Stranger Things

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#101 Re: Stranger Things

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Star Wars, Alien, Terminator...
Bez ova zadnja dva bih vala i mogao, posebno Terminatora. Ja više fakat ne znam koliko su puta sjebali timeline
Terminatora. Ovo zadnje je bilo alternativa alternativne budućnosti. Ili nešto tako. :mrgreen:
Za Aliena se isto pribojavam ako padne u pogrešne šake. Nastavak Blade Runnera bio potencijalno
mogao biti dobar, iako imam i tu skepse. Ali barem vidim da unajmljuju dobar tim za taj film.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#102 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

Ma samo sam nastavljao niz, a da je Terminator postao shit i zašto je shit smo već diskutirali na drugim temama.

Alienu sa radujem najviše, uz SW. Mislim da će valjati sve dok je babuka Ridley za kormilom. Blejd Runner će usrati, siguran sam. :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#103 Re: Stranger Things

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote:Alienu sa radujem najviše, uz SW. Mislim da će valjati sve dok je babuka Ridley za kormilom. Blejd Runner će usrati, siguran sam. :D
Denis Villeneuve nemere loseg filma napravit' da ga jebes. Pogotovo sa onakvom glumackom postavom.

Problem je upravo Ridley Scott, i u Blade Runneru i u Alienu. Prometheus obecav'o jako mnogo, bio jedan od najocekivanijih filmova te godine, pa onda pofino razocar'o raju (mada mislim da je to malo vise do ublehe Damon Lindelof-a nego do Scott-a), a Blade Runner je Ridley poceo kvarit' otkako je poceo sirit' svoju debilnu ideju da su gotov svi u filmu, pa i Deckard, replikanti. A dotad mi je bio najomiljeniji film uopste.

Anyway, da ne kvarim temu, valja mi i ovu seriju pogledat', al' sad sam se malo navuk'o na House of Cards pa ce malo morat' da saceka. :D
User avatar
Averus
Posts: 20357
Joined: 13/02/2008 17:07

#104 Re: Stranger Things

Post by Averus »

Fun Fact: Sigourney Weaver je odbila snimanje četvrtog(?) Aliena kad je vidjela skriptu. Trebao film kao da se odigrava na planeti zemlji.
Nije htjela da se franšiza uništi takvim sranjem.
Sad, sto godina nakon originalne franšize je pristala da opet glumi, te da preda štafetu mlađoj nasljednici :)


Nadam se dobrim filmovima. Prometej mi je onako, prihvatljiv prequel.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#105 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

Tito_i_Partija wrote:
ExNihilo wrote:Alienu sa radujem najviše, uz SW. Mislim da će valjati sve dok je babuka Ridley za kormilom. Blejd Runner će usrati, siguran sam. :D
Denis Villeneuve nemere loseg filma napravit' da ga jebes. Pogotovo sa onakvom glumackom postavom.

Problem je upravo Ridley Scott, i u Blade Runneru i u Alienu. Prometheus obecav'o jako mnogo, bio jedan od najocekivanijih filmova te godine, pa onda pofino razocar'o raju (mada mislim da je to malo vise do ublehe Damon Lindelof-a nego do Scott-a), a Blade Runner je Ridley poceo kvarit' otkako je poceo sirit' svoju debilnu ideju da su gotov svi u filmu, pa i Deckard, replikanti. A dotad mi je bio najomiljeniji film uopste.

Anyway, da ne kvarim temu, valja mi i ovu seriju pogledat', al' sad sam se malo navuk'o na House of Cards pa ce malo morat' da saceka. :D
Jarane, Prometheus je veličanstven film. Jedan od svega 2-3 naučnofantastična filma zaista vrijedna pomena u zadnjih 20 i kusur godina. U tom kontekstu, Ridley je mesija naučne fanatastike. Ne samo da nam je donio "objavu" prvim Alienom, već je Prometejom uskrsnuo. A s novim Alienom će da bude second coming. :oops:

Denis je dosta dobar, ponudit će vjerovatno kvalitetan i zanimljiv film, ali nije to poenta. Pravo pitanje je može li ispuniti očekivanja? Zapravo, još preciznije: da li to iko može? Ako mene pitaš, ne može i nastavak će neminovno usrati magiju originala. Blade Runner je kulturološki fenomen, mogao je nastati samo tad kad je nastao i na način na koji je nastao. Blade Runner je spomenik sentimentu jednog vremena. Nastavak može biti samo jeftina kopija tog sentimenta.

