Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Truba
Posts: 81960
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#301 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

ima li katolika bošnjaka u razredu :D
moimoi
Posts: 4758
Joined: 01/07/2006 12:59

#302 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:02
moimoi wrote: 23/04/2024 19:44
Laplace wrote: 23/04/2024 18:50

Ne uzimaju se ocjene iz "najjačih predmeta" nego iz predmeta relevantnih za struku. Nisu to isti predmeti za sve srednje škole. Znam to jer samradio na bodovanju za upis učenika u srednje škole.
A koja “struka” bi bila gimnazija? U Sa se zna koje su najjace gimnazije (a vjerujem i u drugim gradovima). Kako dijete koje ima iz maternjeg i eng. recimo 3-4, a matematiku je prekucao, ima sanse da upise 2. Gimnaziju? Nikako.
Postojej npr. prirodnomatematička (ili matematička?) gimnazija, jezička gimnazija, sportska,... Nisu ni sve gimnazije iste.
Pa da.. i u tim istim se boduje matematika, bhs i eng.
Zato i kazem, neko ko zeli npr. matematicku, jer je bog i batina za matematiku, ali nije za jezik tj osrednji je, nema sanse da bude upisan. Zato se takvim navlace ocjene. Zato roditelji vrse pritisak, a nastavnicima skace secer.
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#303 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 12:20
lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54

Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???
Neki dan je bilo da četiri mjeseca ne radimo sa djecom, sad se povećalo na pet mjeseci. Još koji dan pa će biti da nikako ne radimo sa djecom.

Da bi komentarisala na temu, pristojno bi bilo da znaš poneštood osnova. Na primjer, koliko traje nastavna godina a koliko školska godina.

Na kraju, moj otac je radio i u predratne prosvjetne radnike a radio je i poslije rata. Iz godine u godinu mu je bilo sve teže i teže raditi, sjećam se kako se žalio kako su djeca (a u posljednje vrijeme i roditelji) sve gora i gora. Dakle, iz prve ruke znam da je danas mnogo teže raditi u prosvjeti nego u bivšoj Jugoslaciji. Štaviše, danas je mnogo teže raditi nego 1999. godine, kad sam počeo raditi u prosvjeti. Neuporedivo teže.
Last edited by Laplace on 24/04/2024 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#304 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by azurna_obala »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 12:20
lmo wrote: 24/04/2024 11:13
Laplace wrote: 23/04/2024 18:54

Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???

ti baš pojma nemaš,
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#305 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 24/04/2024 13:16
Laplace wrote: 24/04/2024 13:02
moimoi wrote: 23/04/2024 19:44
A koja “struka” bi bila gimnazija? U Sa se zna koje su najjace gimnazije (a vjerujem i u drugim gradovima). Kako dijete koje ima iz maternjeg i eng. recimo 3-4, a matematiku je prekucao, ima sanse da upise 2. Gimnaziju? Nikako.
Postojej npr. prirodnomatematička (ili matematička?) gimnazija, jezička gimnazija, sportska,... Nisu ni sve gimnazije iste.
Pa da.. i u tim istim se boduje matematika, bhs i eng.
Zato i kazem, neko ko zeli npr. matematicku, jer je bog i batina za matematiku, ali nije za jezik tj osrednji je, nema sanse da bude upisan. Zato se takvim navlace ocjene. Zato roditelji vrse pritisak, a nastavnicima skace secer.
Zato je eksterna provjera zakon, pa neka svako pokaže stvarno znanje.

Za vrijemepandemije je bilo oš besmislenije: skoro svi su imali (skoro) sve petice pa se odlučivalo na osnovu nekih sportskih uspjeha. Pa si imao da u elektrotehničkoj školi možda ne prođe izuzetno jak matematičar (sa zasluženim peticama iz matematike) koji nema talent za sport a upiše se osrednji matematičar (koji je do petice iz matematike došao prepisivanjem) koji dobro šuta loptu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#306 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

azurna_obala wrote: 24/04/2024 13:17
vjeshalica wrote: 24/04/2024 12:20
lmo wrote: 24/04/2024 11:13

