Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#276 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:09 Ne kontam kakav uticaj mogu imati roditelji na nastavnika oko ocjenjivanja koji je zaposlen na neodredjeno u nekoj skoli?

Ili, nastavnicima smeta sto roditelji dolaze sa scojim zahtjevima. Sta fali sto neko nesto zahtjeva? Svoj ti pos'o.
Radi nekih pet godina u školi pa će ti se sve samo kazati.

MIslim, nisu na mene nimali uticaj, ali ja sam izdržao pritisak i ostao pri svome. Ali, kad ti iz Ministarstva obrazovanje dođe e-mail sa naredbom da svi učenici moraju na kraju nastave imati pozitivne ocjene iz svih predmeta, kakve ti opcije imaš? Prvo se ta naredba pojavi u medijima pa na školski e-mail, a u međuvremenu su svi učenici (osim, možda, par procenata) već prestali da uče bilo koji predmet.

Ili kad učenik pada na godinu iz šest predmeta pa iz Ministarstva (u julu) dođe naredba da mora broj negativnih pasti na dva i da on ta dva mora popraviti na popravnom ispitu. Navodni razlog: roditelj je uzeo princa za ručicu, sa zdravim djetetom ušao u ljekarsku ordinaciju a par minuta kasnije su iz nje izašli sa prigodnom dijagnozom.

O verbalnim i fizičkim napadima roditelja na učitelje i nastavnike da ne pišem, gore sam naveo samo jedan primjer (a taj nije ni u top 10 najgorih).
moimoi
Posts: 4801
Joined: 01/07/2006 12:59

#277 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Laplace wrote: 23/04/2024 18:50
moimoi wrote: 23/04/2024 10:53 A da li je moguce da je i velika greska sto se kod nas za upis u srednje skole uzimaju ocjene iz najjacih predmeta (matematika, bhs i eng.)?
Zar nije nerealno da dijete bude odlicno iz sva tri predmeta? Najcesce jezicari i nisu bas neki matematicari i obrnuto…
Mozda bi manji pritisak od strane roditelja bio?

U nekim drzavama mozes propasti iz jednog od “glavnih predmeta” ali ako si odlican iz drugog… ta ocjena te gura dalje tj ne ponavljas razred i uvijek imas mogucnost upisa u dobru skolu.
Ne uzimaju se ocjene iz "najjačih predmeta" nego iz predmeta relevantnih za struku. Nisu to isti predmeti za sve srednje škole. Znam to jer samradio na bodovanju za upis učenika u srednje škole.
A koja “struka” bi bila gimnazija? U Sa se zna koje su najjace gimnazije (a vjerujem i u drugim gradovima). Kako dijete koje ima iz maternjeg i eng. recimo 3-4, a matematiku je prekucao, ima sanse da upise 2. Gimnaziju? Nikako.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24998
Joined: 08/09/2005 20:08

#278 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 23/04/2024 19:16
Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:09 Ne kontam kakav uticaj mogu imati roditelji na nastavnika oko ocjenjivanja koji je zaposlen na neodredjeno u nekoj skoli?

Ili, nastavnicima smeta sto roditelji dolaze sa scojim zahtjevima. Sta fali sto neko nesto zahtjeva? Svoj ti pos'o.
Radi nekih pet godina u školi pa će ti se sve samo kazati.

MIslim, nisu na mene nimali uticaj, ali ja sam izdržao pritisak i ostao pri svome. Ali, kad ti iz Ministarstva obrazovanje dođe e-mail sa naredbom da svi učenici moraju na kraju nastave imati pozitivne ocjene iz svih predmeta, kakve ti opcije imaš? Prvo se ta naredba pojavi u medijima pa na školski e-mail, a u međuvremenu su svi učenici (osim, možda, par procenata) već prestali da uče bilo koji predmet.

