Strani "investori"

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1 Strani "investori"

Post by seln »

Davno je receno da "tudja ruka ne cese tamo gdje te svrbi". Paradni primjer ostvarenja te sentence u poslijeratnoj BiH su kojekakvi strani mesetari i prevaranti, koji su dosli pod etiketom "investora" i od naseg naroda i politicara docekani kao spasioci, carevi, sultani... da bi se brzo pokazalo kako su mnogi od njih obicni saneri i pijacari, koji rade po paroli "take money and run".
Uz duzno postovanje za sve one koji su dosli iz razumljivih i prihvatljivih pobuda (da investiraju, modernizuju proizvodnju, placaju plate i dadzbine i da pri tome i sami zarade), izgleda da je mnogo vise onih koji su dosli samo da rasparcaju ono malo imovine sto je ostalo i da varaju dobavljace i radnike toliko dugo dok mogu, a onda pokupe cash i izgube se u vidu magle.
GIKIL, oni cigani iz Mittala (izvinjenje Romima, oni su narod, cigan je karakterna osobina), kojekakva arapska i turska "braca", mljekare koje nisu placale ni radnike ni liferante, razni slovenacki propaliteti, gradjevinari, trgovci, bankari... lista je duga koliko je bosanska pamet kratka.
Sta mislite ko nas je najvise ojadio i koji primjeri odskacu drskoscu i hinjalukom, nevezano za ukradenu sumu i unistena sredstva?
Nase politicare ne morate pominjati, oni i njihov IMT se podrazumijevaju.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2 Re: Strani "investori"

Post by detroit-mercy »

seln wrote:Davno je receno da "tudja ruka ne cese tamo gdje te svrbi". Paradni primjer ostvarenja te sentence u poslijeratnoj BiH su kojekakvi strani mesetari i prevaranti, koji su dosli pod etiketom "investora" i od naseg naroda i politicara docekani kao spasioci, carevi, sultani... da bi se brzo pokazalo kako su mnogi od njih obicni saneri i pijacari, koji rade po paroli "take money and run".
Uz duzno postovanje za sve one koji su dosli iz razumljivih i prihvatljivih pobuda (da investiraju, modernizuju proizvodnju, placaju plate i dadzbine i da pri tome i sami zarade), izgleda da je mnogo vise onih koji su dosli samo da rasparcaju ono malo imovine sto je ostalo i da varaju dobavljace i radnike toliko dugo dok mogu, a onda pokupe cash i izgube se u vidu magle.
GIKIL, oni cigani iz Mittala (izvinjenje Romima, oni su narod, cigan je karakterna osobina), kojekakva arapska i turska "braca", mljekare koje nisu placale ni radnike ni liferante, razni slovenacki propaliteti, gradjevinari, trgovci, bankari... lista je duga koliko je bosanska pamet kratka.
Sta mislite ko nas je najvise ojadio i koji primjeri odskacu drskoscu i hinjalukom, nevezano za ukradenu sumu i unistena sredstva?
Nase politicare ne morate pominjati, oni i njihov IMT se podrazumijevaju.
SDA, sve su to njihovi talovi i taldzije :mrgreen: .
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#3 Re: Strani "investori"

Post by delllboy79 »

Svi rade po istom obrascu

Mital Birac Nestro.....sve su to svijetski mafijasi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4 Re: Strani "investori"

Post by seln »

Sjeca li se neko lafine sa puzevima od prije desetak godina?
Ljudi se zaduzili, uzeli kredite... i onda corak.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#5 Re: Strani "investori"

Post by mali_balon »

Najocitiji primjer ublehe je famozna arapska investicija u Trnovu, jel se ono Buroj zove....
Last edited by mali_balon on 19/05/2016 09:13, edited 1 time in total.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#6 Re: Strani "investori"

Post by KB9 »

samo da mikrosoft ne pocne otvarat kod nas, oni su najveci mafijasi
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7 Re: Strani "investori"

Post by dustaban »

Tema je smijesna i ide u krivom pravcu...

Sad su nam krivi "investitori". I uvijek tako, kriv nam je svijet za sve sto nam ne valja.

Strani investitori su biva lopovi koji hoce da nas iskoriste. A trebali bi biti, kao sto je red, da su posteni, plemeniti, humani, moralni...

Sta smo mi u toj prici?
Cura koja je sjela na klupu i napisala "ja bih se udala" (eventualno uz dopunu ...za Rusa, za Muslimana, za Njemca).