Jeste li u KS pokretali pitanje beneficiranja radnog staža za nastavnike? Kao da sam čula nešto na tu temu.
Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???

ti baš pojma nemaš,
Imas li neki konkretan argument osim ubijedivanja da neko pojma nema. Ti bi svoju nesposobnost za obavljanje posla, kanalisala na beneficirani staz.
Nesto kao kad bi coravom covjeku dao profesiju vozaca, pa on zbog svojih okolnosti trazi beneficiju jer mu je tesko obavljati isti.
laik1981
Posts: 13062
Joined: 05/12/2012 13:04

#307 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by laik1981 »

Znanje i strucnost se danas ne dobija u javnim skolama. Mozda nekih 10%. Ozbiljnija edukacija i osposobljavanje se mora platiti. Roditelji jesu iskompleksirana govna, ali ni dijelu prosvjetnih radnika nije mane. Cesto se djeca tih govana favoriziraju i guraju, dok se djeca normalnih roditelja guraju u stranu. To ide od vrtica, pa do visokog obrazovanja.

I djeca jesu odavno samo brojevi, kao i svi mi izmedju ostalog. Nisu dok su kod uciteljica.
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#308 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Truba wrote: 24/04/2024 13:12
Laplace wrote: 24/04/2024 13:06
Ezel Bayraktar wrote: 23/04/2024 20:02 Moze mu se sve najlosije desiti. Najprije ogroman stres, neka boleščuga, vjerovatno, pritisak sa svih strana, od jarana jaran, komšija, direktor da se dodovori roditeljima, nekoj čiviji, same kolege ga neće podrzati, izuzev pojedinaca, u kraj će s guicom, postat će crna ovca o kojoj će naredna pokoljenja pričati, a mogu mu se desiti i puno gore stvari. Mogu ti natovariti inspekciju, jerbo nekad si malog jal malu loše pogledao, dozvao, neki neprikladan nadimak mu /joj dao. Mozda si je/ga prozvao iznenada, nisi na vrijeme i adekvatno reagirao na nesto, itd. Mnogi od vas uopće ne razumijete kako funkcionišu stvari u obrazovanju, pa i drustvu generalno.
U jednoj sarajevskoj školi na sistematskom pregledu se pokazalo da skoro svi nastavnici imaju povišen šećer u krvi. Vjerovatno od lagodnog života i ispijanja kafe u zbornici.

meni je prva pogreška znati imena djeci
onda njihovim roditeljima
onda bračno stanje... braće sestra
socijalno stanje

bolan djeca trebaju biti brojevi ko na traci bez emocija
a ne da šećer imaš od njih

pogotovo ovi sa stalnim ugovorom
ajde dok se bore za ugovor pa ulizivvačina
ali sjetit se djece nakon 20 godina imena ma hajde ba

jedina gora stvar šurovat s djecom i roditeljima protiv kolega
djeca odoše a kolege ostaju
Treba imati mjeru. Ne treba biti baš robot, ali ni previše pristan sa djecom (u tu zamku upadaju mladi kolege, što im se može osvetiti).

Mene zanima koliko se učenik trudi i koliko znanje pokaže. Eventualno neke specifičnosti u porodičnoj ili zdravstvenoj situaciji koje moram uvažiti zbog prirode posla.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#309 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:17

Neki dan je bilo da četiri mjeseca ne radimo sa djecom, sad se povećalo na pet mjeseci. Još koji dan pa će biti da nikako ne radimo sa djecom.

Da bi komentarisala na temu, pristojno bi bilo da znaš poneštood osnova. Na primjer, koliko traje nastavna godina a koliko školska godina.