Ili kad učenik pada na godinu iz šest predmeta pa iz Ministarstva (u julu) dođe naredba da mora broj negativnih pasti na dva i da on ta dva mora popraviti na popravnom ispitu. Navodni razlog: roditelj je uzeo princa za ručicu, sa zdravim djetetom ušao u ljekarsku ordinaciju a par minuta kasnije su iz nje izašli sa prigodnom dijagnozom.

O verbalnim i fizičkim napadima roditelja na učitelje i nastavnike da ne pišem, gore sam naveo samo jedan primjer (a taj nije ni u top 10 najgorih).
Evo, nastavnik si. Bi li ti prihvatio ovaj tvoj odgovor kao potpuni odgovor na pitanje? Kako tebi direktor, ministarstvo moze natjerati ista oko ocjenjivanja? Evo, ti oboris. Nije ucenik, roditelj zadovoljan ocjenom. Ima komisija valjda pa nek ona ispituje je li dijete zakinuto.
Ne poslusa ministarstvo, direktora oko necije ocjene. Ja, i? Sta se moze desiti nastavniku? Manja placa? Otkaz? Sta?

Verbalni i fizicki napad? Za fizicki napad se zove policija. Za verbalni napad se pravi sluzbena zabiljeska. I na kraju, nek verbalno napada, sta to moze promjeniti?
Ezel Bayraktar
Posts: 274
Joined: 02/03/2022 20:46

#279 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Ezel Bayraktar »

Moze mu se sve najlosije desiti. Najprije ogroman stres, neka boleščuga, vjerovatno, pritisak sa svih strana, od jarana jaran, komšija, direktor da se dodovori roditeljima, nekoj čiviji, same kolege ga neće podrzati, izuzev pojedinaca, u kraj će s guicom, postat će crna ovca o kojoj će naredna pokoljenja pričati, a mogu mu se desiti i puno gore stvari. Mogu ti natovariti inspekciju, jerbo nekad si malog jal malu loše pogledao, dozvao, neki neprikladan nadimak mu /joj dao. Mozda si je/ga prozvao iznenada, nisi na vrijeme i adekvatno reagirao na nesto, itd. Mnogi od vas uopće ne razumijete kako funkcionišu stvari u obrazovanju, pa i drustvu generalno.
Last edited by Ezel Bayraktar on 23/04/2024 20:04, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4801
Joined: 01/07/2006 12:59

#280 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

I jedno pitanje… zaista ne znam
Kako se kod nas danas ocjenjuju prvacici tj da li su i dalje ocjene od 1-5 ili su opisne?
Primjetih da svi prolaze vec od prvog ODLICNIM! Zasto i kako?
Da se djeca maze do nekog 4-5 razreda gdje onda dobiju nastavnike za svaki predmet pa pocinje laganini glavobolja?
moimoi
Posts: 4801
Joined: 01/07/2006 12:59

#281 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:54
Laplace wrote: 23/04/2024 19:16
Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:09 Ne kontam kakav uticaj mogu imati roditelji na nastavnika oko ocjenjivanja koji je zaposlen na neodredjeno u nekoj skoli?

Ili, nastavnicima smeta sto roditelji dolaze sa scojim zahtjevima. Sta fali sto neko nesto zahtjeva? Svoj ti pos'o.
Radi nekih pet godina u školi pa će ti se sve samo kazati.

MIslim, nisu na mene nimali uticaj, ali ja sam izdržao pritisak i ostao pri svome. Ali, kad ti iz Ministarstva obrazovanje dođe e-mail sa naredbom da svi učenici moraju na kraju nastave imati pozitivne ocjene iz svih predmeta, kakve ti opcije imaš? Prvo se ta naredba pojavi u medijima pa na školski e-mail, a u međuvremenu su svi učenici (osim, možda, par procenata) već prestali da uče bilo koji predmet.