I da, slažem se. Završetak originala treba ostati ambivalentan.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#106 Re: Stranger Things

Post by dale cooper »

Pa i mene Prometej nije nešto oborio sa nogu. Ne mislim da je loš film, samo nije opravdao toliki hype koji se oko
njega digao. Najviše mi je žao što je snimanje Prometeja sjebalo Guillermo del Torov plan ekranizacije Lovecraftovog
At the Mountains of Madness.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#107 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

Sjećam se opsežnih rasprava s tobom dale, kad je Prometej izašao. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#108 Re: Stranger Things

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Sjećam se opsežnih rasprava s tobom dale, kad je Prometej izašao. :D
Jebote, stvarno starim, jer ne mogu baš da se prisjetim toga. :zoka: :| :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#109 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Sjećam se opsežnih rasprava s tobom dale, kad je Prometej izašao. :D
Jebote, stvarno starim, jer ne mogu baš da se prisjetim toga. :zoka: :| :mrgreen:
Mislim da sam imao drugi nick, tada. Problem je što se ti uopće ne sjećaš rasprava, a kamoli rasprava sa mnom. :lol: :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#110 Re: Stranger Things

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:
dale cooper wrote:
ExNihilo wrote:Sjećam se opsežnih rasprava s tobom dale, kad je Prometej izašao. :D
Jebote, stvarno starim, jer ne mogu baš da se prisjetim toga. :zoka: :| :mrgreen:
Mislim da sam imao drugi nick, tada. Problem je što se ti uopće ne sjećaš rasprava, a kamoli rasprava sa mnom. :lol: :D
:cry:

Sjećam se True Detective rasprave. :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#111 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

To se ne broji. :P
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#112 Re: Stranger Things

Post by Dzontra_Volta »

O čemu vi ljudi?

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#113 Re: Stranger Things

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote:Pa i mene Prometej nije nešto oborio sa nogu. Ne mislim da je loš film, samo nije opravdao toliki hype koji se oko
njega digao.
:thumbup:

Dale brat rek'o sve sto treba, k'o i obicno. Film je sasvim okej, al' da je sad neko uskrsnuce sci-fi zanra k'o sto drugar Nihilo veli...pa jebem ga, nije. Ni po kojim mjerilima (znaci kritikama, gledanosti, itd.) se ne moze smatrati nekim Magnum Opusom sci-fi zanra, pa cak ni Ridleyovog CV-a. Cak nije uspio ni da stvori neki tihi kult-status koji takvi filmovi ponekad stvaraju. K'o naprimjer sto je Blade Runner uradio. :)

Cak naprotiv, niko vise nije ni pric'o o tom filmu dok nije izasla vijest da se snima Alien: Covenant.

ExNihilo wrote: Denis je dosta dobar, ponudit će vjerovatno kvalitetan i zanimljiv film, ali nije to poenta. Pravo pitanje je može li ispuniti očekivanja? Zapravo, još preciznije: da li to iko može? Ako mene pitaš, ne može i nastavak će neminovno usrati magiju originala. Blade Runner je kulturološki fenomen, mogao je nastati samo tad kad je nastao i na način na koji je nastao. Blade Runner je spomenik sentimentu jednog vremena. Nastavak može biti samo jeftina kopija tog sentimenta.
Blade Runner jeste produkt tog vremena, sto je naravno jedan od razloga zasto je tako dobar, al' posmatrat' nastavak kroz prizmu nostalgije nije bas najbolji nacin da se o necemu sudi. Citam sta pises, i ti si vec sa sobom raskrstio da ce film bit' uzasan do te mjere da ce pokvarit' original. S time se jednostavno ne mogu slozit'. Iako mi je Blade Runner jedan od najomiljenijih filmova i da tu cijelu pricu o nastavku gledam sa dobrom dozom skepticizma, ipak ne mogu da ignorisem cinjenicu da na tom filmu rade (po mom misljenju) neki od najtalentovanijih ljudi u Holivudu trenutno. A bilo bi i malo ludo od mene da ocekujem nesto u stilu necega sto je snimljeno prije 34 godine.