Na kraju, mkoj otac je radio i u predratne prosvjetne radnike a radio je i poslije rata. Iz godine u godinu mu je bilo sve teže i teže raditi, sjećam se kako se žalio kako su djeca (a u posljednje vrijeme i roditelji) sve gora i gora. Dakle, iz prve ruke znam da je danas mnogo teže raditi u prosvjeti nego u bivšoj Jugoslaciji. Štaviše, danas je mnogo teže raditi nego 1999. godine, kad sam počeo raditi u prosvjeti. Neuporedivo teže.
Pristojno bi bilo kad mene upucujes da saznajem sta je skolska/nastavna godina, da ja tebe uputim da ti ako i odes na posao kad djece nema u skoli,nemas ometajuceg faktora ili je i to toliko stresno? Kad saberes i oduzmes cijelu kalendarsku godinu, sve neradne danr doci ces do fascinantne cifre da mozda ne radis ni 6 mjeseci aktivno.
Danas jeste raditi teze u prosvjeti, ali ne zelite da priznate da nemate vise adekvatno obrazovanje,niste modernizovali ucenje,do juce je bilo sasvim normalno imati 50 udzbenika neuskladjenih,kriteriji itd, a o pedagoskom vaspitnom standardu da ne govorim. O uticajima na radnom mjestu i svemu ostalom sto vrijeme nosi a cemu se niste prilagodjavali, jer to necete promijeniti izmedju ostalog beneficiranim stazom.
Znas li uopce sta je beneficirani staz i zasto ste postali toliko osjetljivi na ometajuce faktore kojima ocito ne mozete da stanete u kraj iz vama poznatih razloga?
Poredili bi se sa ljudima koji rade u industrijama,teskim fizickim poslovima,radu sa opasnim materijama,masinama i nemaju beneficiju na posao koji daleko teze posljedice ostavlja i sakati ljude?

Da ne bude zabune, prica o beneficiji je samo nadovezivanje moje na konstataciju forumasa, a ne diskusija kompletna. Da ne ode tema u pogresnom smjeru
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#310 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:27
Laplace wrote: 24/04/2024 13:17

Neki dan je bilo da četiri mjeseca ne radimo sa djecom, sad se povećalo na pet mjeseci. Još koji dan pa će biti da nikako ne radimo sa djecom.

Da bi komentarisala na temu, pristojno bi bilo da znaš poneštood osnova. Na primjer, koliko traje nastavna godina a koliko školska godina.

Na kraju, mkoj otac je radio i u predratne prosvjetne radnike a radio je i poslije rata. Iz godine u godinu mu je bilo sve teže i teže raditi, sjećam se kako se žalio kako su djeca (a u posljednje vrijeme i roditelji) sve gora i gora. Dakle, iz prve ruke znam da je danas mnogo teže raditi u prosvjeti nego u bivšoj Jugoslaciji. Štaviše, danas je mnogo teže raditi nego 1999. godine, kad sam počeo raditi u prosvjeti. Neuporedivo teže.
Pristojno bi bilo kad mene upucujes da saznajem sta je skolska/nastavna godina, da ja tebe uputim da ti ako i odes na posao kad djece nema u skoli,nemas ometajuceg faktora ili je i to toliko stresno? Kad saberes i oduzmes cijelu kalendarsku godinu, sve neradne danr doci ces do fascinantne cifre da mozda ne radis ni 6 mjeseci aktivno.
Danas jeste raditi teze u prosvjeti, ali ne zelite da priznate da nemate vise adekvatno obrazovanje,niste modernizovali ucenje,do juce je bilo sasvim normalno imati 50 udzbenika neuskladjenih,kriteriji itd, a o pedagoskom vaspitnom standardu da ne govorim. O uticajima na radnom mjestu i svemu ostalom sto vrijeme nosi a cemu se niste prilagodjavali, jer to necete promijeniti izmedju ostalog beneficiranim stazom.
Znas li uopce sta je beneficirani staz i zasto ste postali toliko osjetljivi na ometajuce faktore kojima ocito ne mozete da stanete u kraj iz vama poznatih razloga?
Poredili bi se sa ljudima koji rade u industrijama,teskim fizickim poslovima,radu sa opasnim materijama,masinama i nemaju beneficiju na posao koji daleko teze posljedice ostavlja i sakati ljude?

Da ne bude zabune, prica o beneficiji je samo nadovezivanje moje na konstataciju forumasa, a ne diskusija kompletna. Da ne ode tema u pogresnom smjeru
1. Kako rekoh, sad je već broj došao na šest mjeseci. U sljedećem komentaru očekujem sedammjeseci. Ili da odmah skočiš na 10?