Ili kad učenik pada na godinu iz šest predmeta pa iz Ministarstva (u julu) dođe naredba da mora broj negativnih pasti na dva i da on ta dva mora popraviti na popravnom ispitu. Navodni razlog: roditelj je uzeo princa za ručicu, sa zdravim djetetom ušao u ljekarsku ordinaciju a par minuta kasnije su iz nje izašli sa prigodnom dijagnozom.

O verbalnim i fizičkim napadima roditelja na učitelje i nastavnike da ne pišem, gore sam naveo samo jedan primjer (a taj nije ni u top 10 najgorih).
Evo, nastavnik si. Bi li ti prihvatio ovaj tvoj odgovor kao potpuni odgovor na pitanje? Kako tebi direktor, ministarstvo moze natjerati ista oko ocjenjivanja? Evo, ti oboris. Nije ucenik, roditelj zadovoljan ocjenom. Ima komisija valjda pa nek ona ispituje je li dijete zakinuto.
Ne poslusa ministarstvo, direktora oko necije ocjene. Ja, i? Sta se moze desiti nastavniku? Manja placa? Otkaz? Sta?

Verbalni i fizicki napad? Za fizicki napad se zove policija. Za verbalni napad se pravi sluzbena zabiljeska. I na kraju, nek verbalno napada, sta to moze promjeniti?
Mojoj staroj du recimo izbusili nove gume :D
Ezel Bayraktar
Posts: 274
Joined: 02/03/2022 20:46

#282 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Ezel Bayraktar »

moimoi wrote: 23/04/2024 20:03 I jedno pitanje… zaista ne znam
Kako se kod nas danas ocjenjuju prvacici tj da li su i dalje ocjene od 1-5 ili su opisne?
Primjetih da svi prolaze vec od prvog ODLICNIM! Zasto i kako?
Da se djeca maze do nekog 4-5 razreda gdje onda dobiju nastavnike za svaki predmet pa pocinje laganini glavobolja?
Drugo polugodiste II razreda prave ocjene, ako se dobro sjećam. Do tada opisne.
moimoi
Posts: 4801
Joined: 01/07/2006 12:59

#283 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Ezel Bayraktar wrote: 23/04/2024 20:06
moimoi wrote: 23/04/2024 20:03 I jedno pitanje… zaista ne znam
Kako se kod nas danas ocjenjuju prvacici tj da li su i dalje ocjene od 1-5 ili su opisne?
Primjetih da svi prolaze vec od prvog ODLICNIM! Zasto i kako?
Da se djeca maze do nekog 4-5 razreda gdje onda dobiju nastavnike za svaki predmet pa pocinje laganini glavobolja?
Drugo polugodiste II razreda prave ocjene, ako se dobro sjećam. Do tada opisne.
Opisne bi trebale biti sve dok imaju jednog ucitelja.
I to fino, gdje si super a na cemu trebas poraditi.
Ne mozes biti u svemu super.. nema sanse.. ni Ajnstajn nije bio.

Cak se ocjenjuje i kakav si prema drugoj djeci… da li si spreman pomoci i sl
Last edited by moimoi on 23/04/2024 20:23, edited 2 times in total.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#284 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by lmo »

ocjene su obesmišljene, ako su ikada i imale smisao. treba ih ukinuti.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4837
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#285 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by duh_sa_sjekirom »

Laplace wrote: 23/04/2024 18:48 Nešto je reducirano, ali je time napravljeno još gore. Iz gradiva matematike je izbačena jedna lekcija, ali se nekoliko lekcija koje slijede naslanjaju na tu izbačenu. I onda natavnik mora i izbačenu da objasni jer se bez nje ovih nekoliko narednih ne može ni objasniti ni shvatiti.