Bez ikakve provjere ko je dzuvegija koji je nanisao, pruzio nekakav prsten i zadigao suknju...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Strani "investori"

Post by Haris.ba »

Ova tema sa stranim investitorima (čuj investori u nazivu teme, ko da gledam da je neki strendžer otvorio temu - što i nije problem, al' eto, smiješno mi, Seln - ne zamjeri) je na isti kalup ko tema o Arapima. Odličan lakmus papir da se vidi ko je blentav, ko je samo ksenofob, a ko ništa ne konta.

Ko ne može da shvati da Mital u željezari u Poljskoj dobiva ekološke nagrade za zaštitu prirode, a kod nas ne treba ni objašnjavati kakva je situacija u Zenici, te poveže da ustvari se radi o tome da je problem u domaćinu, ima unutrašnji problem.

Kad ti neko dođe u kuću, ti postavljaš pravila. Ako ne postaviš, uzme ti fursat, ko je kriv?
U kapitalističkom svijetu, a mi valjda nismo više u komunizmu, svaki dan se osniva bruka firmi koja vara. Dok to ne poprimi sistemske razmjere, na čovjeku je da čuva svoju pinku. Ako ne može, nek istetovira - ono što zvuči previše dobro u biznisu, najvjerovatnije je laža.

U kapitalizmu firme se osnivaju, a vala i propadaju. Biznis ideje zvuče odlično u jednom vremenskom periodu, u drugom glupo. Ko dođe da vara i pravi probleme - ima država. A čija je država? Ako je to država onih koji kake i mokre na sred ceste, bacaju smeće u rijeke i zelene površine, svađaju se sa komšijom oko metra međe, umiru kad im komšija kupi dobro auto, čekaju da ih Bakir zaposli, gledaju kako napraviti kuću na klizištu, kako državi ne platiti za građevinsku - a traže i cestu, i kanalizaciju i vodu i struju,dobiju osip ako moraju da plate kartu u javnom prevozu, gledaju kako kupiti švercovane gume iz Gruda i ne platiti državi porez, kad se uvozi auto zove jarana od jarana na carini da ga pripazi, kad ih zaustavi policajac zbog pojasa zove tećića od kuma koji je jaran sa rođakom od komadira policijske stanice da se sredi prijava....
Kako će takva država da se bori sa stranim investitorom koji dođe da pokupi kajmak (profit), a ostavi probleme (dugove)?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#9 Re: Strani "investori"

Post by prog321 »

Mittal nije uopste los primjer privatizacije :-D

Sta je sa onima koji kupise firme samo da rasprodaju masine i imovinu ?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#10 Re: Strani "investori"

Post by Trebam te »

mali_balon wrote:Najocitiji primjer ublehe je famozna arapska investicija u Trnovu, jel se ono Buroj zove....

Navodno, najavljena je proslava postavljanja kamen temeljca za 2 Juni, ceka se Bakir da potvrdi moze li prisustvovati :lol: :lol: :lol:
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#11 Re: Strani "investori"

Post by mali_balon »

Trebam te wrote:
mali_balon wrote:Najocitiji primjer ublehe je famozna arapska investicija u Trnovu, jel se ono Buroj zove....

Navodno, najavljena je proslava postavljanja kamen temeljca za 2 Juni, ceka se Bakir da potvrdi moze li prisustvovati :lol: :lol: :lol:
Ja cuo da mora prvo opstina kupit zemlju koju ce kao "prodati" "investitorima" s tim da ce opstina dobiti nekoliko tih kuca/vila......daklem pametnom dosta
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Strani "investori"

Post by karanana »

da, slazem se i sa uvodnicarom i sa onima sto kazu da je do domacina. prevaranti i meshetari vidjeli plodno tlo i u saradnji sa domacim kokosharima izvukose milione. i ja bih rekao da je mittal cak i dobar kakvih ima.

a ovaj buroj je smijesan. on se najavljivo kao da je avionom vec donijeo 4,5 milijarde, a neki dan kokoshar sjedi na fol nekom sajmu investicija u dubaiju i kamchi i trazi investitore za to. bilo je svakojakih prevara. nije jos puno ni ostalo da se prevari, ali eto sad mozda varaju za ove megalomanske investicije, mozda je u pitanju uzimanje zemlje kad vise nema drugih stvari.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#13 Re: Strani "investori"