2. Znači, sa istom diplomom i istim stručnim ispitom i ja i otac smo 2000. imali adekvatno obrazovanje a 2020. nemamo? Šta to treba, biti doktor nauka da naše prinčeve i princeze nečemu naučiš?

3. Sa kime sam ja ikoga poredio? Jesam li tražio beneficije? Naprotiv, napisao sam da od toga nema ništa.
User avatar
Qler
Posts: 23625
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#311 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Qler »

Meni se cini da je vjesalica ona mama cije je dijete jedinstveno, bolje od svih, i nepogrijesivo... :) mozda grijesim ali tako mi se cini...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#312 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:38

2. Znači, sa istom diplomom i istim stručnim ispitom i ja i otac smo 2000. imali adekvatno obrazovanje a 2020. nemamo? Šta to treba, biti doktor nauka da naše prinčeve i princeze nečemu naučiš?

3. Sa kime sam ja ikoga poredio? Jesam li tražio beneficije? Naprotiv, napisao sam da od toga nema ništa.
Svaka profesija, ne moze tapkati u mjestu, nego se moras usavrsavati i prilagodjavati novim izazovima.
Moja je poenta bila da obrazovanje i kriteriji zavrsavanja skole nisu isti 2000 i 2020 godine u smislu naobrazbe prosvjetnih radnika, ili ti mozda smatras da su kriteriji za diplomiranja ostali isti? Ili se nismo razumjeli?
Last edited by vjeshalica on 24/04/2024 13:45, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#313 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Qler wrote: 24/04/2024 13:43 Meni se cini da je vjesalica ona mama cije je dijete jedinstveno, bolje od svih, i nepogrijesivo... :) mozda grijesim ali tako mi se cini...
Ad hominem rasprava, motivisana kompletnim forumom. Vidis modernizacija foruma je omogucila efikasnije foe opciju,pa bio bi red da je koristis.
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#314 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:44
Laplace wrote: 24/04/2024 13:38

2. Znači, sa istom diplomom i istim stručnim ispitom i ja i otac smo 2000. imali adekvatno obrazovanje a 2020. nemamo? Šta to treba, biti doktor nauka da naše prinčeve i princeze nečemu naučiš?

3. Sa kime sam ja ikoga poredio? Jesam li tražio beneficije? Naprotiv, napisao sam da od toga nema ništa.
Svaka profesija, ne moze tapkati u mjestu, nego se moras usavrsavati i prilagodjavati novim izazovima.
Moja je poenta bila da obrazovanje i kriteriji zavrsavanja skole nisu isti 2000 i 2020 godine u smislu naobrazbe prosvjetnih radnika, ili ti mozda smatras da su kriteriji za diplomiranja ostali isti? Ili se nismo razumjeli?
A otkud ti znaš da se ja ne usavršavam?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#315 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:46
vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:44
Laplace wrote: 24/04/2024 13:38

2. Znači, sa istom diplomom i istim stručnim ispitom i ja i otac smo 2000. imali adekvatno obrazovanje a 2020. nemamo? Šta to treba, biti doktor nauka da naše prinčeve i princeze nečemu naučiš?

3. Sa kime sam ja ikoga poredio? Jesam li tražio beneficije? Naprotiv, napisao sam da od toga nema ništa.
Svaka profesija, ne moze tapkati u mjestu, nego se moras usavrsavati i prilagodjavati novim izazovima.
Moja je poenta bila da obrazovanje i kriteriji zavrsavanja skole nisu isti 2000 i 2020 godine u smislu naobrazbe prosvjetnih radnika, ili ti mozda smatras da su kriteriji za diplomiranja ostali isti? Ili se nismo razumjeli?
A otkud ti znaš da se ja ne usavršavam?
Nisam rekla da se ne usavrasavas nego da se moras usavrsavati. Kao prosvjetar, valjda shvatas razliku u komentaru?
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#316 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:47
Laplace wrote: 24/04/2024 13:46
vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:44

