Stop Global Warming

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#126 Re: Stop Global Warming

Post by Vragolan »

Soul_Sista wrote:Mene ponajvise nervira (a tu je i srz problema pa i solucije) dvolicnost zapadnih industrijskih zemalja koje su godinama trosile prirodne resurse da bi unaprijedile svoje ekonomije i sad kad se ovamo Kina i Indija razvijaju i rade isto s**** oni bi da moralisu kako treba i ne treba. Iz dole postavljenog clanka se vidi jasno da je fokus na Kini i eto ako Kina ne prihvati necemo ni mi! (prije svega Amerika). Ne branim KInu, ali brate zasto vec jednom ne krenu od sebe..??

http://www.nytimes.com/2009/12/19/scien ... lobal-home

Smijesno...i zali boze onog komad papira na kojem ce pisati da su nesto postigli u Kopenhagenu a tek nafte koja je trebala za silne avione koji su dovezli sve te guzonje na jedno mjesto :D
evo jedno pitanjce, kako sj...ti jednu velesilu bez ispaljenog metka, ekonomijom naravno, odlican prijmer za taj vec isprobani recept je bivsi SSSR,
i kako drugacije da danasnji zapad zadrzi kontrolu nad svijetom ako ce nici neke nove sile (kina, indija, brazil, itd.)
tako mislim, da je ta konferencija vec prije pocetka osudjena na propast, samo se lud moze nadati nekakvom sporazumu

evo primjer kod nas, zenica i mital, hadje neka se u zenici sprovede anketa sa jednostavnim pitanjem, da li ste za zatvaranje mitala ili ne, znaci sama kazes lako je razvijenima palamuditi jer su nas oni doveli do ovakve situacije, a da ne pominjemo sta su uradili sa bivsih kolonija

hajde da krenemo od nas samih, pa u granap ne idemo bez auta, ljeti se odma pale klime, itd itd
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#127 Re: Stop Global Warming

Post by statix »

Zasjedaju debili vec 2 sedmice, eno troskovi izracunati na oko 143 miliona eura, smjestaj, hrana, letovi, plate, a nidje dogovora. Bolje da su nahranili onu sirotinju po africi.

Nego moze li neko objasniti zasto se mi svrstavamo u visokorizicne zemlje u vezi sa promjenama klime, i to jedini u Evropi.
Opet posrijedi politika?

Evo apsurda, na ovoj karti se pokazuje da imamo izuzetno povoljan polozaj (zeleno) po pitanju klimatskih nepogoda
Sad ce svi na nas oko da bace, kada vide kako se zelenimo na mapi zbog sigurnosti od nepogoda.

Image

Medjutim, na ovoj karti smo svrstani u zemlje sa najvecim rizikom od rata i nereda (crvenimo se u krugu, kad uvecate), uslijed klimatskih nepogoda. :-)

Image
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#128 Re: Stop Global Warming

Post by Soul_Sista »

..u ovom svemu ima i dobrih vijesti..

Image

:D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#129 Re: Stop Global Warming

Post by dadoka84 »

Nadam se da nece do ovog doci :D
bezze sam slozio neki kolaz.

Image
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#130 Re: Stop Global Warming

Post by Skyfox »

zanimljivo :)
User avatar
black
Posts: 17254
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#131 Re: Stop Global Warming

Post by black »

@dadoka :thumbup: nije nimalo bezze, ovo si odlichno sklopio, moze se iskoristiti za neke plakate..
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#132 Re: Stop Global Warming

Post by dadoka84 »

Hvala ;D
Ispod dodati blok ispunjen bijelom bojom i masnim teget slovima "zaustavite globalno zagrijavanje/zahladjenje"
User avatar
Truba
Posts: 82611
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#133 Re: Stop Global Warming

Post by Truba »

gdje sam pročitao da nam se sprema mini ledeno doba... od 20-30 godina

:? :? :? :?
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#134 Re: Stop Global Warming

Post by dadoka84 »

Bilo je i na tv i na radiju a vala i internetu. Otprilike kao scenario iz filma Day after tomorrow. Usljed otapanja polova dolazi do debalansa u kretanju okeanskih struja i to na kraju dovodi do promjene klime u ovom slucaju zahladjenja. Doduse to je navedeno kao model, tj jedan od mogucih. :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#135 Re: Stop Global Warming

Post by Skyfox »