Post by __Phoenix__ »

Mislim da s kinezima i termoelektranama nema zajeba?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#14 Re: Strani "investori"

Post by Trebam te »

karanana wrote:da, slazem se i sa uvodnicarom i sa onima sto kazu da je do domacina. prevaranti i meshetari vidjeli plodno tlo i u saradnji sa domacim kokosharima izvukose milione. i ja bih rekao da je mittal cak i dobar kakvih ima.

a ovaj buroj je smijesan. on se najavljivo kao da je avionom vec donijeo 4,5 milijarde, a neki dan kokoshar sjedi na fol nekom sajmu investicija u dubaiju i kamchi i trazi investitore za to. bilo je svakojakih prevara. nije jos puno ni ostalo da se prevari, ali eto sad mozda varaju za ove megalomanske investicije, mozda je u pitanju uzimanje zemlje kad vise nema drugih stvari.

OPcina je isplatila novac za zemlju, eh sad cijim parama tu pocinju nagadjanja!? Davno zrelo za dobru investigaciju, zato se veliki politicari jos uvijek ne uvaljuju u taj cirkus strah ih. :?: :idea:

Trnovo najveca praonica love na sarajevskom kantonu :run:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Strani "investori"

Post by Haris.ba »

__Phoenix__ wrote:Mislim da s kinezima i termoelektranama nema zajeba?
Ma sad smo u tako očajnoj situaciji da se ne može birati. Treba nam blok 7 u Tuzli. Za Banoviće ne znam. Problem je voda.
Kinezima puno ekologija ništa ne znači. Imaju državnu politiku koja je odlučila strateški ulagati novac po svijetu. Ono što smatraju važnim kupe, a drugdje daju kredit. Kredit je nešto što će ponuditi BiH. Uz to se veže obaveza korištenja njihovih proizvoda (uvoz), a u određenim dogovorima i radne snage (nešta slično smo vidjeli sa Turcima kod izgradnje dionice kod Tarčina, a imaju primjeri sa Kinezima i po Srbiji i Crnoj Gori). Imaju keša kojeg nemaju gdje uložiti u Kini. Znam, zvuči smiješno. Donesena je odluka da sve ne ide u američke obveznice, rade ljudi divesrifikaciju. Evropljani ne daju novac zbog ekologije, pa i nemamo puno izbora (a i oni postavljaju uslove da se tender otvori evropskim firmama). Jedini fazon jeste koja je kamata, grejs period i period otplate. Ako se dogovorimo da uvozimo ono što nemamo, a da bude naša radna snaga - ne mora to tako ni loše ispasti na kraju.
Sutra bi Kinezi dali 2 milijarde za završetak autoputa, samo potpiši kredit i daj njihovim firmama da ga prave.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Strani "investori"

Post by Haris.ba »

Trebam te wrote:
karanana wrote:da, slazem se i sa uvodnicarom i sa onima sto kazu da je do domacina. prevaranti i meshetari vidjeli plodno tlo i u saradnji sa domacim kokosharima izvukose milione. i ja bih rekao da je mittal cak i dobar kakvih ima.

a ovaj buroj je smijesan. on se najavljivo kao da je avionom vec donijeo 4,5 milijarde, a neki dan kokoshar sjedi na fol nekom sajmu investicija u dubaiju i kamchi i trazi investitore za to. bilo je svakojakih prevara. nije jos puno ni ostalo da se prevari, ali eto sad mozda varaju za ove megalomanske investicije, mozda je u pitanju uzimanje zemlje kad vise nema drugih stvari.

OPcina je isplatila novac za zemlju, eh sad cijim parama tu pocinju nagadjanja!? Davno zrelo za dobru investigaciju, zato se veliki politicari jos uvijek ne uvaljuju u taj cirkus strah ih. :?: :idea:

Trnovo najveca praonica love na sarajevskom kantonu :run:
Općina otkupljuje zemljište i daje u zakup investitoru 99 godina. Pretpostavljam da će sve pare koje investitor plati za naknade za gradnju otići u javnu infrastrukturu (općina će platiti vodovod, ceste i slično). Arapi su se izbirikali u ovakvim projektima. Nijedna firma koja sama ima novac ne dolazi. Radi se o firmama koje prodaju projekat gradnje investitorima. Ja tu ne vidim ništa loše. Ima li tu pranja novca? Kao i u svakom poslu sa nekretninama.
Meni lično je sve to ok ako na kraju općina ne bude u minusu (nek bude na nuli), napravi se naselje i infrastruktura.
Meni je jedino problem kako će objasniti investitorima da se vlasništvo dobija samo na kući, a ne i na zemljištu. Kako će to riješiti ne znam. Jedino ako cijena bude korigovana bez cijene zemljišta (u šta sumnjam).
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#17 Re: Strani "investori"

Post by Trebam te »

Slazem se ali u uredjenoj drzavi i gdje postoji definisan zakon ko kako i na koji nacin moze kupovati ulagati i pod kojim uslovima! :?!!