Svaka profesija, ne moze tapkati u mjestu, nego se moras usavrsavati i prilagodjavati novim izazovima.
Moja je poenta bila da obrazovanje i kriteriji zavrsavanja skole nisu isti 2000 i 2020 godine u smislu naobrazbe prosvjetnih radnika, ili ti mozda smatras da su kriteriji za diplomiranja ostali isti? Ili se nismo razumjeli?
A otkud ti znaš da se ja ne usavršavam?
Nisam rekla da se ne usavrasavas nego da se moras usavrsavati. Kao prosvjetar, valjda shvatas razliku u komentaru?
Svi se usavršavamo, bar oni koji namjeravaju ostati u prosvjeti. To je jedna od obaveza nastavnika. I jedna od stavki u četrdesetočasovnoj radnoj sedmici.

To što ovakve predrasude prema nastavnicima dovedu do toga da sve više nastavnika popusti i ide niz vodu je posebna stvar. Ono, kad ti svi kažu da si pijan, ne preostaje ti drugo nego da se valjaš po kanalu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#317 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:50 Svi se usavršavamo, bar oni koji namjeravaju ostati u prosvjeti. To je jedna od obaveza nastavnika. I jedna od stavki u četrdesetočasovnoj radnoj sedmici.

To što ovakve predrasude prema nastavnicima dovedu do toga da sve više nastavnika popusti i ide niz vodu je posebna stvar. Ono, kad ti svi kažu da si pijan, ne preostaje ti drugo nego da se valjaš po kanalu.
Obaveza prisustva edukaciji je jedno,a primjena je drugo.
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#318 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:53
Laplace wrote: 24/04/2024 13:50 Svi se usavršavamo, bar oni koji namjeravaju ostati u prosvjeti. To je jedna od obaveza nastavnika. I jedna od stavki u četrdesetočasovnoj radnoj sedmici.

To što ovakve predrasude prema nastavnicima dovedu do toga da sve više nastavnika popusti i ide niz vodu je posebna stvar. Ono, kad ti svi kažu da si pijan, ne preostaje ti drugo nego da se valjaš po kanalu.
Obaveza prisustva edukaciji je jedno,a primjena je drugo.
Ne pričam (samo) edukacijama. Na njima se ionako nudi nešto što nije primjenjivo, bar ne u našim školama. Nije sve u seminarima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17320
Joined: 31/03/2019 14:56

#319 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:57
vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:53
Laplace wrote: 24/04/2024 13:50 Svi se usavršavamo, bar oni koji namjeravaju ostati u prosvjeti. To je jedna od obaveza nastavnika. I jedna od stavki u četrdesetočasovnoj radnoj sedmici.

To što ovakve predrasude prema nastavnicima dovedu do toga da sve više nastavnika popusti i ide niz vodu je posebna stvar. Ono, kad ti svi kažu da si pijan, ne preostaje ti drugo nego da se valjaš po kanalu.
Obaveza prisustva edukaciji je jedno,a primjena je drugo.
Ne pričam (samo) edukacijama. Na njima se ionako nudi nešto što nije primjenjivo, bar ne u našim školama. Nije sve u seminarima.
Trazite da se promijeni to
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#320 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 24/04/2024 13:21
Zato je eksterna provjera zakon, pa neka svako pokaže stvarno znanje.

Za vrijemepandemije je bilo oš besmislenije: skoro svi su imali (skoro) sve petice pa se odlučivalo na osnovu nekih sportskih uspjeha. Pa si imao da u elektrotehničkoj školi možda ne prođe izuzetno jak matematičar (sa zasluženim peticama iz matematike) koji nema talent za sport a upiše se osrednji matematičar (koji je do petice iz matematike došao prepisivanjem) koji dobro šuta loptu.
Ali, onda nastavnici gube moc da odlucuju o ocjenjivanju kada postoji eksterna matura koja odlucuje o upisu u naredne skole.
User avatar
Truba
Posts: 81960
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#321 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

ja se ne bih usavršavao za plaću od 1800 gdje te svak šamara od domara do ministra + mediji

dajte autonomiju i plaće na faksovima pa tražite usavršavanje

a ne doneseš doktorat i ista plaća..isto predaješ pubertetlijama i maltretiraš se s njihovim roditeljima
a doktorat radiš u svoje slobodno vrijeme umjesto u radnom vremenu
a firma ti ne da slobodan dan za branjenje doktorata ili istraživanje
pa daš otkaz

eto ovo su sve istinite stvari koje pišem
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#322 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:59
Laplace wrote: 24/04/2024 13:57
vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:53