User avatar
Truba
Posts: 82611
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#136 Re: Stop Global Warming

Post by Truba »

pa šta čekamo :D naloži :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#137 Re: Stop Global Warming

Post by Skyfox »

nikako da se sjetim kao se zove ona struja sto cirkulira toplu vodu kroz okeane?
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#138 Re: Stop Global Warming

Post by clav »

Skyfox wrote:nikako da se sjetim kao se zove ona struja sto cirkulira toplu vodu kroz okeane?
golfska struja??
http://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_Stream
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#139 Re: Stop Global Warming

Post by Skyfox »

clav wrote:
Skyfox wrote:nikako da se sjetim kao se zove ona struja sto cirkulira toplu vodu kroz okeane?
golfska struja??
http://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_Stream
znao sam za Golfsku, ali ubjeden da ima jos neka sa A. :-?
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#140 Re: Stop Global Warming

Post by clav »

http://hr.wikipedia.org/wiki/Morska_struja na ovom linku imas ih spisak, pa vidi jel mozda neka od njih
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#141

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 04/06/2023 21:06, edited 1 time in total.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#142 Re:

Post by valent vudriga »

Hierarchia wrote:Globalno zagrijavanje za nas koji cemo za oko 50 godina otprilike biti pod zemljom nema nikakvo znacenje. Mozda za nasu djecu, a i to tesko. Tek za 60 do 70 godina ce se poceti topiti neki dijelovi Antarktika a nivo vode u oceanima ce porasti do 3 cm. To zvuci malo ali moglo bi ugroziti neke priobalne gradove.
Ipak, mislim da ljudi previse panice. Postoji masa drugih opasnijih stvari koje prijete prirodi (flori, fauni i posasti zvanoj covjek) i biometeoroloskoj ravnotezi zemljine kugle.
Neki imaju na stotine milijardi razloga za zabrinutost. Zadnji uragan koji je pogodio istocnu obalu USA, Sandy, je uzrocio nesto vise od 100 milijardi dolara. Komunkacijska firma Verizon je imala jednu milijardu stete. Poljoprivredne i sumske stete se takodjer mjere u milijardama. Posljedice globalnog zatopljavanja su tu, danas, a za 50 god mogu samo postati gore obzirom na trenutacnu praksu. Rashomon je vec postavio opsirnu listu manifestacija.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#143 Re:

Post by valent vudriga »

Hierarchia wrote: To sto ti tumacis moje ponasanje kao "tipa boli me qrac" vjerovatno nije moj problem.
Moze me recimo zanimati da li ce moji unuci imati problema s globalnim zagrijavanjem. Zanimati mene kao pojedinca. Rekla sam uopceno za sve generacije stanovnika planete zemlje. I rekla sam na osnovu podataka do kojih su dosli naucnici u razbijanju panike kod ljudi. Nije potrebno panicariti - to je jedino sto hocu da kazem. I opet naglasavam - postoji milion strasnijih stvari koje mogu prije unistiti planetu nego zagrijavanje - npr. zagadjivanje mora i brojnih vrsta morskih zivotinja koje odumiru zbog otrova koje covjek svakodnevno pusta u vodu, sume koje nestaju da bismo se mi sirili, ispusni gasovi koji unistavaju zrak i pitka voda koje je sve manje.
BTw. u istoj studiji je navedeno kako bi covjecanstvo prije mogo osjetiti katastrofalne posljedice od nedostatka vode koji prijeti u mnogo kracem periodu nego zagrijavanje.
I, Bosanac, ja najcesce pokusavam sagledati objektivni stav ljudi, a ne iznositi i nametati svoj stav. Zato me oslobodi. :)
Ovakvo razmisljanje je zaista opasno. Fenomen globalnog zagrijavanja se svodi na temperaturu, a previdjaju se posljedice sirokog dijapazona, koje se pojavljuju u dosad nevidjenim ekstremima. Fenomen globalnog zatopljenja se relativizira tzv. kemijskim zagadjivanjem, ne shvacajuci da more apsorpcijom ugljicnog dioksida postaje kiselo, a time je CO2 kemijski zagadjivac koji unistava osnovni cimbenik u lancu prehrane, hranu o kojoj ovise ribe. Dok su pojedina tvornicka zagadjivanja, ili izljev nafte lokalni, fenomen kiselosti oceana je globalan i daleko pogubniji ako dosegne predvidjenu razinu.
Nedostatak vode je jednako vazan, zato nam trebaju i snijeg i ledenjaci. Daleko vise nego nam trebaju za ugodjaj ili razonodu.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#144 Re:

Post by valent vudriga »

Fox Mulder wrote:Hidropotencijal je obnovljivi izvor energije i izvan je ove teme, iako je u neku ruku povezano sve. Znaš li šta je problem sa el. energijom? Ne može se konzervirati, tj. čuvati. Ali voda u akumulaciji može. Kod vas je vidim jak taj lopovski, energetski lobi na čelu sa bičakčićem i ostalim prvacima privatizacije. Ne dajte to da unište. Istina je da najviše zagađuju termo elektrane (TE), ali kakvi su sad filteri... Ima 25 godina to je skoro riješeno, i zagađenje od TE je minimalno.
Voda nije jedini medij pogodan za akumulaciju. Sunceva energija se vec akumulira grijanjem soli i el. energija se proizvodi nocu. Vec su u projektu paneli koji energiju skupljaju nocu. Ostale tehnologije slijede. Nuklearke su preskupe i ne mogu privuci privatni kapital. Ugljenu i nafti zvona zvone sa svakim novim vremenskim ekstremom i razvojem kompetetne i jeftinije tehnologije.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#145 Re:

Post by valent vudriga »

Sogan wrote:Prekjucer se ovdje u Swe ziva uspentrala haman do tridesetke :D

Keep Global Warming!!!
U Pakistanu je prije nekoliko godina u jednom danu pala jednogodisnja kolicina kise uzrocivsi nevidjene poplave. Globalno zatopljenje se manifestira na toliko vise nacina od porasta temperature. Stete uzrocene americkim uraganima Katrina i Sandy su u stotinama milijardi dolara.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#146 Re:

Post by valent vudriga »

sekiracija wrote:Prica o globalnom zagrijavanju planete i ima nekog smisla,dok sve ostalo nema veze sa stvarnoscu,jer korijen cijele kampanje lezi u industrijskoj revoluciji u Kini i pokusaja prodaje tehnologije za ocuvanje okoline ,kao i samog removanja ekspanzije tog razvoja.
Navescu primjer mocvarnih povrsina na svijetu koje proizvode vise CO2 nego svi automobili.Niko neprica o tome,ali se naveliko prica o katalizatorima na izduvnom sistemu automobila.U industrijskim tehnokratskim krugovima se prica o katalizatorima koji bi Kina mogla trebala i morala da postavi na fabricke dimnjake koji nicu kao gljive nakon kise.
Za neupucene, hipoteza o utjecaju ugljicnog dioksida na globalnu temperaturu je spostavljena jos 1900-te godine. Kampanja za obustavu proizvodnje CO2 nije pocela u Kini. Jedan automobil godisnje producira 6-9 tona CO2, automobilski katalizatori rade tako da pretvaraju CO i HC u CO2 i vodu. Ukupna antropogena proizvodnja CO2 nadmasuje prirodnu nekih 135 puta. Mocvare su vise odgovorne za metan valjda.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#147 Re: Stop Global Warming

Post by valent vudriga »

Skyfox wrote:
Discball wrote:
Mnogi od vas se smiju ljudima koji recikliraju, gase svjetlo tamo gdje im nije potrebno, gledaju da ostavljaju što manje otpada i slično. Treba samo jedno da znaju, sve što ostavite ili ne uradite danas, 100% će dočekati Vašu djecu sutra !!!

:zzzz:
upravo je pojedinac taj koji moze globalno promijeniti stvar.
Ja na poslu recikliram sve sto mogu, u petak pogasim sve racunare, printere, grijanje, svjetla, samo da bi u ponedeljak slusao cangrizava komentare, ko je opet sve pogasio... nema veze, znam da je kap u moru ali i ta kap je more... Kad bi bar svaki peti stanovnik tako razmisljao mozda ne bi imali problem.
Neki dan sam u prolazu cuo vijest, kao neki zakon donesen da se godisnja temp nesmije povecati vise od 0.5 stepeni... Smijesno :roll:
Poslovni prostori, veliki neboderi su ogromni potrosaci resursa. Trenutacni trend je ne samo gradnja novih efikasnih jedinica, vec i nadogradnja starijih zgrada s fokusom na izolaciju, stedljivije LED osvjetljenje, iskljucivanje rasvjete kad nema nikoga u uredu i efikasnije klimatske uredjaje. Empire State Building je preradjen s ustedom energije od 38% uz povrat investicije u 3 godine.
valent vudriga
Posts: 7
Joined: 16/10/2013 20:01