Konkretno, opcina Trnovo sa previse afera nije kompetentna to uraditi na legalan i po opcinu pametan nacin. :-)

Budimo pametni :lol: :lol:
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#18 Re: Strani "investori"

Post by __Phoenix__ »

Haris.ba wrote:
__Phoenix__ wrote:Mislim da s kinezima i termoelektranama nema zajeba?
Ma sad smo u tako očajnoj situaciji da se ne može birati. Treba nam blok 7 u Tuzli. Za Banoviće ne znam. Problem je voda.
Kinezima puno ekologija ništa ne znači. Imaju državnu politiku koja je odlučila strateški ulagati novac po svijetu. Ono što smatraju važnim kupe, a drugdje daju kredit. Kredit je nešto što će ponuditi BiH. Uz to se veže obaveza korištenja njihovih proizvoda (uvoz), a u određenim dogovorima i radne snage (nešta slično smo vidjeli sa Turcima kod izgradnje dionice kod Tarčina, a imaju primjeri sa Kinezima i po Srbiji i Crnoj Gori). Imaju keša kojeg nemaju gdje uložiti u Kini. Znam, zvuči smiješno. Donesena je odluka da sve ne ide u američke obveznice, rade ljudi divesrifikaciju. Evropljani ne daju novac zbog ekologije, pa i nemamo puno izbora (a i oni postavljaju uslove da se tender otvori evropskim firmama). Jedini fazon jeste koja je kamata, grejs period i period otplate. Ako se dogovorimo da uvozimo ono što nemamo, a da bude naša radna snaga - ne mora to tako ni loše ispasti na kraju.
Sutra bi Kinezi dali 2 milijarde za završetak autoputa, samo potpiši kredit i daj njihovim firmama da ga prave.
Jesu li im hrvati tako dali jednu dionicu autoputa?

Bili su neki dan u Bugojnu za neku elektranu, mislim da je opet to pozitivno...
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Strani "investori"

Post by karanana »

Trebam te wrote:Slazem se ali u uredjenoj drzavi i gdje postoji definisan zakon ko kako i na koji nacin moze kupovati ulagati i pod kojim uslovima! :?!!

Konkretno, opcina Trnovo sa previse afera nije kompetentna to uraditi na legalan i po opcinu pametan nacin. :-)

Budimo pametni :lol: :lol:
Tako je.
I trebaju da postoje neke garancije od strane investitora, treba da postoji neka referenca i bonitet na osnovu kojeg se opstina upusta u takve ugovore. Koji je ovdje rizik po te meshetare? Cini se nikakav. Nadju investitora super, ne nadju nikom nista, s tim da ce mozda moci uzeti zemlju (to ne znamo jer ne daju ugovor da se vidi)
Koji je rizik po opstinu? To takodjer ne znamo jer ne daju ugovor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Strani "investori"

Post by Haris.ba »

Ma nije tajan ugovor. Mogao se pročitati u općini. Nemojmo praviti famu oko nepotrebnog.

Općina kupuje zemlju i postaje vlasnik (i ostaje) i istu daje u zakup investitoru na 99 godina.
Investitor mora da napravi šta će već napraviti i isto prodati. Općina ostaje vlasnik zemljišta, i dužna je napraviti infrastrukturu.
Investitor mora napraviti zgrade i platiti građevinske rente i slično. Na kraju balade trebalo bi da postoji nova infrastruktura, naselje, turisti koji dolaze. Ako investitor ne krene sa gradnjom može se raskinuti ugovor. Onda ostaje problem zemlje koja ostaje u vlasništvu općine (pare zarobljene u zemljištu). Možda onda općina krene da traži drugog investitora.
Može da se desi situacija ko sa zemljištem za aerodrom u Visokom.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21 Re: Strani "investori"

Post by Pitar sa Kariba »