Obaveza prisustva edukaciji je jedno,a primjena je drugo.
Ne pričam (samo) edukacijama. Na njima se ionako nudi nešto što nije primjenjivo, bar ne u našim školama. Nije sve u seminarima.
Trazite da se promijeni to
Tražimo. Ignorišu. To i jeste jedan od glavnih razloga nezadovoljstvu prosvjetnih radnika - ovi gore ignorišu (skoro) sve što im kažemo.
User avatar
Laplace
Posts: 10453
Joined: 19/11/2012 18:37

#323 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 24/04/2024 14:13
Laplace wrote: 24/04/2024 13:21
Zato je eksterna provjera zakon, pa neka svako pokaže stvarno znanje.

Za vrijemepandemije je bilo oš besmislenije: skoro svi su imali (skoro) sve petice pa se odlučivalo na osnovu nekih sportskih uspjeha. Pa si imao da u elektrotehničkoj školi možda ne prođe izuzetno jak matematičar (sa zasluženim peticama iz matematike) koji nema talent za sport a upiše se osrednji matematičar (koji je do petice iz matematike došao prepisivanjem) koji dobro šuta loptu.
Ali, onda nastavnici gube moc da odlucuju o ocjenjivanju kada postoji eksterna matura koja odlucuje o upisu u naredne skole.
Šta će nam?

Objasnimo učenicima lekcije. Mogu pitati što god im nije jasno. Mogu pratiti ili ne pratiti, biti na časovima ili ne. Na kraju im od znanja pokazanog a eksternim provjerama ovisi gdje će dalje. Pa neka vrše pritisak na koga hoće i neka traže prosjeke 5,0 od uprave vodovoda.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#324 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 24/04/2024 14:37 Šta će nam?

Objasnimo učenicima lekcije. Mogu pitati što god im nije jasno. Mogu pratiti ili ne pratiti, biti na časovima ili ne. Na kraju im od znanja pokazanog a eksternim provjerama ovisi gdje će dalje. Pa neka vrše pritisak na koga hoće i neka traže prosjeke 5,0 od uprave vodovoda.
Mozda ti tako razmisljas. Ali, si u velikoj manjini.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#325 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by azurna_obala »

vjeshalica wrote: 24/04/2024 13:21
azurna_obala wrote: 24/04/2024 13:17
vjeshalica wrote: 24/04/2024 12:20

Ne umanjujuci ono sa cim se susrecu ,mnogo tezih zanimanja nemaju tu beneficiju da imaju beneficirani radni staz. Osim toga koliko rade u godini dana, moglo bi se reci da od 12 mjeseci, citavih 5 ne provedu sa djecom uopce, a samo 7 rade.
Beneficirani staz jer nisu sposobni raditi svoj posao ?
Smijesno se porediti sa drugim profesijama koje ukljucuju nocni rad,otezani uslovi zbog prirode posla....itd
Prijasnjim prosvjetarima to nije padalo na um,vec su brizljivo i savjesno radili svoj posao(uglavnom) dok novokomponovani,pored svih boljih mehanizama za rad, i modernizacije profesije nisu u stanju ni osnovno da pruze. A o sticanju diploma da ne govorimo. Koliko su se znacajno spustili kriteriji za iste. Mozda da budu vise realni i spoznaju,da taj posao nije za njih???

ti baš pojma nemaš,
Imas li neki konkretan argument osim ubijedivanja da neko pojma nema. Ti bi svoju nesposobnost za obavljanje posla, kanalisala na beneficirani staz.
Nesto kao kad bi coravom covjeku dao profesiju vozaca, pa on zbog svojih okolnosti trazi beneficiju jer mu je tesko obavljati isti.
Neću se spuštati na tvoj nivo i raspravljati se s tobom. Ionako s tobom svaka rasprava nema smisla. Misli šta hoćeš.
Post Reply