#148 Re:

Post by valent vudriga »

Fox Mulder wrote:
sekiracija wrote:Prica o globalnom zagrijavanju planete i ima nekog smisla,dok sve ostalo nema veze sa stvarnoscu,jer korijen cijele kampanje lezi u industrijskoj revoluciji u Kini i pokusaja prodaje tehnologije za ocuvanje okoline ,kao i samog removanja ekspanzije tog razvoja.
Navescu primjer mocvarnih povrsina na svijetu koje proizvode vise CO2 nego svi automobili.Niko neprica o tome,ali se naveliko prica o katalizatorima na izduvnom sistemu automobila.U industrijskim tehnokratskim krugovima se prica o katalizatorima koji bi Kina mogla trebala i morala da postavi na fabricke dimnjake koji nicu kao gljive nakon kise.
Ovo se donekle podudara sa mojim ranijim komentarima. Znate li da je po nezavisnim izvorima (Njemačka) od 2004 pala prosječna godišnja temperatura? Na snimku ledenjaka na Alpama se vidi da je došlo do njihovog oporavljanja. Nema dokaza o promjeni klime. Sve je u funkciji zajebavanja raje i na tome rade masovni mediji. Svaka hamša u Londonu, Sarajevu, Travniku, Muenchenu sve zna o globalnom zatopljavanju... HA, HA, HA... :lol:
Gdje nadje taj podatak o njemackim ledenjacima???

http://www.spiegel.de/fotostrecke/glaci ... 84395.html

Sto vise, oni su Zugspitz pokrivali plasticnim pokrivacem da zaustave topljenje.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... 9Zo1Sc6AFY
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#149 Re: Stop Global Warming

Post by semirizsvemira »

Gledo na TV nedavno. Rusi tvrde da se nije temperatura promjenila ni jedan stepen i da uopce nema globalnog zatopljenja , da je to laz . Kome vjeróvati jer su iznijeli mnogo argumenata u svoju korist
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7550
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#150 Re: Stop Global Warming

Post by AleksoMKD »

Neznam jeli bilo ovo u diskusiji, vrlo interesantno ako je istina.

http://www.h-alter.org/vijesti/ekologij ... je-prljava

Krajem listopada odobrena je lista prioritetnih projekata Energetske zajednice, a među njima su se našli uglavnom megalomanski projekti koji se baziraju na zastarjelim tehnologijama. Energetsku zajednicu, podsjećamo, osnovala je Europska unija zajedno sa zemljama regije kako bi proširila europsko unutarnje energetsko tržište i europsku energetsku regulativu na jugoistok i šire.

Lista priroritetnih projekta usvojena je godinu dana nakon usvajanja Energetske strategije zajednice, koju su, osim Hrvatske, potpisale i BiH, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Albanija, Moldavija, Kosovo i Ukrajina. Civilno društvo zemalja članica upozoravalo je tada da je riječ o energetskoj kolonizaciji Balkana od strane Europske unije, a odabir prioriteta potvrdio je njihove tadašnje tvrdnje o guranju prljavih tehnologija te proizvodnji za izvoz u EU. Među odabranim su prioritetima tako tri nove termoelektrane na najprljaviji ugljen lignit, povezivanje Crne Gore i Albanije s Italijom kako bi Italija mogla uvoziti energiju iz tih zemalja i ispuniti svoje klimatske obaveze, a među projektima koje su u priopćenju organizacije civilnog društva izdvojile kao posebno štetne nalazi se i jedan projekt planiran u Hrvatskoj, hidroelektrana Dubrovnik 2.
_______________________________

Na listi projekata našle su se tri termoelektrane na lignit, najprljaviji ugljen, tehnologije u izumiranju. Koji interes nalazi EU u podupiranju ovakvih tehnologija na Balkanu ako to nije uvoz?

Argument u prilog lignitu je taj da ga te države imaju na pretek i da je jeftin. Ali kada se dodaju zdravstveni i drugi društveni troškovi, kao i subvencije, lignit se više ne čini tako jeftin, kako je ranije ove godine dokazao Health and Environment Alliance (HEAL).

Procitajte cjeli tekst.
Post Reply