Ako ne vjerujes meni, vjeruj Scott-u, koji je veliki dio ove price (produkcija/scenario, a da ne spominjem njegov lobi koji je omogucio snimanje nastavka). :wink:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#114 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

Tito_i_Partija wrote:
:thumbup:

Dale brat rek'o sve sto treba, k'o i obicno. Film je sasvim okej, al' da je sad neko uskrsnuce sci-fi zanra k'o sto drugar Nihilo veli...pa jebem ga, nije. Ni po kojim mjerilima (znaci kritikama, gledanosti, itd.) se ne moze smatrati nekim Magnum Opusom sci-fi zanra, pa cak ni Ridleyovog CV-a. Cak nije uspio ni da stvori neki tihi kult-status koji takvi filmovi ponekad stvaraju. K'o naprimjer sto je Blade Runner uradio. :)

Cak naprotiv, niko vise nije ni pric'o o tom filmu dok nije izasla vijest da se snima Alien: Covenant.
Jaraniko moja, film velikim ne čine ni gledanost ni kultni status. Pa ni kritika, koja je, neka ostane i to zabilježeno, u slučaju Prometeja bila i ostala dominantno pozitivna. Ono što film pak čini velikim, Prometej ima. Za više informacija pogledaj četiri godine staru raspravu između mene, dale-a i još ponekog forumaša, sve uz podjebavanja karanane. :D

Inače, film je podigao veliku prašinu, tako da se ne mogu složiti kako se o istom nije pričalo. Ne računajući rasprave ovdje na forumu, sjećam se da je YT bio preplavljen tumačenjima, znam da sam sedmicama vodio rasprave na IMDB forumu, a IMDB editori su ga proglasili najboljim filmom te godine. Pa i ovdje, svako malo, ponovo uskrsne rasprava o Prometeju.

Možda nisam trebao konstatirati da je Ridley mesija žanra, trebao sam reći 'vako: Prometej (onaj antički) donio je vatru ljudima, a Ridley je donio sci-fi ljudima. :lol:
Tito_i_Partija wrote: Blade Runner jeste produkt tog vremena, sto je naravno jedan od razloga zasto je tako dobar, al' posmatrat' nastavak kroz prizmu nostalgije nije bas najbolji nacin da se o necemu sudi. Citam sta pises, i ti si vec sa sobom raskrstio da ce film bit' uzasan do te mjere da ce pokvarit' original. S time se jednostavno ne mogu slozit'. Iako mi je Blade Runner jedan od najomiljenijih filmova i da tu cijelu pricu o nastavku gledam sa dobrom dozom skepticizma, ipak ne mogu da ignorisem cinjenicu da na tom filmu rade (po mom misljenju) neki od najtalentovanijih ljudi u Holivudu trenutno. A bilo bi i malo ludo od mene da ocekujem nesto u stilu necega sto je snimljeno prije 34 godine.
Pa čuj, at this point in time, kada još ne znamo ni naslov filma, izjava da će isti biti sranje nije ništa manje ili više kredivilna od izjave da će biti dobar. Imena iza filma su se već nekoliko puta mijenjala, nije isključeno da se to opet ponovi. Uostalom, sama imena ne garantuju ništa. Lista kolosalnih sranja iza kojih stoje velika imena teži beskonačnosti.