Ja sam poodavno bio na nekom seminaru u PK BiH, i bila neka raja iz bihacke mljekare. Godinu ranije ih kupio Meggle. I pricaju kad su tek dosli sve bilo k`o u snovima. Plate redovne i odlice, placen nocni i prekovremeni rad,praznici, puni doprinosi i porezi na sve to. Malo po malo svabe skontaju da nemaju potrebu da tako rade kad niko to ne postuje. I valjda prvo ukinu placanje prekovremenog i polako pocnu spustati plate radnicima. Dok nisu dosli na "nivo" BiH. Iako su primjer uspjesne privatizacije, mora kod nas opet nesto lose.
:bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#22 Re: Strani "investori"

Post by Haris.ba »

__Phoenix__ wrote: Jesu li im hrvati tako dali jednu dionicu autoputa?

Bili su neki dan u Bugojnu za neku elektranu, mislim da je opet to pozitivno...
Ne znam za Hrvatsku. Znam za Srbiju i Crnu Goru. I sendivče uvoze za svoje radnike. :D

Ma problem Bugojna je nešta drugo. Uglavnom, problem smo mi. Samo priča, a ništa akcija.
Totalno smo nespremni za velike investicije u energetiku. To je jedna velika strategija na čijem čelu treba da bude glavni baja. I on da presječe. A kod nas svi hoće da su glavni (a uglavnom su neznalice). Struku se ništa ne pita. Zaključke studija pišu političari (inače ne daju pare za iste). Uglavnom, ako Kinezi urade blok 7 i možda blok u Kaknju - biće odlično.

P.S.
Neko pita za mljekare. Ne znam direktno za Zott. Ali u EU ima bruku mlijeka. Dobre su i redovne subvencije. Naša šansa trenutno je ne izvoz, već orijentacija naših mljekara na naše tržište (a tu trebaju zaštitu države). Evo, sirari iz Livna se preorjentisali na domaće tržište. Ali, slabo ih štitimo

P.P.S.
A najgori primjeri privatizacije su Birač, Rafinerija i Koksara. Ima i bruku ostalih loših privatizacija. Ali, ove tri su vrh. Rafineriji ima spasa ako vlasnik odluči da je spašava radi političke odluke (ako bi npr. nafta opet bila 140 dolara)
Koksara nije klasična privatizacija. To je lud, zbunjen šta su uradili. A Birač ne treba ni kometarisati. Za sve tri je karakteristično što se godinama radi, izlači dobit (preko povezanih društava), a gubitak ostaje u BiH (na malo različite načine kod sva tri slučaja). Da je države i reda, davno bi neko zaradio 45 godina zatvora.
Last edited by Haris.ba on 19/05/2016 14:20, edited 3 times in total.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#23 Re: Strani "investori"

Post by karanana »

sto zott ode?
nigdje ni rijeci o tome.
MMM1977
Posts: 4617
Joined: 15/07/2009 12:56

#24 Re: Strani "investori"

Post by MMM1977 »

karanana wrote:sto zott ode?
nigdje ni rijeci o tome.
Drzava ih je bukvalno otjerala. Cekali su koncesiju na vodu 2 godine i istu koristili uz evidentiranje, kako bi mogli platiti naknadu kad se drzava smiluje. Međutim, odrezali im drakonske kazne i ovi popizdili, plus situacija sa izvozom mlijeka. Digli ruke i prebacili mljekaru u Poljsku.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#25 Re: Strani "investori"

Post by seln »

Haris.ba wrote:Ova tema sa stranim investitorima (čuj investori u nazivu teme, ko da gledam da je neki strendžer otvorio temu - što i nije problem, al' eto, smiješno mi, Seln - ne zamjeri) je na isti kalup ko tema o Arapima. Odličan lakmus papir da se vidi ko je blentav, ko je samo ksenofob, a ko ništa ne konta.
Ti govoris o ksenofobiji, a nekoga zoves strendzerom, sto je vjerovatno pogrdan naziv za nase ljude u dijaspori?
Jesi li slucajno policajac, cuo sam da oni tako zovu one od kojih je jos moguce uzeti cvaju za "prekrsaj"?
Hajd nam malo objasni ko su strendzeri i kakvi su inace... garant su nepismeni, svi su baustelci ili peru cenife i govore los engleski, njemacki, francuski ili esperanto kad dodju u BiH na odmor.
I slobodno zamjeri.
Post Reply