Nije to napraosto izbaciti 10% i svima lakše. Mora se to uraditi promišljeno i planski.
Pa lijepo sam napisao da se nije uradila istinska, prava reforma.
I budala zna da se ne mogu nasumice izbacivati sadržaji
User avatar
Truba
Posts: 82057
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#286 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Kod prvacica nema ocjena
User avatar
Haris.ba
Posts: 24998
Joined: 08/09/2005 20:08

#287 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Kod prvacica su nekakve ocjene tipa razumije, shvata, usvaja.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#288 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by lmo »

Laplace wrote: 23/04/2024 18:54
duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 12:05
tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 11:31 Jel ovo problem ministarstva il ispijaca kafa u zbornicama koji nisu djecu naucili da citaju, i sto im je posao bio sve te godine
Kakvo stupidno rezonovanje...
Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1102
Joined: 23/02/2020 14:50

#289 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ANamelessGhoul »

lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54
duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 12:05
Kakvo stupidno rezonovanje...
Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Realno bi i trebali imat.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#290 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by azurna_obala »

Ne mogu da odgovaram na neke komentare, tipa ispijanja kafe u zbornicama. Ne znam da postoji profesija u čiji se rad više miješaju svi odreda. Svako zna bolje. Zato i jest ovako.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17330
Joined: 31/03/2019 14:56

#291 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54
duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 12:05
Kakvo stupidno rezonovanje...
Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???
vernes81
Posts: 1648
Joined: 25/04/2011 23:04

#292 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vernes81 »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 12:20
lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54

Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???
:thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#293 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 23/04/2024 19:44
Laplace wrote: 23/04/2024 18:50
moimoi wrote: 23/04/2024 10:53 A da li je moguce da je i velika greska sto se kod nas za upis u srednje skole uzimaju ocjene iz najjacih predmeta (matematika, bhs i eng.)?
Zar nije nerealno da dijete bude odlicno iz sva tri predmeta? Najcesce jezicari i nisu bas neki matematicari i obrnuto…
Mozda bi manji pritisak od strane roditelja bio?

U nekim drzavama mozes propasti iz jednog od “glavnih predmeta” ali ako si odlican iz drugog… ta ocjena te gura dalje tj ne ponavljas razred i uvijek imas mogucnost upisa u dobru skolu.
Ne uzimaju se ocjene iz "najjačih predmeta" nego iz predmeta relevantnih za struku. Nisu to isti predmeti za sve srednje škole. Znam to jer samradio na bodovanju za upis učenika u srednje škole.
A koja “struka” bi bila gimnazija? U Sa se zna koje su najjace gimnazije (a vjerujem i u drugim gradovima). Kako dijete koje ima iz maternjeg i eng. recimo 3-4, a matematiku je prekucao, ima sanse da upise 2. Gimnaziju? Nikako.
Postojej npr. prirodnomatematička (ili matematička?) gimnazija, jezička gimnazija, sportska,... Nisu ni sve gimnazije iste.
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#294 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:54
Laplace wrote: 23/04/2024 19:16
Haris.ba wrote: 23/04/2024 19:09 Ne kontam kakav uticaj mogu imati roditelji na nastavnika oko ocjenjivanja koji je zaposlen na neodredjeno u nekoj skoli?

Ili, nastavnicima smeta sto roditelji dolaze sa scojim zahtjevima. Sta fali sto neko nesto zahtjeva? Svoj ti pos'o.
Radi nekih pet godina u školi pa će ti se sve samo kazati.

MIslim, nisu na mene nimali uticaj, ali ja sam izdržao pritisak i ostao pri svome. Ali, kad ti iz Ministarstva obrazovanje dođe e-mail sa naredbom da svi učenici moraju na kraju nastave imati pozitivne ocjene iz svih predmeta, kakve ti opcije imaš? Prvo se ta naredba pojavi u medijima pa na školski e-mail, a u međuvremenu su svi učenici (osim, možda, par procenata) već prestali da uče bilo koji predmet.

