture po Africi.
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#415 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

A i sa Dampyrom su isto stali! :(
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#416 Re: Stripovi

Post by seln »

Bojim se da stripovi i nemaju neku buducnost. :roll:
Za mladje generacije je i citanje stripova preveliki intelektualni napor (knjige su vec davno otpisane).
Za njih su jos samo manga crtani i to sa propratnim komentarom, da se ne napreze mozak.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#417 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Na žalost, u pravu si za mlađe generacije, a bogme i nešto starije. Izgleda da evolutivni proces vremenom smanjuje intelektualne zahtjeve, bar na ovim područjima. U drugim zemljama stripovi se uveliko konzumiraju među svim generacijama, samo se ovdje strip njeguje najčešće samo kod nas nešto starijih, koji smo odrastali u normalnijim uslovima. Ipak, sve je stvar kućnog odgoja i šta dijete usadi u sebe tokom prvih godina života. Iz porodice polupismenih osoba ne može izaći ljubitelj knjige i, generalno, čitanja, osim u nekim jako rijetkim situacijama.
Mi ostali možemo uživati i u starijim izdanjima, zahvaljujući trudu nekolicine strip entuzijasta, koji skeniraju i postavljaju to na forume, dostupno svima koji vole stripove. Samo tako se danas može doći do nekada izuzetno popularnih strip-edicija iz bivše Yuge, a znamo da je tu bilo izuzetno dobrih stripova. Naravno da entuzijasta i strip-ljubitelja ima širom svijeta, pa se i najnovija izdanja mogu pronaći slobodno za preuzimanje i čitanje, naravno na originalnim jezicima izdanja, ali i u skenlacijama ljudi koji utroše vrijeme za prevod i obradu.
Stanje sa produkcijom i distribucijom stripova kod nas je dobro poznato, na to ne treba trošiti riječi. Slab izbor i previsoke cijene, dostupne samo rijetkim kolekcionarima, nisu uslov za široku popularizaciju strip kulture. Ali, to su sada neke druge relacije, gdje se upliće i politika i opšti kulturni milje, tako da o tome zaista neću govoriti...

Na ovim područjima ima nekoliko dobrih strip-foruma. Ja sam aktivan na stripotekaforum dot com, gdje kačim svoje skenlacije. Tu se mogu pronaći i skoro sve edicije koje su izlazile na ovim područjima od II Svj. rata na ovamo. Ko voli stripove i kome se ne gadi da ih čita digitalno, tu može pronaći pravo digitalno stripovsko blago.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#418 Re: Stripovi

Post by Truba »

skupo
dampir je odron
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#419 Re: RE: Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Black swan wrote:skupo
dampir je odron
Kako za koga. Meni je interesantan jer se u priči spominje i naš prostor.
Do 40-og izdanja su dosli i stali :(
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#420 Re: RE: Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Praetorious wrote:Na žalost, u pravu si za mlađe generacije, a bogme i nešto starije. Izgleda da evolutivni proces vremenom smanjuje intelektualne zahtjeve, bar na ovim područjima. U drugim zemljama stripovi se uveliko konzumiraju među svim generacijama, samo se ovdje strip njeguje najčešće samo kod nas nešto starijih, koji smo odrastali u normalnijim uslovima. Ipak, sve je stvar kućnog odgoja i šta dijete usadi u sebe tokom prvih godina života. Iz porodice polupismenih osoba ne može izaći ljubitelj knjige i, generalno, čitanja, osim u nekim jako rijetkim situacijama.
Mi ostali možemo uživati i u starijim izdanjima, zahvaljujući trudu nekolicine strip entuzijasta, koji skeniraju i postavljaju to na forume, dostupno svima koji vole stripove. Samo tako se danas može doći do nekada izuzetno popularnih strip-edicija iz bivše Yuge, a znamo da je tu bilo izuzetno dobrih stripova. Naravno da entuzijasta i strip-ljubitelja ima širom svijeta, pa se i najnovija izdanja mogu pronaći slobodno za preuzimanje i čitanje, naravno na originalnim jezicima izdanja, ali i u skenlacijama ljudi koji utroše vrijeme za prevod i obradu.
Stanje sa produkcijom i distribucijom stripova kod nas je dobro poznato, na to ne treba trošiti riječi. Slab izbor i previsoke cijene, dostupne samo rijetkim kolekcionarima, nisu uslov za široku popularizaciju strip kulture. Ali, to su sada neke druge relacije, gdje se upliće i politika i opšti kulturni milje, tako da o tome zaista neću govoriti...

Na ovim područjima ima nekoliko dobrih strip-foruma. Ja sam aktivan na stripotekaforum dot com, gdje kačim svoje skenlacije. Tu se mogu pronaći i skoro sve edicije koje su izlazile na ovim područjima od II Svj. rata na ovamo. Ko voli stripove i kome se ne gadi da ih čita digitalno, tu može pronaći pravo digitalno stripovsko blago.
Imaš li sken od Jan Dix-a Soba Jaguara?

Image

Tražim ga već odavno
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#421 Re: RE: Re: Stripovi

Post by Truba »

kr0 0ss wrote:
Black swan wrote:skupo
dampir je odron
Kako za koga. Meni je interesantan jer se u priči spominje i naš prostor.
Do 40-og izdanja su dosli i stali :(
nastavak slijedi u knjigama po 3 epizode u jednoj ediciji

http://happynovisad.com/strip/dampyr-bi ... p.1147.htm

meni su sve price nekako bile slicne imao sam 30 brojeva
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#422 Re: RE: Re: RE: Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Black swan wrote:
kr0 0ss wrote:
Black swan wrote:skupo
dampir je odron
Kako za koga. Meni je interesantan jer se u priči spominje i naš prostor.
Do 40-og izdanja su dosli i stali :(
nastavak slijedi u knjigama po 3 epizode u jednoj ediciji

http://happynovisad.com/strip/dampyr-bi ... p.1147.htm

meni su sve price nekako bile slicne imao sam 30 brojeva


Da li ima negdje sken?
Tražio sam i nisam mogao ništa da nadjem :(
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#423 Re: Stripovi

Post by Truba »

aaaaaaaa ti si taj zbog kojeg propadaju strip firme
brzo kupi po dva primjerka svakog stripa kojeg si skidao s neta
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#424 Re: Stripovi

Post by kr0 0ss »

Naravno da kupujem. Ali neki su i za mene preskupi :( Posebno ovi stripovi sa debelim koricama.
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#425 Re: Stripovi

Post by Point. »

Zna li iko sta se desilo sa stranicom od Veselog Cetvrtka?
Post Reply