Bilo kako bilo, ostaje da vidimo, a slutim da će jedan od nas citirati onog drugog. :D
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#115 Re: Stranger Things

Post by Hame_ »

2001: A Space Odyssey temelj :mrgreen:



Meni je Contact br.1 SF, pa onda:
- Blade Runner
- Artificial Intelligence: AI
- The Abyss
- Red Planet

Alien je odličan, ali je više horor upakovan u SF (ko i Event Horizon ili Sphere).

The Fifth Element i Stargate :thumbup:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#116 Re: Stranger Things

Post by Daryl Dixon »

Hame_ wrote:2001: A Space Odyssey temelj :mrgreen:



Meni je Contact br.1 SF, pa onda:
- Blade Runner
- Artificial Intelligence: AI
- The Abyss
- Red Planet

Alien je odličan, ali je više horor upakovan u SF (ko i Event Horizon ili Sphere).

The Fifth Element i Stargate :thumbup:
za udžbenika! :izet: :thumbup:
User avatar
Pandakonda
Posts: 4380
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#117 Re: Stranger Things

Post by Pandakonda »

Samo da se ne ponovi druga sezona True Detectiva :-)
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#118 Re: Stranger Things

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: Jaraniko moja, film velikim ne čine ni gledanost ni kultni status. Pa ni kritika, koja je, neka ostane i to zabilježeno, u slučaju Prometeja bila i ostala dominantno pozitivna. Ono što film pak čini velikim, Prometej ima. Za više informacija pogledaj četiri godine staru raspravu između mene, dale-a i još ponekog forumaša, sve uz podjebavanja karanane. :D

Inače, film je podigao veliku prašinu, tako da se ne mogu složiti kako se o istom nije pričalo. Ne računajući rasprave ovdje na forumu, sjećam se da je YT bio preplavljen tumačenjima, znam da sam sedmicama vodio rasprave na IMDB forumu, a IMDB editori su ga proglasili najboljim filmom te godine. Pa i ovdje, svako malo, ponovo uskrsne rasprava o Prometeju.

Možda nisam trebao konstatirati da je Ridley mesija žanra, trebao sam reći 'vako: Prometej (onaj antički) donio je vatru ljudima, a Ridley je donio sci-fi ljudima. :lol:
Veliki film mozda ne cini gledanost il' kultni status (iako su najbolji pokazatelji), al' cini ga jedna stvar: uticaj. Prometheus, da je tako veliki kako kazes, bi im'o enorman uticaj na sve sci-fi filmove poslije njega k'o i na "pop-culture" sto bi rekli Ameri, bilo bi konstantnih medijskih referenci kako je u Prometheusu ovo, kako ono, al' NEMA. Jednostavno nije ni blizu tako velik kako ti se cini. Rasprave na forumu nisu mjerilo uticaja. :D

Sjeti se jednog drugog velikog Scott-ovog filma: Gladiator. Taj flimski zanr, zvan "Swords and Sandals" :D je bio proglasen mrtav i kad se je naculo da Scott radi na filmu, mislili su da je lud (kad je ikad bio Spartacus, ihahaj). Film izadje i postade ogroman uspjeh u svijetu. Usput laganini pokupi i Oscara za najbolji film, k'o sto je i Russell Crowe za najboljeg glumca, koji je maltene prek'o noci post'o zvijezda. Al' mimo materijalnog je bio takav uspjeh da se i do dan-danas osjeti njegov uticaj u brojnim filmovima i serijama, jer je ozivio citav zanr. E to ti je veliki film. :D

E sad, gdje se osjeti uticaj Prometheusa u sci-fi zanru, ili u bilo cemu medijskom? Ja ga jarane ne osjecam nesto plaho. :D
ExNihilo wrote: Pa čuj, at this point in time, kada još ne znamo ni naslov filma, izjava da će isti biti sranje nije ništa manje ili više kredivilna od izjave da će biti dobar.
Naravno da nije, al' ti si taj koji je vec donio zakljucak da ce "usrat' magiju originala". Pazi, ja nisam nigdje rek'o da ce film bit' dobar, samo govorim da mi je lista ljudi koji rade na filmu impresivna, to je sve. :wink:

Dont dzamp tu konkluzns maj frend. :D
ExNihilo wrote:Bilo kako bilo, ostaje da vidimo, a slutim da će jedan od nas citirati onog drugog. :D
Ma nije mi stalo do toga da uperim prst u nekog i da mu kazem "eh jesam ti rek'o?", samo velim da se ne treba bas odmah latit' drvlja i kamenja. Sacekaj makar do prvog trailera, majka mu stara. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#119 Re: Stranger Things

Post by ExNihilo »

Tito_i_Partija wrote:
Veliki film mozda ne cini gledanost il' kultni status (iako su najbolji pokazatelji), al' cini ga jedna stvar: uticaj. Prometheus, da je tako veliki kako kazes, bi im'o enorman uticaj na sve sci-fi filmove poslije njega k'o i na "pop-culture" sto bi rekli Ameri, bilo bi konstantnih medijskih referenci kako je u Prometheusu ovo, kako ono, al' NEMA. Jednostavno nije ni blizu tako velik kako ti se cini. Rasprave na forumu nisu mjerilo uticaja. :D

Sjeti se jednog drugog velikog Scott-ovog filma: Gladiator. Taj flimski zanr, zvan "Swords and Sandals" :D je bio proglasen mrtav i kad se je naculo da Scott radi na filmu, mislili su da je lud (kad je ikad bio Spartacus, ihahaj). Film izadje i postade ogroman uspjeh u svijetu. Usput laganini pokupi i Oscara za najbolji film, k'o sto je i Russell Crowe za najboljeg glumca, koji je maltene prek'o noci post'o zvijezda. Al' mimo materijalnog je bio takav uspjeh da se i do dan-danas osjeti njegov uticaj u brojnim filmovima i serijama, jer je ozivio citav zanr. E to ti je veliki film. :D
Budimo realni, uplovljavanje filma u domen pop kulture češće je pokazatelj nekvalitete. Ako je magnituda utjecaja na popularnu kulturu kriterij po kom mjerimo kvalitet filma, onda Marvel pravi remek djela kinematografije, uzevši u obzir da reference iskaču iz paštete, a ne (uglavnom) notorna sranja. Pa Rambo ili Američka pita su imale veći utjecaj na pop kulturu od Prometeja. I većine drugih filmova, zapravo. Da li ih to čini boljim filmovima? Naravno da ne.

S druge strane, ljudi su masovno napuštali kino na premijeri Odiseje. Sin City je prošao praktično nezapaženo godinama po izlasku. Prošlogodišnji Nightcrawler malo ko spominje, izuzev zagriženih filmofila. Složit ćemo se da ih to ne čini lošijim filmovima od Ramba.

Sve u svemu, siguran sam da obojica možemo pobrojati niz remek djela za koje prosječan gledatelj nije ni čuo, i niz sranja za koje zna svako dijete. Što će reći, ako je tako, a jeste, onda utjecaj na pop kulturu ne garantira ništa glede kvalitete.

Eh, utjecaj jeste bitan, ali utjecaj na umjetnost kao takvu, odnosno žanr, i umjetnike. U tom kontekstu, četiri godine su najčešće premalo da bi se dao podrobniji sud. Međutim, treba reći i to da film ne mora promijeniti lice umjetnosti da bi mu se priznao kvalitet. Odnosno, iako je taj atribut najčešće dokaz kvaliteta, njegovo odsustvo nije obavezno dokaz nekvalitete.

Tako da, žao mi je, ali se ne slažemo. Gledanost i utjecaj na popularnu kulturu nisu najbolji pokazatelji kvalitete, kako kažeš, već najgori.