Ili kad učenik pada na godinu iz šest predmeta pa iz Ministarstva (u julu) dođe naredba da mora broj negativnih pasti na dva i da on ta dva mora popraviti na popravnom ispitu. Navodni razlog: roditelj je uzeo princa za ručicu, sa zdravim djetetom ušao u ljekarsku ordinaciju a par minuta kasnije su iz nje izašli sa prigodnom dijagnozom.

O verbalnim i fizičkim napadima roditelja na učitelje i nastavnike da ne pišem, gore sam naveo samo jedan primjer (a taj nije ni u top 10 najgorih).
Evo, nastavnik si. Bi li ti prihvatio ovaj tvoj odgovor kao potpuni odgovor na pitanje? Kako tebi direktor, ministarstvo moze natjerati ista oko ocjenjivanja? Evo, ti oboris. Nije ucenik, roditelj zadovoljan ocjenom. Ima komisija valjda pa nek ona ispituje je li dijete zakinuto.
Ne poslusa ministarstvo, direktora oko necije ocjene. Ja, i? Sta se moze desiti nastavniku? Manja placa? Otkaz? Sta?

Verbalni i fizicki napad? Za fizicki napad se zove policija. Za verbalni napad se pravi sluzbena zabiljeska. I na kraju, nek verbalno napada, sta to moze promjeniti?
Očigledno je da ne možeš shvatiti ako kroz to ne prođeš. Ne možeš se staviti u nečiju kožu.

Drugarica je isto mislila, i to nije radila u školi nego na kiosku. Ono, neka pričaju šta hoće, šta mi mogu i te fore. Jednog dana joj se samo usta počela kriviti i dobila tikove. Od stresa (to ne kažem ja, rekao ljekar). Tablete za smirenje. U dvadesetim godinama. A ja sam duplo stariji.
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#295 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Ezel Bayraktar wrote: 23/04/2024 20:02 Moze mu se sve najlosije desiti. Najprije ogroman stres, neka boleščuga, vjerovatno, pritisak sa svih strana, od jarana jaran, komšija, direktor da se dodovori roditeljima, nekoj čiviji, same kolege ga neće podrzati, izuzev pojedinaca, u kraj će s guicom, postat će crna ovca o kojoj će naredna pokoljenja pričati, a mogu mu se desiti i puno gore stvari. Mogu ti natovariti inspekciju, jerbo nekad si malog jal malu loše pogledao, dozvao, neki neprikladan nadimak mu /joj dao. Mozda si je/ga prozvao iznenada, nisi na vrijeme i adekvatno reagirao na nesto, itd. Mnogi od vas uopće ne razumijete kako funkcionišu stvari u obrazovanju, pa i drustvu generalno.
U jednoj sarajevskoj školi na sistematskom pregledu se pokazalo da skoro svi nastavnici imaju povišen šećer u krvi. Vjerovatno od lagodnog života i ispijanja kafe u zbornici.
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#296 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 23/04/2024 20:03 I jedno pitanje… zaista ne znam
Kako se kod nas danas ocjenjuju prvacici tj da li su i dalje ocjene od 1-5 ili su opisne?
Primjetih da svi prolaze vec od prvog ODLICNIM! Zasto i kako?
Da se djeca maze do nekog 4-5 razreda gdje onda dobiju nastavnike za svaki predmet pa pocinje laganini glavobolja?
Opisno u prvom (prvom polugodištu ili kompletnom prvom razredu, ne sjećam se).

U nižim razredima ne može ni pasti. Ako ne zadovolji, prevodi se sa jedinicama u sljedeći razred, a obaveza učitelja je da mu u višem razredu organizuje instruktivnu nastavu, nauči ga i ono što nije naučio prethodne godine i da pri tom stigne i novo. Pošto neće za mjesec-dva naučiti ono što nije za prethodnu godinu, to je nemoguća misija pa se ide linijom manjeg otpora - poklone se dvojke. I dođe u više razrede sa nikakvim znanjem, a to je kasnije praktično nemoguće stići.

To su te novotarije koje je Miistarstvo obrazovanje uvelo u prosvjetu jer "nećemo da naša djeca trpe stres zbog izgubljene godine".
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#297 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 20:51
Laplace wrote: 23/04/2024 18:48 Nešto je reducirano, ali je time napravljeno još gore. Iz gradiva matematike je izbačena jedna lekcija, ali se nekoliko lekcija koje slijede naslanjaju na tu izbačenu. I onda natavnik mora i izbačenu da objasni jer se bez nje ovih nekoliko narednih ne može ni objasniti ni shvatiti.

Nije to napraosto izbaciti 10% i svima lakše. Mora se to uraditi promišljeno i planski.
Pa lijepo sam napisao da se nije uradila istinska, prava reforma.
I budala zna da se ne mogu nasumice izbacivati sadržaji
Nevolja je u tome što budale i provode reforme, d'izvineš.
User avatar
Laplace
Posts: 10477
Joined: 19/11/2012 18:37

#298 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54
duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 12:05
Kakvo stupidno rezonovanje...
Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Bilo je priče o tome, ali ne vjerujem da će od toga biti išta. Btw, nisam u KS, ali sam donekle upoznat sa situacijom.
User avatar
Truba
Posts: 82057
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#299 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:06
Ezel Bayraktar wrote: 23/04/2024 20:02 Moze mu se sve najlosije desiti. Najprije ogroman stres, neka boleščuga, vjerovatno, pritisak sa svih strana, od jarana jaran, komšija, direktor da se dodovori roditeljima, nekoj čiviji, same kolege ga neće podrzati, izuzev pojedinaca, u kraj će s guicom, postat će crna ovca o kojoj će naredna pokoljenja pričati, a mogu mu se desiti i puno gore stvari. Mogu ti natovariti inspekciju, jerbo nekad si malog jal malu loše pogledao, dozvao, neki neprikladan nadimak mu /joj dao. Mozda si je/ga prozvao iznenada, nisi na vrijeme i adekvatno reagirao na nesto, itd. Mnogi od vas uopće ne razumijete kako funkcionišu stvari u obrazovanju, pa i drustvu generalno.
U jednoj sarajevskoj školi na sistematskom pregledu se pokazalo da skoro svi nastavnici imaju povišen šećer u krvi. Vjerovatno od lagodnog života i ispijanja kafe u zbornici.

meni je prva pogreška znati imena djeci
onda njihovim roditeljima
onda bračno stanje... braće sestra
socijalno stanje

bolan djeca trebaju biti brojevi ko na traci bez emocija
a ne da šećer imaš od njih

pogotovo ovi sa stalnim ugovorom
ajde dok se bore za ugovor pa ulizivvačina
ali sjetit se djece nakon 20 godina imena ma hajde ba

jedina gora stvar šurovat s djecom i roditeljima protiv kolega
djeca odoše a kolege ostaju
User avatar
Qler
Posts: 23645
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#300 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Qler »

Ja cu samo reci, kao roditelj 2 djece, osnovaca, da prvo, roditelji su najveca stoka koja postoji. I nema tih para za koje bi ja bio nastavnik, profesor... samo zbog roditelja. Ti degena mozes smiriti ocjenama, vladanjem, ali kad dodje babo ili mater, pa pocnu srati, tacno ti treba bezbolna :) palica da rijesis situaciju.

Ja sam mozda naopak, ali ne dam djeci da pricaju na nastavnike, ako dobiju losu ocjenu, nije nastavnik kriv nego oni jer nisu ucili. Ja im ne radim zadace, ne bijem njihove bitke. Moraju nauciti da ih niko nece u zivotu ni paziti ni maziti kad se osamostale. Bolje da uce sad dok imaju mene kao neki oslonac, nego kad porastu pa na razgovoru za posao im neko kaze da nemaju pojma, a ono mama i tata citav zivot mu govore da nema pametnije...
Post Reply