Tito_i_Partija wrote: Naravno da nije, al' ti si taj koji je vec donio zakljucak da ce "usrat' magiju originala". Pazi, ja nisam nigdje rek'o da ce film bit' dobar, samo govorim da mi je lista ljudi koji rade na filmu impresivna, to je sve. :wink:

Dont dzamp tu konkluzns maj frend. :D
Maršalu moj dobri, jesi li rekao da Denis ne može napraviti loš film? Jesi, čime si implicirao da će novi Blejd Raner biti dobar. :P

Problem je u tome što Blade Runner 2 ima dvije moguće putanje, a obe vode u ćorsokak: ili će kopirati samog sebe (a la SW:TFA ili Jurassic World) i samim tim biti blijeda kopija originala, operisana od bilo kakve inovativnosti, prosti omaž samom sebi, ili ćemo svjedočiti radikalnom odmaku od originala, možda čak genijalnom filmu, ali će se tada postaviti pitanje svrsishodnosti operiranja pod imenom Blade Runner, a odgovor na to pitanje će se svesti na komercijalno mamuzanje franšize.

Moj skepticizam prema filmu je, zapravo, skepticizam da bilo ko može pronaći srednji put između ta dva ćorsokaka, a taj skepticizam je baziran na nizu sequela, prequela, remaka, reboota i spin-offa kojima je baš to bilo kamen spoticanja, iako su nerijetko velika imena stajala iza njih.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#120 Re: Stranger Things

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: Budimo realni, uplovljavanje filma u domen pop kulture češće je pokazatelj nekvalitete. Ako je magnituda utjecaja na popularnu kulturu kriterij po kom mjerimo kvalitet filma, onda Marvel pravi remek djela kinematografije, uzevši u obzir da reference iskaču iz paštete, a ne (uglavnom) notorna sranja. Pa Rambo ili Američka pita su imale veći utjecaj na pop kulturu od Prometeja. I većine drugih filmova, zapravo. Da li ih to čini boljim filmovima? Naravno da ne.

S druge strane, ljudi su masovno napuštali kino na premijeri Odiseje. Sin City je prošao praktično nezapaženo godinama po izlasku. Prošlogodišnji Nightcrawler malo ko spominje, izuzev zagriženih filmofila. Složit ćemo se da ih to ne čini lošijim filmovima od Ramba.

Sve u svemu, siguran sam da obojica možemo pobrojati niz remek djela za koje prosječan gledatelj nije ni čuo, i niz sranja za koje zna svako dijete. Što će reći, ako je tako, a jeste, onda utjecaj na pop kulturu ne garantira ništa glede kvalitete.

Eh, utjecaj jeste bitan, ali utjecaj na umjetnost kao takvu, odnosno žanr, i umjetnike. U tom kontekstu, četiri godine su najčešće premalo da bi se dao podrobniji sud. Međutim, treba reći i to da film ne mora promijeniti lice umjetnosti da bi mu se priznao kvalitet. Odnosno, iako je taj atribut najčešće dokaz kvaliteta, njegovo odsustvo nije obavezno dokaz nekvalitete.

Tako da, žao mi je, ali se ne slažemo. Gledanost i utjecaj na popularnu kulturu nisu najbolji pokazatelji kvalitete, kako kažeš, već najgori.
Ovde ne pricamo "samo" o uticaju na pop kulturu. Il' "samo" o gledanosti. Il' "samo" o kritikama. Uticaj je jedna jako jebena zvjerka koja je tangibilna u jednoj il' mnostvu stvari koja se moze osjetit' manje il' vise.

K'o prvo, ne slazem se da Marvelovi filmovi imaju neki znacajan uticaj na pop kulturu, barem ne onaj trajni o kojem ja pricam. Po tom rezonu mozes reci i da Transformers filmovi imaju uticaja, al' nemaju, jer je jasno da su napravljeni za masovnu potrosnju ljudi koji ne zele da investiraju vise od jedne mozdane celije gledajuci ga. Al' zato imas Star Wars: film koji je itekako ostavio trag u pop kulturi (mozda cak vise od bilo kojeg filma), al' takodjer i na sci-fi zanr. Znaci jedno ne mora da iskljucuje drugo. Po mom misljenju, Odiseja je takodjer ostavila prilicno velik trag na pop kulturu, sto nikako ne umanjuje njen uticaj na zanr. Rambo je jedan strasno pretjeran film, al' je cinjenica da je im'o ogroman uticaj na akcione/ratne filmove osamdesetih (t.j. era koja je fakticki definisana pretjerivanjem u filmu i muzici)

Al' ne vidim nista po cemu bi Prometheus ost'o na nekom epskom nivou zapamcen. A pratim filmsku scenu sa prilicno velikom zainteresovanoscu.
ExNihilo wrote: Maršalu moj dobri, jesi li rekao da Denis ne može napraviti loš film? Jesi, čime si implicirao da će novi Blejd Raner biti dobar. :P
Mala pretjeranost sa moje strane da ti privuce paznju, odgovorena otprilike u maniru tvoje konstatacije da ce "Blade Runner usrat'". Stvarno volim njegove filmove, al' mi recimo Enemy nije leg'o nikako i necu ga ponovo gledat'. Vidjecemo kakav ce bit' "Arrival", iz trailera mi djeluje jako dobro.
ExNihilo wrote:Problem je u tome što Blade Runner 2 ima dvije moguće putanje, a obe vode u ćorsokak: ili će kopirati samog sebe (a la SW:TFA ili Jurassic World) i samim tim biti blijeda kopija originala, operisana od bilo kakve inovativnosti, prosti omaž samom sebi, ili ćemo svjedočiti radikalnom odmaku od originala, možda čak genijalnom filmu, ali će se tada postaviti pitanje svrsishodnosti operiranja pod imenom Blade Runner, a odgovor na to pitanje će se svesti na komercijalno mamuzanje franšize.

Moj skepticizam prema filmu je, zapravo, skepticizam da bilo ko može pronaći srednji put između ta dva ćorsokaka, a taj skepticizam je baziran na nizu sequela, prequela, remaka, reboota i spin-offa kojima je baš to bilo kamen spoticanja, iako su nerijetko velika imena stajala iza njih.
U prevodu, "otupio" si zbog strane Holivudske masine koja muze stare hitove da napravi pare. Slazem se, nerijetko imamo debakle u kinima koji su bazirani na starim dobrim filmovima.

Al' isto tako, ako se dobro sjecam, mislim da ti je novi Star Wars prilicno dobro leg'o, sto znaci da nema uvijek razlog za paniku. :)

Takodjer, sta ako Blade Runner bude dobar, a novi Alien bude toliko sranje da pokvari Prometheus, ha? :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#121 Re: Stranger Things

Post by Dzontra_Volta »

Mogu li moderators obrisati zadnjih nekoliko strana, koje nemaju veze s naslovom teme?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#122 Re: Stranger Things

Post by Daryl Dixon »

bas pranje u tri vode :mrgreen:
User avatar
Averus
Posts: 20357
Joined: 13/02/2008 17:07

#123 Re: Stranger Things

Post by Averus »

Dzontra_Volta wrote:Mogu li moderators obrisati zadnjih nekoliko strana, koje nemaju veze s naslovom teme?
U potpunosti se slažem, iako sam učestvovao (malo) u toj off-topic raspravi :)












OT:

Na youtube imaju gostovanja dječurlije iz Stranger Things kod Jimmy Fallon-a :)
Vrijedi pogledati, slatki su
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#124 Re: Stranger Things

Post by dale cooper »





Ovi klinci su fakat sjajni. :-D
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#125 Re: Stranger Things

Post by Hame_ »

De ba ljudi, kakvo brisanje zadnjih nekoliko strana - čeka se nova sezona i naravno da se u međuvremenu diskutuje opširnije na SF temu.

Pa serija je SF i poredimo, upoređujemo i pričamo dok čekamo nastavak. Inspiracija i sjećanja kad dođu, to je tad trenutak i nema ga više. Yebiga što je OT.

Sve 5, bolje nego da zamre tema :mrgreen:
Post Reply